Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Just now, vicky86 είπε:

ποτε δ μου ζητησαν πασο

6χρονια εκανα να τελειωσω

οικονομικα στο αριστοτελειο

μιλαμε για πολλα ατομα ,300-400

μονο αριθμο μητρωου συμπληρωνες στο φυλλο

σιγα μην μας ηξεραν προσωπικα

Θεσσαλονίκη ε????? Αααααχ ωραία φοιτητικά χρόνια!!!!!! :x

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το νηπιαγωγείο μας, ενημέρωσε όσους γονείς έχουν παιδιά που θα πάνε Α' Δημοτικού (2021-2022) και κρίνουν ότι όλο αυτό που ζούμε έχει σοβαρή επίπτωση στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξη-εξέλιξη του παιδιού τους, να σκεφτούν την πιθανότητα επαναφοίτησης. Όχι για λόγους γνωστικούς, για λόγους κοινωνικοσυναισθηματικούς.

Αυτό σαν πληροφορία για όποιον προβληματίζεται ειδικά.

Και σαν πολύ σημαντικό θέμα προβληματισμού γενικά για όλους γονείς-εκπαιδευτικούς-χαράσσοντες εκπαιδευτική πολιτική.

Πραγματικά εάν η πανδημία covid-19 δεν οδηγήσει σε καινοτομίες σχετικές και βελτίωση της διαχείρισης σε αντίστοιχες περιπτώσεις, θα είναι φοβερό έλλειμα παιδείας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Το νηπιαγωγείο μας, ενημέρωσε όσους γονείς έχουν παιδιά που θα πάνε Α' Δημοτικού (2021-2022) και κρίνουν ότι όλο αυτό που ζούμε έχει σοβαρή επίπτωση στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξη-εξέλιξη του παιδιού τους, να σκεφτούν την πιθανότητα επαναφοίτησης. Όχι για λόγους γνωστικούς, για λόγους κοινωνικοσυναισθηματικούς.

Αυτό σαν πληροφορία για όποιον προβληματίζεται ειδικά.

Και σαν πολύ σημαντικό θέμα προβληματισμού γενικά για όλους γονείς-εκπαιδευτικούς-χαράσσοντες εκπαιδευτική πολιτική.

Πραγματικά εάν η πανδημία covid-19 δεν οδηγήσει σε καινοτομίες σχετικές και βελτίωση της διαχείρισης σε αντίστοιχες περιπτώσεις, θα είναι φοβερό έλλειμα παιδείας.

Μπορεί να μην έχω παιδάκι τέτοιας ηλικίας αλλά θεωρώ ότι έχει μεγάλη επίπτωση αυτό στα παιδιά. Και εγώ θα το σκεφτόμουνα για το ενδεχόμενο επαναφοιτησης. Είναι πρωτόγνωρα όλα αυτά που ζούμε, ο άνθρωπος είναι πρωτίστως κοινωνικό ον και σε αυτή την ευαίσθητη ηλικία καλλιεργείται και ο χαρακτήρας μας. Θεωρώ ότι είναι απαραίτητο να πάει στο νηπιαγωγείο ένα παιδάκι κανονικά όμως όχι έτσι όπως ζούμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Το νηπιαγωγείο μας, ενημέρωσε όσους γονείς έχουν παιδιά που θα πάνε Α' Δημοτικού (2021-2022) και κρίνουν ότι όλο αυτό που ζούμε έχει σοβαρή επίπτωση στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξη-εξέλιξη του παιδιού τους, να σκεφτούν την πιθανότητα επαναφοίτησης. Όχι για λόγους γνωστικούς, για λόγους κοινωνικοσυναισθηματικούς.

Αυτό σαν πληροφορία για όποιον προβληματίζεται ειδικά.

Και σαν πολύ σημαντικό θέμα προβληματισμού γενικά για όλους γονείς-εκπαιδευτικούς-χαράσσοντες εκπαιδευτική πολιτική.

Πραγματικά εάν η πανδημία covid-19 δεν οδηγήσει σε καινοτομίες σχετικές και βελτίωση της διαχείρισης σε αντίστοιχες περιπτώσεις, θα είναι φοβερό έλλειμα παιδείας.

Εγω δεν συμφωνώ. Το σχολείο δίνει τις βάσεις, αλλά η ζωή των παιδιών ανοίγεται μετά το σχολείο. κι έτσι όπως είναι το εκπαιδευτικό σύστημα, ένας χρόνος παραπάνω στο σχολείο μου φαίνεται σαν ένας χρόνος κλεμμένος από την ενηλικίωση των παιδιών. Τα παιδιά αυτά έχουν χάσει πολλές εμπειριες ζωής αυτόν τον χρόνο, γενέθλια, γιορτές, παιδική χαρά, βόλτες, ταξίδια. Το να καθυστερήσουν άλλο ένα έτος  στο σχολείο μόνο σαν επιβάρυνση μου ακούγεται. 

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλούσαμε για ένα παιδί που φέτος ήταν η πρώτη του επαφή με το σχολείο (δεν είχε πάει προνήπιο ή παιδικό) ίσως να συμφωνούσα, με το σκεπτικό ότι δεν έχει προετοιμαστεί καθόλου για τη σχολική ζωή, δεν έχει δουλευτεί η κοινωνικοποίησή του στο σχολικό πλαίσιο, δεν έχει εξοικειωθεί με την απομάκρυνση από την οικογένεια. Διαφορετικά, δε με βρίσκει σύμφωνη η επαναφοίτηση και θεωρώ ότι μακροπρόθεσμα στιγματίζει και το παιδί. Είχα μάλιστα πετύχει μια αντίστοιχη συζήτηση όπου σχεδόν όλοι συνομιλητές που αναγκάστηκαν να βρεθούν μεγαλύτεροι σε τάξη μικρότερης ηλικίας (πχ λόγω μετακόμισης από το εξωτερικό, λόγω ασθενείας) συμφωνούσαν ότι ένιωθαν "διαφορετικοί". Η ομοιογένεια τόσο στο δημοτικό όσο και αργότερα, έχει μεγάλη σημασία στην κοινωνικοποίηση ενός παιδιού ή και εφήβου.

 

Σίγουρα, αυτό που ζουν τα παιδιά μας είναι πρωτόγνωρο. Και είναι ένας από τους λόγους που επιδιώκουμε επαφές με τους συμμαθητές της κόρης μου σε ανοιχτά μέρη, γιατί είναι κρίσιμη η ανάπτυξη των διαπροσωπικών επαφών σε αυτή την ηλικία. Ίσως βέβαια μιλάω και με την ασφάλεια του μεγαλύτερου παιδιού στην τάξη, καθώς η δική μου είναι όντως η μεγαλύτερη σε ηλικία στο νήπιο, εντελώς προσαρμοσμένη και έτοιμη για το επόμενο βήμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συζητούσαμε πρόσφατα με μαμά που τα παιδιά μας αν και διαφορετική ηλικία ( το δικό της πηγαίνει παιδικό σταθμό,) δεν έχουν πολλά ερεθίσματα με κόσμο λόγω της κατάστασης, είναι τα πρώτα παιδιά στην οικογένεια, κάνουν παρέα κατά βάση με ενήλικες και οι επαφές τους με άλλα παιδιά είναι δύσκολες. Ίσως έχετε δίκιο για αυτό που λέτε ως προς την επαναφοιτηση , δεν το σκέφτηκα έτσι ομολογώ ότι μπορεί το παιδί να νιώθει έξω από τα νερά του, αλλά για πολλές μαμάδες είναι μια αγωνία να έχει το παιδί μια "άλφα" κοινωνική άνεση και το νηπιαγωγείο σε μερικές περιπτώσεις είναι και η πρώτη επαφή των παιδιών με συνομήλικα.  Εμένα , αν και μικρούλα ακόμη και θεωρητικά έχουμε δρόμο για αυτό, βλέπει κόσμο και κλαίει. Σίγουρα δε βοηθάει ο χαρακτήρας που είναι πιο ντροπαλή , αλλά η κατάσταση που για πολύ καιρό ήμασταν μόνο οι τρεις μας την αποτελείωσε. Πιστεύω ότι αν είχα παιδάκι τέτοιας ηλικίας και συνέχιζε να είναι σε μεγάλο βαθμό ντροπαλή και συνεσταλμένη( στο νηπιαγωγείο δηλ ) θα με προβλημάτιζε. Προς το παρόν όμως το αποδίδω στην ηλικία και ευελπιστώ να βελτιωθεί η κατάσταση και να αρχίσουμε να έχουμε επαφή με άλλες οικογένειες. Τώρα για το θέμα της επαναφοιτησης του νηπιαγωγείου, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και το κάθε παιδί έχει και διαφορετικές ανάγκες. Εύχομαι όλα τα παιδάκια να είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Το νηπιαγωγείο μας, ενημέρωσε όσους γονείς έχουν παιδιά που θα πάνε Α' Δημοτικού (2021-2022) και κρίνουν ότι όλο αυτό που ζούμε έχει σοβαρή επίπτωση στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξη-εξέλιξη του παιδιού τους, να σκεφτούν την πιθανότητα επαναφοίτησης. Όχι για λόγους γνωστικούς, για λόγους κοινωνικοσυναισθηματικούς.

Αυτό σαν πληροφορία για όποιον προβληματίζεται ειδικά.

 

Αυτό τώρα το είπε κάποιος ειδικός και δόθηκε οδηγία; Θα κρίνει ο γονιός την σχολική ετοιμότητα; θα εγκρίνει δημόσιος φορές επαναφοίτηση έτσι γενικά και αόριστα. Συγνώμη αλλά μου φαίνεται πολύ τραγικό μέσα σε όλον αυτόν τον χαμό να βάζουμε τους γονείς τον νηπίων σε τέτοιο δίλημμα. Ας μην ξεχνάμε ότι και αυτά που θα πάνε πρώτη δημοτικού, θα έχουν ακριβώς τα ίδια βιώματα.... 

Αντί να φροντίσουμε να προσαρμόσουμε την α δημοτικού στα πρωτάκια που ειδικά για το χρόνου να πρέπει να έχουν κάποιον ειδικό χειρισμό, προτείνουμε να σταματήσει ο χρόνος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

ντί να φροντίσουμε να προσαρμόσουμε την α δημοτικού στα πρωτάκια που ειδικά για το χρόνου να πρέπει να έχουν κάποιον ειδικό χειρισμό, προτείνουμε να σταματήσει ο χρόνος;

Εννοειται σε όλες τις βαθμίδες πρέπει να ληφθεί μέριμνα για τα διαφορα κενά, είτε είναι μαθησιακά είτε είναι άλλες δεξιότητες. Το συναισθηματικό κενό πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα καλυφθεί με έναν χρόνο παραπάνω σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εννοειται σε όλες τις βαθμίδες πρέπει να ληφθεί μέριμνα ....

Και πού να δεις αυτά που θα πάνε ...λύκειο τι έχουν να πάθουν, που πρακτικά δεν θυμούνται να έχουν πάει γυμνάσιο!:grin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

Και πού να δεις αυτά που θα πάνε ...λύκειο τι έχουν να πάθουν, που πρακτικά δεν θυμούνται να έχουν πάει γυμνάσιο!:grin:

Κι αυτά που πήγαν πέρσι Α' Γυμνασίου και δεν έδωσαν εξετάσεις και φέτος πιθανώς το ίδιο όπως φαίνεται. Θα κληθούν κάποια στιγμή να το κάνουν κι αυτό και θα πάθουν πανικό κάποιοι μαθητές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids είπε:

Κι αυτά που πήγαν πέρσι Α' Γυμνασίου και δεν έδωσαν εξετάσεις και φέτος πιθανώς το ίδιο όπως φαίνεται. Θα κληθούν κάποια στιγμή να το κάνουν κι αυτό και θα πάθουν πανικό κάποιοι μαθητές. 

Όμως παλιά δεν είχαν εξετάσεις τα γυμνάσια... έδιναν πρώτη φορά στο λύκειο. 
 

Εμείς παραδόξως έχουμε μαθητες β γυμνασίου που βελτιώθηκαν από πέρσι. Είναι απίστευτο γιατί σπάνια βελτιώνονται στο γυμνάσιο, ποσο μάλλον με τέτοιες συνθήκες. Επίσης τα πρωτάκια μου που ήταν πραγνατιξα εκτός τόπου κ χρόνου τον Οκτώβριο, προσαρμόστηκαν μέσα στην τηλεκπαίδευση. Πρόβλημα βλέπω στα παιδιά της Γ που είναι μια τάξη που γενικα κουράζονται, βαριούνται, φεύγουν οριστικά από την επιβλεψη των γονέων. Και παιδθα α λυκείου επίσης, επειδή πέρσι είχαν βαρεθεί κ δεν είχαν κάνει ούτε καν την υποτυπώδη τηλεκπαίδευση που κάναμε, τώρα βρέθηκαν με τεράστια πίεση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όμως παλιά δεν είχαν εξετάσεις τα γυμνάσια... έδιναν πρώτη φορά στο λύκειο. 
 

 

Μιλάω για το τι ισχύει τώρα, τι θα κληθούν να αντιμετωπίσουν μελλοντικά. Όταν πήγαινα γυμνάσιο, δίναμε εξετάσεις οπότε δεν ξέρω πότε δεν έδιναν. Δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, love kids είπε:

Μιλάω για το τι ισχύει τώρα, τι θα κληθούν να αντιμετωπίσουν μελλοντικά. Όταν πήγαινα γυμνάσιο, δίναμε εξετάσεις οπότε δεν ξέρω πότε δεν έδιναν. Δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής. 

Ο άντρας μου νομίζω δεν είχε δώσει, είναι 45. Οι 50ρηδες συνάδελφοι σίγουρα δεν είχαν δώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο άντρας μου νομίζω δεν είχε δώσει, είναι 45. Οι 50ρηδες συνάδελφοι σίγουρα δεν είχαν δώσει. 

Έσπερος, εσεις τωρα κανετε τηλεκπαιδευση?έχω μπερδευτεί με τα νέα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, love kids είπε:

Κι αυτά που πήγαν πέρσι Α' Γυμνασίου και δεν έδωσαν εξετάσεις και φέτος πιθανώς το ίδιο όπως φαίνεται. Θα κληθούν κάποια στιγμή να το κάνουν κι αυτό και θα πάθουν πανικό κάποιοι μαθητές. 

Κι εμείς δε δίναμε εξετάσεις στο Γυμνάσιο. Δεν περάσαμε κανένα σοκ στο Λύκειο.

Στα θετικά το βρίσκω ότι τα παιδιά γλύτωσαν μερικές άσκοπες εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος, εσεις τωρα κανετε τηλεκπαιδευση?έχω μπερδευτεί με τα νέα δεδομένα.

Στο δικό μου νησί μόνο τα λύκεια. Σε αλλά νησιά κάνουν όλοι. Γενικα έχουμε μπερδευτεί κι εμείς με όλα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Κι εμείς δε δίναμε εξετάσεις στο Γυμνάσιο. Δεν περάσαμε κανένα σοκ στο Λύκειο.

Στα θετικά το βρίσκω ότι τα παιδιά γλύτωσαν μερικές άσκοπες εξετάσεις.

Άλλο να μην υπήρχαν γενικά τότε οι συγκεκριμένες εξετάσεις κι άλλο τώρα να υπάρχουν και λόγω καταστάσεων να μην γίνονται. Είδα και πέρσι παιδιά γνωστών στην Α' Γυμνασίου. Γενναιόδωρα μοιρασμένοι οι βαθμοί ενώ είναι ολοφάνερο πως τα παιδιά δεν μπορούν να ανταποκριθούν σε ένα απλό τεστ, όχι σε εξέταση σε όλη την ύλη. Προσωπικά, το βρίσκω κακό, γιατί δημιουργούνται προσδοκίες σε μαθητές και γονείς κι αφού κάπου παρακάτω θα αξιολογηθούν και έτσι, κάτι χάνουν τώρα. Θα συμφωνήσω, ωστόσο, πως ειδικά σε αυτές τις τάξεις αλλού είναι η ουσία κι όχι τόσο στις εξετάσεις. Αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση, πολλή μεγάλη και απαιτούνται προφανώς ριζικές αλλαγές ώστε να απαλλαγεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα από τον εξετασιοκεντρικό του χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ο άντρας μου νομίζω δεν είχε δώσει, είναι 45. Οι 50ρηδες συνάδελφοι σίγουρα δεν είχαν δώσει. 

Οι εξετασεις στο γυμνασιο μπηκαν οταν εγω ημουν Β γυμνασιου (ειμαι του 1978). Μαλιστα διναμε και το Γεναρη και τον Ιουνιο

 

Και το θυμαμαι απιστευτα καλα, οπως θυμαμαι και το ενα θεμα που ειχε πεσει στη γεωγραφια! Μαζι και τους καβγαδες με τη μητερα μου γιατι διαβαζα λογοτεχνικα βιβλια και οχι για τις εξετασεις (καβγαδες που δεν ξανακαναμε γιατι εγραφα 20αρια ως φυτουλας!!!)

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Βερενίκη είπε:

 

Αυτό τώρα το είπε κάποιος ειδικός και δόθηκε οδηγία; Θα κρίνει ο γονιός την σχολική ετοιμότητα; θα εγκρίνει δημόσιος φορές επαναφοίτηση έτσι γενικά και αόριστα. Συγνώμη αλλά μου φαίνεται πολύ τραγικό μέσα σε όλον αυτόν τον χαμό να βάζουμε τους γονείς τον νηπίων σε τέτοιο δίλημμα. Ας μην ξεχνάμε ότι και αυτά που θα πάνε πρώτη δημοτικού, θα έχουν ακριβώς τα ίδια βιώματα.... 

Αντί να φροντίσουμε να προσαρμόσουμε την α δημοτικού στα πρωτάκια που ειδικά για το χρόνου να πρέπει να έχουν κάποιον ειδικό χειρισμό, προτείνουμε να σταματήσει ο χρόνος;

Καλα, ας βρουν πως θα τα στεγαζαν όλα και ποσα σε μια τάξη και μετά ας μας κάνανε ειδικους. Που ρθε φέτος και έβαλε 27 σε μια τάξη Δημοτικου. Σα δε ντρέπονται. Μπαχαλο τα έκαναν και όσοι βγάζουν αυτές τις ανακοινώσεις τις βγάζουν εκ του ασφαλούς γιατί πληρωνουν αδρα δασκάλες στα παιδια τους να τα προχωρανε. 

Αει σιχτιρι τους σιχάθηκα πια. 

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Στο δικό μου νησί μόνο τα λύκεια. Σε αλλά νησιά κάνουν όλοι. Γενικα έχουμε μπερδευτεί κι εμείς με όλα!!! 

Ναι και στο παραδιπλα νησί κάνουν μάθημα 20 παιδια νηπια προερχομενα από 20 διαφορετικά χωριά. 

22 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όμως παλιά δεν είχαν εξετάσεις τα γυμνάσια... έδιναν πρώτη φορά στο λύκειο. 
 

Εμείς παραδόξως έχουμε μαθητες β γυμνασίου που βελτιώθηκαν από πέρσι. Είναι απίστευτο γιατί σπάνια βελτιώνονται στο γυμνάσιο, ποσο μάλλον με τέτοιες συνθήκες. Επίσης τα πρωτάκια μου που ήταν πραγνατιξα εκτός τόπου κ χρόνου τον Οκτώβριο, προσαρμόστηκαν μέσα στην τηλεκπαίδευση. Πρόβλημα βλέπω στα παιδιά της Γ που είναι μια τάξη που γενικα κουράζονται, βαριούνται, φεύγουν οριστικά από την επιβλεψη των γονέων. Και παιδθα α λυκείου επίσης, επειδή πέρσι είχαν βαρεθεί κ δεν είχαν κάνει ούτε καν την υποτυπώδη τηλεκπαίδευση που κάναμε, τώρα βρέθηκαν με τεράστια πίεση. 

Καλα μεμονωμένες περιπτωσεις. Γενικώς τα παιδιά αποβλακωθηκαν και πατωσαν. Μην ψάχνουμε και ψυλλους στα άχυρα.... 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φέτος με όλες τις δυσκολίες που υπάρχουν, φίλοι που τα παιδιά τους φοιτούν σε δημόσια σχολεία είναι πολύ πιο ευχαριστημένοι γενικά από το επίπεδο τηλεκπαίδευσης που παρέχεται σε σχέση με πέρσι που έκανε όποιος εκπαιδευτικός ήθελε μάθημα εξ αποστάσεως. Χάρη στις προσπάθειες των δασκάλων φυσικά, γιατί κάποιοι περιμένουν από το υπουργείο ακόμη το voucher των €200 μπας και πάρουν κάνα τάμπλετ και σταματήσουν τα παιδιά να παρακολουθούν το μάθημα από το κινητό των γονιών. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Πάντως φέτος με όλες τις δυσκολίες που υπάρχουν, φίλοι που τα παιδιά τους φοιτούν σε δημόσια σχολεία είναι πολύ πιο ευχαριστημένοι γενικά από το επίπεδο τηλεκπαίδευσης που παρέχεται σε σχέση με πέρσι που έκανε όποιος εκπαιδευτικός ήθελε μάθημα εξ αποστάσεως. Χάρη στις προσπάθειες των δασκάλων φυσικά, γιατί κάποιοι περιμένουν από το υπουργείο ακόμη το voucher των €200 μπας και πάρουν κάνα τάμπλετ και σταματήσουν τα παιδιά να παρακολουθούν το μάθημα από το κινητό των γονιών. 

Φέτος να βγείτε στα μπαλκόνια να χειροκροτησετε το Πάσχα τους εκπαιδευτικόυς όπως πέρσι τους Νοσηλευτες, νομίζω χρειαζόνται ένα μπράβο μια τόνωση του ηθικου.. 

Στο πρώτο αστειευομαι, στο δευτερο μιλάω σοβαρα

Εγώ νομίζω φέτος λίγο ακόμα θέλω και καταρρέω, τόσο πολυ έχω κουραστει, αγχωθεί, ζαλιστει κι όλα αυτά τα ωραία συναισθήματα

 

Ελαααα μακουτεεεε? 

Δε σας ακουω ωωω!! 

Μα που είστε? 

Μαρία βλέπει νετφλιξ παραλληλα

Κωστάκης κοιμάται

Ανοίξτε καμερεςςςς! 

Πες μάθημα Γιωργάκη

Γιωργάκης αποχώρησε

Κλείστε μικρόφωνα να μην μιλάτε όλοι μαζί

Κυρία ααα έπεσε η συνδεση

Κυρία κολλάτε

Κυρία να σας δειξω το κατοίκιδιο μου? 

Κυρία σας τα στειλα αλλά δεν ήρθαν αλλά δεν ξέρω γιατί

Κυρία είχαμε έκθεση? Δεν το χα ακουσει

Είναι γραμμένο Μιχαλακη. 

Κυρία ξανακατεβασα το προγραμμα κ τα χασα. 

....

Κυρίαααα

Κεριά! 

 

 

Μαμάαα πειναω

Μαμά ποναω

Μαμά ελα να παίξουμε 

Μαμά η μικρή με χτυπησε

Μαμακαααααα

Μαμά παμε βόλτα!!! 

Μαμαααα δε θέλω τηλε μάθημα 

Μαμάαα

 

Μαμουνια!!! 

 

Κερια και μαμουνια κι ενα διάλειμμα κι αέρα επειγόντως!!!! Και χειροκρότημα στην τιβι και στο μπαλκονι. Όλες οι μαμαδες- εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων 

 

Επίσης και οι μαMAδες σκέτες χρειαζόνται ένα μεγάλο χειροκροτήμα αλλά πρώτα εμείς σε σειρά προτεραιοτητας όπως με τα εμβόλια ένα πραμα! 

 

Μερσι!! : D

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Φέτος να βγείτε στα μπαλκόνια να χειροκροτησετε το Πάσχα τους εκπαιδευτικόυς όπως πέρσι τους Νοσηλευτες, νομίζω χρειαζόνται ένα μπράβο μια τόνωση του ηθικου.. 

Στο πρώτο αστειευομαι, στο δευτερο μιλάω σοβαρα

Εγώ νομίζω φέτος λίγο ακόμα θέλω και καταρρέω, τόσο πολυ έχω κουραστει, αγχωθεί, ζαλιστει κι όλα αυτά τα ωραία συναισθήματα

 

Ελαααα μακουτεεεε? 

Δε σας ακουω ωωω!! 

Μα που είστε? 

Μαρία βλέπει νετφλιξ παραλληλα

Κωστάκης κοιμάται

Ανοίξτε καμερεςςςς! 

Πες μάθημα Γιωργάκη

Γιωργάκης αποχώρησε

Κλείστε μικρόφωνα να μην μιλάτε όλοι μαζί

Κυρία ααα έπεσε η συνδεση

Κυρία κολλάτε

Κυρία να σας δειξω το κατοίκιδιο μου? 

Κυρία σας τα στειλα αλλά δεν ήρθαν αλλά δεν ξέρω γιατί

Κυρία είχαμε έκθεση? Δεν το χα ακουσει

Είναι γραμμένο Μιχαλακη. 

Κυρία ξανακατεβασα το προγραμμα κ τα χασα. 

....

Κυρίαααα

Κεριά! 

 

 

Μαμάαα πειναω

Μαμά ποναω

Μαμά ελα να παίξουμε 

Μαμά η μικρή με χτυπησε

Μαμακαααααα

Μαμά παμε βόλτα!!! 

Μαμαααα δε θέλω τηλε μάθημα 

Μαμάαα

 

Μαμουνια!!! 

 

Κερια και μαμουνια κι ενα διάλειμμα κι αέρα επειγόντως!!!! Και χειροκρότημα στην τιβι και στο μπαλκονι. Όλες οι μαμαδες- εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων 

 

Μερσι!!

 

 

 

Εννοείται συμβαίνουν κι αυτά. Δε μίλησα για τελειότητα αλλά για βελτίωση της κατάστασης. Και συμφωνώ πως οι γονείς αξίζουν μπράβο και στήριξη που όμως δεν έχουν (όσοι ενδιαφέρονται, γιατί υπάρχουν και οι εξ αρχής αντίθετοι κι όσοι δεν ευχαριστιούνται με τίποτα). Αντίστοιχα υπάρχουν και οι εκπαιδευτικοί που δεν δούλευαν εντός τάξης και το συνεχίζουν και τώρα αλλά κι αυτοί που ήταν ευσυνείδητοι και με κόπο παρέχουν αποστάσεως εκπαίδευση.  Όπως υπάρχουν και οι επιμελείς και αδιάφοροι μαθητές και στην φυσική αλλά και στην ψηφιακή τάξη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Εννοείται συμβαίνουν κι αυτά. Δε μίλησα για τελειότητα αλλά για βελτίωση της κατάστασης. Και συμφωνώ πως οι γονείς αξίζουν μπράβο και στήριξη που όμως δεν έχουν (όσοι ενδιαφέρονται, γιατί υπάρχουν και οι εξ αρχής αντίθετοι κι όσοι δεν ευχαριστιούνται με τίποτα). Αντίστοιχα υπάρχουν και οι εκπαιδευτικοί που δεν δούλευαν εντός τάξης και το συνεχίζουν και τώρα αλλά κι αυτοί που ήταν ευσυνείδητοι και με κόπο παρέχουν αποστάσεως εκπαίδευση.  Όπως υπάρχουν και οι επιμελείς και αδιάφοροι μαθητές και στην φυσική αλλά και στην ψηφιακή τάξη.

Αδιαφορους καθηγητές θα συναντήσεις στο δημόσιο, οχι στον ιδιωτικό τομέα όπου βρίσκομαι εγώ. Γτ στο δημόσιο πεφυει συννεφο το χιλιαρικακι δεν τους κουνάει κ κανεις. Στον ιδιωτικό αν δε δουλέψεις παει τελείωσες. Φυσικά δεν ισχυει για όλους και φυσικά αυτο συνέβαινε κ πριν αλλά εγώ φέτος θυμωσα παρα πολυ με συναδέλφους δημοσίου που είχα και σε υπόληψη. Ειδικά στην πρώτη καραντίνα η λουφα έπεσε συννεφο. Και το ψέμα και οι άδειες κ δε συμμαζευεται. Αλλά τελοσπαντων. Ο καθένας την καμπουρα του κ τη συνείδηση του αφου δεν υπάρχει έλεγχος και δικαιοσύνη παρα πολλες φορες. Σε ότι αφορα τους μαθητές τα πράγματα δυσκολευουν όσο περνά ο καιρός, αυτά έχουν λιώσει μέσα δεν εκτονωνονται κι οσο καλός μαθητής κι αν εισαι σου βγαινει όλο αυτό και κάπου άλλου. Εμένα στη παρουσα φάση αυτό που με ανησυχεί είναι η ψυχολογία τους και όσο συνεχίζεται αυτό τόσο χειρότερευει. Αναφέρομαι στους μαθητές μου αλλά φυσικά και στα παιδια μου. Ανησυχώ για τους γονείς επισης που έχουνε κληθεί να κάνουν τους δασκαλους πιυ δεν είναι η δουλειά τους και δεν πρεπει να είναι, γιατί χαλάνε τις σχέσεις τους με τα παιδια τους έτσι. Γι'αυτό για μένα τα σχολεία πρέπει να ανοίξουν ΟΛΑ πριν το πασχα. Και να μην ξανακλείσουν ποτε.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Αδιαφορους καθηγητές θα συναντήσεις στο δημόσιο, οχι στον ιδιωτικό τομέα όπου βρίσκομαι εγώ. Γτ στο δημόσιο πεφυει συννεφο το χιλιαρικακι δεν τους κουνάει κ κανεις. Στον ιδιωτικό αν δε δουλέψεις παει τελείωσες. Φυσικά δεν ισχυει για όλους και φυσικά αυτο συνέβαινε κ πριν αλλά εγώ φέτος θυμωσα παρα πολυ με συναδέλφους δημοσίου που είχα και σε υπόληψη. Ειδικά στην πρώτη καραντίνα η λουφα έπεσε συννεφο. Και το ψέμα και οι άδειες κ δε συμμαζευεται. Αλλά τελοσπαντων. Σε ότι αφορα τους μαθητές τα πράγματα δυσκολευουν όσο περνά ο καιρός, αυτά έχουν λιώσει μέσα δεν εκτονωνονται κι οσο καλός μαθητής κι αν εισαι σου βγαινει όλο αυτό και κάπου άλλου. Εμένα στη παρουσα φάση αυτό που με ανησυχεί είναι η ψυχολογία τους και όσο συνεχίζεται αυτό τόσο χειρότερευει. Γι'αυτό για μένα τα σχολεία πρέπει να ανοίξουν ΟΛΑ πριν το πασχα. Και να μην ξανακλείσουν ποτε.. 

Παντοτινή η διαφορά ιδιωτικού-δημόσιου τομέα στην Ελλάδα. Το παιδί μου πάει σε ιδιωτικό σχολείο οπότε βλέπω πως το σύνολο των εκπαιδευτικών δουλεύει πολύ για τους λόγους που ανέφερες. Δεν είμαι από τους γονείς που στήνουν αυτί και παρακολουθούν όλο το μάθημα αλλά αυτό βλέπω, κι από το feedback, το υλικό που στέλνουν κλπ. Αν και κάνας δυο απορώ πώς στέκονται σε ιδιωτικό σχολείο, πολύ κατώτεροι από ό,τι περίμενα αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Αν καταλαβαίνω καλά (είναι και κουρασμένο το μυαλό τέτοια ώρα) είσαι εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Αδιαφορους καθηγητές θα συναντήσεις στο δημόσιο, οχι στον ιδιωτικό τομέα όπου βρίσκομαι εγώ. Γτ στο δημόσιο πεφυει συννεφο το χιλιαρικακι δεν τους κουνάει κ κανεις. Στον ιδιωτικό αν δε δουλέψεις παει τελείωσες. Φυσικά δεν ισχυει για όλους και φυσικά αυτο συνέβαινε κ πριν αλλά εγώ φέτος θυμωσα παρα πολυ με συναδέλφους δημοσίου που είχα και σε υπόληψη. Ειδικά στην πρώτη καραντίνα η λουφα έπεσε συννεφο. Και το ψέμα και οι άδειες κ δε συμμαζευεται. Αλλά τελοσπαντων. Ο καθένας την καμπουρα του κ τη συνείδηση του αφου δεν υπάρχει έλεγχος και δικαιοσύνη παρα πολλες φορες. Σε ότι αφορα τους μαθητές τα πράγματα δυσκολευουν όσο περνά ο καιρός, αυτά έχουν λιώσει μέσα δεν εκτονωνονται κι οσο καλός μαθητής κι αν εισαι σου βγαινει όλο αυτό και κάπου άλλου. Εμένα στη παρουσα φάση αυτό που με ανησυχεί είναι η ψυχολογία τους και όσο συνεχίζεται αυτό τόσο χειρότερευει. Αναφέρομαι στους μαθητές μου αλλά φυσικά και στα παιδια μου. Ανησυχώ για τους γονείς επισης που έχουνε κληθεί να κάνουν τους δασκαλους πιυ δεν είναι η δουλειά τους και δεν πρεπει να είναι, γιατί χαλάνε τις σχέσεις τους με τα παιδια τους έτσι. Γι'αυτό για μένα τα σχολεία πρέπει να ανοίξουν ΟΛΑ πριν το πασχα. Και να μην ξανακλείσουν ποτε.. 

 

Η αλήθεια είναι ότι έχουν στρώσει αρκετά τα πράγματα φέτος και στα δημόσια. Αλλά πέρσυ στην πρώτη καραντίνα ήταν η απόλυτη ξεφτίλα, οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί του δημοσίου συμπεριφέρονταν λες και είχαμε διακοπές. Αλλά τώρα πια έχει πέσει η ψυχολογία των παιδιών τρελά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...