Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εμείς έχουμε, όπως έχω ήδη πει, περιορίσει τις μετακινήσεις στις άκρως απαραίτητες! Βλέπω όμως αυτό το μισάωρο που μπορεί να είμαστε έξω ή από το μπαλκόνι, το οποίο φροντίζω να εκμεταλλεύομαι όσο έχει καλοκαιρία, ότι πολλοί παππούδες και γιαγιάδες δεν έχουν καταλάβει τη σοβαρότητα της κατάστασης και σουλατσάρουν σαν να μην υπάρχει αύριο. Κι αν συνεχίσουν να το κάνουν, πιθανό για κάποιους, δυστυχώς, να μην έχει αύριο. Φυσικά, αυτό δε σημαίνει ότι εμείς δε θα κάνουμε ό,τι μας υπαγορεύει η συνείδησή μας αλλά κι έτσι δουλειά σωστή δε γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ούτως ή άλλως, σε λίγο, και να θες να βγεις, δε θα έχεις πού να πας. Οι ειδήσεις διαδέχονται η μία την άλλη, κλείνουν τα πάντα. Τώρα διάβασα για τα μουσεία. Στο Golden Hall και στο ΟΑΚΑ υπήρξαν επιβεβαιωμένα κρούσματα. :sad:

Οι δικοί μας παππούδες συμμαζεύτηκαν, πάντως, από νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον προς κλείσιμο πάμε  γενικά. Ο δήμαρχός μας προ ολίγου απηύθυνε έκκληση στα καφέ, εστιατόρια κλπ να κλείσουν. Τώρα σκέφτομαι τελικά να παραγγείλω κάτι παιχνιδάκια κ βιβλία για τον μικρό για να έχουμε ποικιλία. Την μαζική επίθεση στα αντισηπτικά πάντως την είχα υποτιμήσει. Πήραμε  κάποια την προηγούμενη εβδομάδα αλλά τώρα δεν βρίσκω ούτε στα ηλεκτρονικά καταστήματα! 

Link to comment
Share on other sites

Αντισηπτικό βρήκα σε φαρμακείο, δικής τους παρασκευής, μαντηλάκια τα έπαιρνα σε τριάδες οπότε είχαμε κάποια. Για το σπίτι είχα κάποια αλλά τελειώνουν. Θα αρκεστώ σε χλωρίνη και απλά καθαριστικά. Η αλκοολούχος λοσιόν που είχα βρει στα σούπερ μάρκετ κάνει καλή δουλειά και είναι οικονομική. Λογικά και το καθαρό οινόπνευμα θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αν και τελειώνει κι αυτό. Πάντως από ηλεκτρονικό φαρμακείο που είχα παραγγείλει μεταξύ άλλων και αντιβακτηριδιακά μαντηλάκια, με πήραν σήμερα, μετά από μέρες, τηλέφωνο να με ενημερώσουν πως δεν έχουν καθόλου απόθεμα ούτε τη μάρκα που παρήγγειλα ούτε καμιά άλλη. 

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna να κάνουν παρέα οι δικές μας!

Χθες της λέω της πεθεράς μου, ό,τι θέλεις από μάρκετ θα μου λες να σου τα φέρνω εγώ, να μη βγαίνετε εσείς. 

Πριν φύγω για το γραφείο το πρωί μου λέει "να σου δώσω να μου ψωνίσεις". Τέλεια σκέφτομαι, το κατάλαβε.

Με παίρνει αργότερα τηλέφωνο να αλλάξω κάτι που μου έγραφε. Της λέω τα έχω πάρει ήδη. Μου λέει "α δεν πειράζει, θα βγω για κρέατα έτσι και αλλιώς και μετά θα πάω κομμωτήριο" :wacko::wacko::wacko: 

Ε δε σωνόμαστε με τίποτα! Ευτυχώς τη μάζεψα.

 

Και για να γελάσουμε λίγο, δείτε τους φίλους μας τους Ιταλούς youtu.be/sQPRqwxjkJ8

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, είδα ένα τρομερό άρθρο με πραγματικά ενδιαφέροντα στοιχεία που απαντάει σε όλα όσα αναρωτιόμαστε εδώ. Το original είναι στα αγγλικά και αξίζει να διαβαστεί στην πρωτότυπη έκδοση από όποιον έχει άνεση στα αγγλικά, ωστόσο έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά.

 

Το πιο εντυπωσιακό σημείο του κατά την γνώμη μου είναι η διαφορά μεταξύ των επισήμων καταγεγραμμένων κρουσμάτων και των πραγματικών που υπάρχουν αυτή τη στιγμή και γιατί η διαφορά αυτή μπορεί αρχικά να δημιουργήσει την εντύπωση ότι τα μέτρα καραντίνας δεν λειτουργούν.

 

www.medium.com/@xristos.amc/κοροναϊος-γιατί-θα-πρέπει-να-δράσουμε-τώρα-baf841655a8f

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

ου λέει "α δεν πειράζει, θα βγω για κρέατα έτσι και αλλιώς και μετά θα πάω κομμωτήριο" :wacko::wacko::wacko: 

Και δεν πήγε τελικά; μαράζι θα της μείνει τώρα που κλείσανε!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Λοιπόν, είδα ένα τρομερό άρθρο με πραγματικά ενδιαφέροντα στοιχεία που απαντάει σε όλα όσα αναρωτιόμαστε εδώ. Το original είναι στα αγγλικά και αξίζει να διαβαστεί στην πρωτότυπη έκδοση από όποιον έχει άνεση στα αγγλικά, ωστόσο έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά.

 

Το πιο εντυπωσιακό σημείο του κατά την γνώμη μου είναι η διαφορά μεταξύ των επισήμων καταγεγραμμένων κρουσμάτων και των πραγματικών που υπάρχουν αυτή τη στιγμή και γιατί η διαφορά αυτή μπορεί αρχικά να δημιουργήσει την εντύπωση ότι τα μέτρα καραντίνας δεν λειτουργούν.

 

www.medium.com/@xristos.amc/κοροναϊος-γιατί-θα-πρέπει-να-δράσουμε-τώρα-baf841655a8f

 

 

Το διάβασα νωρίτερα, είναι πολύ ενδιαφέρον όντως.

 

Πως πάνε τα κέφια σας?  Εγώ σαν να νιώθω να πέφτω.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Πως πάνε τα κέφια σας?  Εγώ σαν να νιώθω να πέφτω.

Εμένα μου φαίνεται ώρες ώρες σαν ψέμα, σαν ένα κακό όνειρο ή κακόγουστο αστείο . Καθε βράδυ που ξαπλώνω εύχομαι να ξυπνήσω το πρωί και να μην έχει συμβεί τίποτα από όλα αυτά. Είναι η πραγματικότητα όμως και θα πρεπει να την αντιμετωπίσουμε.Έχω χάσει κάπως την αίσθηση του χρόνου με το κλείσιμο στο σπίτι κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Το διάβασα νωρίτερα, είναι πολύ ενδιαφέρον όντως.

 

Πως πάνε τα κέφια σας?  Εγώ σαν να νιώθω να πέφτω.

Από τώρα;; Και που είσαι ακόμα. 

Εγώ έχω πάθει ότι είχα πάθει στην εγκυμοσύνη, που δεν μπορούσα να πιω αλκοόλ κ το σκεφτόμουν όλη μέρα ενώ πριν μείνω έγκυος δεν έπινα. Έτσι κ τώρα με το έξω. Δεν μπορώ την καταπίεση! Έκλεισαν κ τα εμπορικά ρε παιδάκι μου να ξεσκαγαμε λιγάκι :mrgreen:

 

Εμείς σήμερα μαγειρεψαμε, ζωγραφισαμε, παίξαμε με μπαλόνια, πλαστελίνες, είδαμε πολύ πεππα κ πιτζαμοηρωες, απλωσαμε ρούχα (με έπιασε μανία κ βάζω πλυντήρια αβερτα), κοιμηθήκαμε για μεσημέρι, μιλήσαμε στο βαιμπερ με τους παππούδες, πήγαμε σε ένα άλσος για ποδηλατο κ παίξαμε κουκλοθέατρο. Μια χαρά. Αύριο θα την αναλάβει ο άντρας μου μπας κ διαβάσω κ λίγο για το μεταπτυχιακό. Δε μου φταναν όλα τα άλλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

 

Πως πάνε τα κέφια σας?  Εγώ σαν να νιώθω να πέφτω.

Εγώ κάπως ηρέμησα με τα νεα μετρα, οσο κι αν ακουγεται οξύμωρο. Απο την αλλη εχω μια γενικη ανησυχια για το μελλον: τι περιμενουμε λεγοντας οτι θα απλώσουμε χρονικά τα κρούσματα κ ποτε θα νιώσουμε ασφαλείς, ποτε κ πώς θα επανέλθει η "κανονικότητα" και ποια θα ειναι η νεα κανονικότητα, αν ο ιός εξαφανιστεί ή επανέλθει, κ τετοια. 

Just now, Lenia16 είπε:

Έκλεισαν κ τα εμπορικά ρε παιδάκι μου να ξεσκαγαμε λιγάκι :mrgreen:

Εγω πηγα στο φαρμακειο σημερα κ καλύφθηκα ψυχολογικα, εχω μια εκκρεμοτητα για Δευτερα κ ανυπομονω!! 

Link to comment
Share on other sites

Το κλείσιμο στο σπίτι δεν με απασχολεί τόσο παρότι έχω πήξει μέσα αλλά μάλλον έχω συνηθίσει ενα χρόνο τώρα.


Η εγκυμοσύνη μου ήταν δύσκολη και τους περισσότερους μήνες ήμουν σχεδόν σε ακινησία. Γεννήθηκε το μωρό όταν άρχισαν τα κρύα οπότε δεν έβγαινα σε αντίθεση με τον πρώτο μου που 20 ημερών είχα πάει ήδη για καφέ. Μετά ήταν η εποχή της γρίπης οπότε κλειστήκαμε μέσα προληπτικά. Κάναμε καμιά βόλτα το σκ όταν είχε καλό καιρό σε εξωτερικούς χώρους (γιατί καθημερινή να τα βγάλω και τα δυο μόνη μου με τα ανύπαρκτα πεζοδρόμια εδώ στην περιοχή μου δεν τολμούσα ακόμα)

 

Το κλείσιμο στο σπίτι το αντέχω. Το έκανα μέχρι τώρα για να μας προστατεύσω. 
Δεν αντέχω που παρα το κλείσιμο δεν νιώθω προστατευμένη.

Δεν μου αρέσει που γίνομαι μικροβιοφοβική, που μου φέρνουν ψώνια που έχω παραγγείλει και τα βλέπω σαν πιθανόν μολυσμένα. 

 

 

Έβγαλε κάτι εξανθηματάκια το απόγευμα το μωρό και το πρώτο που σκέφτηκα ήταν Παναγία μου πως θα πάμε στο νοσοκομείο αν χρειαστεί!!
 

Και όπως λες Λένια, είναι νωρίς ακόμα!! Η κατάσταση θα χειροτερέψει τις επόμενες μέρες, εβδομάδες και λόγω ότι ο ιός είναι ασυμπτωματικός για πολλές μέρες,  δεν θα είσαι για αρκετό καιρό σίγουρος αν σε αφορά.

 

Κι έχω και τη βάφτιση του μωρού τον Ιούνιο. Τώρα θα μου πεις εδώ ο κόσμος καίγεται, τη βάφτιση σκέφτεσαι? Ε ναι με  χαλάει που έχει σταματήσει η ζωή να κυλάει φυσιολογικά και δεν ξέρουμε αν θα γίνεται να γίνει η βάφτιση (συν ότι προετοιμασία χρειάζεται να γίνει).

 

Με αγχώνει όλο αυτό το πρωτόγνωρο, όλες αυτές οι κακές συνθήκες ζωής  που φαίνεται να έρχονται.

 

(να με συμπαθάτε, το πρωί είμαι πιο μάχιμη και πιο αισιόδοξη)

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Δεν μου είναι σαφές αν έχει καταλάβει ο κόσμος γενικά ότι δεν μιλάμε για 2 εβδομάδες, αλλά και ότι θεωρείται δεδομένο ότι θα αρρωστήσουμε.

Απλά με πιο αργό ρυθμό απο όσο αν αρρωσταίναμε όλοι μαζί.

Η Μεγάλη Βρετανία π.χ. ακολουθεί την λογική "μία κι έξω" και περιμένει εκατοντάδες χιλιάδες νεκρών μέσα στο επόμενο τρίμηνο, ώστε οι επιζώντες να έχουν ανοσία.

Εμείς προσπαθούμε να αυξήσουμε τις πιθανότητες επιβίωσης των ευπαθών ομάδων αποσυμφορίζοντας τις εντατικές, που σημαίνει ότι προσπαθούμε να κρατήσουμε χαμηλό ρυθμό μετάδοσης αλλά για πολύ περισσότερο καιρό, ελπίζοντας ότι δε θα μπουκώσουν τα νοσοκομεία από τη μία και ότι μετά από καιρό θα βρεθεί φάρμακο για μείωση των θανάτων.. 

Το αν έστω γίνεται αυτό, είναι πάρα πολύ αμφίβολο, όπως άγνωστο είναι και τι θα κάνει η Μεγάλη Βρετανία χιλιάδες νεκρούς κάθε εβδομάδα.

Αλλά δεν υπάρχει σενάριο που σε 2 εβδομάδες ή σε 3 εβδομάδες επανερχόμαστε στην κανονικότητα και δεν κολλάμε, δεν έχει από κανένα επιστήμονα γραφτεί κάτι τέτοιο.. Σε 2-3 βδομάδες αναμένουμε ακόμη να αυξάνονται οι ασθενείς και νεκροί από όσους έχουν ήδη κολλήσει, ακόμη και αν όλοι σεβαστούμε την καραντίνα. Δε θα βγάλουμε τα παιδιά έξω δηλαδή τη μεγάλη εβδομάδα και θα τρέχουν ξένοιαστα. 

Απλά ζυγίζει κάθε χώρα τι αντέχει: την πιθανή οικονομική καταστροφή ή τους απότομους θανάτους.

Δεν προσπαθώ να το πω καταστροφολογώντας, απλά καλό είναι να καταλαβαίνουμε ο καθένας αυτό που επιλέγει αν είναι όντως βιώσιμο και να σκέφτεται και πριν κατακρίνει τους άλλους. Άλλο λίγες μέρες, άλλο 2 εβδομάδες, άλλο 2 μήνες, και άλλο μετά έτσι κι αλλιώς να αρρωστήσουμε. Σενάριο που ο ιός απλά εξαφανίζεται, δεν υπάρχει.

 

 

 

Mία καλή ιατρική ανάλυση της κατάστασης:

 

https://www.kathimerini.gr/1068870/article/epikairothta/ellada/ellhnas-ka8hghths-oi-epomenoi-dyo-mhnes-einai-toso-krisimoi-poy-8a-toys-8ymomaste-gia-panta

Η ανάλυση που παραθέτεις έχει γραφτεί από καθηγητή μαθηματικών που δεν έχει την παραμικρή σχέση με την ιατρική επιστήμη. Το επισημαίνω καθώς δεν πρόκειται για ιατρική ανάλυση χωρις αυτό να σημαίνει πως έχω το capacity να διαφωνήσω με το περιεχόμενο της και πιθανότατα συμφωνώ κιόλας. Την γνώμη του γράφει ο άνθρωπος και πού το βλέπει το πράγμα να πηγαίνει με το capacity ότι εχει διαβάσει κάποια πράγματα για το θέμα περισσότερο από τον μέσο άνθρωπο 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο μικρός μου δεν έχει δει διαφορά τώρα που μένουμε σκόπιμα σπίτι. Είναι σπιτογατος και πάντα βρίσκει με κάτι να ασχοληθεί εντός.  

 

Ή δική μου διάθεση διαπιστωσα πως επηρεάζεται πολύ απ τις ειδήσεις, όταν διαβάζω τα νέα στο διαδίκτυο δεν νιώθω τον ίδιο πανικό.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

 

Ή δική μου διάθεση διαπιστωσα πως επηρεάζεται πολύ απ τις ειδήσεις

Εμένα επηρεάζεται πολύ και από τις ειδήσεις και από την κλεισούρα. Όσα πράγματα και να βρω να κανω στο σπίτι μόνη ή με το παιδί, που μπορείς να βρεις άπειρα, η κλεισούρα παραμένει κλεισούρα.. θυμάμαι όταν γέννησα το πρώτο μου παιδί που γυρίσαμε τρίτη από μαιευτήριο και βγήκα από το σπίτι μετά από 5-6 μέρες για 10 λεπτά στο σούπερ μάρκετ 200 μέτρα από το σπίτι μου να πάρω κάτι που μας έλειπε. Κάτι που πάντα ήταν αγγαρεία έγινε ξαφνικά η πιο ονειρεμένη βόλτα της ζωής μου..! Όταν μπήκα σπίτι είχε απλά αλλάξει η διάθεση μου και όλα σαν να είχαν προσδιοριστεί ξανά. Έτσι με βλέπω και τώρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

Ή δική μου διάθεση διαπιστωσα πως επηρεάζεται πολύ απ τις ειδήσεις, όταν διαβάζω τα νέα στο διαδίκτυο δεν νιώθω τον ίδιο πανικό.  

Γενικά το έχω κι εγώ αυτό και ποτέ σχεδόν δεν παρακολουθώ ειδήσεις, αλλά σ αυτό ειδικά το θέμα, μου φαινεται λιγοτερο καταθλιπτική η τηλεοραση. Βαζω το δελτίο, βλεπω τα βασικα, γελαω εκνευρισμένη με κανενα αθλιο ρεπορτάζ, το κλεινω κ τελειωσε. ενω με το ιντερνετ δεν ηρεμώ. μπαινω εδω, μπαινω εκει, μηπως εβγαλαν τα κρούσματα της ημερας, σε ποιες περιοχες ηταν, λενε κατι τα τοπικα νεα, ποσοι νεκροί στην Ιταλία, τι κανουν στην Ευρώπη, τι εγραψε ο Ιταλός γιατρος, τι εγραψε ο Άγγλος ασθενης, με πιανει τρελα. Θα χα διαβασει ποσα βιβλια αν δεν ειχα το ρημάδι προέκταση  του χεριου μου. 

 

Ο αντρας μου που εχει αναλαβει τον ανεφοδιασμό γιατι θεωρει οτι ψωνίζω με το δελτίο, εφερε σπίτι υλικα για 4-5 διαφορετικα φαγητα που δεν χωρανε ολα στο ψυγειο. δεν θα τα μαγειρεψω ολα εγω προφανως αλλα μεχρι να συντονιστούμε τι θα κανει ο ενας τι ο αλλος, με τι σειρα, σε ποια σκεύη, τι μπορει να περιμενει αυριο.... δεν μπορω να πω, φροντιζει να μην πληξω. Ειδικα που στο τελος εγω τα βαζω σε ταπερ κ προσπαθω να τα χωρέσω ολα στο ψυγειο!!!! 

 

Χθες κ σημερα εχουμε θυελλώδεις ανέμους κ βγήκαμε ελάχιστα, αυτό με έχει εκνευρίσει κάπως. Αλλά έχω κάποιους στόχους για δουλειές του σπιτιού, αυτό μου δίνει την αίσθηση ότι έχω κάτι να κανω κ με βοηθαει καπως. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μήπως υπερβάλλετε λίγο για να βάλετε μια δόση χιούμορ ή νιώθετε οντως τόση δυσφορία; (Από το κλείσιμο εννοώ, όχι από τα νεα, που προφανώς είναι δυσαρεστα) Μου φαίνεται περίεργο γιατί εγώ δεν νιώθω έτσι και αισθάνομαι λίγο εξωγήινη διαβάζοντας τη συζήτηση! Το κλείσιμο προς το παρόν ουτε μια βδομάδα δεν είναι. Πρώτη φορά περνάει βδομάδα που να μη βγείτε από το σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Βρε κορίτσια μήπως υπερβάλλετε λίγο για να βάλετε μια δόση χιούμορ ή νιώθετε οντως τόση δυσφορία; (Από το κλείσιμο εννοώ, όχι από τα νεα, που προφανώς είναι δυσαρεστα) Μου φαίνεται περίεργο γιατί εγώ δεν νιώθω έτσι και αισθάνομαι λίγο εξωγήινη διαβάζοντας τη συζήτηση! Το κλείσιμο προς το παρόν ουτε μια βδομάδα δεν είναι. Πρώτη φορά περνάει βδομάδα που να μη βγείτε από το σπίτι;

ενταξει με τοσο ωραιο καιρο και να μην βγεις ουτε στο σουπερ μαρκετ ειναι καπως περιεργο νιωθεις καπως κ ειδικα οταν εχεις κ ενα παιδακι που κ αυτο θελει την βολτα του κ εσυ θες καπως να το κανεις να ξεδωσει για να ειναι κ πιο ηρεμο στο σπιτι. αν ειμασταν μονες ισως ηταν καλητερα τα πραγματα ταινιες ολη μερα κ ξαπλα αλλα τωρα με ενα παιδακι ειναι πιο περιπλοκο. 

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Το κλείσιμο στο σπίτι δεν με απασχολεί τόσο παρότι έχω πήξει μέσα αλλά μάλλον έχω συνηθίσει ενα χρόνο τώρα.


Η εγκυμοσύνη μου ήταν δύσκολη και τους περισσότερους μήνες ήμουν σχεδόν σε ακινησία. Γεννήθηκε το μωρό όταν άρχισαν τα κρύα οπότε δεν έβγαινα σε αντίθεση με τον πρώτο μου που 20 ημερών είχα πάει ήδη για καφέ. Μετά ήταν η εποχή της γρίπης οπότε κλειστήκαμε μέσα προληπτικά. Κάναμε καμιά βόλτα το σκ όταν είχε καλό καιρό σε εξωτερικούς χώρους (γιατί καθημερινή να τα βγάλω και τα δυο μόνη μου με τα ανύπαρκτα πεζοδρόμια εδώ στην περιοχή μου δεν τολμούσα ακόμα)

 

Το κλείσιμο στο σπίτι το αντέχω. Το έκανα μέχρι τώρα για να μας προστατεύσω. 
Δεν αντέχω που παρα το κλείσιμο δεν νιώθω προστατευμένη.

Δεν μου αρέσει που γίνομαι μικροβιοφοβική, που μου φέρνουν ψώνια που έχω παραγγείλει και τα βλέπω σαν πιθανόν μολυσμένα. 

 

 

Έβγαλε κάτι εξανθηματάκια το απόγευμα το μωρό και το πρώτο που σκέφτηκα ήταν Παναγία μου πως θα πάμε στο νοσοκομείο αν χρειαστεί!!
 

Και όπως λες Λένια, είναι νωρίς ακόμα!! Η κατάσταση θα χειροτερέψει τις επόμενες μέρες, εβδομάδες και λόγω ότι ο ιός είναι ασυμπτωματικός για πολλές μέρες,  δεν θα είσαι για αρκετό καιρό σίγουρος αν σε αφορά.

 

Κι έχω και τη βάφτιση του μωρού τον Ιούνιο. Τώρα θα μου πεις εδώ ο κόσμος καίγεται, τη βάφτιση σκέφτεσαι? Ε ναι με  χαλάει που έχει σταματήσει η ζωή να κυλάει φυσιολογικά και δεν ξέρουμε αν θα γίνεται να γίνει η βάφτιση (συν ότι προετοιμασία χρειάζεται να γίνει).

 

Με αγχώνει όλο αυτό το πρωτόγνωρο, όλες αυτές οι κακές συνθήκες ζωής  που φαίνεται να έρχονται.

 

(να με συμπαθάτε, το πρωί είμαι πιο μάχιμη και πιο αισιόδοξη)

 

Είναι λογικό να αισθάνεσαι έτσι. Συμβαίνει κάτι που μας βγάζει από την κανονικοτητα μας και είναι γνωστό ότι ο άνθρωπος αποζητά την ασφάλεια. Δες τους μετανάστες. Έφυγαν για μια καλύτερη ζωή και έχουν γίνει μπαλάκι στα σύνορα. Κάθε μέρα ζουν στην ανασφάλεια και γι'αυτο έχουν γίνει επιθετικοί και αποφασισμένοι να δουν μια καλύτερη μερα. Συν ότι ζουν υπό τη σκιά του ιού (συνοστισμενοι). 

Δεν χρειάζεται να σε πιανει μικροβιοφοβία, δεν είσαι εσύ που πρέπει να ανησυχείς μη νοσησεις. Μπορεί να είσαι ήδη φορέας και να μην το γνωρίζεις,οποτε μην αναλώνεσαι σε τέτοιες σκεψεις. Εφόσον το θέμα είναι να μην νοσησουν οι ευπαθείς ομάδες κάνεις το καλύτερο μένοντας κλεισμένη στο σπίτι. Γι'αυτους. Εσύ αν νοσησεις θα είναι όλα καλά οπότε άσε τους ηλικιωμένους να ανησυχούν τι μικρόβια έχουν οι σακούλες. Επιπλέον, έχεις και τις ορμόνες που δεν έχουν επανέλθει ακόμη και μπορεί να σε μαυρίζουν ακόμη περισσοτερο:wink: Μην αφήνεις τον φόβο να σε καταβάλλει. Εκτός των άλλων πέφτει και το ανοσοποιητικο όταν φοβόμαστε. Φροντίζουμε να τρώμε σωστά για να έχουμε ένα δυνατό σώμα, πίνουμε αφεψήματα από δυναμωτικά βότανα καθημερινά, ακολουθούμε τις οδηγίες και κανουμε μόνο θετικές σκεψεις:)

 
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κορίτσια; Μόνο σε αυτό το φόρουμ και σχεδόν πουθενά αλλού δεν ακούω για εγκλεισμό στο σπίτι. Γιατί τα παιδιά να μη βγουν έξω, εφόσον δεν έρχονται σε επαφή με άλλο κόσμο; Σε μεγάλες ηλικίες, είναι θέμα, βαριέται το δεκάχρονο και το δεκαπεντάχρονο απλά να πάει για τρέξιμο μόνο του ή για βόλτα για περπάτημα με τη μαμά. Αλλά για τα μικρά παιδιά, συνήθως είναι από τις αγαπημένες τους ασχολίες οπότε γιατί τα κρατάτε μέσα; Άλλο μακριά από άλλους ανθρώπους, άλλο απομόνωση μέσα στο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Να ρωτήσω κάτι κορίτσια; Μόνο σε αυτό το φόρουμ και σχεδόν πουθενά αλλού δεν ακούω για εγκλεισμό στο σπίτι. Γιατί τα παιδιά να μη βγουν έξω, εφόσον δεν έρχονται σε επαφή με άλλο κόσμο; Σε μεγάλες ηλικίες, είναι θέμα, βαριέται το δεκάχρονο και το δεκαπεντάχρονο απλά να πάει για τρέξιμο μόνο του ή για βόλτα για περπάτημα με τη μαμά. Αλλά για τα μικρά παιδιά, συνήθως είναι από τις αγαπημένες τους ασχολίες οπότε γιατί τα κρατάτε μέσα; Άλλο μακριά από άλλους ανθρώπους, άλλο απομόνωση μέσα στο σπίτι. 

Μα πραγματικά αυτήν την απορία την έχω κι εγώ και αναρωτιέμαι αν έχω παρερμηνεύσει  κάτι. Οκ για τις παιδικές χαρές ήμουν λίγο στον κόσμο μου γιατί δεν συχνάζουμε και δεν έχω εικόνα του πώς παίζουν τα παιδάκια κ ανταλλάσσουν μικρόβια. Αλλά πραγματικά δεν έχω καταλάβει γιατί δεν μπορεί ένα παιδάκι να πάει μια βόλτα με τη μαμά του για περπάτημα ή ποδήλατο. 

7 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Δεν μου αρέσει που γίνομαι μικροβιοφοβική, που μου φέρνουν ψώνια που έχω παραγγείλει και τα βλέπω σαν πιθανόν μολυσμένα. 

Για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα: τα πολλά ψώνια που έφερε ο άντρας μου, ψιλοβαρέθηκα να τα βγάλω από τις σακούλες, όσα φρούτα και λαχανικά δεν ήθελαν άμεσα ψυγείο αντί να τα βάλω σε πιατέλες τα άφησα με τις σακούλες, τις οποίες όλη τη μέρα χθες περιέφερα από καρέκλα σε καρέκλα του σπιτιού (εννοείται ότι έχασα περισσότερο χρόνο απ ό,τι αν τα είχα τακτοποιήσει κατευθείαν). 

 

Γενικά την όλη φάση του προσέχω πού ακομπάω και τι ακουμπάει πού, δεν την είχα ποτέ. Με εξαίρεση το να μην κυκλοφορ'ώ με πιτζάμες και να μην αφήνω ξέστρωτο κρεβάτι ή να μην ακουμπάω πράγματα στο κρεβάτι. Τώρα με ζορίζει αυτό. Τα χέρια μου εντωμεταξύ με τόσο νεροχύτη είναι μόνιμα ανοιγμένα, υποφέρω τώρα με το πλύσιμο. 

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Βρε κορίτσια μήπως υπερβάλλετε λίγο για να βάλετε μια δόση χιούμορ ή νιώθετε οντως τόση δυσφορία; (Από το κλείσιμο εννοώ, όχι από τα νεα, που προφανώς είναι δυσαρεστα) Μου φαίνεται περίεργο γιατί εγώ δεν νιώθω έτσι και αισθάνομαι λίγο εξωγήινη διαβάζοντας τη συζήτηση! Το κλείσιμο προς το παρόν ουτε μια βδομάδα δεν είναι. Πρώτη φορά περνάει βδομάδα που να μη βγείτε από το σπίτι;

Έ να περάσει και βδομάδα και να μη βγεις είναι λίγο δύσκολο. Όλο και κάτι δεν προκύπτει; Μόνο και μόνο τα ψώνια. Αλλά τώρα είναι πιο πολύ ο περιορισμός που επιβάλλεται. Γιατί και πόσο καιρό θα σκεφτείς ότι ξεκουράζεσαι από τη δουλειά σου, αν κατάφερες να πάρεις τν άδεια; για πόσο θα είναι ευχάριστο, για 5 μέρες, μια βδομάδα; δεν είναι και διακοπές να πεις ότι ξεσκάς. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μόνο εγώ διακρίνω υπερβολή σε όλο αυτό τον εγκλεισμό??? Άλλο το να μην πάω στην καφετέρια, στον παιδότοπο κλπ, άλλο να αποφεύγω τα πάρκα και τις βόλτες έξω... Εμείς πχ δεν πρόκειται να κόψουμε τις βόλτες στη "φύση" αν και μένουμε Αθήνα... Δόξα τω θεώ υπάρχουν πάρκα, άλση κλπ...

Δεν ανησυχείτε για την επίδραση στην ψυχοσύνθεση σας??? Όλη αυτή η τρομοκρατία σίγουρα θα έχει σαν αποτέλεσμα αύξηση των ψυχικών νόσων και αγχωδων διαταραχών... Ήδη από χθες είδα ρεπορτάζ σχετικά με αύξηση των περιστατικών αυτών....

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ρε παιδιά μόνο εγώ διακρίνω υπερβολή σε όλο αυτό τον εγκλεισμό??? Άλλο το να μην πάω στην καφετέρια, στον παιδότοπο κλπ, άλλο να αποφεύγω τα πάρκα και τις βόλτες έξω... Εμείς πχ δεν πρόκειται να κόψουμε τις βόλτες στη "φύση" αν και μένουμε Αθήνα... Δόξα τω θεώ υπάρχουν πάρκα, άλση κλπ...

Δεν ανησυχείτε για την επίδραση στην ψυχοσύνθεση σας??? Όλη αυτή η τρομοκρατία σίγουρα θα έχει σαν αποτέλεσμα αύξηση των ψυχικών νόσων και αγχωδων διαταραχών... Ήδη από χθες είδα ρεπορτάζ σχετικά με αύξηση των περιστατικών αυτών....

 

Πιστεύω ότι είναι ενδεικτικό ότι για πολλούς βόλτα είναι μόνο ο κόσμος , τα μαγαζιά, η κίνηση. Για τους ανθρώπους της πόλης βέβαια, τι εναλλακτικές υπάρχουν αν δεν κανεις κάτι εκδρομικό; Λογικό να ανατρέπεται η καθημερινότητα σου έτσι. 

 

Κι εγώ δεν κάνω την έξυπνη, πάντα μου άρεσε η εκδρομή κ η περιήγηση αλλά δεν μπορώ και χωρίς την κίνηση, να βλέπω βιτρίνες, κοσμο εξω. Γι αυτο απο τοτε που γεννησα γκρινιάζω ότι έχω κλειστεί μέσα ενώ κάθε μέρα περπατούσαμε πολύ έξω. Κ το χει κ απορία ο άντρας μου, "εγώ να σκέφτομαι σε ποια παραλία ή ποιο μονοπάτι βολευει να παμε το καροτσι κ εσυ να θες να δεις τα διπλοπαρκαρισμένα στο λιμάνι;"

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε να βγουν έξω για περπάτημα?  Ναι αυτό δεν απαγορεύεται προφανώς. 

Στην περιπτωση μου το να βγω μόνο για περπάτημα με το ένα χερι στο καρότσι και το αλλο στο ζωηρό τριχρονο ενώ δεν έχουμε πεζοδρόμια και θα πρέπει να κατεβαίνω στον δρόμο,  αυτό δεν είναι βόλτα,  είναι ταλαιπωρία. 

 

Εγώ ανησυχώ για τη ψυχοσύνθεση μου και το έγραψα κιόλας, βέβαια το πρωί είμαι πάντα πιο ήρεμη  (γενικά ανεξαρτήτως κρίσης) και πιο αισιοδοξη.  

 

Μου κανει εντύπωση που βρίσκετε υπερβολικό τον εγκλεισμο στο σπίτι.  Όλοι οι ειδικοί συστήνουν να μένουμε σπίτι. Λογικά τέτοια υπερβολικά μέτρα μπροστά σε μια τέτοια κρίση.  Έχετε ξαναζησει κάτι παρόμοιο, ? Ξέρετε πως θα εξελιχθει? Έχετε διαβάσει την πορεια της νόσου στην Ιταλία? νιώθετε πως απεχει πολυ να γίνει το ιδιο κι εδώ?  Νομίζετε πως στην Ιταλία βγαίνουν χαλαρα βόλτες στην υπαιθρο? 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, little lamb said:

Βρε κορίτσια μήπως υπερβάλλετε λίγο για να βάλετε μια δόση χιούμορ ή νιώθετε οντως τόση δυσφορία; (Από το κλείσιμο εννοώ, όχι από τα νεα, που προφανώς είναι δυσαρεστα) Μου φαίνεται περίεργο γιατί εγώ δεν νιώθω έτσι και αισθάνομαι λίγο εξωγήινη διαβάζοντας τη συζήτηση! Το κλείσιμο προς το παρόν ουτε μια βδομάδα δεν είναι. Πρώτη φορά περνάει βδομάδα που να μη βγείτε από το σπίτι;

Εννοείς ότι ήδη δεν έχεις βγει μια βδομάδα από το σπίτι? Προσωπικά όχι. δεν έχει τύχει να μείνω μια βδομάδα μέσα στο σπίτι. Ούτε όταν γέννησα. Βγήκα έστω για μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...