Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

On 12/3/2022 at 6:30 ΜΜ, ninaki80 είπε:

Μετά τις γιορτές νομιζω κόλλησαν σχεδον ολοι μονο όσοι δεν είδαν κανενα την γλίτωσαν.  

Δυστυχώς δεν ειναι έτσι. Σε πολλά σπίτι ο κορονοιός μπήκε μέσω των παιδιών που κόλλησαν στα σχολεία, χωρίς οι οικογένειες να φταίνε σε τίποτα. Σκέψου ότι τα ανίψια μου μένουν στην Αθηνα, πάνε σχολείο εκεί που γινεται χαμός, ταξίδεψαν και το καλοκαίρι και τα Χριστούγεννα με αεροπλάνο σε περιοχές που έχουν ιικό φορτίο που ανταγωνίζεται την Αθήνα, και δεν έχουν κολλήσει. Και κόλλησε το δικό μου παιδί που πηγαίνει μόνο στο σχολείο του και σε μία δραστηριότητα. Και το ίδιο επαθε και μια συνάδελφος μου που πρόσεχε εξίσου με εμάς, κι εκείνη κόλλησε και η ίδια μάλιστα και στην περίοδο που η καραντίνα ήταν 10 μέρες. Και εκτέθηκε εκείνη που έλειψε από το σχολείο τόσες μέρες, και εγώ που έλειψα επίσης μια βδομάδα για να μείνω με το παιδί, κι όλοι οι υπόλοιποι που ταξίδεψαν τα Χριστούγεννα στην Αθήνα, δεν κόλλησαν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Δυστυχώς δεν ειναι έτσι. Σε πολλά σπίτι ο κορονοιός μπήκε μέσω των παιδιών που κόλλησαν στα σχολεία, χωρίς οι οικογένειες να φταίνε σε τίποτα. Σκέψου ότι τα ανίψια μου μένουν στην Αθηνα, πάνε σχολείο εκεί που γινεται χαμός, ταξίδεψαν και το καλοκαίρι και τα Χριστούγεννα με αεροπλάνο σε περιοχές που έχουν ιικό φορτίο που ανταγωνίζεται την Αθήνα, και δεν έχουν κολλήσει. Και κόλλησε το δικό μου παιδί που πηγαίνει μόνο στο σχολείο του και σε μία δραστηριότητα. Και το ίδιο επαθε και μια συνάδελφος μου που πρόσεχε εξίσου με εμάς, κι εκείνη κόλλησε και η ίδια μάλιστα και στην περίοδο που η καραντίνα ήταν 10 μέρες. Και εκτέθηκε εκείνη που έλειψε από το σχολείο τόσες μέρες, και εγώ που έλειψα επίσης μια βδομάδα για να μείνω με το παιδί, κι όλοι οι υπόλοιποι που ταξίδεψαν τα Χριστούγεννα στην Αθήνα, δεν κόλλησαν. 

Ναι επεξε μεγαλο ρόλο το σχολείο αλλά να σου πω την αλήθεια εμεις δεν κολλήσαμε από παιδια σχολείου . πχ οι γονείς μου δεν κόλλησαν απτον ανιψιό μου κ ας πηγαίνει κάθε μέρα κ το μικρο κολλησε κ μάλιστα δυο φορές.  Απλα με τα τεστ κ την ιχνιλατηση καπως το προλάβανε. Εμεις κολλήσαμε από επισκεψη κ μάλιστα κολλήσαμε όλοι όσοι ειμασταν εκεί. Τα ταξίδια τα θεωρώ πιο ασφαλή όσοι έχουν ταξιδέψει σχεδον κανεις δεν νοσησε . Ο άντρας μου πηγε με 8 άτομα στην άλλη άκρη της γης 10 ωρες ταξίδι κ κανεις δεν αρρώστησε.  Γενικα βλέπω ότι όσοι βλέπουν σταθερά 1-2 άτομα ακομα κ μικρα παιδια να είναι με συχνα τεστ κ προσοχη δεν έχουν κολλήσει. Εχω θεία ανοσοκατεσταλμενη που βλεπει τα εγγόνια της κ την κόρη της σταθερά η κόρη δασκάλα τα παιδια παιδικο σταθμο αλλα δεν εχει κολλήσει όπως κ οι γονείς μου τα μόνα άτομα που βλέπουν ειναι τα εγγόνια τους κανενα  αλλο αλλα ξέρεις είμαστε προσεκτικοί με την παραμικρή αδιαθεσία κτλ δεν πάμε.  Κάνουμε κ συχνα τεστ . 

Link to comment
Share on other sites

παντως κ εμεις τοσο καιρο πια,κ χωρις υπερβολες στην προσοχη,μονο η κορη μου κολλησε κ η μανα μου.κ μονο η κορη απο το σχολειο.εχουμε πλεον σχετικα επαφες,ειδαμε λιγο κοσμο στις γιορτες,ουτε ο γιος μου ουτε ο ανηψιος μου,κ ας ηρθαν σε επαφη με κρουσμα.κ εχουμε κ ατομα σε δουλειες που ειναι ευκολο να κολλησουν

ολα ειναι σχετικα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την @vicky86. Νομίζω είναι κ λίγο θέμα τύχης, αρκεί μια επαφή νοσουντα για να κολλήσεις ή να κολλήσουν οι άλλοι κ εσύ να την γλιτώσεις. Εγώ προσωπικά δεν έχω κολλήσει, ούτε η οικογένεια μου προς το παρόν, ούτε αδέρφια, πεθερικά κλπ. Ο ιός βέβαια έχει έρθει πολλές φορές στα μέρη μας αλλά προς το παρόν την γλιτώσαμε, στο άμεσο ή στο μακρινό μέλλον  δεν ξέρω. Προσεχουμε γενικά αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό, να μην βλέπουμε κανένα άτομο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δυστυχώς δεν ειναι έτσι. Σε πολλά σπίτι ο κορονοιός μπήκε μέσω των παιδιών που κόλλησαν στα σχολεία, χωρίς οι οικογένειες να φταίνε σε τίποτα. Σκέψου ότι τα ανίψια μου μένουν στην Αθηνα, πάνε σχολείο εκεί που γινεται χαμός, ταξίδεψαν και το καλοκαίρι και τα Χριστούγεννα με αεροπλάνο σε περιοχές που έχουν ιικό φορτίο που ανταγωνίζεται την Αθήνα, και δεν έχουν κολλήσει. Και κόλλησε το δικό μου παιδί που πηγαίνει μόνο στο σχολείο του και σε μία δραστηριότητα. Και το ίδιο επαθε και μια συνάδελφος μου που πρόσεχε εξίσου με εμάς, κι εκείνη κόλλησε και η ίδια μάλιστα και στην περίοδο που η καραντίνα ήταν 10 μέρες. Και εκτέθηκε εκείνη που έλειψε από το σχολείο τόσες μέρες, και εγώ που έλειψα επίσης μια βδομάδα για να μείνω με το παιδί, κι όλοι οι υπόλοιποι που ταξίδεψαν τα Χριστούγεννα στην Αθήνα, δεν κόλλησαν. 

Εσείς δεν κολλήσατε από το παιδί; φορούσατε μάσκες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως γενικά πλέον υπάρχει μια χαλαρότητα. Κι ο περισσότερος κόσμος δεν φοράει μάσκες πια, τουλάχιστον στα πάρκα και στις παιδικές χαρές. Και στη γειτονιά κυκλοφορούμε χωρίς, στο μίνι μάρκετ κλπ. Αν δεν κάνω λάθος χαλάρωσαν και τα μέτρα.

 

Είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων, αφενός όλοι νομίζω έχουμε κουραστεί και νιώθουμε ότι αυτό που έπρεπε να κάνουμε το έχουμε κάνει, αφετέρου με αυτά που συμβαίνουν ειλικρινά το τελευταίο που έχω στο κεφάλι μου είναι πια ο κορονοϊός. Κακώς, αλλά συμβαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

εχουν χαλαρωσει τα μετρα,αφου δ φορας εξω μασκα

ομως κ πριν μπορω να πω πολλοι δ φορουσαν εξω

εγω παλι παω τα παιδια σχολειο με την μασκα κανονικα,κ κν95 αν εχω σκοπο να μπω στο μαρκετ πχ

αφου κ τα παιδια τις φορανε απο το σπιτι,δ μου παει να μην βαλω

σινεμα πηγαμε τα χριστουγεννα γτ δ εχουμε εδω:neutral:,σε παρτυ παμε,δ αρνουμαστε προσκλησεις,κ πολυ σπανια σε παιδοτοπο.δ συνηθιζουμε το φαι εξω,αλλα δ μπορω να πω οτι λεω σε κτ οχι λογω ιου.εννοειται δραστηριοτητες κανονικα.προτιμαμε ακομη επαφες εξω,αλλα γενικα το προτιμω

προσπαθουμε να επανελθουμε σε φυσιολογικους ρυθμους,ακολουθωντας τα μετρα

κ εννοειται θα βρεθουμε με κοσμο σε γιορτες κλπ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, irin είπε:

Εσείς δεν κολλήσατε από το παιδί; φορούσατε μάσκες?

όχι δεν κολλήσαμε. κάναμε ραπιντ μεχρι και τη 10η μέρα και ήταν αρνητικά. Δεν φορούσαμε μάσκες παρά μόνο στο αυτοκίνητο όποτε μετακινηθήκαμε. Στο σπίτι απλώς απομονώσαμε τα υπνοδωμάτια, εγώ κοιμόμουν με το παιδί και δεν τον άφηνα να μπαίνει στο διπλό. προσπαθούσαμε να παίζουμε κυρίως στο δωμάτιό του  στο οποίο απέφευγε να μπαίνει ο άντρας μου που συνέχισε να πηγαίνει σχολείο. Εκείνες τις μέρες ήταν σαν αλκυονίδες και καθόμασταν πολύ στο μπαλκόνι και τον κήπο. Δεν μπορώ να πω δηλαδή ότι πήραμε ουσιώδη μέτρα προφύλαξης. Άσε που εγώ αφηρημένη, το μεσημέρι πριν διαγνωστεί, έφαγα κάτι από το πιάτο του. Είχα θυμώσει πολύ που μας κόλλησαν και είμαι ακόμα θυμωμένη με αυτήν την οικογένεια αλλά η αλήθεια είναι ότι το παιδί ουσιαστικά ήταν ασυμπτωματικό και οι άλλες ιώσεις που πέρασε μας ταλαιπώρησαν πολύ περισσότερο. Κι ένα καλό της πολύ μεγάλης έξαρσης στο νησί είναι ότι οι γονείς μάλλον φοβήθηκαν και περιόρισαν τις πολλές συναναστροφές και επίσης πολλοί δεν τα έστελναν και στο σχολείο κι έτσι περάσαμε όλο τον Γενάρη και όλο τον Φλεβάρη χωρίς ούτε μύξα, αν εξαιρέσουμε τον κορονοιό. Πριν από 10 μέρες έκανε πρώτη φορά μπούκωμα μετά τα Χριστούγεννα και πάλι χτες συνάχι χωρίς όμως πυρετό. Οπότε ας πούμε ότι είδαμε και κάτι καλό απ' αυτό. 

 

Πάντως εμείς λόγω του σχολείου που έχουμε κάθε μέρα έως και 4-5 κρούσματα, δεν μπορω να πω ότι έχουμε ξεχάσει τον ιό. Καθε μέρα  υπαρχει μια αναστάτωση με τμήματα που φεύγουν για ραπιντ, γονείς που έρχονται για σελφ στα εμβολιασμένα,  λείπουν μαθητές και δεν ξέρεις τι να κάνεις με το μάθημα κλπ. Για τη ζωή μετά πάντως δεν ει΄μαι προετοιμασμενη. Ήδη ένιωσαν κορόιδο μια φορά που κόλλησε το παιδί ενώ είχαμε κάνει τόσες θυσίς, δεν ξέρω τώρα αν είμαι έτοιμη να κολλήσουμε και να πάνε χαμενα όλα αυτά τα χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμείς κολλήσαμε ακόμα και γενικά κινούμαστε αρκετά, βγαίνουμε, δραστηριότητες φουλ, σινεμά, ταβερνούλες. Παιδοτόπους ωστόσο ή παιδικά πάρτυ σε κλειστό χώρο, όχι, δεν πάμε. Κρατάμε ακόμα συγκεκριμένες επαφές ελαφρώς διευρυμένες, κάνουμε συχνά τεστ.

 

Δεν είναι τόσο ότι χαλάρωσαν τα μέτρα (σε εσωτερικούς χώρους η μάσκα ακόμα υποχρεωτική είναι, έξω οι περισσότεροι δε φορούσαν έτσι και αλλιώς μήνες τώρα). Η διασπορά καλά κρατεί. Είναι ότι πλέον υπάρχει αλλαγή θεματολογίας. Τώρα επικεντρωνόμαστε στην Ουκρανία και στην ακρίβεια που έρχεται (συμπληρωματικά της υπάρχουσας) και οι θάνατοι από Covid, τα χιλιάδες κρούσματα την ημέρα, είναι ψιλά γράμματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Είχα θυμώσει πολύ που μας κόλλησαν και είμαι ακόμα θυμωμένη με αυτήν την οικογένεια

Γιατί θυμωσες με αυτούς? Ήξεραν ότι είναι θετικοί κ παρόλα αυτά ήρθαν σε επαφή μαζί σας?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , vicky86 είπε:

δ εχει καμια σχεση με το θεμα,αλλα αφου το γραφεις δ γινεται να μην το σχολιασω

δ μπορω με τπτ να καταλαβω γτ θυμωσες με αυτην την οικογενεια που σας "κολλησε" κ εισαι κ θυμωμενη ακομα:confused:

απο την στιγμη που κυκλοφορειτε ειναι πιθανον να κολλησετε

απο την στιγμη που παει σχολειο ολο κ κτ θα κολλησει

δλδ αν κολλησει γαστρεντεριτιδα θα θυμωσεις παλι;

εχεις καθε δικαιωμα να νιωθεις κοροιδο,δ μπορω να σου πω εγω πως θα νιωθεις.αλλα προσωπικα το βρισκω γελοιο.αν δ κανατε υπερβολικες θυσιες δ θα ειχες λογο να νιωθεις ετσι.εισαι δ εισαι ετοιμη,πιθανοτητες να κολλησεις εσυ κ ο συζηγος ειναι πολλες

μπορει να γραφω οτι απο εμας δ κολλησαμε πολλοι,αλλα ειμαστε υποψιασμενοι οτι καποια στιγμη θα συμβει κ αυτο.δ μπορω να καταλαβω ποια θυσια ετων θα παει στραφι..

(επισης κ εμεις εχουμε περασει φετος αρκετες ιωσεις μακραν χειροτερες απο τον κορωνοιο οπως τον περασαν τουλ οσοι νοσησαν απο εμας)

Συμφωνώ απόλυτα με όλα. Κ εμείς μπορεί αν κολλήσουμε άθελά μας να κολλήσουμε κάποιον άλλον... Δεν μου φαίνεται λόγος να θυμώσει κάποιος εκτός κ αν ενώ ήταν θετικός επίτηδες ήρθε σε επαφή με τον άλλον!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , mama16 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με όλα. Κ εμείς μπορεί αν κολλήσουμε άθελά μας να κολλήσουμε κάποιον άλλον... Δεν μου φαίνεται λόγος να θυμώσει κάποιος εκτός κ αν ενώ ήταν θετικός επίτηδες ήρθε σε επαφή με τον άλλον!!!

εγω νιωθω κ πιο ησυχη που τουλ η μεγαλη το περασε ελαφρια

ελπιζω αν κολλησει κ ο μικρος

εγω κανω τα εμβολια κ ελπιζω να το περασω ελαφρια αλλα δ μπορω να ειμαι κ σιγουρη

ο αδερφος μου δ εχει κανει εμβολιο,ειναι 30χρ,δουλευει κανονικα,κ σε δουλεια που εγω θα προτιμουσα να ειχα εμβολιαστει,δ βγαινει αναγκαστικα σε μαγαζια γτ δ μπορει ως ανεμβολιαστος,κανει πολλα ραπιντ,αλλα κατα τα αλλα ως νεος κ ελευθερος κυκλοφορει πολυ

ευτυχως ειναι ολοι οι υπολοιποι εμβολιασμενοι,οποτε δ ανησυχουμε ιδιαιτερα για τους πιο μεγαλους

αλλα του λεω,αν σε κολλησουμε κατα λαθος μην πεις οτι φταιμε εμεις:Pεχει καιρο που του το ειπα,δ το ειδα απο την εσπερος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Βικυ ο Μητσοτάκης που να πει τον πόνο του?

Η Εμινε θα τον κόλλησε επίτηδες.

Μην μου πεις ότι είναι τυχαίο που κόλλησε τώρα μετά το ταξίδι!Διπλωματικό επεισόδιο θα γίνει.

λες να μπει να γραψει κ αυτος τον πονο του;;:P

ας κοψει τα ταξιδακια

Link to comment
Share on other sites

ΣΤα μικρά μέρη ξέρεις πώς κόλλησε ο καθένας. Το πρώτο κρούσμα στο τμήμα δεν κόλλησε από τους γονείς του. Κόλλησε από εξωσχολική συναναστροφή με παιδί άλλου τμήματος, ενώ τα σχολεία ήταν κλειστά μια βδομάδα λόγω χιονιού, 10 μέρες ουσιαστικά δεν ει΄χαν πάει όλα τα παιδιά σχολειο αν βάλεις και το σ/κ, είναι να μην θυμώνω για κάτι που θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί αν οι οικογένειες δεν άφηνε τα παιδια εδώ κι εκεί να παίζουν; Πώς και πώς περιμέναμε να χιονίσει να κλείσουν όλα να μείνει ό κόσμος μέσα, το έλεγαν και οι γιατροί. Τέλος πάντων. Δεν συνεχίζω άλλο τη συζήτηση γιατι΄δεν σκοεπύω να ασχοληθώ άλλο. Έχω πολλά νεύρα που το παιδί έχει πάλι ίωση και πάλι λείπω από τη δουλεια μου. Αυτή η μοιρολατρία ότι έτσι κι αλλιώς όλοι θα κολλήσουμε με εκνευρίζει. Οι γιατροί εξακολουθούν να λένε ότι καλό είναι να αποφύγουμε να κολλήσουμε. Αλλά το πού κολλάς τελικά είναι μυστήριο. Εδώ στο νησί όσοι κόλλησαν, κόλλησαν εδώ, στις γιορτές. Μάλλον οι φοιτητές που ήρθαν πιο πριν έφεραν τον ιό αλλά βασικά εδώ μέσα έγινε η διασπορά. Όσοι πήγαν στην ΑΘήνα, δεν κόλλησαν. όσοι πηγαινοέρχονται σχεδόν κάθε σ/κ δεν έχουν κολλήσει κι ας μπαίνουν στο καράβι. μέσα σε σπίτια, χωρίς ιδιαίτερα μέτρα προστασίας, ξέρω κι άλλους τριπλοεμβολιασμενους που δεν κόλλησαν. Δεν το απέφυγαν όλοι αλλά αρκετοί, όπως εμείς, το γλίτωσαν. αλλά η δασκάλα του παιδιού μου κόλλησε στο σχολείο παρόλο που φοράει πάντα καλή μάσκα, μάλλον επειδή κόλλησε κυριολεκτικά το μισό τμήμα και ήταν υψηλό το ιικό φορτίο. 

πρίν από 26 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Βικυ ο Μητσοτάκης που να πει τον πόνο του?

Η Εμινε θα τον κόλλησε επίτηδες.

Μην μου πεις ότι είναι τυχαίο που κόλλησε τώρα μετά το ταξίδι!Διπλωματικό επεισόδιο θα γίνει.

φαντάσου να τον κολλήσει ο δικός μας τον Ερντογάν που έχει και τόσα προβλήματα υγείας όπως λένε, και να αλλάξει πολιτική η Τουρκία τώρα εν μέσω του πολέμου, να έχουμε γεωπολιτικές ανακατατάξεις, τη φήμη του γκαντέμη θα την έχει πλέον διεθνώς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , vicky86 είπε:

ποια θα ηταν για σενα η καταλληλη τιμωρια για αυτο το παιδακι που εκανε το τραγικο λαθος να βρεθει με τον φιλο του που ειναι σε αλλο τμημα;

συνελθε!!!

συνηθως ετσι κανουν οι γονεις.αφηνουν τα παιδια τους να παιζουν.ξερω σε σοκαρω:rolleyes:φανταζομαι δ αλωνιζανε τα 5χρ εξω στα χιονια μονα,ειχαν επαφες σαν οικογενεια

οπως κ πολλοι αλλοι,εκτος απο εσας

μονο εσυ θα μπορουσες να περιμενεις πως κ πως να χιονισει για να κλειστει ο κοσμος μεσα

δ θα ασχοληθεις με εκεινη την οικογενεια η με εμας εδω;

οταν ανοιγεις μια συζητηση,δ γινεται ξαφνικα ετσι απο μονη να την κλεινεις.αλλιως γραψ'τα σε ημερολογιο.εδω υπαρχει αλληλεπιδραση

εχει ιωση ο μικρος,εχεις νευρα κ ειπες να μπεις να ξεσπασεις εδω;

φανταζομαι θα προτιμουσες οι φοιτητες να μην ερθουν να δουν τους δικους τους

(αν φαω καρτα,θα μου λειψετε,θα τα πουμε εν καιρω :)  )

Σε βλέπω κ σένα. Σου ρχεται.:grin:

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, vicky86 said:

ποια θα ηταν για σενα η καταλληλη τιμωρια για αυτο το παιδακι που εκανε το τραγικο λαθος να βρεθει με τον φιλο του που ειναι σε αλλο τμημα;

συνελθε!!!

 

Το ίδιο αναρωτιέμαι και εγώ  πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Έσπερος, ντρέπεσαι που κολλήσατε; Σιγά που εκτεθήκατε. Όποιος κολλάει δεν πάει να πει ότι είναι απρόσεκτος. Θυσίες κάνατε για να μην πάθετε τίποτα σοβαρό πριν τα εμβόλια, και μετά για να μην ταλαιπωρηθείτε, όχι για να μην γίνετε δακτυλοδεικτούμενοι. Εκτός κι αν ανησυχείς για τίποτα κατάλοιπα στο παιδί, που αφού ήταν ασυμπτωματικό δεν νομίζω να έχει θέμα - αλλά ρώτα και την παιδίατρο. 

 

Πάντως εμείς περιμέναμε να χιονίσει για να βγάλουμε το παιδί στο χιόνι, όχι για να κλειστούμε κι άλλο μέσα. Ρώτα με τι ωραία που πέρασα με τηλεργασία και τον μικρό να με ρωτάει απογοητευμένος κάθε τρία λεπτά πότε θα χιονίσει πάλι για να ξαναβγούμε. :p

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , vicky86 είπε:

ποια θα ηταν για σενα η καταλληλη τιμωρια για αυτο το παιδακι που εκανε το τραγικο λαθος να βρεθει με τον φιλο του που ειναι σε αλλο τμημα;

συνελθε!!!

Δεν είπα ποτέ ότι φταίει το παιδάκι. 

 

πρίν από 38 λεπτά , vicky86 είπε:

μονο εσυ θα μπορουσες να περιμενεις πως κ πως να χιονισει για να κλειστει ο κοσμος μεσα

ΚΙ όμως το έλεγαν και οι γιατροί. Ότι θα κλείσουν τα σχολεία, θα μείνει και κάποιος κόσμος στο σπίτι λόγω τηλεργασίας κλπ, θα παοφευχούν οι επαφές και θα περιοριστεί η διασπορά του ιού. Δεν εννοούσα κλείσιμο στο σπίτι με την έννοια να μην βγουν έξω. Κι εμείς βγήκαμε να παιξουμε στο χιόνι τις μέρες που δεν είχαμε τηλεκπαίδευση. Ήταν όμως μα ευκαιρία για να μην συναντηθεί ο κόσμος με άλλους σε κλειστό χώρο, κάτι που σε αρκετές περιπτώσεις έγινε αφού γενικά από τότε έπεσαν κάπως τα κρούσματα (και σ εμάς έπεσαν τότε κ έμειναν χαμηλά μέχρι πριν από μια βδομάδα), εμείς όμως ήμασταν άτυχοι. 

 

πρίν από 15 λεπτά , Ilaeira είπε:

Εκτός κι αν ανησυχείς για τίποτα κατάλοιπα στο παιδί, που αφού ήταν ασυμπτωματικό δεν νομίζω να έχει θέμα - αλλά ρώτα και την παιδίατρο. 

κάναμε εξέταση post covid, δεν βρήκε κάτι. Μακροπρόθεσμα ελπίζω να μην αφήνει κουσούρια αυτό. 

 

πρίν από 16 λεπτά , Ilaeira είπε:

Βρε Έσπερος, ντρέπεσαι που κολλήσατε; Σιγά που εκτεθήκατε. Όποιος κολλάει δεν πάει να πει ότι είναι απρόσεκτος. Θυσίες κάνατε για να μην πάθετε τίποτα σοβαρό πριν τα εμβόλια, και μετά για να μην ταλαιπωρηθείτε, όχι για να μην γίνετε δακτυλοδεικτούμενοι.

Δεν είναι ακριβώς ότι ντρέπομαι, αλλά σίγουρα ένιωσα άσχημα. Κατ' αρχάς σε 30 σχεδόν άτομα στο σχολείο, μόνο εγώ κ άλλη μία έχουμε πάρει άδεια λόγω ασθένειας του παιδιού μας με κορονοιό, που κι αυτής κόλλησε στο σχολείο. Κανένας άλλος δεν έχει αρρωστήσει ο ίδιος ή το παιδί του εκτός από κάποιους με πολύ μεγάλα παιδιά με δική τους κοινωνική ζωή. 

Link to comment
Share on other sites

οκ,ας τιμωρησουμε τους γονεις

ειναι παραλογο να θες να σου ζητησουν συγνωμη που το παιδι τους κολλησε το δικο σου

δ ξερω αν θα βρεις καποιον να συμφωνησει μαζι σου

αν οι γιατροι υπολογιζαν σε αυτο,κακως.ειναι απολυτα αναμενομενο να συνεχισουν οι επαφες.καλο,κακο,δ θα το κρινω εγω

ετσι κ αλλιως δ απαγορευται,αν δ κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ΣΤα μικρά μέρη ξέρεις πώς κόλλησε ο καθένας. Το πρώτο κρούσμα στο τμήμα δεν κόλλησε από τους γονείς του. Κόλλησε από εξωσχολική συναναστροφή με παιδί άλλου τμήματος, ενώ τα σχολεία ήταν κλειστά μια βδομάδα λόγω χιονιού, 10 μέρες ουσιαστικά δεν ει΄χαν πάει όλα τα παιδιά σχολειο αν βάλεις και το σ/κ, είναι να μην θυμώνω για κάτι που θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί αν οι οικογένειες δεν άφηνε τα παιδια εδώ κι εκεί να παίζουν; Πώς και πώς περιμέναμε να χιονίσει να κλείσουν όλα να μείνει ό κόσμος μέσα, το έλεγαν και οι γιατροί. Τέλος πάντων. Δεν συνεχίζω άλλο τη συζήτηση γιατι΄δεν σκοεπύω να ασχοληθώ άλλο. Έχω πολλά νεύρα που το παιδί έχει πάλι ίωση και πάλι λείπω από τη δουλεια μου. Αυτή η μοιρολατρία ότι έτσι κι αλλιώς όλοι θα κολλήσουμε με εκνευρίζει. Οι γιατροί εξακολουθούν να λένε ότι καλό είναι να αποφύγουμε να κολλήσουμε. Αλλά το πού κολλάς τελικά είναι μυστήριο. Εδώ στο νησί όσοι κόλλησαν, κόλλησαν εδώ, στις γιορτές. Μάλλον οι φοιτητές που ήρθαν πιο πριν έφεραν τον ιό αλλά βασικά εδώ μέσα έγινε η διασπορά. Όσοι πήγαν στην ΑΘήνα, δεν κόλλησαν. όσοι πηγαινοέρχονται σχεδόν κάθε σ/κ δεν έχουν κολλήσει κι ας μπαίνουν στο καράβι. μέσα σε σπίτια, χωρίς ιδιαίτερα μέτρα προστασίας, ξέρω κι άλλους τριπλοεμβολιασμενους που δεν κόλλησαν. Δεν το απέφυγαν όλοι αλλά αρκετοί, όπως εμείς, το γλίτωσαν. αλλά η δασκάλα του παιδιού μου κόλλησε στο σχολείο παρόλο που φοράει πάντα καλή μάσκα, μάλλον επειδή κόλλησε κυριολεκτικά το μισό τμήμα και ήταν υψηλό το ιικό φορτίο. 

φαντάσου να τον κολλήσει ο δικός μας τον Ερντογάν που έχει και τόσα προβλήματα υγείας όπως λένε, και να αλλάξει πολιτική η Τουρκία τώρα εν μέσω του πολέμου, να έχουμε γεωπολιτικές ανακατατάξεις, τη φήμη του γκαντέμη θα την έχει πλέον διεθνώς. 

Εγω μπερδευτηκα. Φταινε αυτοι που ειχαν επαφες με αλλους. Εσεις δεν ειχατε επαφες με αυτους; Επρεπε να ειχε δεσμευτει η συγκεκριμενη οικογενεια οτι ειχε επαφες μονο μαζι σας; Βρεθηκατε σε εσωτερικο ή εξωτερικο χωρο;

(παντως εσυ δεν κολλησες παρολο που κοιμοσουν με το παιδι!!)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

οκ,ας τιμωρησουμε τους γονεις

ειναι παραλογο να θες να σου ζητησουν συγνωμη που το παιδι τους κολλησε το δικο σου

δ ξερω αν θα βρεις καποιον να συμφωνησει μαζι σου

αν οι γιατροι υπολογιζαν σε αυτο,κακως.ειναι απολυτα αναμενομενο να συνεχισουν οι επαφες.καλο,κακο,δ θα το κρινω εγω

ετσι κ αλλιως δ απαγορευται,αν δ κανω λαθος

Δεν απαγορεύεται προφανώς. Απλώς αν ήταν ένα παιδάκια που κόλλησε από γονιό που κόλλησε στη δουλειά δεν θα με ενοχλούσε. Θα ήταν αναπόφευκτο. Αλλά μου έκανε εντύπωση που έστω και προσχηματικά δεν είπαν ότι νιώθουν άσχημα που προκάλεσαν αναστάτωση σε δέκα και παραπάνω οικογένειες. Εγω ζήτησα συγγνώμη από τα 2-3 παιδιά που ήταν με τον γιο μου την τελευταία μέρα πριν βρεθεί θετικός, γιατί ήταν ο μόνος που συνέχισε να πηγαίνει σχολείο εκτός από κάποια που είχαν αρρωστήσει παλιότερα κ 2-3 που έλειπαν τις μέρες της πρώτης επαφής. Ζήτησα συγγνώμη όμως και για την ταλαιπωρία τους να πάνε για τεστ και προκαταβολικά μήπως κολλήσουν που ευτυχώς δεν κόλλησαν γιατί θα ένιωθα πολύ άσχημα, παρολο που επίσης δεν έκανα κάτι παράνομο, δυο ραπιντ είχε κάνει το παιδί τις δυο προηγούμενες μέρες και σελφ τεστ το πρωί εκείνο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...