Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Καλώς την....

Αφ υψηλού...να απολογησαι?

Γιατί τέτοια ηττοπάθεια?.Κανεις στον κύκλο τον δικο μου κ φίλων κ δεν κατεκρινε τις επιλογές άλλων γονιών.

Το θέμα είναι τι θα πει ο κόσμος?

Κ στην τελικη κανει ο καθένας ο τι μπορεί για να προσέξει αλλά η ζωή συνεχίζεται.

Θα ζούμε με αυτό.κ σχολείο θα πάμε κ παρτυ θα κάνουμε κ σεψσπιτια θα πάμε κ ταξίδια θα κάνουμε.Ετσι ζει πα του ο κόσμος.Δυο χρόνια τώρα στερουμαστε.

Απορώ πραγματικά.αυτοι οι γο εις δεν εργαζο ται?

Δεν γνωριζω ακριβώς αν εργάζονται ή όχι, αν αφήνουν τα παιδιά σε τρίτο πρόσωπο ή οτιδήποτε άλλο. Επειδή όμως είμαστε κάπως στενός κύκλος, ξέρω καλά ότι τα παιδια που τα κρατάνε σπίτι, έχουν κάποια κοινωνική ζωή. Άρα οι οικογένειες επιλέγουν αυτό που θεωρούν σωστό. Αλλά μου έκαναν εντύπωση έτσι κάποιες διατυπώσεις, σαν να λενε «εμείς είμαστε υπεύθυνη οικογένεια και δεν τα στέλνουμε σχολείο γιατί προσέχουμε πολύ». Κακώς αφήνω να με επηρεάζουν αυτά. Το σχολείο είναι σχολείο, δεν είναι παιδικός σταθμός ή χώρος φύλαξης. υπάρχει κάποιος λόγος που πηγαίνουν τα παιδια. Εγω θεωρώ ότι το ρίσκο του σχολείου προέχει από το να ρισκάρω να κολλήσει από τον φροντιστή ή τον ξάδερφο ή το γειτονόπουλο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 23 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αχ ταξίδια....μεγάλη λαχτάρα έχω για ένα ταξίδι τώρα!! Πες κανέναν καλό προορισμό!

Ο κόσμος όλος στα πόδια μας.διαλεγεις κ παιρνεις

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, love kids said:

Καλώς την! Ναι, όντως, ωραία παρέα υπάρχει εδώ! Με τις ωραίες μας συζητήσεις, τις διαφωνίες και κόντρες μας κάποιες φορές, τις αποχωρήσεις από το φόρουμ, τις επιστροφές ή και επανεγγραφές. Θα τα δεις σιγά σιγά. ;-)

 

Τώρα όσο για αυτά που ρωτάς, γιατί να μπει κάποιος στη διαδικασία να κρίνει τον άλλο; Μήπως έχει ήδη κριθεί ο ίδιος από την άλλη πλευρά; 

 

Τα σχολεία είχαν κλείσει λόγω κακοκαιρίας αν δεν κάνω λάθος; Μάλλον δεν ήμουν μέσα σε αυτούς που ήξεραν το "κοινό μυστικό" στο οποίο αναφέρεσαι, συγγνώμη. Μη δίνεις πάντως σημασία, άλλος πρέπει να απολογείται γιατί στέλνει την κορούλα του σχολείο άλλος γιατί δεν ήταν προσεκτικός όταν έκλεισαν τα σχολεία λόγω χιονιά και πάει λέγοντας. Έχω καταλήξει ότι αυτά είναι ασχολίες ατόμων που δε θέλουν ή αδυνατούν να έχουν άλλα επαγγελματικά ή κοινωνικά ενδιαφέροντα και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα.

 

 

Μα πόσο ωραία τα λες!

Είμαστε μία ωραία ατμόσφαιρα!

 

 

 

Πάντως και εγώ αναρωτιέμαι γιατί να μπει κάποιος στην διαδικασία να κρίνει τον άλλον?? Προφανώς και κανείς δε θέλει να νοσήσει , και δύο χρονιά ξέρουμε πως είναι πολύ εύκολο να κολλήσει κανείς. Δε νομίζω πως κανείς θέλει να κολλήσει ή δεν τον νοιάζει ούτε οφείλη συγγνώμη στις επαφές του. Με  κάποιον τρόπο η ζωή πρέπει να συνεχιστεί.

Βέβαια υπάρχουν άνθρωποι που αγανακτούν με όσους συνεχίζουν τη ζωή τους, πηγαίνουν σχολείο- δραστηριότητες- βόλτες- κάνουν συνανήσεις . Τι να πει κανείς , ο καθένας όπως κρίνει καλύτερο δρά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας ότι στην αρχική μου σελίδα του Google στο κινητό, μου βγάζει μεταξύ άλλων ειδησεογραφικών, εδώ και ένα μήνα, το ίδιο άρθρο-κονσέρβα από το σάιτ του Παναθηναϊκού: "Κλείδωσε - πότε ανακοινώνεται το lockdown μετά τη δραματική κατάσταση με τα κρούσματα". Το ίδιο πράγμα κάθε δύο-τρεις μέρες. Μιλάμε για αξιόπιστη ενημέρωση, όχι αστεία!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας ότι στην αρχική μου σελίδα του Google στο κινητό, μου βγάζει μεταξύ άλλων ειδησεογραφικών, εδώ και ένα μήνα, το ίδιο άρθρο-κονσέρβα από το σάιτ του Παναθηναϊκού: "Κλείδωσε - πότε ανακοινώνεται το lockdown μετά τη δραματική κατάσταση με τα κρούσματα". Το ίδιο πράγμα κάθε δύο-τρεις μέρες. Μιλάμε για αξιόπιστη ενημέρωση, όχι αστεία!

Όχι άλλα lockdown κυρ Παναθηναϊκέ μου έχουμε κανονίσει ταξίδια και μπήκαμε και σε μια σειρά με το παιδί σχολείο δραστηριότητες φίλοι επιστροφή στην κανονικότητα! :lol:

 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Όχι άλλα lockdown κυρ Παναθηναϊκέ μου έχουμε κανονίσει ταξίδια και μπήκαμε και σε μια σειρά με το παιδί σχολείο δραστηριότητες φίλοι επιστροφή στην κανονικότητα! :lol:

 

Θέατρο , πάρτυ και μαζώξεις σε σπίτια με φίλους !!!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , kotsifikos είπε:

Θέατρο , πάρτυ και μαζώξεις σε σπίτια με φίλους !!!

 

Δραστηριότητες παιδικές χαρές εστιατόρια μπαράκια τον καφέ μας με φίλους νταξ σε κλαμπ δε θα πάω γιατί νυστάζω νωρίς 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ κι εγώ κι ο άντρας μου έχουμε αλλεργία στην πολυκοσμία, ας πούμε Νιάρχος Κυριακή μεσημέρι δεν θα πάμε ούτε με σφαίρες. Ευτυχώς το παιδί κοιμάται νωρίς ξυπνάει νωρίς, οπότε όλα τα κάνουμε με διάφορα φάσης: κούνιες στις 10, ταβέρνα στη 1 κλπ. Πριν την πανδημία μας έλεγες και αγοραφοβικούς, αλλά τώρα τι είμαστε; Προσεκτικοί. Χα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Ilaeira είπε:

Στο μεταξύ κι εγώ κι ο άντρας μου έχουμε αλλεργία στην πολυκοσμία, ας πούμε Νιάρχος Κυριακή μεσημέρι δεν θα πάμε ούτε με σφαίρες. Ευτυχώς το παιδί κοιμάται νωρίς ξυπνάει νωρίς, οπότε όλα τα κάνουμε με διάφορα φάσης: κούνιες στις 10, ταβέρνα στη 1 κλπ. Πριν την πανδημία μας έλεγες και αγοραφοβικούς, αλλά τώρα τι είμαστε; Προσεκτικοί. Χα!

Ναι ναι! :lol: 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μάνα του πρώτου κρούσματος βρίσκεται στην Κίνα. Στη Γουχάν. 

Σε περίπτωση που απαιτείτε συγγνώμη που κολλήσατε μετά από δύο χρόνια πανδημίας that is..

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Aaaaχ εγώ δεν νοώ και σκάω όταν δεν νοώωωωω, πείτε και σε μένα βρε παιδιά το απονήρευτο!

 

 @Lenia16 τι γίνεται βρε κορίτσι, γέννησες, όλα καλά??? 

Γέννησα, όλα καλά! Περιπέτεια ο τοκετός μου αλλά τελικά όλα πήγαν μια χαρά. Εσείς εντάξει όλοι με τον κορονοιο;

 

Ούτε εγώ καταλαβαίνω, δεν είσαι η μόνη :roll:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Lenia16 είπε:

Γέννησα, όλα καλά! Περιπέτεια ο τοκετός μου αλλά τελικά όλα πήγαν μια χαρά. Εσείς εντάξει όλοι με τον κορονοιο;

 

Ούτε εγώ καταλαβαίνω, δεν είσαι η μόνη :roll:

Να σου ζήσει!

Γιατί περιπέτεια?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Lenia16 είπε:

Γέννησα, όλα καλά! Περιπέτεια ο τοκετός μου αλλά τελικά όλα πήγαν μια χαρά. Εσείς εντάξει όλοι με τον κορονοιο;

 

Ούτε εγώ καταλαβαίνω, δεν είσαι η μόνη :roll:

Να σου ζήσει , να είναι γερό και καλοτυχο!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Lenia16 είπε:

Γέννησα, όλα καλά! Περιπέτεια ο τοκετός μου αλλά τελικά όλα πήγαν μια χαρά. Εσείς εντάξει όλοι με τον κορονοιο;

 

Ούτε εγώ καταλαβαίνω, δεν είσαι η μόνη :roll:

 

Να σας ζήσει!!! Γερό και ευτυχισμένο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Γέννησα, όλα καλά! Περιπέτεια ο τοκετός μου αλλά τελικά όλα πήγαν μια χαρά. Εσείς εντάξει όλοι με τον κορονοιο;

 

Ούτε εγώ καταλαβαίνω, δεν είσαι η μόνη :roll:

να σας ζησει λενια!

(ουτε εγω καταλαβα :ph34r: )

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Γέννησα, όλα καλά! Περιπέτεια ο τοκετός μου αλλά τελικά όλα πήγαν μια χαρά. Εσείς εντάξει όλοι με τον κορονοιο;

 

Ούτε εγώ καταλαβαίνω, δεν είσαι η μόνη :roll:

Πώς είσαι; Βρήκατε τους ρυθμούς σας; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Πώς είσαι; Βρήκατε τους ρυθμούς σας; 

Είναι το δεύτερο άρα μπορώ να πω ότι πάει πολύ καλύτερα. Το μόνο πρβλ είναι ότι έχει αρκετή παλινδρόμηση κ την ενοχλεί πολύ οπότε πάλι δεν κοιμόμαστε.

πρίν από 23 λεπτά , Ilaeira είπε:

Για να μην παρεξηγηθώ, εγώ στα σοβαρά το έγραψα. Έτσι είμαστε όντως. Στο τόπικ νομίζω ότι έχω καταλάβει τι παίζει, αλλά δεν παίρνω και όρκο.

 

Λένια, ελπίζω να ήταν καλός ο τοκετός και να μην ήταν περιπέτεια της κλάσης "αποκλεισμένη στην Αττική Οδό ενώ τα νερά έχουν σπάσει"! Αν και θυμάμαι ότι γέννησες νωρίτερα. 

 

Χαχαχα οχι ευτυχώς τόσο χάλια δεν ήταν! 

Μπήκα για πρόκληση κ εν τω μεταξύ περιμέναμε το μοριακό, το οποίο βγήκε θετικό μετά από 2 αρνητικά που είχα κάνει την προηγούμενη βδομάδα. Ο γιατρός έπαθε εγκεφαλικό γιατί το νοσοκομείο δεν είχε άλλο κρεβάτι για κοβιντ οπότε θα πήγαινα σε νοσοκομείο αναφοράς να γεννήσω αλλά η μπεμπα αποφάσισε να βγει μόνη της κ έτσι δεν μπορούσαν να με διώξουν. Οπότε ο γιατρός μου έδωσε εξιτήριο σε μια έγκυο με κοβιντ (ευτυχώς ήταν προληπτικά μέσα η γυναίκα) για να μπω εγώ και με βάλανε να γεννήσω στην πτερυγα για τα κοβιντ περιστατικά. Επειδή είχα 2 αρνητικά με είχαν βάλει για προετοιμασία μαζί με άλλες επιτοκες κ μετά έτρεχαν για απολύμανση. Όταν όμως ήμουν στις εξωθήσεις ήρθε τρέχοντας η μαία κ μας είπε ότι έκαναν λάθος κ τελικά είμαι αρνητική :ph34r:. Φυσικά πάλι δεν πρόλαβα επισκληριδιο γιατί μέχρι να ετοιμαστεί ο αναισθησιολογος για να μπει στην κοβιντ εγω είχα 10 διαστολή κ γέννησα ένα μωρό 4 κιλα χωρίς αναισθησία. Την επόμενη μέρα η μαία που ήταν υπεύθυνη στην κοβιντ κ μαζί μου στον τοκετό βγήκε θετική κ επειδή εγώ ανέβασα δέκατα μου κάνανε πάλι τεστ που βγήκε αμφίβολο κ με έβαλαν καραντίνα στην πτερυγα μεχρι την άλλη μέρα που μου ξαναέκαναν τεστ κ βγήκε αρνητικό :lol:.

Βέβαια αν ήμουν στην Αττική οδό θα έπαιρνα κ 2 χιλιάρικα :P

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

Είναι το δεύτερο άρα μπορώ να πω ότι πάει πολύ καλύτερα. Το μόνο πρβλ είναι ότι έχει αρκετή παλινδρόμηση κ την ενοχλεί πολύ οπότε πάλι δεν κοιμόμαστε.

Χαχαχα οχι ευτυχώς τόσο χάλια δεν ήταν! 

Μπήκα για πρόκληση κ εν τω μεταξύ περιμέναμε το μοριακό, το οποίο βγήκε θετικό μετά από 2 αρνητικά που είχα κάνει την προηγούμενη βδομάδα. Ο γιατρός έπαθε εγκεφαλικό γιατί το νοσοκομείο δεν είχε άλλο κρεβάτι για κοβιντ οπότε θα πήγαινα σε νοσοκομείο αναφοράς να γεννήσω αλλά η μπεμπα αποφάσισε να βγει μόνη της κ έτσι δεν μπορούσαν να με διώξουν. Οπότε ο γιατρός μου έδωσε εξιτήριο σε μια έγκυο με κοβιντ (ευτυχώς ήταν προληπτικά μέσα η γυναίκα) για να μπω εγώ και με βάλανε να γεννήσω στην πτερυγα για τα κοβιντ περιστατικά. Επειδή είχα 2 αρνητικά με είχαν βάλει για προετοιμασία μαζί με άλλες επιτοκες κ μετά έτρεχαν για απολύμανση. Όταν όμως ήμουν στις εξωθήσεις ήρθε τρέχοντας η μαία κ μας είπε ότι έκαναν λάθος κ τελικά είμαι αρνητική :ph34r:. Φυσικά πάλι δεν πρόλαβα επισκληριδιο γιατί μέχρι να ετοιμαστεί ο αναισθησιολογος για να μπει στην κοβιντ εγω είχα 10 διαστολή κ γέννησα ένα μωρό 4 κιλα χωρίς αναισθησία. Την επόμενη μέρα η μαία που ήταν υπεύθυνη στην κοβιντ κ μαζί μου στον τοκετό βγήκε θετική κ επειδή εγώ ανέβασα δέκατα μου κάνανε πάλι τεστ που βγήκε αμφίβολο κ με έβαλαν καραντίνα στην πτερυγα μεχρι την άλλη μέρα που μου ξαναέκαναν τεστ κ βγήκε αρνητικό :lol:.

Βέβαια αν ήμουν στην Αττική οδό θα έπαιρνα κ 2 χιλιάρικα :P

Ε αυτό το σενάριο δεν το είχα σκεφτεί.

Σε ποιο νοσοκομειο γέννησες?

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Είναι το δεύτερο άρα μπορώ να πω ότι πάει πολύ καλύτερα. Το μόνο πρβλ είναι ότι έχει αρκετή παλινδρόμηση κ την ενοχλεί πολύ οπότε πάλι δεν κοιμόμαστε.

Χαχαχα οχι ευτυχώς τόσο χάλια δεν ήταν! 

Μπήκα για πρόκληση κ εν τω μεταξύ περιμέναμε το μοριακό, το οποίο βγήκε θετικό μετά από 2 αρνητικά που είχα κάνει την προηγούμενη βδομάδα. Ο γιατρός έπαθε εγκεφαλικό γιατί το νοσοκομείο δεν είχε άλλο κρεβάτι για κοβιντ οπότε θα πήγαινα σε νοσοκομείο αναφοράς να γεννήσω αλλά η μπεμπα αποφάσισε να βγει μόνη της κ έτσι δεν μπορούσαν να με διώξουν. Οπότε ο γιατρός μου έδωσε εξιτήριο σε μια έγκυο με κοβιντ (ευτυχώς ήταν προληπτικά μέσα η γυναίκα) για να μπω εγώ και με βάλανε να γεννήσω στην πτερυγα για τα κοβιντ περιστατικά. Επειδή είχα 2 αρνητικά με είχαν βάλει για προετοιμασία μαζί με άλλες επιτοκες κ μετά έτρεχαν για απολύμανση. Όταν όμως ήμουν στις εξωθήσεις ήρθε τρέχοντας η μαία κ μας είπε ότι έκαναν λάθος κ τελικά είμαι αρνητική :ph34r:. Φυσικά πάλι δεν πρόλαβα επισκληριδιο γιατί μέχρι να ετοιμαστεί ο αναισθησιολογος για να μπει στην κοβιντ εγω είχα 10 διαστολή κ γέννησα ένα μωρό 4 κιλα χωρίς αναισθησία. Την επόμενη μέρα η μαία που ήταν υπεύθυνη στην κοβιντ κ μαζί μου στον τοκετό βγήκε θετική κ επειδή εγώ ανέβασα δέκατα μου κάνανε πάλι τεστ που βγήκε αμφίβολο κ με έβαλαν καραντίνα στην πτερυγα μεχρι την άλλη μέρα που μου ξαναέκαναν τεστ κ βγήκε αρνητικό :lol:.

Βέβαια αν ήμουν στην Αττική οδό θα έπαιρνα κ 2 χιλιάρικα :P

Να έχεις τους πόνους και το άγχος σου και να είσαι θα κάτσω η θα φύγω; Είμαι θετική η δεν είμαι; εκεί δε που έγραψες 4 κιλά χωρίς αναισθησία να ξέρεις πονέσαμε ολες μαζί σου :o

 

 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

@Lenia16 να σας ζησει!! Τι περιπετεια! Ακου εκαναν λαθος... Ευτυχως που βρεθηκε κλινη. 

@Super.mum εσυ πώς πας;

(για το αλλο ουτε εγω εχω καταλαβει!)

Μια χαρά! Κάνω τις τελευταίες προετοιμασίες. Η βαλίτσα έτοιμη. Την άλλη εβδομάδα με το καλό! :) Πολύ άγχος ...φοβητσιάρα 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Μια χαρά! Κάνω τις τελευταίες προετοιμασίες. Η βαλίτσα έτοιμη. Την άλλη εβδομάδα με το καλό! :) Πολύ άγχος ...φοβητσιάρα 

Με το καλό @Super.mum! Με ένα πόνο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα είχε ωραία μέρα. Παίρνω την μικρή να την πάω παιδική χαρά (η μεγάλη σχολείο). Το πρωί καθημερινές δεν έχει κόσμο, λογικό. Λίγοι που συνοδεύουν μικράκια. Φτάνουμε, είχε 2 παιδάκια ακόμη. Παίζουμε λίγο. Σκάνε μύτη μητέρα με 2 παιδιά το ένα αρχές δημοτικού, το άλλο τέλη. Και πατέρας με παιδί τέλη δημοτικού. Εντωμεταξύ έρχονται κι άλλα μικρά. Παίζουν τα μεγάλα παιδιά πάνω κάτω στα παιχνίδια. Πάνε και στην τσουλίθρα. Είναι και η δικιά μου εκεί. Εγώ παρακεί, επειδή είναι διστακτική της λέω: "Πήγαινε κι εσύ να κάνεις, άντε! Θα κάνουν τα παιδιά και μετά εσύ". Και πιάνει το αυτί μου τον διάλογο:

- Γεια Τάδε!

- Γεια!

- Τι κάνεις; 

- Καλά! Έχω κορωνοϊό, για αυτό δεν έχω έρθει σχολείο. Βγαίνω θετική στα τεστ, αλλά εντάξει καλά είμαι.

- Ε, ναι κι εγώ... ε και τι με νοιάζει. Πάμε να ξανά-ανεβούμε.

Μα πόσο αφελής είσαι;! Έλεγα στον εαυτό μου. Γιατί "άραγε" να απουσιάζουν από το σχολείο και να είναι παιδική...

Και εντάξει όλα καλά. Να βγουν τα παιδιά. Να ξεσκάσουν, να λιαστούν, να περπατήσουν, να πάρουν τον αέρα τους βρε αδερφέ. Αλλά στην παιδική χαρά;;; Με κόσμο;;; Και χωρίς μάσκα... Ω ναι!

Σκεφτόμουν να πω τίποτα τώρα; Να πω στα παιδιά; Μεγάλα είναι. Ευγενικά θα τους έλεγα. Βάλτε μια μασκούλα βρε παιδιά. Είναι μικρά τριγύρω. Λέω θα πεταχτεί κανάς γονιός να μου πει τι λες στα παιδιά μου. 

Σκεφτόμουν να πω τίποτα στους γονείς; Θα μου πουν τι δουλειά έχεις και που ξέρεις εσύ για το παιδί μου και ξέρω γω. Αϊ σιχτιρ... φύγαμε. Δεν υπάρχει σωτηρία.

Δηλαδή, κράτας το παιδί σου εκτός σχολικής τάξης, διότι αυτές είναι οι οδηγίες και επειδή δεν σου επιτρέπει ο νόμος να το στείλεις. Κατά τα άλλα είναι ok να βγείτε να ξεσκάσετε στην παιδική χαρά... στην ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ. Όχι πχ να περπατήσετε μια γύρα την γειτονιά, να κάτσετε σε ένα παγκάκι να πιείτε ένα χυμό, αλλάάά στην παιδική χαρά με παιδάκια τριγύρω.

Εεε δεν υπάρχει σωτηρία...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , samsympan είπε:

Λοιπόν, σήμερα είχε ωραία μέρα. Παίρνω την μικρή να την πάω παιδική χαρά (η μεγάλη σχολείο). Το πρωί καθημερινές δεν έχει κόσμο, λογικό. Λίγοι που συνοδεύουν μικράκια. Φτάνουμε, είχε 2 παιδάκια ακόμη. Παίζουμε λίγο. Σκάνε μύτη μητέρα με 2 παιδιά το ένα αρχές δημοτικού, το άλλο τέλη. Και πατέρας με παιδί τέλη δημοτικού. Εντωμεταξύ έρχονται κι άλλα μικρά. Παίζουν τα μεγάλα παιδιά πάνω κάτω στα παιχνίδια. Πάνε και στην τσουλίθρα. Είναι και η δικιά μου εκεί. Εγώ παρακεί, επειδή είναι διστακτική της λέω: "Πήγαινε κι εσύ να κάνεις, άντε! Θα κάνουν τα παιδιά και μετά εσύ". Και πιάνει το αυτί μου τον διάλογο:

- Γεια Τάδε!

- Γεια!

- Τι κάνεις; 

- Καλά! Έχω κορωνοϊό, για αυτό δεν έχω έρθει σχολείο. Βγαίνω θετική στα τεστ, αλλά εντάξει καλά είμαι.

- Ε, ναι κι εγώ... ε και τι με νοιάζει. Πάμε να ξανά-ανεβούμε.

Μα πόσο αφελής είσαι;! Έλεγα στον εαυτό μου. Γιατί "άραγε" να απουσιάζουν από το σχολείο και να είναι παιδική...

Και εντάξει όλα καλά. Να βγουν τα παιδιά. Να ξεσκάσουν, να λιαστούν, να περπατήσουν, να πάρουν τον αέρα τους βρε αδερφέ. Αλλά στην παιδική χαρά;;; Με κόσμο;;; Και χωρίς μάσκα... Ω ναι!

Σκεφτόμουν να πω τίποτα τώρα; Να πω στα παιδιά; Μεγάλα είναι. Ευγενικά θα τους έλεγα. Βάλτε μια μασκούλα βρε παιδιά. Είναι μικρά τριγύρω. Λέω θα πεταχτεί κανάς γονιός να μου πει τι λες στα παιδιά μου. 

Σκεφτόμουν να πω τίποτα στους γονείς; Θα μου πουν τι δουλειά έχεις και που ξέρεις εσύ για το παιδί μου και ξέρω γω. Αϊ σιχτιρ... φύγαμε. Δεν υπάρχει σωτηρία.

Δηλαδή, κράτας το παιδί σου εκτός σχολικής τάξης, διότι αυτές είναι οι οδηγίες και επειδή δεν σου επιτρέπει ο νόμος να το στείλεις. Κατά τα άλλα είναι ok να βγείτε να ξεσκάσετε στην παιδική χαρά... στην ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ. Όχι πχ να περπατήσετε μια γύρα την γειτονιά, να κάτσετε σε ένα παγκάκι να πιείτε ένα χυμό, αλλάάά στην παιδική χαρά με παιδάκια τριγύρω.

Εεε δεν υπάρχει σωτηρία...

 

Ε, μιλάς στους γονείς, όχι στα παιδιά, μιλάς κανονικότατα όμως! Κακώς δεν είπες κάτι. Καταρχάς ήταν παρανομα εκεί.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...