Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 58 λεπτά , kotsifikos είπε:

Για τις ffp3 με την βαλβίδα με ενημέρωσαν πως δεν προστατεύουν από τον ιό εφόσον η εκπνοή φεύγει από την βαλβίδα, εσύ δηλαδή που την φοράς προστατεύεσαι ο άλλος όχι όμως.

Και ο άντρας μου κεφάλας είναι, δεν βρίσκει μάσκα στα μέτρα του...είχε να πάρει ο γιος μου!!!χαχαχαχαχα

 

FFP3 υπάρχουν με και χωρίς βαλβίδα. Με βαλβίδα δεν επιτρέπονται καν, το γράφουν κιόλας στις διάφορες αποφάσεις που βγάζουν κατά καιρούς. Εγώ παίρνω χωρίς. Όταν την φοράω πολλές ώρες και μετά βάζω FFP2, νομίζω ότι μπάζει από παντού :)

 

Κατ' ελάχιστο FFP2 ή διπλή χειρουργική επιβάλλεται νομίζω μόνο στα σούπερ μάρκετ και ΜΜΜ αν δε κάνω λάθος. Για το σχολείο, το άκουσα ως παρανόηση και από άλλους γονείς, να νομίζουν ότι είναι υποχρεωτικές οι FFP2 και φυσικά δεν ισχύει. Πάντως αντικειμενικά, με τις FFP2 μπορούν να μιλήσουν καλύτερα και δεν κολλάνε στο στόμα τους. To ζήτημα είναι κυρίως στο υλικό τους, να είναι μαλακό και να μην τους δημιουργεί ερεθισμό (εμένα πχ οι χειρουργικές με ενοχλούν πάρα πολύ).

 

Η αντοχή της FFP2 σε ώρες αναγράφεται συνήθως στο κουτί που τις πουλάνε. Δεν σημαίνει αντοχή σε χρήσεις αλλά σε συνεχόμενη χρήση. Αν την φορέσεις πχ οκτάωρο ναι μεν πρέπει να αλλάξεις αλλά την αποθηκεύεις/απολυμαίνεις και την χρησιμοποιείς ξανά επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Ούτε και εγώ το ήξερα, το διάβασα από γιατρό (από αυτούς που είναι σκληροπυρηνικά θετικοί στο θέμα της μάσκας, οπότε θεωρώ ότι ισχύει).

 

Στο μεταξύ είχα πάρει κάτι άλλες παιδικές, και καλά 3-9 οι οποίες ήταν αρκετά μεγάλες για την κόρη μου, αλλά τέλειες για τηνν ανιψιά μου που είναι 21! Ήταν με καρδούλες, λουλουδάκια και μονόκερους αλλά ευτυχώς είναι βρεφονηπιοκόμος και της ταιριάζει :) 

 

Αν έρχεστε σε επαφή με πολύ κόσμο, καλά κάνετε. Εγώ τις FFP3 τις χρησιμοποιώ κυρίως όταν πάω σε πελάτες σε μεγάλες εταιρίες, που έχει πολύ κόσμο ή όταν πάμε σινεμά ή άλλο κλειστό χώρο με πολλά άτομα. 

Οχι δεν έρχομαι σε επαφή με πολύ κόσμο.το πήρα για το μοναδικό μάθημα που θα κάνω δια ζώσης κ για τον σύζυγο στο γραφείο.

Ήθελα να σουωπω οτι αν έστειλες τελικα το παιδί στο σχολείο που λέγαμε ,είναι πολύ προσεκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , irin είπε:

Κι εγώ θέλω να αντικαταστήσω τις υφασμάτινες με ΚΝ95, αλλά πώς? μία την ημέρα; ή περισσότερες? 

Μια την ημέρα είναι υπεραρκετή αν δεν τη φοράει πολλές ώρες. Αλλά και χτες και σήμερα στο σχολείο μια χρησιμοποίησε. Παίρνει βέβαια και μια δυο ακόμη μαζί.

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Οχι δεν έρχομαι σε επαφή με πολύ κόσμο.το πήρα για το μοναδικό μάθημα που θα κάνω δια ζώσης κ για τον σύζυγο στο γραφείο.

Ήθελα να σουωπω οτι αν έστειλες τελικα το παιδί στο σχολείο που λέγαμε ,είναι πολύ προσεκτικοί.

Εκπαιδευτικός; Δεν το θυμόμουν. Πάντως στα σχολεία μαθαίνω πως υπάρχουν μπόλικα κρούσματα. Λογικό φυσικά, και πού δεν υπάρχουν θα μου πεις. Ένα ιδιαίτερο μάθημα που κάνει η κόρη μου γίνεται δια ζώσης αλλά είπα στη δασκάλα πως δεν έχω θέμα να το κάνουν online. Οι πιο πολλοί γνωστοί μου πάντως δε θέλουν διαδικτυακό μάθημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , love kids είπε:

Μια την ημέρα είναι υπεραρκετή αν δεν τη φοράει πολλές ώρες. Αλλά και χτες και σήμερα στο σχολείο μια χρησιμοποίησε. Παίρνει βέβαια και μια δυο ακόμη μαζί.

Εκπαιδευτικός; Δεν το θυμόμουν. Πάντως στα σχολεία μαθαίνω πως υπάρχουν μπόλικα κρούσματα. Λογικό φυσικά, και πού δεν υπάρχουν θα μου πεις. Ένα ιδιαίτερο μάθημα που κάνει η κόρη μου γίνεται δια ζώσης αλλά είπα στη δασκάλα πως δεν έχω θέμα να το κάνουν online. Οι πιο πολλοί γνωστοί μου πάντως δε θέλουν διαδικτυακό μάθημα. 

Εμένα μου το ζήτησαν όλοι.σιγα μην πηγαίνα σε εφήβους πουω ειναι βόμβες.

Στο δικό μας δεν έχουμε ακόμη ειδοποίηση για κρουσμα.σεχεσας τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Οχι δεν έρχομαι σε επαφή με πολύ κόσμο.το πήρα για το μοναδικό μάθημα που θα κάνω δια ζώσης κ για τον σύζυγο στο γραφείο.

Ήθελα να σουωπω οτι αν έστειλες τελικα το παιδί στο σχολείο που λέγαμε ,είναι πολύ προσεκτικοί.

 

Καλά έκανες, ειδικά για το δια ζώσης μάθημα που κάνεις!

 

Την έστειλα δοκιμαστικά το καλοκαίρι στο camp τους, ναι μεν της άρεσε πααααρα πολύ και πέρασε τέλεια αλλά για εμένα από οργάνωση ήταν κλάφτα χαράλαμπε, αν είναι έτσι και στο σχολείο τι να πω! Το παιδί την πρώτη μέρα στην τραπεζαρία περίμενε σα το κακόμοιρο πόση ώρα να βρουν το όνομά της για να της δώσουν φαγητό, όσο οι υπόλοιποι σερβίρονταν. Λέω άντε, πρώτη μέρα είναι, δε πειράζει, ας μάθει να περιμένει. Επίσης κάποιες μέρες δεν προλάβαινε να παρει πχ κέικ γιατί τα υπόλοιπα έπεφταν πάνω και δεν άφηναν τίποτα. Τη δεύτερη μέρα τα έκαναν μπάχαλο με το δρομολόγιο και ψάχναμε να βρούμε το παιδί σε ποιο σχολικό είναι, μας την έφεραν κοντά μια ώρα μετά (απόσταση 10 λεπτών από το σπίτι). Τη βεβαίωση γιατρού τελικά ποτέ δεν μου τη ζήτησαν. Σχετικά με τις μάσκες ή ήταν αέρα πατέρα ή εμείς είμασταν συνηθισμένοι από τη νηπιαγωγό που είχε έλεγχο, σε σημείο που μέχρι και το παιδί απόρησε που κανένας δεν τους λέει τίποτα. Ξαναλέω βέβαια ότι  πέρασε πολύ ωραία, έχει να το λέει. Το πλαίσιο όμως που έχουμε στήσει ειδικά φέτος με τη γειτονιά είναι αναντικατάστατο για εμένα, προτιμώ να είμαστε έτσι και να τα σκάω περιφερειακά σε δραστηριότητες - γλώσσες κλπ. Και φυσικά είμαστε εξαιρετικά τυχεροί που όλοι οι δάσκαλοι στο σχολείο μας είναι πάρα πολύ καλοί.

 

Εμάς έλειπαν χθες τρία παιδιά, το ένα ξερω ότι το κράτησαν προληπτικά για τα άλλα δύο δεν ξέρω. Σήμερα δεν έμαθα κάτι ακόμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εμένα μου το ζήτησαν όλοι.σιγα μην πηγαίνα σε εφήβους πουω ειναι βόμβες.

Στο δικό μας δεν έχουμε ακόμη ειδοποίηση για κρουσμα.σεχεσας τι γίνεται?

Ακόμη όχι κάτι. Γενικά μίλησα και για ιδιωτικά και για δημόσια σχολεία όπου δουλεύουν αρκετοί συγγενείς και φίλοι. 

Προσωπικά δεν έχω θέμα με το διαδικτυακό μάθημα, πανδημία έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ άκουσα για απουσίες λόγω θετικών σελφ τέστ. Φαντάζομαι σε όλο το σχολείο όλο και κάτι θα υπήρχε. Πάντως οι δάσκαλοι και η διευθύντρια και εχτές και σήμερα μέσα στα μούτρα και στα νεύρα ήταν. Η Διευθύντρια κιόλας πρώτη μέρα είχε στηθεί στην πόρτα και έλεγχε τα τεστ και έβαζε συνεχώς τις φωνές για αποστάσεις και μάσκες, σαν τρελή έκανε. Αφού μας έπιασε νευρικό γέλιο με κάτι μαμάδες. Δεν τολμαγες ούτε καλη χρόνια να της πεις. Έχουν μάλλον στρεσαριστει πολύ και οι εκπαιδευτικοί. Δεν ξέρουν φαντάζομαι πως να τα χειριστούν όλα αυτά. Τους κανόνες,.τον φόβο τους, τις ελλείψεις.  Ελπίζω να στρώσει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Στην τάξη του γιου μου (νήπιο-προνήπιο) από τα 25 παιδιά πήγαν τα 15. Δεν ξέρω για όλα τα παιδιά αλλά σύμφωνα με μια μαμά που μίλησα, τα 5 τουλάχιστον δεν τα έχουν στείλει προληπτικά. Κι είναι απολύτως κατανοητό, διότι υπάρχουν και πρακτικές δυσκολίες, όπως να μην έχεις που να τα αφήσεις σε περίπτωση κρούσματος στην τάξη. Τώρα που είναι πολλά τα κρούσματα, οι περισσότεροι προσπαθούν να προστατεύσουν παππούδες/γιαγιάδες.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Mary1976 είπε:

Ούτε εγώ άκουσα για απουσίες λόγω θετικών σελφ τέστ. Φαντάζομαι σε όλο το σχολείο όλο και κάτι θα υπήρχε. Πάντως οι δάσκαλοι και η διευθύντρια και εχτές και σήμερα μέσα στα μούτρα και στα νεύρα ήταν. Η Διευθύντρια κιόλας πρώτη μέρα είχε στηθεί στην πόρτα και έλεγχε τα τεστ και έβαζε συνεχώς τις φωνές για αποστάσεις και μάσκες, σαν τρελή έκανε. Αφού μας έπιασε νευρικό γέλιο με κάτι μαμάδες. Δεν τολμαγες ούτε καλη χρόνια να της πεις. Έχουν μάλλον στρεσαριστει πολύ και οι εκπαιδευτικοί. Δεν ξέρουν φαντάζομαι πως να τα χειριστούν όλα αυτά. Τους κανόνες,.τον φόβο τους, τις ελλείψεις.  Ελπίζω να στρώσει η κατάσταση.

Έμας μας έστειλαν χτες μειλ κ ζητούσαν να τηρούμε αποστάσεις κατά την παράδοση κ αποχώρηση και φοράμε μάσκες υψηλής προστασιας 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, irin είπε:

Κι εγώ θέλω να αντικαταστήσω τις υφασμάτινες με ΚΝ95, αλλά πώς? μία την ημέρα; ή περισσότερες? 

@kotsifikosφανταζομαι ως συσταση.δ υπαρχει τετοια οδηγια.κ θα ηταν κ ενα σεβαστο κοστος

γενικα θεωρω τις μιας χρησης καλυτερες απο υφασματινες,κ τις κν95 ακομη καλυτερες.αλλα δυστυχως ο μικρος δ τις αντεχει.τον ενοχλει το μεταλλικο κ οτι μυριζουν.μονο σε μαρκετ κ σε γιατρο εχει δεχτει διπλη μιας χρησης κ απο πανω υφασματινη

η μεγαλη εδω κ καιρο φοραει μιας χρησης στο μπαλετο,κ κν95 στο σχολειο.βαζει μια ολη την μερα,κ εχει κ εφεδρικη.κ συνηθως την φοραει πχ δευτερα και τεταρτη κ μετα πεταμα

οι τιμες που βρισκουμε ειναι γυρω στα 0,50€

εμεις δ επιστρεψαμε σχολειο.οι 8/10 που ειμασταν μαζι στις γιορτες κολλησαν ιωση.κ μαλιστα κολλησαμε το τελευταιο σ/κ.με 2μερες πυρετο στην χειροτερη κ αρκετο βηχα.μονο εγω κ ο γιος μου γλιτωσαμε.η μεγαλη μου μου εκανε 39πυρετο που δ εχει κανει ποτε σε ιωση,μονο σε ωτιτιδα κ ουρολοιμωξη ισως,κ αυτο πριν 3+ χρονια.ολα τα τεστ ολωνων αρνητικα,κ παιδιατρος ειπε ιωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , vicky86 είπε:

@kotsifikosφανταζομαι ως συσταση.δ υπαρχει τετοια οδηγια.κ θα ηταν κ ενα σεβαστο κοστος

γενικα θεωρω τις μιας χρησης καλυτερες απο υφασματινες,κ τις κν95 ακομη καλυτερες.αλλα δυστυχως ο μικρος δ τις αντεχει.τον ενοχλει το μεταλλικο κ οτι μυριζουν.μονο σε μαρκετ κ σε γιατρο εχει δεχτει διπλη μιας χρησης κ απο πανω υφασματινη

η μεγαλη εδω κ καιρο φοραει μιας χρησης στο μπαλετο,κ κν95 στο σχολειο.βαζει μια ολη την μερα,κ εχει κ εφεδρικη.κ συνηθως την φοραει πχ δευτερα και τεταρτη κ μετα πεταμα

οι τιμες που βρισκουμε ειναι γυρω στα 0,50€

εμεις δ επιστρεψαμε σχολειο.οι 8/10 που ειμασταν μαζι στις γιορτες κολλησαν ιωση.κ μαλιστα κολλησαμε το τελευταιο σ/κ.με 2μερες πυρετο στην χειροτερη κ αρκετο βηχα.μονο εγω κ ο γιος μου γλιτωσαμε.η μεγαλη μου μου εκανε 39πυρετο που δ εχει κανει ποτε σε ιωση,μονο σε ωτιτιδα κ ουρολοιμωξη ισως,κ αυτο πριν 3+ χρονια.ολα τα τεστ ολωνων αρνητικα,κ παιδιατρος ειπε ιωση

Αυτή την ίωση την περασα κι εγώ.τρομερος βήχας.αυτην έχετε κι εσείς?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αυτή την ίωση την περασα κι εγώ.τρομερος βήχας.αυτην έχετε κι εσείς?

Δ ξερω. Ο ανηψιος μου ειχε αρκετες μερες βηχα αλλα κανενα αλλο συμπτωμα. Οχι παρα πολυ εντονο

Ο μικρος ανηψιος εχει κ πολλα σαλια λογω δοντιων κ εχει βηχα

Η Κορη μου εχει αρκετο. Οι αλλοι ενηλικες οχι τοσο πολυ

Τον οκτωβρη αν θυμαμαι καλα, ειχε ο γιος μου 2-3μερες πυρετο, μετα αλλες 2-3δεκατα κ μετα παρα πολυ βηχα. 3μερες ανυποφορο κ μετα αλλη μια βδομαδα πιο νορμαλ. Κ ειχα κολλησει κ εγω κ ειχα μονο 3-4μερες δεκατα κ  βηχα. Αλλα τα δεκατα δ επεφταν ουτε με ντεπον κ  τετοιο βηχα δ ειχα ξανα ποτε

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις γιορτές κυκλοφορούσε ίωση με έντονο βήμα, αρκετοί στον κύκλο μου την πέρασαν και έτρεχαν για μοριακά προκειμένου να δουν αν είναι κοβιντ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πως τα πάνε τα σχολεία σας?Εμείς δεν έχουμε ακόμη.Μονο αυτούς που νοσουν από τα Χριστούγεννα ή νοσισαν.

Deena συνέλθατε?

Ναι έχουμε συνέλθει.

 

Μπαμπας και κόρη φαίνεται ότι την σκαπουλαραν τελικά.

 

Σχολειο από Δευτέρα όμως.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Deena είπε:

Ναι έχουμε συνέλθει.

 

Μπαμπας και κόρη φαίνεται ότι την σκαπουλαραν τελικά.

 

Σχολειο από Δευτέρα όμως.

Ωραια.φυσικα από Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια  για τις μάσκες ΚΝ ffp τις παιδικές, έχετε κάποιο συγκεκριμένο σημείο που τις αγοράζετε πιο μαζικά πχ για το μήνα, για να βγούν πιο φτηνές....;

Είναι τραγικό το ότι έχουν διπλάσια τιμή στα φαρμακεία από ότι στο διαδίκτυο. 

Εντάξει εάν είχαν ένα 20-25%  διαφορά , όπως και όλα τα άλλα είδη, που είναι κατανοητό, θα το έβρισκα οκ. 

Αλλά διπλάσια τιμή;  

Γνωρίζουμε κανένα φαρμακείο για απευθείας παραλαβή (αττική) να μη λειτουργεί τόσο κερδοσκοπικα και έστω εκτάκτως αν θέλει κάποιος να βρεί μια δεκάδα να την βρίσκει έστω στα .55 λεπτά τη μάσκα πχ? 

 

Διάβασα και εγώ μια έρευνα και είδα ότι δεν έχει καμία σχέση με το πως προστατευουν σε σχεση με τις χειρουργικές. 

Εμείς εμβολιαστήκαμε και την δεύτερη δόση ευτυχώς και ελπίζω να προλάβουμε την κατάσταση. 

Έχουμε ήδη 1 κρούσμα σε άλλη τάξη, οπότε θα δείξουν οι άλλες ημέρες πως θα εξελιχθεί.  

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, belleblue είπε:

γειά σας κορίτσια  για τις μάσκες ΚΝ ffp τις παιδικές, έχετε κάποιο συγκεκριμένο σημείο που τις αγοράζετε πιο μαζικά πχ για το μήνα, για να βγούν πιο φτηνές....;

Είναι τραγικό το ότι έχουν διπλάσια τιμή στα φαρμακεία από ότι στο διαδίκτυο. 

Εντάξει εάν είχαν ένα 20-25%  διαφορά , όπως και όλα τα άλλα είδη, που είναι κατανοητό, θα το έβρισκα οκ. 

Αλλά διπλάσια τιμή;  

Γνωρίζουμε κανένα φαρμακείο για απευθείας παραλαβή (αττική) να μη λειτουργεί τόσο κερδοσκοπικα και έστω εκτάκτως αν θέλει κάποιος να βρεί μια δεκάδα να την βρίσκει έστω στα .55 λεπτά τη μάσκα πχ? 

 

Διάβασα και εγώ μια έρευνα και είδα ότι δεν έχει καμία σχέση με το πως προστατευουν σε σχεση με τις χειρουργικές. 

Εμείς εμβολιαστήκαμε και την δεύτερη δόση ευτυχώς και ελπίζω να προλάβουμε την κατάσταση. 

Έχουμε ήδη 1 κρούσμα σε άλλη τάξη, οπότε θα δείξουν οι άλλες ημέρες πως θα εξελιχθεί.  

 

 

Εγώ τις αγοράζω μέσω Skroutz, που όμως όπου μπορείς να δεις ποια φαρμακεία τις έχουν και να κάνεις απευθείας παραγγελία από το site τους και να επιλέξεις να τις παραλάβεις από το κατάστημα...

 

Εμείς στην τάξη ακόμα δεν έχουμε κρούσμα, έχει το άλλο τμήμα της πρώτης αλλά πιάστηκε από τη Κυριακή. Στο μεταξύ, αγοράκι 5 ετών φίλων, κάνει self test λόγω κρούσματος στο σχολείο του, βγαίνει θετικό. Κάνει rapid, επίσης. Κάνει την επόμενη μέρα μοριακό, αρνητικό. Κανένα σύμπτωμα απολύτως, χοροπηδάει στους καναπέδες :)

 

Link to comment
Share on other sites

Παραλάβαμε χθες μάσκες του γιου μου, συγκεκριμένες που τον βολεύουν κι είχαμε μόνο δύο, του πήρα τώρα αρκετές για να έχει πάντα αυτές που τον βολεύουν κι αν βλέπατε ρε παιδιά τι χαρά έκανε, τις είχε πάρει τις έβαζε στο τραπέζι μία μία ανά σχέδιο, τις χάζευε και τις ξαναχάζευε, έκανε τέτοια χαρά κι εγώ δεν ήξερα να γελάσω ή να κλάψω. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, belleblue είπε:

γειά σας κορίτσια  για τις μάσκες ΚΝ ffp τις παιδικές, έχετε κάποιο συγκεκριμένο σημείο που τις αγοράζετε πιο μαζικά πχ για το μήνα, για να βγούν πιο φτηνές....;

Είναι τραγικό το ότι έχουν διπλάσια τιμή στα φαρμακεία από ότι στο διαδίκτυο. 

Εντάξει εάν είχαν ένα 20-25%  διαφορά , όπως και όλα τα άλλα είδη, που είναι κατανοητό, θα το έβρισκα οκ. 

Αλλά διπλάσια τιμή;  

Γνωρίζουμε κανένα φαρμακείο για απευθείας παραλαβή (αττική) να μη λειτουργεί τόσο κερδοσκοπικα και έστω εκτάκτως αν θέλει κάποιος να βρεί μια δεκάδα να την βρίσκει έστω στα .55 λεπτά τη μάσκα πχ? 

 

Διάβασα και εγώ μια έρευνα και είδα ότι δεν έχει καμία σχέση με το πως προστατευουν σε σχεση με τις χειρουργικές. 

Εμείς εμβολιαστήκαμε και την δεύτερη δόση ευτυχώς και ελπίζω να προλάβουμε την κατάσταση. 

Έχουμε ήδη 1 κρούσμα σε άλλη τάξη, οπότε θα δείξουν οι άλλες ημέρες πως θα εξελιχθεί.  

 

Από ελληνικό ξέρω ένα που μπορείς να παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, belleblue είπε:

γειά σας κορίτσια  για τις μάσκες ΚΝ ffp τις παιδικές, έχετε κάποιο συγκεκριμένο σημείο που τις αγοράζετε πιο μαζικά πχ για το μήνα, για να βγούν πιο φτηνές....;

Είναι τραγικό το ότι έχουν διπλάσια τιμή στα φαρμακεία από ότι στο διαδίκτυο. 

Εντάξει εάν είχαν ένα 20-25%  διαφορά , όπως και όλα τα άλλα είδη, που είναι κατανοητό, θα το έβρισκα οκ. 

Αλλά διπλάσια τιμή;  

Γνωρίζουμε κανένα φαρμακείο για απευθείας παραλαβή (αττική) να μη λειτουργεί τόσο κερδοσκοπικα και έστω εκτάκτως αν θέλει κάποιος να βρεί μια δεκάδα να την βρίσκει έστω στα .55 λεπτά τη μάσκα πχ? 

 

Διάβασα και εγώ μια έρευνα και είδα ότι δεν έχει καμία σχέση με το πως προστατευουν σε σχεση με τις χειρουργικές. 

Εμείς εμβολιαστήκαμε και την δεύτερη δόση ευτυχώς και ελπίζω να προλάβουμε την κατάσταση. 

Έχουμε ήδη 1 κρούσμα σε άλλη τάξη, οπότε θα δείξουν οι άλλες ημέρες πως θα εξελιχθεί.  

 

όπως έγραψε κ η vtgian θα κάνεις αναζήτηση της μάσκας στο σκρουτζ, θα δεις ποιο φαρμακείο σε βολεύει που την έχει και θα κάνεις την παραγγελία με παραλαβή από το κατάστημα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε και εμείς σχολείο τη Δευτέρα πλήρως εξοπλισμένοι με ffp2, με χρήση 2 μασκών ημερησίως. Μόλις από χθες ξεκίνησε καταρροή η οποία έγινε πολύ έντονη τη νύχτα όπου και κοιμήθηκε ελάχιστα και πυρετός 37,7. Τώρα την έχω σπίτι με φουλ μύξα και δέκατα. Μάλλον δεν υπάρχει σωτηρία :sad:.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Παραλάβαμε χθες μάσκες του γιου μου, συγκεκριμένες που τον βολεύουν κι είχαμε μόνο δύο, του πήρα τώρα αρκετές για να έχει πάντα αυτές που τον βολεύουν κι αν βλέπατε ρε παιδιά τι χαρά έκανε, τις είχε πάρει τις έβαζε στο τραπέζι μία μία ανά σχέδιο, τις χάζευε και τις ξαναχάζευε, έκανε τέτοια χαρά κι εγώ δεν ήξερα να γελάσω ή να κλάψω. 

 

Τα ίδια και η κόρη μου ρε συ, χθες ήρθαν κάτι μάσκες που είχαμε παραγγείλει και της είναι εντάξει, αυτή έλεγε "αχ τι ωραίες!" και εγώ από μέσα μου "που φτάσαμε..."

Περαστικά σας @Anna3011 !

 

Στο Ελληνικό έχει δύο φαρμακεία που έχουν και διαδικτυακό κατάστημα και είναι οικονομικά, το ένα είναι το pharmacy295 στη Τιτάνων και το άλλο το easy pharmacy στην Ιασωνίδου. Και τα δύο έχουν τις ίδιες τιμές, είτε πας στο κατάστημα, είτε αγοράζεις online.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Anna3011 είπε:

Ξεκινήσαμε και εμείς σχολείο τη Δευτέρα πλήρως εξοπλισμένοι με ffp2, με χρήση 2 μασκών ημερησίως. Μόλις από χθες ξεκίνησε καταρροή η οποία έγινε πολύ έντονη τη νύχτα όπου και κοιμήθηκε ελάχιστα και πυρετός 37,7. Τώρα την έχω σπίτι με φουλ μύξα και δέκατα. Μάλλον δεν υπάρχει σωτηρία :sad:.

 

Ανεξαρτήτως covid, πάντα η περίοδος Ιανουάριος - Μάρτιος είναι πάρα πολύ δύσκολη. Υπομονή και δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...