Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

εγω θα τα στειλω.η μεγαλη παει δευτερα,ειναι πολυ δυσκολο να διαβαζουμε οταν δ πηγαινει.ανυπομονει κ εκεινη.κ εφοσον θα λειπει εκεινη,δ γινεται να κρατησω τον μικρο που ειναι κ νηπια.φαινεται απιστευτα πανω του οταν δ παει

για τις δραστηριοτητες,θα δουμε

επισης δ δουλευω,οποτε αν το κρινω απαραιτητο,δ με πειραζει να τα κρατησω.απλα δ υπολογιζω μονο με βαση ιατρικα κριτηρια

επισης καλως η κακως,θεωρω,οτι τουλ τα παιδια μου θα το περασουν ελαφρια,οποτε δ ανησυχω ιδιαιτερα.περιμενω την τριτη δοση μου να ειμαι λιγο πιο ανετη

επισης λογω μικρης πολης δ ειναι τοσο ταλαιπωρια το ραπιντ,οποτε ο,τι χρειαστει θα το κανουμε κ ευχομαατε για το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κ γω οντας προβληματισμενη για το αν θ παει(μονο κ μονο επειδή ειναι παιδικο-αν ηταν δημοτικο εννοειται δε θα το σκεφτομουν) νομιζω οτι αυτη η βδομαδα θα ναι αναγνωριστικη κ οχι τοσο επικινδυνη, την επομενη θα γινει το μπαμ που θα αρχισουν τα κρουσματα. Κ ποτε θα σταματησει αυτο; Θεωρω οτι η αποκλιμακωση θα ερθει μεσα Μαρτη κ βαλε.. οποτε λεω στον εαυτο μου σκασε και κολυμπα

Επεξεργάστηκαν by HopeA
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Τα τεστ τα παίρνετε δωρεάν για το σχολείο. Αυτά που χρειάζονται για να βγουν έξω;  Τις γιορτές τώρα τα πληρώνατε τα τεστ; Ξέρει κανένας αν ανοίγει το ΑΜΚΑ και για τα παιδιά του 18 που πλέον γίνονται 4 ώστε να είμαστε τυπικοί και εμείς στα τεστ; Η θα τα πληρώνουμε; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Να ρωτήσω. Τα τεστ τα παίρνετε δωρεάν για το σχολείο. Αυτά που χρειάζονται για να βγουν έξω;  Τις γιορτές τώρα τα πληρώνατε τα τεστ; Ξέρει κανένας αν ανοίγει το ΑΜΚΑ και για τα παιδιά του 18 που πλέον γίνονται 4 ώστε να είμαστε τυπικοί και εμείς στα τεστ; Η θα τα πληρώνουμε; 

Τα παιρνεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Να ρωτήσω. Τα τεστ τα παίρνετε δωρεάν για το σχολείο. Αυτά που χρειάζονται για να βγουν έξω;  Τις γιορτές τώρα τα πληρώνατε τα τεστ; Ξέρει κανένας αν ανοίγει το ΑΜΚΑ και για τα παιδιά του 18 που πλέον γίνονται 4 ώστε να είμαστε τυπικοί και εμείς στα τεστ; Η θα τα πληρώνουμε; 

 

Εμείς είμαστε τυχεροί γιατί μας δίνουν από τη δουλειά μου όσα θέλουμε και τυχαίνει οι δραστηριότητες να πέφτουν με τις μέρες που τα ήθελε και το σχολείο. Αλλιώς αγοράζουμε κανονικά, ο skroutz να είναι καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τα παιρνεις

 

πρίν από 8 λεπτά , vtgian είπε:

 

Εμείς είμαστε τυχεροί γιατί μας δίνουν από τη δουλειά μου όσα θέλουμε και τυχαίνει οι δραστηριότητες να πέφτουν με τις μέρες που τα ήθελε και το σχολείο. Αλλιώς αγοράζουμε κανονικά, ο skroutz να είναι καλά...

Αγοράζετε τα τεστ δλδ; Και πόσο κρατάνε; 24ωρες; Κάθε μέρα θα πληρώνω τεστ δλδ; Πόσο έχουν λιανική; Δίνανε και στο σύζυγό πέρσυ στην δουλειά του αλλά μας τελείωσαν φέτος δεν δίνουν ούτε μισό. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δεδομένο ότι θα πάει σχολείο. Γιατί να μην πάει? Εγώ ο άντρας μου πάμε δουλειά κάθε μέρα και συναναστρεφόμαστε με κόσμο εντός και εκτός εργασίας. Δεν περιμένω από το παιδί για να κολλήσω, μπορώ και μόνη μου :grin: . 

Το αν θα έχει κρούσματα θα φανεί. Φαντάζομαι οτι μέσα στο Ιανουάριο - Φεβρουάριο που περιμένουν την κλιμάκωση όλο και κάποιο θα κολλήσει. Χειμώνας είναι άλλωστε, δεν θα είχαμε ούτως ή άλλως ιώσεις και χαμό στα σχολεία? Εγώ κάθε χρόνο κολλάω 2-3 από το παιδί τέτοια εποχή. Για τα ράπιντ έχω σταμπάρει ένα φαρμακείο στη γειτονιά που είναι άδειο! Δεν ξέρω γιατί. Ίσως να είναι ακριβό, δεν γράφει απέξω τιμή, μόνο ότι κάνει. Αλλά αν χρειαστεί εκεί θα πάμε. Θα δείξει. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εγώ πήγα πριν δύο εβδομάδες στην κλινική που μου είχες προτείνει, είχα κλείσει ραντεβού και δεν περίμενα καθόλου παρόλη την ουρά. Σκέψου όταν πήγα είχε γύρω στα 10+ άτομα από μία εταιρεία της περιοχής, όμως λόγω ραντεβού πέρασα αμέσως!

Επίσης πήρα τα αποτελέσματα του μοριακού  μέσα σε τρεις ώρες!

 

Χαίρομαι που ήμουν και κάπου χρήσιμη !

 

Και εγώ που έπρεπε να κάνω μοριακό μέσα δεκεμβρίου,  όντως και εξυπηρετήθηκα αμέσως (με ραντεβού) και πήρα τα αποτελέσματα σε 3 ώρες (στην ίδια κλινική).

 

Αλλά άλλο πριν από 2 εβδομάδες, άλλο τώρα......

(βασικά η φίλη μου δεν εργάζεται στη συγκεκριμένη κλινική. Να σου πω την αλήθεια εάν τύχει και ξαναπεράσω από εκεί θα τσεκάρω εάν υπάρχει ουρά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 minutes ago, vicky86 said:

μεχρι τωρα δ εχει χρειαστει να αγορασουμε τεστ.κανουμε απο αυτα που δινουν δωρεαν κ σε κλιμακιο εοδυ για ραπιντ

Εγώ η αλήθεια είναι πως εκμεταλλεύομαι συχνά τα ραπιντ στα κλιμάκια του εοδυ!! Εμείς έχουμε αγοράσει, και τώρα μέσα στις γιορτές κάναμε κάθε φορά τεστ πριν βρεθούμε με φίλους.

7 minutes ago, annoulen said:

 

Χαίρομαι που ήμουν και κάπου χρήσιμη !

 

Και εγώ που έπρεπε να κάνω μοριακό μέσα δεκεμβρίου,  όντως και εξυπηρετήθηκα αμέσως (με ραντεβού) και πήρα τα αποτελέσματα σε 3 ώρες (στην ίδια κλινική).

 

Αλλά άλλο πριν από 2 εβδομάδες, άλλο τώρα......

(βασικά η φίλη μου δεν εργάζεται στη συγκεκριμένη κλινική. Να σου πω την αλήθεια εάν τύχει και ξαναπεράσω από εκεί θα τσεκάρω εάν υπάρχει ουρά)

Είναι το μοναδικό στην ευρύτερη περιοχή που έχει αποτελέσματα μοριακού τόσο άμεσα και σε τιμή νορμαλ! Πριν μου πεις για την κλινική αυτή εγώ πλήρωνα το μοριακό ταχείας 150 ευρώ !! Πραγματικά σε ευχαριστώ γιατί γλύτωσα χρήματα!

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μήνυμα στην σελίδα του (γκουχ) υπουργού υγείας με το ερώτημα μου. Θα έχει κανένας ιδέα από όσους έχουν τη σελίδα του; Δεν ξέρω δεν είδα στάνταρ. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ η αλήθεια είναι πως εκμεταλλεύομαι συχνά τα ραπιντ στα κλιμάκια του εοδυ!! Εμείς έχουμε αγοράσει, και τώρα μέσα στις γιορτές κάναμε κάθε φορά τεστ πριν βρεθούμε με φίλους.

Είναι το μοναδικό στην ευρύτερη περιοχή που έχει αποτελέσματα μοριακού τόσο άμεσα και σε τιμή νορμαλ! Πριν μου πεις για την κλινική αυτή εγώ πλήρωνα το μοριακό ταχείας 150 ευρώ !! Πραγματικά σε ευχαριστώ γιατί γλύτωσα χρήματα!

μονο η κορη πηγε σε νοσοκομειο,για pcr οταν χρειαστηκε.κ γενικα επειδη πηγε αρκετες φορες ο αντρας μου,δ περιμενε πολυ.μαλιστα καποια στιγμη ειχαμε σταθμο που σου εκαναν τεστ κ εσυ δ εβγαινες καν απο το αμαξι

τωρα στις γιορτες ειμαατε στο πατρικο μου,καθε μερα εχουμε επαφη με τα ιδια ατομα,ευτυχως μεγαλο ποσοστο εμβολιασμου.αλλα 1-2φορες που βγηκαμε,κ εμεις καναμε

πηγαμε κ σινεμα!δ ειχε πολυ κοσμο,με μασκα,μονοι μας στη σειρα.ειδαμε το sing2 κ ηταν πολυ καλο!ανυπομονουμε για το παντα στο κοκκινο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

 

Αγοράζετε τα τεστ δλδ; Και πόσο κρατάνε; 24ωρες; Κάθε μέρα θα πληρώνω τεστ δλδ; Πόσο έχουν λιανική; Δίνανε και στο σύζυγό πέρσυ στην δουλειά του αλλά μας τελείωσαν φέτος δεν δίνουν ούτε μισό. 

Τα δικαιούσαι λογικά.δωρεαν.αν θες περισσοτεραψι τερ επικαιρότητα κ πάρε σαλιου

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, HopeA είπε:

Μεγαλα διλημματα ρε γμτ!

Εμενα ξεκιναει Δευτερα σχολειο και δν ξερω ακομα τι να κανω. Εχω δυνατοτητα να την κρατησω σπιτι αλλα για ποσο; Νομιζω οτι μεχρι κ το Φεβρουαριο ετσι θα μας παει. Η βλακεια επισης με μας ειναι οτι ειναι παιδικος και δεν κανουν τεστ κλπ. Συν οτι λογω επαγ.ταξιδιου του συζυγου θα μαι μονη μου για αρκετες μερες κ εχω παραπανω ανασφαλεια.

Εχει να παει ενα μηνα σχολειο κ ποσο να κατσει σπιτι ν απασχοληθει δημιουργικα;

Καλησπερα σε ολες!Κι ο μεγαλος μου παει παιδικο και εχει 3 βδομαδες να παει,ηταν στο χωριο με τη γιαγια και τα Χριστουγεννα βρεθηκαμε με την αδερφη μου και μετα 2 μερες αυτη, ο αντρας της και ο γιος της βγηκαν θετικοι.Ειχαν να κανουν την τριτη δοση  5 μερες μετα και δεν προλαβαν,το περασανε σπιτι με 39 πυρετο ,πονολαιμο και συναχι για 5 μερες,οχι και ελαφρα δηλ.πανω στη βδομαδα συνηλθαν.Οποτε κι εμεις μειναμε μεσα μια βδομαδα,εγω και συζηγος μονο πηγαιναμε στη δουλεια στο νοσοκομειο κανοντας καθε μερα ραπιντ και την 6η μερα pcr.Ευτυχως δεν κολλησε κανεις μας.Εγω ουτε αυτη τη βδομαδα θα τον παω γιατι εχω την τριτη δοση την Πεμπτη,για την επομενη βλεπουμε.Φοβαμαι αν κολλησει ο μεγαλος για το μωρο που περασε ολες τις ιωσεις του μεγαλου βαρια.Εννοειται οσο τον εχω σπιτι κοιμαμαι πολυ λιγοτερο και με ζοριζει και με το φαι ενω στον παιδικο ετρωγε αλλα τι να κανουμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Ναι δεν του κάνει εντύπωση; Να πει το όνομα δεν το έχει περασμένο η ασφάλεια. Η το μαρακιζ που παίρνει το χαρτί η την άϋλη δεν το έχει προσέξει; 

 

 

Ίσως, το πιο πιθανό δηλαδή, να το είχα δει κάποια στιγμή και να σκέφτηκα πως θα το φτιάξω όταν χρειαστεί ή όταν βρεθώ σε ΚΕΠ. Με τόση καραντίνα δεν θα έβαζα προτεραιότητα να πάω σε ΚΕΠ για αυτό το λόγο για το δίχρονο. Έκλεισα ραντεβού σε ΚΕΠ τη Δευτέρα το πρωί αλλά μάλλον θα το αναβάλω γιατί μάλλον, ΜΑΛΛΟΝ θα ξαναπώ,  θα είμαι στο ξεκρέμαστο, ούτε το πιστοποιητικό νόσησης θα ισχύει ακόμα, ούτε και το πιστοποιητικό εμβολιασμού, εφόσον έχω νοσήσει. Ποιος ξέρει, ποιος ξέρει, μαντεύοντας πάμε σε αυτό το όμορφο κράτος.

 

Τα ξέρετε τα ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ??? Τέτοια είμαστε.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mary1976 είπε:

Το έχω δεδομένο ότι θα πάει σχολείο. Γιατί να μην πάει? Εγώ ο άντρας μου πάμε δουλειά κάθε μέρα και συναναστρεφόμαστε με κόσμο εντός και εκτός εργασίας. Δεν περιμένω από το παιδί για να κολλήσω, μπορώ και μόνη μου :grin: . 

Το αν θα έχει κρούσματα θα φανεί. Φαντάζομαι οτι μέσα στο Ιανουάριο - Φεβρουάριο που περιμένουν την κλιμάκωση όλο και κάποιο θα κολλήσει. Χειμώνας είναι άλλωστε, δεν θα είχαμε ούτως ή άλλως ιώσεις και χαμό στα σχολεία? Εγώ κάθε χρόνο κολλάω 2-3 από το παιδί τέτοια εποχή. Για τα ράπιντ έχω σταμπάρει ένα φαρμακείο στη γειτονιά που είναι άδειο! Δεν ξέρω γιατί. Ίσως να είναι ακριβό, δεν γράφει απέξω τιμή, μόνο ότι κάνει. Αλλά αν χρειαστεί εκεί θα πάμε. Θα δείξει. 

Κ γω καπως ετσι λεω να το παω το θεμα γιατι θα σαλταρω. Πες κ αλλα!!

κ μεις εχουμε απο κατω φαρμακειο κ δεν εχει κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , HopeA είπε:

Κ γω καπως ετσι λεω να το παω το θεμα γιατι θα σαλταρω. Πες κ αλλα!!

κ μεις εχουμε απο κατω φαρμακειο κ δεν εχει κοσμο.

Υπάρχουν κ φαρμακεία που κάνουν τεστ σαλιου

Πάντως κ τηλεκπαιδευση να ήθελαν να κάνουν δεν μπορούν.δεν εχουν πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Υπάρχουν κ φαρμακεία που κάνουν τεστ σαλιου

Πάντως κ τηλεκπαιδευση να ήθελαν να κάνουν δεν μπορούν.δεν εχουν πλατφόρμα.

Μωρε τι τηλεκπαιδευση; Τα χουν παιξει τα παιδακια

Το θεμα για μενα ειναι στους παιδικους που δεν κανουν ουτε τεστ, τρωνε ολα μαζι κλπ. Τα υπολοιπα καπως τα ελεγχεις

Τωρα μου παν οτι ο Μπορις ανακοινωσε οσοι μπαινουν Αγγλια και ειναι εμβολιασμενοι δε χρειαζονται πριν την πτηση μοριακο; Τους κανουν λεει οταν φτασουν εκει. Αχαχαχαχα ενταξει οκ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , HopeA είπε:

Μωρε τι τηλεκπαιδευση; Τα χουν παιξει τα παιδακια

Το θεμα για μενα ειναι στους παιδικους που δεν κανουν ουτε τεστ, τρωνε ολα μαζι κλπ. Τα υπολοιπα καπως τα ελεγχεις

Τωρα μου παν οτι ο Μπορις ανακοινωσε οσοι μπαινουν Αγγλια και ειναι εμβολιασμενοι δε χρειαζονται πριν την πτηση μοριακο; Τους κανουν λεει οταν φτασουν εκει. Αχαχαχαχα ενταξει οκ!

Κάτσε είναι ένα θέμα.αν κολλησουν παιδιαψκ εκπαιδευτικοι πόσες εβδομάδες θα χαθούν?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κάτσε είναι ένα θέμα.αν κολλησουν παιδιαψκ εκπαιδευτικοι πόσες εβδομάδες θα χαθούν?

Γι αυτο εκαναν την καραντινα 5μερη για να επανελθουν γρηγορα εκπαιδευτικοι και παιδια.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Βιντεοκληση?ουαου!

Θα γράφει θηλυ η αρρεν

Ναι, κάποια από τα καλά που έφερε η κατάσταση που ζούμε. Προσωπικά χαίρομαι που έστω σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχω να τρέχω σε δημόσιες υπηρεσίες. 

Υ.Γ. Συγγνώμη για το ορθογραφικό ("μέσω βιντεοκλήσης" ήθελα να γράψω :grin:)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , HopeA είπε:

Γι αυτο εκαναν την καραντινα 5μερη για να επανελθουν γρηγορα εκπαιδευτικοι και παιδια.

Αυτό το έκαναν γενικα αν όμως έχουν συμπτώματα δεν μπορούν 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αυτό το έκαναν γενικα αν όμως έχουν συμπτώματα δεν μπορούν 

Καλά, κάποιοι θα πουν ότι έχουν συμπτώματα και, κατά τη γνώμη μου, αν τους παίρνει να το κάνουν, είναι ασφαλέστερο για όλους. Δημιουργεί βέβαια αναστάτωση στο πρόγραμμα και τα μαθήματα αλλά προέχει νομίζω η υγεία. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, love kids είπε:

Καλά, κάποιοι θα πουν ότι έχουν συμπτώματα και, κατά τη γνώμη μου, αν τους παίρνει να το κάνουν, είναι ασφαλέστερο για όλους. Δημιουργεί βέβαια αναστάτωση στο πρόγραμμα και τα μαθήματα αλλά προέχει νομίζω η υγεία. 

Είμαι πραγματικά πολύ περίεργη για να δω τι θα γίνει.μιλουσα τώρα με τη φίλη μου από το υπουργείο.μουωειπεψοτι δεν θελουν με τίποτα να τα κλείσουν γι αυτο δεν έχουν ενδιαφερθεί κ για πλατφορμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...