Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 49 λεπτά , vtgian είπε:

 

E μα είναι όνομα τώρα αυτό! Πως να το πάρεις στα σοβαρά;

 

- Άσε, δεν είμαι καλά...

- Τι έχεις;

- Florona

- Σιγά μην έχεις και τις Wings, τους Πυτζαμοήρωες και τα πόνυ.

Ε ναι το σαρς κοβιντ 19 έχει άλλο κύρος :lol: 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Χρόνια πολλά και καλά! Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!

 

Μας έχει επισκεφθεί ο covid εμάς, νοσούν και οι 2 γιαγιάδες (ευτυχώς ήπια), εμείς προς το παρόν την έχουμε γλυτώσει παραδόξως.

 

Το αποκαρδιωτικό της υπόθεσης είναι ότι όταν πήγαμε για μοριακό μας ζήτησαν ταυτότητες (και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για τα στοιχεία των παιδιών) γιατί έχουν υπάρξει περιστατικά ασθενών που παίρνουν σβάρνα τα διαγνωστικά και κάνουν μοριακά με διαφορετικά ΑΜΚΑ ώστε να πάρουν πιστοποιητικά νοσησης όλα τα μέλη της παρέας τους….

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 53 λεπτά , Deena είπε:

Χρόνια πολλά και καλά! Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!

 

Μας έχει επισκεφθεί ο covid εμάς, νοσούν και οι 2 γιαγιάδες (ευτυχώς ήπια), εμείς προς το παρόν την έχουμε γλυτώσει παραδόξως.

 

Το αποκαρδιωτικό της υπόθεσης είναι ότι όταν πήγαμε για μοριακό μας ζήτησαν ταυτότητες (και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για τα στοιχεία των παιδιών) γιατί έχουν υπάρξει περιστατικά ασθενών που παίρνουν σβάρνα τα διαγνωστικά και κάνουν μοριακά με διαφορετικά ΑΜΚΑ ώστε να πάρουν πιστοποιητικά νοσησης όλα τα μέλη της παρέας τους….

Καλή χρονιά κ περαστικά!

Νοσηρα μυαλά.τι σκαρφίζεται...

Ποτε είχαν κάνει τη γ δόση?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Καλή χρονιά κ περαστικά!

Νοσηρα μυαλά.τι σκαρφίζεται...

Ποτε είχαν κάνει τη γ δόση?

Ευχαριστούμε. 
 

Μέσα Νοεμβρίου ήταν η τριτη δόση τους και πριν 15 ημέρες η δική μας.

 

Απορω πως και δεν έχουμε κολλήσει, ήμασταν όλοι μαζί τα Χριστούγεννα, όπως και ο περισσότερος κόσμος φαντάζομαι.

 

Αλλά έχουμε αρνητικό μοριακό και αρνητικά όλα τα ενδιάμεσα σελφ που κάνουμε. Εγώ έχω βεβαια κάποια ήπια συμπτώματα από τις 26/12 (κυριως γρατζουνισμα στον λαιμό και μπούκωμα) και σκέφτομαι τελικά μήπως τους το έφερα εγώ αλλά μέχρι να φτάσω να κάνω τεστ μπήκε σε αποδρομή και δεν δείχνει, τι να πω….

 

Η μαμά μου ωστόσο, με συμπτώματα, σελφ και ραπιντ είχε αρνητικά, μόνο το μοριακό της έδειξε. Η πεθερά πήγε κατευθείαν για μοριακό όταν έκανε δέκατα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Deena είπε:

Ευχαριστούμε. 
 

Μέσα Νοεμβρίου ήταν η τριτη δόση τους και πριν 15 ημέρες η δική μας.

 

Απορω πως και δεν έχουμε κολλήσει, ήμασταν όλοι μαζί τα Χριστούγεννα, όπως και ο περισσότερος κόσμος φαντάζομαι.

 

Αλλά έχουμε αρνητικό μοριακό και αρνητικά όλα τα ενδιάμεσα σελφ που κάνουμε. Εγώ έχω βεβαια κάποια ήπια συμπτώματα από τις 26/12 (κυριως γρατζουνισμα στον λαιμό και μπούκωμα) και σκέφτομαι τελικά μήπως τους το έφερα εγώ αλλά μέχρι να φτάσω να κάνω τεστ μπήκε σε αποδρομή και δεν δείχνει, τι να πω….

 

Η μαμά μου ωστόσο, με συμπτώματα, σελφ και ραπιντ είχε αρνητικά, μόνο το μοριακό της έδειξε. Η πεθερά πήγε κατευθείαν για μοριακό όταν έκανε δέκατα.

Πιστεύεις ότι είναι η ο?πόσα σελφ εκανε?επίσης οι ειδήσεις λένε ότι δύσκολα βρίσκεις για μοριακό.ισχυει?

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Πιστεύεις ότι είναι η ο?πόσα σελφ εκανε?επίσης οι ειδήσεις λένε ότι δύσκολα βρίσκεις για μοριακό.ισχυει?

Πως πιστεύεις ότι κολλησαν?προφανώς η μαμα σου πρώτη κόλλησε.ειχατε κάνει σελφ πριν το τραπέζι?

Link to comment
Share on other sites

Όλοι με σελφ πριν το τραπέζι ναι.

 

Την επόμενη του τραπεζιού (Κυριακή) ξύπνησα εγώ με πονόλαιμο, έκανα σελφ κάθε μέρα, αρνητικά.

 

Τριτη πρωί πονόλαιμο η μαμά μου και απόγευμα δέκατα. Αρνητικό σελφ, αρνητικό ραπιντ Τετάρτη πρωί, το μοριακό της ίδιας μέρας θετικό.

 

Πεμπτη μεσημέρι τα δικά μας μοριακά αρνητικά και όλα τα σελφ έκτοτε. Τα δικά μου συμπτώματα συνεχίζονται.

 

Καναμε μοριακό σε συνοικιακό μικροβιολογικό εργαστήριο, δεν είχαμε θέμα να βρούμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Deena είπε:

Όλοι με σελφ πριν το τραπέζι ναι.

 

Την επόμενη του τραπεζιού (Κυριακή) ξύπνησα εγώ με πονόλαιμο, έκανα σελφ κάθε μέρα, αρνητικά.

 

Τριτη πρωί πονόλαιμο η μαμά μου και απόγευμα δέκατα. Αρνητικό σελφ, αρνητικό ραπιντ Τετάρτη πρωί, το μοριακό της ίδιας μέρας θετικό.

 

Πεμπτη μεσημέρι τα δικά μας μοριακά αρνητικά και όλα τα σελφ έκτοτε. Τα δικά μου συμπτώματα συνεχίζονται.

 

Καναμε μοριακό σε συνοικιακό μικροβιολογικό εργαστήριο, δεν είχαμε θέμα να βρούμε.

 

 

Κότα.πανε δέκα μέρες που ξεκίνησα με μπουκωμα πονοκέφαλο κ ελαφρύ βήχα.ολα εξαφανίστηκε από τη δεύτερη μερα κ ε ει νει ει ο δυνατός βήχας.απο χθες ξεκίνησα κορτιζονη γιατί δεν την πάλευα.εχω κάνει περίπου 8 σελφ τεστ κ ένα ραπι τ στο φαρμακείο.ολα αρ ηθικά.αρνητικο κ το παιδί προχθές στο φαρμακείο στο ραπιντ.εκανε επειδή θα πηγαίναμε στο ιασω στην αλλεργιογο.κατι δεν θα χε φανεί?

 Πιστεύω το ιδιο κ για σένα τόσες μέρες μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θετική και εγώ στο μοριακό . Τα σελφ τέστ αρνητικά . Το ραπιντ έχει μεγάλο  ποσοστό αποτυχίας στην όμικρον και επίσης οι εμβολιασμενοι έχουν μικρότερο ιικό φορτίο και δεν το πιάνει το ραπιντ. Από συμπτώματα μέχρι στιγμής μόνο μια μέρα έντονος πονοκέφαλος. Εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι όλη η οικογένεια. Τρίτη δόση είχα κάνει δύο βδομάδες πριν κολλήσω. Κορίτσια χρόνια πολλά!!!

 εύχομαι υγεία και αυτό το πράγμα με τον κορονοιο να γίνει τόσο ήπιο, να μη το καταλαβαίνουμε και να ησυχάσουμε πια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Annitamik είπε:

Θετική και εγώ στο μοριακό . Τα σελφ τέστ αρνητικά . Το ραπιντ έχει μεγάλο  ποσοστό αποτυχίας στην όμικρον και επίσης οι εμβολιασμενοι έχουν μικρότερο ιικό φορτίο και δεν το πιάνει το ραπιντ. Από συμπτώματα μέχρι στιγμής μόνο μια μέρα έντονος πονοκέφαλος. Εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι όλη η οικογένεια. Τρίτη δόση είχα κάνει δύο βδομάδες πριν κολλήσω. Κορίτσια χρόνια πολλά!!!

 εύχομαι υγεία και αυτό το πράγμα με τον κορονοιο να γίνει τόσο ήπιο, να μη το καταλαβαίνουμε και να ησυχάσουμε πια

Περαστικά.ποσες μέρες έχεις που κόλλησες?κόλλησε κ η υπόλοιπη οικογένεια?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Annitamik είπε:

Θετική και εγώ στο μοριακό . Τα σελφ τέστ αρνητικά . Το ραπιντ έχει μεγάλο  ποσοστό αποτυχίας στην όμικρον και επίσης οι εμβολιασμενοι έχουν μικρότερο ιικό φορτίο και δεν το πιάνει το ραπιντ. Από συμπτώματα μέχρι στιγμής μόνο μια μέρα έντονος πονοκέφαλος. Εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι όλη η οικογένεια. Τρίτη δόση είχα κάνει δύο βδομάδες πριν κολλήσω. Κορίτσια χρόνια πολλά!!!

 εύχομαι υγεία και αυτό το πράγμα με τον κορονοιο να γίνει τόσο ήπιο, να μη το καταλαβαίνουμε και να ησυχάσουμε πια

Περαστικά! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Περαστικά.ποσες μέρες έχεις που κόλλησες?κόλλησε κ η υπόλοιπη οικογένεια?

Έχει δύο μέρες που έκανα τεστ και τρεις από τη μέρα είχα πονοκέφαλο. Δεν έκαναν ακόμα τεστ αλλά είμαστε όλοι καραντίνα. Μάλλον κόλλησαν όμως. Το μωρό δε ξέρω αν έχει νόημα να το κάνω. Το πιστοποιητικό νόσησης θα το έχει μόνο για τρεις μήνες αν θυμάμαι καλά; Δε θα το χρειαστεί. Ακόμα ούτε σε ηλικία για εμβόλιο δεν είναι. Προς το παρόν ασυμπτωματικό είναι. Την παρακολουθώ όπως μου είπε η παιδίατρος για συμπτώματα, αν κάνει θα τη κάνω τέστ. Ο άντρας μου θα κάνει αύριο. Σύμφωνα με τις νέες οδηγίες του εοδυ, πέμπτη μέρα θέλει ραπίντ ή pcr μετά από επαφή με κρούσμα αν είσαι ασυμπτωματικός

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία! 

 

Περαστικά σε όσους νοσούν! Θα περάσει πολύ γρηγορα και ελαφριά!

 

Άλλωστε εδω θα είμαστε να σπάμε όλες μαζί την μονοτονία της καραντίνας!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θετική κι εγώ στο σελφ χθες βράδυ τελικά, όχι που θα την γλύτωνα!

 

Μια εβδομάδα συμπτωμάτων σχεδόν και μετά από 6 αρνητικά σελφ και 1 αρνητικό μοριακο+επαφή με 2 κρούσματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Deena είπε:

Θετική κι εγώ στο σελφ χθες βράδυ τελικά, όχι που θα την γλύτωνα!

 

Μια εβδομάδα συμπτωμάτων σχεδόν και μετά από 6 αρνητικά σελφ και 1 αρνητικό μοριακο+επαφή με 2 κρούσματα.

Περαστικά.εισαι καλά όμως.εχεις πολύ ήπια συμπτωματα.ετσι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Περαστικά.εισαι καλά όμως.εχεις πολύ ήπια συμπτωματα.ετσι?

Ναι, πολύ ήπια.

 

Σαν ένα επίμονο ενοχλητικό κρυολόγημα θα το χαρακτήριζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά, υγεία και χαρά σε εσάς και τις οικογένειές σας! Περαστικά σε όσους νοσούν!

Εμείς ακόμα δείχνει ότι δεν έχουμε κολλήσει, τρέχαμε σαν τους τρελούς χριστουγεννιάτικα γιατί ο άντρας μου ήρθε σε επαφή με κρούσμα και εγώ ήμουν και είμαι μια βδομάδα τώρα με μπούκωμα, πονοκέφαλο και δέκατα. Με 2 pcr αρνητικά ο καθένας, δείχνει ότι προς το παρόν τη γλιτώσαμε και επιτέλους έκανα πριν λίγο την 3η δόση! Στο περιβάλλον μου πάντως νοσεί πολύς κόσμος, ήπια ευτυχώς. Για κάποιο λόγο νιώθω αισιοδοξία για την πορεία της πανδημίας, θεωρώ δεδομένο ωστόσο ότι αργά ή γρήγορα θα κολλήσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Καλή χρονιά, υγεία και χαρά σε εσάς και τις οικογένειές σας! Περαστικά σε όσους νοσούν!

Εμείς ακόμα δείχνει ότι δεν έχουμε κολλήσει, τρέχαμε σαν τους τρελούς χριστουγεννιάτικα γιατί ο άντρας μου ήρθε σε επαφή με κρούσμα και εγώ ήμουν και είμαι μια βδομάδα τώρα με μπούκωμα, πονοκέφαλο και δέκατα. Με 2 pcr αρνητικά ο καθένας, δείχνει ότι προς το παρόν τη γλιτώσαμε και επιτέλους έκανα πριν λίγο την 3η δόση! Στο περιβάλλον μου πάντως νοσεί πολύς κόσμος, ήπια ευτυχώς. Για κάποιο λόγο νιώθω αισιοδοξία για την πορεία της πανδημίας, θεωρώ δεδομένο ωστόσο ότι αργά ή γρήγορα θα κολλήσουμε. 

Όταν ανοιξουν τα σχολεία το βλέπω πολύ πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έμαθα ότι νοσεί και ο ξάδερφος μου και η 9χρονη ανίψια μου. Είναι χάλια και οι 2 με πυρετό! Αύριο θα έκανε την γ δόση ο ξάδερφος μου. Είχαν πάει σε μια γιορτή πριν από μέρες. Μάλλον εκεί κόλλησαν. Χαμός γίνεται. Εγώ ξανάκανα ράπιντ σήμερα . Και εγώ πίστεύω θα κολλήσουμε όλοι. Όχι ακόμη ελπίζω. Σήμερα έκανε γ δόση ο άντρας μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Όταν ανοιξουν τα σχολεία το βλέπω πολύ πιθανό.

Εμάς ανοίγει το σχολείο αύριο. Αν δεν ήταν η όμικρον θα την έστελνα. Τώρα λέω να την κρατήσω μέχρι 10/1 που υποτίθεται ότι θα ανοίξουν τα σχολεία, ας μην είμαστε οι πρώτοι που θα κολλήσουμε. Να προλάβω να κάνω και κανένα αντίσωμα μέσα στη βδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Anna3011 είπε:

Εμάς ανοίγει το σχολείο αύριο. Αν δεν ήταν η όμικρον θα την έστελνα. Τώρα λέω να την κρατήσω μέχρι 10/1 που υποτίθεται ότι θα ανοίξουν τα σχολεία, ας μην είμαστε οι πρώτοι που θα κολλήσουμε. Να προλάβω να κάνω και κανένα αντίσωμα μέσα στη βδομάδα. 

Εννοείται.για βα δούνε τι ζάρια θα φέρουν οι παιδικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εντυπωσιακό τόσα κρούσματα σε μια μικρή μερίδα ανθρώπων όπως είμαστε εμείς εδώ τώρα στο θρεντ! Και ποσο αντιπροσωπευτικό στο τι συμβαίνει τώρα στην Ελλάδα με τον κορονοιο! Το βλέπω και στα σοσιαλ, με τι ευκολία  το δημοσιοποιει ο κόσμος και τι συχνότητα υπάρχει πια στα news feed.

 

Περαστικά σε όλες/ους! Πιστεύω κ εγώ πλέον πως θα κολλήσουμε όλοι.

 

Και καλή χρονιά κιόλας! 

πρίν από 1 λεπτό , marakiz είπε:

Δεν είναι εντυπωσιακό τόσα κρούσματα σε μια μικρή μερίδα ανθρώπων όπως είμαστε εμείς εδώ τώρα στο θρεντ! Και ποσο αντιπροσωπευτικό μαλλον στο τι συμβαίνει τώρα στην Ελλάδα με τον κορονοιο! Το βλέπω και στα σοσιαλ, με τι ευκολία  το δημοσιοποιει ο κόσμος και με τι συχνότητα υπάρχει πια στα news feed.

 

Περαστικά σε όλες/ους! Πιστεύω κ εγώ πλέον πως θα κολλήσουμε όλοι.

 

Και καλή χρονιά κιόλας! 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...