Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , Yovanna είπε:

Η αλήθεια είναι πως συνήθως , αν όχι με την πρώτη, απαντάει με τη δεύτερη. ΄Όταν έχει ιατρείο, απαντάει η γραμματέας της στο κινητό. Ελπίζω να είναι καλά η γυναίκα. Τον τελευταίο καιρό έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με το να μην έχω πρόσβαση σε παιδίατρο. Ο γιατρός του σχολείου δεν απαντάει ποτέ, σε κάποια φάση μου είχε αφήσει ένα μήνυμα αργά το βράδυ ότι είναι εκτός και ότι μπορώ να πάω στο Ιατρικό αν χρειαστώ κάτι, είχα βρει άλλες 3 παιδιάτρους στην περιοχή και ήταν όλες εκτός!

Τελικά έκανα ράπιντ γιατί ο βιότυπος δεν έκανε pcr λόγω φόρτου!

Απ'ότι έχω καταλάβει, δεν έχει να κάνει! Μπορεί ο υψηλός πυρετός να είναι ίωση και τα δέκατα κορονοιός. Το πιθανότερο σενάριο δηλαδή, αυτό είναι. Όλο με δέκατα ή και τίποτα ακούω να το περνάνε και εγώ έχω διαλυθεί από τις ιώσεις του μικρού. Ακριβώς επειδή ήμουν τόσο χάλια και 3 εμβολιασμένη, ήμουν σίγουρη ότι δεν θα είναι κορονοιός.

Πάντως γενικά οι ενήλικες δεν κάνουν συχνά υψηλό πυρετό ακομα κ με τις παιδικές ιώσεις γιαυτο εχε το νου σου μήπως χρειάζεται αντιβίωση ακομα κ κορονοιος να μην είναι δεν είναι συνηθισμένο ένας ενήλικας να ανεβάζει 39αρια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

6 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Κορίτσια πηγαίνετε για μοριακό εάν έχετε συμπτωματα, μπορείτε να κάνετε δωρεάν σε ΚΥ κ ΙΚΑ. Τα σελφ πολλές φορές δεν δείχνουν, είναι κρίμα να νοσείτε από κορωνοιο ακόμα κ με ελαφριά συμπτωματα κ να τον μεταδίδετε εν αγνοία σας σε άτομα που μπορεί να οδηγηθούν στο νοσοκομειο.

 

Κάνουν δωρεάν αλλά δυστυχώς έχει μεγάλη αναμονή. Ή θα πάς και θα περιμένεις ώρες έξω και αν προλάβεις ή θα κλείσεις ραντεβού που έχουνν 3-4 μέρες μετά. Τώρα στις γιορτές φαντάζομαι θα είναι χειρότερο το πρόβλημα . Πάντως εγώ που είπα να κάνω ένα PCR προληπτικά για να πάω στο τραπέζι της Πρωτοχρονιάς που κάνει η πεθερά μου και θα είναι και άλλοι ηλικιωμένοι συγγενείς δεν βρήκα ούτε σε δημόσιο άμεσα ουτε σε ιδιωτικό. Στα ιδιωτικά που πήρα μου είπαν ότι και σήμερα αν το κάνω τα αποτελέσματα δεν θα βγουν μέχρι την παραμονή που θέλω. Οπότε θα ξεπεσω στα self test :P.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ninaki80 said:

Πάντως γενικά οι ενήλικες δεν κάνουν συχνά υψηλό πυρετό ακομα κ με τις παιδικές ιώσεις γιαυτο εχε το νου σου μήπως χρειάζεται αντιβίωση ακομα κ κορονοιος να μην είναι δεν είναι συνηθισμένο ένας ενήλικας να ανεβάζει 39αρια. 

Και 39 και 40 μπορεί να ανεβάσει ο ενήλικας από ίωση. Εγώ από πάντα ανέβαζα και δεν έπεφτε. από μένα πήρε μάλλον ο μικρός. Μην ξεχνάς ότι ΄μέσα σε ανά δίμηνο έχω περάσει 5 ιώσεις και το ανοσοποιητικό μου έχει πιάσει πάτο. 

6 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Με τέτοια συμπτώματα πιστεύω το ραπιντ θα έβγαινε ε θετικό.στο ιατρειο η γραμματέας δεν απαντάει?

Άρχισαν και αυτά ε?δεν θα μπορεί να κα ει κα εις ούτε pcr

Δεν πήρα στο ιατρείο. Στο κινητό της παίρνω. Ναι, αποκλείεται με τόσα συμπτώματα να μην έδειξε.

Πήρα και στη βιοϊατρική και μου είπαν όχι πριν την Παρασκευή!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Mary1976 είπε:

Κάνουν δωρεάν αλλά δυστυχώς έχει μεγάλη αναμονή. Ή θα πάς και θα περιμένεις ώρες έξω και αν προλάβεις ή θα κλείσεις ραντεβού που έχουνν 3-4 μέρες μετά. Τώρα στις γιορτές φαντάζομαι θα είναι χειρότερο το πρόβλημα . Πάντως εγώ που είπα να κάνω ένα PCR προληπτικά για να πάω στο τραπέζι της Πρωτοχρονιάς που κάνει η πεθερά μου και θα είναι και άλλοι ηλικιωμένοι συγγενείς δεν βρήκα ούτε σε δημόσιο άμεσα ουτε σε ιδιωτικό. Στα ιδιωτικά που πήρα μου είπαν ότι και σήμερα αν το κάνω τα αποτελέσματα δεν θα βγουν μέχρι την παραμονή που θέλω. Οπότε θα ξεπεσω στα self test :P.

Πωπω δράμα η κατάσταση. Διάβαζα κ τη @Yovanna που δεν της έκαναν λόγω φόρτου. Αρχίζω κ νιώθω τυχερή που το πέρασα νωρίτερα. Εγώ πηγαίνω στο Αλεξάνδρα κάθε 2 μέρες κ μου κάνουν pcr μέχρι να βγάλω 2 αρνητικά για να μπω να γεννήσω. Χτες βγήκε ευτυχώς, μετά από 19 μέρες. Περαστικά σας βρε κορίτσια όσες είστε άρρωστες. Πριν από 2 χρόνια είχα κολλήσει ίωση τα Χριστούγεννα που γύρισε σε ιγμορίτιδα κ δεν είχα γεύση 7 μέρες, ούτε φαγητό ευχαριστήθηκα ούτε μπορούσα να πιω τίποτα λόγω αντιβίωσης, ήμουν χάλια σωματικά κ ψυχολογικά. Περιμένεις μια βδομάδα να ξεκουραστείς κ γίνεται αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Yovanna είπε:

Και 39 και 40 μπορεί να ανεβάσει ο ενήλικας από ίωση. Εγώ από πάντα ανέβαζα και δεν έπεφτε. από μένα πήρε μάλλον ο μικρός. Μην ξεχνάς ότι ΄μέσα σε ανά δίμηνο έχω περάσει 5 ιώσεις και το ανοσοποιητικό μου έχει πιάσει πάτο. 

Δεν πήρα στο ιατρείο. Στο κινητό της παίρνω. Ναι, αποκλείεται με τόσα συμπτώματα να μην έδειξε.

Πήρα και στη βιοϊατρική και μου είπαν όχι πριν την Παρασκευή!

Εσύ τον δικό σου γιατρό τον πήρες? Για σένα όχι παιδίατρο. Μου φαίνεται και εμένα πολύ υψηλό ο πυρετός όσο και να το θεωρείς για τον οργανισμό σου συνηθισμένο. Μήπως να σε δει κάποιος, να σε ακροαστει κτλ, ασχέτως κορονοιου. Μπορεί να χρειάζεσαι αντιβίωση πχ. 

πρίν από 5 λεπτά , Lenia16 είπε:

Πωπω δράμα η κατάσταση. Διάβαζα κ τη @Yovanna που δεν της έκαναν λόγω φόρτου. Αρχίζω κ νιώθω τυχερή που το πέρασα νωρίτερα. Εγώ πηγαίνω στο Αλεξάνδρα κάθε 2 μέρες κ μου κάνουν pcr μέχρι να βγάλω 2 αρνητικά για να μπω να γεννήσω. Χτες βγήκε ευτυχώς, μετά από 19 μέρες. Περαστικά σας βρε κορίτσια όσες είστε άρρωστες. Πριν από 2 χρόνια είχα κολλήσει ίωση τα Χριστούγεννα που γύρισε σε ιγμορίτιδα κ δεν είχα γεύση 7 μέρες, ούτε φαγητό ευχαριστήθηκα ούτε μπορούσα να πιω τίποτα λόγω αντιβίωσης, ήμουν χάλια σωματικά κ ψυχολογικά. Περιμένεις μια βδομάδα να ξεκουραστείς κ γίνεται αυτό. 

Πω πω μετά από 19 μέρες? Τί τράβηξες! Ευτυχώς όλα καλά. Όντως τυχερή είσαι, ξεμπερδεψες. Με το καλό το μωρό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Εγώ μόλις έχασα κ την όσφρηση μου. Δεν κατάλαβα που χεστηκε ο μικρός να τον αλλάξω ενώ πριν τον έπαιρνα γραμμή από το άλλο δωμάτιο. Ήρθε κ μου το πε μόνος του, είδε κ αποειδε! :lol:

Τι να σου πω εμενα ένα μήνα μετά δεν έχει επανέλθει η όσφρηση μου, μυρίζω αλλά όχι όπως πριν. Προσωπικά με είχε στεναχωρήσει λιγάκι αυτό, δεν μύριζα τίποτα, ούτε το παιδί μου. Μου φαινόταν και επικίνδυνο πχ καπνό, αέριο κτλ τα καταλαβαίνεις από την μυρωδιά κι εγώ ένιωθα "ανήμπορη". Σκεφτόμουν βέβαια πως αυτό είναι το λιγότερο και συνερχομουν. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τι να σου πω εμενα ένα μήνα μετά δεν έχει επανέλθει η όσφρηση μου, μυρίζω αλλά όχι όπως πριν. Προσωπικά με είχε στεναχωρήσει λιγάκι αυτό, δεν μύριζα τίποτα, ούτε το παιδί μου. Μου φαινόταν και επικίνδυνο πχ καπνό, αέριο κτλ τα καταλαβαίνεις από την μυρωδιά κι εγώ ένιωθα "ανήμπορη". Σκεφτόμουν βέβαια πως αυτό είναι το λιγότερο και συνερχομουν. 

 

Κ εγώ ακόμη δεν έχω πλήρη όσφρηση κ γεύση όπως πριν. Ακούω για διάφορους που επανέρχεται μετά από μήνες. Τι να πω. 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Mary1976 said:

Εσύ τον δικό σου γιατρό τον πήρες? Για σένα όχι παιδίατρο. Μου φαίνεται και εμένα πολύ υψηλό ο πυρετός όσο και να το θεωρείς για τον οργανισμό σου συνηθισμένο. Μήπως να σε δει κάποιος, να σε ακροαστει κτλ, ασχέτως κορονοιου. Μπορεί να χρειάζεσαι αντιβίωση πχ. 

Επειδή είναι ακόμη δεύτερη μέρα πυρετού, ο οπός πέφτει με φάρμακα, θα το αφήσω σήμερα και αν κάνω και αύριο τόσο πυρετό, θα κανονίσω να πάω. Αν δεν είναι εκτός κι αυτός..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι πολύ περίεργο να μην έχεις οσφρηση, κι εμένα η πρώτη μου σκέψη έχει να κάνει με την ασφάλεια, καπνός κλπ. 

 

Μου κάνει εντύπωση που τόσες μέρες μετά εμφανίζονται νέα συμπτώματα! Εσείς πότε τις χάσατε αυτές τις αισθήσεις; Γεύση έχω ακόμα.

 

πρίν από 2 λεπτά , Yovanna είπε:

Επειδή είναι ακόμη δεύτερη μέρα πυρετού, ο οπός πέφτει με φάρμακα, θα το αφήσω σήμερα και αν κάνω και αύριο τόσο πυρετό, θα κανονίσω να πάω. Αν δεν είναι εκτός κι αυτός..

Περαστικά βρε κορίτσι, μεγάλη ταλαιπωρία κ εσείς. Ο μικρος μου φτάνει 37.5 από χθες βράδυ κ τον νιώθω να βράζει λίγο. Κ αναρωτιέμαι, πως θα καταλάβω αν έχει ακροαστικα πχ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Lenia16 είπε:

Κ εγώ ακόμη δεν έχω πλήρη όσφρηση κ γεύση όπως πριν. Ακούω για διάφορους που επανέρχεται μετά από μήνες. Τι να πω. 

 

Ναι τα έχω διαβάσει. Τότε διάβαζα πως σε ένα ποσοστό που νοσεί η όσφρηση δεν επανέρχεται ποτέ ή μετά από μήνες εμφανιζει παροσμια και είχα τρομοκρατηθεί. 

Τι να πω κι εγώ, ελπίζω να επανέλθουμε σύντομα. Κι εγώ γεύση δεν έχω όπως πριν, ένα 60-70 % θα έλεγα. 

πρίν από 18 λεπτά , marakiz είπε:

Πραγματικά είναι πολύ περίεργο να μην έχεις οσφρηση, κι εμένα η πρώτη μου σκέψη έχει να κάνει με την ασφάλεια, καπνός κλπ. 

 

Σκέψου πως ένα χαλασμένο φαγητό το καταλαβαίνεις κυρίως από την μυρωδιά! Είναι τόσο πολύτιμη αίσθηση και όμως τόσο δεδομένη! 

 

πρίν από 18 λεπτά , marakiz είπε:

! Εσείς πότε τις χάσατε αυτές τις αισθήσεις; Γεύση έχω ακόμα.

Δεν θυμάμαι ακριβώς. Μάλλον μετά από την τεταρτη, πέμπτη  μέρα με συμπτώματα. Γεύση δεν έχασα ποτέ ολοκληρωτικά, είχα μια αίσθηση πως αυτό που τρώω είναι γλυκό, ξινό κτλ. Τωρα  γεύση καταλαβαίνω περισσότερο από ότι τις μυρωδιές αλλά όχι από πριν. Και η πλάκα είναι πως προ κοβιντ είχα φοβερη μύτη! Πάει κι αυτή!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι καλύτερα, ο μεγάλος τίποτα κ ο μικρούλης μου έχει δεκατα κ μπούκωμα που του δυσκολεύει την αναπνοή, το βράδυ κυρίως κι επειδή τον άκουγα κ αγχωνομουν δεν κοιμήθηκα καλά. Βέβαια είναι ζωηρότατος κ αυτό είναι καλό.

 

Άντε να περάσει κ αυτή η δοκιμασία.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , marakiz είπε:

Εγώ είμαι καλύτερα, ο μεγάλος τίποτα κ ο μικρούλης μου έχει δεκατα κ μπούκωμα που του δυσκολεύει την αναπνοή, το βράδυ κυρίως κι επειδή τον άκουγα κ αγχωνομουν δεν κοιμήθηκα καλά. Βέβαια είναι ζωηρότατος κ αυτό είναι καλό.

 

Άντε να περάσει κ αυτή η δοκιμασία.

Μπράβο! Άντε να ηρεμήσεις λιγο. Ο άντρας σου τη γλίτωσε τελικά; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Μπράβο! Άντε να ηρεμήσεις λιγο. Ο άντρας σου τη γλίτωσε τελικά; 

Μακάρι, ευχαριστώ πολύ! Την έχει γλιτώσει προς το παρόν, έχουμε μέρες ακόμα μπροστά μας βέβαια. 

 

Με το καλό κ εσύ, τι λες, θα βγει πρωτοχρονιάτικο;;

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω βρε κορίτσια, τί χάλια γιορτές είναι αυτές? Λέγαμε για πέρσι στην καραντίνα, αλλά πάντα υπάρχει χειρότερο. Εμείς σήμερα θα επιστρέφαμε από Βυτίνα.. Θα φεύγαμε Κυριακή αλλά το ακύρωσα γιατί μέχρι την Παρασκευή είχε Πυρετό. Σκεφτείτε να είχαμε πάει και να ήμουν με 39άρια στη Βυτίνα.. 

Link to comment
Share on other sites

Κ εμείς ήταν να ταξιδέψουμε με καράβι χθες αλλά λίγο η αύξηση των κρουσμάτων ,λίγο το ότι τα πεθερικά μου ήρθαν σε επαφή με κρούσμα, αποφασίσαμε να κάνουμε πρωτοχρονιά σπιτι μας!!

Εύχομαι σε όλες σας καλή χρονιά!! Με υγεία πρωτίστως κ ο,τι άλλο επιθυμεί η καθεμία σας!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , dama87 είπε:

Κ εμείς ήταν να ταξιδέψουμε με καράβι χθες αλλά λίγο η αύξηση των κρουσμάτων ,λίγο το ότι τα πεθερικά μου ήρθαν σε επαφή με κρούσμα, αποφασίσαμε να κάνουμε πρωτοχρονιά σπιτι μας!!

Εύχομαι σε όλες σας καλή χρονιά!! Με υγεία πρωτίστως κ ο,τι άλλο επιθυμεί η καθεμία σας!!!

Καλή χρονιά σε όλους!

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Πω πω βρε κορίτσια, τί χάλια γιορτές είναι αυτές? Λέγαμε για πέρσι στην καραντίνα, αλλά πάντα υπάρχει χειρότερο. Εμείς σήμερα θα επιστρέφαμε από Βυτίνα.. Θα φεύγαμε Κυριακή αλλά το ακύρωσα γιατί μέχρι την Παρασκευή είχε Πυρετό. Σκεφτείτε να είχαμε πάει και να ήμουν με 39άρια στη Βυτίνα.. 

Παρα πολλά τα κρουσματαψαλλα δεν είναι ειδήσεις αυτές που μας πασάρουν.

Χθες το απόγευμα είδα δημοσιευμένα αυτά που έψαχνα μόνη μου.η χειρότερη μέρα δεν ήταν η προχθεσινή αλλά η Δευτέρα σύμφωνα με τον αριθμό των τεστ κβτη θετικότατη.για χθες είδα μόνο σωστά δεδομένα με αριθμούς.

Δε υπάρχουν τα άρθρα κβοι ειδήσεις.δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη χώρα με τέτοια τρομολαγνεια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Παρα πολλά τα κρουσματαψαλλα δεν είναι ειδήσεις αυτές που μας πασάρουν.

Χθες το απόγευμα είδα δημοσιευμένα αυτά που έψαχνα μόνη μου.η χειρότερη μέρα δεν ήταν η προχθεσινή αλλά η Δευτέρα σύμφωνα με τον αριθμό των τεστ κβτη θετικότατη.για χθες είδα μόνο σωστά δεδομένα με αριθμούς.

Δε υπάρχουν τα άρθρα κβοι ειδήσεις.δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη χώρα με τέτοια τρομολαγνεια.

Δυστυχώς θα κάνω μόνη μου παραμονή και ανήμερα Πρωτοχρονιάς διότι δεν θέλω να κλειστούν εξαιτίας μου και να στερήσω από τον μικρό γιαγιάδες και ξαδέρφια. Ανήμερα γιορτάζει και η μαμά μου και πάμε κάθε χρόνο. Είμαι πολύ καλύτερα αλλά στάνταρ θα είμαι ακόμη για κάποια 24ωρα μεταδοτική.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Εγώ είμαι καλύτερα, ο μεγάλος τίποτα κ ο μικρούλης μου έχει δεκατα κ μπούκωμα που του δυσκολεύει την αναπνοή, το βράδυ κυρίως κι επειδή τον άκουγα κ αγχωνομουν δεν κοιμήθηκα καλά. Βέβαια είναι ζωηρότατος κ αυτό είναι καλό.

 

Άντε να περάσει κ αυτή η δοκιμασία.

Θα περάσει , πάλι καλά για τα παιδιά! Περαστικά εντελώς γρήγορα εύχομαι! 

1 hour ago, Yovanna είπε:

Δυστυχώς θα κάνω μόνη μου παραμονή και ανήμερα Πρωτοχρονιάς διότι δεν θέλω να κλειστούν εξαιτίας μου και να στερήσω από τον μικρό γιαγιάδες και ξαδέρφια. Ανήμερα γιορτάζει και η μαμά μου και πάμε κάθε χρόνο. Είμαι πολύ καλύτερα αλλά στάνταρ θα είμαι ακόμη για κάποια 24ωρα μεταδοτική.

Περαστικά ρε Γιοβάννα το κάνουν πιο δύσκολο οι γιορτές ξέρω σε πιάνει το παράπονο! Να γίνεις καλά και του χρόνου όλοι με υγεία θα περάσετε τέλεια! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Βρήκανε λέει τον φλορόνα. Florona.  μίξη influenza και corona. Πρώτο κρούσμα στη μέση ανατολή. Βρείτε καταφύγιο. 

 

 

E μα είναι όνομα τώρα αυτό! Πως να το πάρεις στα σοβαρά;

 

- Άσε, δεν είμαι καλά...

- Τι έχεις;

- Florona

- Σιγά μην έχεις και τις Wings, τους Πυτζαμοήρωες και τα πόνυ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...