Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Χρόνια πολλά! 

 

Περαστικά και σύντομα! 

 

Το βαρύ κεφάλι του κορονοιου δεν υπάρχει, που λένε! Απίστευτος πονοκέφαλος και μάλιστα μόνο το δεξί τμήμα του κεφαλιού. Και άλλους που ρώτησα αυτό μου είπαν! 

 

Πυρετό να κοιτάτε και οξυγόνο απαραίτητα! 

 

Κούραση ανεξήγητη νιώθεις? Συνήθως είναι αρχικό συμπτώμα από όσο ακούω. Και ο πονοκέφαλος φεύγει μέσα σε λίγα εικοσιτετράωρα. 

Έχω λίγο πόνο στο σώμα και κουραση ανεκτα  προς το παρόν. Ξύπνησα με ελαχιστη μιξα κι απίστευτο, απίστευτο όμως πονοκέφαλο. Μόλις ήπια ντεπον μάξιμουμ. Κοιμήθηκαν κ τα δυο παιδιά μαζί μου κ όλο ξυπνούσα, δεν έκανα καλό ύπνο.

 

Η μεγαλύτερη δοκιμασία είναι να φροντίζεις τα παιδιά σε αυτή την κατάσταση, κάτι που το έχει έτσι κ αλλιώς η μητρότητα, δεν έχει αναρρωτικες άδειες. Και δεν μιλάω για τον μεγάλο μου, αλλά ο μικρός με ταλανίζει πάρα πολύ. 

 

Δεν μπορείς να πας σε μια γωνιά να ψοφήσεις με την ησυχία σου ρε παιδί μου!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 27 λεπτά , marakiz είπε:

Έχω λίγο πόνο στο σώμα και κουραση ανεκτα  προς το παρόν. Ξύπνησα με ελαχιστη μιξα κι απίστευτο, απίστευτο όμως πονοκέφαλο. Μόλις ήπια ντεπον μάξιμουμ. Κοιμήθηκαν κ τα δυο παιδιά μαζί μου κ όλο ξυπνούσα, δεν έκανα καλό ύπνο.

 

Η μεγαλύτερη δοκιμασία είναι να φροντίζεις τα παιδιά σε αυτή την κατάσταση, κάτι που το έχει έτσι κ αλλιώς η μητρότητα, δεν έχει αναρρωτικες άδειες. Και δεν μιλάω για τον μεγάλο μου, αλλά ο μικρός με ταλανίζει πάρα πολύ. 

 

Δεν μπορείς να πας σε μια γωνιά να ψοφήσεις με την ησυχία σου ρε παιδί μου!

 

Έτσι ακριβώς είναι. Περαστικά, εύχομαι να το περάσετε γρήγορα και ανώδυνα. 

 

Στο μεταξύ χθες βγήκε θετικός ο αδερφός του άντρα μου. Τριπλοεμβολιασμένος. Δεν έχει κανένα απολύτως σύμπτωμα. Σκέφτομαι μήπως βγήκαν ψευδώς θετικά λόγω του εμβολίου (έχει κανένα διβδόμαδο), αλλά το τραπέζι το έχασε έτσι κι αλλιώς, κι έμεινε μόνος στο σπίτι του χρονιάρα μέρα. Κάποια το έγραψε πολύ εύστοχα: Τι ζούμε...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz said:

Έχω λίγο πόνο στο σώμα και κουραση ανεκτα  προς το παρόν. Ξύπνησα με ελαχιστη μιξα κι απίστευτο, απίστευτο όμως πονοκέφαλο. Μόλις ήπια ντεπον μάξιμουμ. Κοιμήθηκαν κ τα δυο παιδιά μαζί μου κ όλο ξυπνούσα, δεν έκανα καλό ύπνο.

 

Η μεγαλύτερη δοκιμασία είναι να φροντίζεις τα παιδιά σε αυτή την κατάσταση, κάτι που το έχει έτσι κ αλλιώς η μητρότητα, δεν έχει αναρρωτικες άδειες. Και δεν μιλάω για τον μεγάλο μου, αλλά ο μικρός με ταλανίζει πάρα πολύ. 

 

Δεν μπορείς να πας σε μια γωνιά να ψοφήσεις με την ησυχία σου ρε παιδί μου!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. 2 μήνες τώρα κολλάω από τον μικρό πριν αναρρώσει ο ίδιος και δεν μπορώ να κάτσω σε ένα κρεβάτι και να λιώσω ή να κοιμηθώ λίγο μέσα στη μέρα.

32 minutes ago, Ilaeira said:

Στο μεταξύ χθες βγήκε θετικός ο αδερφός του άντρα μου. Τριπλοεμβολιασμένος. Δεν έχει κανένα απολύτως σύμπτωμα. Σκέφτομαι μήπως βγήκαν ψευδώς θετικά λόγω του εμβολίου (έχει κανένα διβδόμαδο), αλλά το τραπέζι το έχασε έτσι κι αλλιώς, κι έμεινε μόνος στο σπίτι του χρονιάρα μέρα. Κάποια το έγραψε πολύ εύστοχα: Τι ζούμε

Επειδή το είχα ψάξει γιατί την ίδια μέρα με το εμβόλιο θα πήγαινα για ράπιντ λόγω Χριστουγεννιάτικης γιορτής, διάβασα στο σάιτ του ΕΟΔΥ ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατον να συμβεί. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilaeira said:

 

Έτσι ακριβώς είναι. Περαστικά, εύχομαι να το περάσετε γρήγορα και ανώδυνα. 

 

Στο μεταξύ χθες βγήκε θετικός ο αδερφός του άντρα μου. Τριπλοεμβολιασμένος. Δεν έχει κανένα απολύτως σύμπτωμα. Σκέφτομαι μήπως βγήκαν ψευδώς θετικά λόγω του εμβολίου (έχει κανένα διβδόμαδο), αλλά το τραπέζι το έχασε έτσι κι αλλιώς, κι έμεινε μόνος στο σπίτι του χρονιάρα μέρα. Κάποια το έγραψε πολύ εύστοχα: Τι ζούμε...

 Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βγήκε ψευδως θετικός λόγω του εμβολίου. Δεν γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Ξύπνησα με ελαχιστη μιξα κι απίστευτο, απίστευτο όμως πονοκέφαλο. Μόλις ήπια ντεπον μάξιμουμ.

Καταλαβαίνω. Εγώ παρόλο τον πονοκέφαλο δεν έπαιρνα Ντεπόν για να καταλάβω αν κάνω πυρετό. Δική μου ιδιοτροπία αυτό. 

 

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

, κάτι που το έχει έτσι κ αλλιώς η μητρότητα, δεν έχει αναρρωτικες άδειες. Και δεν μιλάω για τον μεγάλο μου, αλλά ο μικρός με ταλανίζει πάρα πολύ. 

Είναι μεγάλο ζήτημα αυτό. Υπομονή. Καταλαβαίνουμε ακριβώς πως νιώθεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Καταλαβαίνω. Εγώ παρόλο τον πονοκέφαλο δεν έπαιρνα Ντεπόν για να καταλάβω αν κάνω πυρετό. Δική μου ιδιοτροπία αυτό. 

 

Είναι μεγάλο ζήτημα αυτό. Υπομονή. Καταλαβαίνουμε ακριβώς πως νιώθεις. 

 

Κ εγώ δεν πήρα χθες ντεπον παρά τον πονοκέφαλο για να δω πως θα εξελιχθεί, αλλά το πρωί που ξύπνησα ήταν φρικτός κ πρέπει να βγει η μέρα.

 

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά και την κατανόηση. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Έτσι ακριβώς είναι. Περαστικά, εύχομαι να το περάσετε γρήγορα και ανώδυνα. 

 

Στο μεταξύ χθες βγήκε θετικός ο αδερφός του άντρα μου. Τριπλοεμβολιασμένος. Δεν έχει κανένα απολύτως σύμπτωμα. Σκέφτομαι μήπως βγήκαν ψευδώς θετικά λόγω του εμβολίου (έχει κανένα διβδόμαδο), αλλά το τραπέζι το έχασε έτσι κι αλλιώς, κι έμεινε μόνος στο σπίτι του χρονιάρα μέρα. Κάποια το έγραψε πολύ εύστοχα: Τι ζούμε...

Δεν νομίζω να έχει σχέση το εμβόλιο, βγαίνουν συχνά ψευδος θετικά τα σελφ και ραπίντ. Έχει βγει και σε εμάς. Για σιγουριά ή πρέπει να κάνει 2-3 ακόμα η κατευθείαν PCR.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα μετά από καιρό! Βγήκα κ εγώ θετική μέσω ράπιντ σε μονάδα ΕΟΔΥ πριν 10 μέρες, το οποίο έκανα προκειμένου να είμαι σίγουρη ότι είμαι αρνητική για να κάνω την ίδια μέρα την 3η δόση του εμβολίου. Επειδή χρειαζόμουν γραπτή πιστοποίηση του θετικού ράπιντ (χαρτί που δεν δίνεται πλέον ούτε από τις μονάδες ΕΟΔΥ, ούτε και από τα φαρμακεία εκτός και αν δεχτεί κάποιος γνωστός να σε εξυπηρετήσει) για να μου κάνουν μοριακό στο νοσοκομείο δεν κατάφερα τελικά την 1η μέρα με τα πηγαινέλα από τη μία δομή στην άλλη και από εκεί σε φαρμακεία να βγάλω άκρη. Το απόγευμα της ίδιας μέρας έκανα τελικά 2ο ράπιντ σε φαρμακείο, το οποίο βγήκε κ δηλώθηκε αρνητικό. Το επόμενο πρωί ξαναπήγα στη μονάδα του ΕΟΔΥ κ το ράπιντ βγήκε πολύ οριακά θετικό, μου έδειξαν τη γραμμούλα ήταν πραγματικά ανεπαίσθητη, αν κ δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό. Στην πλατφόρμα gov, ωστόσο, στην οποία έχουμε οι πολίτες πρόσβαση, δεν φαινόταν κάπου τα θετικά δηλωμένα ραπιντ, παρά μόνο το αρνητικό του φαρμακείου, με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα και στο νοσοκομείο που δεν με δέχονταν και στη ββαθμια με την άδειά μου. Στο μεταξύ, ο σύντροφος μου και οι στενοί φίλοι μου έκαναν επίσης ράπιντ τις επόμενες μέρες και ευτυχώς έβγαιναν όλοι αρνητικοί. Τα δε μικροβιολογικά εργαστήρια στην πόλη μου έκαναν δειγματοληψίες για μοριακό τεστ σε συγκεκριμένες πρωινές ώρες και αν δεν προλάβαινες αυτές τις ώρες το αποτέλεσμα έβγαινε την επόμενη ημέρα το απόγευμα, οπότε σίγουρα θα έχανες την ευκαιρία να γίνουν τα 2 μοριακά εντός 24 ωρών που χρειαζόταν σύμφωνα με τις επίσημες οδηγίες για τον αποχαρακτηρισμό κρούσματος, πόσο μάλλον που στην περίπτωση μου μεσολαβούσε και Σαββατοκύριακο. Τελικά, μετά από πολύωρες ταλαιπωρίες στο κρύο και την αναμονή κατάφερα να κάνω 2 μοριακά στο νοσοκομείο (σχεδόν χρησιμοποιώντας μέσον και λέγοντας ψέματα ότι είμαι άρρωστη, γιατί δεν σε αφήνουν γενικά να περάσεις την Πύλη, αν δεν έχεις σοβαρά συμπτώματα), τα οποία βγήκαν αρνητικά. Από τότε ξεκίνησε μία σχεδόν άκαρπη προσπάθεια να επικοινωνήσω με ΕΟΔΥ ή πολιτική προστασία, προκειμένου να αποχαρακτηριστώ, αν και όσοι είχαν εμπειρία με είχαν ενημερώσει ότι είναι χρονοβόρα και δύσκολη -για κάποιον άγνωστο λόγο- διαδικασία.  Έβγαλα άκρη μέσω μιας ομάδας στο fb, καθώς σε κανένα τηλέφωνο δεν κατάφερα να πιάσω γραμμή, παρόλη την μεγάλη αναμονή. Το θέμα της καραντίνας δεν με ενδιέφερε τόσο, γιατί μετά κ το 2ο αρνητικό μοριακό έβλεπα έστω με μάσκα τους δικούς μου κ τώρα για τις γιορτές πήγα κανονικά στα τραπεζώματα. Ωστόσο, με τα αρνητικά μοριακά δεν παίρνουμε, όπως είναι βέβαια το μόνο λογικό, πιστοποιητικό νόσησης, αλλά και μπλοκάρεται ο ΑΜΚΑ μας για 3 μήνες χωρίς να μπορούμε να κάνουμε το εμβόλιο, ενώ στην ουσία δεν έχουμε νοσήσει. Γενικά αυτό που εισέπραξα από την όλη διαδικασία είναι μια απίστευτη ταλαιπωρία, γραφειοκρατία και ασυνεννοησία μεταξύ δημόσιων δομών υγείας, συχνά αγένεια και αλαζονεία μελών του προσωπικού σε τέτοιο βαθμό που σκέφτηκα προς στιγμήν ότι θα πρέπει να ασχοληθώ είτε κάνοντας καταγγελία είτε φωνάζοντας τα μέσα, όχι για να έχω τόσο εγώ αποτέλεσμα, όσο για να σταματήσει η ταλαιπωρία ανθρώπων που μπορεί να αντιμετωπίζουν σοβαρότερα προβλήματα από μένα, να έχουν παιδιά που ταλαιπωρούνται μαζί τους, εργοδότες που τους απειλούν με απόλυση ή απλά συμπτώματα covid που τους εξαντλούν. Ο μόνος λόγος που δεν το έκανα ήταν εκείνοι οι λογικοί άνθρωποι που χωρίς να με ξέρουν κατάλαβαν την παράνοια του συστήματος που τους περιέγραφα και έκαναν ό,τι μπορούσαν για να βοηθήσουν κάπως την κατάσταση. Για την ιστορία το αίτημα μου για αποχαρακτηρισμό ακόμη βρίσκεται υπό επεξεργασία, αν και χθες τελείωσε επίσημα η καραντίνα μου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stelma είπε:

Καλησπέρα κ από μένα μετά από καιρό! Βγήκα κ εγώ θετική μέσω ράπιντ σε μονάδα ΕΟΔΥ πριν 10 μέρες, το οποίο έκανα προκειμένου να είμαι σίγουρη ότι είμαι αρνητική για να κάνω την ίδια μέρα την 3η δόση του εμβολίου. Επειδή χρειαζόμουν γραπτή πιστοποίηση του θετικού ράπιντ (χαρτί που δεν δίνεται πλέον ούτε από τις μονάδες ΕΟΔΥ, ούτε και από τα φαρμακεία εκτός και αν δεχτεί κάποιος γνωστός να σε εξυπηρετήσει) για να μου κάνουν μοριακό στο νοσοκομείο δεν κατάφερα τελικά την 1η μέρα με τα πηγαινέλα από τη μία δομή στην άλλη και από εκεί σε φαρμακεία να βγάλω άκρη. Το απόγευμα της ίδιας μέρας έκανα τελικά 2ο ράπιντ σε φαρμακείο, το οποίο βγήκε κ δηλώθηκε αρνητικό. Το επόμενο πρωί ξαναπήγα στη μονάδα του ΕΟΔΥ κ το ράπιντ βγήκε πολύ οριακά θετικό, μου έδειξαν τη γραμμούλα ήταν πραγματικά ανεπαίσθητη, αν κ δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό. Στην πλατφόρμα gov, ωστόσο, στην οποία έχουμε οι πολίτες πρόσβαση, δεν φαινόταν κάπου τα θετικά δηλωμένα ραπιντ, παρά μόνο το αρνητικό του φαρμακείου, με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα και στο νοσοκομείο που δεν με δέχονταν και στη ββαθμια με την άδειά μου. Στο μεταξύ, ο σύντροφος μου και οι στενοί φίλοι μου έκαναν επίσης ράπιντ τις επόμενες μέρες και ευτυχώς έβγαιναν όλοι αρνητικοί. Τα δε μικροβιολογικά εργαστήρια στην πόλη μου έκαναν δειγματοληψίες για μοριακό τεστ σε συγκεκριμένες πρωινές ώρες και αν δεν προλάβαινες αυτές τις ώρες το αποτέλεσμα έβγαινε την επόμενη ημέρα το απόγευμα, οπότε σίγουρα θα έχανες την ευκαιρία να γίνουν τα 2 μοριακά εντός 24 ωρών που χρειαζόταν σύμφωνα με τις επίσημες οδηγίες για τον αποχαρακτηρισμό κρούσματος, πόσο μάλλον που στην περίπτωση μου μεσολαβούσε και Σαββατοκύριακο. Τελικά, μετά από πολύωρες ταλαιπωρίες στο κρύο και την αναμονή κατάφερα να κάνω 2 μοριακά στο νοσοκομείο (σχεδόν χρησιμοποιώντας μέσον και λέγοντας ψέματα ότι είμαι άρρωστη, γιατί δεν σε αφήνουν γενικά να περάσεις την Πύλη, αν δεν έχεις σοβαρά συμπτώματα), τα οποία βγήκαν αρνητικά. Από τότε ξεκίνησε μία σχεδόν άκαρπη προσπάθεια να επικοινωνήσω με ΕΟΔΥ ή πολιτική προστασία, προκειμένου να αποχαρακτηριστώ, αν και όσοι είχαν εμπειρία με είχαν ενημερώσει ότι είναι χρονοβόρα και δύσκολη -για κάποιον άγνωστο λόγο- διαδικασία.  Έβγαλα άκρη μέσω μιας ομάδας στο fb, καθώς σε κανένα τηλέφωνο δεν κατάφερα να πιάσω γραμμή, παρόλη την μεγάλη αναμονή. Το θέμα της καραντίνας δεν με ενδιέφερε τόσο, γιατί μετά κ το 2ο αρνητικό μοριακό έβλεπα έστω με μάσκα τους δικούς μου κ τώρα για τις γιορτές πήγα κανονικά στα τραπεζώματα. Ωστόσο, με τα αρνητικά μοριακά δεν παίρνουμε, όπως είναι βέβαια το μόνο λογικό, πιστοποιητικό νόσησης, αλλά και μπλοκάρεται ο ΑΜΚΑ μας για 3 μήνες χωρίς να μπορούμε να κάνουμε το εμβόλιο, ενώ στην ουσία δεν έχουμε νοσήσει. Γενικά αυτό που εισέπραξα από την όλη διαδικασία είναι μια απίστευτη ταλαιπωρία, γραφειοκρατία και ασυνεννοησία μεταξύ δημόσιων δομών υγείας, συχνά αγένεια και αλαζονεία μελών του προσωπικού σε τέτοιο βαθμό που σκέφτηκα προς στιγμήν ότι θα πρέπει να ασχοληθώ είτε κάνοντας καταγγελία είτε φωνάζοντας τα μέσα, όχι για να έχω τόσο εγώ αποτέλεσμα, όσο για να σταματήσει η ταλαιπωρία ανθρώπων που μπορεί να αντιμετωπίζουν σοβαρότερα προβλήματα από μένα, να έχουν παιδιά που ταλαιπωρούνται μαζί τους, εργοδότες που τους απειλούν με απόλυση ή απλά συμπτώματα covid που τους εξαντλούν. Ο μόνος λόγος που δεν το έκανα ήταν εκείνοι οι λογικοί άνθρωποι που χωρίς να με ξέρουν κατάλαβαν την παράνοια του συστήματος που τους περιέγραφα και έκαναν ό,τι μπορούσαν για να βοηθήσουν κάπως την κατάσταση. Για την ιστορία το αίτημα μου για αποχαρακτηρισμό ακόμη βρίσκεται υπό επεξεργασία, αν και χθες τελείωσε επίσημα η καραντίνα μου. 

Ούτε καν το επίθετο 'απίστευτη' δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω για την ταλαιπωρία σου, γιατί δυστυχώς η γραφειοκρατία της Ελλάδας είναι γνωστή για όλα αυτά. Τα πρωτόκολλα τους μάραναν. Καλά τα πρωτόκολλα αλλά να ξέρεις ή να μπορείς να τα τηρήσεις. Άτομα που νόσησαν έμαθα ότι έλαβαν το τηλεφώνημα των αρμοδίων για οδηγίες κλπ. λίγο πριν τελειώσει η καραντίνα τους ή και ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά και περαστικά σε όλους! 

Εμάς προς το παρόν όλοι εκτός της ανιψιάς μου είναι αρνητικοί και χωρίς συμπτώματα. Και η ανιψιά μου είναι γενικά καλά, ούτε κούραση, ούτε πυρετό, λίγο συνάχι (που το έχει καιρό όμως) και χθες λίγο βήχα. Φυσικά κανένα τηλέφωνο από κανέναν ακόμα, κι ας έχει θετικό μοριακό. Στον ΕΟΔΥ ούτε για πλάκα δεν απαντούν. 

 

Ψευδως θετικά σαφώς και υπάρχουν απλα  όχι λόγω πρόσφατου εμβολιασμού. Πολλές τέτοιες περιπτώσεις ξέρουμε δυστυχώς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδθα εγώ από την Πέμπτη είμαι κάπως.περιστασιακος ξερόβηχας,ελαφρύ μπουκωμα και πονοκέφαλος.κανω κάθε μέρα τεστ στο σπίτι.σημερα έκανα κ ρο πρωί κ τωρα.αν ήταν θετικό δεν θα είχε δείξει?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Βρε παιδθα εγώ από την Πέμπτη είμαι κάπως.περιστασιακος ξερόβηχας,ελαφρύ μπουκωμα και πονοκέφαλος.κανω κάθε μέρα τεστ στο σπίτι.σημερα έκανα κ ρο πρωί κ τωρα.αν ήταν θετικό δεν θα είχε δείξει?

 

Κι εγώ είμαι τέρμα μπουκωμένη. Τα σελφ έβγαιναν αρνητικά, πήγα σήμερα και στο φαρμακείο για ράπιντ. Τίποτα. 

 

@marakiz Πώς είστε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Κι εγώ είμαι τέρμα μπουκωμένη. Τα σελφ έβγαιναν αρνητικά, πήγα σήμερα και στο φαρμακείο για ράπιντ. Τίποτα. 

 

@marakiz Πώς είστε; 

Ευτυχώς.το θέμα είναι ότι τα συμπτώματα που έχει η ο είναι ακριβώς αυτά που εμφανίζουν τα παιδιά.μας ειπαν να μην βγαίνουμε ετσι ακόμη κ με αρνητικό τεστ.. με τα παιδιά τι θα γίνει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Κι εγώ είμαι τέρμα μπουκωμένη. Τα σελφ έβγαιναν αρνητικά, πήγα σήμερα και στο φαρμακείο για ράπιντ. Τίποτα. 

 

@marakiz Πώς είστε; 

Θεωρώ πιο αξιόπιστα τα τεστ στα μικροβιολογικά εργαστήρια. Στα φαρμακεία πιστεύω τα κάνουνε απλά για να τα κάνουν. Πρέπει να μπαίνει βαθιά μέσα στη μύτη. 

 

Εγώ ανέβασα δεκατα χτες το βράδυ με βαρβάτη συμφόρηση κ παρότι είχα πονοκέφαλο δεν πήρα ντεπον, για να δω πως θα εξελιχθεί. Τελικά ανέβασα πυρετό μέσα στο βράδυ, μέχρι 38.2 πήγε κ το πρωί έπεσε μόνος του στο 37. Ε το πρωί πια το κεφάλι μου πήγαινε να σπάσει οπότε πήρα ντεπον. Είμαι ταλαιπωρημένη γιατί δεν έχω κοιμηθεί και καλά, έχω και τα παιδιά να φροντίζω, νομιζω όμως είμαι αισθητά καλύτερα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!! Καλή ανάρρωση σε όσους νοσούν!

 

Εμείς πήγαμε για pcr πριν λίγο με τον άντρα μου. Σήμερα ενημερώθηκε για κρούσμα στη δουλειά του και εγώ από χθες είμαι με δέκατα και πονοκέφαλο. Έχω και μπούκωμα αλλά αυτό είναι μόνιμο λόγω της μικρής και δεν έδωσα βάση. Έχω φρικάρει γιατί λόγω τον ημερών είδαμε παππούδες και αδέρφια, αν έχουμε τον ιό ποιός ξέρει πόσους κολλήσαμε. Και υποτίθεται είμασταν ήσυχη κάνοντας όλοι σελφ πριν τα τραπέζια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, marakiz said:

Θεωρώ πιο αξιόπιστα τα τεστ στα μικροβιολογικά εργαστήρια. Στα φαρμακεία πιστεύω τα κάνουνε απλά για να τα κάνουν. Πρέπει να μπαίνει βαθιά μέσα στη μύτη. 

 

 

Δεν ισχύει αυτό. Τα τεστ που γίνονται βαθιά μέσα στη μύτη δεν γίνονται πλέον στην Ελλάδα και νομίζω πουθενά στην Ευρώπη. Είναι μεν αξιόπιστα σε ποσοστό 98% αλλά επειδή είναι πολύ ενοχλητικά δεν τα κάνουν ώστε ο κόσμος να πηγαίνει να τεστάρεται. Αυτά που πλέον γίνονται έχουν αξιοπιστία 88-90% είτε γίνουν στο κάτω μέρος είτε στο μέσον της μύτης. Αλλά δεν έχει διαφορα γιατί έτσι κι αλλιώς αυτά που γίνονται ψηλά ψηλά στη μύτη δεν τα κάνουν πλέον ούτε στα διαγνωστικα ούτε στα φαρμακεία.

Εύχομαι Περαστικά κι από αύριο να είσαι περδικι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν ισχύει αυτό. Τα τεστ που γίνονται βαθιά μέσα στη μύτη δεν γίνονται πλέον στην Ελλάδα και νομίζω πουθενά στην Ευρώπη. Είναι μεν αξιόπιστα σε ποσοστό 98% αλλά επειδή είναι πολύ ενοχλητικά δεν τα κάνουν ώστε ο κόσμος να πηγαίνει να τεστάρεται. Αυτά που πλέον γίνονται έχουν αξιοπιστία 88-90% είτε γίνουν στο κάτω μέρος είτε στο μέσον της μύτης. Αλλά δεν έχει διαφορα γιατί έτσι κι αλλιώς αυτά που γίνονται ψηλά ψηλά στη μύτη δεν τα κάνουν πλέον ούτε στα διαγνωστικα ούτε στα φαρμακεία.

Εύχομαι Περαστικά κι από αύριο να είσαι περδικι!

Αμήν!

 

Τι να σου πω, τρεις διαφορετικοί γιατροί μου το έχουν πει αυτό, δεν θυμάμαι να γράψω λεπτομέρειες πως και γιατί. 

 

Εν τώ μεταξύ πάλι δέκατα έχω 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν ισχύει αυτό. Τα τεστ που γίνονται βαθιά μέσα στη μύτη δεν γίνονται πλέον στην Ελλάδα και νομίζω πουθενά στην Ευρώπη. Είναι μεν αξιόπιστα σε ποσοστό 98% αλλά επειδή είναι πολύ ενοχλητικά δεν τα κάνουν ώστε ο κόσμος να πηγαίνει να τεστάρεται. Αυτά που πλέον γίνονται έχουν αξιοπιστία 88-90% είτε γίνουν στο κάτω μέρος είτε στο μέσον της μύτης. Αλλά δεν έχει διαφορα γιατί έτσι κι αλλιώς αυτά που γίνονται ψηλά ψηλά στη μύτη δεν τα κάνουν πλέον ούτε στα διαγνωστικα ούτε στα φαρμακεία.

Εύχομαι Περαστικά κι από αύριο να είσαι περδικι!

Τι εννοείς δεν γίνονται; όσες φορές έκανα είτε rapid είτε pcr νόμισα ότι έφτασαν εγκέφαλο! Πιο μέσα δε πάει με τίποτα! Οταν μου έκαναν εισαγωγή, μου έκαναν mrsa που γίνεται με τον ίδιο τρόπο αλλά πιο χοντρό στυλεο και μου είπε μάλιστα χαρακτηριστικά η γιατρός αστειευομενη, σαν το pcr είναι, εκνευριστικό, αλλά λίγο πιο έξω, δε φτάνει να πάρει εγκεφαλικά κύτταρα. 

Σε φαρμακείο οντως μας έχει τύχει να το κάνουν επιφανειακά. Σε μικροβιολογικο ή σε νοσοκομείο ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

Τι εννοείς δεν γίνονται; όσες φορές έκανα είτε rapid είτε pcr νόμισα ότι έφτασαν εγκέφαλο! Πιο μέσα δε πάει με τίποτα! Οταν μου έκαναν εισαγωγή, μου έκαναν mrsa που γίνεται με τον ίδιο τρόπο αλλά πιο χοντρό στυλεο και μου είπε μάλιστα χαρακτηριστικά η γιατρός αστειευομενη, σαν το pcr είναι, εκνευριστικό, αλλά λίγο πιο έξω, δε φτάνει να πάρει εγκεφαλικά κύτταρα. 

Σε φαρμακείο οντως μας έχει τύχει να το κάνουν επιφανειακά. Σε μικροβιολογικο ή σε νοσοκομείο ποτέ. 

Ακριβώς , τελείως διαφορετικος ο τρόπος που το εφαρμόζουν (συνήθως) τα φαρμακεία με τα μικροβιολογικά.

 

Εγώ έκανα ραπιντ στον μικρότερο και βγήκε θετικό. Κάναμε κι οι δυο μοριακο κι αύριο βράδυ τα αποτελέσματα, για να έχουμε τα πιστοποιητικά νόσησης.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Κι εγώ είμαι τέρμα μπουκωμένη. Τα σελφ έβγαιναν αρνητικά, πήγα σήμερα και στο φαρμακείο για ράπιντ. Τίποτα. 

 

@marakiz Πώς είστε; 

Έχεις κ βήχα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Δε κα οχ τω χι λι αδ ες κρ ου σμ α τα τα τα τα τα τα 

Ευτυχισμένο το 2022!!! 

Ανακοίνωσαν ακριβώς τον αριθμό?

Από την χωρα μπορούμε να βγούμε ακόμη ε?καλύτερα θα ναι αλλού.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ανακοίνωσαν ακριβώς τον αριθμό?

Από την χωρα μπορούμε να βγούμε ακόμη ε?καλύτερα θα ναι αλλού.

Άμα την κάνεις για Βέλγιο μη ξηγηθείς χτικιάρικα εεεε 

Μας βάζεις πορτ μπαγκάζ κανόνισε 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...