Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

On 3/12/2021 at 6:25 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Depon επιτρέπεται, μπορείς να δώσεις αν δεις υψηλό πυρετό. Αλλά συμπτώματα έχει βήχα κτλ? Να μιλάς συνεχεια με τον παιδίατρο να σου λύνει όλες τις αποριες. 

Το παιδί είναι καλά. Δόξα το θεό. Μια φορά μόνο έδωσα αλγκοφρεν. Κ άλλη μαμά μου είπε ντεπον. Γιατί, μόνο αυτό επιτρέπεται; εγώ γνωρίζω κ αλγκοφρεν 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 hours ago, despoina34 said:

Το παιδί είναι καλά. Δόξα το θεό. Μια φορά μόνο έδωσα αλγκοφρεν. Κ άλλη μαμά μου είπε ντεπον. Γιατί, μόνο αυτό επιτρέπεται; εγώ γνωρίζω κ αλγκοφρεν 

Νομίζω πως στον κοβιντ λένε ντεπόν, εμάς έτσι μας είχε πει ο πνευμονολόγος του.

Καλή ανάρρωση να έχετε!

 

 

Λοιπόν μπήκα χθες να κλείσω ραντεβού για τρίτη δόση, ήθελα λέει να εμβολιαστώ με μοντέρνα και το νωρίτερο που έβγαζε ήταν 10/1, τελικά έκλεισα για 17/12 φαιζερ.

Γενικά από ότι είδα έχει αρχίσει πάλι η αναμονή να είναι μεγάλη, εμένα δηλαδή μου έβγαλε δύο εβδομάδες μετά το πρώτο διαθέσιμο, ήθελα να είμαι εμβολιασμένη στις γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , kotsifikos είπε:

Νομίζω πως στον κοβιντ λένε ντεπόν, εμάς έτσι μας είχε πει ο πνευμονολόγος του.

Καλή ανάρρωση να έχετε!

Λοιπόν μπήκα χθες να κλείσω ραντεβού για τρίτη δόση, ήθελα λέει να εμβολιαστώ με μοντέρνα και το νωρίτερο που έβγαζε ήταν 10/1, τελικά έκλεισα για 17/12 φαιζερ.

Γενικά από ότι είδα έχει αρχίσει πάλι η ανανμονή να είναι μεγάλη, εμένα δηλαδή μου έβγαλε δύο εβδομάδες μετά το πρώτο διαθέσιμο, ήθελα να είμαι εμβολιασμένη στις γιορτές.

 

Δίνεται προτεραιότητα σε όσους κλείνουν πρώτη δόση, γι' αυτό υπάρχουν καθυστερήσεις στις επαναληπτικές. Εγώ έκλεισα αρχές Γενάρη. 

Πώς είναι οι γονείς σου;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Ilaeira said:

 

Δίνεται προτεραιότητα σε όσους κλείνουν πρώτη δόση, γι' αυτό υπάρχουν καθυστερήσεις στις επαναληπτικές. Εγώ έκλεισα αρχές Γενάρη. 

Πώς είναι οι γονείς σου;

Ναι αυτό συμβαίνει έχεις δίκιο. Με το καλό λοιπόν η τρίτη δόση σε όλους μας!!

Σήμερα καλύτερα! ευτυχώς!! έχω βέβαια αγωνία μέχρι να περάσουν όλες οι ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , kotsifikos είπε:

Νομίζω πως στον κοβιντ λένε ντεπόν, εμάς έτσι μας είχε πει ο πνευμονολόγος του.

Καλή ανάρρωση να έχετε!

 

 

Λοιπόν μπήκα χθες να κλείσω ραντεβού για τρίτη δόση, ήθελα λέει να εμβολιαστώ με μοντέρνα και το νωρίτερο που έβγαζε ήταν 10/1, τελικά έκλεισα για 17/12 φαιζερ.

Γενικά από ότι είδα έχει αρχίσει πάλι η αναμονή να είναι μεγάλη, εμένα δηλαδή μου έβγαλε δύο εβδομάδες μετά το πρώτο διαθέσιμο, ήθελα να είμαι εμβολιασμένη στις γιορτές.

Και εμένα μου ξεκίνησε από 11 Γενάρη ελεύθερα ραντεβού, ο σύζυγος έκλεισε για 3 Γενάρη είχε κάνει Άστρα δεν ξέρω γιατί του έβγαζε αυτού να κάνει μοντέρνα και εμένα που είχα κάνει μοντέρνα με πετούσε 11 ενώ του έδειχνε πολλά διαθέσιμα στο ίδιο κέντρο. Ένα μπέρδεμα νομίζω. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

34 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Και εμένα μου ξεκίνησε από 11 Γενάρη ελεύθερα ραντεβού, ο σύζυγος έκλεισε για 3 Γενάρη είχε κάνει Άστρα δεν ξέρω γιατί του έβγαζε αυτού να κάνει μοντέρνα και εμένα που είχα κάνει μοντέρνα με πετούσε 11 ενώ του έδειχνε πολλά διαθέσιμα στο ίδιο κέντρο. Ένα μπέρδεμα νομίζω. 

Εμένα είχε να επιλέξω φαιζερ ή μοντέρνα, έκλεισα τελικά το συντομότερο δυνατό φαιζερ (η αληθεια είναι πως σκέφτηκα ότι και το παιδί μου αυτό θα κάνει οπότε το έκλεισα).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos said:

Λοιπόν μπήκα χθες να κλείσω ραντεβού για τρίτη δόση, ήθελα λέει να εμβολιαστώ με μοντέρνα και το νωρίτερο που έβγαζε ήταν 10/1, τελικά έκλεισα για 17/12 φαιζερ.

Γενικά από ότι είδα έχει αρχίσει πάλι η αναμονή να είναι μεγάλη, εμένα δηλαδή μου έβγαλε δύο εβδομάδες μετά το πρώτο διαθέσιμο, ήθελα να είμαι εμβολιασμένη στις γιορτές

Εμένα μου έβγαλε άπειρες επιλογές! Την Τετάρτη το έκλεισα για 16 Δεκεμβρίου, που είναι η πρώτη μέρα που δικαιούμαι να εμβολιαστώ.

Μήπως μπερδεύεσαι? Η πλατφόρμα ανοίγει 15 μέρες νωρίτερα από τότε που μπορούμε να εμβολιαστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έλεγα τίποτα άλλο. Ήρθα χθες σε στενή επαφή με κρούσμα, πλήρως εμβολιασμενη που κόλλησε από πλήρως εμβολιασμενο. Κ εγώ κ η μικρή κ ο σύζυγος κ ο κουνιάδος μου κ οι γονείς μου. Έχουμε την πεθερά μου στο νοσοκομειο, πηγαιναν κ οι δύο κ τώρα δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Ευτυχώς αυτή πρόλαβε κ έκανε την 3η δόση πριν από ενάμιση μήνα γιατί έχει πολλά προβλήματα υγείας. Είμαι στη 13η μέρα από την πρώτη δοση. Ο Θεός βοηθός.  

@kotsifikos πολύ χαίρομαι που οι γονείς σου είναι καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Yovanna said:

Εμένα μου έβγαλε άπειρες επιλογές! Την Τετάρτη το έκλεισα για 16 Δεκεμβρίου, που είναι η πρώτη μέρα που δικαιούμαι να εμβολιαστώ.

Μήπως μπερδεύεσαι? Η πλατφόρμα ανοίγει 15 μέρες νωρίτερα από τότε που μπορούμε να εμβολιαστούμε.

Μπήκα να κλείσω εφόσον έγινε τρίμηνο το όριο, δεύτερη δόση είχα κάνει 22/07 , δεν ξέρω γιατί έβγαλε συγκεκριμένα, άλλαξα και τκ μήπως βρω κάτι πιο κοντά όμως τίποτα... λες να ξαναμπώ μήπως κάτι δεν έκανα σωστά στις επιλογές?

20 minutes ago, Lenia16 said:

Δεν έλεγα τίποτα άλλο. Ήρθα χθες σε στενή επαφή με κρούσμα, πλήρως εμβολιασμενη που κόλλησε από πλήρως εμβολιασμενο. Κ εγώ κ η μικρή κ ο σύζυγος κ ο κουνιάδος μου κ οι γονείς μου. Έχουμε την πεθερά μου στο νοσοκομειο, πηγαιναν κ οι δύο κ τώρα δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Ευτυχώς αυτή πρόλαβε κ έκανε την 3η δόση πριν από ενάμιση μήνα γιατί έχει πολλά προβλήματα υγείας. Είμαι στη 13η μέρα από την πρώτη δοση. Ο Θεός βοηθός.  

@kotsifikos πολύ χαίρομαι που οι γονείς σου είναι καλύτερα!

Μη σε πιάνει άγχος, σίγουρα τα αντισώματα που έχεις θα κάνουν δουλειά. Να σκέφτεσαι θετικά, δεν θα έχετε κολλήσει!!Πότε με το καλό γεννάς?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Yovanna είπε:

Εμένα μου έβγαλε άπειρες επιλογές! Την Τετάρτη το έκλεισα για 16 Δεκεμβρίου, που είναι η πρώτη μέρα που δικαιούμαι να εμβολιαστώ.

Μήπως μπερδεύεσαι? Η πλατφόρμα ανοίγει 15 μέρες νωρίτερα από τότε που μπορούμε να εμβολιαστούμε.

Άλλαξε αυτό, την Παρασκευή το βράδυ άνοιξε για όλους, αρκεί να έχει περάσει 3μηνο από την προηγούμενη δόση. Εγώ έκλεισα Παρασκευή βράδυ για χθες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μπήκα να κλείσω εφόσον έγινε τρίμηνο το όριο, δεύτερη δόση είχα κάνει 22/07 , δεν ξέρω γιατί έβγαλε συγκεκριμένα, άλλαξα και τκ μήπως βρω κάτι πιο κοντά όμως τίποτα... λες να ξαναμπώ μήπως κάτι δεν έκανα σωστά στις επιλογές?

 

Κάνε λίγο μπες - βγες μέχρι να σου βγάλει αυτό που θέλεις. Πρόσεξα ότι κάθε φορά βγάζει άλλα. Χθες προσπάθησα να κλείσω στους γονείς μου για τρίτη δόση γιατί έχουν περάσει 5,5 μήνες και στη μαμά μου τις τρεις πρώτες φορές δεν έβγαζε καν το εμβολιαστικό κέντρο που είναι δίπλα στο σπίτι τους.

Link to comment
Share on other sites

@Lenia16ευχομαι να μην κολλησε κανεις σας.μην ανησυχεις πιστευω θα εισαι καλυμμενη

@kotsifikosευχομαι καθε μερα κ καλυτερα να ειναι οι δικοι σου,κ να περασαν τα δυσκολα

κοντα τελειωσαμε εμβολιασμο,εγω 25/7,κ μου εβγαλε αρχες γεναρη τωρα που ανοιξαν στο τριμηνο ,3βδ περιπου απο το εξαμηνο που θα εκανα ετσι κ αλλιως

παντως κ εγω ακουσα οτι μπορεις να ξαναμπεις στην πλατφορμα γτ μπορει να βρεθει κ νωριτερα

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, kotsifikos said:

Μπήκα να κλείσω εφόσον έγινε τρίμηνο το όριο, δεύτερη δόση είχα κάνει 22/07 , δεν ξέρω γιατί έβγαλε συγκεκριμένα, άλλαξα και τκ μήπως βρω κάτι πιο κοντά όμως τίποτα... λες να ξαναμπώ μήπως κάτι δεν έκανα σωστά στις επιλογές?

Πότε έγινε τρίμηνο? Εγώ έκανα β δόση 16 Ιουνίου και την Τετάρτη με άφησε να μπω να κλείσω. Όχι πριν τις 16 όμως.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Yovanna said:

Πότε έγινε τρίμηνο? Εγώ έκανα β δόση 16 Ιουνίου και την Τετάρτη με άφησε να μπω να κλείσω. Όχι πριν τις 16 όμως.

Την παρασκευή άλλαξε , βράδυ (νομίζω) άνοιξε για ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Yovanna είπε:

Πότε έγινε τρίμηνο? Εγώ έκανα β δόση 16 Ιουνίου και την Τετάρτη με άφησε να μπω να κλείσω. Όχι πριν τις 16 όμως.

την παρασκευη αν δ κανω λαθος ανακοινωθηκε

δ θυμαμαι ποτε ανοιξε η πλατφορμα 

ναι οπως λεει κ η κοτσιφικος,σαββατο πρωι πρεπει να ηταν ηδη ανοιχτη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 40 λεπτά , Yovanna είπε:

Εμένα μου έβγαλε άπειρες επιλογές! Την Τετάρτη το έκλεισα για 16 Δεκεμβρίου, που είναι η πρώτη μέρα που δικαιούμαι να εμβολιαστώ.

Μήπως μπερδεύεσαι? Η πλατφόρμα ανοίγει 15 μέρες νωρίτερα από τότε που μπορούμε να εμβολιαστούμε.

Όχι ο σύζυγος έκανε Αύγουστο και άνοιξε κανονικά το Σάββατο για να κλείσει ξανά του έδινε διαθέσιμο από 28 Δεκεμβρίου και μετά στους 4'5 μήνες δλδ άρα έπεσε όντως από το εξάμηνο απλά δεν ξέρω γιατί μας μπέρδεψε έτσι, εγώ έκανα τέλη Ιούνη την δεύτερη αν μη τι άλλο τέλη Δεκεμβρίου έπρεπε αναγκαστικά να δίνει και σε μένα. Θα ξαναμπώ να δω 

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Εμένα είχε να επιλέξω φαιζερ ή μοντέρνα, έκλεισα τελικά το συντομότερο δυνατό φαιζερ (η αληθεια είναι πως σκέφτηκα ότι και το παιδί μου αυτό θα κάνει οπότε το έκλεισα).

Ποιό είχες κάνει; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Όχι ο σύζυγος έκανε Αύγουστο και άνοιξε κανονικά το Σάββατο για να κλείσει ξανά του έδινε διαθέσιμο από 28 Δεκεμβρίου και μετά στους 4'5 μήνες δλδ άρα έπεσε όντως από το εξάμηνο απλά δεν ξέρω γιατί μας μπέρδεψε έτσι, εγώ έκανα τέλη Ιούνη την δεύτερη αν μη τι άλλο τέλη Δεκεμβρίου έπρεπε αναγκαστικά να δίνει και σε μένα. Θα ξαναμπώ να δω 

Ποιό είχες κάνει; 

Άστρα είχα κάνει! μου έβγαλε να επιλέξω τώρα, φαιζερ ή μοντέρνα, απλά μοντέρνα μου έβγαζε ραντεβού ένα μήνα + μετά ενώ φάιζερ σε δέκα ημέρες, επέλεξα να κάνω νωρίτερα τρίτη δόση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , kotsifikos είπε:

Άστρα είχα κάνει! μου έβγαλε να επιλέξω τώρα, φαιζερ ή μοντέρνα, απλά μοντέρνα μου έβγαζε ραντεβού ένα μήνα + μετά ενώ φάιζερ σε δέκα ημέρες, επέλεξα να κάνω νωρίτερα τρίτη δόση.

Αστραζένεκαν είσαι βρε θηρίο; :lol: 

Τώρα ξαναμπήκα μου βγάζει από 17 Γενάρη όσο πάει ξεμακραίνει το έκλεισα και έβαλα ειδοποίηση για πιο νωρίς. Άντε καλή μας τρίτη! Third is a charm! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα και εγώ σήμερα για τρίτη δόση, 7 Γενάρη, Pfizer (είχα κάνει Astra Zeneca - άλλο θηρίο εδώ). Είχε και νωρίτερα ραντεβού, αλλά ο χειρουργός μου (που είναι πολύ πολύ ψείρας) μου είπε να βάλω προτεραιότητα της γρίπης και μετά το εξάμηνο τη τρίτη δόση. Άιντε να δούμε...

 

@Lenia16 πραγματικά εύχομαι να μη σε αγγίξει καθόλου! Καταλαβαίνω την αγωνία σου, είναι και η δική μου αδελφή έγκυος στον 6ο, δεν έχει εμβολιαστεί (αν και όλοι της οι γιατροί την προτρέπουν), δε βγαίνει από το σπίτι καθόλου, δε βλέπει άνθρωπο και θεωρεί ότι είναι προστατευμένη. Ο σύζυγός της έχει εμβολιαστεί αλλά δουλεύει. Προσπαθώ να της εξηγήσω ότι και πάλι εκτεθειμένη είναι. Ουφ, πολύ δύσκολο όλο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μπήκα να κλείσω εφόσον έγινε τρίμηνο το όριο, δεύτερη δόση είχα κάνει 22/07 , δεν ξέρω γιατί έβγαλε συγκεκριμένα, άλλαξα και τκ μήπως βρω κάτι πιο κοντά όμως τίποτα... λες να ξαναμπώ μήπως κάτι δεν έκανα σωστά στις επιλογές?

Μη σε πιάνει άγχος, σίγουρα τα αντισώματα που έχεις θα κάνουν δουλειά. Να σκέφτεσαι θετικά, δεν θα έχετε κολλήσει!!Πότε με το καλό γεννάς?

Σε ευχαριστώ πολύ. Πριν 3 μέρες μπήκα στο μήνα μου. Έχω αγχωθει πολύ για το παιδι κ για τη μητέρα μου γιατί παίρνει κορτιζόνη για ενα μήνα κ καθυστέρησε την 3η δόση. Κ για την πεθερά μου που αν κολλήσουμε όλοι δεν θα υπάρχει κανείς να μένει μαζί της στο νοσοκομειο κ είναι σε σοβαρή κατάσταση. 

Εν τω μεταξύ μιλησα με τον εοδυ κ φυσικά ο σύζυγος που είναι πλήρως εμβολιασμενος μπορεί να πάει δουλειά κανονικά αλλά να είναι σε επαγρυπνηση. Φυσικά κ θα κάνει κάθε μέρα ραπιντ λόγω της μάνας του αλλά εντάξει, μιλάμε για την κοροϊδία. Μου λεει η κοπέλα στο τηλέφωνο έχετε δίκιο, μας το λένε πολλοι ότι έχουν κολλήσει από εμβολιασμενους αλλά αυτη την οδηγία έχει πάρει ο εοδυ. Κ τώρα μια 80χρονη στο νοσοκομειο 3πλα εμβολιασμενη κ με ραπιντ πριν ερθει, μια μερικώς εμβολιασμενη έγκυος που δεν βγαίνει απτό σπίτι, μια 2πλα εμβολιασμενη ανοσοκατεσταλμενη που κάνει εβδομαδιαίως ραπιντ κ ένα 5χρονο με 2 σελφ τεστ κάθε βδομάδα κινδυνεύουν από τους εμβολιασμένους που έχουν να εξεταστούν απτό καλοκαίρι γιατί

 δεν έχουν υποχρέωση, καθώς ήταν πολύ καλά παιδια μα πάνω απ' όλα τυχερά που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας να τους αναγκάζει να προσέχουν.:angry:

πρίν από 19 λεπτά , vtgian είπε:

Έκλεισα και εγώ σήμερα για τρίτη δόση, 7 Γενάρη, Pfizer (είχα κάνει Astra Zeneca - άλλο θηρίο εδώ). Είχε και νωρίτερα ραντεβού, αλλά ο χειρουργός μου (που είναι πολύ πολύ ψείρας) μου είπε να βάλω προτεραιότητα της γρίπης και μετά το εξάμηνο τη τρίτη δόση. Άιντε να δούμε...

 

@Lenia16 πραγματικά εύχομαι να μη σε αγγίξει καθόλου! Καταλαβαίνω την αγωνία σου, είναι και η δική μου αδελφή έγκυος στον 6ο, δεν έχει εμβολιαστεί (αν και όλοι της οι γιατροί την προτρέπουν), δε βγαίνει από το σπίτι καθόλου, δε βλέπει άνθρωπο και θεωρεί ότι είναι προστατευμένη. Ο σύζυγός της έχει εμβολιαστεί αλλά δουλεύει. Προσπαθώ να της εξηγήσω ότι και πάλι εκτεθειμένη είναι. Ουφ, πολύ δύσκολο όλο αυτό!

Σε ευχαριστώ πολύ! Κ εγώ δεν βγαίνω καθόλου αλλά να που ήρθε ο κορωνοιος στο σπίτι μου. Πραγματικά, δεν μπορεί καμια έγκυος εύκολα να πάρει αυτή την απόφαση. Καταλαβαίνω ότι η οδηγία των γιατρών είναι ο εμβολιασμός αλλά για μια εγκυμονούσα που της λένε να προσέχει μέχρι κ να μη φάει τόνο, καταλαβαίνεις ότι όλο αυτό είναι πολύ δύσκολο να το επεξεργαστεί. Εγώ πήρα την απόφαση γιατί γεννάω σε δημόσιο νοσοκομείο κοβιντ κ φοβήθηκα πολύ με τα τόσα κρούσματα. Ελπίζω η αδερφή σου να κάνει το καλύτερο για την ίδια κ το μωρό κ να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Lenia16 said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Πριν 3 μέρες μπήκα στο μήνα μου. Έχω αγχωθει πολύ για το παιδι κ για τη μητέρα μου γιατί παίρνει κορτιζόνη για ενα μήνα κ καθυστέρησε την 3η δόση. Κ για την πεθερά μου που αν κολλήσουμε όλοι δεν θα υπάρχει κανείς να μένει μαζί της στο νοσοκομειο κ είναι σε σοβαρή κατάσταση. 

Εν τω μεταξύ μιλησα με τον εοδυ κ φυσικά ο σύζυγος που είναι πλήρως εμβολιασμενος μπορεί να πάει δουλειά κανονικά αλλά να είναι σε επαγρυπνηση. Φυσικά κ θα κάνει κάθε μέρα ραπιντ λόγω της μάνας του αλλά εντάξει, μιλάμε για την κοροϊδία. Μου λεει η κοπέλα στο τηλέφωνο έχετε δίκιο, μας το λένε πολλοι ότι έχουν κολλήσει από εμβολιασμενους αλλά αυτη την οδηγία έχει πάρει ο εοδυ. Κ τώρα μια 80χρονη στο νοσοκομειο 3πλα εμβολιασμενη κ με ραπιντ πριν ερθει, μια μερικώς εμβολιασμενη έγκυος που δεν βγαίνει απτό σπίτι, μια 2πλα εμβολιασμενη ανοσοκατεσταλμενη που κάνει εβδομαδιαίως ραπιντ κ ένα 5χρονο με 2 σελφ τεστ κάθε βδομάδα κινδυνεύουν από τους εμβολιασμένους που έχουν να εξεταστούν απτό καλοκαίρι γιατί

 δεν έχουν υποχρέωση, καθώς ήταν πολύ καλά παιδια μα πάνω απ' όλα τυχερά που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας να τους αναγκάζει να προσέχουν.:angry:

Σε ευχαριστώ πολύ! Κ εγώ δεν βγαίνω καθόλου αλλά να που ήρθε ο κορωνοιος στο σπίτι μου. Πραγματικά, δεν μπορεί καμια έγκυος εύκολα να πάρει αυτή την απόφαση. Καταλαβαίνω ότι η οδηγία των γιατρών είναι ο εμβολιασμός αλλά για μια εγκυμονούσα που της λένε να προσέχει μέχρι κ να μη φάει τόνο, καταλαβαίνεις ότι όλο αυτό είναι πολύ δύσκολο να το επεξεργαστεί. Εγώ πήρα την απόφαση γιατί γεννάω σε δημόσιο νοσοκομείο κοβιντ κ φοβήθηκα πολύ με τα τόσα κρούσματα. Ελπίζω η αδερφή σου να κάνει το καλύτερο για την ίδια κ το μωρό κ να πάνε όλα καλά!

Έχεις απόλυτο δίκιο, τι να πω..μη σκέφτεσαι όμως το χειρότερο σενάριο, όλα θα πάνε καλά και δεν θα έχετε κολλήσει! Έτσι να το σκέφτεσαι! Με το καλό το νέο μέλος, ππωωω πόσο γρήγορα πέρασαν οι μήνες!!

Και εγώ επιμένω πως πρέπει όλοι να κάνουμε έλεγχο!πρέπει να το κάνουν υποχρεωτικό.Όχι μία φορά τον μήνα, αλλά κάθε εβδομάδα! Όλο και κάτι θα πιάσουμε.

Δεν ξέρω ποιος ήταν αυτός που ήταν θετικός όμως με όλο το θάρρος θα σου πω πως  εγώ αν είχα σκοπό να δω έγκυο  που δεν είναι πλήρως εμβολιασμένη με μία μαμά ανοσοκατεσταλμένη και μία πεθερά σοβαρά άρρωστη θα έκανα τεστ, δεν θα πήγαινα έτσι.  Χθες είδα τον πεθερό μου μετά από 5 μήνες, κάναμε τεστ και οι τρεις πριν τον δούμε, δε μας υποχρέωσε κανείς όμως ξέρω πως μπορεί να φέρω τον ιό και να μη το καταλαβαίνω οπότε πάντα έλεγχος πριν δω συγκεκριμένα άτομα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Lenia16 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Πριν 3 μέρες μπήκα στο μήνα μου. Έχω αγχωθει πολύ για το παιδι κ για τη μητέρα μου γιατί παίρνει κορτιζόνη για ενα μήνα κ καθυστέρησε την 3η δόση. Κ για την πεθερά μου που αν κολλήσουμε όλοι δεν θα υπάρχει κανείς να μένει μαζί της στο νοσοκομειο κ είναι σε σοβαρή κατάσταση. 

Εν τω μεταξύ μιλησα με τον εοδυ κ φυσικά ο σύζυγος που είναι πλήρως εμβολιασμενος μπορεί να πάει δουλειά κανονικά αλλά να είναι σε επαγρυπνηση. Φυσικά κ θα κάνει κάθε μέρα ραπιντ λόγω της μάνας του αλλά εντάξει, μιλάμε για την κοροϊδία. Μου λεει η κοπέλα στο τηλέφωνο έχετε δίκιο, μας το λένε πολλοι ότι έχουν κολλήσει από εμβολιασμενους αλλά αυτη την οδηγία έχει πάρει ο εοδυ. Κ τώρα μια 80χρονη στο νοσοκομειο 3πλα εμβολιασμενη κ με ραπιντ πριν ερθει, μια μερικώς εμβολιασμενη έγκυος που δεν βγαίνει απτό σπίτι, μια 2πλα εμβολιασμενη ανοσοκατεσταλμενη που κάνει εβδομαδιαίως ραπιντ κ ένα 5χρονο με 2 σελφ τεστ κάθε βδομάδα κινδυνεύουν από τους εμβολιασμένους που έχουν να εξεταστούν απτό καλοκαίρι γιατί

 δεν έχουν υποχρέωση, καθώς ήταν πολύ καλά παιδια μα πάνω απ' όλα τυχερά που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας να τους αναγκάζει να προσέχουν.:angry:

Σε ευχαριστώ πολύ! Κ εγώ δεν βγαίνω καθόλου αλλά να που ήρθε ο κορωνοιος στο σπίτι μου. Πραγματικά, δεν μπορεί καμια έγκυος εύκολα να πάρει αυτή την απόφαση. Καταλαβαίνω ότι η οδηγία των γιατρών είναι ο εμβολιασμός αλλά για μια εγκυμονούσα που της λένε να προσέχει μέχρι κ να μη φάει τόνο, καταλαβαίνεις ότι όλο αυτό είναι πολύ δύσκολο να το επεξεργαστεί. Εγώ πήρα την απόφαση γιατί γεννάω σε δημόσιο νοσοκομείο κοβιντ κ φοβήθηκα πολύ με τα τόσα κρούσματα. Ελπίζω η αδερφή σου να κάνει το καλύτερο για την ίδια κ το μωρό κ να πάνε όλα καλά!

 

Έχεις κάθε δίκιο να θυμώνεις. Αντικειμενικά, έτσι είναι τα πράγματα. Έλεγχος θα έπρεπε να υπάρχει και για τους εμβολιασμένους. Εμείς στη δουλειά κάνουμε κάθε τρεις και λίγο ράπιντ και ας έχουμε εμβολιαστεί ή νοσήσει όλοι. Ναι, μπορεί οι εμβολιασμένοι να έχουν λίγο μικρότερες πιθανότητες να νοσήσουν ή να μεταδώσουν, δε παύουν όμως να συνεχίζουν τη διασπορά, έστω και σε μικρότερο βαθμό. Ώρες ώρες, νιώθω πολύ χαζή. Πχ είχαμε κρούσμα στη δραστηριότητα, κρατήσαμε σπίτι το παιδί μέχρι να βεβαιωθούμε ότι δεν έχει κολλήσει. Αν πηγαίναμε με οδηγίες, θα έπρεπε να τη στείλουμε κανονικότατα, κλάιν μάιν αν ήταν για παράδειγμα ασυμπτωματική! Και φυσικά υπήρξαν παιδιά που συνέχισαν κανονικά! 

 

Και έχεις δίκιο και για την εγκυμοσύνη, είναι πολύ δύσκολη η απόφαση, πόσο μάλλον αν η κύηση έχει έρθει και δύσκολα.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , vtgian είπε:

Έκλεισα και εγώ σήμερα για τρίτη δόση, 7 Γενάρη, Pfizer (είχα κάνει Astra Zeneca - άλλο θηρίο εδώ). Είχε και νωρίτερα ραντεβού, αλλά ο χειρουργός μου (που είναι πολύ πολύ ψείρας) μου είπε να βάλω προτεραιότητα της γρίπης και μετά το εξάμηνο τη τρίτη δόση. Άιντε να δούμε...

 

@Lenia16 πραγματικά εύχομαι να μη σε αγγίξει καθόλου! Καταλαβαίνω την αγωνία σου, είναι και η δική μου αδελφή έγκυος στον 6ο, δεν έχει εμβολιαστεί (αν και όλοι της οι γιατροί την προτρέπουν), δε βγαίνει από το σπίτι καθόλου, δε βλέπει άνθρωπο και θεωρεί ότι είναι προστατευμένη. Ο σύζυγός της έχει εμβολιαστεί αλλά δουλεύει. Προσπαθώ να της εξηγήσω ότι και πάλι εκτεθειμένη είναι. Ουφ, πολύ δύσκολο όλο αυτό!

Της γρίπης το έκανες ήδη να φανταστώ ε; 

πρίν από 38 λεπτά , Lenia16 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Πριν 3 μέρες μπήκα στο μήνα μου. Έχω αγχωθει πολύ για το παιδι κ για τη μητέρα μου γιατί παίρνει κορτιζόνη για ενα μήνα κ καθυστέρησε την 3η δόση. Κ για την πεθερά μου που αν κολλήσουμε όλοι δεν θα υπάρχει κανείς να μένει μαζί της στο νοσοκομειο κ είναι σε σοβαρή κατάσταση. 

Εν τω μεταξύ μιλησα με τον εοδυ κ φυσικά ο σύζυγος που είναι πλήρως εμβολιασμενος μπορεί να πάει δουλειά κανονικά αλλά να είναι σε επαγρυπνηση. Φυσικά κ θα κάνει κάθε μέρα ραπιντ λόγω της μάνας του αλλά εντάξει, μιλάμε για την κοροϊδία. Μου λεει η κοπέλα στο τηλέφωνο έχετε δίκιο, μας το λένε πολλοι ότι έχουν κολλήσει από εμβολιασμενους αλλά αυτη την οδηγία έχει πάρει ο εοδυ. Κ τώρα μια 80χρονη στο νοσοκομειο 3πλα εμβολιασμενη κ με ραπιντ πριν ερθει, μια μερικώς εμβολιασμενη έγκυος που δεν βγαίνει απτό σπίτι, μια 2πλα εμβολιασμενη ανοσοκατεσταλμενη που κάνει εβδομαδιαίως ραπιντ κ ένα 5χρονο με 2 σελφ τεστ κάθε βδομάδα κινδυνεύουν από τους εμβολιασμένους που έχουν να εξεταστούν απτό καλοκαίρι γιατί

 δεν έχουν υποχρέωση, καθώς ήταν πολύ καλά παιδια μα πάνω απ' όλα τυχερά που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας να τους αναγκάζει να προσέχουν.:angry:

Σε ευχαριστώ πολύ! Κ εγώ δεν βγαίνω καθόλου αλλά να που ήρθε ο κορωνοιος στο σπίτι μου. Πραγματικά, δεν μπορεί καμια έγκυος εύκολα να πάρει αυτή την απόφαση. Καταλαβαίνω ότι η οδηγία των γιατρών είναι ο εμβολιασμός αλλά για μια εγκυμονούσα που της λένε να προσέχει μέχρι κ να μη φάει τόνο, καταλαβαίνεις ότι όλο αυτό είναι πολύ δύσκολο να το επεξεργαστεί. Εγώ πήρα την απόφαση γιατί γεννάω σε δημόσιο νοσοκομείο κοβιντ κ φοβήθηκα πολύ με τα τόσα κρούσματα. Ελπίζω η αδερφή σου να κάνει το καλύτερο για την ίδια κ το μωρό κ να πάνε όλα καλά!

Έχεις δίκιο ότι και να λέμε. Υποτίθεται εμβολιαζόμαστε για να προστατέψουμε καταστάσεις σαν τις δικές σας πέρα από την ατομική προστασία (βάζω και τις έγκυες στις ευπαθείς γιατί και φουλ εμβολιασμένη να ήσουν ήδη έτσι όπως απομυζείται ο οργανισμός από το έμβρυο είναι πολύ ευάλωτος) και κακώς δεν υπήρξε καμία μέριμνα για μετά τον εμβολιασμό. Η καμπάνια εμβόλιο= ελευθερία ήταν άκρως αποτυχημένη ως προς το αποτέλεσμα. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Δεν έλεγα τίποτα άλλο. Ήρθα χθες σε στενή επαφή με κρούσμα, πλήρως εμβολιασμενη που κόλλησε από πλήρως εμβολιασμενο. Κ εγώ κ η μικρή κ ο σύζυγος κ ο κουνιάδος μου κ οι γονείς μου. Έχουμε την πεθερά μου στο νοσοκομειο, πηγαιναν κ οι δύο κ τώρα δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Ευτυχώς αυτή πρόλαβε κ έκανε την 3η δόση πριν από ενάμιση μήνα γιατί έχει πολλά προβλήματα υγείας. Είμαι στη 13η μέρα από την πρώτη δοση. Ο Θεός βοηθός.  

@kotsifikos πολύ χαίρομαι που οι γονείς σου είναι καλύτερα!

 

Την προηγούμενη βδομάδα διάβαζα ένα άρθρο για την κάλυψη των εμβολίων και έλεγε ότι από τη πρώτη δόση έχεις 30% κάλυψη οπότε κάτι είναι και αυτό :)

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...