Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα, σήμερα λάβαμε ενημερωση από το προνήπιο ότι βρέθηκε θετικό κρούσμα, παιδί που τελευταια φορά πήγε την Πέμπτη κ όλα τα παιδιά θα πρέπει να προσκομίσουν αρνητικό rapid για να πάνε αύριο. Ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε αυτήν την εμπειρία με κρούσμα συμμαθητή του παιδιού σας το στέλνατε σχολείο? Κι αν δεν το στείλεις κάποιες μέρες δικαιολογούνται οι απουσίες?

Εμείς είχαμε κρουσμα, πρώτα σε δασκάλα ειδικής κ μετά σε παιδί, μέσα σε δυο μέρες, άσχετα μεταξύ τους. Με το πρώτο κρουσμα όντως 6 παιδιά ήρθαν την επόμενη μέρα. με το δεύτερο κρουσμα, έρχονταν 2-3 μόνο. Δεν ξέρω πόση άνεση έχει εδώ ο κόσμος να τα κρατάει σπίτι, μου έκανε εντύπωση αυτό. Η αλήθεια είναι ότι όταν έμαθα ότι πηγαίνουν τόσο λίγα, ησύχασα. Είναι δίλημμα το τι να κανεις, κι εγω προς στιγμή κ το σκέφτηκα, αλλά έχουμε κ τις άλλες ιώσεις που μένει σπίτι, έτσι δεν θα πήγαινε σχολείο για πολύ καιρό  κ θα έπρεπε να έρθει άνθρωπος σπιτι, που όμως ποσο εύκολα τον φέρνεις αν το παιδί σου είναι επαφή κρούσματος στην τάξη; 

πρίν από 20 λεπτά , Mary1976 είπε:

 

Σε εμάς που είχε κρούσμα στην τάξη, κάναμε self test και πήγαμε. Δεν μας είπαν για ράπιντ παρά μόνο την τελευταία μέρα (δεν θυμάμαι πια είναι 7η νομίζω από την ημέρα που βρέθηκε το κρούσμα). Κάποια παιδάκια έλειψαν αλλά τα περισσότερα πήγαν. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να κάτσουν σπίτι. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να έχει ένα παιδάκι κορονοιό στην τάξη και να μην ανιχνευτεί και ποτέ. Για απουσίες δεν υπάρχει θέμα στο νήπιο και στο δημοτικό. Δεν υπάρχει όριο. Αν δεν πας για μεγάλο χρονικό διάστημα ή αν λείπεις πολύ συχνά μπορεί να κάνουν έρευνα για τους λόγους (αν δηλαδή υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τις απουσίες). Για το γυμνάσιο - λύκειο δεν ξέρω αν καλύπτονται οι απουσίες όσων δεν πάνε λόγω κρούσματος στην τάξη. Δεν νομίζω. 

Καμία απουσθα δεν δικαιολογείται στο γυννασιο - λύκειο πλέον. απλώς δεν μετράνε για νοσηλείες, κοβιντ κ εποχική γρίπη. άρα αν εχεις κρουσμα στην τάξη δεν καλύπτεται… 7 μέρες είναι 35 απουσίες. Είναι αρκετές για να το ρισκάρεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Σε λίγο θα πάμε για το τεστ. Εντωμεταξυ μας είπαν από το σχολείο ότι η δομή για να το κάνει δωρεάν είναι....20 χλμ από εδώ! Οπότε εννοείται θα πάω στο μικροβιολογικό της γειτονιάς να σκάσω το δεκαευρο. Το θεωρώ απαράδεκτο, στη χειρότερη για τα παιδιά κάτω των δώδεκα που δεν έχουν επιλογή να εμβολιαστούν θα έπρεπε σε τέτοιες περιπτώσεις τα παιδιά να μπορούν να ελέγχονται δωρεάν κάπου στην περιοχή τους.

Είναι όντως δίλημμα, από τη μια αν μείνει σπίτι θα πρέπει να μείνει με τη γιαγιά κ δεν είναι κ τον καλύτερο αυτό . Από την άλλη αν πάει το φοβάμαι αρκετά τουλάχιστον για τις επόμενες δύο τρεις μέρες, γιατί ραπίντ θα ξανακάνουμε τώρα Πέμπτη κ στο ενδιάμεσο αν πάει θέλει αρνητικό σελφ

 Τα σελφ είμαι σίγουρη πως πολλοί γονείς ομως δεν θα τα κάνουν 

Θαα δω μήπως πάρουμε κι άλλη άδεια εγώ ή ο σύζυγος

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Sunshine8 said:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Σε λίγο θα πάμε για το τεστ. Εντωμεταξυ μας είπαν από το σχολείο ότι η δομή για να το κάνει δωρεάν είναι....20 χλμ από εδώ! Οπότε εννοείται θα πάω στο μικροβιολογικό της γειτονιάς να σκάσω το δεκαευρο. Το θεωρώ απαράδεκτο, στη χειρότερη για τα παιδιά κάτω των δώδεκα που δεν έχουν επιλογή να εμβολιαστούν θα έπρεπε σε τέτοιες περιπτώσεις τα παιδιά να μπορούν να ελέγχονται δωρεάν κάπου στην περιοχή τους.

Είναι όντως δίλημμα, από τη μια αν μείνει σπίτι θα πρέπει να μείνει με τη γιαγιά κ δεν είναι κ τον καλύτερο αυτό . Από την άλλη αν πάει το φοβάμαι αρκετά τουλάχιστον για τις επόμενες δύο τρεις μέρες, γιατί ραπίντ θα ξανακάνουμε τώρα Πέμπτη κ στο ενδιάμεσο αν πάει θέλει αρνητικό σελφ

 Τα σελφ είμαι σίγουρη πως πολλοί γονείς ομως δεν θα τα κάνουν 

Θαα δω μήπως πάρουμε κι άλλη άδεια εγώ ή ο σύζυγος

 

Εγώ όταν είχαν κρούσμα στην τάξη του έκανα τα τεστ και τον πήγαινα κανονικά σχολείο, κανένα άλλο παιδί δεν νόσησε, το σχολείο είχε κάνει συμφωνία με ένα τοπικό φαρμακείο ώστε οι μαθητές της τάξης να κάνουν εκεί το τεστ σε αρκετά χαμηλή τιμή, και έτσι κάναμε!

Δυστυχώς ισχύει πως πολλοί γονείς δεν κάνουν τα τεστ, απλά τα δηλώνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Σε λίγο θα πάμε για το τεστ. Εντωμεταξυ μας είπαν από το σχολείο ότι η δομή για να το κάνει δωρεάν είναι....20 χλμ από εδώ! Οπότε εννοείται θα πάω στο μικροβιολογικό της γειτονιάς να σκάσω το δεκαευρο. Το θεωρώ απαράδεκτο, στη χειρότερη για τα παιδιά κάτω των δώδεκα που δεν έχουν επιλογή να εμβολιαστούν θα έπρεπε σε τέτοιες περιπτώσεις τα παιδιά να μπορούν να ελέγχονται δωρεάν κάπου στην περιοχή τους.

Είναι όντως δίλημμα, από τη μια αν μείνει σπίτι θα πρέπει να μείνει με τη γιαγιά κ δεν είναι κ τον καλύτερο αυτό . Από την άλλη αν πάει το φοβάμαι αρκετά τουλάχιστον για τις επόμενες δύο τρεις μέρες, γιατί ραπίντ θα ξανακάνουμε τώρα Πέμπτη κ στο ενδιάμεσο αν πάει θέλει αρνητικό σελφ

 Τα σελφ είμαι σίγουρη πως πολλοί γονείς ομως δεν θα τα κάνουν 

Θαα δω μήπως πάρουμε κι άλλη άδεια εγώ ή ο σύζυγος

 

Μήπως να κρατούσες τις άδειες για τις φορές που θα είναι άρρωστο το παιδάκια σου. Προβλέπεται δυσκολη χρονιά 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, marakiz said:

Μήπως να κρατούσες τις άδειες για τις φορές που θα είναι άρρωστο το παιδάκια σου. Προβλέπεται δυσκολη χρονιά 

Συμπτωματικά είχα κ το μικρό γιο άρρωστο την προηγούμενη εβδομάδα από ιωση στο βρεφικό κ με κολησε, είμαι κι εγώ με κάποια συμπτώματα. Οπότε θα πάω στον παθολόγο το απόγευμα να με δει κ να μου γράψει κάποια άδεια για 2-3 μέρες φαντάζομαι . Οπότε τα κρατάω και τα δύο σπίτι όσο θα είμαι κι εγω.Τα rapid όλων αρνητικά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Συμπτωματικά είχα κ το μικρό γιο άρρωστο την προηγούμενη εβδομάδα από ιωση στο βρεφικό κ με κολησε, είμαι κι εγώ με κάποια συμπτώματα. Οπότε θα πάω στον παθολόγο το απόγευμα να με δει κ να μου γράψει κάποια άδεια για 2-3 μέρες φαντάζομαι . Οπότε τα κρατάω και τα δύο σπίτι όσο θα είμαι κι εγω.Τα rapid όλων αρνητικά

Άστο καλό! Πότε γέννησες πότε πήγε βρεφικό! :o Καλέ πόσο είναι το μικρό;;

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την Αυστρία φαίνεται ότι πάει και η Γερμανία σε λοκνταουν… Και το λενε σιγά σιγά οι γιατροί και για μας εδώ… Λετε να βρεθούμε στα ίδια με πέρσι; Θα το υπολογίσουν άραγε να λήξει πριν τις γιορτές ή θα το καθυστερήσουν για να πάει εκεί κοντά; Απελπισία… Αλλά και στα νοσοκομεία είναι απελπισία απ ο,τι διαβάζω…. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλη φήμη που κυκλοφορεί είναι ότι τα σχολεία θα κλείσουν 15 Δεκέμβρη με 15 Γενάρη ...σίγουρα αν η μία ευρωπαϊκή χώρα μετά την άλλη προαναγγέλλει λοκνταουν δίνει μια καλή δικαιολογία στους δικούς μας να πουν το έκαναν κι άλλοι, ας ακολουθήσουμε. Αν κ πράγματι φέτος οπως το πάνε δεν έχουν σκοπό για ολικο κλείσιμο. Όποιος κολλήσει κόλλησε 

. Και συγνώμη που θα το πω έτσι, κάποια στιγμή αν συνεχίσουμε έτσι απλά θα αφήνουν τους ανεμβολιαστους στα νοσοκομεία να πεθαίνουν .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Άλλη φήμη που κυκλοφορεί είναι ότι τα σχολεία θα κλείσουν 15 Δεκέμβρη με 15 Γενάρη ...σίγουρα αν η μία ευρωπαϊκή χώρα μετά την άλλη προαναγγέλλει λοκνταουν δίνει μια καλή δικαιολογία στους δικούς μας να πουν το έκαναν κι άλλοι, ας ακολουθήσουμε. Αν κ πράγματι φέτος οπως το πάνε δεν έχουν σκοπό για ολικο κλείσιμο. Όποιος κολλήσει κόλλησε 

. Και συγνώμη που θα το πω έτσι, κάποια στιγμή αν συνεχίσουμε έτσι απλά θα αφήνουν τους ανεμβολιαστους στα νοσοκομεία να πεθαίνουν .

Αυτό δεν το έχω ακούσει αλλά επικοινωνιακά σίγουρα πλασαρεται πιο εύκολα, όχι ότι κλείνουν τα σχολεία απλώς αυξάνονται λίγο οι διακοπές. Στην Αυστρία όμως δεν έκλεισαν σχολεία. Εδώ θα είναι ακραίο να κλείσουν τα σχολεία κ μέσα στις γιορτές όλη η οικονομία να είναι ανοιχτή… αλλά τα έχουμε δει όλα…

Link to comment
Share on other sites

Η κυβέρνηση μπορεί να λέει ότι δε θα γίνει lockdown αλλά καμία αξιοπιστία δεν έχει όπως γνωρίζουμε. Θυμόμαστε και τα περσινά. Προσωπικά βλέπω πιθανό κλείσιμο σχολείων νωρίτερα αλλά ίσως και πιο γενικευμένο lockdown με σκοπό να βελτιωθεί κάπως η κατάσταση μπας και σωθούν τα Χριστούγεννα (δηλ. να είναι ανοιχτή η αγορά κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , love kids είπε:

Η κυβέρνηση μπορεί να λέει ότι δε θα γίνει lockdown αλλά καμία αξιοπιστία δεν έχει όπως γνωρίζουμε. Θυμόμαστε και τα περσινά. Προσωπικά βλέπω πιθανό κλείσιμο σχολείων νωρίτερα αλλά ίσως και πιο γενικευμένο lockdown με σκοπό να βελτιωθεί κάπως η κατάσταση μπας και σωθούν τα Χριστούγεννα (δηλ. να είναι ανοιχτή η αγορά κλπ.).

η αλήθεια είναι ότι για να σωθούν τα Χριστούγεννα το κλείσιμο πρέπει να γίνει τώρα. αρχή Δεκεμβρίου το πολύ, αν είναι να κρατήσει 20 μέρες που είναι το ελάχιστο. Δεν μπορώ να φανταστώ βέβαια τι επιτυχία θα είχε κ ποιος θα το τηρούσε. Η τηλεργασια ειναι παρα πολύ βασική, από τα πιο βασικά. αποσυμφορηθεί κ τα ΜΜΜ ως ένα σημείο. Αλλά εδώ όλα ανάποδα τα κάνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

18 μηνών πάμε για 19...πήγε το Σεπτέμβρη, περίπου 15 μηνών! Περνάει ο καιρός...έχεις δίκιο!

 

όου μάι Γκαντ!! Τάιμ φλάις

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

η αλήθεια είναι ότι για να σωθούν τα Χριστούγεννα το κλείσιμο πρέπει να γίνει τώρα. αρχή Δεκεμβρίου το πολύ, αν είναι να κρατήσει 20 μέρες που είναι το ελάχιστο. Δεν μπορώ να φανταστώ βέβαια τι επιτυχία θα είχε κ ποιος θα το τηρούσε. Η τηλεργασια ειναι παρα πολύ βασική, από τα πιο βασικά. αποσυμφορηθεί κ τα ΜΜΜ ως ένα σημείο. Αλλά εδώ όλα ανάποδα τα κάνουμε. 

Συμφωνώ ότι τώρα θα έπρεπε να γίνει το κλείσιμο, όχι ότι το θέλω δηλ. Ούτε θα το τηρούσε και κανείς, προσωπικά εμβολιάστηκα, τηρούσα όσο μπορώ τα μέτρα και για τον λίγο καιρό που θα είμαι ακόμη εδώ θα προσέχω κλπ. αλλά όλα έχουν κι ένα όριο. Όντως η τηλεργασία θα βοηθούσε. Όσο για την κατάσταση στα ΜΜΜ απλά τραγική. 

Ξέρετε αν το πιστοποιητικό εμβολιασμού παύει άμεσα να ισχύει με την πάροδο του εξαμήνου ή αφορά μόνο τους άνω των 60;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , love kids είπε:

Συμφωνώ ότι τώρα θα έπρεπε να γίνει το κλείσιμο, όχι ότι το θέλω δηλ. Ούτε θα το τηρούσε και κανείς, προσωπικά εμβολιάστηκα, τηρούσα όσο μπορώ τα μέτρα και για τον λίγο καιρό που θα είμαι ακόμη εδώ θα προσέχω κλπ. αλλά όλα έχουν κι ένα όριο. Όντως η τηλεργασία θα βοηθούσε. Όσο για την κατάσταση στα ΜΜΜ απλά τραγική. 

Ξέρετε αν το πιστοποιητικό εμβολιασμού παύει άμεσα να ισχύει με την πάροδο του εξαμήνου;

όχι, μόνο στους άνω των 60 μετά το 7μηνο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι, μόνο στους άνω των 60 μετά το 7μηνο. 

Ευχαριστώ! Αυτό διάβασα κι εγώ αλλά ο Ευαγγελάτος στο μέσο μαζικής παραπληροφόρησης προφανώς εσκεμμένα μόλις το παρέλειψε το ηλικιακό όριο. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πιστεύετε ότι θα υπάρξει κλείσιμο; Ήδη τα σχολεία πηγαίνουν εκδρομές, ακόμη και σε περιοχές με εξαιρετικά πολλά κρούσματα. Νομίζω είναι πολύ μικρότερο πλέον το πολιτικό κόστος του θανάτου ανεμβολίαστων από τους περιορισμούς σε τουριστικές επιχειρήσεις, εστίαση και λιανικό εμπόριο. Πιθανώς να είχαμε ανατροπή αν η πληρότητα στις ΜΕΘ οδηγούσε σε θάνατο από άλλα νοσήματα, αν και μάλλον η επιλογή δεν γίνεται φέτος με αυτά τα κριτήρια. 

Link to comment
Share on other sites

ναι,εγω πιστευω ειναι πολυ πιθανο να κλεισουν νωριτερα τα σχολεια.εστω κ μια βδομαδα.ειναι κ διαχειρισιμο επικοινωνιακα κ πολιτικα

αλλα δ το θελω με τπτ.μετα δλδ θα ειμαστε: αχ,τι ωραια!παμε να ψωνισουμε οικογενειακως με καθε μερα σελφ τεστ τα παιδια ενω στο σχολειο κανατε δυο την βδομαδα,τι πειραζει που 2χρ τωρα εχει ανατραπει η καθημερινοτητα σας περισσοτερο απο ολους,ενω δ κινδυνευετε ιδιαιτερα,τωρα ηρθε η ωρα να ξοδεψουμε

καθολου διαθεση δ θα εχω.ειδικα παλι αν υπαρχουν περιορισμοι στις μετακινησεις,γτ ειμαστε χωρια απο συγγενεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , CutiePies είπε:

Γιατί πιστεύετε ότι θα υπάρξει κλείσιμο; Ήδη τα σχολεία πηγαίνουν εκδρομές, ακόμη και σε περιοχές με εξαιρετικά πολλά κρούσματα. Νομίζω είναι πολύ μικρότερο πλέον το πολιτικό κόστος του θανάτου ανεμβολίαστων από τους περιορισμούς σε τουριστικές επιχειρήσεις, εστίαση και λιανικό εμπόριο. Πιθανώς να είχαμε ανατροπή αν η πληρότητα στις ΜΕΘ οδηγούσε σε θάνατο από άλλα νοσήματα, αν και μάλλον η επιλογή δεν γίνεται φέτος με αυτά τα κριτήρια. 

Από τξ στιγμή που έγινε σε άλλες ευρωπαϊκες χώρες, δεν το θεωρώ απίθανο. η κατάσταση στα νοσοκομεία είναι τραγική. άσχετο αν δεν βγαίνουν αυτά προς τα έξω. σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που στερούνται φροντίδας επειδή υπάρχει ο κορεσμός και πολλοί έχουμε αμελήσει διαγνωστικές εξετάσεις για να αποφύγουμε δομές υγείας, ειδικά όταν απαιτείται ταξίδι, με κίνδυνο για το τι μπορεί να βγει αργότερα. Τα μέτρα για τους ανεμβολιαστους δεν θιγούνε τη βασική ομάδα που κινδυνεύει. άνω των 60 δεν θα τους λείψει το γυμναστήριο ή το μπαρ. η εκκλησθα θα τους λείψει αν την απαγορεύσουν ή και το κομμωτηριο, αλλά αυτά δεν τους τα απαγόρευσαν. γενικώς τίποτα δν έχει λογική κ φοβάμαι ότι η εύκολη λύση θα είναι να κλείσουν τα σχολεία.. 

πρίν από 33 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι,εγω πιστευω ειναι πολυ πιθανο να κλεισουν νωριτερα τα σχολεια.εστω κ μια βδομαδα.ε

εντωμεταξύ οι περισσότεροι μαθητες μου θα φύγουν από το νησί το σ/κ 18-19 Δεκεμβρίου, όπως μου είπαν (δλδ όπως γινόταν παλιά). ηθελα να βάλω ένα διαγώνισμα τότε και ευτυχώς το έφερε η κουβέντα και δεν το προγραμμάτισα, θα έπρεπε σαν ηλίθια μετά να τους κυνηγάω να γράψουν άλλη φορά... Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι θα προβλεφθεί για τις μετακινήσεις, αν υπάρξει κάποιο κλείσιμο, και ανατραπούν τα σχέδια όλων... αν κλείσουν μόνο σχολεία έστω κ 3 μέρες νωρίτερα, χωρίς να κλείσουν τα καταστήματα, θα είναι ρεζιλικι για άλλη μια φορά. δλδ θα μπορείς να πας τα παιδιά για ψώνια αλλα όχι σχολειο. όπως είναι και αντιστροφο ρεζιλίκι, που το σελφ τεστ ισχύει για 3 μέρες στο σχολείο που υπαρχει συνωστισμός κ στενή επαφή, αλλά πρε΄πε να ειναι 24ωρου για να πας σε ένα κατάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει όταν βρίσκεται κρούσμα σε τμήμα σπάνια βρίσκεται δεύτερο ή τρίτο. Σε γενικές γραμμές δηλ η κατάσταση θεωρείται(δεν ξέρω αν είναι) ελεγχόμενη για την ώρα στα σχολεία.Οπότε θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση να έκλειναν, αν κ για να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι προτιμώ αυτή τη στιγμή, αν δεν δούλευα νομίζω να έκλειναν για λίγο τώρα που δουλεύω θα δυσκολευτουμε. Και για να μην πω ψέματα στο προνήπιο τώρα δύο μήνες ο γιος μου έχει κάνει τεράστια πρόοδο, σχεδόν γράφει κ διαβάζει μόνος του απλές λέξεις, πρέπει να κάνουν ουσιαστική δουλειά

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ είμαι εκτός πραγματικότητας που θεωρώ ότι τα σχολεία δε θα κλείσουν ή τουλάχιστον ότι δε θα είναι τα πρώτα που θα κλείσουν σε περίπτωση εξτρα μέτρων; Στις φήμες των προηγούμενων ημερών για κλείσιμο βγήκαν και είπαν ότι η κατάσταση είναι ελεγχόμενη και η διασπορά στα σχολεία δείχνει περιορισμένη. Δε μπορώ να φανταστώ ότι θα ξεκινήσουν από εκεί εκτός αν μιλάμε για σκληρό λοκντάουν που ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω. Έχω τραύματα από τα προηγούμενα. Σε κάθε περίπτωση προετοιμάζομαι για τα χειρότερα αφού ούτως ή άλλως στο θέατρο του παραλόγου ζούμε όλον αυτό τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Από τξ στιγμή που έγινε σε άλλες ευρωπαϊκες χώρες, δεν το θεωρώ απίθανο. η κατάσταση στα νοσοκομεία είναι τραγική. άσχετο αν δεν βγαίνουν αυτά προς τα έξω. σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που στερούνται φροντίδας επειδή υπάρχει ο κορεσμός και πολλοί έχουμε αμελήσει διαγνωστικές εξετάσεις για να αποφύγουμε δομές υγείας, ειδικά όταν απαιτείται ταξίδι, με κίνδυνο για το τι μπορεί να βγει αργότερα. Τα μέτρα για τους ανεμβολιαστους δεν θιγούνε τη βασική ομάδα που κινδυνεύει. άνω των 60 δεν θα τους λείψει το γυμναστήριο ή το μπαρ. η εκκλησθα θα τους λείψει αν την απαγορεύσουν ή και το κομμωτηριο, αλλά αυτά δεν τους τα απαγόρευσαν. γενικώς τίποτα δν έχει λογική κ φοβάμαι ότι η εύκολη λύση θα είναι να κλείσουν τα σχολεία.. 

εντωμεταξύ οι περισσότεροι μαθητες μου θα φύγουν από το νησί το σ/κ 18-19 Δεκεμβρίου, όπως μου είπαν (δλδ όπως γινόταν παλιά). ηθελα να βάλω ένα διαγώνισμα τότε και ευτυχώς το έφερε η κουβέντα και δεν το προγραμμάτισα, θα έπρεπε σαν ηλίθια μετά να τους κυνηγάω να γράψουν άλλη φορά... Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι θα προβλεφθεί για τις μετακινήσεις, αν υπάρξει κάποιο κλείσιμο, και ανατραπούν τα σχέδια όλων... αν κλείσουν μόνο σχολεία έστω κ 3 μέρες νωρίτερα, χωρίς να κλείσουν τα καταστήματα, θα είναι ρεζιλικι για άλλη μια φορά. δλδ θα μπορείς να πας τα παιδιά για ψώνια αλλα όχι σχολειο. όπως είναι και αντιστροφο ρεζιλίκι, που το σελφ τεστ ισχύει για 3 μέρες στο σχολείο που υπαρχει συνωστισμός κ στενή επαφή, αλλά πρε΄πε να ειναι 24ωρου για να πας σε ένα κατάστημα...

Αυτό με τα self-tests γελοιότητα και δεν μπορεί κανείς να πει και τίποτα για όσους απλά δηλώνουν ένα self-test χωρίς να το κάνουν για να μπουν στα μαγαζιά. Πόσο πια να συμμετέχουμε στο θέατρο του παραλόγου; 

Ελπίζω να μη χρειαστεί να κλείσουν τα σχολεία ή αν αυτό γίνει, να γίνει λίγο πριν τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές, που όμως δε θα έχει νόημα κανένα όλα να είναι ανοιχτά και τα σχολεία κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...