Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 hour ago, love kids είπε:

Οπότε βρήκαμε τι ισχύει γενικά, το λέει άλλωστε και το νέο πρωτόκολλο, αλλά γιατί κάποιοι εμβολιασμένοι μπαίνουν σε καραντίνα αν νοσήσει άτομο που διαμένει στο ίδιο σπίτι με αυτούς, όπως σε περιπτώσεις που διάβασα εδώ; Και το να μην μπορείς να πάρεις άδεια αν νοσήσει το παιδί σου παράλογο το βρίσκω. Αφήστε που και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν και μέχρι να βγει θετικό το τεστ σε περίπτωση νόσησης, μπορεί να έχουν μεταδώσει ήδη τον ιό σε άτομα εκτός σπιτιού. 

καλως η κακως εξαρταται κ απο τις συνθηκες ζωης.κ απο τον χωρο εργασιας.λυπηρο αλλα σε ιδ.τομεα πολυ πιο δυσκολα δινουν αδεια επειδη νοσησε το παιδι,κ μαλιστα να την πληρωθεις.ενω δημοσιο,πιο ευκολα.τουλ αυτο εχω παρατηρησει στον περιγυρο

πρίν από 25 λεπτά , dama87 είπε:

Όλα σχετικά είναι κ στατιστικές...Πάντα υπάρχει στο μυαλό μου ,ότι υπάρχει περίπτωση να είμαστε αυτό το 0.01 %( τυχαίο νούμερο) που θα νοσήσει πιο σοβαρά! 

Πραγαματικα , μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουν εντελώς αρνητική στο να εμβολιασω το παιδί μου.Ζουμε σε μέρος που τα τρία προηγ κύματα δεν μας άγγιξαν σχεδόν, αλλά τώρα έχουμε τεράστια  έξαρση κ εδώ κ στον τόπο καταγωγής μου.. Όταν έρθει η ώρα , θα γίνει μια διεξοδική κουβέντα με τη γιατρό μας κ βλέποντας κ κάνοντας! 

 

συμφωνω κ με τις δυο σας

εγω θα ακουσω την γιατρο μας.το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι τα παιδια θα το περασουν χαλαρα(πραγματι η κορη μου ηταν σχεδον ασυμπτωματικη),κ μεχρι τωρα ουτε το αντιγριπικο δ κανανε.γτ να τα επιβαρυνω;

για μενα εννοειται το εκανα κ για μενα κ για να μην το μεταδωσω.ενω για τα παιδια προτιμω να το κανουν οι μεγαλυτεροι,οπως κανουν οι παππουδες το αντιγριπικο απο οταν ηταν μωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 22 λεπτά , vicky86 είπε:

καλως η κακως εξαρταται κ απο τις συνθηκες ζωης.κ απο τον χωρο εργασιας.λυπηρο αλλα σε ιδ.τομεα πολυ πιο δυσκολα δινουν αδεια επειδη νοσησε το παιδι,κ μαλιστα να την πληρωθεις.ενω δημοσιο,πιο ευκολα.τουλ αυτο εχω παρατηρησει στον περιγυρο

Ισχύει αυτό σχετικά με τον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Τι να πω, ελπίζω όσα παιδιά δεν αποφύγουν τη νόσηση, να το περάσουν τουλάχιστον ασυμπτωματικά ή όσο πιο ήπια γίνεται. Και οι ενήλικες εννοείται. Εμείς πια ζούμε όσο πιο κανονικά μπορούμε την ζωή μας τηρώντας τα μέτρα (μάσκες κλπ.). Προσέχουμε έχοντας υπόψη ότι πιθανόν να είμαστε κι εμείς κάποια στιγμή στα κρούσματα αλλά δεν μπαίνουμε πια στη διαδικασία να περιορίσουμε ταξίδια, μετακινήσεις, πτήσεις, δραστηριότητες κλπ. γιατί μάλλον θα πάρει πολύ μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση. Σημαντικό πολύ αυτό γιατί συντελεί στην ψυχική υγεία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αλλάζει κάτι με τους ανεμβομιαστους μαθητές γυμνασίου κ λυκείου?μόνο σελφ τεστ θα κανουν?

Δεν άκουσα κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Αλλάζει κάτι με τους ανεμβομιαστους μαθητές γυμνασίου κ λυκείου?μόνο σελφ τεστ θα κανουν?

Σε σχεση με τα νεα μετρα απο δευτερα; οχι, ειναι για ενηλικες μονο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

λυπηρο αλλα σε ιδ.τομεα πολυ πιο δυσκολα δινουν αδεια επειδη νοσησε το παιδι,κ μαλιστα να την πληρωθεις.ενω δημοσιο,πιο ευκολα.τουλ αυτο εχω παρατηρησει στον περιγυρο

Απ ο,τι έχω καταλάβει ούτε στο δημόσιο δικαιούσαι ειδική άδεια επειδή το παιδί σου αρρώστησε κ μάλιστα υποχρεούται κ σε 10ημερη καραντίνα. Υποτίθεται ότι θα πάρεις την ασθένειας τέκνου, αν δεν την εχεις φάει ήδη, και μετά θα κόψεις τον λαιμό σου. Ή θα εύχεσαι να κολλήσεις κι εσυ για να δικαιούσαι άδεια για σένα….  Πάντως έχω σκεφτεί ότι αν κολλούσε το παιδί μου θα κοιτούσα να κάνω κάθε μέρα ραπιντ ώστε αν κολλήσω κ εγω να το περάσω μέσα στην υπάρχουσα καραντίνα, μη χρειαστεί κι άλλο κλείσιμο… 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

Απ ο,τι έχω καταλάβει ούτε στο δημόσιο δικαιούσαι ειδική άδεια επειδή το παιδί σου αρρώστησε κ μάλιστα υποχρεούται κ σε 10ημερη καραντίνα. Υποτίθεται ότι θα πάρεις την ασθένειας τέκνου, αν δεν την εχεις φάει ήδη, και μετά θα κόψεις τον λαιμό σου. Ή θα εύχεσαι να κολλήσεις κι εσυ για να δικαιούσαι άδεια για σένα….  Πάντως έχω σκεφτεί ότι αν κολλούσε το παιδί μου θα κοιτούσα να κάνω κάθε μέρα ραπιντ ώστε αν κολλήσω κ εγω να το περάσω μέσα στην υπάρχουσα καραντίνα, μη χρειαστεί κι άλλο κλείσιμο… 

Να ευχεσαι να κολλήσεις κι εσυ?:roll:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Απ ο,τι έχω καταλάβει ούτε στο δημόσιο δικαιούσαι ειδική άδεια επειδή το παιδί σου αρρώστησε κ μάλιστα υποχρεούται κ σε 10ημερη καραντίνα. Υποτίθεται ότι θα πάρεις την ασθένειας τέκνου, αν δεν την εχεις φάει ήδη, και μετά θα κόψεις τον λαιμό σου. Ή θα εύχεσαι να κολλήσεις κι εσυ για να δικαιούσαι άδεια για σένα….  Πάντως έχω σκεφτεί ότι αν κολλούσε το παιδί μου θα κοιτούσα να κάνω κάθε μέρα ραπιντ ώστε αν κολλήσω κ εγω να το περάσω μέσα στην υπάρχουσα καραντίνα, μη χρειαστεί κι άλλο κλείσιμο… 

δ ξερω για ολο το δημοσιο

υπαρχουν υπηρεσιες που δωσανε αδειες κανονικα,χωρις να μειωθει η αδεια του υπαλληλου.σαν ειδικου σκοπου

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ ξερω για ολο το δημοσιο

υπαρχουν υπηρεσιες που δωσανε αδειες κανονικα,χωρις να μειωθει η αδεια του υπαλληλου.σαν ειδικου σκοπου

υπάρχουν διαφορα φεκ που παραπέμπουν το ένα στο άλλο και δεν έχω βγάλει άκρη. Οι υπηρεσίες στο δημόσιο με τις άδειες ενίοτε είναι σουρεαλιστικές λόγω γραφειοκρατίας, ανάλογα και με τη διάθεση κ την ευελιξία αυτού που τις χορηγεί. Ο δικός μου διευθυντής ας πούμε ξέρω ότι θα μου έβγαζε την ψυχή, θα με άφηνε να ψάχνω μόνη μου τους νόμους για το τι δικαιούμαι και εκείνος στο τέλος θα ασχολιοταν με το τι ημερομηνία πρέπει να έχει ο αριθμός πρωτοκόλλου για να είναι τυπικα σωστή η χορήγηση. Άλλος θα έδινε απλα ο,τι υπήρχε διαθέσιμο για να μην ασχοληθεί άλλο, από τη στιγμή που ο λόγια της απουσίας είναι αναπόφευκτος, και στο κάτω κάτω ένας λογικός άνθρωπος δεν θα ήθελε να κυκλοφορεί στη δουλειά του γονιός που φροντίζει παιδί με covid άρα είναι πιθανό να κολλήσει κι ο ίδιος λόγω της πολύ στενής επαφής. Τίποτα όμως δεν λειτουργεί λογικά, οπότε τι περιμένουμε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Έσπερος said:

υπάρχουν διαφορα φεκ που παραπέμπουν το ένα στο άλλο και δεν έχω βγάλει άκρη. Οι υπηρεσίες στο δημόσιο με τις άδειες ενίοτε είναι σουρεαλιστικές λόγω γραφειοκρατίας, ανάλογα και με τη διάθεση κ την ευελιξία αυτού που τις χορηγεί. Ο δικός μου διευθυντής ας πούμε ξέρω ότι θα μου έβγαζε την ψυχή, θα με άφηνε να ψάχνω μόνη μου τους νόμους για το τι δικαιούμαι και εκείνος στο τέλος θα ασχολιοταν με το τι ημερομηνία πρέπει να έχει ο αριθμός πρωτοκόλλου για να είναι τυπικα σωστή η χορήγηση. Άλλος θα έδινε απλα ο,τι υπήρχε διαθέσιμο για να μην ασχοληθεί άλλο, από τη στιγμή που ο λόγια της απουσίας είναι αναπόφευκτος, και στο κάτω κάτω ένας λογικός άνθρωπος δεν θα ήθελε να κυκλοφορεί στη δουλειά του γονιός που φροντίζει παιδί με covid άρα είναι πιθανό να κολλήσει κι ο ίδιος λόγω της πολύ στενής επαφής. Τίποτα όμως δεν λειτουργεί λογικά, οπότε τι περιμένουμε; 

 

Να μου επιτρέψετε να παρατηρήσω ότι όσο το κράτος μας δεν δίνει αντικαταστάτες άμεσα για τα μαθήματα που χάνονται, δυστυχώς δεν είναι λογικό να λείπουν καθηγητές χωρίς εξαιρετικά σοβαρή αιτία. Αν ένας καθηγητής έχει 2 παιδάκια και το καθένα αρρωστήσει από κοβιντ, και μετά και από κάποιες άλλες παιδικές νόσους, τα τμήματα του σχολείου μπορεί να χάσουν και 1 και 2 μήνες μάθημα τελικά, αν όλες αυτές οι άδειες δίνονται. Θα ήταν πολύ λογικό και ανθρώπινο αν υπήρχε ένα σύνολο αναπληρωτών διαθέσιμων άμεσα, όπως συμβαίνει σε άλλες χώρες. Ίσως είναι όμως κρίμα να μην αξιοποιείται η τηλεεκπαίδευση γι αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , CutiePies είπε:

 

Να μου επιτρέψετε να παρατηρήσω ότι όσο το κράτος μας δεν δίνει αντικαταστάτες άμεσα για τα μαθήματα που χάνονται, δυστυχώς δεν είναι λογικό να λείπουν καθηγητές χωρίς εξαιρετικά σοβαρή αιτία. Αν ένας καθηγητής έχει 2 παιδάκια και το καθένα αρρωστήσει από κοβιντ, και μετά και από κάποιες άλλες παιδικές νόσους, τα τμήματα του σχολείου μπορεί να χάσουν και 1 και 2 μήνες μάθημα τελικά, αν όλες αυτές οι άδειες δίνονται. Θα ήταν πολύ λογικό και ανθρώπινο αν υπήρχε ένα σύνολο αναπληρωτών διαθέσιμων άμεσα, όπως συμβαίνει σε άλλες χώρες. Ίσως είναι όμως κρίμα να μην αξιοποιείται η τηλεεκπαίδευση γι αυτό το λόγο.

Αυτό όμως δεν είναι θέμα του υπαλλήλου, το ότι δεν έχει προβλεψη το κρατοσ για αναπληρωτές. Δλδ αν δεν είναι σοβαρή αιτία το ότι το παιδί σου έχει covid άρα είναι σε καραντίνα κ δεν μπορεί να το προσεξει άλλος, τι είναι σοβαρή αιτία; 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Έσπερος said:

Αυτό όμως δεν είναι θέμα του υπαλλήλου, το ότι δεν έχει προβλεψη το κρατοσ για αναπληρωτές. Δλδ αν δεν είναι σοβαρή αιτία το ότι το παιδί σου έχει covid άρα είναι σε καραντίνα κ δεν μπορεί να το προσεξει άλλος, τι είναι σοβαρή αιτία; 

 

Κοιτάξτε, στον ιδιωτικό τομέα, οι άδειες γι αυτό το σκοπό είναι περιορισμένες και άνευ αποδοχών. Οπότε θα έλεγα ότι σοβαρή αιτία είναι το παιδί να νοσηλεύεται, ή να είναι εντελώς ανήμπορο, με 40 πυρετό ή συνεχείς εμετούς κλπ. Δύσκολα θα δώσει ιδιωτική εταιρεία άδεια προληπτικά. Άλλωστε όχι μόνο στη χώρα μας, που είναι πολύ μπροστά από την Αμερικάνικη καθημερινότητα, αν και πολύ πίσω από τις Σκανδιναβικές χώρες.

Δεν μπορεί να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά. Βέβαια, η παράδοση πλέον θα μπορούσε σε κατάσταση ανάγκης να γίνει με τηλεκπαίδευση, οπότε είναι κρίμα ότι δεν προβλέπεται.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , CutiePies είπε:

 

Κοιτάξτε, στον ιδιωτικό τομέα, οι άδειες γι αυτό το σκοπό είναι περιορισμένες και άνευ αποδοχών. Οπότε θα έλεγα ότι σοβαρή αιτία είναι το παιδί να νοσηλεύεται, ή να είναι εντελώς ανήμπορο, με 40 πυρετό ή συνεχείς εμετούς κλπ. Δύσκολα θα δώσει ιδιωτική εταιρεία άδεια προληπτικά. Άλλωστε όχι μόνο στη χώρα μας, που είναι πολύ μπροστά από την Αμερικάνικη καθημερινότητα, αν και πολύ πίσω από τις Σκανδιναβικές χώρες.

Δεν μπορεί να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά. Βέβαια, η παράδοση πλέον θα μπορούσε σε κατάσταση ανάγκης να γίνει με τηλεκπαίδευση, οπότε είναι κρίμα ότι δεν προβλέπεται.

Άρα το πρόβλημα είναι η απουσία πρόβλεψης. παιδί με κοβιντ μπαίνει σε καραντίνα ακόμα κι αν είναι ασυμπτωματικο. Δεν επιτρέπεται να έρθει άτομο στο σπίτι να το προσεξει. Άρα ο γονιός πρέπει να λείψει από τη δουλειά του. Ας υπήρχε προβλεψη λοιπόν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

υπάρχουν διαφορα φεκ που παραπέμπουν το ένα στο άλλο και δεν έχω βγάλει άκρη. Οι υπηρεσίες στο δημόσιο με τις άδειες ενίοτε είναι σουρεαλιστικές λόγω γραφειοκρατίας, ανάλογα και με τη διάθεση κ την ευελιξία αυτού που τις χορηγεί. Ο δικός μου διευθυντής ας πούμε ξέρω ότι θα μου έβγαζε την ψυχή, θα με άφηνε να ψάχνω μόνη μου τους νόμους για το τι δικαιούμαι και εκείνος στο τέλος θα ασχολιοταν με το τι ημερομηνία πρέπει να έχει ο αριθμός πρωτοκόλλου για να είναι τυπικα σωστή η χορήγηση. Άλλος θα έδινε απλα ο,τι υπήρχε διαθέσιμο για να μην ασχοληθεί άλλο, από τη στιγμή που ο λόγια της απουσίας είναι αναπόφευκτος, και στο κάτω κάτω ένας λογικός άνθρωπος δεν θα ήθελε να κυκλοφορεί στη δουλειά του γονιός που φροντίζει παιδί με covid άρα είναι πιθανό να κολλήσει κι ο ίδιος λόγω της πολύ στενής επαφής. Τίποτα όμως δεν λειτουργεί λογικά, οπότε τι περιμένουμε; 

επισης ειναι κ η θεση που δουλευεις.δ ειναι το ιδιο ενα γραφειο που δ εχεις επαφη με κοινο,με εργαζομενους στον χωρο υγειας.που απο οσο ξερω παρολο την ευαισθητη θεση ειναι δυσκολο να παρεις αδεια.η για οσους ξερουν τις συνθηκες εργασιας σε σωματα ασφαλειας

ακριβως αυτο ειπε κ ο γιατρος στον αντρα μου,με το παιδι σου αρρωστο δυσκολο να μην κολλησεις,κ στην δουλεια σου ειναι τετοιες οι συνθηκες που ειναι δυσκολα τα μετρα.βεβαια ειναι τσεκαρισμενο 1000% οτι τελικα εκεινος δ κολλησε απο την μικρη

η δασκαλα της μεγαλης χρειαστηκε να λειψει.το ηξερε απο παρασκευη κ ενημερωσε τα παιδια.αρρωστησε ενα της παιδακι,δ ξερω αν ειναι κοβιντ,κ θα ελειπε ολη την εβδομαδα.δ ξερω ποσο ευκολο ηταν διαδικαστικα,επισης ξερω οτι στο σχολειο μας τουλ δ εχουν ελλειψεις προσωπικου,παντως ολη την εβδομαδα τα μαθηματα που εκανε η βασικη μας δασκαλα,γινανε απο αλλο δασκαλο που υπαρχει στο σχολειο.δ ξερω τι ακριβως κανει,μουσικη,ολοημερο,δ τον ξερω προσωπικα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

η δασκαλα της μεγαλης χρειαστηκε να λειψει.το ηξερε απο παρασκευη κ ενημερωσε τα παιδια.αρρωστησε ενα της παιδακι,δ ξερω αν ειναι κοβιντ,κ θα ελειπε ολη την εβδομαδα.δ ξερω ποσο ευκολο ηταν διαδικαστικα,επισης ξερω οτι στο σχολειο μας τουλ δ εχουν ελλειψεις προσωπικου,παντως ολη την εβδομαδα τα μαθηματα που εκανε η βασικη μας δασκαλα,γινανε απο αλλο δασκαλο που υπαρχει στο σχολειο.δ ξερω τι ακριβως κανει,μουσικη,ολοημερο,δ τον ξερω προσωπικα

Στην πρωτοβάθμια όταν λείπει κάποιος, πυ το πρόβλημα είναι τεράστιο φυσικά, συνήθως τον αναπληρώνει αυτός του ολοήμερου κ έτσι χάνονται ώρες στο ολοήμερο αλλά είναι κάπως πιο πρακτικό από το να μην πάει ένα τμήμα καθόλου. Εμείς το ζήσαμε και αυτό δυστυχώς γιατί συνέπεσαν ασθένειες και στη δική μας δασκάλα κ στο ολοήμερο... Και η βλακεία είναι ότι δεν επιτρέπεται σε δασκάλους ειδικής αγωγής να κάνουν τέτοια αναπλήρωση. Στη δευτεροβάθμια αν λείψει καποιος μια μέρα, απ.ώς 4-5 τμήματα χάνουν ένα μάθημα μόνο, τα παιδιά το ευχαριστιούνται, οι γονείς μπορεί και να μην το μάθουν καν, ο διευθυντής τραβάει τα μαλλιά του από τον χαμό στο προαύλιο και οι υπολοιποι βρίζουν σιωπηλά για την αναστάτωση. Κανονικα σε όλα τα σχολεία, ή σε ομάδες συστεγαζόμενων, θα μπορούσε να υπάρχει άτομο διαθέσιμο πάντα για τέτοιες περιπτώσεις. Ας έκανε γραμματεία ή βιβλιοθήκη τις άλλες ώρες, κατά τ'άλλα ανάγκες πάντα προκύπτουν για κάποια τέτοια αναπλήρωσ. Στην Κύπρο αν λείπεις από 5 μέρες και πάνω, φέρνουν αναπληρωτή. Ίσως για την πρωτοβάθμια φέρνουν κ πι γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Έσπερος said:

Απ ο,τι έχω καταλάβει ούτε στο δημόσιο δικαιούσαι ειδική άδεια επειδή το παιδί σου αρρώστησε κ μάλιστα υποχρεούται κ σε 10ημερη καραντίνα. Υποτίθεται ότι θα πάρεις την ασθένειας τέκνου, αν δεν την εχεις φάει ήδη, και μετά θα κόψεις τον λαιμό σου. Ή θα εύχεσαι να κολλήσεις κι εσυ για να δικαιούσαι άδεια για σένα….  Πάντως έχω σκεφτεί ότι αν κολλούσε το παιδί μου θα κοιτούσα να κάνω κάθε μέρα ραπιντ ώστε αν κολλήσω κ εγω να το περάσω μέσα στην υπάρχουσα καραντίνα, μη χρειαστεί κι άλλο κλείσιμο… 

μα είσαι εμβολιασμένη γιατί να χρειαστεί να μείνεις καραντίνα ξανά??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , kotsifikos είπε:

μα είσαι εμβολιασμένη γιατί να χρειαστεί να μείνεις καραντίνα ξανά??

λέω αν εντωμεταξυ κολλήσω ας πούμε κ το διαπιστώσω αργά, ενώ ήδη θα έχουμε κλειστή σαν οικογένεια λόγω του παιδιού. καλύτερα να εχεις κάνει τεστ νωρίς για να το ξέρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, σήμερα λάβαμε ενημερωση από το προνήπιο ότι βρέθηκε θετικό κρούσμα, παιδί που τελευταια φορά πήγε την Πέμπτη κ όλα τα παιδιά θα πρέπει να προσκομίσουν αρνητικό rapid για να πάνε αύριο. Ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε αυτήν την εμπειρία με κρούσμα συμμαθητή του παιδιού σας το στέλνατε σχολείο? Κι αν δεν το στείλεις κάποιες μέρες δικαιολογούνται οι απουσίες?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα, σήμερα λάβαμε ενημερωση από το προνήπιο ότι βρέθηκε θετικό κρούσμα, παιδί που τελευταια φορά πήγε την Πέμπτη κ όλα τα παιδιά θα πρέπει να προσκομίσουν αρνητικό rapid για να πάνε αύριο. Ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε αυτήν την εμπειρία με κρούσμα συμμαθητή του παιδιού σας το στέλνατε σχολείο? Κι αν δεν το στείλεις κάποιες μέρες δικαιολογούνται οι απουσίες?

Μήπως να το στείλεις καλθτερα από Τετάρτη που θα έχει περάσει το πενταμελούς?

Ξερεις πως είναι το παιδάκι που αρρώστησε?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το παιδί.που νόσησε το περνά σχετικά ελαφρά, γιατί μίλησε ο σύζυγος μου με το σχολείο όχι εγω. Κι εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν, για αύριο ζήτησα άδεια αλλά από τρίτη θα δυσκολευτουμε λιγο αν τον κρατήσουμε σπίτι με το ποιός θα τον προσέχει. Αύριο είπαν θα μας δώσουν αναλυτικές οδηγίες, νομίζω από εδώ κ περα για κάποιες μέρες θέλει κάθε μέρα self test?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα, σήμερα λάβαμε ενημερωση από το προνήπιο ότι βρέθηκε θετικό κρούσμα, παιδί που τελευταια φορά πήγε την Πέμπτη κ όλα τα παιδιά θα πρέπει να προσκομίσουν αρνητικό rapid για να πάνε αύριο. Ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε αυτήν την εμπειρία με κρούσμα συμμαθητή του παιδιού σας το στέλνατε σχολείο? Κι αν δεν το στείλεις κάποιες μέρες δικαιολογούνται οι απουσίες?

Καλησπέρα, εμείς είχαμε κρούσμα στην τάξη της κόρης μου (προνηπιο-νηπιο), το μάθαμε Τρίτη και μέχρι και την Παρασκευή που κάναμε το ραπιντ, στο σχολείο πήγαιναν 4 παιδάκια, προφανώς όσα δεν είχαν τη δυνατότητα να μείνουν σπίτι. Κανένα παιδί δεν κόλλησε πάντως. Εμάς βέβαια η δασκάλα είναι του αντιεμβολιαστικου, προσέχει αρκετά και μόνη της είπε να μην πάμε τα παιδιά όσοι μπορούμε, οπότε σίγουρα δεν μετρούσε απουσίες. Εύχομαι να μην έχετε κολλήσει και όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα, σήμερα λάβαμε ενημερωση από το προνήπιο ότι βρέθηκε θετικό κρούσμα, παιδί που τελευταια φορά πήγε την Πέμπτη κ όλα τα παιδιά θα πρέπει να προσκομίσουν αρνητικό rapid για να πάνε αύριο. Ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε αυτήν την εμπειρία με κρούσμα συμμαθητή του παιδιού σας το στέλνατε σχολείο? Κι αν δεν το στείλεις κάποιες μέρες δικαιολογούνται οι απουσίες?

 

Σε εμάς που είχε κρούσμα στην τάξη, κάναμε self test και πήγαμε. Δεν μας είπαν για ράπιντ παρά μόνο την τελευταία μέρα (δεν θυμάμαι πια είναι 7η νομίζω από την ημέρα που βρέθηκε το κρούσμα). Κάποια παιδάκια έλειψαν αλλά τα περισσότερα πήγαν. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να κάτσουν σπίτι. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να έχει ένα παιδάκι κορονοιό στην τάξη και να μην ανιχνευτεί και ποτέ. Για απουσίες δεν υπάρχει θέμα στο νήπιο και στο δημοτικό. Δεν υπάρχει όριο. Αν δεν πας για μεγάλο χρονικό διάστημα ή αν λείπεις πολύ συχνά μπορεί να κάνουν έρευνα για τους λόγους (αν δηλαδή υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τις απουσίες). Για το γυμνάσιο - λύκειο δεν ξέρω αν καλύπτονται οι απουσίες όσων δεν πάνε λόγω κρούσματος στην τάξη. Δεν νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...