Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Στον άντρα μου σε μεγάλο πολυκατάστημα δεν του επέτρεψαν την είσοδο με σκαναρισμενη ταυτότητα γιατί λέει μπορεί να εχει πάρει το πιστοποιητικό εμβολιασμού κ το πίσω μέρος της ταυτότητας από κάποιον άλλον κ το μπροστά της ταυτότητας με τη φωτό να είναι δικό του.:lol: Ρε παιδιά λέει μια αντίσταση ήρθα να πάρω σιγά μην καθόμουν να κάνω ολόκληρη πλαστοπροσωπία, δεν έπιασε. Τρελα. Έχε κ την ταυτότητα μαζί για παν ενδεχομενο.

Εν τω μεταξύ, μπορεί κάποιος να μου πει τι ισχύει για τα παιδιά; Είπαν εδώ και μέρες ότι θα αλλάξουν το θεμα με το σελφ τεστ ημέρας αλλά δεν βρίσκω κάτι επίσημο εκτός από δηλώσεις. Κάναμε το τεστ του παιδιού Δευτέρα βράδυ, το δήλωσα χτες το πρωί κ το μεσημέρι σε κατάστημα έβγαινε άκυρο και δεν μας άφησαν να μπούμε.

 

Σκανάρονται οι σχολικές κάρτες? Εμένα απλώς τις κοιτάνε παντού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

3 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Σκανάρονται οι σχολικές κάρτες? Εμένα απλώς τις κοιτάνε παντού.

Τώρα που μπήκα ξανά εδώ στη διαδικασία να βγάζω σχολικές κάρτες, αυτό βλέπω κι εγώ. Δεν μπορεί να σκαναριστεί, αυτή τουλάχιστον που βγάζω εγώ από το self-testing.gov.gr. Είναι η ίδια που υπήρχε και πιο παλιά. Οπότε απλώς την κοιτάζουν. Δε νομίζω όμως το θέμα χρονικής ισχύος του self-test που γίνεται για το σχολείο στα καταστήματα να έχει αποσαφηνιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πηγα χτες σε hondos center κ ειχα μπροστα την ταμια να τσακωνεται με τις υπολοιπες γιατι εκαναν το εμβολιο και γιατι αυτη να κανει ραπιντ κ οι υπολοιποι οχι.

Κ καπου εκει αναρωτηθηκα σε τι κοσμο μεγαλωνουμε το παιδι μας.

Εχουμε χασει την μπαλα, την ουσια, ακουμε νεκρους καθε μερα και λεμε νταξ μωρε παμε παρακατω, εμεις να μαστε καλα.Φοβαμαι οτι οταν πια τελειωσουν ολα αυτα δε θα χει απομεινει και τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις την υποβολή στο edupass βγάζει ένα qr code. Εγώ το αποθηκεύω κ αυτό μου ζήτησαν να δούνε εκεί που πήγα. Πάντως δεν δέχτηκαν ούτε την καρτα γιατί το τεστ είχε γίνει το προηγούμενο βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Lenia16 είπε:

Όταν κάνεις την υποβολή στο edupass βγάζει ένα qr code. Εγώ το αποθηκεύω κ αυτό μου ζήτησαν να δούνε εκεί που πήγα. Πάντως δεν δέχτηκαν ούτε την καρτα γιατί το τεστ είχε γίνει το προηγούμενο βράδυ.

Στο παρτυ δέχτηκαν πάντως παιδιά που ει αν κάνει σελφ τεστ την προηγουμενη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι μαθητές ιδιωτικών δεν βγάζουν κάρτα μέσω edupass, μάλλον έτσι εξηγείται.

 

Στην παλιά σχολική κάρτα του selftesting gov gr που χρησιμοποιούμε ακόμη όσοι έχουμε παιδιά σε ιδιωτικό σχολειο, δεν βγαίνει qr code.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Deena είπε:

Οι μαθητές ιδιωτικών δεν βγάζουν κάρτα μέσω edupass, μάλλον έτσι εξηγείται.

 

Στην παλιά σχολική κάρτα του selftesting gov gr που χρησιμοποιούμε ακόμη όσοι έχουμε παιδιά σε ιδιωτικό σχολειο, δεν βγαίνει qr code.

Γιατι πουθενά  στις δραστηριότητες δεν μου ζητάνε τίποτα πλέον?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Γιατι πουθενά  στις δραστηριότητες δεν μου ζητάνε τίποτα πλέον?

Τι εννοείς; Δεν ζητάνε self? Κακώς, εμείς το δείχνουμε κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Deena είπε:

Τι εννοείς; Δεν ζητάνε self? Κακώς, εμείς το δείχνουμε κάθε φορά.

Οζι.δεν ελεγχουν

Τουλάχιστον έως την Παρασκευή.μετα δεν ξαναπηγε σε δραστηριότητα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Deena είπε:

Οι μαθητές ιδιωτικών δεν βγάζουν κάρτα μέσω edupass, μάλλον έτσι εξηγείται.

 

Στην παλιά σχολική κάρτα του selftesting gov gr που χρησιμοποιούμε ακόμη όσοι έχουμε παιδιά σε ιδιωτικό σχολειο, δεν βγαίνει qr code.

Ε και που ξέρουν στα μαγαζιά αν το παιδί μου πάει σε δημόσιο ή ιδιωτικό; Εντάξει η κατάσταση είναι γελοία πραγματικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ε και που ξέρουν στα μαγαζιά αν το παιδί μου πάει σε δημόσιο ή ιδιωτικό; Εντάξει η κατάσταση είναι γελοία πραγματικά. 

Στο παρτυ όλα τα παιδιά ήταν σε ιδιωτικό σε όλα έγινε έλεγχος.τι αλλάζει στην πράξη με την δήλωση?δεν έχω καταλάβει.κ στις δύο περιπτώσεις οι γονείς μπορούν να δηλώσουν ψεύτικο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ε και που ξέρουν στα μαγαζιά αν το παιδί μου πάει σε δημόσιο ή ιδιωτικό; Εντάξει η κατάσταση είναι γελοία πραγματικά. 

Το «μάλλον έτσι εξηγείται» πήγαινε στο γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ να επιχειρήσουν να σκανάρουν σχολική κάρτα, αφού αυτό που επιδεικνύω δεν έχει qr code ώστε να είναι δεκτικό σκαναρίσματος.

 

Κατα τα άλλα δεν ξέρω κι εγώ ακριβώς τί ζητάνε για τα παιδιά στα μαγαζιά, τα δικά μου εκτός από σχολείο και δραστηριότητες δεν τα πάμε πουθενά καλώς ή κακώς.

 

Μονο στο Καλλιμάρμαρο τα πήγα την Κυριακή το πρωί και κάναμε self πριν φύγουμε, οπότε μπήκαν με την σχολική κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η σχολική κάρτα δεν έχει barcode. Σε καμία πλατφόρμα. Την είχα μαζί μου, την έδειξα, δεν τους έκανε γιατί το τεστ είχε γίνει Δευτέρα βράδυ όπως προβλέπεται για να το δείξουμε την Τρίτη στο σχολείο. Είχα αποθηκεύσει στο κινητό με σκρινσοτ το qr code που βγαίνει κατά τη δήλωση ( έχω την εντύπωση ότι βγαίνει κ στο selftesting.gov κάτω από το πράσινο πλαίσιο που αναγράφεται ο μοναδικός κωδικός της δήλωσης, πριν επιλέξεις την εκτύπωση), το οποίο έβγαινε άκυρο. Συνεπώς δεν μπήκαμε. Κ ερωτω απλώς, τι ισχύει τελικά; Κάνουμε τεστ για να το δείξουμε την Τρίτη στο σχολείο κ ισχύει για τις υπόλοιπες δραστηριότητες ή ισχύει το 24ωρο σελφ τεστ; Κ αν δεν ισχύει το 24ωρο σελφ αλλά η σχολικη κάρτα, πού έχει διατυπωθεί επίσημα για να μπορούμε να το χρησιμοποιούμε ως αντίλογο όπου μας ζητάνε 24ωρο; Γιατί αν δεν έχεις κάπου να αφήσεις το παιδί κ πρέπει να το πάρεις μαζί σου όπου πας, χρειάζεσαι 7 σελφ τεστ την εβδομάδα κ εφόσον δεν γίνεται να εμβολιαστούν, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση που έχει εκδοθεί κ είναι σε ισχύ σχετικά με τα 24ωρα σελφ τεστ, θα έπρεπε να δίνονται δωρεάν. Δεν ξέρω αν τώρα έγινα κατανοητή αλλά αν κάποιος γνωρίζει αν έχει βγει κάποια καινούρια σχετική απόφαση θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας το πει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Lenia16 είπε:

Κορίτσια η σχολική κάρτα δεν έχει barcode. Σε καμία πλατφόρμα. Την είχα μαζί μου, την έδειξα, δεν τους έκανε γιατί το τεστ είχε γίνει Δευτέρα βράδυ όπως προβλέπεται για να το δείξουμε την Τρίτη στο σχολείο. Είχα αποθηκεύσει στο κινητό με σκρινσοτ το qr code που βγαίνει κατά τη δήλωση ( έχω την εντύπωση ότι βγαίνει κ στο selftesting.gov κάτω από το πράσινο πλαίσιο που αναγράφεται ο μοναδικός κωδικός της δήλωσης, πριν επιλέξεις την εκτύπωση), το οποίο έβγαινε άκυρο. Συνεπώς δεν μπήκαμε. Κ ερωτω απλώς, τι ισχύει τελικά; Κάνουμε τεστ για να το δείξουμε την Τρίτη στο σχολείο κ ισχύει για τις υπόλοιπες δραστηριότητες ή ισχύει το 24ωρο σελφ τεστ; Κ αν δεν ισχύει το 24ωρο σελφ αλλά η σχολικη κάρτα, πού έχει διατυπωθεί επίσημα για να μπορούμε να το χρησιμοποιούμε ως αντίλογο όπου μας ζητάνε 24ωρο; Γιατί αν δεν έχεις κάπου να αφήσεις το παιδί κ πρέπει να το πάρεις μαζί σου όπου πας, χρειάζεσαι 7 σελφ τεστ την εβδομάδα κ εφόσον δεν γίνεται να εμβολιαστούν, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση που έχει εκδοθεί κ είναι σε ισχύ σχετικά με τα 24ωρα σελφ τεστ, θα έπρεπε να δίνονται δωρεάν. Δεν ξέρω αν τώρα έγινα κατανοητή αλλά αν κάποιος γνωρίζει αν έχει βγει κάποια καινούρια σχετική απόφαση θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας το πει.

 Μήπως δεν λειτουργούσε το σύστημα τους?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Lenia16 είπε:

Κορίτσια η σχολική κάρτα δεν έχει barcode. Σε καμία πλατφόρμα. Την είχα μαζί μου, την έδειξα, δεν τους έκανε γιατί το τεστ είχε γίνει Δευτέρα βράδυ όπως προβλέπεται για να το δείξουμε την Τρίτη στο σχολείο. Είχα αποθηκεύσει στο κινητό με σκρινσοτ το qr code που βγαίνει κατά τη δήλωση ( έχω την εντύπωση ότι βγαίνει κ στο selftesting.gov κάτω από το πράσινο πλαίσιο που αναγράφεται ο μοναδικός κωδικός της δήλωσης, πριν επιλέξεις την εκτύπωση), το οποίο έβγαινε άκυρο. Συνεπώς δεν μπήκαμε. Κ ερωτω απλώς, τι ισχύει τελικά; Κάνουμε τεστ για να το δείξουμε την Τρίτη στο σχολείο κ ισχύει για τις υπόλοιπες δραστηριότητες ή ισχύει το 24ωρο σελφ τεστ; Κ αν δεν ισχύει το 24ωρο σελφ αλλά η σχολικη κάρτα, πού έχει διατυπωθεί επίσημα για να μπορούμε να το χρησιμοποιούμε ως αντίλογο όπου μας ζητάνε 24ωρο; Γιατί αν δεν έχεις κάπου να αφήσεις το παιδί κ πρέπει να το πάρεις μαζί σου όπου πας, χρειάζεσαι 7 σελφ τεστ την εβδομάδα κ εφόσον δεν γίνεται να εμβολιαστούν, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση που έχει εκδοθεί κ είναι σε ισχύ σχετικά με τα 24ωρα σελφ τεστ, θα έπρεπε να δίνονται δωρεάν. Δεν ξέρω αν τώρα έγινα κατανοητή αλλά αν κάποιος γνωρίζει αν έχει βγει κάποια καινούρια σχετική απόφαση θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας το πει.

Εχεις δίκιο, είναι αυτό που συζητούσαμε κ τις προάλλες. δλδ στο σχολείο ισχύει ένα τεστ από πέμπτη απόγευμα έως δευτέρα, αλλά οπουδήποτε αλλού δεν ισχύει… είχαν πει ότι ΘΑ διευθετηθεί… αλλά δεν ακουσα κάτι… 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας σκαθαριών κ στις δραστηριότητες?

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σας σκαθαριών κ στις δραστηριότητες?

Σκαναρουν.χωρις τα σκαθαρια

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lenia16 said:

Κορίτσια η σχολική κάρτα δεν έχει barcode. Σε καμία πλατφόρμα. Την είχα μαζί μου, την έδειξα, δεν τους έκανε γιατί το τεστ είχε γίνει Δευτέρα βράδυ όπως προβλέπεται για να το δείξουμε την Τρίτη στο σχολείο. Είχα αποθηκεύσει στο κινητό με σκρινσοτ το qr code που βγαίνει κατά τη δήλωση ( έχω την εντύπωση ότι βγαίνει κ στο selftesting.gov κάτω από το πράσινο πλαίσιο που αναγράφεται ο μοναδικός κωδικός της δήλωσης, πριν επιλέξεις την εκτύπωση), το οποίο έβγαινε άκυρο. Συνεπώς δεν μπήκαμε. Κ ερωτω απλώς, τι ισχύει τελικά; Κάνουμε τεστ για να το δείξουμε την Τρίτη στο σχολείο κ ισχύει για τις υπόλοιπες δραστηριότητες ή ισχύει το 24ωρο σελφ τεστ; Κ αν δεν ισχύει το 24ωρο σελφ αλλά η σχολικη κάρτα, πού έχει διατυπωθεί επίσημα για να μπορούμε να το χρησιμοποιούμε ως αντίλογο όπου μας ζητάνε 24ωρο; Γιατί αν δεν έχεις κάπου να αφήσεις το παιδί κ πρέπει να το πάρεις μαζί σου όπου πας, χρειάζεσαι 7 σελφ τεστ την εβδομάδα κ εφόσον δεν γίνεται να εμβολιαστούν, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση που έχει εκδοθεί κ είναι σε ισχύ σχετικά με τα 24ωρα σελφ τεστ, θα έπρεπε να δίνονται δωρεάν. Δεν ξέρω αν τώρα έγινα κατανοητή αλλά αν κάποιος γνωρίζει αν έχει βγει κάποια καινούρια σχετική απόφαση θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας το πει.

 

24ωρο σελφ.

Ηταν να σταλει μια εγκυκλιος να μπαινεις με σχολικη καρτα, αλλα αυτο δε συνεβη ποτε. Το διευκρινισα με φιλο εστιατορα την Κυριακη.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σας σκαθαριών κ στις δραστηριότητες?

Σκαναρουν.χωρις τα σκαθαρια

δ σκαναρουν.αλλα καθε φορα οταν παμε ζητανε να δουνε τεστ.συγκεκριμενα μπορουμε να τα στελνουμε κ πριν παμε σε μεηλ η βαιμπερ

σε μαγαζι αν θυμαμαι καλα πηγαμε με τεστ ιδιας μερας γτ ετυχε,δ ξαναπηγαμε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Mετσ την τριτη δοση σε πόσες μέρες αποκτάνε ανοσία?

Σε δέκα διάβασα.

 Και έμαθα και κατι αλλο φοβερό, κάποιο που έχουν φίλους φαρμακοποιούς ζητάνε να τους δηλώσουν θετικούς στον κοβιντ , μπαίνουν δυο βδομάδες καραντινα και μετα έχουν το πιστοποιητικό νοσησης... ε δεν τρωγόμαστε ρε παιδί μου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Κάντι είπε:

Σε δέκα διάβασα.

 Και έμαθα και κατι αλλο φοβερό, κάποιο που έχουν φίλους φαρμακοποιούς ζητάνε να τους δηλώσουν θετικούς στον κοβιντ , μπαίνουν δυο βδομάδες καραντινα και μετα έχουν το πιστοποιητικό νοσησης... ε δεν τρωγόμαστε ρε παιδί μου!

Ναι.ρο άκουσα στο ραδιόφωνο.εδω άλλοι πήγαν κ κολλησαν επίτηδες.

Στ αεροπλάνα ποιοι θα μπαίνουν?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι.ρο άκουσα στο ραδιόφωνο.εδω άλλοι πήγαν κ κολλησαν επίτηδες.

Στ αεροπλάνα ποιοι θα μπαίνουν?

Οκ το να κολλήσεις επίτηδες ειναι θεμιτό. Θες να αποκτήσεις ανοσία και πιστεύεις οτι δεν θα πάθεις τιποτα. Το να κυκλοφορείς ομως με βεβαίωση νοσησης παντού , ενώ δεν εχεις κολλήσει ειναι λαμογια.

 Για τα αεροπλάνα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι.ρο άκουσα στο ραδιόφωνο.εδω άλλοι πήγαν κ κολλησαν επίτηδες.

Στ αεροπλάνα ποιοι θα μπαίνουν?

Μολις ανακάλυψα κατι, σου στέλνω πμ σε προϋπάρχουσα συνομιλία , σημερα και παλιότερα και μπηκα τωρα να δω αν τα διάβασες και γραφει left conversation , ότι να ναι! Προφανώς την διεγραψες;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Μολις ανακάλυψα κατι, σου στέλνω πμ σε προϋπάρχουσα συνομιλία , σημερα και παλιότερα και μπηκα τωρα να δω αν τα διάβασες και γραφει left conversation , ότι να ναι! Προφανώς την διεγραψες;

Οχι

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Κάντι said:

Οκ το να κολλήσεις επίτηδες ειναι θεμιτό. Θες να αποκτήσεις ανοσία και πιστεύεις οτι δεν θα πάθεις τιποτα. Το να κυκλοφορείς ομως με βεβαίωση νοσησης παντού , ενώ δεν εχεις κολλήσει ειναι λαμογια.

 Για τα αεροπλάνα δεν ξερω.

Λαμογιά είναι το λιγότερο που μπορεί να πει κανείς, καμία συνείδηση για τίποτα!!! Ο κάθε ένας για τον εαυτό του!

Μη ξεχνάμε και όσα βγήκαν το Φθινόπωρο για πλαστά πιστοποιητικά εμβολιασμόυ,ή για εμβολιασμούς που δεν έγιναν ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...