Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Διάβασα προσφατα μια μελετη απο την Ολλανδια, την είχαν και αρκετές ελληνικές εφημερίδες. Είναι προδημοσίευση μελέτης για την μείωση της μετάδοσης από τους εμβολιασμένους. Είναι προδημοσίευση, και προσωπικά κρατάω επιφυλάξεις. Αν είναι αληθής, είναι έγκλημα κατά της ανθρωπότητας η άρνηση του εμβολιασμού. Ασφαλώς είναι μεγάλο το αν, αφού δεν έχει κριθεί νομίζω ακόμη. Αλλά να είναι πια τόσο μεγάλη απάτη; Είναι τεράστια τα νούμερα!

Το αποτέλεσμα είναι ότι η συνδυαστική μείωση , δηλαδή δεν κολλάω άρα δεν μεταδίδω, και να κολλήσω δε μεταδίδω το ίδιο είναι "vaccines reduce transmission by more than 80 per cent overall".  Κέντρο Επιδημιολογίας και Επιτήρησης Λοιμωδών Νόσων της Ολλανδίας

Το έχει καμία κυρία εδώ που να γνωρίζει σε βάθος το αντικείμενο; Λέτε να μην ισχύει;

Πάντως η παθολόγος μου είναι 100% πεπεισμένη ότι οι ανεμβολίαστοι ευθύνονται για τη μετάδοση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, maripoz είπε:

Είναι γεγονός φυσικά, η συζητηση όμως ήταν αν οι γιατροί σε αναστολή είναι προτιμότερο να επιστρέψουν παρά να είναι κενές οι θέσεις. 

Αυτό σηκώνει συζήτηση ναι..

Νομίζω πως τα περισσότερα μέτρα έχουν ως 1ο στόχο να ασκήσουν πίεση να εμβολιαστουν όσο το δυνατόν περισσότεροι, ώστε να μειωθούν οι νοσηλείες των βαριά ασθενών και οι θάνατοι. Αφου δεν υπάρχει κάποια οργανωμένη ιατρική και επιστημονική καμπάνια και υπάρχουν γιατροί/νοσηλευτές που είναι κατά των εμβολιασμών ο απλός κόσμος γιατί να πειστεί να εμβολιαστεί?

Και επισης αν άφηναν το 50% κ πάνω των γιατρών/νοσηλευτών ανεμβολίαστους κατ'επιλογη αλλά εκθετους σε ασθενείς covid με υψηλά ιικα φορτία, θα ειχαμε αρκετούς θανάτους γιατρών και θα θεωρούνταν και ανήθικο αυτό. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Zouzou31 είπε:

Και επισης αν άφηναν το 50% κ πάνω των γιατρών/νοσηλευτών ανεμβολίαστους κατ'επιλογη αλλά εκθετους σε ασθενείς covid με υψηλά ιικα φορτία, θα ειχαμε αρκετούς θανάτους γιατρών και θα θεωρούνταν και ανήθικο αυτό

Μέχρι κ αρχές Σεπτεμβρίου κανένας υγειονομικός δεν είχε βγει σε αναστολή, αλλά δεν είδα θανάτους από ανεμβολιαστους γιατρούς, γιατί να συνέβαινε τώρα κάτι τέτοιο?

πρίν από 47 λεπτά , CutiePies είπε:

Διάβασα προσφατα μια μελετη απο την Ολλανδια, την είχαν και αρκετές ελληνικές εφημερίδες. Είναι προδημοσίευση μελέτης για την μείωση της μετάδοσης από τους εμβολιασμένους. Είναι προδημοσίευση, και προσωπικά κρατάω επιφυλάξεις. Αν είναι αληθής, είναι έγκλημα κατά της ανθρωπότητας η άρνηση του εμβολιασμού. Ασφαλώς είναι μεγάλο το αν, αφού δεν έχει κριθεί νομίζω ακόμη. Αλλά να είναι πια τόσο μεγάλη απάτη; Είναι τεράστια τα νούμερα!

Το αποτέλεσμα είναι ότι η συνδυαστική μείωση , δηλαδή δεν κολλάω άρα δεν μεταδίδω, και να κολλήσω δε μεταδίδω το ίδιο είναι "vaccines reduce transmission by more than 80 per cent overall".  Κέντρο Επιδημιολογίας και Επιτήρησης Λοιμωδών Νόσων της Ολλανδίας

Το έχει καμία κυρία εδώ που να γνωρίζει σε βάθος το αντικείμενο; Λέτε να μην ισχύει;

Πάντως η παθολόγος μου είναι 100% πεπεισμένη ότι οι ανεμβολίαστοι ευθύνονται για τη μετάδοση.

Η Ολλανδία είδα ότι από σήμερα αν δεν κάνω λάθος θα κάνει μίνι lockdown. Οι εμβολιασμενοι είναι σε ποσοστό 72% περίπου, δλδ πάνω από 10 μονάδες από ότι η Ελλάδα. Κ όμως σήμερα είχε περίπου 16000 κρούσματα κ απ' ότι είδα ο πληθυσμός τους είναι γύρω στα 17.000.000. Της Ελλαδας είναι γύρω στα 10.500.000 κ σε κ σε κρούσματα λίγο κάτω από 7000. Αναλογικά δλδ η Ολλανδία έχει περισσότερα κρούσματα αν κ μεγαλύτερο ποσοστό εμβολιασμού. Έχει βέβαια τους μισούς θανάτους αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στους εμβολιασμούς μόνο ή στο ότι έχει από τα καλύτερα συστήματα υγείας απ' ότι διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , mama16 είπε:

Μέχρι κ αρχές Σεπτεμβρίου κανένας υγειονομικός δεν είχε βγει σε αναστολή, αλλά δεν είδα θανάτους από ανεμβολιαστους γιατρούς, γιατί να συνέβαινε τώρα κάτι τέτοιο?

 

Υπάρχουν ανεμβολιαστοι γιατροί που πέθαναν, όχι πολλοί βέβαια, αλλά σίγουρα υπάρχουν. Μέχρι το Σεπτέμβρη είχε εμβολιαστεί γύρω στο 80% των υγειονομικών αλλά φαντάζομαι ότι ένα ποσοστό από αυτούς δεν ενθουσιαστηκαν κ έσπευσαν να το κάνουν, αν δεν υπήρχε η απειλή της αναστολής πιθανόν δε θα το έκαναν.. Όπως κ ενα ποσοστο του απλου κόσμου που προβληματίζεται αν θα το κάνει κ το κανει με φόβο η υπό πιεση. 

Οπότε λέω ότι αν δεν υπήρχε καμία πίεση στο να εμβολιαστουν, δε θα είχαμε φτάσει στο 80% κ θα είχαμε περισσότερες απώλειες κ στους γιατρούς στατιστικά άμα το παρουμε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zouzou31 said:

Αυτό σηκώνει συζήτηση ναι..

Νομίζω πως τα περισσότερα μέτρα έχουν ως 1ο στόχο να ασκήσουν πίεση να εμβολιαστουν όσο το δυνατόν περισσότεροι, ώστε να μειωθούν οι νοσηλείες των βαριά ασθενών και οι θάνατοι. Αφου δεν υπάρχει κάποια οργανωμένη ιατρική και επιστημονική καμπάνια και υπάρχουν γιατροί/νοσηλευτές που είναι κατά των εμβολιασμών ο απλός κόσμος γιατί να πειστεί να εμβολιαστεί?

Και επισης αν άφηναν το 50% κ πάνω των γιατρών/νοσηλευτών ανεμβολίαστους κατ'επιλογη αλλά εκθετους σε ασθενείς covid με υψηλά ιικα φορτία, θα ειχαμε αρκετούς θανάτους γιατρών και θα θεωρούνταν και ανήθικο αυτό. 

 

Μα συγγνωμη ολο το 2020 οι γιατροι εργαζονταν ανεμβολιαστοι με τους ασθενεις covid δεν ξερω ουτε εναν γιατρο να πεθανε στην Ελλαδα.

Edit: Τωρα ειδα οτι σχολιαστηκε. Δεν υπηρχε φαινομενο γιατρων να πεθαινουν, ειδικα απο τη στιγμη που ξερανε πως να προστατευτουν. Τωρα αν στην αρχη, που δεν ξεραν καν τι ειναι ο κορονοιος και πως μεταδιδεται, πεθανε και ενας γιατρος, ε αυτο δεν συμβαινει πια.

1 hour ago, mama16 said:

Μέχρι κ αρχές Σεπτεμβρίου κανένας υγειονομικός δεν είχε βγει σε αναστολή, αλλά δεν είδα θανάτους από ανεμβολιαστους γιατρούς, γιατί να συνέβαινε τώρα κάτι τέτοιο?

Η Ολλανδία είδα ότι από σήμερα αν δεν κάνω λάθος θα κάνει μίνι lockdown. Οι εμβολιασμενοι είναι σε ποσοστό 72% περίπου, δλδ πάνω από 10 μονάδες από ότι η Ελλάδα. Κ όμως σήμερα είχε περίπου 16000 κρούσματα κ απ' ότι είδα ο πληθυσμός τους είναι γύρω στα 17.000.000. Της Ελλαδας είναι γύρω στα 10.500.000 κ σε κ σε κρούσματα λίγο κάτω από 7000. Αναλογικά δλδ η Ολλανδία έχει περισσότερα κρούσματα αν κ μεγαλύτερο ποσοστό εμβολιασμού. Έχει βέβαια τους μισούς θανάτους αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στους εμβολιασμούς μόνο ή στο ότι έχει από τα καλύτερα συστήματα υγείας απ' ότι διάβασα.

Και στους εμβολιασμους οφειλεται και στο συστημα υγειας, που οχι δεν ειναι απο τα καλυτερα στον κόσμο αλλα δεν ειναι και σαν της Ελλαδας. Παντως αυτο που επιβεβαιωνεται απο ολα τα δεδομενα ειναι οτι ο εμβολιασμος προστατευει μονο τον εμβολιασμενο και δεν βοηθαει για τη διασπορα. Στην Ιρλανδια πχ εχουν τρομερα υψηλα ποσοστα εμβολιασμου απο τα υψηλοτερα στον κοσμο, και αυτη τη στιγμη εχουν την μεγαλυτερα διασπορα στην Ευρωπη. Για αυτο ειναι τρομερα αδικο αυτο που συμβαινει με απαγορευσεις προς τους ανεμβολιαστους (και τις αναστολές βαζω μέσα) δηθεν για την αποφυγή της διασποράς - ιδιαιτερα εφοσον οι ανεμβολιαστοι τεσταρονται ενω οι εμβολιασμενοι όχι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Γενικώς προσέχω πολύ τις πηγές μου, αν αρχιζα να διαβάζω τι λέει ο κάθε οδοντιατρος/οφθαλμιατρος/γυναικολογος για την πανδημία δεν θα έβγαζα άκρη. Εδώ κοι εξειδίκευμενοι επιστήμονες και θεσμοί υγείας προσπαθούν να βγάλουν συμπερασματα και πάλι υπάρχει conflict. Δεν ξέρω αν με αυτό που παρέθεσες συμφωνώ ή διαφωνώ γιατί δεν θα το διαβάσω.

Επειδή εγω δεν έχω σχέση με τον χώρο της ιατρικής κ σεν βρίσκω νόημα στο να παραθέτω μελέτες που ετυχε να βρω ελεύθερες στι διαδίκτυο, παρακολουθώ πολλούς γιατρούς ή άλλους του χώρου που γράφουν δημόσια και οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με την ελληνική κυβέρνηση κ την χάραξη πολιτικής. Κανεις μα κανεις απ αυτούς δεν έχει γράψει ότι το εμβόλιο κάνει αποστειρωτική ανοσία, αλλά ταυτόχρονα κανεις δεν έχει γράψει ότι είναι μόνο μέσο ατομικής προστασίας από βαριά νοσο. Όλοι τονίζουν ότι συμβάλλει και στη μείωση της διασποράς (ότι συτο φθίνει με την πάροδο του χρόνου όμως αλλά με την τρίτη δόση επανέρχεται). Κανεις δεν γράφει ότι και να μην εμβολιαστεί κάποιος νεαρότερης ηλικιας, ενταξει δεν έγινε και τίποτα. Και όλοι τονίζουν ότι τη διασπορά την κάνουν οι ανεμβολιαστοι. Και φυσικά όλοι θεωρούν αυτονόητο ότι πρέπει να εμβολιαστούμε όλοι. Αυτά διαβάζω, απ αυτά σχηματίζω άποψη. Αυτά που λες εσυ, ειλικρινά μόνο ως επιχειρήματα αντιεμβολιαστων τα έχω δει και δεν καταλαβαίνω γιατί ένας άνθρωπος που δεν είναι κατά του εμβολίου νιώθει τόσο έντονα την ανάγκη να τα αναπαράγει για να μειώνει συνεχώς τη σημασία του εμβολίου. Δεν το λέω επιθετικά, το έχω ειλικρινή απορία. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, maripoz said:

Μα συγγνωμη ολο το 2020 οι γιατροι εργαζονταν ανεμβολιαστοι με τους ασθενεις covid δεν ξερω ουτε εναν γιατρο να πεθανε στην Ελλαδα.

Edit: Τωρα ειδα οτι σχολιαστηκε. Δεν υπηρχε φαινομενο γιατρων να πεθαινουν, ειδικα απο τη στιγμη που ξερανε πως να προστατευτουν. Τωρα αν στην αρχη, που δεν ξεραν καν τι ειναι ο κορονοιος και πως μεταδιδεται, πεθανε και ενας γιατρος, ε αυτο δεν συμβαινει πια.

 

Μα φυσικά και έχουν πεθάνει; Πώς το λέτε αυτό;

Προσφάτως θυμάμαι μία κυρία που κατέληξε, όπως και έναν στρατιωτικό ιατρό που μάλιστα έκανε και εκστρατεία κατά των εμβολίων. Και με έναν Κύπριο είχε γίνει θέμα, που έλεγε διάφορα πομπώδη στα κανάλια και τελικά απλά πέθανε από κοβιντ. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι.

9 hours ago, Zouzou31 said:

 

Εχουν πεθανει και πνευμονολογοι και αλλες ειδικοτητες (μια νοσηλευτρια, κλπ) και μερικοι νοσησαν βαρια με πολυμηνη νοσηλεια. Καλα δε μιλαμε για πολλους, ετσι κι αλλιως δεν ειναι ηλικιωμενοι στην πλειοψηφια τους, ομως αλλο να μην υπαρχει εμβολιο οποτε ειναι αναγκαστικο και αλλο να υπαρχει, να μην το κανουν και να δουλευουν με ασθενεις covid.

Εσεις δηλαδη λετε οτι οι ανεμβολιαστοι γιατροι/νοσηλευτες δεν εχουν θεμα να δουλεψουν σε κλινικες covid? Περιεργο μου φαινεται...

 

Οσο για τη διασπορα, αν ο στοχος ειναι η ανοσια με οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες ζωης και long-covid επιπτωσεις, και παλι η λυση ειναι ο εμβολιασμος ολων, θα νοσησουν ολοι σταδιακα και πιο ηπια, ελαχιστοι βαρια/θα πεθανουν. Ο μη εμβολιασμός πώς βοηθάει ακριβώς? Δεν περιμενει νομιζω κανεις οτι το εμβολιο θα εξαφανισει τον ιο συντομα.

 

Εγώ έχω και μια άλλη απορία.

Στη χώρα μας, τα διάφορα μαγαζάκια καλά κρατούν. Ξέρετε, με ιατρούς που είναι στο νοσοκομείο μόνο για να τραβάνε πελατεία στο ιατρείο.

Αναρωτιέμαι αν όλοι όσοι βγήκαν σε αναστολή υποφέρουν ή απλά λουφάρουν.

Μήπως απλά κάνουν παράνομα ιατρεία και επισκέψεις, κάνουν επιλογή ασθενών να βλέπουν αθώα πράγματα, και τελικά τα τσεπώνουν όλα μάυρα; 

Γυτώνουν δηλαδή το ρίσκο να κολλήσουν σε ένα νοσοκομείο τώρα που τα πράγματα είναι χάλια, και γλυτώνουν απλήρωτες υπερωρίες και 14ωρες βάρδιες, αλλά κάνουν τη δουλίτσα τους ήσυχα ήσυχα, και βγάζουν τα μαύρα τους;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , CutiePies είπε:

Μα φυσικά και έχουν πεθάνει; Πώς το λέτε αυτό;

Προσφάτως θυμάμαι μία κυρία που κατέληξε, όπως και έναν στρατιωτικό ιατρό που μάλιστα έκανε και εκστρατεία κατά των εμβολίων. Και με έναν Κύπριο είχε γίνει θέμα, που έλεγε διάφορα πομπώδη στα κανάλια και τελικά απλά πέθανε από κοβιντ. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι.

 

Εγώ έχω και μια άλλη απορία.

Στη χώρα μας, τα διάφορα μαγαζάκια καλά κρατούν. Ξέρετε, με ιατρούς που είναι στο νοσοκομείο μόνο για να τραβάνε πελατεία στο ιατρείο.

Αναρωτιέμαι αν όλοι όσοι βγήκαν σε αναστολή υποφέρουν ή απλά λουφάρουν.

Μήπως απλά κάνουν παράνομα ιατρεία και επισκέψεις, κάνουν επιλογή ασθενών να βλέπουν αθώα πράγματα, και τελικά τα τσεπώνουν όλα μάυρα; 

Γυτώνουν δηλαδή το ρίσκο να κολλήσουν σε ένα νοσοκομείο τώρα που τα πράγματα είναι χάλια, και γλυτώνουν απλήρωτες υπερωρίες και 14ωρες βάρδιες, αλλά κάνουν τη δουλίτσα τους ήσυχα ήσυχα, και βγάζουν τα μαύρα τους;

Ε αυτό δεν το είχα σκεφτεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση νομιζω ειναι ο εμβολιασμος. Ναι νοσεις,μεταδιδεις αλλα αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε για να συνεχισουμε καποια στιγμη να ζουμε. 
Φυσικα κ πρεπει ολοι να τηρουμε τα μετρα προστασιας κ πλεον να μην περιμενουμε να μας τα επιβαλλουν. Εγω δεν καταλαβαινω ας πουμε τις μασκες που χρησιμοποιουνται στα παιδακια στον παιδικο. Κατεβαζουν τη μασκα για να φανε ολα μαζι στον ιδιο χωρο, δν υπαρχει νοημα. Αν ταξιδεψετε με αεροπλανο θα καταλαβετε τι θα πει διασπορα, σα σαρδελες στις περισσοτερες αεροπορικες. Αυτη τη στιγμη παρατηρουμε εναν ιο να τρεχει.

Για να τον προλαβουμε δυστυχως πρεπει να γινουν πολλοι κυκλοι εμβολιασμου και να παρακαλαμε φυσικα η επομενη μεταλλαξη να μην ειναι τοσο μεταδοτικη και να αρχισει να εξασθενει. Οσο βρισκει εδαφος και αναπαραγεται ο ιος τοσο πιο δυνατος γινεται. Υπαρχει βεβαια και περιπτωση να πεθανει καποια στιγμη σε ανυποπτο χρονο απο μονος του(πραγμα που θεωρω πλεον απιθανο)

Ξεκαθαρη βιολογια, αλλα πού να επικρατησει λογικη οταν τα παιδια κανουν βιολογια δυο χρονια σε ολη τους τη ζωη κ μεις δεν ξερουμε καν τι σημαινει ιος.

Επεξεργάστηκαν by HopeA
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο να υποβάλεις κίτρινη κάρτα σχετικά με την ανεπιθύμητη ενέργεια μετά τον εμβολιασμό γιατί υπάρχουν πολλές ομάδες ασθενων που δεν έχουν μελετηθεί, όπως όσοι έχουν αυτοάνοσα νοσήματα. Από κει και πέρα, θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι τα αυτοάνοσα -αν μιλάμε για κάτι τετοιο- ενεργοποιούνται ή μπορεί να εμφανιστεί κάποια έξαρση κυρίως μετά από ιικες λοιμώξεις. Οπότε μπορεί να συμβεί κ αν νοσήσεις από κορονοιο, συν όλα τα υπόλοιπα που μπορεί να πάθεις από τον ιό. Τα ίδια σκέφτομαι κ εγώ γιατί πάσχω από σοβαρό αυτοάνοσο. 

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση!. Απο οτι βλεπω εχουμε τις ιδιες ανησυχιες....ναι, για αυτοανοσο μιλαμε, το ξερω οτι μπορει να προκαλεσει ζημια ο ιος ειδικα στη παθηση μου που εχει να κανει με τον πνευμονα (για αυτο και εκανα και το εμβολιο) αλλα σκεφτομαι και τι μπορει να ξυπνησει παλι το εμβολιο και τρελαινομαι. Παρολα αυτα θα το κανω και ο Θεος βοηθος!

Εχεις δικιο με τη κιτρινη καρτα, η αληθεια ειναι οτι ειναι κατι που δεν ενημερωνουν και πολυ και δεν ηξερα τι πρεπει να κανω,. Ασε που επεσα σε τετοια καταθλιη που δε μπορουσα να σκεφτω τιποτα....τωρα με πιο καθαρο μυαλο τα βλεπω αλλιως αλλα ειναι αργα.

υγ εχεις σοβαρο αυτοανοσο και εισαι εγκυος; Σε θαυμαζω για το θαρρος σου και σε ζηλευω με την θετικη εννοια, εγω δε το τολμησα....να πανε ολα καλα σου ευχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, connie08 είπε:

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση!. Απο οτι βλεπω εχουμε τις ιδιες ανησυχιες....ναι, για αυτοανοσο μιλαμε, το ξερω οτι μπορει να προκαλεσει ζημια ο ιος ειδικα στη παθηση μου που εχει να κανει με τον πνευμονα (για αυτο και εκανα και το εμβολιο) αλλα σκεφτομαι και τι μπορει να ξυπνησει παλι το εμβολιο και τρελαινομαι. Παρολα αυτα θα το κανω και ο Θεος βοηθος!

Εχεις δικιο με τη κιτρινη καρτα, η αληθεια ειναι οτι ειναι κατι που δεν ενημερωνουν και πολυ και δεν ηξερα τι πρεπει να κανω,. Ασε που επεσα σε τετοια καταθλιη που δε μπορουσα να σκεφτω τιποτα....τωρα με πιο καθαρο μυαλο τα βλεπω αλλιως αλλα ειναι αργα.

υγ εχεις σοβαρο αυτοανοσο και εισαι εγκυος; Σε θαυμαζω για το θαρρος σου και σε ζηλευω με την θετικη εννοια, εγω δε το τολμησα....να πανε ολα καλα σου ευχομαι!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ. Είναι το δεύτερο παιδί μου. Μου εμφανίστηκε 3 χρόνια μετα τον πρώτο τοκετό. Η αλήθεια είναι ότι μου έχει συμπεριφερθεί πολύ καλά μέχρι τώρα η πάθηση και ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ. Το σκεφτόμουν κ εγώ με πολύ φόβο, ιδιαίτερα το πρώτο διαστημα δεν συζητούσα καθόλου για 2ο παιδί. Αλλά μετά πήρα απόφαση ότι δεν θέλω να πάθω κάτι κ να μείνει η κόρη μου ολομόναχη στον κόσμο όπως εγώ που είμαι μοναχοπαίδι κ απλά το έκανα. Τώρα σκέφτομαι ότι και εμβόλιο κ λοχεία πάει πολύ αλλά τι να κάνω...Ο Θεός βοηθός, δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Εύχομαι κ για σένα ο,τι καλύτερο ειλικρινά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, connie08 είπε:

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση!. Απο οτι βλεπω εχουμε τις ιδιες ανησυχιες....ναι, για αυτοανοσο μιλαμε, το ξερω οτι μπορει να προκαλεσει ζημια ο ιος ειδικα στη παθηση μου που εχει να κανει με τον πνευμονα (για αυτο και εκανα και το εμβολιο) αλλα σκεφτομαι και τι μπορει να ξυπνησει παλι το εμβολιο και τρελαινομαι. Παρολα αυτα θα το κανω και ο Θεος βοηθος!

Εχεις δικιο με τη κιτρινη καρτα, η αληθεια ειναι οτι ειναι κατι που δεν ενημερωνουν και πολυ και δεν ηξερα τι πρεπει να κανω,. Ασε που επεσα σε τετοια καταθλιη που δε μπορουσα να σκεφτω τιποτα....τωρα με πιο καθαρο μυαλο τα βλεπω αλλιως αλλα ειναι αργα.

υγ εχεις σοβαρο αυτοανοσο και εισαι εγκυος; Σε θαυμαζω για το θαρρος σου και σε ζηλευω με την θετικη εννοια, εγω δε το τολμησα....να πανε ολα καλα σου ευχομαι!!!!

Δεν ξέρω τι αυτοάνοσο έχεις αλλά έχω ακούσει ότι συνήθως τα αυτοάνοσα κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης "ηρεμούν". Έχω και μια φίλη που έχει ένα αυτοάνοσο και στην εγκυμοσύνη της δεν χρειαζόταν καν φάρμακα, η ίδια η γιατρός της της το είχε πει αυτό ότι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, connie08 said:

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση!. Απο οτι βλεπω εχουμε τις ιδιες ανησυχιες....ναι, για αυτοανοσο μιλαμε, το ξερω οτι μπορει να προκαλεσει ζημια ο ιος ειδικα στη παθηση μου που εχει να κανει με τον πνευμονα (για αυτο και εκανα και το εμβολιο) αλλα σκεφτομαι και τι μπορει να ξυπνησει παλι το εμβολιο και τρελαινομαι. Παρολα αυτα θα το κανω και ο Θεος βοηθος!

Εχεις δικιο με τη κιτρινη καρτα, η αληθεια ειναι οτι ειναι κατι που δεν ενημερωνουν και πολυ και δεν ηξερα τι πρεπει να κανω,. Ασε που επεσα σε τετοια καταθλιη που δε μπορουσα να σκεφτω τιποτα....τωρα με πιο καθαρο μυαλο τα βλεπω αλλιως αλλα ειναι αργα.

υγ εχεις σοβαρο αυτοανοσο και εισαι εγκυος; Σε θαυμαζω για το θαρρος σου και σε ζηλευω με την θετικη εννοια, εγω δε το τολμησα....να πανε ολα καλα σου ευχομαι!!!!

 

Πάντως ως πάσχουσα από αυτοάνοσο και η εξαδέρφη μου το ίδιο, και μάλιστα εκείνη πολύ σοβαρά και χωρίς επιστροφή, συζητήσαμε εκτενώς το θέμα με ρευματολόγο και επίσης  με φίλη που εργάζεται σε φαρμακευτική εταιρεία ως ερευνήτρια. Και οι δύο μας εξήγησαν πώς λειτουργεί το mRna εμβόλιο και μας ησύχασαν απόλυτα. Ο συγκεκριμένος φόβος από όσο κατάλαβα είναι ιατρικά εντελώς παράλογος.

2 hours ago, Lenia16 said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Είναι το δεύτερο παιδί μου. Μου εμφανίστηκε 3 χρόνια μετα τον πρώτο τοκετό. Η αλήθεια είναι ότι μου έχει συμπεριφερθεί πολύ καλά μέχρι τώρα η πάθηση και ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ. Το σκεφτόμουν κ εγώ με πολύ φόβο, ιδιαίτερα το πρώτο διαστημα δεν συζητούσα καθόλου για 2ο παιδί. Αλλά μετά πήρα απόφαση ότι δεν θέλω να πάθω κάτι κ να μείνει η κόρη μου ολομόναχη στον κόσμο όπως εγώ που είμαι μοναχοπαίδι κ απλά το έκανα. Τώρα σκέφτομαι ότι και εμβόλιο κ λοχεία πάει πολύ αλλά τι να κάνω...Ο Θεός βοηθός, δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Εύχομαι κ για σένα ο,τι καλύτερο ειλικρινά.

 

Τι εννοείτε εμβόλιο και λοχεία; Υπάρχει αντένδειξη για τις λεχώνες;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , CutiePies είπε:

 

Πάντως ως πάσχουσα από αυτοάνοσο και η εξαδέρφη μου το ίδιο, και μάλιστα εκείνη πολύ σοβαρά και χωρίς επιστροφή, συζητήσαμε εκτενώς το θέμα με ρευματολόγο και επίσης  με φίλη που εργάζεται σε φαρμακευτική εταιρεία ως ερευνήτρια. Και οι δύο μας εξήγησαν πώς λειτουργεί το mRna εμβόλιο και μας ησύχασαν απόλυτα. Ο συγκεκριμένος φόβος από όσο κατάλαβα είναι ιατρικά εντελώς παράλογος.

 

Τι εννοείτε εμβόλιο και λοχεία; Υπάρχει αντένδειξη για τις λεχώνες;

Εννοώ ότι το αυτοάνοσο που έχω κάνει έξαρση στη λοχεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Lenia16 said:

Εννοώ ότι το αυτοάνοσο που έχω κάνει έξαρση στη λοχεία.

Α μάλιστα. Ναι, νομιζω ότι ισχύει για όλα τα αυτοάνοσα όμως.Δυστυχώς.

Καλή δύναμη εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, CutiePies said:

Μα φυσικά και έχουν πεθάνει; Πώς το λέτε αυτό;

Προσφάτως θυμάμαι μία κυρία που κατέληξε, όπως και έναν στρατιωτικό ιατρό που μάλιστα έκανε και εκστρατεία κατά των εμβολίων. Και με έναν Κύπριο είχε γίνει θέμα, που έλεγε διάφορα πομπώδη στα κανάλια και τελικά απλά πέθανε από κοβιντ. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι.

Όλοι αυτοί έχουν πεθάνει από μόλυνση εν ώρα υπηρεσίας σε μονάδα κοβιντ? Συγγνώμη πρώτη φορά το ακουω

12 hours ago, Έσπερος said:

Επειδή εγω δεν έχω σχέση με τον χώρο της ιατρικής κ σεν βρίσκω νόημα στο να παραθέτω μελέτες που ετυχε να βρω ελεύθερες στι διαδίκτυο, παρακολουθώ πολλούς γιατρούς ή άλλους του χώρου που γράφουν δημόσια και οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με την ελληνική κυβέρνηση κ την χάραξη πολιτικής. Κανεις μα κανεις απ αυτούς δεν έχει γράψει ότι το εμβόλιο κάνει αποστειρωτική ανοσία, αλλά ταυτόχρονα κανεις δεν έχει γράψει ότι είναι μόνο μέσο ατομικής προστασίας από βαριά νοσο. Όλοι τονίζουν ότι συμβάλλει και στη μείωση της διασποράς (ότι συτο φθίνει με την πάροδο του χρόνου όμως αλλά με την τρίτη δόση επανέρχεται). Κανεις δεν γράφει ότι και να μην εμβολιαστεί κάποιος νεαρότερης ηλικιας, ενταξει δεν έγινε και τίποτα. Και όλοι τονίζουν ότι τη διασπορά την κάνουν οι ανεμβολιαστοι. Και φυσικά όλοι θεωρούν αυτονόητο ότι πρέπει να εμβολιαστούμε όλοι. Αυτά διαβάζω, απ αυτά σχηματίζω άποψη. Αυτά που λες εσυ, ειλικρινά μόνο ως επιχειρήματα αντιεμβολιαστων τα έχω δει και δεν καταλαβαίνω γιατί ένας άνθρωπος που δεν είναι κατά του εμβολίου νιώθει τόσο έντονα την ανάγκη να τα αναπαράγει για να μειώνει συνεχώς τη σημασία του εμβολίου. Δεν το λέω επιθετικά, το έχω ειλικρινή απορία. 

Τα έχεις δει μόνο ως επιχειρηματα αντιεμβολιαστων γιατί ενημερώνεσαι μόνο από ελληνικά μέσα. Είναι ελληνικό φαινόμενο ο διαχωρισμός σε εμβολιαστες και αντιεμβολιαστες και τρομερά λαικιστικη προπαγάνδα. Προσωπικά ενημερώνομαι από πρωτογενεις πηγές κυρίως και επιπλέον βρετανικα και γερμανικά μέσα και λόγω επαγγέλματος αλλά έτσι και αλλιώς δεν θα σκέφτομουν να βασισω την γνώση μου για την πανδημία στα ελληνικά μέσα. Δεν τίθεται θέμα εμβολιαστη και αντιεμβολιαστη ο διαχωρισμός είναι επιπλαστος. Το να αναγνωρίζεις ποια είναι τα όρια του εμβολίου και να μην είσαι φανατισμενος δεν σε καθιστά αντιεμβολιαστη. Πραγματικά είναι αηδιαστικος αυτός ο διαχωρισμός που συμβαίνει σε επίπεδο πολιτικό, κοινωνικό, καθημερινό και ευτυχώς δεν συμβαίνει  στις περισσότερες χώρες αλλιώς θα είχα χάσει την πίστη μου και στην επιστήμη και στην ανθρωπότητα.

Όπως και να έχει, τουλάχιστον  θα περιμενα να μην παραθέτεις άποψη οδοντιατρου ως  επιχείρημα.

Επιπλέον είτε τα ακούς μόνο από αντιεμβολιαστες είτε ψάξεις λίγο παραπάνω (αγγλικά μιλάς υποθέτω) και τα ακούσεις και από κανονικούς ανθρώπους, τα στοιχεία που παρεδεσα είναι δεδομένα. Ότι πχ η Ιρλανδία του 93% εμβολιασμενων έχει την μεγαλύτερη διασπορά στην Ευρώπη είναι δεδομένο δεν έχει καμία σημασία αν το δεδομένο το παραθέτει εμβολιαστης ή αντιεμβολιαστης.

6 hours ago, mama16 said:

Δεν ξέρω τι αυτοάνοσο έχεις αλλά έχω ακούσει ότι συνήθως τα αυτοάνοσα κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης "ηρεμούν". Έχω και μια φίλη που έχει ένα αυτοάνοσο και στην εγκυμοσύνη της δεν χρειαζόταν καν φάρμακα, η ίδια η γιατρός της της το είχε πει αυτό ότι γίνεται

Ισχύει τουλαχιστον ισχυσε σε εμενα. Και εγώ έχω και στη εγκυμοσύνη και όσο θηλαζα ήταν σα να μην έχω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Όλοι αυτοί έχουν πεθάνει από μόλυνση εν ώρα υπηρεσίας σε μονάδα κοβιντ? Συγγνώμη πρώτη φορά το ακουω

Τα έχεις δει μόνο ως επιχειρηματα αντιεμβολιαστων γιατί ενημερώνεσαι μόνο από ελληνικά μέσα. Είναι ελληνικό φαινόμενο ο διαχωρισμός σε εμβολιαστες και αντιεμβολιαστες και τρομερά λαικιστικη προπαγάνδα. Προσωπικά ενημερώνομαι από πρωτογενεις πηγές κυρίως και επιπλέον βρετανικα και γερμανικά μέσα και λόγω επαγγέλματος αλλά έτσι και αλλιώς δεν θα σκέφτομουν να βασισω την γνώση μου για την πανδημία στα ελληνικά μέσα. Δεν τίθεται θέμα εμβολιαστη και αντιεμβολιαστη ο διαχωρισμός είναι επιπλαστος. Το να αναγνωρίζεις ποια είναι τα όρια του εμβολίου και να μην είσαι φανατισμενος δεν σε καθιστά αντιεμβολιαστη. Πραγματικά είναι αηδιαστικος αυτός ο διαχωρισμός που συμβαίνει σε επίπεδο πολιτικό, κοινωνικό, καθημερινό και ευτυχώς δεν συμβαίνει  στις περισσότερες χώρες αλλιώς θα είχα χάσει την πίστη μου και στην επιστήμη και στην ανθρωπότητα.

Όπως και να έχει, τουλάχιστον  θα περιμενα να μην παραθέτεις άποψη οδοντιατρου ως  επιχείρημα.

Επιπλέον είτε τα ακούς μόνο από αντιεμβολιαστες είτε ψάξεις λίγο παραπάνω (αγγλικά μιλάς υποθέτω) και τα ακούσεις και από κανονικούς ανθρώπους, τα στοιχεία που παρεδεσα είναι δεδομένα. Ότι πχ η Ιρλανδία του 93% εμβολιασμενων έχει την μεγαλύτερη διασπορά στην Ευρώπη είναι δεδομένο δεν έχει καμία σημασία αν το δεδομένο το παραθέτει εμβολιαστης ή αντιεμβολιαστης.

Ισχύει τουλαχιστον ισχυσε σε εμενα. Και εγώ έχω και στη εγκυμοσύνη και όσο θηλαζα ήταν σα να μην έχω.

Δεν ενημερώνομαι από ελληνικά μέσα. Από Έλληνες επιστήμονες ενημερώνομαι που κάποιοι απ αυτούς ζουν και έξω. Και παραθέτουν στοιχεία διεθνή και από μελέτες κ από στατιστικα. Και κανεις απ αυτούς δεν λέει ότι δεν χρειάζεται να εμβολιαστούν όλοι ή δεν πειράζει και να κολλήσει καππος νέος γιατί θα κάνει ωραία φυσική ανοσία ή ενταξει ας κολλήσουν όλα τα παιδιά, δεν έγινε και τίποτα. Κι αυτοί όλοι δηλαδή κάνουν τη λαϊκίστικη προπαγάνδα του σκαι; Είπε καμία χωρα στους κατοίκους τξς ότι υπάρχουν εμβόλια αλλά δεν πειράζει δεν χρειάζεται να πάνε; Η Αυστρία απαγορεύει στους ανεμβολιαστους να βγουν απ το σπίτι για οτιδήποτε πλην δουλειάς , τροφίμων κ άθλησης έξω, μήπως δεν ισχύει αυτό κ είναι επίσης παραπληροφόρηση από λαϊκιστιλα ελληνικά ΜΜΕ; 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Ναι, κοίτα όμως. Η συζήτηση κύλησε ως εξής: Ρωτάμε δυο-τρεις, ένας εμβολιασμένος μεταφέρει τον ιό το ίδιο με έναν ανεμβολίαστο; Και απαντάς πως ναι, είναι αποδεδειγμένο, πάρτε και μια έρευνα. Μα καλά, λέει η @irin, όμως ως εμβολιασμένος δεν είναι πιο δύσκολο να κολλήσεις; Ναι, ισχύει και αυτό (επομένως, όχι, δεν μεταφέρεις τον ιό το ίδιο με τον ανεμβολίαστο, γιατί έχεις λιγότερες πιθανότητες να κολλήσεις in the first place). Και να 'σου μετά κι η @vtgian, που παραθέτει (από την ίδια έρευνα μ' εσένα) το παρακάτω σημείο που διευκρινίζει ότι το ιικό φορτίο βρίσκεται σε peak για λιγότερες μέρες αν έχεις κάνει εμβόλιο. Επομένως, τελικά όχι, δεν ισχύει και δεν είναι αποδεδειγμένο ότι η διασπορά είναι ίδια από εμβολιασμένα και ανεμβολίαστα άτομα. Και νομίζω ότι αυτό εννοούσε η @Έσπερος όταν μιλούσε για την ερμηνεία των δεδομένων. Τα δεδομένα δεν αλλάζουν, αλλά όταν μεταφέρονται τα μισά σε μια συζήτηση, δημιουργούν κάλλιστα λάθος εντυπώσεις. Κι αυτός είναι ο λόγος που απαντάω, αν και είχα πει ότι δεν θα απαντήσω άλλο: γιατί μπορεί να μας διαβάζουν πολλοί, κι αν δεν είχε ζητήσει διευκρίνιση η irin και δεν είχε τσιτάρει την άλλη διευκρίνηση η vtgian, αυτοί που διαβάζουν θα έφευγαν από εδώ έχοντας την εντύπωση ότι και ισχύει και είναι αποδεδειγμένο ότι η διασπορά είναι ίδια ανεξαρτήτως εμβολίου. 

 

Νομίζω το εξαντλήσαμε το θέμα. Ακόμα κι όταν συμφωνούμε σε πολλά, δεν γίνεται να συμφωνούμε όλοι σε όλα, κι ο καθένας σχηματίζει άποψη και παίρνει αποφάσεις ανάλογα με τις προσωπικές του αξίες και προτεραιότητες. Κι έχεις απόλυτο δίκιο ότι η ιστορία θα κρίνει. Θα γραφτούν άπειρες μελέτες όταν τελειώσει όλο αυτό για τα μοντέλα διαχείρισης σε συνάρτηση με τις συνθήκες και τις ξεχωριστές υποπεριπτώσεις της κάθε χώρας. Αλλά όταν συζητάμε και τσιτάρουμε πηγές, να τις μεταφέρουμε ολοκληρωμένες και όχι αποσπασματικά, αυτή είναι η ένστασή μου (και όχι μόνο δική μου, απ' όσο καταλαβαίνω).

 

Αυτό ακριβώς. Γνωρίζουμε ότι με τη Δ η μετάδοση δεν εξαφανίζεται πλήρως με τα εμβόλια κ γνωρίζουμε πλέον κ οτι με την πάροδο μηνών συμβαίνει το ίδιο. Ώς ένα σημείο όμως προστασία και από νοσηση παραμένει. Γι αυτό εξάλλου δεν έχουν αρθεί μέτρα για τους εμβολιασμένους. Την ίδια υποχρέωση να φοράμε μάσκα έχουμε όλοι. Κ στα νοσοκομεία κ οι εμβολιασμένοι συνοδοί κάνουν τεστ κ αν κάποιος έχει πυρετό κ άλλα συμπτώματα, ο γιατρός τιυ κάποια στιγμή θα τον στείλει για τεστ, δεν θα τον αφήσει ήσυχο με τη βεβαιότητα οτι εμβολιάστηκε άρα δεν κολλαει. 
 

Η ερμηνεία έγκειται στο αν θεωρούμε αναγκαίο-αυτονόητο οτι όλοι θα εμβολιαστούν. Οι αντιεμβολιαστες χρησιμοποιούν αυτές τις πληροφορίες ακριβώς για να πουν οτι είναι περιττό. Κανένας άλλος δεν έχει πει οτι ενταξει αφού δεν σας αποτρέπει 100% να κολλήσετε, δεν πειράζει κ να μην το κάνετε. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αυτό ακριβώς. Γνωρίζουμε ότι με τη Δ η μετάδοση δεν εξαφανίζεται πλήρως με τα εμβόλια κ γνωρίζουμε πλέον κ οτι με την πάροδο μηνών συμβαίνει το ίδιο. Ώς ένα σημείο όμως προστασία και από νοσηση παραμένει. Γι αυτό εξάλλου δεν έχουν αρθεί μέτρα για τους εμβολιασμένους. Την ίδια υποχρέωση να φοράμε μάσκα έχουμε όλοι. Κ στα νοσοκομεία κ οι εμβολιασμένοι συνοδοί κάνουν τεστ κ αν κάποιος έχει πυρετό κ άλλα συμπτώματα, ο γιατρός τιυ κάποια στιγμή θα τον στείλει για τεστ, δεν θα τον αφήσει ήσυχο με τη βεβαιότητα οτι εμβολιάστηκε άρα δεν κολλαει. 
 

Η ερμηνεία έγκειται στο αν θεωρούμε αναγκαίο-αυτονόητο οτι όλοι θα εμβολιαστούν. Οι αντιεμβολιαστες χρησιμοποιούν αυτές τις πληροφορίες ακριβώς για να πουν οτι είναι περιττό. Κανένας άλλος δεν έχει πει οτι ενταξει αφού δεν σας αποτρέπει 100% να κολλήσετε, δεν πειράζει κ να μην το κάνετε. 

Σε μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο σαν νοσηλευτρια ηρθα σε επαφη με ασθενη με covidγια μερες(δεν ξεραμε οτι νοσει).Συνολικα ηρθαμε σε επαφη μαζι του 25 ατομα σε διαστημα 3 ημερων.Ολοι με μασκα .Η μονη που κολλησε ηταν η μοναδικη ανεμβολιαστη νοσηλευτρια της κλινικης κι ας φορουσε κι αυτη μασκα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά συμφωνώ με όλες, ούτως η άλλως η πληροφορία είναι τόσο συγκεχυμένη που 2 χρόνια τώρα τη μια μέρα βγαίνει η μία έρευνα κ την επόμενη βγαίνει άλλη που την αναιρεί. Το ερώτημα μου όμως είναι το εξής: πώς ο μη εμβολιασμενος εφόσον κάνει 2 ή τώρα 3 απ' ότι διαβασα τεστ την εβδομάδα κ δεν μπαίνει σε κλειστούς χώρους, που σημαίνει ότι θα πιάσει τον ιό πολύ έγκαιρα κ θα καραντινιαστει (ελπίζω), μεταδίδει περισσότερο από έναν εμβολιασμενο χωρίς ή με ελαφριά συμπτώματα που δεν τεσταρεται ποτέ κ ακόμα κ για αυτές τις λίγες ημέρες που έχει ιικο φορτίο αντίστοιχο με του ανεμβολιαστου διασπείρει τον ιό σε κλειστούς χώρους ; Κ μη μου πείτε για τους εμβολιασμενους που αυτοβούλως ελέγχονται, προφανώς υπάρχουν υπεύθυνοι κ ανεύθυνοι άνθρωποι, κ από τη μια πλευρά κ από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μπαίνω μετά από καιρό στο φόρουμ λόγω απουσίας από τη χώρα. Επιστρέφοντας για κάποιο διάστημα βλέπω κι από κοντά ότι η κατάσταση καθόλου δεν έχει βελτιωθεί. Μάλλον η κυβέρνηση υιοθετεί μέτρα που έχουν ληφθεί σε κάποιες άλλες χώρες αλλά σε κάποια σημεία (βλέπε παιδιά και αυτοδιαγνωστικός έλεγχος για είσοδο σε καταστήματα) η κατάσταση είναι για γέλια. Αλήθεια, έχει γίνει σαφές αν θα ισχύει η σχολική κάρτα και για το Σαββατοκύριακο; Σήμερα δεν είδα και πολύ σίγουρη τη σερβιτόρα στο καφέ. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

Εγώ προσωπικά συμφωνώ με όλες, ούτως η άλλως η πληροφορία είναι τόσο συγκεχυμένη που 2 χρόνια τώρα τη μια μέρα βγαίνει η μία έρευνα κ την επόμενη βγαίνει άλλη που την αναιρεί. Το ερώτημα μου όμως είναι το εξής: πώς ο μη εμβολιασμενος εφόσον κάνει 2 ή τώρα 3 απ' ότι διαβασα τεστ την εβδομάδα κ δεν μπαίνει σε κλειστούς χώρους, που σημαίνει ότι θα πιάσει τον ιό πολύ έγκαιρα κ θα καραντινιαστει (ελπίζω), μεταδίδει περισσότερο από έναν εμβολιασμενο χωρίς ή με ελαφριά συμπτώματα που δεν τεσταρεται ποτέ κ ακόμα κ για αυτές τις λίγες ημέρες που έχει ιικο φορτίο αντίστοιχο με του ανεμβολιαστου διασπείρει τον ιό σε κλειστούς χώρους ; Κ μη μου πείτε για τους εμβολιασμενους που αυτοβούλως ελέγχονται, προφανώς υπάρχουν υπεύθυνοι κ ανεύθυνοι άνθρωποι, κ από τη μια πλευρά κ από την άλλη.

 

Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ έχει την εξής λογικη:

εφόσον και οι εμβολιασμενοι υποχρεούνται να τηρούν μέτρα προστασίας όπως οι μάσκες κ αποστάσεις σε κλειστους χώρους, δεν είναι ότι "αφηνονται" να διασπειρουν το ιό ανεξέλεγκτα. 

Επίσης σε νοσοκομεία κάνουν rapid και οι εμβολιασμενοι. 

Σε εσωτερικούς χώρους εστίασης που δεν φορούν μάσκες δεν επιτρέπονται καθόλου ανεμβολιαστοι ώστε να κολλήσουν από εμβολιασμενους. 

Το κυριότερο βέβαια είναι ότι δίνουν ένα επιπλέον κίνητρο στο κόσμο που δεν θα έτρεχε να εμβολιαστει να το κανει...

Η λογική είναι εμβολιασμος+μάσκα/αποστασεις η test+μάσκα/αποστάσεις. 

Προφανώς οι ανεμβολιαστοι δεν μπορούν να βασίζονται στο ότι δε θα κολλήσουν από τους ανεμβολίαστους αλλά αυτό μάλλον είναι κ πάλι κίνητρο για να εμβολιαστουν όσο κι αν φαίνεται "άδικο". 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Zouzou31 είπε:

Σε εσωτερικούς χώρους εστίασης που δεν φορούν μάσκες δεν επιτρέπονται καθόλου ανεμβολιαστοι ώστε να κολλήσουν από εμβολιασμενους

Αυτό το επιχείρημα τι σημαίνει; Δλδ εκτός χώρων εστίασης δεν έρχονται σε επαφή; Δεν μπορεί ο εμβολιασμενος να κολλήσει και μετά να το μεταδώσει εξωτερικά σε άλλους, εμβολιασμενους ή μη; Κ έτσι αυξάνεται η διασπορά. Μου φαίνεται τρομερά απλό για να αντιδρούν οι εμβολιασμενοι κ οι κυβέρνηση σε αυτο, επιμενοντας ότι οι ανεμβολιαστοι με ραπιντ δεν μπορούν να μπουν να φάνε πουθενά γιατί είναι βόμβες κορονοιου (ενώ έχουν κάνει τεστ κ είναι αρνητικό) αλλά οι εμβολιασμενοι είναι πιθανοί φορείς που μπορούν να κοπανιουνται στα μπαρ ελεύθερα γιατί ήταν καλά παιδιά κ εμβολιαστηκαν κ μετά να γυρίζουν σπίτι τους σε γονείς κ παιδιά που πάνε σχολείο κ αυτά να το μεταδίδουν σε άλλα παιδια κ δασκάλους κοκ κ το τμήμα να κλείνει μόνο αν νοσήσουν 15 παιδιά κ αφού το έχουν διασπειρει σε 15 τουλάχιστον σπίτια κ άλλες τόσες δουλειές γονέων. Αλλά ο ανεμβολιαστος υπερμεταδιδει στην εφορία που πάει με τεστ κ μάσκα. Εντάξει τώρα κοροιδευομαστε νομίζω. Κ δεν είναι κίνητρο να εμβολιαστεί ο κόσμος αλλά είναι εξαναγκασμός. Έτσι όμως δεν αναγκάζονται να εμβολιαστούν αυτοί που επιβαρύνουν τα νοσοκομεία αλλά οι νεαροί που θέλουν να βγουν κ να επανέλθει η ζωή τους στο φυσιολογικό. Κ συνεχίζεται ο φαύλος κύκλος, μπαρ κορονοιος σπίτι παππούδες νοσοκομεία. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...