Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

23 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Αν δεν βιάζεσαι όμως ,τι πειράζει;;

 

Για την ιστορία επειδή τώρα γύρισα, να σας πω την εμπειρία μου. Τον Σεπτέμβρη πήγα σε ένα κέντρο λογοθεραπείας κι εργοθεραπείας κι έγινε δωρεάν αξιολόγηση στο παιδί κ για τα δύο. Εγώ το πήγα για λογοθεραπεία και αυτοί μου βρήκαν κι ένα σωρό λόγους για εργοθεραπεία. Έπαθα λίγο σοκ γιατί δεν το περίμενα,νευρίασα κιόλας γιατί μέχρι κ για ελαφριά διασπαση προσοχής μου είπαν κι έχει γίνει μόδα φαίνεται όλα τα παιδιά να έχουν κάτι, αλλά φυσικά δεν μπορούσα να το αγνοήσω αυτό. Κι έγινε σήμερα αξιολόγηση στο παιδί από τον αναπτυξιολογο και χρειάζεται φυσικά λογοθεραπεία, για όλα τα υπόλοιπα δεν μου ανέφερε τίποτα ακριβώς, κανένα θεμα. Για να προσέχετε λοιπόν, γιατί μιλάμε για κανονικό εμπόριο.

Εμένα η μικρή δεν μπορούσε να πει το σ κ όλα τα σχετικά, το λ κ το ρ. Ξεκινησαμε στα 4 λογοθεραπεία πολύ χαλαρά, της πήρε 3 μήνες να καθαρίσει το σ και μετά τα υπόλοιπα ζ,κ,ψ από μια βδομάδα το καθένα. Το ρ δεν το έκανε καθόλου γιατί είπε η λογοθεραπευτρια ότι είναι πολύ νωρίς και όντως χωρίς καμία παρεμβαση το καθάρισε εντελώς μόνη της μετά το τέλος των θεραπειών. Το μόνο που έχει μείνει είναι το λι δλδ αντί για πχ φιλιά λέει φιγια. Αλλά μας είπε να τελειώσει το νήπιο κ αν το συνεχίζει να πάμε τότε. Δλδ κάναμε σύνολο 6-7 μήνες συνεδρίες κ καθάρισε ο λόγος της. Εγώ την ξεκίνησα νωρίς γιατί φοβήθηκα μην εγκατασταθει η λάθος τοποθέτηση της γλώσσας κ μετά είναι πιο δύσκολο να το αλλάξει. Πάντως δε χρειάζεται καθόλου να ανησυχείς, βλέπω στα νήπια τα μισά παιδάκια δε μιλάνε καθαρά ακόμη οπότε μάλλον είναι φυσιολογικό για την ηλικία αυτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

26 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Για την Ελλάδα έλεγα για τους θανάτους.

ΟΝτως θα ήμουν πολύ περίεργη για το αν θα πήγαιναν αν τους το επέτρεπαν 

Α νόμιζα ότι έλεγες για το Βέλγιο! Ε στην Ελλάδα είναι χάλια και υποστελεχωμενα τα νοσοκομεία γιαυτό και τόσοι θάνατοι. Βρε παιδί μου όλο το 2020 εργαζονταν οι γιατροί σε πτέρυγες κοβιντ και ήταν ανεμβολιαστοι γιατί τώρα να μην πάνε? Και είπαμε οποίος πάει στην τελική κέρδος είναι από το να πεθαίνει ο κόσμος αβοηθητος 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Γιατί είμαστε βαλκανική χώρα και δεν μπρούμε να εχουμε νοσοκομεία πολυτελείας, είπε πρόσφατα ένας υπουργός ή βουλευτής... Μα τι ρωτάς κι εσύ.... 

Μου θύμισε το γιατί δεν τρώνε παντεσπάνι 

6 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Για μένα είναι ηθικό το θέμα. Δεν σκέφτομαι δηλαδή τόσο τι μπορεί να ακολουθήσει μετά. Απλά δεν θέλω να ζω σε μια χώρα όπου η περίθαλψη, αντί να είναι δημόσιο αγαθό, γίνεται μέσο εκδίκησης. Οι αξίες ενός κράτους φαίνονται ειδικά στις έκτακτες συνθήκες. Σε καιρό ειρήνης όλα εύκολα είναι. 

Και συν τοις άλλοις, δεν θα αλλάξει και τίποτα. Απλά εκτός από το πένθος, οι οικογένειες θα έχουν να αντιμετωπίσουν και τα ιατρικά έξοδα.

Και για τα νοσοκομεία συμφωνώ. Είναι εξοργιστική η κατάσταση. Είναι καλή η αναστολή στους υγειονομικούς (με την οποία δεν συμφωνώ, τους πληρώνεις για να κάθονται, αντί να τους βγάλεις σε άδεια άνευ αποδοχών), αλλά πρέπει να έχεις κι ένα plan B. Όχι να στηρίζεσαι στα κουράγια όσων έμειναν πίσω. Είναι σύνθετο το πρόβλημα, φταίει πολύ και η κακή διαχείριση, όχι μόνο οι ανεμβολίαστοι, για τους οποίους πλέον δεν έχω λόγια.

Οι υγειονομικοί σε αναστολή δεν πληρώνονται.

8 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Μόλις μου έστειλε ο σύζυγος ότι στην ΕΡΤ κάνουν γυρίσματα καμπάνιας μένουμε σπίτι ξανά.. 

Ξέρουμε αν θα μείνουμε σπίτι πριν τις 22 Νοεμβρίου που έχω κλείσει για εμβόλιο; Μην το κάνω τσάμπα τώρα τέλη 8ου:wacko:

πρίν από 20 λεπτά , maripoz είπε:

Α νόμιζα ότι έλεγες για το Βέλγιο! Ε στην Ελλάδα είναι χάλια και υποστελεχωμενα τα νοσοκομεία γιαυτό και τόσοι θάνατοι. Βρε παιδί μου όλο το 2020 εργαζονταν οι γιατροί σε πτέρυγες κοβιντ και ήταν ανεμβολιαστοι γιατί τώρα να μην πάνε? Και είπαμε οποίος πάει στην τελική κέρδος είναι από το να πεθαίνει ο κόσμος αβοηθητος 

Ναι γιατί δεν μπορούμε να βγάλουμε σε αναστολή ένστολους ανεμβολιαστους, είναι απαραίτητοι ενώ οι υγειονομικοί όχι κ τόσο.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Lenia16 said:

Μου θύμισε το γιατί δεν τρώνε παντεσπάνι 

Οι υγειονομικοί σε αναστολή δεν πληρώνονται.

Ξέρουμε αν θα μείνουμε σπίτι πριν τις 22 Νοεμβρίου που έχω κλείσει για εμβόλιο; Μην το κάνω τσάμπα τώρα τέλη 8ου:wacko:

Καλά και την ίδια μέρα το ακυρωνεις το ραντεβού άμα θέλεις 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , maripoz είπε:

Καλά και την ίδια μέρα το ακυρωνεις το ραντεβού άμα θέλεις 

Ναι το ξέρω έχω ακυρώσει δεκάδες μέχρι τώρα από το φόβο μου :unsure:. Αλλά αν εμβολιαστώ ένα μήνα πριν γεννήσω κ μετά από 2 μέρες μου πούνε καραντίνα κ κλειστά σχολεία θα φουνταρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 minutes ago, Lenia16 said:

Ναι το ξέρω έχω ακυρώσει δεκάδες μέχρι τώρα από το φόβο μου :unsure:. Αλλά αν εμβολιαστώ ένα μήνα πριν γεννήσω κ μετά από 2 μέρες μου πούνε καραντίνα κ κλειστά σχολεία θα φουνταρω.

Αν δεν θέλεις να εμβολιαστεις μην το κάνεις. Δεν μπορείς να μπεις μόνη σου σε "καραντίνα" τον τελευταίο μήνα? Φαντάζομαι όχι γιατί έχεις και άλλο παιδάκι. Δε  νομίζω πάντως ότι θα κλείσουν τα σχολεία είναι πολύ εξτρημ, μόνο η Ελλάδα θα κλείσει δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Lenia16 είπε:

Μου θύμισε το γιατί δεν τρώνε παντεσπάνι 

Οι υγειονομικοί σε αναστολή δεν πληρώνονται.

Ξέρουμε αν θα μείνουμε σπίτι πριν τις 22 Νοεμβρίου που έχω κλείσει για εμβόλιο; Μην το κάνω τσάμπα τώρα τέλη 8ου:wacko:

Ναι γιατί δεν μπορούμε να βγάλουμε σε αναστολή ένστολους ανεμβολιαστους, είναι απαραίτητοι ενώ οι υγειονομικοί όχι κ τόσο.

Λένια μπορεί και να μην ισχύει αλλά λογικά μέχρι τότε ότι είναι να γίνει θα το ξέρεις! Είναι αρκετές οι μέρες ακόμα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, maripoz said:

Άκουγα έναν γιατρό δεν θυμάμαι το όνομά του από νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης και έλεγε ότι η πτέρυγα covid δεν μπορεί να λειτουργήσει γιατί τους έχουν θέσει σε αναστολή 13 ή 17 συναδέλφους που κατά την προηγούμενη φάση της πανδημίας είχαν εκπαιδευτει και ήταν expert ας πούμε στη νοσηλεια covid. 

 

 

Όμως ποιος νοήμων άνθρωπος εμπιστεύεται ιατρό που αρνείται βασικές αρχές της επιστήμης του; 

Δε θα δεχόμουν να με περιθάλψει ανεμβολίαστος ιατρός αν είχα οποιαδήποτε άλλη επιλογή, όπως και αρνούμαι να κλείσω ραντεβού σε ιατρούς που είναι υπερασπιστές ομοιοπαθητικής και λοιπών κομπογιαννίτικων μεθόδων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , CutiePies είπε:

 

Όμως ποιος νοήμων άνθρωπος εμπιστεύεται ιατρό που αρνείται βασικές αρχές της επιστήμης του; 

Δε θα δεχόμουν να με περιθάλψει ανεμβολίαστος ιατρός αν είχα οποιαδήποτε άλλη επιλογή, όπως και αρνούμαι να κλείσω ραντεβού σε ιατρούς που είναι υπερασπιστές ομοιοπαθητικής και λοιπών κομπογιαννίτικων μεθόδων.

Ναι, βέβαια, από την άλλη βασικές αρχές της επιστήμης είναι κ ότι τα φαρμακευτικά σκευασματα περνάνε 7-12 χρόνια δοκιμών πριν βγουν στην αγορά. Εγώ σήμερα είχα γιατρό, είναι στο Αλεξάνδρα, όσο περίμενα με βάλανε να συμπληρώσω ένα έντυπο σχετικά με την άποψη μου για τους εμβολιασμούς γενικά κ αν έχω εμβολιαστεί ή προτίθεμαι να εμβολιαστώ έναντι της κοβιντ, σε ποια εβδομάδα είμαι και να συμπληρώσω το τηλέφωνό μου για να με πάρουν αφού γεννήσω για την έκβαση της κύησης. Αν αυτό δεν είναι κλινική μελέτη στις εγκύους τότε τι είναι; Έρευνα του Δημοπούλου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ναι, βέβαια, από την άλλη βασικές αρχές της επιστήμης είναι κ ότι τα φαρμακευτικά σκευασματα περνάνε 7-12 χρόνια δοκιμών πριν βγουν στην αγορά. Εγώ σήμερα είχα γιατρό, είναι στο Αλεξάνδρα, όσο περίμενα με βάλανε να συμπληρώσω ένα έντυπο σχετικά με την άποψη μου για τους εμβολιασμούς γενικά κ αν έχω εμβολιαστεί ή προτίθεμαι να εμβολιαστώ έναντι της κοβιντ, σε ποια εβδομάδα είμαι και να συμπληρώσω το τηλέφωνό μου για να με πάρουν αφού γεννήσω για την έκβαση της κύησης. Αν αυτό δεν είναι κλινική μελέτη στις εγκύους τότε τι είναι; Έρευνα του Δημοπούλου.

Τα περισσότερα χρόνια στην έρευνα τρώγονται λόγο έλλειψης οικονομικών πόρων κ ενδιαφέροντος από εταιρείες για την προώθηση σκευάσματων να τα λέμε κ αυτά. 

Εξάλλου τα εμβολια Μrna ήταν έτοιμα παρα πολλά χρόνια το μόνο που έλλειπε ήταν μια ασθένεια για να υπάρξει ενδιαφέρον από εταιρείες να τα προσαρμόσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , ninaki80 είπε:

Τα περισσότερα χρόνια στην έρευνα τρώγονται λόγο έλλειψης οικονομικών πόρων κ ενδιαφέροντος από εταιρείες για την προώθηση σκευάσματων να τα λέμε κ αυτά. 

Εξάλλου τα εμβολια Μrna ήταν έτοιμα παρα πολλά χρόνια το μόνο που έλλειπε ήταν μια ασθένεια για να υπάρξει ενδιαφέρον από εταιρείες να τα προσαρμόσουν.

Ναι αλλά για να βγει στην αγορά νομίζω θα πρέπει να περάσει μια τετραετία περίπου κλινικών μελετών. Να δουν κ τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες αν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ναι, βέβαια, από την άλλη βασικές αρχές της επιστήμης είναι κ ότι τα φαρμακευτικά σκευασματα περνάνε 7-12 χρόνια δοκιμών πριν βγουν στην αγορά. Εγώ σήμερα είχα γιατρό, είναι στο Αλεξάνδρα, όσο περίμενα με βάλανε να συμπληρώσω ένα έντυπο σχετικά με την άποψη μου για τους εμβολιασμούς γενικά κ αν έχω εμβολιαστεί ή προτίθεμαι να εμβολιαστώ έναντι της κοβιντ, σε ποια εβδομάδα είμαι και να συμπληρώσω το τηλέφωνό μου για να με πάρουν αφού γεννήσω για την έκβαση της κύησης. Αν αυτό δεν είναι κλινική μελέτη στις εγκύους τότε τι είναι; Έρευνα του Δημοπούλου.

Στο πρώτο κόμμα αυτος έκανε το πάρτυ κ τους κόλλησε όλους.Κρεμαστινο,τον ιδιοκτήτη της βιοϊατρικής κτλ.ασχετο αλλά το θυμηθηκα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 said:

Ναι, βέβαια, από την άλλη βασικές αρχές της επιστήμης είναι κ ότι τα φαρμακευτικά σκευασματα περνάνε 7-12 χρόνια δοκιμών πριν βγουν στην αγορά. Εγώ σήμερα είχα γιατρό, είναι στο Αλεξάνδρα, όσο περίμενα με βάλανε να συμπληρώσω ένα έντυπο σχετικά με την άποψη μου για τους εμβολιασμούς γενικά κ αν έχω εμβολιαστεί ή προτίθεμαι να εμβολιαστώ έναντι της κοβιντ, σε ποια εβδομάδα είμαι και να συμπληρώσω το τηλέφωνό μου για να με πάρουν αφού γεννήσω για την έκβαση της κύησης. Αν αυτό δεν είναι κλινική μελέτη στις εγκύους τότε τι είναι; Έρευνα του Δημοπούλου.

Αν καταλαβαίνω καλά είστε ανεμβολίαστη; Λογικά είναι μελέτη για την ψυχολογία των εγκύων ή τις επιπτώσεις στο έμβρυο/νεογέννητο της νόσησης. Αν ήταν κλινική μελέτη για το εμβόλιο, δε θα γίνοταν έτσι. 

Ο Δημόπουλος έχει ήδη τρέξει κλινική μελέτη σε εγκυμοσύνη, και έχει ήδη δημοσιευθεί το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ninaki80 said:

Τα περισσότερα χρόνια στην έρευνα τρώγονται λόγο έλλειψης οικονομικών πόρων κ ενδιαφέροντος από εταιρείες για την προώθηση σκευάσματων να τα λέμε κ αυτά. 

Εξάλλου τα εμβολια Μrna ήταν έτοιμα παρα πολλά χρόνια το μόνο που έλλειπε ήταν μια ασθένεια για να υπάρξει ενδιαφέρον από εταιρείες να τα προσαρμόσουν.

Δηλαδή πώς ήξεραν ότι τα εμβόλια είναι ασφαλή για το νεογέννητο όταν καλά καλά δεν είχαν γεννηθεί τα μωρά των πρώτων εμβολιασθεντων. Περνάνε χρόνια γιατί χρειάζεται να μελετηθουν τυχόν επιπτώσεις over the years. Μελετούν κανονικά τα μωρά για 14-16 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι με μπερδεύει λίγο η μερική δυσπιστία στην ιατρική. Σέβομαι απόλυτα την ολική δυσπιστία, δηλαδή την πλήρη άνρηση της δυτικής ιατρικής. Έχω οικογένεια γνωστών που αρνούνται ολοκληρωτικά και τους εμβολιασμούς αλλά και τα φάρμακα. Με ξενίζει ιδιαίτερα η επιλογή. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει. Αν ο ιατρός είναι αναξιόπιστος όταν συστήνει το Α ή Β εμβόλιο, είναι αναξιόπιστος και όταν συνταγογραφεί ένα φάρμακο ή όταν παρακολουθεί μία έγκυο. Έτσι το σκέφτομαι εγώ. Μπορεί να γνωρίζει τα φάρμακα αλλά όχι τα εμβόλια; Με μπερδεύει το σκεπτικό, δεν ξέρω αν είμαι αφελής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , CutiePies είπε:

Αν καταλαβαίνω καλά είστε ανεμβολίαστη; Λογικά είναι μελέτη για την ψυχολογία των εγκύων ή τις επιπτώσεις στο έμβρυο/νεογέννητο της νόσησης. Αν ήταν κλινική μελέτη για το εμβόλιο, δε θα γίνοταν έτσι. 

Όχι δεν ρωτούσε τίποτα σχετικό με την ψυχολογία ή τη νόσηση. Αποκλειστικά για τον εμβολιασμο, αν έχω υποκείμενα νοσήματα, ιστορικό κυήσεων κλπ. Είναι είδος κλινικής μελέτης που ονομάζεται μη παρεμβατική post authorization study. Ασχολείστε με μελέτες; Δηλαδή πώς θα γινόταν κατά την άποψη σας; Το ότι είμαι ανεμβολιαστη το ανέφερα πιο πάνω αλλά τι σχέση έχει;

πρίν από 25 λεπτά , ninaki80 είπε:

Τα περισσότερα χρόνια στην έρευνα τρώγονται λόγο έλλειψης οικονομικών πόρων κ ενδιαφέροντος από εταιρείες για την προώθηση σκευάσματων να τα λέμε κ αυτά. 

Εξάλλου τα εμβολια Μrna ήταν έτοιμα παρα πολλά χρόνια το μόνο που έλλειπε ήταν μια ασθένεια για να υπάρξει ενδιαφέρον από εταιρείες να τα προσαρμόσουν.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, όντως τα μελετούσαν για χρόνια αλλά δεν είχαν βρει τον τρόπο το ασταθές μόριο mrna να φτάνει μέχρι το κύτταρο και να μην καταστρέφεται. Πριν από κάποια χρόνια βρέθηκε ο τρόπος μέσω νανοτεχνολογίας. Οι κλινικές μελέτες κρατάνε τόσα χρόνια και γιατί εξεταζουν μακροπροθεσμες ανεπιθύμητες ενέργειες, όχι μόνο αποτελεσματικότητα, όπως στην περίπτωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, ninaki80 said:

Τα περισσότερα χρόνια στην έρευνα τρώγονται λόγο έλλειψης οικονομικών πόρων κ ενδιαφέροντος από εταιρείες για την προώθηση σκευάσματων να τα λέμε κ αυτά. 

Εξάλλου τα εμβολια Μrna ήταν έτοιμα παρα πολλά χρόνια το μόνο που έλλειπε ήταν μια ασθένεια για να υπάρξει ενδιαφέρον από εταιρείες να τα προσαρμόσουν.

Το ότι ήταν έτοιμα δεν σημαίνει ότι γνωρίζαμε τις συνέπειες στο κυημα. Εδώ το ντεπον μετά από πόσες δεκαετίες πλέον εγινς κατηγορία C δηλαδή αντςνδεικνυται στην κυηση. Μέχρι που ήμουν εγώ έγκυος το έπαιρναν για πλάκα οι γυναίκες και θεωρείτο απολύτως ασφαλές

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , maripoz είπε:

Το ότι ήταν έτοιμα δεν σημαίνει ότι γνωρίζαμε τις συνέπειες στο κυημα. Εδώ το ντεπον μετά από πόσες δεκαετίες πλέον εγινς κατηγορία C δηλαδή αντςνδεικνυται στην κυηση. Μέχρι που ήμουν εγώ έγκυος το έπαιρναν για πλάκα οι γυναίκες και θεωρείτο απολύτως ασφαλές

Από πότε αντενδεικνύεται η παρακεταμόλη στην κύηση ρε παιδιά; Πριν δύο χρόνια γέννησα εγώ τελευταία φορά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Lenia16 said:

Όχι δεν ρωτούσε τίποτα σχετικό με την ψυχολογία ή τη νόσηση. Αποκλειστικά για τον εμβολιασμο, αν έχω υποκείμενα νοσήματα, ιστορικό κυήσεων κλπ. Είναι είδος κλινικής μελέτης που ονομάζεται μη παρεμβατική post authorization study. Ασχολείστε με μελέτες; Δηλαδή πώς θα γινόταν κατά την άποψη σας; Το ότι είμαι ανεμβολιαστη το ανέφερα πιο πάνω αλλά τι σχέση έχει;

Δεν είναι ακριβώς έτσι, όντως τα μελετούσαν για χρόνια αλλά δεν είχαν βρει τον τρόπο το ασταθές μόριο mrna να φτάνει μέχρι το κύτταρο και να μην καταστρέφεται. Πριν από κάποια χρόνια βρέθηκε ο τρόπος μέσω νανοτεχνολογίας. Οι κλινικές μελέτες κρατάνε τόσα χρόνια και γιατί εξεταζουν μακροπροθεσμες ανεπιθύμητες ενέργειες, όχι μόνο αποτελεσματικότητα, όπως στην περίπτωση αυτή.

 

Α με συγχωρείτε, όπως το είπατε κατάλαβα ότι η βασική ερώτηση ήταν αν θα εμβολιαστείτε. Συγγνώμη, εγώ παρεξήγησα.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, CutiePies said:

Ομολογώ ότι με μπερδεύει λίγο η μερική δυσπιστία στην ιατρική. Σέβομαι απόλυτα την ολική δυσπιστία, δηλαδή την πλήρη άνρηση της δυτικής ιατρικής. Έχω οικογένεια γνωστών που αρνούνται ολοκληρωτικά και τους εμβολιασμούς αλλά και τα φάρμακα. Με ξενίζει ιδιαίτερα η επιλογή. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει. Αν ο ιατρός είναι αναξιόπιστος όταν συστήνει το Α ή Β εμβόλιο, είναι αναξιόπιστος και όταν συνταγογραφεί ένα φάρμακο ή όταν παρακολουθεί μία έγκυο. Έτσι το σκέφτομαι εγώ. Μπορεί να γνωρίζει τα φάρμακα αλλά όχι τα εμβόλια; Με μπερδεύει το σκεπτικό, δεν ξέρω αν είμαι αφελής.

Μα η ιατρική δεν είναι μια απόλυτη επιστήμη. Άλλος γιατρός θα σου δώσει το ένα φάρμακο άλλος το άλλο. Άλλος κανένα. Άλλος θα σου πει καισαρική άλλος φυσιολογικό. Άλλος εγχείρηση άλλος συντηρητική θεραπεία. Και τα δεδομένα συνέχεια αλλάζουν. Πόσα και πόσα φάρμακα που δίνονταν στην εγκυμοσύνη προκάλεσαν τερατογενεσεις. Δεν είναι θέμα δυσπιστιας είναι ότι ο άνθρωπος έχει όρια η γνώση συνεχώς εξελίσσεται και κανένας επιστήμονας δεν είναι θεός 

14 minutes ago, marakiz said:

Από πότε αντενδεικνύεται η παρακεταμόλη στην κύηση ρε παιδιά; Πριν δύο χρόνια γέννησα εγώ τελευταία φορά.

Από τις αρχές του 18

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, maripoz said:

Μα η ιατρική δεν είναι μια απόλυτη επιστήμη. Άλλος γιατρός θα σου δώσει το ένα φάρμακο άλλος το άλλο. Άλλος κανένα. Άλλος θα σου πει καισαρική άλλος φυσιολογικό. Άλλος εγχείρηση άλλος συντηρητική θεραπεία. Και τα δεδομένα συνέχεια αλλάζουν. Πόσα και πόσα φάρμακα που δίνονταν στην εγκυμοσύνη προκάλεσαν τερατογενεσεις. Δεν είναι θέμα δυσπιστιας είναι ότι ο άνθρωπος έχει όρια η γνώση συνεχώς εξελίσσεται και κανένας επιστήμονας δεν είναι θεός 

 

Ω ναι, κατανοώ τη γενική δυσπιστία. Αναφέρεστε στη γενική δυσπιστία. Με μπερδεύει το να εμπιστευτώ τη ζωή μου ή τη ζωή του μωρού μου σε έναν γιατρό, όμως να μην εμπιστευτώ τον γιατρό πλήρως. Αν αντιλαμβάνομαι τα λεγόμενα πιο πάνω, μία έγκυος πηγαίνει για παρακολούθηση σε ένα νοσοκομείο ή ιατρείο. Θεωρεί ότι εκεί διεξάγεται μία κλινική μελέτη για το εμβόλιο, η οποία μειώνει την αξιοπιστία της ασκούμενης ιατρικής. Και επίσης δεν εμβολιάζεται, παρά την ομόφωνη σχεδόν παρότρυνση του ιατρικού κόσμου. Καταλαβαίνω τη δυσπιστία, ο ιατρός μπορεί να είναι ανήθικος, να παίρνει ρίσκα αλλά και να καθοδηγείται από πολυεθνικές. Δε θα είναι εξίσου ανήθικος σε όλα; Στις βιταμίνες που θα γράψει , τα παυσίπονα, τις εξετάσεις; Ο ασθενής μπορεί επιλεκτικά να κρίνει τον ιατρό του; Είναι ένα ερώτημα που με απασχολεί αρκετό καιρό τώρα, είχα ρωτήσει και σχετικά τις προάλλες για την επιλεκτική λογική στα εμβόλια. Με μπλοκάρει το σκεπτικό, νιώθω ότι κάτι δεν καταλαβαίνω από τα επιχειρήματα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , CutiePies είπε:

Ομολογώ ότι με μπερδεύει λίγο η μερική δυσπιστία στην ιατρική. Σέβομαι απόλυτα την ολική δυσπιστία, δηλαδή την πλήρη άνρηση της δυτικής ιατρικής. Έχω οικογένεια γνωστών που αρνούνται ολοκληρωτικά και τους εμβολιασμούς αλλά και τα φάρμακα. Με ξενίζει ιδιαίτερα η επιλογή. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει. Αν ο ιατρός είναι αναξιόπιστος όταν συστήνει το Α ή Β εμβόλιο, είναι αναξιόπιστος και όταν συνταγογραφεί ένα φάρμακο ή όταν παρακολουθεί μία έγκυο. Έτσι το σκέφτομαι εγώ. Μπορεί να γνωρίζει τα φάρμακα αλλά όχι τα εμβόλια; Με μπερδεύει το σκεπτικό, δεν ξέρω αν είμαι αφελής.

Η επιστήμη εξελίσσεται διαρκώς. Πολλά φάρμακα έχουν ανακληθεί γιατί μετά την έγκριση κ τη χρήση τους στον πληθυσμό βρέθηκαν με ανεπιθύμητες ενέργειες που δεν είχαν εντοπιστεί στις κλινικές μελέτες, είτε γιατί εγκρίθηκαν με αδεια υπό όρους λόγω ορφανου φαρμάκου πχ είτε γιατί οι πληθυσμοί που μελετήθηκαν δεν ήταν αντιπροσωπευτικοί είτε για άλλους λόγους όπως πχ η ρανιτιδινη ή οι σαρτανες, που ανακάλυψαν μετά από τόσα χρόνια ότι αναπτύσσονται καρκινογόνες νιτροζαμινες από την ίδια τη δραστική, ακόμα κ ενδογενως στο πεπτικό σύστημα ή γιατί τελικά ο κίνδυνος υπερτερεί του οφέλους. Δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Τα φάρμακα που κατά κόρον χρησιμοποιούνται από το ευρύ κοινό είναι μελετημένα επί μία 10ετια πριν εγκριθούν κ πάρα πολλά κυκλοφορουν 20 ή 30 χρόνια. Κ πάλι, ακόμα κ τότε, βρίσκονται παρενέργειες όπως πχ με την παρακεταμόλη κατα την εγκυμοσύνη που βρέθηκε ότι αυξάνει τον κίνδυνο νευροαναπτυξιακων διαταραχών. Ωστόσο, είναι αλλο να λες ότι είναι ασφαλές να πάρεις ένα φάρμακο 30 ετών στην εγκυμοσύνη κ άλλο ένα που δεν ξέρουμε καν τις παρενέργειες μετά από ένα χρόνο. Μπορεί να μην έχει αλλά μπορεί κ να έχει. Απλώς δεν το ξέρει κανείς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , maripoz είπε:

 

Από τις αρχές του 18

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Οι υπόλοιπες το γνωρίζετε δηλαδή; Πως προκύπτει, υπάρχει κάποια έρευνα, το έχουν απαγορεύσει επισήμως κι οι γιατροί συνεχίζουν και το συστήνουν;; Στις οδηγίες που κοιτάω πάντως τώρα δεν αναγράφει κάτι τέτοιο. Να επιβλέπεται η δοσολογία γράφει μόνο όσο αφορά την κυηση. Λάθος κάνουν οι οδηγίες του φαρμάκου;

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Lenia16 είπε:

Απλώς δεν το ξέρει κανείς. 

Αυτό ακριβώς. Κ η πλειοψηφία των γιατρών που είναι υπέρ των εμβολιασμών στην ουσία δεν ξέρει αν θα υπάρξουν αργότερα παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , maripoz είπε:

Το ότι ήταν έτοιμα δεν σημαίνει ότι γνωρίζαμε τις συνέπειες στο κυημα. Εδώ το ντεπον μετά από πόσες δεκαετίες πλέον εγινς κατηγορία C δηλαδή αντςνδεικνυται στην κυηση. Μέχρι που ήμουν εγώ έγκυος το έπαιρναν για πλάκα οι γυναίκες και θεωρείτο απολύτως ασφαλές

Γενικά οι δοκιμές για κάθε φάρμακο αξιοποιουνται κ διορθώνονται με τον αριθμό των ανθρώπων που τα δοκιμάζουν.  Γιαυτο κ φάρμακα απόλυτα ασφαλές κ μελετημένα μετά από χρόνια αποδεικνύεται ότι έχουν επιπλέον παρενέργειες από αυτές που αρχικά είχαν παρατηρηθεί χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι δισεκατομμύρια κοσμος που τα πήρε εχει πάθει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...