Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εοπαν οτο δεν θα κλείσουν.αλλαξε κάτι?και γιατί να αρχίσουν από τα σχοκεια?παράλογο ειναι

1 hour ago, maripoz είπε:

Δεν διαλέγεις καμία άλλη χώρα?:rolleyes: 

Και συναντηθείτε με αδερφο/ ανιψια στην τρίτη χώρα-ουδετερο έδαφος. Πάτε Δανία που είναι και κοντά ή Σουηδία 

Σου είπα.μην με απογοητευσεις πολύ.

Σκέφτομαι μήπως κολλησουν έως το Γενάρη όλοι κ μετα είναι καλύτερα.εκει θα κανουν Τρίτη δόση?Θα λήξει κ το voucher.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 18 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Ακριβώς. Ήταν ένας εφιάλτης. Και άντε πες εμείς τη βγάλαμε, με όποιο ψυχικό κόστος. Ο μικρός ακόμα και τώρα, όταν γυρίζει απ' το σχολείο τρέχει να δει αν είναι σβηστή η οθόνη του υπολογιστή μου...

Εγώ τους το ξεκαθάρισα στη δουλειά, αν κλείσουν πάλι τα σχολεία ξεχάστε με. Το περσινό δεν το ξαναπερνάω, ούτε εγώ ούτε η οικογένειά μου. 

Καλά τους είπες. Στο μεταξύ οι απαιτήσεις σε όλη αυτή την περίοδο τουλάχιστον στη δική μου δουλειά ήταν ακόμα περισότερες, οι δουλειά σαφώς πιο χρονοβόρα λόγω έλλειψης πόρων στο σπίτι, τα meetings ακανόνιστα όποτε να ναι και μια υπερβολική άνεση να σε ενοχλούν ακόμα και βράδυ γιατί είσαι σπίτι σου! Η τηλεεργασία σε εμένα έκανε μεγάλο κακό και ως προς τον τρόπο δουλειάς αλλά και ως προς το ωράριο που πλέον δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εοπαν οτο δεν θα κλείσουν.αλλαξε κάτι?και γιατί να αρχίσουν από τα σχοκεια?παράλογο ειναι

Το ότι είπαν πώς δεν θα τα κλείσουν εμένα μ ανησυχεί :razz:

 

Παντως δεν βλέπω λογική να αρχίσουν απ τα σχολεία. Να αλλάξει το πρωτοκολο να κλείνουν τα τμήματα γρηγορότερα, το φαντάζομαι να γίνεται κάποια στιγμή, αλλά απευθείας κλείσιμο χωρίς άλλα μέτρα για ενήλικες, όχι. 

 

Συατιστικα πάντως,  όσο κολλάνε παιδιά, που κολλάνε πάνω από 1000 κάθε μέρα, θα υπάρξουν κ νοσηλείες κ ίσως κ χειρότερα. Δλδ κ το να τα αφήσουμε να κολλήσουν ανεξέλεγκτα, δεν είναι λύση. Απλώς πρέπει οι ενήλικες να προστατεύσουν τα παιδιά, όχι το αντίθετο. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Εοπαν οτο δεν θα κλείσουν.αλλαξε κάτι?και γιατί να αρχίσουν από τα σχοκεια?παράλογο ειναι

Σου είπα.μην με απογοητευσεις πολύ.

Σκέφτομαι μήπως κολλησουν έως το Γενάρη όλοι κ μετα είναι καλύτερα.εκει θα κανουν Τρίτη δόση?Θα λήξει κ το voucher.

 Εμ τι να κάνω! Ναι θα κάνουν τριτη δόση στο Βέλγιο, θα είναι διαθέσιμη σε όλους. Και εγώ πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα εκεί τον Ιανουάριο, αλίμονο σε εμάς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Anna3011 είπε:

Καλά τους είπες. Στο μεταξύ οι απαιτήσεις σε όλη αυτή την περίοδο τουλάχιστον στη δική μου δουλειά ήταν ακόμα περισότερες, οι δουλειά σαφώς πιο χρονοβόρα λόγω έλλειψης πόρων στο σπίτι, τα meetings ακανόνιστα όποτε να ναι και μια υπερβολική άνεση να σε ενοχλούν ακόμα και βράδυ γιατί είσαι σπίτι σου! Η τηλεεργασία σε εμένα έκανε μεγάλο κακό και ως προς τον τρόπο δουλειάς αλλά και ως προς το ωράριο που πλέον δεν υπάρχει.

 

Εμένα με βοήθησε, γιατί το γραφείο ήταν πολύ μακριά κι έτρωγα πολύ χρόνο με τις μετακινήσεις. Το ωράριο το κρατάμε με νύχια και με δόντια, βοηθάει ότι δεν έχουμε εταιρικό κινητό, οπότε ό,τι έρθει μετά τις 5 απλά αγνοείται. 

Στο μεταξύ τα συζητούσα πέρυσι με την μάνατζερ σε ένα 1-2-1 και μου λέει "δεν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω, περνάω ακριβώς τα ίδια, κι όλες οι γυναίκες, απ' όλα τα γραφεία, μου λένε επίσης τα ίδια". Διεθνές το πρόβλημα. 

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

 

Συατιστικα πάντως,  όσο κολλάνε παιδιά, που κολλάνε πάνω από 1000 κάθε μέρα, θα υπάρξουν κ νοσηλείες κ ίσως κ χειρότερα. Δλδ κ το να τα αφήσουμε να κολλήσουν ανεξέλεγκτα, δεν είναι λύση. Απλώς πρέπει οι ενήλικες να προστατεύσουν τα παιδιά, όχι το αντίθετο. 

 

Εγώ τις μεταλλάξεις φοβάμαι. Αν προκύψει κανένα στέλεχος επιθετικό προς τα παιδιά, όλα αυτά που συζητάμε τώρα θα μας φαίνονται αστεία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 minutes ago, Έσπερος said:

Το ότι είπαν πώς δεν θα τα κλείσουν εμένα μ ανησυχεί :razz:

 

Παντως δεν βλέπω λογική να αρχίσουν απ τα σχολεία. Να αλλάξει το πρωτοκολο να κλείνουν τα τμήματα γρηγορότερα, το φαντάζομαι να γίνεται κάποια στιγμή, αλλά απευθείας κλείσιμο χωρίς άλλα μέτρα για ενήλικες, όχι. 

 

Συατιστικα πάντως,  όσο κολλάνε παιδιά, που κολλάνε πάνω από 1000 κάθε μέρα, θα υπάρξουν κ νοσηλείες κ ίσως κ χειρότερα. Δλδ κ το να τα αφήσουμε να κολλήσουν ανεξέλεγκτα, δεν είναι λύση. Απλώς πρέπει οι ενήλικες να προστατεύσουν τα παιδιά, όχι το αντίθετο. 

Νοσηλιες παιδιών υπάρχουν για όλα, και για απλές ιωσουλες που κατά κανόνα δεν τις φοβόμαστε. Ο κοβιντ είναι πιο απλός από την μέση ιωσουλα για ένα παιδί. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τα παιδιά παρά μόνο για αυτούς στους οποίους ενδέχεται να το μεταδοσουν κυρίως παππούδες και γιαγιάδες. Δεν λέω ότι δεν θα υπάρξει ούτε μια νοσηλεια παιδιού καθώς υπάρχουν και αυτά που ανήκουν σε ευπαθεις ομάδες. Λέω ότι ο κορονοιος δεν είναι επικίνδυνος για τα παιδιά, έκτος αν έχουν υποκειμενο αλλά και πάλι δεν είναι πιο επικίνδυνος από μια απλή ιωση. Οκ στο νοσοκομείο έχω άκουσει να μπαίνει παιδί επειδή άρπαξε μικρόβιο στο αίμα από μια μικρή γρατζουνια αλλά δεν τρελαίνομαι κάθε φορά που το παιδί μου γρατζουνιεται. Προσωπικά η διασπορά στα παιδιά δεν με ανησυχεί, και ούτε τους επιστήμονες τους ανησυχεί. Το πρόβλημα είναι πού θα το μεταδωσουν

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε την κακοκαιρία Μήδεια πέρσι; Είχα διαβάσει ένα καλό, ότι την ονομαστέ έτσι ένας μετεωρολόγος που δούλευε εξαποστασεως με τρία παιδιά που έκαναν τηλεκπαίδευση! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kotsifikos είπε:

Στη Σιγκαπούρη διαβάσατε τι αποφάσισαν?? Δεν θα καλύπτει το κράτος τις ιατρικές δαπάνες κατ επιλογήν ανεμβολίαστων  ασθενών  από 8/12!

 

Το διάβασα και εγώ από Έλληνα που μένει εκεί. Βέβαια η διαχείριση του covid εκεί πέρα είναι εντελώς διαφορετική (απείρως πιο οργανωμένοι, ελεγκτικοί και με μεγάλο ποσοστό εμβολιασμένων σε ηλικιωμένους). Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι δικαίωμα σε δωρεάν ιατρικές υπηρεσίες θα πρέπει να έχει ο καθένας, όσο επιπόλαιες και επικίνδυνες για το κοινωνικό σύνολο και αν είναι οι αποφάσεις του. Δε κρύβω βέβαια ότι αυτή η θέση μου τις τελευταίες ειδικά μέρες έχει αρχίσει και έχει τεράστιες ρωγμές... Χθες προχθές νομίζω πέθανε κάποιος ηλικιωμένος κύριος, εμβολιασμένος που χρειάστηκε διασωλήνωση, καθώς δεν υπήρχε ΜΕΘ να τον βάλουν. Δε ξέρω τι να πω.

Τέτοιες σκέψεις πάντως δεν τις είχαμε πριν προ covid. Θυμάμαι κάποια εποχή πριν χρόνια (επί μεγάλης κρίσης) που συζητούσαν να είναι υποχρεωτικές κάποιες προληπτικές εξετάσεις (αίματος, μαστού, προστάτη) καθώς αποδεδειγμένα αν τα προλάβεις, ελαφρύνεις κατά πολύ τη δημόσια δαπάνη για τη θεραπεία τους όταν φτάσουν σε προχωρημένο επίπεδο. Είναι τεράστιο το κόστος. Μάλιστα είχε τεθεί τότε το θέμα αν κάποιος αρνείται να κάνει τις εξετάσεις, να επιβαρύνεται μετά ο ίδιος το κόστος της θεραπείας/νοσηλείας του. Υπήρξαν φοβερές αντιδράσεις τότε και μιλάμε για διαγνωστικές εξετάσεις, όχι εμβόλια! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , maripoz είπε:

Νοσηλιες παιδιών υπάρχουν για όλα, και για απλές ιωσουλες που κατά κανόνα δεν τις φοβόμαστε. Ο κοβιντ είναι πιο απλός από την μέση ιωσουλα για ένα παιδί. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τα παιδιά παρά μόνο για αυτούς στους οποίους ενδέχεται να το μεταδοσουν κυρίως παππούδες και γιαγιάδες. Δεν λέω ότι δεν θα υπάρξει ούτε μια νοσηλεια παιδιού καθώς υπάρχουν και αυτά που ανήκουν σε ευπαθεις ομάδες. Λέω ότι ο κορονοιος δεν είναι επικίνδυνος για τα παιδιά, έκτος αν έχουν υποκειμενο αλλά και πάλι δεν είναι πιο επικίνδυνος από μια απλή ιωση. Οκ στο νοσοκομείο έχω άκουσει να μπαίνει παιδί επειδή άρπαξε μικρόβιο στο αίμα από μια μικρή γρατζουνια αλλά δεν τρελαίνομαι κάθε φορά που το παιδί μου γρατζουνιεται. Προσωπικά η διασπορά στα παιδιά δεν με ανησυχεί, και ούτε τους επιστήμονες τους ανησυχεί. Το πρόβλημα είναι πού θα το μεταδωσουν

Σε μεγάλη κλίμακα ανησυχεί. Στις ΗΠΑ ας πούμε σε μεγάλο δείγμα πληθυσμού υπήρχαν κ νοσηλείες κ θάνατοι. Στατιστικα είναι αναμενόμενο κ εδώ κ αν γεμίσουν κ οι παιδιατρικές κλινικές θα υπάρχει θέμα, συν τοτ ότι δεν έχουν κ όλα τα μερη εύκολη πρόσβαση σε παιδιατρικά νοσοκομεία. Απλώς το λογικό είναι να ξεκινήσεις από το να περιορίζεις τους μεγάλους, για να καλυφθούν κ τα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 minutes ago, Ilaeira said:

 

 

 

Εγώ τις μεταλλάξεις φοβάμαι. Αν προκύψει κανένα στέλεχος επιθετικό προς τα παιδιά, όλα αυτά που συζητάμε τώρα θα μας φαίνονται αστεία. 

Υπάρχει τέτοια περίπτωση? Το έχεις ακούσει από κάπου αυτό? Δεν έχει πέσει στο ραντάρ μου τέτοια εκδοχή. Είχα καταλάβει ότι οι μεταλλαξεις έχουν τον ίδιο τρόπο λειτουργίας αλλάζει μόνο η μεταδοτικοτητα και η δυναμική τους αλλά όχι τα βασικά τους χαρακτηριστικά γιατί αλλιώς θα επρόκειτο για άλλο ιό. 

14 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Μόλις μου έστειλε ο σύζυγος ότι στην ΕΡΤ κάνουν γυρίσματα καμπάνιας μένουμε σπίτι ξανά.. 

Καμία καμπάνια για εμβολιασμο να τους πει να κάνουν πρώτα, αν είναι around 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , maripoz είπε:

 Εμ τι να κάνω! Ναι θα κάνουν τριτη δόση στο Βέλγιο, θα είναι διαθέσιμη σε όλους. Και εγώ πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα εκεί τον Ιανουάριο, αλίμονο σε εμάς. 

Τώρα ηρέμησα.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Έσπερος said:

Σε μεγάλη κλίμακα ανησυχεί. Στις ΗΠΑ ας πούμε σε μεγάλο δείγμα πληθυσμού υπήρχαν κ νοσηλείες κ θάνατοι. Στατιστικα είναι αναμενόμενο κ εδώ κ αν γεμίσουν κ οι παιδιατρικές κλινικές θα υπάρχει θέμα, συν τοτ ότι δεν έχουν κ όλα τα μερη εύκολη πρόσβαση σε παιδιατρικά νοσοκομεία. Απλώς το λογικό είναι να ξεκινήσεις από το να περιορίζεις τους μεγάλους, για να καλυφθούν κ τα παιδιά. 

Στις ΗΠΑ τα παιδιά δυστυχώς είναι πολύ παχυσαρκα. Γιαυτό είχαν προβλημα. Στην Ελλάδα βέβαια είναι παχυσαρκα επίσης για τα δεδομένα της Ευρώπης. Βγήκε έρευνα, τον Σεπτέμβριο νομίζω, από το ΗΒ που ανέλυε τους λόγους εξαιτίας των οποίων στην Αμερική τα παιδιά είχαν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από ο,τι στην Ευρώπη και οπουδήποτε αλλού. Μπορείς να την βρεις αλλά συνοπτικά ο κύριος λόγος ήταν η παχυσαρκία που θεωρείται υποκειμενο 

Link to comment
Share on other sites

Μην πέσετε να με φάτε.νσι μεν υπάρχουν παράμετροι αλλά κι εγω συμφωνώ οι ανεμβολιαστοι στο μέλλον να πληρώνουν τα νοσηλεία.σαν κεντρική ιδέα.ε?μην με φάτε ξαναλέω.

Επίσης άκουσα σήμερα στο ράδιο ότι στην συγκαμπουεη κολλησαν κ τρία λιοντάρια που φτερνίζεται κ βηχουν.

Ούτε σε ζωολογικό κήπο ούτε σε  pet shop πάμε επομένως.κσι όχι γουτσου γουτσου με το σκύλο του γείτονα. 

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μην πέσετε να με φάτε.νσι μεν υπάρχουν παράμετροι αλλά κι εγω συμφωνώ οι ανεμβολιαστοι στο μέλλον να πληρώνουν τα νοσηλεία.σαν κεντρική ιδέα.ε?μην με φάτε ξαναλέω.

Επίσης άκουσα σήμερα στο ράδιο ότι στην συγκαμπουεη κολλησαν κ τρία λιοντάρια που φτερνίζεται κ βηχουν.

Ούτε σε ζωολογικό κήπο ούτε σε  pet shop πάμε επομένως.κσι όχι γουτσου γουτσου με το σκύλο του γείτονα. 

Συκαμπουρη

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, maripoz said:

Στις ΗΠΑ τα παιδιά δυστυχώς είναι πολύ παχυσαρκα. Γιαυτό είχαν προβλημα. Στην Ελλάδα βέβαια είναι παχυσαρκα επίσης για τα δεδομένα της Ευρώπης. Βγήκε έρευνα, τον Σεπτέμβριο νομίζω, από το ΗΒ που ανέλυε τους λόγους εξαιτίας των οποίων στην Αμερική τα παιδιά είχαν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από ο,τι στην Ευρώπη και οπουδήποτε αλλού. Μπορείς να την βρεις αλλά συνοπτικά ο κύριος λόγος ήταν η παχυσαρκία που θεωρείται υποκειμενο 

Στην ίδια έρευνα έλεγε ουσιαστικά ότι στο ΗΒ έχουν κολλήσει πάρα πολλά παιδιά ήδη και όσα δεν έχουν κολλήσει αναμένεται όλα σχεδόν να κολλήσουν χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα. Όπερ και εγενετο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , maripoz είπε:

Στις ΗΠΑ τα παιδιά δυστυχώς είναι πολύ παχυσαρκα. Γιαυτό είχαν προβλημα. Στην Ελλάδα βέβαια είναι παχυσαρκα επίσης για τα δεδομένα της Ευρώπης. Βγήκε έρευνα, τον Σεπτέμβριο νομίζω, από το ΗΒ που ανέλυε τους λόγους εξαιτίας των οποίων στην Αμερική τα παιδιά είχαν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από ο,τι στην Ευρώπη και οπουδήποτε αλλού. Μπορείς να την βρεις αλλά συνοπτικά ο κύριος λόγος ήταν η παχυσαρκία που θεωρείται υποκειμενο 

και η 16χρονη που πέθανε όπως φαίνεται παχυσαρκία είχε. ή/και διαβήτη. έχουν πεθάνει όμως κ βρέφη. η ενδοοικογενειακή διασπορά από παιδιά δεν είναι αμελητέα όταν υπάρχουν μέλη τελείως απροστάτευτα… Δεξ το λέω αυτό για να κλείσουν τ σχολεία πάντως, το διευκρινίζω. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Μην πέσετε να με φάτε.νσι μεν υπάρχουν παράμετροι αλλά κι εγω συμφωνώ οι ανεμβολιαστοι στο μέλλον να πληρώνουν τα νοσηλεία.σαν κεντρική ιδέα.ε?μην με φάτε ξαναλέω.

Επίσης άκουσα σήμερα στο ράδιο ότι στην συγκαμπουεη κολλησαν κ τρία λιοντάρια που φτερνίζεται κ βηχουν.

Ούτε σε ζωολογικό κήπο ούτε σε  pet shop πάμε επομένως.κσι όχι γουτσου γουτσου με το σκύλο του γείτονα. 

Συκαμπουρη

Εγώ αν και σε αγαπώ θα πέσω να σε φάω. Με αυτή τη λογική μπορούμε να αποκλείσουμε από την δωρεάν νοσηλεια όσους καπνίζουν όσους δεν φορούν κράνος όσους ξεπερνούν το όριο ταχύτητας κλπ κλπ μην γράψω σεντόνι. Ειδικά ένα εμβόλιο που δεν έχει καν πάρει οριστική έγκριση στην Ευρώπη, και δεν αναμένεται να πάρει και πολύ άμεσα, δεν ξέρω πώς μπορείς να το κάνεις υποχρεωτικό. Επίσης πιστεύω ότι δεν έχει γίνει καθόλου καλή εμβολιαστικη καμπάνια. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι φταίει ο παππούς και η γιαγιά που φοβούνται να το κάνουν. Εγώ τους καταλαβαίνω. Φταίει το ότι κανείς δεν τους έχει εξηγήσει με λόγια και τρόπο που να καταλαβαίνουν. Θα ήθελα να πέσω να σε φάω επιθετικα να ξέρεις μαγιοπουλα αλλά είσαι πολύ συμπαθής και μάλλον θα φάω ένα διπλό τοστακι, στο λαιμό θα μου κάτσει από τα νεύρα μου με αυτά που διαβάζω :evil:

18 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Όχι παιδιά. Ανοίγει έτσι ο ασκός του Αιόλου. Αν κάνουν ένα παραθυράκι για να πληρώνεις τις νοσηλείες μετά τι θα ακολουθήσει; Τρως junk πλήρωσε την καρδιοπάθεια; Καπνιζες πλήρωσε χημειοθεραπείες; Έχεις στο dna ύποπτα γονίδια ας πρόσεχες; Όχι όχι. Κανένα παράθυρο ανοιχτό στην δωρεάν νοσηλεία γιατί θα τα πάρει η μπάλα όλα! 

Thanks με κάλυψες 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, maripoz said:
25 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Εγώ αν και σε αγαπώ θα πέσω να σε φάω. Με αυτή τη λογική μπορούμε να αποκλείσουμε από την δωρεάν νοσηλεια όσους καπνίζουν όσους δεν φορούν κράνος όσους ξεπερνούν το όριο ταχύτητας κλπ κλπ μην γράψω σεντόνι.

Καταλαβαίνω τη λογική σου αλλά εδώ μιλάμε για κάτι πρωτόγνωρο, για μια πανδημία, για κάτι που βγάζει off το σύστημα υγείας και την πληρώνουν και οι εμβολιασμενοι. Είναι μια ειδική περίπτωση, δεν ξέρω αν μπορεί να συγκριθεί με το κάπνισμα ή την υψηλή χοληστερίνη πχ. Οπότε συμφωνώ με το μέτρο της Σιγκαπούρης .

Αν γίνει υποχρεωτικό άνω των 60  , τι εννοούν ακριβώς ? Ότι όποιος δεν το κάνει τι επιπτώσεις θα έχει?

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Έσπερος said:

και η 16χρονη που πέθανε όπως φαίνεται παχυσαρκία είχε. ή/και διαβήτη. έχουν πεθάνει όμως κ βρέφη. η ενδοοικογενειακή διασπορά από παιδιά δεν είναι αμελητέα όταν υπάρχουν μέλη τελείως απροστάτευτα… Δεξ το λέω αυτό για να κλείσουν τ σχολεία πάντως, το διευκρινίζω. 

Ρε εσπερος δεν λέω ότι δεν θα βρεθεί ένα βρέφος να πεθάνει από κορονοιο. Ένα βρέφος μπορεί να πεθάνει και από αλλεργία στο γάλα της αγελαδαε ή επειδή έκανε ένα εμβόλιο. Λέω ότι ο κορονοιος δεν αποτελεί πρόβλημα για τα παιδιά.  Μην αρχίζεις να μου λες για εξαιρέσεις. γίνεται ντόρος τώρα επειδή είμαστε στη φάση πανδημία, ξέρεις πόσα παιδάκια νοσηλευονται για λόγους που κατά κανόνα είναι ασήμαντοι?

19 minutes ago, Sunshine8 said:

Καταλαβαίνω τη λογική σου αλλά εδώ μιλάμε για κάτι πρωτόγνωρο, για μια πανδημία, για κάτι που βγάζει off το σύστημα υγείας και την πληρώνουν και οι εμβολιασμενοι. Είναι μια ειδική περίπτωση, δεν ξέρω αν μπορεί να συγκριθεί με το κάπνισμα ή την υψηλή χοληστερίνη πχ. Οπότε συμφωνώ με το μέτρο της Σιγκαπούρης .

Αν γίνει υποχρεωτικό άνω των 60  , τι εννοούν ακριβώς ? Ότι όποιος δεν το κάνει τι επιπτώσεις θα έχει?

 

Δεν μπορεί να γίνει υποχρεωτικος ο εμβολιασμος για ολόκληρη ηλικιακή ομάδα και μαλιστα με μη πλήρως εγκεκριμένο σκευάσμα. Κατά  τα άλλα δεν καταλαβαίνω γιατί είναι μια ειδική περίπτωση, όπως λες. Περισσότερο δικαιωμα έχει κάποιος να τρέχει με 250 και αν τρακαρει να νοσηλευτει, παρά κάποιος που δεν θέλει να του χορηγηθει ένα σκευάσμα ? Επίσης όπως ειπώθηκε και πιο πάνω ειδικές περιπτώσεις μπορούν να γίνουν όλα αλλάζοντας το κριτήριο. Πχ αυτός που τρέχει παραβιάζει τον κοκ ή έχει σκοτώσει κιόλας κάποιον - να μια ειδική περίπτωση αμέσως αμέσως. Μου φαίνεται τρομακτικη η ιδέα και δεν μου κάνει καμία εντύπωση που είναι η Σιγκαπούρη συγκεκριμένα η μόνη χώρα που την εφαρμόζει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , maripoz είπε:

Ρε εσπερος δεν λέω ότι δεν θα βρεθεί ένα βρέφος να πεθάνει από κορονοιο. Ένα βρέφος μπορεί να πεθάνει και από αλλεργία στο γάλα της αγελαδαε ή επειδή έκανε ένα εμβόλιο. Λέω ότι ο κορονοιος δεν αποτελεί πρόβλημα για τα παιδιά.  Μην αρχίζεις να μου λες για εξαιρέσεις. γίνεται ντόρος τώρα επειδή είμαστε στη φάση πανδημία, ξέρεις πόσα παιδάκια νοσηλευονται για λόγους που κατά κανόνα είναι ασήμαντοι?

Ενταξει όλα αυτό όμως δεν είναι λόγος για την αδιαφορία της κοινωνίας να προστατεύσει ΚΑΙ  τα παιδιά που στο κάτω κάτω είναι τα μόνα που δεν έχουν την εναλλακτική του εμβολιασμού. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Έσπερος said:

Ενταξει όλα αυτό όμως δεν είναι λόγος για την αδιαφορία της κοινωνίας να προστατεύσει ΚΑΙ  τα παιδιά που στο κάτω κάτω είναι τα μόνα που δεν έχουν την εναλλακτική του εμβολιασμού. 

Και πώς να τα προστατεύσει ομως?

Επίσης θέλω να προσθέσω πως μου κάνει τεραστια εντύπωση το γεγονός ότι δεν γίνεται καμία αναφορά στην τραγικό στη κατάσταση των νοσοκομείων. Προσωπικά είμαι εξοργισμενη. Έχουμε ένα από τα υψηλότερα ποσοστά θνητοτητας εξαιτίας αυτού, χώρες με χαμηλότερους εμβολιασμους από την Ελλάδα τα πάνε απείρως καλύτερα. Είναι τρομακτικη η κατάσταση στα νοσοκομεία λόγω έλλειψης προσωπικού

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , maripoz είπε:

Και πώς να τα προστατεύσει?

Περιορίζοντας τη διασπορά στους ενήλικες βασικά. και με μέτρα στο σχολείο ώστε να μην κολλάνε πολλά. Ακα κ για το ενδεχόμενο να χάνουν μάθημα, για τον χαμένο χρόνο κ την πίεση να τρέχουν για ραπιντ, για όλα αυτά. Γιαψτο άγχος των οικογενειών σε κάθε κρύωμα αν είναι κορονοιος  κ ποτέ θα πάει σχολείο κ πού θα κάνει τεστ κ τα σχετικά. Γιατί εδώ πέρα αναγνωρίζουμε τα δικαιώματα μόνο των αρνητών που είναι στην κοσμάρα τους κ δεν στερούνται τίποτα κ την πληρώνουν άλλοι. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, maripoz said:

Περισσότερο δικαιωμα έχει κάποιος να τρέχει με 250 και αν τρακαρει να νοσηλευτει, παρά κάποιος που δεν θέλει να του χορηγηθει ένα σκευάσμα ?

Ναι όμως δεν θα τρακαρουν όλοι την ίδια μέρα...Η πανδημία είναι μια ειδική περίπτωση σε σχέση με όλα όσα αναφέρετε. Όπως και η επιβάρυνση του συστήματος υγείας είναι πρωτόγνωρη για την Ελλάδα, νομίζω αυτό δεν αμφισβητείται . Και μια πρωτόγνωρη κατάσταση απαιτεί πρωτόγνωρα μέτρα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , maripoz είπε:

Εγώ αν και σε αγαπώ θα πέσω να σε φάω. Με αυτή τη λογική μπορούμε να αποκλείσουμε από την δωρεάν νοσηλεια όσους καπνίζουν όσους δεν φορούν κράνος όσους ξεπερνούν το όριο ταχύτητας κλπ κλπ μην γράψω σεντόνι. Ειδικά ένα εμβόλιο που δεν έχει καν πάρει οριστική έγκριση στην Ευρώπη, και δεν αναμένεται να πάρει και πολύ άμεσα, δεν ξέρω πώς μπορείς να το κάνεις υποχρεωτικό. Επίσης πιστεύω ότι δεν έχει γίνει καθόλου καλή εμβολιαστικη καμπάνια. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι φταίει ο παππούς και η γιαγιά που φοβούνται να το κάνουν. Εγώ τους καταλαβαίνω. Φταίει το ότι κανείς δεν τους έχει εξηγήσει με λόγια και τρόπο που να καταλαβαίνουν. Θα ήθελα να πέσω να σε φάω επιθετικα να ξέρεις μαγιοπουλα αλλά είσαι πολύ συμπαθής και μάλλον θα φάω ένα διπλό τοστακι, στο λαιμό θα μου κάτσει από τα νεύρα μου με αυτά που διαβάζω :evil:

Thanks με κάλυψες 

Οχι.μην μου συγχιζεσαι.σωστο και αυτό που λες.δεν το είχα σκεφτεί έτσι maripoz. Εινσι η αλλη όψη του νομίσματος.απλα το σκεφτηκα έτσι γιατί δαπανουνται τεράστια κονδύλια για πολύ καιρό.

πρίν από 18 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Ναι όμως δεν θα τρακαρουν όλοι την ίδια μέρα...Η πανδημία είναι μια ειδική περίπτωση σε σχέση με όλα όσα αναφέρετε. Όπως και η επιβάρυνση του συστήματος υγείας είναι πρωτόγνωρη για την Ελλάδα, νομίζω αυτό δεν αμφισβητείται . Και μια πρωτόγνωρη κατάσταση απαιτεί πρωτόγνωρα μέτρα

Σωστά τα λες κι εσυ

πρίν από 29 λεπτά , maripoz είπε:

Και πώς να τα προστατεύσει ομως?

Επίσης θέλω να προσθέσω πως μου κάνει τεραστια εντύπωση το γεγονός ότι δεν γίνεται καμία αναφορά στην τραγικό στη κατάσταση των νοσοκομείων. Προσωπικά είμαι εξοργισμενη. Έχουμε ένα από τα υψηλότερα ποσοστά θνητοτητας εξαιτίας αυτού, χώρες με χαμηλότερους εμβολιασμους από την Ελλάδα τα πάνε απείρως καλύτερα. Είναι τρομακτικη η κατάσταση στα νοσοκομεία λόγω έλλειψης προσωπικού

Φιατι δεν προλαμβάνουν?

πρίν από 59 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Όχι παιδιά. Ανοίγει έτσι ο ασκός του Αιόλου. Αν κάνουν ένα παραθυράκι για να πληρώνεις τις νοσηλείες μετά τι θα ακολουθήσει; Τρως junk πλήρωσε την καρδιοπάθεια; Καπνιζες πλήρωσε χημειοθεραπείες; Έχεις στο dna ύποπτα γονίδια ας πρόσεχες; Όχι όχι. Κανένα παράθυρο ανοιχτό στην δωρεάν νοσηλεία γιατί θα τα πάρει η μπάλα όλα! 

Κι εσύ δίκιο έχεις.Δεν τα είχα σκεφτεί όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...