Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Πόσο η κόρη;;; Πόσο πήρε ρε συ ανάμεσα στα 4 και στα 6; Θυμάσαι; Εμένα κοντεύει 4 και είναι 109! 

109 ε????? Κ εμένα είναι 99 κ 1 χρόνο πιο μεγάλη!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 12 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Πόσο η κόρη;;; Πόσο πήρε ρε συ ανάμεσα στα 4 και στα 6; Θυμάσαι; Εμένα κοντεύει 4 και είναι 109! 

εκλεισε τα 7πριν 2μ

εχει κοψει λιγο την αλματωδη αναπτυξη

πρεπει να πηρε 10εκ σε 2χρ,απο τα 4-6.σαν την δικια σου πρεπει να ηταν

παντα ηταν ανεπτυγμενη

καμια σχεση ο μικρος,ο οποιος ειναι 5 κ ειναι πιο κοντος απο την δικη σου

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Πόσο η κόρη;;; Πόσο πήρε ρε συ ανάμεσα στα 4 και στα 6; Θυμάσαι; Εμένα κοντεύει 4 και είναι 109! 

Εννοείς ότι είναι κοντή?? Ο δικός μου μόλις έκλεισε τα 4 και είναι 1,10 και είναι στην κορυφή της καμπύλης.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , mama16 είπε:

109 ε????? Κ εμένα είναι 99 κ 1 χρόνο πιο μεγάλη!!! :lol:

η δικια σου ειναι με τον μικρο μου

αν κ τελευταια πηρε κ αυτος.πριν 6μ ηταν περιπου 1,06

αλλα εχει δυο συμμαθητριες η κορη μου(7χρ)που ειναι οσο ο γιος μου περιπου.οπως κ κανα 2αγορακια ειναι αρκετα μικρωκαμωμενα

πρίν από 11 λεπτά , Yovanna είπε:

Εννοείς ότι είναι κοντή?? Ο δικός μου μόλις έκλεισε τα 4 και είναι 1,10 και είναι στην κορυφή της καμπύλης.

οχι,μαλλον εννουσε ψηλη

εννοειται πως ειναι ψηλο ενα παιδι 4χρ στο 1,10.κ η κορη μου τοσο ηταν

κ ρωτησε για να δει αναπτυξη

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, vicky86 said:

η δικια σου ειναι με τον μικρο μου

αν κ τελευταια πηρε κ αυτος.πριν 6μ ηταν περιπου 1,06

αλλα εχει δυο συμμαθητριες η κορη μου(7χρ)που ειναι οσο ο γιος μου περιπου.οπως κ κανα 2αγορακια ειναι αρκετα μικρωκαμωμενα

οχι,μαλλον εννουσε ψηλη

εννοειται πως ειναι ψηλο ενα παιδι 4χρ στο 1,10.κ η κορη μου τοσο ηταν

κ ρωτησε για να δει αναπτυξη

Να σου πω, πλέον τα περισσότερα παιδιά ψηλά είναι, οπότε δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα ψηλός. Επειδή είναι ο μικρότερος στην τάξη του (ο καλύτερος του φίλος στην τάξη γίνεται 5 το Γενάρη), δεν μου φαίνεται ψηλότερος από τα υπόλοιπα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Yovanna είπε:

Εννοείς ότι είναι κοντή?? Ο δικός μου μόλις έκλεισε τα 4 και είναι 1,10 και είναι στην κορυφή της καμπύλης.

Όχι όχι το αντίθετο υποτίθεται παίρνουν 5 6 πόντους το χρόνο τώρα και έβαλε 3 από τον Ιούλη αλλά πιστεύω θα κόψει γιατί δεν άλλαξε νούμερο παπούτσι από τον Ιούνη γιατί κάπως μου το είπε η γιατρός βλέπεις και από αυτό ότι φρενάρουν σιγά σιγά 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Yovanna είπε:

Να σου πω, πλέον τα περισσότερα παιδιά ψηλά είναι, οπότε δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα ψηλός. Επειδή είναι ο μικρότερος στην τάξη του (ο καλύτερος του φίλος στην τάξη γίνεται 5 το Γενάρη), δεν μου φαίνεται ψηλότερος από τα υπόλοιπα παιδιά.

περιμενε να δεις στο δημοτικο

η κορη μου στο νηπιαγωγειο(1,10-1,15) ηταν απο τα κοντα:shock:

τωρα στο δημοτικο μονο ενα κοριτσι ειναι σαν αυτη,κ ουτε τα μισα αγορια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , vicky86 είπε:

η δικια σου ειναι με τον μικρο μου

αν κ τελευταια πηρε κ αυτος.πριν 6μ ηταν περιπου 1,06

αλλα εχει δυο συμμαθητριες η κορη μου(7χρ)που ειναι οσο ο γιος μου περιπου.οπως κ κανα 2αγορακια ειναι αρκετα μικρωκαμωμενα

οχι,μαλλον εννουσε ψηλη

εννοειται πως ειναι ψηλο ενα παιδι 4χρ στο 1,10.κ η κορη μου τοσο ηταν

κ ρωτησε για να δει αναπτυξη

Ναι αυτό πόσο ήταν 4ων

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Όχι όχι το αντίθετο υποτίθεται παίρνουν 5 6 πόντους το χρόνο τώρα και έβαλε 3 από τον Ιούλη αλλά πιστεύω θα κόψει γιατί δεν άλλαξε νούμερο παπούτσι από τον Ιούνη γιατί κάπως μου το είπε η γιατρός βλέπεις και από αυτό ότι φρενάρουν σιγά σιγά 

εμενα πηρε περιπου 5ποντους καθε χρονια

ενω απο τα 6στα 7λιγοτερο νομιζω

πιστευω κ η δικια σου χαλαρα 1,20 θα ειναι στην πρωτη,ισως στο τελος της χρονιας απλα

παπουτσι η δικια μου αλλαζει νουμερο ιουλη,παντα στην μεση της σεζον με το πεδιλο:rolleyes:κ μετα δεκεμβρη.κ παπουτσι φορουσε παντα μεγαλο,αλλα την εφτασε ο ξαδερφος της που ειναι 6.εκεινος ειναι ελαχιστα πιο κοντος

πρίν από 12 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Ναι αυτό πόσο ήταν 4ων

πρεπει να ηταν 1,10 ακριβως στα 4χρ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , mama16 είπε:

109 ε????? Κ εμένα είναι 99 κ 1 χρόνο πιο μεγάλη!!! :lol:

Από κιλά; Το είχαμε ξαναπεί ε; Εμείς 15 με το ζόρι τώρα πάλι με τις αρρώστιες 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Από κιλά; Το είχαμε ξαναπεί ε; Εμείς 15 με το ζόρι τώρα πάλι με τις αρρώστιες 

παντως ο γιος μου ειναι τωρα 15,5

περυσι στα 4ηταν γυρω στα 14,οποτε μην ανησυχεις

ενω η μεγαλη ηταν 15 στα 3

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Από κιλά; Το είχαμε ξαναπεί ε; Εμείς 15 με το ζόρι τώρα πάλι με τις αρρώστιες 

 

18 minutes ago, vicky86 said:

παντως ο γιος μου ειναι τωρα 15,5

περυσι στα 4ηταν γυρω στα 14,οποτε μην ανησυχεις

ενω η μεγαλη ηταν 15 στα 3

Σοβαρά? Εμείς καταφέραμε και πατήσαμε τα 18 και πάλι αδυνατούλης μου φαίνεται. Ανεβήκαμε λίγο στην καμπύλη και μου λέει η παιδίατρος "εντάξει, δεν μας πειράζει!" Τα θέλει χαμηλά στα κιλά η γιατρός μας. Της αδερφής μου, 1,22 26 κιλά, της την ψιλοείπε για το βάρος του.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, kotsifikos said:

Σήμερα δεν ξύπνησα καλά, τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ακούω για νέους ανθρώπους γύρω μου (εμβολιασμένους) να κολλούν και να το περνούν δύσκολα..έχει αρχίσει να με καταβάλει το άγχος με αυτό το θέμα, σε λίγο κλείνει και το εξάμηνο από τότε που νόσησε ο γιος μου, πράγμα το οποίο σημαίνει πως θα είναι πιο εκτεθειμένος..πότε θα περάσει όλο αυτό?

Αφού το παιδάκι σου το πέρασε τόσο ήπια, ακόμα και αν ξανακολλησει λογικά θα το περάσει πολύ ήπια και πάλι. Ειδικά εφόσον θα έχει και κάποια αντισώματα 

3 hours ago, Deena said:

 

Να συμπληρώσω ότι θεωρώ λάθος τακτική αυτό το τεράστιο focus στο ποιος κάνει τεστ και ποιος όχι, πόσα τεστ την εβδομάδα θα κάνουν οι μεν και οι δε, καπό την μεριά του κράτους εννοώ.

 

Πεθαίνουν εκατοντάδες άνθρωποι κάθε εβδομάδα, ενώ υπάρχει εμβόλιο, ενώ θα μπορούσαν να έχουν περάσει τον ιό με έναν πυρετό στο σπίτι τους.

 

Το κράτος έχει χάσει το στοίχημα του εμβολιασμού, δεν επένδυσε στη σωστή ενημέρωση. Ήταν βέβαια αναμενόμενο κατά την γνώμη μου, τα ποσοστά εμβολιασμού της χώρας φανερώνουν αυτό που ξέρουμε όλοι, ότι είμαστε κάτι μεταξύ Ευρώπης και Βαλκανίων.

Πάντως και το Ηνωμένο Βασίλειο που έχει ανοίξει από τον Ιούλιο τελείως χωρίς μέτρα αντίστοιχα ποσοστά εμβολιασμου έχει, νομίζω η Ελλάδα 63% και το ΗΒ 66% την προηγούμενη εβδομάδα. Οπότε φταίνε και άλλοι παράγοντες, κατά την γνώμη μου και η άθλια κατάσταση των δημοσίων νοσοκομειων της χώρας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Από κιλά; Το είχαμε ξαναπεί ε; Εμείς 15 με το ζόρι τώρα πάλι με τις αρρώστιες 

Ίσως να έφτασε τα 12 τώρα.... Τελευταίο ζύγισμα ήταν τέλη καλοκαιριού 11,700!! 

 

Σε όλα εμείς είμαστε προς τα κάτω.. :mrgreen: Τουλάχιστον εσείς είστε ψηλές!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mama16 said:

Παρόλο που σε συμπαθώ κ χωρίς διάθεση να έρθουμε σε σύγκρουση, απ' τη στιγμή που έρευνες έχουν δείξει ότι και οι εμβολιασμενοι νοσούν κ μεταδίδουν το να ρίχνουμε το βάρος στους ανεμβολιαστους το θεωρώ λάθος. Γιατί ο ιός πλέον θεωρώ ότι περισσότερο διασπείρεται από τους εμβολιασμενους που είναι ελεύθεροι τελείως χωρίς ούτε ραπίντ ούτε τπτ. Οι ανεμβολιαστοι υποβάλλονται σε έλεγχο 1-2 φορές την εβδομάδα. Ενώ οι εμβολιασμενοι δεν χρειάζεται να κάνουν καθόλου τεστ. Χθες στις ειδήσεις άκουσα για έναν άνθρωπο στην Γερμανία νομίζω που ήταν μέσα σε αεροπλάνο, πλήρως εμβολιασμενο οπότε έδειξε το πιστοποιητικό εμβολιασμού κ ταξίδεψε κανονικά, πέθανε εν ώρα πτήσης γιατί είχε αρρωστήσει από covid. Πόσοι μπορεί να κόλλησαν κιόλας μέσα στο αεροπλάνο απ' τη στιγμή που δεν χρειαζόταν να κάνει τεστ ραπίντ? Κ καθημερινά συμβαίνει αυτό..

Οπότε το εμβόλιο πιστεύω ότι βοηθάει εμάς τους ίδιο μόνο στο να περάσουμε τον ιό λίγο πιο ελαφριά, ανοσία δεν θα αποκτήσουμε.

 

Τώρα θα μου πεις βέβαια ότι απ' τη στιγμή που εμβολιαστηκες δεν γίνεται να πληρώνεις κάθε λίγο κ λιγάκι σε τεστ και συμφωνώ. Θα έπρεπε το ίδιο κράτος να προνοήσει ώστε οι εμβολιασμενοι να το κάνουν μια φορά την εβδομάδα δωρεάν η να πληρώνουν μια μικρή συμμετοχή όπως κ τα φάρμακα

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτός που λες, η διασπορά αυτήν τη στιγμή γίνεται από τους εμβολιασμενους καθώς αν έχουν το μεταδίδουν χωρίς να υπάρχει αύριο. Τουλάχιστον ο ανεμβολιαστος που υποβάλλεται σε τεστ με το που θα βγει θετικό σπάει ο κύκλος της μετάδοσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 57 λεπτά , vicky86 είπε:

παντως ο γιος μου ειναι τωρα 15,5

περυσι στα 4ηταν γυρω στα 14,οποτε μην ανησυχεις

ενω η μεγαλη ηταν 15 στα 3

Αχ εσείς παχυνατε λίγο από παλιά.. Κάποτε ήσασταν κάτω κάτω.. Βέβαια τα πρωτεία στο χαμηλό βάρος νομίζω το έχει η κόρη μου.. Δεν πιστεύω να υπάρχει άλλο παιδάκι σαν αυτή... Κ στο ύψος βέβαια!

 

Η πλάκα κορίτσια είναι τις προάλλες πήγαμε στα μαγαζιά με την μικρή μου να της πάρω φορεματακια. Είχα δει ένα ωραίο 4αρι που ήταν ότι πρέπει για αυτήν κ ωραίο. Έρχεται μετά μια άλλη κυρία κ ήθελε να πάρει το ίδιο σχέδιο 4αρι κ αυτή αλλά δεν είχε, είχε μόνο 3αρι. Μετά μου είπε να βάλει επάνω στη δικιά μου το 3αρι να δει πως θα πέφτει γιατί ήθελε να το αγοράσει στην εγγονουλα της που ήταν 3 χρόνων άλλα παρόμοια είπε με την δικιά μου στο ύψος. Αλλά ήταν ελαφρώς μικρό. Με ρώτησε πόσο χρονών είναι η δικιά μου κ όταν της είπα 5 είπε ότι χρειάζομαι μεγαλύτερο νούμερο γιατί αυτό θα της είναι μικρό κ της λέω ότι το 5αρι θα της είναι τεράστιο εφόσον το έβαζα κ επάνω της κ το έβλεπα κ ότι είναι μικροκαμωμένη. Μετά ρώτησε μια υπάλληλο αν έχει άλλο 4αρι σε εκείνο το σχέδιο κ όταν της είπε όχι άκουγα που σχολιαζε στην υπάλληλο με τρόπο θυμωμένο ότι η κοπέλα (για μένα μιλούσε) πήρε το 4αρι ενώ η κόρη της είναι πιο μεγάλη, εκείνη την ώρα πήγα να την βρίσω αλλά κρατήθηκα κ δεν ασχολήθηκα καν. Μετά μπήκα κ σε άλλο μαγαζί κ καθώς έβγαινα από εκεί μπαίνει η ίδια γυναίκα κ με το που με βλέπει λέει "καλέ κ άλλο φόρεμα θες να πάρεις"? Σαν να έλεγε αφού ήθελες να πάρεις κ άλλο να άφηνες το προηγούμενο σε μένα!  

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vicky86 said:

πολυ δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα παιδια

εχω αρχισει να πιστευω οτι θα κλεισουν τα σχολεια κλπ που δ πληττουν την κυβερνηση:sad:

εγω ακουσα χθες οτι απο οσους διασωληνωθουν,το ποσοστο θανατου ειναι 70%(πιθανον ανεμβολιαστους),κ επαθα σοκ

deena δ ειμαι πολυ αισιοδοξη

σε μια δημοσκοπηση το 55% αν θυμαμαι καλα των ανεμβολιαστων ελεγε οτι τπτ δ μπορει να τους πεισει

θεωρω οτι κ 3τεστ θα μπορουσαν να κανουν στο σχολειο.κ ουτε θα με πειραζε να κανουν οι εμβολιασμενοι,αρκει να παρεχονται

Το 70% αποδεικνύει την άθλια κατάσταση των νοσοκομείων μας. Αυτά είναι κακά ποσοστά ανεπτυσσομενων χωρών ούτε καν κακά δυτικων

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, maripoz said:

Συμφωνώ απόλυτα με αυτός που λες, η διασπορά αυτήν τη στιγμή γίνεται από τους εμβολιασμενους καθώς αν έχουν το μεταδίδουν χωρίς να υπάρχει αύριο. Τουλάχιστον ο ανεμβολιαστος που υποβάλλεται σε τεστ με το που θα βγει θετικό σπάει ο κύκλος της μετάδοσης.

Δε νομίζω ότι τα 6150 κρούσματα οφείλονται στη διασπορά των εμβολιασμένων, καθώς η διασπορά από έναν εμβολιασμένο δεν έχει την ίδια δυναμική με τη διασπορά ενός ανθρώπου ανεμβολίαστου, επίσης αν κάποιος κινδυνεύει από τους δύο είναι ο δεύτερος, αυτό το μαρτυρούν τα νούμερα των Μεθ, δυστυχώς.

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι πως μεγάλο ποσοστό των ανεμβολίαστων δεν πιστεύει καν στο ιό, οπότε πολύ αμφιβάλλω αν υποβάλλονται σε τεστ.

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, kotsifikos said:

Δε νομίζω ότι τα 6150 κρούσματα οφείλονται στη διασπορά των εμβολιασμένων, καθώς η διασπορά από έναν εμβολιασμένο δεν έχει την ίδια δυναμική με τη διασπορά ενός ανθρώπου ανεμβολίαστου, επίσης αν κάποιος κινδυνεύει από τους δύο είναι ο δεύτερος, αυτό το μαρτυρούν τα νούμερα των Μεθ, δυστυχώς.

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι πως μεγάλο ποσοστό των ανεμβολίαστων δεν πιστεύει καν στο ιό, οπότε πολύ αμφιβάλλω αν υποβάλλονται σε τεστ.

 

Οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν εξίσου με τους ανεμβολιαστους σύμφωνα με τις έρευνες. Τα πολλά κρούσματα βέβαια είναι και συνέπεια των απςιρων τεστ, ο δείκτης θετικοτητας ειναι 1,9 που είναι καλός! Δηλαδή πλέον κάνουν υποχρεωτικά τεστ όλοι οι ανεμβολιαστοι που δεν είναι συνταξιούχοι, πιστεύουν δεν πιστεύουν στον ιό δεν έχει σημασία. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα 6-7.000 κρούσματα σήμερα με πέρσι τέτοια εποχή που δεν γινόταν τεστ πάρα μόνο επί σοβαρων συμπτώματων. Το ότι ο εμβολιασμενος κινδυνεύει λιγότερο από τον ανεμβολιαστο είναι γεγονός. Απλώς το εμβόλιο σταματάει την προσωπική σοβαρή νοσηση όχι όμως την διασπορά 

16 minutes ago, maripoz said:

Οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν εξίσου με τους ανεμβολιαστους σύμφωνα με τις έρευνες. Τα πολλά κρούσματα βέβαια είναι και συνέπεια των απςιρων τεστ, ο δείκτης θετικοτητας ειναι 1,9 που είναι καλός! Δηλαδή πλέον κάνουν υποχρεωτικά τεστ όλοι οι ανεμβολιαστοι που δεν είναι συνταξιούχοι, πιστεύουν δεν πιστεύουν στον ιό δεν έχει σημασία. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα 6-7.000 κρούσματα σήμερα με πέρσι τέτοια εποχή που δεν γινόταν τεστ πάρα μόνο επί σοβαρων συμπτώματων. Στο ότι ο εμβολιασμενος κινδυνεύει λιγότερο από τον ανεμβολιαστο είναι γεγονός δεν θα διαφωνήσω. Απλώς το εμβόλιο σταματάει την προσωπική σοβαρή νοσηση όχι όμως την διασπορά 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, maripoz said:

Οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν εξίσου με τους ανεμβολιαστους σύμφωνα με τις έρευνες. Τα πολλά κρούσματα βέβαια είναι και συνέπεια των απςιρων τεστ, ο δείκτης θετικοτητας ειναι 1,9 που είναι καλός! Δηλαδή πλέον κάνουν υποχρεωτικά τεστ όλοι οι ανεμβολιαστοι που δεν είναι συνταξιούχοι, πιστεύουν δεν πιστεύουν στον ιό δεν έχει σημασία 

Τα πολλά κρούσματα συμφωνώ πως είναι αποτέλεσμα των πολλών τεστ που διεξάγονται, ωστόσο διαφωνώ στο ότι η διασπορά γίνεται από τους εμβολιασμένους. Φυσικά και θα πρέπει να υποβάλλονται όλοι σε τεστ εφόσον έχει αποδειχθεί ότι και οι εμβολιασμένοι μπορούν να νοσούν όχι όμως ότι η κατάσταση είναι αυτό που είναι πλέον, λόγω του ότι δεν γίνονται τεστ σε αυτή την ομάδα. 

Από το ποστ σου, αυτό που κατάλαβα είναι ότι θεωρείς πως η μεγάλη διασπορά οφείλεται στους εμβολιασμένους, κάτι με το οποίο διαφωνώ, καθώς ένα εμβολιασμένος έχει λιγότερες πιθανότητες να νοσήσει όταν έρθει σε επαφή με τον ιό (κάτι το οποίο έζησα εγώ σπίτι μου), και ακόμα λιγότερες να νοσήσει βαριά σε σχέση με έναν ανεμβολίαστο άνθρωπο.

(ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις συζήτηση κάνουμε)

 

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται πολύ περισσότερα τεστ από ότι σε άλλες περιόδους , οπότε αυξάνονται μοιραία και τα κρούσματα. Τα τεστ δε λένε τίποτα. Δυστυχώς , η μείωση των ΜΕΘ λέει πολλά. Ο λόγος που έρχονται λοιπόν τα μέτρα δεν είναι οι ανεμβολιαστοι που όπως αποδείχθηκε μεταδίδουν εξίσου τον ιό όπως και οι εμβολιασμενοι, αλλά οι χειρισμοί της κυβέρνησης που έβγαλε ένα μεγάλο ποσοστό του ιατρικού προσωπικού σε αναστολή, με μοιραίο αποτέλεσμα να υποβαθμιστεί και άλλο το ήδη πολύπαθο σύστημα υγείας. Αντί να δώσει ουσιαστικά κίνητρα στους ανεμβολιαστους , χρησιμοποιεί μέτρα τιμωρητικά που κανένα νόημα δε βγάζουν και υποτιμούν και τη νοημοσύνη μας. Να σημειώσω ότι τα λέω αυτά ούσα εμβολιασμενη, θα κάνω από τούς πρώτους την τρίτη δόση όποτε χρειαστεί γιατί εννοείται φοβάμαι τον ιό περισσότερο από το εμβόλιο. Απλώς δεν μπορώ άλλο αυτή την υποτίμηση της νοημοσύνης μας. Δηλαδή στα μέσα μαζικής μεταφοράς ο ιός δε μεταδίδεται; Μεταδίδεται στο κατάστημα του κυρ Λάκη;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, kotsifikos said:

Τα πολλά κρούσματα συμφωνώ πως είναι αποτέλεσμα των πολλών τεστ που διεξάγονται, ωστόσο διαφωνώ στο ότι η διασπορά γίνεται από τους εμβολιασμένους. Φυσικά και θα πρέπει να υποβάλλονται όλοι σε τεστ εφόσον έχει αποδειχθεί ότι και οι εμβολιασμένοι μπορούν να νοσούν όχι όμως ότι η κατάσταση είναι αυτό που είναι πλέον, λόγω του ότι δεν γίνονται τεστ σε αυτή την ομάδα. 

Από το ποστ σου, αυτό που κατάλαβα είναι ότι θεωρείς πως η μεγάλη διασπορά οφείλεται στους εμβολιασμένους, κάτι με το οποίο διαφωνώ, καθώς ένα εμβολιασμένος έχει λιγότερες πιθανότητες να νοσήσει όταν έρθει σε επαφή με τον ιό (κάτι το οποίο έζησα εγώ σπίτι μου), και ακόμα λιγότερες να νοσήσει βαριά σε σχέση με έναν ανεμβολίαστο άνθρωπο.

(ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις συζήτηση κάνουμε)

 

Καθόλου δεν σε παρεξηγω προς θεού! Σίγουρα έχει λιγότερες πιθανότητες να νοσησει βαριά. Αν όμως έχει λιγότερες πιθανότητες να νοσησει είναι κάτι που δεν είμαι σίγουρη. Και δεν έχει να κάνει με το εμβολιο μόνο. Πχ ο εμβολιασμενος μπαίνει στα κλαμπ και δεν έχει υποχρεώσει να τσεκάριστει ποτέ. Ο ανεμβολιαστος αναγκαστικά κάνει ένα πιο "κοινωνικά αποστασιοποιημενο" lifestyle. Δηλαδή το αν θα κολλήσεις είναι πολυπαραγοντικο. Σε όλη την Ευρώπη αυτή τη στιγμή υπάρχει τρομερή διασπορά ακόμα και σε χώρες με πολύ υψηλά ποσοστά εμβολιασμου. Δυστυχώς ο εμβολιασμος δεν σταματάει την διασπορά. Αλλά ναι εφόσον ο εμβολιασμενος δεν υποβάλλεται σε κανένα τεστ πιστεύω πως άθελά του μεταδίδει τον ιό ενώ ο ανεμβολιαστος αναγκαστικά θα γίνει track and traced. Γιαυτό πιστεύω πως μεγαλύτερη διασπορά γίνεται αυτή την στιγμή από ανεμβολιαστους οι οποίοι και ασυμπτωματικοι να είναι δυστυχώς μεταδίδουν 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , maripoz είπε:

Ο ανεμβολιαστος αναγκαστικά κάνει ένα πιο "κοινωνικά αποστασιοποιημενο" lifestyle.

Σ αυτή τη συζήτηση πάντως, όπως κ στο ευρύτερο περιβάλλον μου κ μάλλον συμφωνούν όλοι, οι εμβολιασμένοι  εξακολουθούν να προσέχουν κ είναι πολύ συντηρητικοί στα ανοιγματά τους. Δεν έχω δει κανέναν ανεμβολιαστο  που να φοβάται τον ιό. Το λογικό είναι αν φοβάσαι τόσο για την υγεία σου που δεν κανεις εμβόλιο μην τυχόν πέσεις σε παρενέργεια, να φοβάσαι δέκα φορές παραπάνω για να μην κολλήσεις και να μην ξεμυτίσεις. πράγμα που δεν έχω δει από κανέναν ανεμβολιαστο…. Το ότι κάνουν τεστ δεν λέει κ πολλά, μπορεί να είναι θετικοί κ να μεταδίδουν στο μεσοδιάστημα. στη χειρότερη λοιπόν, όπως υπάρχει πιθανότητα να μεταδίδει ένας εμβολιασμενος, υπάρχει πιθανότητα να μεταδίδει κ ένας ανεμβολιαστος ή ένας επανανοσήσας. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Annitamik said:

Γίνονται πολύ περισσότερα τεστ από ότι σε άλλες περιόδους , οπότε αυξάνονται μοιραία και τα κρούσματα. Τα τεστ δε λένε τίποτα. Δυστυχώς , η μείωση των ΜΕΘ λέει πολλά. Ο λόγος που έρχονται λοιπόν τα μέτρα δεν είναι οι ανεμβολιαστοι που όπως αποδείχθηκε μεταδίδουν εξίσου τον ιό όπως και οι εμβολιασμενοι, αλλά οι χειρισμοί της κυβέρνησης που έβγαλε ένα μεγάλο ποσοστό του ιατρικού προσωπικού σε αναστολή, με μοιραίο αποτέλεσμα να υποβαθμιστεί και άλλο το ήδη πολύπαθο σύστημα υγείας. Αντί να δώσει ουσιαστικά κίνητρα στους ανεμβολιαστους , χρησιμοποιεί μέτρα τιμωρητικά που κανένα νόημα δε βγάζουν και υποτιμούν και τη νοημοσύνη μας. Να σημειώσω ότι τα λέω αυτά ούσα εμβολιασμενη, θα κάνω από τούς πρώτους την τρίτη δόση όποτε χρειαστεί γιατί εννοείται φοβάμαι τον ιό περισσότερο από το εμβόλιο. Απλώς δεν μπορώ άλλο αυτή την υποτίμηση της νοημοσύνης μας. Δηλαδή στα μέσα μαζικής μεταφοράς ο ιός δε μεταδίδεται; Μεταδίδεται στο κατάστημα του κυρ Λάκη;

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο. Επίσης να φέρουν πίσω τους γιατρούς σε αναστολή και να τους βάλουν σε μονάδες covid που πεθαίνουν οι ανθρωποι επειδή δεν υπάρχει προσωπικά.

28 minutes ago, Έσπερος said:

Σ αυτή τη συζήτηση πάντως, όπως κ στο ευρύτερο περιβάλλον μου κ μάλλον συμφωνούν όλοι, οι εμβολιασμένοι  εξακολουθούν να προσέχουν κ είναι πολύ συντηρητικοί στα ανοιγματά τους. Δεν έχω δει κανέναν ανεμβολιαστο  που να φοβάται τον ιό. Το λογικό είναι αν φοβάσαι τόσο για την υγεία σου που δεν κανεις εμβόλιο μην τυχόν πέσεις σε παρενέργεια, να φοβάσαι δέκα φορές παραπάνω για να μην κολλήσεις και να μην ξεμυτίσεις. πράγμα που δεν έχω δει από κανέναν ανεμβολιαστο…. Το ότι κάνουν τεστ δεν λέει κ πολλά, μπορεί να είναι θετικοί κ να μεταδίδουν στο μεσοδιάστημα. στη χειρότερη λοιπόν, όπως υπάρχει πιθανότητα να μεταδίδει ένας εμβολιασμενος, υπάρχει πιθανότητα να μεταδίδει κ ένας ανεμβολιαστος ή ένας επανανοσήσας. 

Ο εμβολιασμενος όμως δεν σταματά ποτέ να μεταδίδει. Ο ανεμβολιαστος ακόμα και αν υποθέσουμε ότι μεταδίδει στο μέσοδιάστημα ( που ούτε αυτό πολύ ισχύει γιατί εάν δεν έχεις υψηλό ιικο φορτίο ωστε να μετάδώσεις τότε αυτό ανιχνεύεται στο ραπιντ) κάποια στιγμή ανιχνεύεται και μπαίνει σε καραντίνα. Ο εμβολιασμενος ποτέ. Επίσης τα κλαμπ και τα μπουζούκια είναι γεμάτα, θεωρείς από ανεμβολιαστους? Γιατί δεν γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...