Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

30 minutes ago, mama16 said:

Παρόλο που σε συμπαθώ κ χωρίς διάθεση να έρθουμε σε σύγκρουση, απ' τη στιγμή που έρευνες έχουν δείξει ότι και οι εμβολιασμενοι νοσούν κ μεταδίδουν το να ρίχνουμε το βάρος στους ανεμβολιαστους το θεωρώ λάθος. Γιατί ο ιός πλέον θεωρώ ότι περισσότερο διασπείρεται από τους εμβολιασμενους που είναι ελεύθεροι τελείως χωρίς ούτε ραπίντ ούτε τπτ. Οι ανεμβολιαστοι υποβάλλονται σε έλεγχο 1-2 φορές την εβδομάδα. Ενώ οι εμβολιασμενοι δεν χρειάζεται να κάνουν καθόλου τεστ. Χθες στις ειδήσεις άκουσα για έναν άνθρωπο στην Γερμανία νομίζω που ήταν μέσα σε αεροπλάνο, πλήρως εμβολιασμενο οπότε έδειξε το πιστοποιητικό εμβολιασμού κ ταξίδεψε κανονικά, πέθανε εν ώρα πτήσης γιατί είχε αρρωστήσει από covid. Πόσοι μπορεί να κόλλησαν κιόλας μέσα στο αεροπλάνο απ' τη στιγμή που δεν χρειαζόταν να κάνει τεστ ραπίντ? Κ καθημερινά συμβαίνει αυτό..

Οπότε το εμβόλιο πιστεύω ότι βοηθάει εμάς τους ίδιο μόνο στο να περάσουμε τον ιό λίγο πιο ελαφριά, ανοσία δεν θα αποκτήσουμε.

 

Τώρα θα μου πεις βέβαια ότι απ' τη στιγμή που εμβολιαστηκες δεν γίνεται να πληρώνεις κάθε λίγο κ λιγάκι σε τεστ και συμφωνώ. Θα έπρεπε το ίδιο κράτος να προνοήσει ώστε οι εμβολιασμενοι να το κάνουν μια φορά την εβδομάδα δωρεάν η να πληρώνουν μια μικρή συμμετοχή όπως κ τα φάρμακα

 

 

Τη γνώμη σου λες , αλίμονο!Όσο περισσότεροι εμβολιάζονται τόσο λιγότερα θα είναι τα κρούσματα καθώς είτε δεν θα γίνεται διασπορά είτε στην διασπορά που θα γίνεται ο ιός δεν θα έχει το ίδιο φορτίο. Είναι κάτι σαν την έξαρση της Ιλαράς που είχαμε πριν 4 χρόνια, θυμάμαι που στο σχολείο του γιου μου είχε τότε 4 κρούσματα, και ο γιατρός μου είπε πως ακόμα και αν ο γιος μου είναι εμβολιασμένος αν από τα 15 παιδιά της τάξεις νοσούν τα 10 (τυχαίο νούμερο) τότε πολύ πιθανό να το περάσει και ο γιος μου όμως όχι το ίδιο βαριά σε σχέση με ένα παιδί που δεν θα είναι εμβολιασμένο. Όσο οι εμβολιασμοί είναι σε χαμηλά επίπεδα τόσο το πρόβλημα θα υπάρχει, καθώς το μοναδικό όπλο κατά της διασποράς είναι το εμβόλιο,  δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ σας εχουν ζητησει ποτε πιστοποιητικο σε χωρους εστιασης; Εμας στην καλυτερη περιπτωση μας ρωτανε απλα αν εχουμε, λεμε "ναι, μισο να το βρουμε" και λενε "δεν χρειαζεται, σας πιστευω"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Deena είπε:

Αν ειναι να κλείσει η χώρα όμως δεν θα κλείσει γιατί έχουμε πολλά κρούσματα αλλά γιατί αυξάνονται πάλι οι νοσηλευόμενοι και οι διασωληνωμένοι.

 

Δεν έχουμε στοιχεία πόσοι από τα κρούσματα είναι εμβολιασμένοι, από τους νοσηλευόμενους όμως, όπως και από τους νεκρούς, υπάρχουν στοιχεία και τα ποσοστά των ανεμβολίαστων είναι συντριπτικά. 

 

Προσωπικά δεν ρίχνω το βάρος της αύξησης των κρουσμάτων στους ανεμβολίαστους, τους ρίχνω όμως το βάρος για το ότι οδεύουμε πάλι προς κλείσιμο.

 

Μια συγκριτική ματιά στις νοσηλείες των χωρών με ίδιο πληθυσμό με τον δικό μας αλλά διαφορετικά ποσοστά εμβολιαστικής κάλυψης φανερώνει πολλά.

Ναι σε αυτό συμφωνώ ότι από τους διασωληνομενους θα κλείσουμε αν κλείσουμε. Αλλά κ πάλι θα ρίξω την ευθύνη περισσότερο στο κράτος γιατί αν ήταν καλύτερη η ιατρική περίθαλψη και πιο εξοπλισμένη και περισσότερο προσωπικό δεν θα υπήρχαν ούτε τόσοι διασωληνομενοι ούτε τόσοι νοσηλευόμενοι. Από γιατρούς τα διάβαζα, δεν μπορώ βέβαια να τα πω με τα δικά τους λόγια. Αλλά όταν ένας άρρωστος καταλήγει στο νοσοκομείο και ο οργανισμός του είναι εξασθενημένος, μπορεί να κολλήσει χίλια δυο μικρόβια κ να καταλήξει διασωληνομενος. Αν όμως αντιμετωπιζόταν το περιστατικό στο σπίτι με οξυγόνο κ να υπάρχει γιατρός που θα πηγαίνει κ θα τους ελέγχει δεν θα διασωληνονονταν καν. Κ αυτό φαίνεται από χώρες του εξωτερικού που με παρόμοιο εμβολιασμό υπάρχουν λιγότερες διασωληνωσεις κ θάνατοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω περιμενω την τρίτη δόση τέλος Νοεμβρίου. Ο άντρας μου την έκανε με τις ευπαθείς ομάδες. Είμαι πολύ απογοητευμένη που είμαστε στα ιδια, είναι απαράδεκτο να πεθαίνουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να ζήσουν, η επικοινωνιακή διαχείριση είναι άθλια, είναι τραγικό επίσης να ασχολούμαστε με το τι τεστ κάνουν οι εμβολιασμένοι λες κ εκείνοι είναι το προβλημα κ λυπάμαι πολύ που τα ποσοστά εμβολιασμού μας είναι ανάλογα των Βαλκανικών κ όχι των Δυτικών κρατών. Τελος, τα μέτρα για τους ανεμβολιαστους αφορούν ουσιαστικά τον νεότερο σε ηλικία πληθυσμό, που είναι λιγότερο πιθανό να νοσηλευτεί σε μεθ, άρα το προβλημα του συστήματος υγείας δεν θα λυθεί. είναι απλώς για να μετακυλίσει τις ευθύνες αλλού. Να μην σχολιάσω κ για την Εκκλησθα κ την απουσία ελέγχων… 

Link to comment
Share on other sites

Απλά κορίτσια σκέφτομαι πολλές φορές όπως έλεγαν ότι η ανοσία θα έρθει όταν εμβολιαστεί το 70%  περίπου του πληθυσμού. Δεν έχει επιτευχθεί ακόμα? Οι πλήρως εμβολιασμενοι είναι περίπου 60% του πληθυσμού κ καθημερινά νοσουν χιλιάδες άνθρωποι απ' τον κορωνοιο οπότε έχουν φυσική ανοσία. Αλλά βλέπω ότι συνεχίζονται να αυξάνουν καθημερινά τα κρούσματα. Οι εμβολιασμοί κ η φυσική ανοσία κανονικά δεν είναι πάνω από 70%? Κ όμως καθημερινά ανεβαίνουν τα κρούσματα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , mama16 είπε:

Απλά κορίτσια σκέφτομαι πολλές φορές όπως έλεγαν ότι η ανοσία θα έρθει όταν εμβολιαστεί το 70%  περίπου του πληθυσμού. Δεν έχει επιτευχθεί ακόμα? Οι πλήρως εμβολιασμενοι είναι περίπου 60% του πληθυσμού κ καθημερινά νοσουν χιλιάδες άνθρωποι απ' τον κορωνοιο οπότε έχουν φυσική ανοσία. Αλλά βλέπω ότι συνεχίζονται να αυξάνουν καθημερινά τα κρούσματα. Οι εμβολιασμοί κ η φυσική ανοσία κανονικά δεν είναι πάνω από 70%? Κ όμως καθημερινά ανεβαίνουν τα κρούσματα..

Για τη μετάλλαξη Δ έχουν πει ότι δεν επαρκεί το 70%.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , mama16 είπε:

Ναι σε αυτό συμφωνώ ότι από τους διασωληνομενους θα κλείσουμε αν κλείσουμε. Αλλά κ πάλι θα ρίξω την ευθύνη περισσότερο στο κράτος γιατί αν ήταν καλύτερη η ιατρική περίθαλψη και πιο εξοπλισμένη και περισσότερο προσωπικό δεν θα υπήρχαν ούτε τόσοι διασωληνομενοι ούτε τόσοι νοσηλευόμενοι. Από γιατρούς τα διάβαζα, δεν μπορώ βέβαια να τα πω με τα δικά τους λόγια. Αλλά όταν ένας άρρωστος καταλήγει στο νοσοκομείο και ο οργανισμός του είναι εξασθενημένος, μπορεί να κολλήσει χίλια δυο μικρόβια κ να καταλήξει διασωληνομενος. Αν όμως αντιμετωπιζόταν το περιστατικό στο σπίτι με οξυγόνο κ να υπάρχει γιατρός που θα πηγαίνει κ θα τους ελέγχει δεν θα διασωληνονονταν καν. Κ αυτό φαίνεται από χώρες του εξωτερικού που με παρόμοιο εμβολιασμό υπάρχουν λιγότερες διασωληνωσεις κ θάνατοι

 

Σίγουρα ένας ποσοστό των διασωληνωμένων θα μπορούσε να αποφευχθεί εάν είχαμε καλύτερο σύστημα υγείας.

 

Οι νοσηλείες πώς θα αποφεύγονταν? Το κράτος να στέλνει γιατρό στα σπίτια? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για τη μετάλλαξη Δ έχουν πει ότι δεν επαρκεί το 70%.

Κ πάλι μόνο 10% του ελληνικού πληθυσμού έχει φυσική ανοσία? Δεν είναι παραπάνω? Οπότε κ πιο πάνω από 70%?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 minutes ago, mama16 said:

Ναι σε αυτό συμφωνώ ότι από τους διασωληνομενους θα κλείσουμε αν κλείσουμε. Αλλά κ πάλι θα ρίξω την ευθύνη περισσότερο στο κράτος γιατί αν ήταν καλύτερη η ιατρική περίθαλψη και πιο εξοπλισμένη και περισσότερο προσωπικό δεν θα υπήρχαν ούτε τόσοι διασωληνομενοι ούτε τόσοι νοσηλευόμενοι. Από γιατρούς τα διάβαζα, δεν μπορώ βέβαια να τα πω με τα δικά τους λόγια. Αλλά όταν ένας άρρωστος καταλήγει στο νοσοκομείο και ο οργανισμός του είναι εξασθενημένος, μπορεί να κολλήσει χίλια δυο μικρόβια κ να καταλήξει διασωληνομενος. Αν όμως αντιμετωπιζόταν το περιστατικό στο σπίτι με οξυγόνο κ να υπάρχει γιατρός που θα πηγαίνει κ θα τους ελέγχει δεν θα διασωληνονονταν καν. Κ αυτό φαίνεται από χώρες του εξωτερικού που με παρόμοιο εμβολιασμό υπάρχουν λιγότερες διασωληνωσεις κ θάνατοι

Τι εννοείς αλήθεια δεν καταλαβαίνω. θεωρείς ότι θα έπρεπε το κράτος να έχει κινητά ιατρεία και να πηγαίνουν σε σπίτια ώστε να κουράρουν τους ασθενείς? Αυτό που το έχεις δει να συμβαίνει? Δε ρωτάω με ειρωνική διάθεση ειλικρινά έχω απορία, συμβαίνει αυτό πουθενά?

Για να φτάσει κάποιος στο σημείο να νοσηλευτεί σημαίνει πως ο οργανισμός του δεν μπορεί να αντιμετωπίσει αυτό που συμβαίνει πως θέλει ιατρική περιθαλψη, η πολιτεία τι ακριβώς θα μπορούσε να κάνει πέρα από το να παρέχει δωρεάν το εμβόλιο? Προφανώς θα έπρεπε να έχουν μεριμνήσει ώστε να έχουν μεθ και γιατρούς αυτή την ευθύνη τη φέρει η πολιτεία φυσικά, όχι όμως ότι φέρει ευθύνη για τους ασθενείς που χρειάζονται νοσηλεία και διασωλήνωση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , little lamb είπε:

Εντωμεταξυ σας εχουν ζητησει ποτε πιστοποιητικο σε χωρους εστιασης; Εμας στην καλυτερη περιπτωση μας ρωτανε απλα αν εχουμε, λεμε "ναι, μισο να το βρουμε" και λενε "δεν χρειαζεται, σας πιστευω"

η αληθεια ειναι οτι σπανια θα παμε σε κλειστο χωρο

πολυ προσφατα πηγαμε για φαγητο κ κατσαμε μεσα,προτιμω να μην τρωω με το μπουφαν,κ ειχε πολυ κοσμο εξω.μεσα ηταν δυο χωροι,ο ενας γεματος,στον δευτερο ειμασταν αρχικα μονοι.μετα αλλο ενα τραπεζι πιο περα.ζητησαν να δουν των ενηλικων(εδειξα κ των παιδιων,νοσησης κ τεστ),κ απλα ειδαν οτι κτ εχουμε.ουτε να δουν ονομα,ουτε αν πραγματι ειμαστε εμεις

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Έσπερος said:

 Να μην σχολιάσω κ για την Εκκλησθα κ την απουσία ελέγχων… 

και γιατί όπως είπε ο Άδωνης αυτό το έχουμε πολύ ανάγκη (δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια του για να είμαι ειλικρινής) , αλλά ήταν κάτι του στυλ ''είναι απαραίτητη'' και για αυτό οι πιστοί δεν χρειάζονται τα τεστ, και σκέφτομαι εγώ τώρα το εξής: αντίθετα η παιδεία μας δεν είναι απαραίτητη και για αυτό τα παιδιά για να πάνε σχολείο χρειάζεται να κάνουν δύο τεστ την εβδομάδα. Που για να μη παρεξηγηθώ δεν θεωρώ υπερβολή τα δύο τεστ την βδομάδα, τα θεωρώ απαραίτητα , όπως απαραίτητα τα θεωρώ και να για μπει ο πιστός στην εκκλησία...αλλά παίζουν άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Deena είπε:

 

Σίγουρα ένας ποσοστό των διασωληνωμένων θα μπορούσε να αποφευχθεί εάν είχαμε καλύτερο σύστημα υγείας.

 

Οι νοσηλείες πώς θα αποφεύγονταν? Το κράτος να στέλνει γιατρό στα σπίτια? 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πως κάνουν σε άλλες χώρες. Αλλά αυτό που είχα ακούσει από γιατρό είμαστε η χώρα που έχει τους περισσότερους γιατρούς αλλά η πλειονοτητα δουλεύουν ιδιωτικά και οι νοσοκομειακοί γιατροί είναι λίγοι. Ναι θα μπορουσαν σε κάθε περιοχή να έχουν κάποιους γιατρούς που θα τους πληρώνουν να πάνε σε σπίτια για να ελέγχουν ασθενείς. Όπως πχ είναι η βοήθεια στο σπίτι. Αλλά πολλά ζητάω!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , mama16 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πως κάνουν σε άλλες χώρες. Αλλά αυτό που είχα ακούσει από γιατρό είμαστε η χώρα που έχει τους περισσότερους γιατρούς αλλά η πλειονοτητα δουλεύουν ιδιωτικά και οι νοσοκομειακοί γιατροί είναι λίγοι. Ναι θα μπορουσαν σε κάθε περιοχή να έχουν κάποιους γιατρούς που θα τους πληρώνουν να πάνε σε σπίτια για να ελέγχουν ασθενείς. Όπως πχ είναι η βοήθεια στο σπίτι. Αλλά πολλά ζητάω!!

 

Μα τώρα συγγνώμη, έστω ότι έχεις άνθρωπο με covid στο σπίτι σου, έχεις την αγωνία σου να μην αρρωστήσεις κι εσύ και θεωρείς καλή ιδέα να δέχεσαι επισκέψεις από γιατρό που έχει περάσει πριν από εσένα από άλλους 10 ασθενείς με covid επίσης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πρωτοβάθμια φροντίδα θα μπορούσε ίσως να εντοπίσει περιπτώσεις που αν πήγαιναν νωρίτερα στο νοσοκομείο θα είχαν καλύτερη έκβαση. Μέχρι εκεί όμως. 

 

Επισης πολλοί γιατροί λενε ότι όσοι καταλήγουν στα νοσοκομεία συχνά είναι φανατικοί αρνητές κ είναι δασκαλεμένοι από τον γνωστό δικηγόρο κ άλλους, ζητάνε συγκεκριμένα φάρμακα, απειλούν, αρνούνται διασωληνωσεις κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , mama16 είπε:

Κ πάλι μόνο 10% του ελληνικού πληθυσμού έχει φυσική ανοσία? Δεν είναι παραπάνω? Οπότε κ πιο πάνω από 70%?

 

Τα επίσημα κρούσματα από την αρχή της πανδημίας είναι περίπου 750.000, ούτε το 1/10 του πληθυσμού, οι περισσσότεροι αυτών δε, θα είναι σίγουρα ήδη εμβολιασμένοι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Τι εννοείς αλήθεια δεν καταλαβαίνω. θεωρείς ότι θα έπρεπε το κράτος να έχει κινητά ιατρεία και να πηγαίνουν σε σπίτια ώστε να κουράρουν τους ασθενείς? Αυτό που το έχεις δει να συμβαίνει? Δε ρωτάω με ειρωνική διάθεση ειλικρινά έχω απορία, συμβαίνει αυτό πουθενά?

Για να φτάσει κάποιος στο σημείο να νοσηλευτεί σημαίνει πως ο οργανισμός του δεν μπορεί να αντιμετωπίσει αυτό που συμβαίνει πως θέλει ιατρική περιθαλψη, η πολιτεία τι ακριβώς θα μπορούσε να κάνει πέρα από το να παρέχει δωρεάν το εμβόλιο? Προφανώς θα έπρεπε να έχουν μεριμνήσει ώστε να έχουν μεθ και γιατρούς αυτή την ευθύνη τη φέρει η πολιτεία φυσικά, όχι όμως ότι φέρει ευθύνη για τους ασθενείς που χρειάζονται νοσηλεία και διασωλήνωση.

Δεν ξέρω πως λειτουργούν οι άλλες χώρες απλά από γιατρό το άκουσα. Θα μπορούσαν πχ να υπάρχουν κ άλλες βαθμίδες πριν να καταλήξει κάποιος στο νοσοκομείο. Εκεί να καταλήγουν αυτοί που είναι πιο βαριά. (Αυτό δεν το λέω για τον κορωνοιο αλλά γενικά.) Πχ τα κέντρα υγείας υπολειτουργούν, υπάρχουν 1 με 2 γιατροί που δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν όλα τα περιστατικά διαφορετικής ειδικότητας απ' τη δική τους. Ή υπάρχουν πχ αγροτικοί γιατροί που δεν κάνουν τπτ άλλο πέρα απ' το να συνταγογραφησουν.

Αλήθεια θα ηθελα να μάθω τι κάνουν άλλες χώρες σε αυτούς τους τομείς κ λειτουργούν καλύτερα. @Chrysoum εσένα πως λειτουργούν γενικά εκεί που νομίζω έχετε καλύτερο σύστημα υγείας?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, little lamb said:

Εντωμεταξυ σας εχουν ζητησει ποτε πιστοποιητικο σε χωρους εστιασης; Εμας στην καλυτερη περιπτωση μας ρωτανε απλα αν εχουμε, λεμε "ναι, μισο να το βρουμε" και λενε "δεν χρειαζεται, σας πιστευω"

Παντού μας ζητάνε. Και το σκανάρουν για επιβεβαίωση. Εδώ στο πάρτυ, κρατούσαν 10 λεπτά την κάθε οικογένεια στην είσοδο για τους ελέγχους. Και ήταν και σε εξωτερικό χώρο. Για να δουν αν θα μπορέσουν να μπούνε και μέσα αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , mama16 είπε:

Ναι σε αυτό συμφωνώ ότι από τους διασωληνομενους θα κλείσουμε αν κλείσουμε. Αλλά κ πάλι θα ρίξω την ευθύνη περισσότερο στο κράτος γιατί αν ήταν καλύτερη η ιατρική περίθαλψη και πιο εξοπλισμένη και περισσότερο προσωπικό δεν θα υπήρχαν ούτε τόσοι διασωληνομενοι ούτε τόσοι νοσηλευόμενοι. Από γιατρούς τα διάβαζα, δεν μπορώ βέβαια να τα πω με τα δικά τους λόγια. Αλλά όταν ένας άρρωστος καταλήγει στο νοσοκομείο και ο οργανισμός του είναι εξασθενημένος, μπορεί να κολλήσει χίλια δυο μικρόβια κ να καταλήξει διασωληνομενος. Αν όμως αντιμετωπιζόταν το περιστατικό στο σπίτι με οξυγόνο κ να υπάρχει γιατρός που θα πηγαίνει κ θα τους ελέγχει δεν θα διασωληνονονταν καν. Κ αυτό φαίνεται από χώρες του εξωτερικού που με παρόμοιο εμβολιασμό υπάρχουν λιγότερες διασωληνωσεις κ θάνατοι

για τους διασωληνομενους συμφωνω.με καλυτερη πρωτοβαθμια ιατρικη καλυψη,θα γλιτωναμε καποιους

για την νοσηλεια δ ειμαι σιγουρη

κ δ μπορω να ξερω αν εφαρμοζεται καπου

οταν καποιος εχει αναγκη να μπει νοσοκομειο,υπαρχουν καποια αντικειμενικα κριτηρια.ξερω ατομα που πηραν οξυγονο σπιτι

ακομη δ εχω καποιον γνωστο να το περασε βαρια,κυριως εμβολιασμενος

εχουν αρχισει ομως να ακουγονται περιπτωσεις που νοσησαν κ δ πηγαν καν στο νοσοκομειο,κ περιμεναν

εμας οταν βγηκε θετικη η μεγαλη επαιρναν καθε μερα τηλ απο το νοσοκομειο κ ρωτουσαν πως ειναι.δ ξερω αν το κανουν κ σε ενηλικες(μπορει καποιος να μην ειχε παει καν στο νοσοκομειο για τεστ οποτε να μην το ηξεραν)

(κτ ειχα ακουσει σε μια συνεντευξη μιας ηθοποιου που αρρωστησε στην ρωσια κ ελεγε για την φροντιδα που ειχε,κ τις δινανε φαρμακα στο σπιτι,επικοινωνουσε με γιατρο,δ ξερω αν θα μπορουσε να γινει κτ σχετικο,κ ποσο ισχυει)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Deena είπε:

 

Μα τώρα συγγνώμη, έστω ότι έχεις άνθρωπο με covid στο σπίτι σου, έχεις την αγωνία σου να μην αρρωστήσεις κι εσύ και θεωρείς καλή ιδέα να δέχεσαι επισκέψεις από γιατρό που έχει περάσει πριν από εσένα από άλλους 10 ασθενείς με covid επίσης?

Εντάξει αν ήταν έτσι όμως στο νοσοκομείο ή στα ιατρεία δεν θα πατούσε κάνεις γιατί πριν από εσένα ο γιατρός έχει δει χιλιάδες άλλους ασθενείς που δεν ξέρεις αν είχαν κορωνοιο ή τι είχαν. Απλά ο γιατρός πρέπει να παίρνει όλα τα μέτρα προστασίας, όπως υπάρχουν κ ειδικές μάσκες κ στολές. Δεν θα πάει έτσι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , mama16 είπε:

Απλά κορίτσια σκέφτομαι πολλές φορές όπως έλεγαν ότι η ανοσία θα έρθει όταν εμβολιαστεί το 70%  περίπου του πληθυσμού. Δεν έχει επιτευχθεί ακόμα? Οι πλήρως εμβολιασμενοι είναι περίπου 60% του πληθυσμού κ καθημερινά νοσουν χιλιάδες άνθρωποι απ' τον κορωνοιο οπότε έχουν φυσική ανοσία. Αλλά βλέπω ότι συνεχίζονται να αυξάνουν καθημερινά τα κρούσματα. Οι εμβολιασμοί κ η φυσική ανοσία κανονικά δεν είναι πάνω από 70%? Κ όμως καθημερινά ανεβαίνουν τα κρούσματα..

νομιζω πληρως εμβολιασμενοι ειναι το 63%.κ αν υπολογισουμε οτι καποιοι ειχαν κανει πριν το καλοκαιρι,ισως πλεον να μην εχουν ανοσια

η αληθεια ειναι οτι πιστευα οτι φυσικη ανοσια θα ειχαν περισσοτεροι,αφου ακουμε τοσα κρουσματα

αλλα ισως κ λογω της μεταλλαξης να μην αρκει

κ εγω ηλπιζα οτι θα φτανει

μην ξεχναμε οτι κ φυσικη ανοσια εχουν πολλοι απο περυσι,φετος τους πιανει;

φιλη μου το ειχαν περασει περυσι,δ ειχε εμβολιαστει μετα,αλλα το εκανε τωρα γτ φοβηθηκε,γνωστος της διασωληνωθηκε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , vicky86 είπε:

για τους διασωληνομενους συμφωνω.με καλυτερη πρωτοβαθμια ιατρικη καλυψη,θα γλιτωναμε καποιους

για την νοσηλεια δ ειμαι σιγουρη

κ δ μπορω να ξερω αν εφαρμοζεται καπου

οταν καποιος εχει αναγκη να μπει νοσοκομειο,υπαρχουν καποια αντικειμενικα κριτηρια.ξερω ατομα που πηραν οξυγονο σπιτι

ακομη δ εχω καποιον γνωστο να το περασε βαρια,κυριως εμβολιασμενος

εχουν αρχισει ομως να ακουγονται περιπτωσεις που νοσησαν κ δ πηγαν καν στο νοσοκομειο,κ περιμεναν

εμας οταν βγηκε θετικη η μεγαλη επαιρναν καθε μερα τηλ απο το νοσοκομειο κ ρωτουσαν πως ειναι.δ ξερω αν το κανουν κ σε ενηλικες(μπορει καποιος να μην ειχε παει καν στο νοσοκομειο για τεστ οποτε να μην το ηξεραν)

(κτ ειχα ακουσε σε μια συνεντευξη μιας ηθοποιου που αρρψστησε στην ρωσια κ ελεγε για την φροντιδα που ειχε,κ τις δινανε φαρμακα στο σπιτι,επικοινωνουσε με γιατρο,δ ξερω αν θα μπορουσε να γινει κτ σχετικο,κ ποσο ισχυει)

Δεν λέω ο άλλος να είναι χάλια κ να μην πάει στο νοσοκομείο, απλά ότι κάποια περιστατικά θα μπορούσαν να αντιμετωπιστούν κ στο σπίτι. Αν αυτή στη Ρωσία είχε τέτοια φροντίδα είναι πολύ θετικό, μακάρι να λειτουργούσαν όλες οι χώρες έτσι..

Πάντως το ότι σας έπαιρναν τηλ είναι καλό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , mama16 είπε:

Δεν ξέρω πως λειτουργούν οι άλλες χώρες απλά από γιατρό το άκουσα. Θα μπορούσαν πχ να υπάρχουν κ άλλες βαθμίδες πριν να καταλήξει κάποιος στο νοσοκομείο. Εκεί να καταλήγουν αυτοί που είναι πιο βαριά. (Αυτό δεν το λέω για τον κορωνοιο αλλά γενικά.) Πχ τα κέντρα υγείας υπολειτουργούν, υπάρχουν 1 με 2 γιατροί που δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν όλα τα περιστατικά διαφορετικής ειδικότητας απ' τη δική τους. Ή υπάρχουν πχ αγροτικοί γιατροί που δεν κάνουν τπτ άλλο πέρα απ' το να συνταγογραφησουν.

Αλήθεια θα ηθελα να μάθω τι κάνουν άλλες χώρες σε αυτούς τους τομείς κ λειτουργούν καλύτερα. @Chrysoum εσένα πως λειτουργούν γενικά εκεί που νομίζω έχετε καλύτερο σύστημα υγείας?

περιττο να σου πω οτι εν μεσω πανδημιας υποβιβαζουν κ.υ. στην επαρχια

οχι απλα δ κινουνται σε αυτην την κατευθυνση,αλλα το ακριβως αντιθετο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , vicky86 είπε:

νομιζω πληρως εμβολιασμενοι ειναι το 63%.κ αν υπολογισουμε οτι καποιοι ειχαν κανει πριν το καλοκαιρι,ισως πλεον να μην εχουν ανοσια

η αληθεια ειναι οτι πιστευα οτι φυσικη ανοσια θα ειχαν περισσοτεροι,αφου ακουμε τοσα κρουσματα

αλλα ισως κ λογω της μεταλλαξης να μην αρκει

κ εγω ηλπιζα οτι θα φτανει

μην ξεχναμε οτι κ φυσικη ανοσια εχουν πολλοι απο περυσι,φετος τους πιανει;

φιλη μου το ειχαν περασει περυσι,δ ειχε εμβολιαστει μετα,αλλα το εκανε τωρα γτ φοβηθηκε,γνωστος της διασωληνωθηκε

Είχα ακούσει ότι τα αντισώματα απ' τη φυσική ανοσία διαρκούν περισσότερο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Τώρα στους μεγάλους σε ηλικία θα γίνει κ Τρίτη δόση οπότε ίσως είναι καλύτερα.. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...