Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 15 λεπτά , Ilaeira είπε:

Κι εγώ για το παιδί τρέμω. Για εμάς έχω ηρεμήσει πλέον, κακώς βέβαια. 

Δυστυχώς φοβάμαι ότι τα παιδιά θα κολλησουν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δυστυχώς φοβάμαι ότι τα παιδιά θα κολλησουν

οι παιδίατροι θεωρούν δεδομένο ότι θα κολλήσουν. 

 

πρίν από 18 λεπτά , Ilaeira είπε:

Για εμάς έχω ηρεμήσει πλέον, κακώς βέβαια. 

Εδω είναι ήρεμοι όσοι δεν έχουν καμία προστασία γιατί «τηρούν τα μέτρα», πόσο θα αντέξουμε εμείς όλη αυτήν την πίεση; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

 

Προσωπικά, το μόνο μου "άγχος" πλέον είναι μη κολλήσει η μικρή κόρη και της αφήσει κάτι. Στον κύκλο μας, οι μόνοι που δεν εμβολιάστηκαν είναι τα παιδιά κάτω των 12 και όσοι έτυχε και νόσησαν πρόσφατα (που και αυτοί θα το κάνουν). 


Υπαρχει καμία εξέλιξη για την έγκριση του εμβολίου για τους κάτω των 12;

 

Ξερει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Deena είπε:


Υπαρχει καμία εξέλιξη για την έγκριση του εμβολίου για τους κάτω των 12;

 

Ξερει κανείς;

ακόμα σε δοκιμές είναι απ όσο ξέρω, κ επίσης στο Ισραήλ εμβολιάζουν κ μικρότερα που είναι ευπαθείς ομάδες. Νομίζω οι δοκιμές είναι 9-12 κ 5-9 κ όχι μια ενιαία ομάδα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Deena είπε:


Υπαρχει καμία εξέλιξη για την έγκριση του εμβολίου για τους κάτω των 12;

 

Ξερει κανείς;

Είναι σε δοκιμές ακόμα. Σχετικά με το Pfizer, η AAP θεωρεί ότι θα είναι ασφαλές, μάλλον σε μικρότερη δόση αλλά φυσικά ακολουθεί τις επίσημες οδηγίες . Προέχει η πλήρης έγκριση για τους άνω των 12 (η οποία θεωρείται επίσης δεδομένη).

 

πρίν από 22 λεπτά , Ilaeira είπε:

Κι εγώ για το παιδί τρέμω. Για εμάς έχω ηρεμήσει πλέον, κακώς βέβαια. 

 

Καλώς κακώς, αυτό που μπορούσαμε να κάνουμε το κάναμε. Όσοι δεν εμβολιάστηκαν μέχρι στιγμής, ο μόνος λόγος που θα το κάνουν είναι λόγω οικονομικής πίεσης και αυτό μόνο σε όσους αυτό εφαρμόζεται (πχ ο 60αρης συνταξιούχος δεν έχει να χάσει και πολλά). Οι υπόλοιποι θα συνεχίσουμε τη ζωή μας με τα έως τώρα δεδομένα και ελπίζοντας ότι ίσως τα παιδιά μας προλάβουν να εμβολιαστούν προτού νοσήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Deena είπε:


Υπαρχει καμία εξέλιξη για την έγκριση του εμβολίου για τους κάτω των 12;

 

Ξερει κανείς;

Μόνο για την Αμερική το γνωρίζω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mama16 said:

Τι μπορείς να κάνεις δλδ? Εντάξει κ στο δρόμο που περπατάς η σε υπηρεσίες ή οτιδήποτε αρκετοί ανεμβολιαστοι υπάρχουν.. Ιδιαίτερα αυτή που καθαρίζει δεν έρχεται σε ιδιαίτερη επαφή μαζί σας.

Πάντως όπως είπε κ η Έσπερος εμβολιαζεσαι για να προστατευεσαι οπότε τι να φοβηθεις?

Περνάει από όλα τα γραφεία τις τουαλέτες και την κουζίνα...φυσικά και υπάρχει υψηλός κίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, vtgian said:

 

Καλή μάσκα και εσύ και αυτή (τουλάχιστον ffp2)και συνεχή αερισμό του χώρου, όσο το επιτρέπει ο καιρός. Δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. 

Ο ωρυλά μας είναι σίγουρος ότι φέτος θα το περάσουν όλοι, εμβολιασμένοι, ανεμβολίαστοι. Απλά στους δεύτερους θα έχουμε θανάτους και μακροχρόνιες συνέπειες, ενώ οι εμβολιασμένοι, κατά πλειοψηφία τουλάχιστον, θα το περάσουν ελαφρά χωρίς κάτι άλλο. 

Στη δουλειά άσοι συνάδελφοι έμειναν ανεμβολίαστοι, το κόλλησαν τώρα. 

Προσωπικά, το μόνο μου "άγχος" πλέον είναι μη κολλήσει η μικρή κόρη και της αφήσει κάτι. Στον κύκλο μας, οι μόνοι που δεν εμβολιάστηκαν είναι τα παιδιά κάτω των 12 και όσοι έτυχε και νόσησαν πρόσφατα (που και αυτοί θα το κάνουν). 

Και εμένα το έχουν κάνει όλοι στον κύκλο μου, δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτό τώρα ειλικρινά!!Πάντως αντικειμενικά το να νοσήσει άνθρωπος που καθαρίζει την εταιρεία αντικειμενικά μπορεί να κάνει την μεγαλύτερη διασπορά καθώς πηγαίνει σε όλους τους χώρους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , kotsifikos είπε:

Περνάει από όλα τα γραφεία τις τουαλέτες και την κουζίνα...φυσικά και υπάρχει υψηλός κίνδυνος.

Την ώρα που δουλεύετε καθαρίζει? Δεν έχει διαφορετικό ωράριο? Υπάλληλος είσαι ή είναι δική σου δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έρχομαι να προστεθώ κ εγώ στην ομάδα των εμβολιασμένων γονέων που φοβούνται το άνοιγμα των σχολείων. Ο μικρός μου κλείνει τα τρία τον Οκτώβριο. Ξεκινάμε παιδικό part time την Δευτέρα και έχω αγχωθεί πολύ. Τον είχα γράψει πριν μερικούς μήνες ελπίζοντας ότι η κατάσταση θα είναι καλύτερη. Νομίζω πια ότι έχει την ανάγκη να έρχεται σε επαφή με άλλα παιδάκια. Μπορούσαμε να τον κρατήσουμε κ φέτος στο σπίτι, αλλά φοβάμαι μήπως μετά αργεί η διαδικασία κοινωνικοποίησης. Τον παρατηρώ που βλέπει παιδάκια μαζεμένα στην παιδική χαρά κι άλλες φορές χαίρεται, αλλά κι άλλες σαν να τα φοβάται ή να ντρέπεται λίγο. Είχε κκάποια κοπέλα αντίστοιχο δίλημμα; 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, kotsifikos said:

Και εμένα το έχουν κάνει όλοι στον κύκλο μου, δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτό τώρα ειλικρινά!!Πάντως αντικειμενικά το να νοσήσει άνθρωπος που καθαρίζει την εταιρεία αντικειμενικά μπορεί να κάνει την μεγαλύτερη διασπορά καθώς πηγαίνει σε όλους τους χώρους.

Δίκιο έχεις. Εμάς μας καθαρίζει συνεργείο και θέλω να πιστεύω ότι οι υπάλληλοι είναι εμβολιασμένοι. Δεν σκέφτηκα να ρωτήσω.  Την κοπέλα που μας καθάριζε πριν, την σταματήσαμε πριν τα εμβόλια γιατί μας αντιμετώπιζε κοροϊδευτικά που φοβόμασταν τον covid και δυσανασχετούσε που έπρεπε να φοράει μάσκα. Μετά έπεσε η καραντίνα και δεν ερχόταν, οπότε πήραμε συνεργείο.

Πριν λίγες μέρες έμαθα ότι ο νέος μας οδηγός (είναι λίγους μήνες μαζί μας ) είναι ανεμβολίαστος και δεν θέλει να το κάνει. Του εξήγησε ο ξάδερφος μου ότι δεν στις μεγάλες εταιρίες / βιομηχανίες, πλέον θα επιτρέπεται η είσοδος στις εγκαταστάσεις τους μόνο με πιστοποιητικό ή rapid , το οποίο θα πρέπει να πληρώνει κάθε φορά από την τσέπη του. Το καταλαβαίνει και είναι δικό του θέμα λέει.. προτιμάει να πληρώνει 20άρικα.., χώρια τα self test που θα πληρώνει για να έρχεται σε μας. Φοβάται πολύ..

39 minutes ago, mama16 said:

Την ώρα που δουλεύετε καθαρίζει? Δεν έχει διαφορετικό ωράριο? Υπάλληλος είσαι ή είναι δική σου δουλειά?

Δεν μπορεί να έρθει η καθαρίστρια εκτός ωραρίου εργασίας σε επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, mama16 said:

Την ώρα που δουλεύετε καθαρίζει? Δεν έχει διαφορετικό ωράριο? Υπάλληλος είσαι ή είναι δική σου δουλειά?

Υπάλληλος είμαι, δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να έρχεται άλλη ώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , kotsifikos είπε:

Και εμένα το έχουν κάνει όλοι στον κύκλο μου, δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτό τώρα ειλικρινά!!Πάντως αντικειμενικά το να νοσήσει άνθρωπος που καθαρίζει την εταιρεία αντικειμενικά μπορεί να κάνει την μεγαλύτερη διασπορά καθώς πηγαίνει σε όλους τους χώρους.

 

Ναι, το καταλαβαίνω. Και εμείς έχουμε σταθερά δύο καθαρίστριες (από συνεργείο, αλλά πάντα οι ίδιες) οι οποίες βρίσκονται στην εταιρία πρακτικά όλη τη μέρα. Και φυσικά μιλάμε μαζί τους, θα βρεθούμε στη κουζίνα όταν θα φτιάξουμε καφέ και αυτές θα συμμαζεύουν, γενικά υπάρχει διάδραση. Ευτυχώς και οι δύο έχουν εμβολιαστεί, αλλά και πάλι τηρούν τα μέτρα άψογα. 

Δυστυχώς όπως σου είπα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσέχεις εσύ και ίσως αν μιλούσες με τη διεύθυνση προσωπικού τουλάχιστον να επιβάλλουν χρήση μάσκας ffp2. Εμάς τις διαθέτουν δωρεάν σε όποιον θέλει.

 

 

πρίν από 16 λεπτά , Yovanna είπε:

Δίκιο έχεις. Εμάς μας καθαρίζει συνεργείο και θέλω να πιστεύω ότι οι υπάλληλοι είναι εμβολιασμένοι. Δεν σκέφτηκα να ρωτήσω.  Την κοπέλα που μας καθάριζε πριν, την σταματήσαμε πριν τα εμβόλια γιατί μας αντιμετώπιζε κοροϊδευτικά που φοβόμασταν τον covid και δυσανασχετούσε που έπρεπε να φοράει μάσκα. Μετά έπεσε η καραντίνα και δεν ερχόταν, οπότε πήραμε συνεργείο.

Πριν λίγες μέρες έμαθα ότι ο νέος μας οδηγός (είναι λίγους μήνες μαζί μας ) είναι ανεμβολίαστος και δεν θέλει να το κάνει. Του εξήγησε ο ξάδερφος μου ότι δεν στις μεγάλες εταιρίες / βιομηχανίες, πλέον θα επιτρέπεται η είσοδος στις εγκαταστάσεις τους μόνο με πιστοποιητικό ή rapid , το οποίο θα πρέπει να πληρώνει κάθε φορά από την τσέπη του. Το καταλαβαίνει και είναι δικό του θέμα λέει.. προτιμάει να πληρώνει 20άρικα.., χώρια τα self test που θα πληρώνει για να έρχεται σε μας. Φοβάται πολύ..

Φοβάται, θεωρεί ότι μπορεί να προστατευτεί ή απλά θεωρεί ότι είναι καλύτερο να περάσει covid από το να εμβολιαστεί; 

Για το τελευταίο, μετέφερε του το παρακάτω φρέσκο φρέσκο: bmj.com/content/374/bmj.n1931 ίσως αναθεωρήσει τους φόβους του.

 

πρίν από 42 λεπτά , Iris89 είπε:

Καλημέρα σας. Έρχομαι να προστεθώ κ εγώ στην ομάδα των εμβολιασμένων γονέων που φοβούνται το άνοιγμα των σχολείων. Ο μικρός μου κλείνει τα τρία τον Οκτώβριο. Ξεκινάμε παιδικό part time την Δευτέρα και έχω αγχωθεί πολύ. Τον είχα γράψει πριν μερικούς μήνες ελπίζοντας ότι η κατάσταση θα είναι καλύτερη. Νομίζω πια ότι έχει την ανάγκη να έρχεται σε επαφή με άλλα παιδάκια. Μπορούσαμε να τον κρατήσουμε κ φέτος στο σπίτι, αλλά φοβάμαι μήπως μετά αργεί η διαδικασία κοινωνικοποίησης. Τον παρατηρώ που βλέπει παιδάκια μαζεμένα στην παιδική χαρά κι άλλες φορές χαίρεται, αλλά κι άλλες σαν να τα φοβάται ή να ντρέπεται λίγο. Είχε κκάποια κοπέλα αντίστοιχο δίλημμα; 

 

 

Τα τρία έτη είναι οριακή ηλικία για την έναρξη κοινωνικοποίησης. Κάποια είναι έτοιμα, κάποια όχι. Αφού το έχετε περάσει από τη διαδικασία ήδη και απροβλημάτιστα, το παιδί μάλλον θα περνάει καλά. Αν δεν υπήρχε covid δε θα το σκεφτόμουν καθόλου. Τώρα, το μόνο που θα ζύγιζα θα ήταν το φόβο μου μήπως κολλήσει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , vtgian είπε:

 

 

Τα τρία έτη είναι οριακή ηλικία για την έναρξη κοινωνικοποίησης. Κάποια είναι έτοιμα, κάποια όχι. Αφού το έχετε περάσει από τη διαδικασία ήδη και απροβλημάτιστα, το παιδί μάλλον θα περνάει καλά. Αν δεν υπήρχε covid δε θα το σκεφτόμουν καθόλου. Τώρα, το μόνο που θα ζύγιζα θα ήταν το φόβο μου μήπως κολλήσει το παιδί.

Κι εγώ θα προβληματιζόμουν, αλλά αν δεν πάει παιδικό και πηγαίνει στις κούνιες με άλλα παιδάκια κλπ, μικρή διαφορά κάνει.. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vtgian said:

Φοβάται, θεωρεί ότι μπορεί να προστατευτεί ή απλά θεωρεί ότι είναι καλύτερο να περάσει covid από το να εμβολιαστεί; 

Για το τελευταίο, μετέφερε του το παρακάτω φρέσκο φρέσκο: bmj.com/content/374/bmj.n1931 ίσως αναθεωρήσει τους φόβους του.

Λέει ότι φοβάται και τον πιστεύω, γιατί είναι πολύ φιλότιμο και εντάξει παιδί. Ευτυχώς τον συναναστρεφόμαστε ελάχιστα. Αλλά και πάλι.

Από την άλλη, ο λογιστής μας παραμένει ανεμβολίαστος και είναι μόνιμα στο γραφείο μαζί μας. Δεν μπορώ να πιέσω κανέναν. Ελπίζω να γίνει σύντομα υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, vtgian said:

 

Τα τρία έτη είναι οριακή ηλικία για την έναρξη κοινωνικοποίησης. Κάποια είναι έτοιμα, κάποια όχι. Αφού το έχετε περάσει από τη διαδικασία ήδη και απροβλημάτιστα, το παιδί μάλλον θα περνάει καλά. Αν δεν υπήρχε covid δε θα το σκεφτόμουν καθόλου. Τώρα, το μόνο που θα ζύγιζα θα ήταν το φόβο μου μήπως κολλήσει το παιδί.

 

Δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα. Τον είχα γράψει για να ξεκινήσει τώρα τον Σεπτέμβριο. 

 

Πάμε στις κούνιες, αλλά είναι σκορπισμένα τα παιδάκια. Δεν τον αφήνω να πλησιάζει και πολύ, του βάζω συνέχεια αντισηπτικό. 

 

Να σας πω την αλήθεια, και κάτι άλλο που με προβλημετίζει είναι ότι έχουμε ξεκινήσει με τον άντρα μου προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι και σκέφτομαι μήπως φέρει ο μικρός στο σπίτι κάτι από τον παιδικό...  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Iris89 είπε:

 

Δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα. Τον είχα γράψει για να ξεκινήσει τώρα τον Σεπτέμβριο. 

 

Πάμε στις κούνιες, αλλά είναι σκορπισμένα τα παιδάκια. Δεν τον αφήνω να πλησιάζει και πολύ, του βάζω συνέχεια αντισηπτικό. 

 

Να σας πω την αλήθεια, και κάτι άλλο που με προβλημετίζει είναι ότι έχουμε ξεκινήσει με τον άντρα μου προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι και σκέφτομαι μήπως φέρει ο μικρός στο σπίτι κάτι από τον παιδικό...  

Εγω έχω πει ότι αν το προνήπιο ήταν προαιρετικό, φέτος δεν θα τον έστελνα παρολο που δεν έχει παρέα κ είναι πολύ πίσω κοινωνικά. Δεν είναι τόσο ο φόβος της αρρώστιας. Δεν μ αρέσει να δει αυτήν την εικόνα της «κοινωνικοποίησης» με τις μάσκες κ τα αντισηπτικά κ τα τεστ κ τις παράλογες οδηγίες πχ να φοράνε μάσκα στην αυλή ενώ τρώνε κ κοιμούνται χωρίς μάσκα σε κλειστή αίθουσα. Ούτε να αγωνιάς μήπως κλείσει το τμήμα κ το αναγκάσεις να μπει σε καραντίνα. όλα αυτά τα θεωρώ περιττά για παιδιά νηπιακής ηλικίας. Όμως δυστυχώς βλέπω ότι τέτοιες ρυθμίσεις δεν είναι παροδικές όπως ηλπιζα άλλον θα μας συνοδεύουν για κάποια χρόνια ακόμα, οπότε δεν είναι εφικτό να κρατήσεις το παιδί μακριά μέχρι να έρθει η κανονικότητα… 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Iris89 said:

 

Δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα. Τον είχα γράψει για να ξεκινήσει τώρα τον Σεπτέμβριο. 

 

Πάμε στις κούνιες, αλλά είναι σκορπισμένα τα παιδάκια. Δεν τον αφήνω να πλησιάζει και πολύ, του βάζω συνέχεια αντισηπτικό. 

 

Να σας πω την αλήθεια, και κάτι άλλο που με προβλημετίζει είναι ότι έχουμε ξεκινήσει με τον άντρα μου προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι και σκέφτομαι μήπως φέρει ο μικρός στο σπίτι κάτι από τον παιδικό...  

Εννοείς ότι πάτε στις κούνιες και είσαι με το αντισηπτικό και δεν τον αφήνεις να παίξει μα τα άλλα παιδάκια?

Εγώ θα τον έστελνα παιδικό. Δεν θα φοβόμουν αυτό που αναφέρεις, δεν είσαι καν έγκυος ακόμη. Πιο πολύ θα σε απασχολεί όταν με το καλό έρθει το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, vtgian said:

 

Δυστυχώς όπως σου είπα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσέχεις εσύ και ίσως αν μιλούσες με τη διεύθυνση προσωπικού τουλάχιστον να επιβάλλουν χρήση μάσκας ffp2. Εμάς τις διαθέτουν δωρεάν σε όποιον θέλει.

Αυτό σκέφτομαι να κάνω, αχ τι πρόβλημα και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Πάντως αντικειμενικά το να νοσήσει άνθρωπος που καθαρίζει την εταιρεία αντικειμενικά μπορεί να κάνει την μεγαλύτερη διασπορά καθώς πηγαίνει σε όλους τους χώρους.

έτσι είναι, κ μιλάμε για κρίσιμη θέση. κι επειδή ο ιός είναι αερομεταδιδομενος  άρα με ελλιπή αερισμό μένει κάποια ώρα  στον χώρο άσχετα από την ταυτόχρονη παρουσία των ατόμων, μπορεί να γίνει ζημια. Φυσικά η καθαρίστρια κινδυνεύει περισσότερο από εσάς αλλά δεν γίνεται να προστατεύεις κάποιον με το ζόρι αν δεν το καταλαβαίνει ο ίδιος… 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Έσπερος said:

κ τις παράλογες οδηγίες πχ να φοράνε μάσκα στην αυλή

Δεν θα φοράνε μάσκα στην αυλή. Μόνο στην αίθουσα. Αυτές ήταν οι οδηγίες που μας έστειλε το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν θα φοράνε μάσκα στην αυλή. Μόνο στην αίθουσα. Αυτές ήταν οι οδηγίες που μας έστειλε το σχολείο.

Τι σας ειπαν γενικά?ένας μας έχουν καλέσει την επόμενη Τετάρτη 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...