Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Απλώς θα ήθελα να δούμε τον χώρο μαζί με το παιδί για να του εξηγήσω πού είναι η τουαλέτα, που θα κρεμάει το μπουφάν κλπ. μπορεί να ζητήσω να πάμε μια μέρα μέχρι να ανοίξουν. Δεν θέλω να ρωτήσω κάτι, απλώς θέλω να έχω μια εικόνα συο περίπου αν θε χρειαστεί τις πρώτες μέρες κάτι για να προγραμματίσουν κ στο σχολείο ενδεχόμενη απουσία μου. Ενημέρωση για το τι θα πρέπει να έχει μαζί του στο σχολείο κ τι υλικά θα αγοράσουμε, κανονικά γίνεται στον αγιασμό; Την επόμενη του αγιασμού πηγαίνουν κανονικά με πλήρες πρόγραμμα; 

Αυτά είναι δουλειά της δασκάλας να τα κάνει, όχι του γονιού. Μην ανησυχείς, θα ενημερώσει η δασκάλα όλους τους γονείς όταν έρθει η ώρα. Φυσικά, αν θέλετε να μάθετε, για παράδειγμα, το ωράριο των πρώτων ημερών για να κανονίσετε τα της δουλειάς σας, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη δασκάλα. Στη δική μας περίπτωση είχαν πάει με πλήρες πρόγραμμα μετά τον αγιασμό (πιθανόν και τη μέρα του αγιασμού, δε θυμάμαι) αλλά ήταν ιδιωτικό το σχολείο οπότε άπαξ και ξεκινούσε το σχολικό έτος είχε το παιδί στάνταρ πρόγραμμα μέχρι τη λήξη της χρονιάς.

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κοίτα, το νηπιο σχολάει 1, η 6η ώρα σχολαει 1.15, 7η δεν υπάρχει όλες τις μέρες οπότε είναι απίθανο να έχουμε κ οι δυο συχνά, μόνο εγω θα έχω που έχω περθσσοτερες ώρες μαθημα και γενικα αν δεν είναι για κάποια συνεδρίαση, δεν χρειάζεται να καθόμαστε μετά την 6η ώρα που έχουν φύγει κ οι μαθητες γιατί δν χωράμε στα γραφεία κ δν έχουμε υπολογιστές, κ αν ο ένας μας έχει να κάνει κάτι, θα μένει ο ενας. Οπότε δεν νομίζω πώς θα χρειάζεται ο μικρός να μας περιμένει πιο συχνά από μια φορά την εβδομάδα, αλλιώς θα κανονίζαμε ολοήμερο. 

 

Τεστ σάλιου έκανα εγω μια φορά κ μου φάνηκε δυσκολότερη διαδικασια να με εχεις σωστά το δείγμα κ μάλιστα να συνεννοηθείς με παιδί. Δυο σελφ την εβδομάδα για ένα παντελώς αναξιόπιστο τεστ είναι κοροϊδία ούτως η άλλως. Θα ήταν πιο απλό να πρέπει όλοι οι μαθητες μια φορά την εβδομάδα να κάνουν τεστ σε μια δημόσια δομή, όχι υποχρεωτικά όλοι την ίδια μέρα για να γίνει πανικός. Και η λήψη θα γινόταν σωστά, κ αξιόπιστο αποτέλεσμα θα έβγαινε χωρίς να τρέχουν οι οικογένειες για τα ψευδώς θετικά, κ θα ήμασταν κ σίγουροι ότι όλοι τα έκαναν κ τα δήλωσαν. Τέλος πάντων τώρα πια στο σχολείο νομίζω ότι το σχέδιο είναι ότι θα κολλήσουν όλα, γενικα δεν θα το περάσουν σοβαρα, οι γονείς αν δυσανασχετήσουν δικό τους πρόβλημα, ας είχαν εμβολιαστεί οι ίδιοι, αν δυσανασχετήσουν για τα άνω των 12 επίσης δικό τους πρόβλημα, ας τα είχαν εμβολιασει, και κάπως έτσι θα δούμε τι θα γίνει, πιθανότατα οι μαθητες της χώρας θα αποκτήσουν φυσική ανοσία στο συνολό τους. Έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχε κ άλλη λύση για να μην κολλάνε τα παιδιά από τη στιγμή που πρέπει να πάνε σχολείο. Αφού ο ιός θα κυκλοφορεί στους μεγάλους, τι άλλο θα γινόταν; Μακάρι να είχαμε περιορίσει τη διασπορά μέσω των εμβολιασμών κ να μην γινόταν αυτή η συζήτηση. 

Στην Αθήνα θα ήταν πολύ δύσκολο να πηγαίνουν όλοι οι μαθητές σε δημόσια δομή για τεστ. Μιλάμε για πολύ μεγάλο αριθμό μαθητών. Είναι αλλιώς τα πράγματα σε ένα μικρό μέρος. Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι στην Ελλάδα πάλι θα υπάρχουν περίοδοι με κλειστά σχολεία. Κι ας εμβολιάστηκε (ή αναγκάστηκε ή θα αναγκαστεί να το κάνει) ένα μεγάλο ποσοστό εκπαιδευτικών, κι ας κάνουν τεστ δις κάθε εβδομάδα οι ανεμβολίαστοι κι ας βγουν σε άνευ αποδοχών όσοι δε συμμορφωθούν. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 45 λεπτά , love kids είπε:

Στην Αθήνα θα ήταν πολύ δύσκολο να πηγαίνουν όλοι οι μαθητές σε δημόσια δομή για τεστ. Μιλάμε για πολύ μεγάλο αριθμό μαθητών. Είναι αλλιώς τα πράγματα σε ένα μικρό μέρος. Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι στην Ελλάδα πάλι θα υπάρχουν περίοδοι με κλειστά σχολεία. Κι ας εμβολιάστηκε (ή αναγκάστηκε ή θα αναγκαστεί να το κάνει) ένα μεγάλο ποσοστό εκπαιδευτικών, κι ας κάνουν τεστ δις κάθε εβδομάδα οι ανεμβολίαστοι κι ας βγουν σε άνευ αποδοχών όσοι δε συμμορφωθούν. 

Ο εμβολιασμός των εκπαιδευτικών πιο πολύ συμβολική σημασία έχει. Δεν είναι όπως μια δομή υγείας ή φιλοξενίας που οι τρόφιμοι είναι μέσα κ κινδυνεύουν μόνο από το προσωπικό. Αυτό με τα τεστ με ατομική ευθύνη είναι έμμεσος εξαναγκασμός σε εμβολιασμό, πραγνατικα δν καταλαβαίνω γιατί δν έχουν την τόλμη να τον κάνουν υποχρεωτικό έστω κ για συμβολικούς λογπυς. 

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Εσύ αν το παιδί σου δεν ήταν μικρό αλλά 12 χρόνων θα το εμβολιαζες? Αν σε μισό χρόνο γίνουν προαιρετικοί εμβολιασμοί απ' το νηπιαγωγείο κ πάνω στα παιδάκια θα το εμβολιασεις? Εσύ ξέρω εμβολιαστηκες, αλλά στο παιδί σου θα το κάνεις όταν λένε ότι στα μικρά υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να πάθουν κάτι απ' το εμβόλιο παρά απ' τον covid? Η απλά λες ότι ας εμβολιαζαν το 12χρονο παιδί τους για να μην δυσανασχετησουν γιατί πολύ απλά δεν είναι δικά σου παιδιά οπότε λίγο το κακό αν γίνει κάτι???

 

Στα υπόλοιπα που είπες με τα τεστ συμφωνώ, θα έπρεπε να γίνεται κάπου δημόσια για να είναι κ πιο αξιόπιστα κ σίγουρο ότι το κάνουν όλοι.

Δεν έχει πει κανεις ότι τα παιδιά κινδυνεύουν περισσότερο από το εμβόλιο παρα τον ιό! Φυσικά θα ήταν προτιμότερο να είχαν λύσει το θέμα οι μεγάλοι κ να αφήναμε περιθώριο άρα παιδιά, αλλά προφανώς είναι μονόδρομος τώρα. Όχι ότι μ αρέσει ο εκβιασμός του υπουργείου, αλλά δν βλέπω κ άλλη λύση. Φυσικά κ θα εμβολιάσουμε το παιδί μόλις εγκριθεί, η παιδίατρος μας είναι υπέρ του εμβολιασμού των εφήβων κ λογικά θα συμφωνήσει κ για τις μικρότερες ηλικίες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ο εμβολιασμός των εκπαιδευτικών πιο πολύ συμβολική σημασία έχει. Δεν είναι όπως μια δομή υγείας ή φιλοξενίας που οι τρόφιμοι είναι μέσα κ κινδυνεύουν μόνο από το προσωπικό. Αυτό με τα τεστ με ατομική ευθύνη είναι έμμεσος εξαναγκασμός σε εμβολιασμό, πραγνατικα δν καταλαβαίνω γιατί δν έχουν την τόλμη να τον κάνουν υποχρεωτικό έστω κ για συμβολικούς λογπυς. 

Πέρα από σχετικά νομικά θέματα, τα οποία δεν έχω ψάξει και μπορεί και να μην υπάρχουν τέτοια κωλύματα, θα τολμούσε η συγκεκριμένη κυβέρνηση να κάνει υποχρεωτικό τον εμβολιασμό μετά από την όλη διαχείριση του θέματος Covid και μετά τις πυρκαγιές; Σε λίγο θα αρπάζουν καρπαζιές όπου σταθούν κι όπου βρεθούν. Τι τόλμη να έχουν; Καλά, βέβαια δε νομίζω να το έκανε εύκολα κάποια κυβέρνηση στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , love kids είπε:

Πέρα από σχετικά νομικά θέματα, τα οποία δεν έχω ψάξει και μπορεί και να μην υπάρχουν τέτοια κωλύματα, θα τολμούσε η συγκεκριμένη κυβέρνηση να κάνει υποχρεωτικό τον εμβολιασμό μετά από την όλη διαχείριση του θέματος Covid και μετά τις πυρκαγιές; Σε λίγο θα αρπάζουν καρπαζιές όπου σταθούν κι όπου βρεθούν. Τι τόλμη να έχουν; Καλά, βέβαια δε νομίζω να το έκανε εύκολα κάποια κυβέρνηση στην Ελλάδα.

Υποχρεωτικό για εκπαιδευτικούς, όχι για τον πληθυσμό συνολικά. Βασικά απόρησα γιατί δεν το έκαναν.μάλλον γιατί έχει πολλά μέτωπα ανοιχτά στα σχολεία τώρα κ δν ήθελε άλλο ένα, δεν ξέρω. αλλά πραγματικά εντυπωσιάστηκα. νομικά δεν είναι πολύ απλό γιατί πρέπει η εναλλακτική να είναι κάτι εφικτό, πχ όχι απόλυση αλλά μετακίνηση σε άλλη θέση ή υποχρεωτικά τεστ. Την περικοπή μισθού σίγουρα την αιτιολογείς πιο εύκολα σε γιατρούς παρα σε άλλες ομάδες. 

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Μια χαρά. Θα μπορεις να τον βαζεις και λίγο για ύπνο μετά, αν δεν θες να τον κόψει ακόμη. Θα μπορεί η νταντα να εξυπηρετεί τις μέρες που θα είναι άρρωστος; 

θα τον κόψω τον ύπνο, δν γίνεται να κοιμάται 11 το βράδυ. ίσως το κρατήσω λίγο όσο είναι μεγάλη η μέρα, αλλά πιο μετά όχι. η νταντά δν έχει κλείσει κάτι αλλά δν ξέρω κ αυτές τις συνθήκες ποσο πρόθυμη θα είναι να έρχεται σ επαφή με άρρωστο παιδί γιατί το απόγευμα πάει σε αλλα παιδιά… αυτό είναι ένα ζήτημα, ελπίζω να μην κολλαει συνέχεια τώρα που είναι πιο μεγάλος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ο εμβολιασμός των εκπαιδευτικών πιο πολύ συμβολική σημασία έχει. Δεν είναι όπως μια δομή υγείας ή φιλοξενίας που οι τρόφιμοι είναι μέσα κ κινδυνεύουν μόνο από το προσωπικό. Αυτό με τα τεστ με ατομική ευθύνη είναι έμμεσος εξαναγκασμός σε εμβολιασμό, πραγνατικα δν καταλαβαίνω γιατί δν έχουν την τόλμη να τον κάνουν υποχρεωτικό έστω κ για συμβολικούς λογπυς. 

Δεν έχει πει κανεις ότι τα παιδιά κινδυνεύουν περισσότερο από το εμβόλιο παρα τον ιό! Φυσικά θα ήταν προτιμότερο να είχαν λύσει το θέμα οι μεγάλοι κ να αφήναμε περιθώριο άρα παιδιά, αλλά προφανώς είναι μονόδρομος τώρα. Όχι ότι μ αρέσει ο εκβιασμός του υπουργείου, αλλά δν βλέπω κ άλλη λύση. Φυσικά κ θα εμβολιάσουμε το παιδί μόλις εγκριθεί, η παιδίατρος μας είναι υπέρ του εμβολιασμού των εφήβων κ λογικά θα συμφωνήσει κ για τις μικρότερες ηλικίες. 

Από μελέτες που έχω δει αυτό έχω διαπιστώσει αλλά ο καθένας ότι κρίνει καλύτερο για αυτόν κ τα παιδιά του θα κάνει.. Απ' τη στιγμή που θεωρείς καλύτερα όταν έρθει η ώρα για εμβολιασμό για τον μικρό σου να τον εμβολιασεις αλλά δεν χρειάζεται να κρίνουμε οι μεν τους δε..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Υποχρεωτικό για εκπαιδευτικούς, όχι για τον πληθυσμό συνολικά. Βασικά απόρησα γιατί δεν το έκαναν.μάλλον γιατί έχει πολλά μέτωπα ανοιχτά στα σχολεία τώρα κ δν ήθελε άλλο ένα, δεν ξέρω. αλλά πραγματικά εντυπωσιάστηκα. νομικά δεν είναι πολύ απλό γιατί πρέπει η εναλλακτική να είναι κάτι εφικτό, πχ όχι απόλυση αλλά μετακίνηση σε άλλη θέση ή υποχρεωτικά τεστ. Την περικοπή μισθού σίγουρα την αιτιολογείς πιο εύκολα σε γιατρούς παρα σε άλλες ομάδες. 

 

Δε νομίζω πως θα ήθελε να αντιμετωπίσει τις έντονες αντιδράσεις εκπαιδευτικών. Τόσα άλλα θέματα έχει να λύσει. Άσε που και τώρα, εκεί τους οδηγεί. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν να κάνουν τεστ. Ειδικά αν σταματήσουν τα δωρεάν ή όσοι μένουν σε μικρά μέρη, θα έχουν και οικονομικά και πρακτικά προβλήματα οπότε θα οδηγηθούν λογικά στον εμβολιασμό. Προσωπικά, δε με νοιάζει αν είναι ανεμβολίαστος ο εκπαιδευτικός του παιδιού μου. Μήπως εκτός σχολείου δεν έχει άλλες επαφές και ο μόνος κίνδυνος είναι ο δάσκαλος;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, love kids said:

Δε νομίζω πως θα ήθελε να αντιμετωπίσει τις έντονες αντιδράσεις εκπαιδευτικών. Τόσα άλλα θέματα έχει να λύσει. Άσε που και τώρα, εκεί τους οδηγεί. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν να κάνουν τεστ. Ειδικά αν σταματήσουν τα δωρεάν ή όσοι μένουν σε μικρά μέρη, θα έχουν και οικονομικά και πρακτικά προβλήματα οπότε θα οδηγηθούν λογικά στον εμβολιασμό. Προσωπικά, δε με νοιάζει αν είναι ανεμβολίαστος ο εκπαιδευτικός του παιδιού μου. Μήπως εκτός σχολείου δεν έχει άλλες επαφές και ο μόνος κίνδυνος είναι ο δάσκαλος;

Οι εμβολιασμενοι μεταδιδουν τον ιο ΕΞΙΣΟΥ με τους ανεμβολιαστους συμφωνα με τις πιο προσφατες ερευνες για την μετάλλαξη Delta. Οπότε δεν εχεις λογο να σε νοιάζει αν ο γιατρός σου ή ο δασκαλος του παιδιού σου ειναι εμβολιασμένος ή όχι καθως εάν εχει κορονοιό εχει τις ιδιες πιθανότητες να σου τον μεταδώσει. Ο εμβολιασμός προστατεύτει το εμβολιασμένο άτομο δεν αποτρέπει ουτε μειώνει την μεταδοση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , maripoz είπε:

Οι εμβολιασμενοι μεταδιδουν τον ιο ΕΞΙΣΟΥ με τους ανεμβολιαστους συμφωνα με τις πιο προσφατες ερευνες για την μετάλλαξη Delta. Οπότε δεν εχεις λογο να σε νοιάζει αν ο γιατρός σου ή ο δασκαλος του παιδιού σου ειναι εμβολιασμένος ή όχι καθως εάν εχει κορονοιό εχει τις ιδιες πιθανότητες να σ

σου τον μεταδώσει. Ο εμβολιασμός προστατεύτει το εμβολιασμένο άτομο δεν αποτρέπει ουτε μειώνει την μεταδοση.

Αν μεταδίδουν εξίσου με τους ανεμβολίαστους, πρέπει κι οι εμβολιασμένοι να κάνουν τεστ στα ταξίδια, πριν πάνε στη δουλειά, πριν μπουν στην τάξη κλπ. Αυτό δε γίνεται, αντίθετα εφαρμόζονται γελοία μέτρα και μεγάλο μέρος των πολιτών έχει πάψει να ασχολείται με το θέμα. Συμφωνώ ότι ο εμβολιασμός προστατεύει (όσο προστατεύει) τον εμβολιασμένο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, love kids είπε:

Δε νομίζω πως θα ήθελε να αντιμετωπίσει τις έντονες αντιδράσεις εκπαιδευτικών. Τόσα άλλα θέματα έχει να λύσει. Άσε που και τώρα, εκεί τους οδηγεί. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν να κάνουν τεστ. Ειδικά αν σταματήσουν τα δωρεάν ή όσοι μένουν σε μικρά μέρη, θα έχουν και οικονομικά και πρακτικά προβλήματα οπότε θα οδηγηθούν λογικά στον εμβολιασμό. Προσωπικά, δε με νοιάζει αν είναι ανεμβολίαστος ο εκπαιδευτικός του παιδιού μου. Μήπως εκτός σχολείου δεν έχει άλλες επαφές και ο μόνος κίνδυνος είναι ο δάσκαλος;

Ναι αλλα ο δάσκαλος είναι μόνιμη καθημερινή επαφή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλα ο δάσκαλος είναι μόνιμη καθημερινή επαφή. 

Όπως και ο ανεμβολίαστος θείος, ο προπονητής, ο γονιός ο ίδιος που έρχεται σε επαφή με άλλους τόσους. Χώρια που αν σκεφτούμε έτσι, φανταστείτε πόσο κινδυνεύει ένας εκπαιδευτικός (ακόμη και εμβολιασμένος) όταν μπαίνει σε τάξη 25 παιδιών. Να το κάνω ακόμη καλύτερο, όταν είναι εκπαιδευτικός ειδικότητας και μπαίνει σε όλα σχεδόν τα τμήματα του σχολείου. Σε αυτή την περίοδο ο εμβολιασμένος εκπαιδευτικός έχει δίκιο να ζητά τον εμβολιασμό των 12 ετών και άνω μαθητών του. Και μόλις ανοίξει ο εμβολιασμός των μικρότερων ηλικιών καλώς θα ζητά να τα εμβολιάσουν οι δικοί τους. Σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Γράφω πρώτη φορά στο θέμα αλλά το παρακολουθώ κατά καιρούς. Είμαστε εμβολιασμενοι, προσέχουμε, δεν έχουμε κανένα σύμπτωμα ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου αλλά... Εδώ και 2,5 μέρες η μικρή 20 μηνών έχει ανεβάσει πυρετό (χτυπάει στάνταρ 39.5 ανά φάσεις) που πέφτει με αντιπυρετικά κ μετά το παιδί είναι ευδιάθετο κανονικά. Η παιδίατρος λέει ότι αν είναι ευδιάθετη όσο δεν έχει πυρετό, μπορούμε να περιμένουμε λίγο ακόμα αλλά να κάνω τεστ για να ξέρουμε αν είναι κορωνοιος. Οπότε καλού κακού έκανα ένα μοριακό σήμερα κ περιμένω αποτελέσματα. 

Αν κάποια μαμά έχει παιδάκι που κόλλησε κορωνοιο θα μπορούσε να μου πει τι συμπτώματα είχε, πόσο κράτησαν κλπ? Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν διαπιστώσει όντως σε μια μελέτη ότι ο εμβολιασμενος ΑΝ νοσήσει έχει ίδιο ιικο φορτίο με τον ανεμβολιαστο. Όμως άλλες μελέτες μιλούν για μικρότερη περίοδο μεταδοτικοτητας. Γενικα είναι ασαφές το θέμα, σίγουρα όμως δεν υπάρχει παγκοσμίως κάποια άποψη ότι ως προς τη μεταδοτικότητα είναι εμβολιασμένοι κ ανεμβολιαστοι το ίδιο κ γι αυτό γενικα, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά κ αλλού, οι εμβολιασμένοι απαλλάσσονται από τεστ κ καραντίνα. 

 

Εμενα πάντως με απασχολεί αν ο εκπαιδευτικός του παιδιού μου είναι ανεμβολιαστος. Φυσικά σε ένα τμήμα 20 παιδιών, περισσότερο από τα παιδιά κινδυνεύει παρα από τον καθηγητη, αλλά το θεωρώ αυτονόητο ότι εκείνος ως ενήλικας θα κάνει αυτό που πρέπει για να τα προστατεύσει και ακόμα κ πρακτικά να το δούμε, να περιορίσει την πιθανότητα  να αρρωστήσει κ να μπουν τα παιδιά σε καραντίνα κ εκείνος να λείψει για μέρες. 

πρίν από 44 λεπτά , love kids είπε:

Σε αυτή την περίοδο ο εμβολιασμένος εκπαιδευτικός έχει δίκιο να ζητά τον εμβολιασμό των 12 ετών και άνω μαθητών του. Και μόλις ανοίξει ο εμβολιασμός των μικρότερων ηλικιών καλώς θα ζητά να τα εμβολιάσουν οι δικοί τους. Σωστά; 

Εγω προσωπικά χαίρομαι που η παιδίατρος στο νησί ενθαρρύνει τον εμβολιασμό κ ελπίζω ότι αρκετά παιδιά θα το κάνουν, αλλά γενικα δεν νομίζω ότι ο κόσμος περιμένει από τα παιδιά να επωμιστούν την ευθύνη. Προσωπικά μου αρκεί να εμβολιαστούν όλοι οι συνάδελφοι μου και οι γονείς των μαθητών μου. Εκείνοι είναι ενήλικες, ας αναλάβουν την ευθύνη τους. Πάλι στα παιδιά θα τα ρίξουμε όλα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έχουν διαπιστώσει όντως σε μια μελέτη ότι ο εμβολιασμενος ΑΝ νοσήσει έχει ίδιο ιικο φορτίο με τον ανεμβολιαστο. Όμως άλλες μελέτες μιλούν για μικρότερη περίοδο μεταδοτικοτητας. Γενικα είναι ασαφές το θέμα, σίγουρα όμως δεν υπάρχει παγκοσμίως κάποια άποψη ότι ως προς τη μεταδοτικότητα είναι εμβολιασμένοι κ ανεμβολιαστοι το ίδιο κ γι αυτό γενικα, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά κ αλλού, οι εμβολιασμένοι απαλλάσσονται από τεστ κ καραντίνα. 

 

Εμενα πάντως με απασχολεί αν ο εκπαιδευτικός του παιδιού μου είναι ανεμβολιαστος. Φυσικά σε ένα τμήμα 20 παιδιών, περισσότερο από τα παιδιά κινδυνεύει παρα από τον καθηγητη, αλλά το θεωρώ αυτονόητο ότι εκείνος ως ενήλικας θα κάνει αυτό που πρέπει για να τα προστατεύσει και ακόμα κ πρακτικά να το δούμε, να περιορίσει την πιθανότητα  να αρρωστήσει κ να μπουν τα παιδιά σε καραντίνα κ εκείνος να λείψει για μέρες. 

Εγω προσωπικά χαίρομαι που η παιδίατρος στο νησί ενθαρρύνει τον εμβολιασμό κ ελπίζω ότι αρκετά παιδιά θα το κάνουν, αλλά γενικα δεν νομίζω ότι ο κόσμος περιμένει από τα παιδιά να επωμιστούν την ευθύνη. Προσωπικά μου αρκεί να εμβολιαστούν όλοι οι συνάδελφοι μου και οι γονείς των μαθητών μου. Εκείνοι είναι ενήλικες, ας αναλάβουν την ευθύνη τους. Πάλι στα παιδιά θα τα ρίξουμε όλα; 

Προσωπικά είμαι κατά του εμβολιασμού των παιδιών και γενικά του υποχρεωτικού εμβολιασμού απλά εξηγώ ένα σκεπτικό λανθασμένο μεν κατ' εμέ, λογικοφανές δε. Γενικά βλέπω δύο μέτρα και δύο σταθμά να υπάρχουν σε πολλά άτομα εντός κι εκτός φόρουμ αλλά δεν το πολυαναλύω :D καθώς έχω ξαναγράψει την άποψή μου. Όποιος θέλει να εμβολιάσει το παιδί του μόλις ανάψει το πράσινο φως ας το κάνει. Αλλά ας σκεφτεί γιατί ενώ ο ίδιος θα το έκανε αυτό, να μην περιμένει κι από τους άλλους να κάνουν το ίδιο. Τροφή για σκέψη. :-)

Επίσης αφού σε μια τάξη το παιδί κινδυνεύει πιο πολύ απ' τους συμμαθητές του, γιατί ο εκπαιδευτικός αν δε θέλει, σώνει και καλά να εμβολιαστεί; Είναι λιγότερο καλός άνθρωπος, λιγότερο καλός επαγγελματίας; Κατώτερος από τον συνάδελφο που εμβολιάζεται; Ή μήπως πρέπει όλοι να συμφωνούν μαζί μας;

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Από μελέτες που έχω δει αυτό έχω διαπιστώσει αλλά ο καθένας ότι κρίνει καλύτερο για αυτόν κ τα παιδιά του θα κάνει.. Απ' τη στιγμή που θεωρείς καλύτερα όταν έρθει η ώρα για εμβολιασμό για τον μικρό σου να τον εμβολιασεις αλλά δεν χρειάζεται να κρίνουμε οι μεν τους δε..

Εννοείται ότι δε χρειάζεται να κρίνουμε οι μεν τους δε γενικά αλλά πόσο αισιόδοξος μπορεί να είσαι ότι αυτό θα συμβεί; Καμιά ελπίδα, για μένα. 

Επίσης, το να σκεφτόμαστε και κανέναν άλλο πέρα από τον παιδικό πληθυσμό δε μας κάνει κακούς γονείς. Γιατί πολλοί έχουν παρανοήσει σχετικά με αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 57 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα! Γράφω πρώτη φορά στο θέμα αλλά το παρακολουθώ κατά καιρούς. Είμαστε εμβολιασμενοι, προσέχουμε, δεν έχουμε κανένα σύμπτωμα ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου αλλά... Εδώ και 2,5 μέρες η μικρή 20 μηνών έχει ανεβάσει πυρετό (χτυπάει στάνταρ 39.5 ανά φάσεις) που πέφτει με αντιπυρετικά κ μετά το παιδί είναι ευδιάθετο κανονικά. Η παιδίατρος λέει ότι αν είναι ευδιάθετη όσο δεν έχει πυρετό, μπορούμε να περιμένουμε λίγο ακόμα αλλά να κάνω τεστ για να ξέρουμε αν είναι κορωνοιος. Οπότε καλού κακού έκανα ένα μοριακό σήμερα κ περιμένω αποτελέσματα. 

Αν κάποια μαμά έχει παιδάκι που κόλλησε κορωνοιο θα μπορούσε να μου πει τι συμπτώματα είχε, πόσο κράτησαν κλπ? Σας ευχαριστώ πολύ!

Να  ξέρεις πως κυκλοφορεί ίωση με πολύ πυρετό,την προηγούμενη εβδομάδα πήγα τον γιο μου στο νοσοκομείο με 39,6 πυρετό ο οποίος  δεν  έπεφτε κάτω από 38 με αντιπυρετικά,ευτυχώς δεν είχε κορονοιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Να  ξέρεις πως κυκλοφορεί ίωση με πολύ πυρετό,την προηγούμενη εβδομάδα πήγα τον γιο μου στο νοσοκομείο με 39,6 πυρετό ο οποίος  δεν  έπεφτε κάτω από 38 με αντιπυρετικά,ευτυχώς δεν είχε κορονοιο.

Αλήθεια κυκλοφορεί τέτοια ίωση?? Δε μας είπε κάτι η παιδίατρος! Το παιδάκι σου νοσηλεύτηκε ή κάνατε τεστ κι εφόσον δεν ήταν covid φύγατε? Πόσες μέρες κράτησε? Εγώ μόνο ντεπον της δίνω όρος το παρόν αλλά φοβάμαι ότι τόσος ψηλός πυρετός τόσες μέρες, μήπως χρειάζεται νοσηλεία? Εννοείται πως έχει μειωμένη όρεξη για φαγητό παράλληλα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , maripoz είπε:

πολυ κακως απαλασσονται οι εμβολιασμενοι απο τεστ και καραντινα εφοσον μεταδιδουν κανονικα τον ιο. αυτο καταδεικνυει οτι πολλα απο τα μετρα για την πανδημια δεν βασιζονται σε ιατρικα κριτηρια αλλα σε πολιτικες επιδιωξεις. 

Σαφέστατα αλλά πολλοί δεν το καταλαβαίνουν. Δεν καταλαβαίνουν πως ακόμη κι επιστήμονες και οργανισμοί υγείας δεν είναι ανεπηρέαστοι από πολιτικά συμφέροντα κι επιδιώξεις. Προσοχή, δε λέω να γίνουμε γιατροί στη θέση των γιατρών κλπ. αλλά λίγη κριτική σκέψη πώς είναι δυνατόν να μην υπάρχει, λίγος προβληματισμός; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Αλήθεια κυκλοφορεί τέτοια ίωση?? Δε μας είπε κάτι η παιδίατρος! Το παιδάκι σου νοσηλεύτηκε ή κάνατε τεστ κι εφόσον δεν ήταν covid φύγατε? Πόσες μέρες κράτησε? Εγώ μόνο ντεπον της δίνω όρος το παρόν αλλά φοβάμαι ότι τόσος ψηλός πυρετός τόσες μέρες, μήπως χρειάζεται νοσηλεία? Εννοείται πως έχει μειωμένη όρεξη για φαγητό παράλληλα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Κόλλησα πρώτα εγώ και μετά απο μια εβδομαδα το παιδι.Οχι δεν νοσηλεύτηκε του κάνανε τεστ covid,ήτανε αρνητικός  μας είπανε πως είναι ίωση ειχανε δει και αλλα παιδακια με τοσο πυρετο μεσα στην εβδομαδα και μας διωξανε,ο πυρετός κράτησε 3 εικοσιτετράωρα φυσικά δεν έτρωγε τίποτα.Και εμένα με τρόμαξε ο τόσο υψηλός πυρετός και δεν σου κρύβω πως φοβήθηκα για covid,δεν είμαστε και εμβολιασμενοι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Κόλλησα πρώτα εγώ και μετά απο μια εβδομαδα το παιδι.Οχι δεν νοσηλεύτηκε του κάνανε τεστ covid,ήτανε αρνητικός  μας είπανε πως είναι ίωση ειχανε δει και αλλα παιδακια με τοσο πυρετο μεσα στην εβδομαδα και μας διωξανε,ο πυρετός κράτησε 3 εικοσιτετράωρα φυσικά δεν έτρωγε τίποτα.Και εμένα με τρόμαξε ο τόσο υψηλός πυρετός και δεν σου κρύβω πως φοβήθηκα για covid,δεν είμαστε και εμβολιασμενοι.

Ευτυχώς τώρα είστε καλά! Καλοκαιριατικα τέτοιος πυρετός πρέπει να είναι δράμα! Μακάρι να ξεμπερδεψουμε κι εμείς σιγά σιγα γιατί δε μπορώ άλλο να τη βλέπω να ψήνεται! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις λεπτομέρειες, να είσαι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , love kids είπε:

 Όποιος θέλει να εμβολιάσει το παιδί του μόλις ανάψει το πράσινο φως ας το κάνει. Αλλά ας σκεφτεί γιατί ενώ ο ίδιος θα το έκανε αυτό, να μην περιμένει κι από τους άλλους να κάνουν το ίδιο. Τροφή για σκέψη. :-)

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Δηλαδή εγώ που λέω ότι θέλω να εμβολιάσω το παιδί μου, θα έπρεπε να κατακρίνω όσους δεν το κάνουν στα δικά τους παιδιά; Γιατί; Προφανώς και καταλαβαίνω ότι αλλιώς το σκέφτεται ο ενήλικας, αλλιώς το σκέφτεται για το παιδί, που με τα μέχρι τώρα δεδομένα δεν κινδυνεύει πολύ. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να κατακρίνω αν κάποιος γονιός δεν εμβολιάζει το παιδί του. 

πρίν από 40 λεπτά , maripoz είπε:

πολυ κακως απαλασσονται οι εμβολιασμενοι απο τεστ και καραντινα εφοσον μεταδιδουν κανονικα τον ιο. αυτο καταδεικνυει οτι πολλα απο τα μετρα για την πανδημια δεν βασιζονται σε ιατρικα κριτηρια αλλα σε πολιτικες επιδιωξεις. 

Μα δεν έχει αποδειχτεί ότι μεταδίδουν κανονικά. Στην μικρή πιθανότητα που θα κολλήσουν, ίσως μεταδίδουν, αλλά η πλειονότητα των εμβολαισμένων, δεν μεταδίδει. 

Κατά τ' άλλα, φυσικά και υπαρχει από πίσω μια σκοπιμότητα, να δοθεί ένα κίνητρο για να εμβολιαστούν περισσότεροι, που λογικά θεωρούν ότι αξίζει το ρίσκο να βρεθούν κάποιοι εμβολιασμένοι μεταδοτικοί που θα περάσουν απαρατήρητοι. Και είανι και πολύ λογικό, υπάρχει ένα πλαφόν στον αριθμό αυτών που θα εμβολαιστούν αποκλειστικά για τη δική τους προστασία, κάπως πρέπει να πειστεί και η ενδιάμεση κατηγορία που δεν επείγεται ιδιαίτερα. Αλλιώς, αν είναι να εμβολιάζεσαι και να μην έχεις ούτε καν μια τέτοια μικρή διευκόλυνση, είναι σαμποτάρισμα της διαδικασίας του καθολικού εμβολιασμού. 

1 hour ago, love kids είπε:

Επίσης αφού σε μια τάξη το παιδί κινδυνεύει πιο πολύ απ' τους συμμαθητές του, γιατί ο εκπαιδευτικός αν δε θέλει, σώνει και καλά να εμβολιαστεί; Είναι λιγότερο καλός άνθρωπος, λιγότερο καλός επαγγελματίας; Κατώτερος από τον συνάδελφο που εμβολιάζεται; Ή μήπως πρέπει όλοι να συμφωνούν μαζί μας;

Κοίτα αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, άνθρωπος που έρχεται σε επαφή με 100-200 ανεμβολίαστα παιδιά που δεν φορούν σωστά μάσκα, σε μικρό και κακώς αεριζόμενο χώρο, και δεν θέλει να εμβολιαστεί, πρώτα απ όλα χρειάζεται έναν ελεγχο από ειδικό γιατί είναι αυτοκτονικό. :-D

Κατά τ' άλλα εγώ το έχω πει, όποιος έρχεται σε επαφή με κοινό θα έπρεπε να εμβολιάζεται, για προφανέις λόγους. Αλλά δεν είμαι συνταγματολόγος ούτε της βιοηθικής, για να μπορώ να λύσω αυτήν την εξίσωση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Δηλαδή εγώ που λέω ότι θέλω να εμβολιάσω το παιδί μου, θα έπρεπε να κατακρίνω όσους δεν το κάνουν στα δικά τους παιδιά; Γιατί; Προφανώς και καταλαβαίνω ότι αλλιώς το σκέφτεται ο ενήλικας, αλλιώς το σκέφτεται για το παιδί, που με τα μέχρι τώρα δεδομένα δεν κινδυνεύει πολύ. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να κατακρίνω αν κάποιος γονιός δεν εμβολιάζει το παιδί του. 

Μα δεν έχει αποδειχτεί ότι μεταδίδουν κανονικά. Στην μικρή πιθανότητα που θα κολλήσουν, ίσως μεταδίδουν, αλλά η πλειονότητα των εμβολαισμένων, δεν μεταδίδει. 

Κατά τ' άλλα, φυσικά και υπαρχει από πίσω μια σκοπιμότητα, να δοθεί ένα κίνητρο για να εμβολιαστούν περισσότεροι, που λογικά θεωρούν ότι αξίζει το ρίσκο να βρεθούν κάποιοι εμβολιασμένοι μεταδοτικοί που θα περάσουν απαρατήρητοι. Και είανι και πολύ λογικό, υπάρχει ένα πλαφόν στον αριθμό αυτών που θα εμβολαιστούν αποκλειστικά για τη δική τους προστασία, κάπως πρέπει να πειστεί και η ενδιάμεση κατηγορία που δεν επείγεται ιδιαίτερα. Αλλιώς, αν είναι να εμβολιάζεσαι και να μην έχεις ούτε καν μια τέτοια μικρή διευκόλυνση, είναι σαμποτάρισμα της διαδικασίας του καθολικού εμβολιασμού. 

Κοίτα αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, άνθρωπος που έρχεται σε επαφή με 100-200 ανεμβολίαστα παιδιά που δεν φορούν σωστά μάσκα, σε μικρό και κακώς αεριζόμενο χώρο, και δεν θέλει να εμβολιαστεί, πρώτα απ όλα χρειάζεται έναν ελεγχο από ειδικό γιατί είναι αυτοκτονικό. :-D

Κατά τ' άλλα εγώ το έχω πει, όποιος έρχεται σε επαφή με κοινό θα έπρεπε να εμβολιάζεται, για προφανέις λόγους. Αλλά δεν είμαι συνταγματολόγος ούτε της βιοηθικής, για να μπορώ να λύσω αυτήν την εξίσωση. 

Ό,τι πεις. Κατακρίνεις τους ενήλικες που δε θέλουν να εμβολιαστούν, είσαι υπέρ του παιδικού εμβολιασμού και θες να εμβολιάσεις το παιδί σου αλλά δε θεωρείς ότι πρέπει να κάνουν το ίδιο και οι άλλοι γονείς. 

Αυτοκτονικό ή όχι, δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι θέλει αν τηρεί τα προβλεπόμενα μέτρα (τεστ, μάσκα κλπ.). 

Υ.Γ. 1 Εγώ έχω εμβολιαστεί. 

Υ.Γ. 2 Ούτε εγώ καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά μπορεί να είναι θέμα έκφρασης ή κατανόησης αυτών που γράφουμε η μία στην άλλη. :D

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα! Γράφω πρώτη φορά στο θέμα αλλά το παρακολουθώ κατά καιρούς. Είμαστε εμβολιασμενοι, προσέχουμε, δεν έχουμε κανένα σύμπτωμα ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου αλλά... Εδώ και 2,5 μέρες η μικρή 20 μηνών έχει ανεβάσει πυρετό (χτυπάει στάνταρ 39.5 ανά φάσεις) που πέφτει με αντιπυρετικά κ μετά το παιδί είναι ευδιάθετο κανονικά. Η παιδίατρος λέει ότι αν είναι ευδιάθετη όσο δεν έχει πυρετό, μπορούμε να περιμένουμε λίγο ακόμα αλλά να κάνω τεστ για να ξέρουμε αν είναι κορωνοιος. Οπότε καλού κακού έκανα ένα μοριακό σήμερα κ περιμένω αποτελέσματα. 

Αν κάποια μαμά έχει παιδάκι που κόλλησε κορωνοιο θα μπορούσε να μου πει τι συμπτώματα είχε, πόσο κράτησαν κλπ? Σας ευχαριστώ πολύ!

Θα σας έλεγα, βάσει αυτών που αναφέρετε (μοναδικό σύμπτωμα υψηλός πυρετός, εσείς εμβολιασμένοι και συνεπείς με τα μέτρα, η παιδίατρος καθησυχαστική) να μην θορυβήστε για covid. Δεν είμαι ιατρός. Μια προσωπική εκτίμηση κάνω με κάθε επιφύλαξη. Καλώς κάνατε και το τεστ, για να μην αγωνιάτε.

 

Εμάς η μικρή μας τον χειμώνα (γύρω στα 2 ήταν τότε) είχε υψηλό πυρετό επί 3ημέρου, με καλή απόκριση στο αντιπυρετικό. Κανένα άλλο σύμπτωμα. Η παιδίατρος ήταν καθησυχαστική. Πιθανολόγησε για ιό - αιφνίδιο εξάνθημα. Περιμέναμε μέχρι και την συμπλήρωση του 3ου 24ώρου (μετά θα μας παρέπεμπε για εξετάσεις). Δεν χρειάστηκε. Ο πυρετός έπεσε και εκδηλώθηκε το εξάνθημα στον κορμό του παιδιού. Όπου και ησυχάσαμε. Ρωτήστε και την δική σας, για αυτή την πιθανότητα.

Περαστικά εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , samsympan είπε:

Θα σας έλεγα, βάσει αυτών που αναφέρετε (μοναδικό σύμπτωμα υψηλός πυρετός, εσείς εμβολιασμένοι και συνεπείς με τα μέτρα, η παιδίατρος καθησυχαστική) να μην θορυβήστε για covid. Δεν είμαι ιατρός. Μια προσωπική εκτίμηση κάνω με κάθε επιφύλαξη. Καλώς κάνατε και το τεστ, για να μην αγωνιάτε.

 

Εμάς η μικρή μας τον χειμώνα (γύρω στα 2 ήταν τότε) είχε υψηλό πυρετό επί 3ημέρου, με καλή απόκριση στο αντιπυρετικό. Κανένα άλλο σύμπτωμα. Η παιδίατρος ήταν καθησυχαστική. Πιθανολόγησε για ιό - αιφνίδιο εξάνθημα. Περιμέναμε μέχρι και την συμπλήρωση του 3ου 24ώρου (μετά θα μας παρέπεμπε για εξετάσεις). Δεν χρειάστηκε. Ο πυρετός έπεσε και εκδηλώθηκε το εξάνθημα στον κορμό του παιδιού. Όπου και ησυχάσαμε. Ρωτήστε και την δική σας, για αυτή την πιθανότητα.

Περαστικά εύχομαι!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Εύχομαι να είναι έτσι τα πράγματα κι από αύριο να είναι καλύτερα η μικρή! Θα ρωτήσω και για αυτό που λέτε το απόγευμα που θα μιλήσω ξανά με την παιδίατρο.

Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως εμείς λόγω εμβολίου είμαστε ασυμπτωματικοί και το μεταδωσαμε στο παιδί. Τηρούμε τα μέτρα, αλλά πραγματικά εάν είναι τόσο μεταδοτικό όσο λένε, μπορεί κάποιος να φτερνιστει δίπλα σου στο δρόμο, που λέει ο λόγος, κ να κολλήσεις. Τι να πω... 

Θα δείξει αύριο που μπαίνουμε στο 4ο 24ωρο.

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού εύχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Εύχομαι να είναι έτσι τα πράγματα κι από αύριο να είναι καλύτερα η μικρή! Θα ρωτήσω και για αυτό που λέτε το απόγευμα που θα μιλήσω ξανά με την παιδίατρο.

Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως εμείς λόγω εμβολίου είμαστε ασυμπτωματικοί και το μεταδωσαμε στο παιδί. Τηρούμε τα μέτρα, αλλά πραγματικά εάν είναι τόσο μεταδοτικό όσο λένε, μπορεί κάποιος να φτερνιστει δίπλα σου στο δρόμο, που λέει ο λόγος, κ να κολλήσεις. Τι να πω... 

Θα δείξει αύριο που μπαίνουμε στο 4ο 24ωρο.

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού εύχομαι :)

Δεν έχω άμεση εμπειρία. Μόνο παιδιά γνωστών που είτε το πέρασαν ασυμπτωματικά εντελώς είτε είχαν πυρετό και κακουχία, τίποτα περισσότερο όμως από μια βαριά ίωση. Εύχομαι να μην είναι Covid! Σε κάθε περίπτωση όμως ψυχραιμία και γρήγορη ανάρρωση να έχει το παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...