Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Να ρωτησω κατι άσχετο?Λειτουργούν κανονικά τα κινητά κ τα σταθερά σας?

Εμένα κανονικά αλλά δεν ζω στην περιοχή εκεί.. Βεβαια ο καπνός κ η μυρωδιά έφτασε ως εδώ..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εμένα κανονικά αλλά δεν ζω στην περιοχή εκεί.. Βεβαια ο καπνός κ η μυρωδιά έφτασε ως εδώ..

Ούτε κινεγω είμαι σε πυρόπληκτους περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , vicky86 είπε:

κτ διαβασα οτι ειχε η κοσμοτε θεμα,αλλα δ διαβασα περιοχες.εμεις πανω δουλευουν μια χαρα

Πήρα πριν λίγο την cosmote και ανακοινώνει από τον τηλεφωνικηβοτι έχει πρόβλημα το δίκτυο.ευτυχως γιατί νόμιζα ότι έχει διαλυθεί από τα πεσίματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πήρα πριν λίγο την cosmote και ανακοινώνει από τον τηλεφωνικηβοτι έχει πρόβλημα το δίκτυο.ευτυχως γιατί νόμιζα ότι έχει διαλυθεί από τα πεσίματα.

Εμένα σήμερα έχει πρόβλημα το δίκτυο και δεν πιάνουν με τπτ τα τηλ που παίρνω

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη ανακοίνωση: άνοιγμα σχολείων 13/9 (11 πέφτει Σάββατο). Ανεμβολιαστοι εκπαιδευτικοί,  δυο εργαστηριακά τεστ την εβδομάδα με δική τους ευθύνη. Μαθητες, δυο σελφ τεστ την εβδομάδα εκτός από τους εμβολιασμένους. Πρωτόκολλα κλπ, πέος το τέλος Αυγούστου. 

 

Εσεις που είχατε παιδιά συο νηπιο, πέρσι τι είχε γίνει τις πρώτες μέρες; Θυμάμαι που λέγατε ότι στον αγιασμό οι γονείς έμειναν έξω, όμως ο αγιασμός πώς είχε γίνει αφού έπρεπε να είναι σε αντιπροσωπία μαθητών; Είχαν κάνει κάτι άλλο εκείνη τη μέρα; Για ενημέρωση δεν πήγατε ποτέ αυτοπροσώπως; Για το τι χρειάζονται κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Επίσημη ανακοίνωση: άνοιγμα σχολείων 13/9 (11 πέφτει Σάββατο). Ανεμβολιαστοι εκπαιδευτικοί,  δυο εργαστηριακά τεστ την εβδομάδα με δική τους ευθύνη. Μαθητες, δυο σελφ τεστ την εβδομάδα εκτός από τους εμβολιασμένους. Πρωτόκολλα κλπ, πέος το τέλος Αυγούστου. 

 

Εσεις που είχατε παιδιά συο νηπιο, πέρσι τι είχε γίνει τις πρώτες μέρες; Θυμάμαι που λέγατε ότι στον αγιασμό οι γονείς έμειναν έξω, όμως ο αγιασμός πώς είχε γίνει αφού έπρεπε να είναι σε αντιπροσωπία μαθητών; Είχαν κάνει κάτι άλλο εκείνη τη μέρα; Για ενημέρωση δεν πήγατε ποτέ αυτοπροσώπως; Για το τι χρειάζονται κλπ; 

Εμείς πρώτη μέρα πήγαμε για αγιασμό στο σχολείο του δημοτικού κ ήταν η κάθε τάξη σε απόσταση μεταξύ τους όπως κ τα παιδάκια της τάξης. Οι γονείς καθόμασταν πίσω πίσω στην αυλή. Μετά μας είπε η νηπιαγωγός να πάμε στην αυλή του νηπιαγωγείου κ μας μίλησε για τα σχετικά. Δεν μπήκαμε καθόλου μέσα στην αίθουσα παρά μόνο τα παιδάκια για λίγο κ φύγαμε μετά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Επίσημη ανακοίνωση: άνοιγμα σχολείων 13/9 (11 πέφτει Σάββατο). Ανεμβολιαστοι εκπαιδευτικοί,  δυο εργαστηριακά τεστ την εβδομάδα με δική τους ευθύνη. Μαθητες, δυο σελφ τεστ την εβδομάδα εκτός από τους εμβολιασμένους. Πρωτόκολλα κλπ, πέος το τέλος Αυγούστου. 

 

Εσεις που είχατε παιδιά συο νηπιο, πέρσι τι είχε γίνει τις πρώτες μέρες; Θυμάμαι που λέγατε ότι στον αγιασμό οι γονείς έμειναν έξω, όμως ο αγιασμός πώς είχε γίνει αφού έπρεπε να είναι σε αντιπροσωπία μαθητών; Είχαν κάνει κάτι άλλο εκείνη τη μέρα; Για ενημέρωση δεν πήγατε ποτέ αυτοπροσώπως; Για το τι χρειάζονται κλπ; 

εμας εχει δυο αυλες,μοιρασαν τα τμηματα,καποια παιδακια εμειναν κ εξω,γτ θελανε τους γονεις.οι γονεις εξω απο τα καγκελα.ειχαν πει εναν γονιο

κ στο τελος ειπε απο το μικροφωνο καποια λιγα πραγματα για τις πρωτες μερες ο προισταμενος

αν θελεις να μιλησετε κατ ιδιαν η παρε μετα τις 1/9 να πας πριν,η οσο γινεται πιο συντομα οταν ξεκινησουν

ετσι κ αλλιως ειναι ψιλοστανταρ τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εμας εχει δυο αυλες,μοιρασαν τα τμηματα,καποια παιδακια εμειναν κ εξω,γτ θελανε τους γονεις.οι γονεις εξω απο τα καγκελα.ειχαν πει εναν γονιο

κ στο τελος ειπε απο το μικροφωνο καποια λιγα πραγματα για τις πρωτες μερες ο προισταμενος

αν θελεις να μιλησετε κατ ιδιαν η παρε μετα τις 1/9 να πας πριν,η οσο γινεται πιο συντομα οταν ξεκινησουν

ετσι κ αλλιως ειναι ψιλοστανταρ τα πραγματα

Απλώς θα ήθελα να δούμε τον χώρο μαζί με το παιδί για να του εξηγήσω πού είναι η τουαλέτα, που θα κρεμάει το μπουφάν κλπ. μπορεί να ζητήσω να πάμε μια μέρα μέχρι να ανοίξουν. Δεν θέλω να ρωτήσω κάτι, απλώς θέλω να έχω μια εικόνα συο περίπου αν θε χρειαστεί τις πρώτες μέρες κάτι για να προγραμματίσουν κ στο σχολείο ενδεχόμενη απουσία μου. Ενημέρωση για το τι θα πρέπει να έχει μαζί του στο σχολείο κ τι υλικά θα αγοράσουμε, κανονικά γίνεται στον αγιασμό; Την επόμενη του αγιασμού πηγαίνουν κανονικά με πλήρες πρόγραμμα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Απλώς θα ήθελα να δούμε τον χώρο μαζί με το παιδί για να του εξηγήσω πού είναι η τουαλέτα, που θα κρεμάει το μπουφάν κλπ. μπορεί να ζητήσω να πάμε μια μέρα μέχρι να ανοίξουν. Δεν θέλω να ρωτήσω κάτι, απλώς θέλω να έχω μια εικόνα συο περίπου αν θε χρειαστεί τις πρώτες μέρες κάτι για να προγραμματίσουν κ στο σχολείο ενδεχόμενη απουσία μου. Ενημέρωση για το τι θα πρέπει να έχει μαζί του στο σχολείο κ τι υλικά θα αγοράσουμε, κανονικά γίνεται στον αγιασμό; Την επόμενη του αγιασμού πηγαίνουν κανονικά με πλήρες πρόγραμμα; 

Εμας περυσι σε ιδιωτικο, εγινε αγιασμος μεσα στην ταξη την Τριτη. Πηγαν τη Δευτερα κανονικα, ειτε με σχολικο ειτε τα αφηνες στην πορτα, Τριτη εκαναν μεσα στην ταξη αγιασμο. Ουσιαστικα δεν πηγαμε ποτε. Το ειχα ενα αγχος,που παει πρωτη μερα σε νεο σχολειο χωρις να μπω μεσα, αλλα ολα καλα τελικα!

και φετος ετσι το κοβω να γινεται.. για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Έσπερος είπε:

Απλώς θα ήθελα να δούμε τον χώρο μαζί με το παιδί για να του εξηγήσω πού είναι η τουαλέτα, που θα κρεμάει το μπουφάν κλπ. μπορεί να ζητήσω να πάμε μια μέρα μέχρι να ανοίξουν. Δεν θέλω να ρωτήσω κάτι, απλώς θέλω να έχω μια εικόνα συο περίπου αν θε χρειαστεί τις πρώτες μέρες κάτι για να προγραμματίσουν κ στο σχολείο ενδεχόμενη απουσία μου. Ενημέρωση για το τι θα πρέπει να έχει μαζί του στο σχολείο κ τι υλικά θα αγοράσουμε, κανονικά γίνεται στον αγιασμό; Την επόμενη του αγιασμού πηγαίνουν κανονικά με πλήρες πρόγραμμα; 

Αυτά όλα θα τα εξηγήσει η δασκάλα στα παιδιά.. Μακάρι βεβαια να σε αφήσουν να μπεις. Δεν κάνουν κατευθείαν πλήρες πρόγραμμα. Πάνε σταδιακά. Νομίζω μέχρι 2 εβδομάδες είναι η προσαρμογή. Βέβαια κάποια νηπιαγωγεία μικραίνουν την περίοδο προσαρμογής κ έχουν διαφορετικό ωράριο για λίγες μέρες. Στο δικό μας την πρώτη εβδομάδα σχολουσαν 11 παρά τέταρτο κ την δεύτερη εβδομάδα 12 παρά τέταρτο. Από εκεί κ ύστερα κανονικό ωράριο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , mama16 είπε:

Αυτά όλα θα τα εξηγήσει η δασκάλα στα παιδιά.. Μακάρι βεβαια να σε αφήσουν να μπεις. Δεν κάνουν κατευθείαν πλήρες πρόγραμμα. Πάνε σταδιακά. Νομίζω μέχρι 2 εβδομάδες είναι η προσαρμογή. Βέβαια κάποια νηπιαγωγεία μικραίνουν την περίοδο προσαρμογής κ έχουν διαφορετικό ωράριο για λίγες μέρες. Στο δικό μας την πρώτη εβδομάδα σχολουσαν 11 παρά τέταρτο κ την δεύτερη εβδομάδα 12 παρά τέταρτο. Από εκεί κ ύστερα κανονικό ωράριο

Εδώ στο νησί λόγω ελαχίστων κρουσμάτων, είναι κάπως χαλαροί με τα μέτρα, στο δικό μας σχολείο οι γονείς αλώνιζαν για ψύλλου πήδημα. Δεν θέλω βέβαια να κάνω πράγματα που διαμαρτύρομαι όταν τα επιτρέπει ο διευθυντής μας. Όταν λες προσαρμογή, εννοείς για όλα τα παιδιά ασχέτως αν το ήθελε ο γονιός; Ή γενικα σχολίασε όλο το τμήμα ίδια ώρα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εδώ στο νησί λόγω ελαχίστων κρουσμάτων, είναι κάπως χαλαροί με τα μέτρα, στο δικό μας σχολείο οι γονείς αλώνιζαν για ψύλλου πήδημα. Δεν θέλω βέβαια να κάνω πράγματα που διαμαρτύρομαι όταν τα επιτρέπει ο διευθυντής μας. Όταν λες προσαρμογή, εννοείς για όλα τα παιδιά ασχέτως αν το ήθελε ο γονιός; Ή γενικα σχολίασε όλο το τμήμα ίδια ώρα; 

Απορια: το προνηπιο δεν σχολαει,στο κανονικο του ωραριο,πιο νωρις απο το γυμνασιο/λυκειο; Πως θα προλαβαινετε να παραλαμβανετε τον μικρο εσεις;

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Έσπερος said:

Ανεμβολιαστοι εκπαιδευτικοί,  δυο εργαστηριακά τεστ την εβδομάδα με δική τους ευθύνη.

Και δικό τους κόστος;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εδώ στο νησί λόγω ελαχίστων κρουσμάτων, είναι κάπως χαλαροί με τα μέτρα, στο δικό μας σχολείο οι γονείς αλώνιζαν για ψύλλου πήδημα. Δεν θέλω βέβαια να κάνω πράγματα που διαμαρτύρομαι όταν τα επιτρέπει ο διευθυντής μας. Όταν λες προσαρμογή, εννοείς για όλα τα παιδιά ασχέτως αν το ήθελε ο γονιός; Ή γενικα σχολίασε όλο το τμήμα ίδια ώρα; 

Στο δικό μας νηπιαγωγείο σχολουσαν όλα την ίδια ώρα για τις πρώτες 2 εβδομάδες αλλά ζούμε σε χωριό. Αν ήμασταν στην πόλη εκεί η προσαρμογή θα διαρκούσε 2-3 μέρες κ μετά ανάλογα το κάθε παιδί ίσως αν έκλαιγε κλπ ίσως να έφευγε νωρίτερα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Απορια: το προνηπιο δεν σχολαει,στο κανονικο του ωραριο,πιο νωρις απο το γυμνασιο/λυκειο; Πως θα προλαβαινετε να παραλαμβανετε τον μικρο εσεις;

Αν ο ένας μας έχει τελειώσει το μάθημα την 5η ώρα, προλαβαίνει να είναι μια στο νηπιο, θα τον παίρνει κ θα τον φέρνει σχολείο μέχρι να τελειώσει κ ο άλλος κ μα κάνουμε ο,τι δουλειές γραφείου έχουν μεινει. Τα δικά μας μαθήματα μπαίνουν πρώτες ώρες. 

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εργαστηριακά σε εργαστήριο η φαρμακείο ε?

ναι εργαστηριακό, με δικό τους κόστους αφού λέει δική τους ευθύνη ή σε δημόσια δομή. κ είδα ότι για όλο το δημόσιο αυτό θα ισχύσει για ανεμβολιαστους. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Αν ο ένας μας έχει τελειώσει το μάθημα την 5η ώρα, προλαβαίνει να είναι μια στο νηπιο, θα τον παίρνει κ θα τον φέρνει σχολείο μέχρι να τελειώσει κ ο άλλος κ μα κάνουμε ο,τι δουλειές γραφείου έχουν μεινει. Τα δικά μας μαθήματα μπαίνουν πρώτες ώρες. 

ναι εργαστηριακό, με δικό τους κόστους αφού λέει δική τους ευθύνη ή σε δημόσια δομή. κ είδα ότι για όλο το δημόσιο αυτό θα ισχύσει για ανεμβολιαστους. 

Δεν έχετε προφανώς αλλη λύση.Ομως δεν είναι κ σίγουρο ότι ο μικρός θα κάθεται.το πιθανότερο είναι να τον κυνηγάτε Επίσης να ξέρεις ότι πολλές φορές μετά το σχολείο βγάζουν όλη την ένταση.Εμεις περνούσαμε πολλές φορές δύσκολα με την επιστροφή στο σπίτι.

Εντωμεταξυ τεστ δύο φορές την εβδομάδα στα τόσο μικρά δεν είναι εύκολο.Θα πρέπει να χορηγούν κ του σάλιου.μετα την εμπειρία μου δυο φορές με θετικά σελφ κ με αρνητικό μοριακο ,νομίζω ότι θα γίνει σαν το λύκο με τα τρία γουρουνάκια.

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν έχετε προφανώς αλλη λύση.Ομως δεν είναι κ σίγουρο ότι ο μικρός θα κάθεται.το πιθανότερο είναι να τον κυνηγάτε Επίσης να ξέρεις ότι πολλές φορές μετά το σχολείο βγάζουν όλη την ένταση.Εμεις περνούσαμε πολλές φορές δύσκολα με την επιστροφή στο σπίτι.

Εντωμεταξυ τεστ δύο φορές την εβδομάδα στα τόσο μικρά δεν είναι εύκολο.Θα πρέπει να χορηγούν κ του σάλιου.μετα την εμπειρία μου δυο φορές με θετικά σελφ κ με αρνητικό μοριακο ,νομίζω ότι θα γίνει σαν το λύκο με τα τρία γουρουνάκια.

 

Κοίτα, το νηπιο σχολάει 1, η 6η ώρα σχολαει 1.15, 7η δεν υπάρχει όλες τις μέρες οπότε είναι απίθανο να έχουμε κ οι δυο συχνά, μόνο εγω θα έχω που έχω περθσσοτερες ώρες μαθημα και γενικα αν δεν είναι για κάποια συνεδρίαση, δεν χρειάζεται να καθόμαστε μετά την 6η ώρα που έχουν φύγει κ οι μαθητες γιατί δν χωράμε στα γραφεία κ δν έχουμε υπολογιστές, κ αν ο ένας μας έχει να κάνει κάτι, θα μένει ο ενας. Οπότε δεν νομίζω πώς θα χρειάζεται ο μικρός να μας περιμένει πιο συχνά από μια φορά την εβδομάδα, αλλιώς θα κανονίζαμε ολοήμερο. 

 

Τεστ σάλιου έκανα εγω μια φορά κ μου φάνηκε δυσκολότερη διαδικασια να με εχεις σωστά το δείγμα κ μάλιστα να συνεννοηθείς με παιδί. Δυο σελφ την εβδομάδα για ένα παντελώς αναξιόπιστο τεστ είναι κοροϊδία ούτως η άλλως. Θα ήταν πιο απλό να πρέπει όλοι οι μαθητες μια φορά την εβδομάδα να κάνουν τεστ σε μια δημόσια δομή, όχι υποχρεωτικά όλοι την ίδια μέρα για να γίνει πανικός. Και η λήψη θα γινόταν σωστά, κ αξιόπιστο αποτέλεσμα θα έβγαινε χωρίς να τρέχουν οι οικογένειες για τα ψευδώς θετικά, κ θα ήμασταν κ σίγουροι ότι όλοι τα έκαναν κ τα δήλωσαν. Τέλος πάντων τώρα πια στο σχολείο νομίζω ότι το σχέδιο είναι ότι θα κολλήσουν όλα, γενικα δεν θα το περάσουν σοβαρα, οι γονείς αν δυσανασχετήσουν δικό τους πρόβλημα, ας είχαν εμβολιαστεί οι ίδιοι, αν δυσανασχετήσουν για τα άνω των 12 επίσης δικό τους πρόβλημα, ας τα είχαν εμβολιασει, και κάπως έτσι θα δούμε τι θα γίνει, πιθανότατα οι μαθητες της χώρας θα αποκτήσουν φυσική ανοσία στο συνολό τους. Έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχε κ άλλη λύση για να μην κολλάνε τα παιδιά από τη στιγμή που πρέπει να πάνε σχολείο. Αφού ο ιός θα κυκλοφορεί στους μεγάλους, τι άλλο θα γινόταν; Μακάρι να είχαμε περιορίσει τη διασπορά μέσω των εμβολιασμών κ να μην γινόταν αυτή η συζήτηση. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Έσπερος said:

Αν ο ένας μας έχει τελειώσει το μάθημα την 5η ώρα, προλαβαίνει να είναι μια στο νηπιο, θα τον παίρνει κ θα τον φέρνει σχολείο μέχρι να τελειώσει κ ο άλλος κ μα κάνουμε ο,τι δουλειές γραφείου έχουν μεινει. Τα δικά μας μαθήματα μπαίνουν πρώτες ώρες. 

Μια χαρά. Θα μπορεις να τον βαζεις και λίγο για ύπνο μετά, αν δεν θες να τον κόψει ακόμη. Θα μπορεί η νταντα να εξυπηρετεί τις μέρες που θα είναι άρρωστος; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αν δυσανασχετήσουν για τα άνω των 12 επίσης δικό τους πρόβλημα, ας τα είχαν εμβολιασει

Εσύ αν το παιδί σου δεν ήταν μικρό αλλά 12 χρόνων θα το εμβολιαζες? Αν σε μισό χρόνο γίνουν προαιρετικοί εμβολιασμοί απ' το νηπιαγωγείο κ πάνω στα παιδάκια θα το εμβολιασεις? Εσύ ξέρω εμβολιαστηκες, αλλά στο παιδί σου θα το κάνεις όταν λένε ότι στα μικρά υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να πάθουν κάτι απ' το εμβόλιο παρά απ' τον covid? Η απλά λες ότι ας εμβολιαζαν το 12χρονο παιδί τους για να μην δυσανασχετησουν γιατί πολύ απλά δεν είναι δικά σου παιδιά οπότε λίγο το κακό αν γίνει κάτι???

 

Στα υπόλοιπα που είπες με τα τεστ συμφωνώ, θα έπρεπε να γίνεται κάπου δημόσια για να είναι κ πιο αξιόπιστα κ σίγουρο ότι το κάνουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , mama16 είπε:

Εσύ αν το παιδί σου δεν ήταν μικρό αλλά 12 χρόνων θα το εμβολιαζες? Αν σε μισό χρόνο γίνουν προαιρετικοί εμβολιασμοί απ' το νηπιαγωγείο κ πάνω στα παιδάκια θα το εμβολιασεις? Εσύ ξέρω εμβολιαστηκες, αλλά στο παιδί σου θα το κάνεις όταν λένε ότι στα μικρά υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να πάθουν κάτι απ' το εμβόλιο παρά απ' τον covid? Η απλά λες ότι ας εμβολιαζαν το 12χρονο παιδί τους για να μην δυσανασχετησουν γιατί πολύ απλά δεν είναι δικά σου παιδιά οπότε λίγο το κακό αν γίνει κάτι???

 

Στα υπόλοιπα που είπες με τα τεστ συμφωνώ, θα έπρεπε να γίνεται κάπου δημόσια για να είναι κ πιο αξιόπιστα κ σίγουρο ότι το κάνουν όλοι.

 

Νομιζω δεν εγραψε δικη της αποψη, ειπε ποιο ειναι το "σχεδιο" των υπευθυνων: 

 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τέλος πάντων τώρα πια στο σχολείο νομίζω ότι το σχέδιο είναι ότι θα κολλήσουν όλα, γενικα δεν θα το περάσουν σοβαρα, οι γονείς αν δυσανασχετήσουν δικό τους πρόβλημα, ας είχαν εμβολιαστεί οι ίδιοι, αν δυσανασχετήσουν για τα άνω των 12 επίσης δικό τους πρόβλημα, ας τα είχαν εμβολιασει, και κάπως έτσι θα δούμε τι θα γίνει, πιθανότατα οι μαθητες της χώρας θα αποκτήσουν φυσική ανοσία στο συνολό τους.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...