♥️T.son

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα

Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Βέβαια αν ο επιχειρηματίας αυτοσχεδιάζει με υπερβάλλοντα ζήλο παραπάνω από τον νόμο, καλό είναι να μην ενισχύουμε τη συγκεκριμένη επιχείρηση αν δεν μας αρέσει αυτος ο αυτοσχεδιασμός. Στο κάτω κάτω δν μπορεί ένας άσχετος ιδιώτης να σε ρωτάει αν είσαι εμβολιασμενος για να μπεις σε χώρο που δεν προβλέπεται να σε ρωτήσει. 

Δε μας έχει τύχει κάτι τέτοιο ακόμη φυσικά. Αν μου πει κανείς ότι οι εμβολιασμένοι κάθονται αποκλειστικά μέσα (με ποια δικαιοδοσία άραγε;) μπορώ κάλλιστα να σηκωθώ και να φύγω. Αστείο βέβαια να συζητάμε για περιορισμό των εμβολιασμένων σε συγκεκριμένο χώρο οπότε είναι το μόνο που δε με απασχολεί. 

Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , love kids είπε:

Οπότε που θέλετε να κάθεστε; Εμείς τουλάχιστον από τη στιγμή που πάμε διακοπές, μένουμε σε ξενοδοχείο, μπαίνουμε σε αεροπλάνα κλπ. θα είμαι αστείο να φοβόμαστε μην κολλήσουμε στον εξωτερικό χώρο καφετέριας ή εστιατορίου. 

Κι εμείς σε ξενοδοχείο ήμασταν.Λ δεν το μετάνιωσα.Τωρα ομως ζορίζουν τα πράγματα κ δεν ξερω τι θα,πρέπει να κάνουμε.Ειμαστε κ σε δύσκολη φάση υγείας με τον πατέρα μου κ δεν πρέπει να κολλήσει.Θα πηγαίνουμε βέβαια κάπου αλλά μάλλον θα πρέπει να το ζυγίζουμε σε σχέση με την πολυκοσμία.

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κι εμείς σε ξενοδοχείο ήμασταν.Λ δεν το μετάνιωσα.Τωρα ομως ζορίζουν τα πράγματα κ δεν ξερω τι θα,πρέπει να κάνουμε.Ειμαστε κ σε δύσκολη φάση υγείας με τον πατέρα μου κ δεν πρέπει να κολλήσει.Θα πηγαίνουμε βέβαια κάπου αλλά μάλλον θα πρέπει να το ζυγίζουμε σε σχέση με την πολυκοσμία.

Ναι, δύσκολο αν υπάρχει στον άμεσο περίγυρο άτομο σε ευπαθή ομάδα και μάλιστα σε δύσκολη φάση υγείας. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Προσωπικά προσέχω όσο μπορώ, κι εγώ κι όλη η οικογένεια, και ζούμε κανονικά αλλά ευτυχώς δεν αντιμετωπίζουμε τέτοιο θέμα. Πέρσι που επίσης ήταν δύσκολη η κατάσταση κι έβλεπα στα ΜΜΕ τις ειδήσεις για άλλες χώρες σχετικά με τον ιό, πήγα εξωτερικό για δουλειά κι αναρωτιόμουν αν πήγα στα ίδια μέρη που έδειχνε η τηλεόραση. Γενικώς αρνούμαι πια να περιοριστώ (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν προσέχω). 

πρίν από 9 λεπτά , love kids είπε:

Ναι, δύσκολο αν υπάρχει στον άμεσο περίγυρο άτομο σε ευπαθή ομάδα και μάλιστα σε δύσκολη φάση υγείας. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Προσωπικά προσέχω όσο μπορώ, κι εγώ κι όλη η οικογένεια, και ζούμε κανονικά αλλά ευτυχώς δεν αντιμετωπίζουμε τέτοιο θέμα. Πέρσι που επίσης ήταν δύσκολη η κατάσταση κι έβλεπα στα ΜΜΕ τις ειδήσεις για άλλες χώρες σχετικά με τον ιό, πήγα εξωτερικό για δουλειά κι αναρωτιόμουν αν πήγα στα ίδια μέρη που έδειχνε η τηλεόραση. Γενικώς αρνούμαι πια να περιοριστώ (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν προσέχω). 

Σε καταλαβαίνω. Είναι και που χρειάζονται οι δικοί μου βοήθεια.δεν μπορώ να κρατήσω αποστάσεις.Μετανιωσα που δεν πήγαμε περυσι τον Αύγουστο βελγια επειδή ειχε 500 κρουσματα:smile:.Θα κινούμαι αλλά με ασφάλεια.

Πάντως στο ξενοδοχείο ήταν πολύ πιο ελεγχόμενα τα πράγματα απ ότι έξω.ενιωθα πιο ασφαλής.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 38 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σε καταλαβαίνω. Είναι και που χρειάζονται οι δικοί μου βοήθεια.δεν μπορώ να κρατήσω αποστάσεις.Μετανιωσα που δεν πήγαμε περυσι τον Αύγουστο βελγια επειδή ειχε 500 κρουσματα:smile:.Θα κινούμαι αλλά με ασφάλεια.

Πάντως στο ξενοδοχείο ήταν πολύ πιο ελεγχόμενα τα πράγματα απ ότι έξω.ενιωθα πιο ασφαλής.

Ναι, κι οι επιχειρηματίες λόγω προστίμων δε ρισκάρουν γενικά. 

21 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Αν κατάλαβα καλά, θεωρεί ότι ο ιός δεν θα είχε τόσο κακά αποτελέσματα και ίσως να ενισχυε και το ανοσοποιητικό, που τα εμβόλια το καταστρέφουν; 

Εμένα άλλη είναι η απορία μου: αν υπάρχουν όντως όλοι αυτοί οι γιατροί που έχουν δηλώσει υποτίθεται αυτά ή είναι φανταστικά πρόσωπα και φανταστικές δηλώσεις

Τον malone τον ακολουθώ στο twitter, είναι εντελώς υπαρκτό πρόσωπο. Όντως γράφει ότι δεν πρέπει να εμβολιάζονται οι νέοι ιδιαίτερα κάνω των 30, ισχυρίζεται ότι η ιβερμεκτινη, ένα παλιο φάρμακο που ξεκίνησε σε μελέτες και στη συνέχεια χορηγήθηκε στην Ινδία, η οποία χάρη σε αυτό ανεκαμψε όπως λεει, είναι μια σοβαρή λύση για τον κορωνοιο, όντως δεν εμβολιαζεται και γενικά είναι κατά. Γενικά συμφωνώ με τη vtgian, κάποιες αληθεις δηλώσεις μπερδεύονται με fake news και δεν ξέρω τι σκοπό έχει όλο αυτό αλλά όντως οδηγούνται άνθρωποι που θα έπρεπε να εμβολιάζονται στην άρνηση λόγω ιατρικής από το ίντερνετ και πραγματικά δεν βλέπω να γλιτώνουμε ούτε το 2022.

• Μου αρέσει 3

πρίν από 33 λεπτά , Lenia16 είπε:

Τον malone τον ακολουθώ στο twitter, είναι εντελώς υπαρκτό πρόσωπο. Όντως γράφει ότι δεν πρέπει να εμβολιάζονται οι νέοι ιδιαίτερα κάνω των 30, ισχυρίζεται ότι η ιβερμεκτινη, ένα παλιο φάρμακο που ξεκίνησε σε μελέτες και στη συνέχεια χορηγήθηκε στην Ινδία, η οποία χάρη σε αυτό ανεκαμψε όπως λεει, είναι μια σοβαρή λύση για τον κορωνοιο, όντως δεν εμβολιαζεται και γενικά είναι κατά. Γενικά συμφωνώ με τη vtgian, κάποιες αληθεις δηλώσεις μπερδεύονται με fake news και δεν ξέρω τι σκοπό έχει όλο αυτό αλλά όντως οδηγούνται άνθρωποι που θα έπρεπε να εμβολιάζονται στην άρνηση λόγω ιατρικής από το ίντερνετ και πραγματικά δεν βλέπω να γλιτώνουμε ούτε το 2022.

Είχα διαβάσει περυσι μια έρευνα όπου ψυχολόγοι κ ψυχίατροι ανέλυσαν τα κίνητρα των συνομοσιολογων και μάλιστα έβαζαν αυτή την πρακτική στην ίδια κατηγορία με το κουτσομπολιό.

Πέρα από τις ιστορίες, ξέρουμε αν έχει απαντήσει κανείς στην ερώτηση ποιοι έχουν ενορχηστρώσει αυτή την παγκόσμια συνομωσια και τι θα κερδίσουν αν πεθανουν μερικά δις; 

πρίν από 4 λεπτά , Lenia16 είπε:

Πέρα από τις ιστορίες, ξέρουμε αν έχει απαντήσει κανείς στην ερώτηση ποιοι έχουν ενορχηστρώσει αυτή την παγκόσμια συνομωσια και τι θα κερδίσουν αν πεθανουν μερικά δις; 

Οι εξωγήινοι; 

Εμενα με τρελαίνει το «γιατί δεν μας φέρνουν τα φάρμακα» τα οποία φάρμακα έχουν φτιάξει οι ίδιες φαρμακευτικές που φτιάχνουν τα εμβόλια, αλλά για κάποιον λόγο αν είναι φάρμακο γουστάρουμε πολύ να νοσηλευτούμε κ να το πάρουμε, ενώ αν είναι εμβόλιο φοβόμαστε ότι θα έχει παρενέργειες. 

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
    πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

Οι εξωγήινοι; 

Εμενα με τρελαίνει το «γιατί δεν μας φέρνουν τα φάρμακα» τα οποία φάρμακα έχουν φτιάξει οι ίδιες φαρμακευτικές που φτιάχνουν τα εμβόλια, αλλά για κάποιον λόγο αν είναι φάρμακο γουστάρουμε πολύ να νοσηλευτούμε κ να το πάρουμε, ενώ αν είναι εμβόλιο φοβόμαστε ότι θα έχει παρενέργειες. 

Σ αυτό σου έχω απάντηση, το εμβόλιο θα βγάλει το πρόβλημα μετά από καιρό και θα είναι δύσκολο να συσχετιστεί ενώ το φάρμακο είναι πιο άμεσο κ θα φανεί ξεκάθαρα ότι φταίει. Επόμενη.

Επίσης κ σοβαρά τώρα, το φάρμακο το παίρνεις όντας άρρωστος, δεν έχεις άλλη επιλογή, είναι ή αυτό ή πάπαλα. Το εμβόλιο το κάνεις υγιής χωρίς να ξέρεις αν θα αρρωστήσεις πως θα καταλήξει. Όταν ήμουν στο Πανεπιστήμιο ένας καθηγητής έγραφε την παρασκευή του ΑΖΤ για το ειτζ στον πίνακα (ας μη σχολιάσουμε ούτε τον πίνακα ούτε την εκμάθηση προϊστορικών φαρμάκων, ειμαι οντως μεγαλη) κ εξηγούσε τη δράση, μετά από ώρα τελειώνει κ γυρίζει κ μας λέει, το λοιπόν, είναι αυτό που λέμε ή θα πας απ'την αρρώστια ή απ'το φάρμακο. Κάπως έτσι κ τωρα.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
    • Μου αρέσει 1

9 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Σ αυτό σου έχω απάντηση, το εμβόλιο θα βγάλει το πρόβλημα μετά από καιρό και θα είναι δύσκολο να συσχετιστεί ενώ το φάρμακο είναι πιο άμεσο κ θα φανεί ξεκάθαρα ότι φταίει. Επόμενη.

Επίσης κ σοβαρά τώρα, το φάρμακο το παίρνεις όντας άρρωστος, δεν έχεις άλλη επιλογή, είναι ή αυτό ή πάπαλα. Το εμβόλιο το κάνεις υγιής χωρίς να ξέρεις αν θα αρρωστήσεις πως θα καταλήξει. Όταν ήμουν στο Πανεπιστήμιο ένας καθηγητής έγραφε την παρασκευή του ΑΖΤ για το ειτζ στον πίνακα (ας μη σχολιάσουμε ούτε τον πίνακα ούτε την εκμάθηση προϊστορικών φαρμάκων, ειμαι οντως μεγαλη) κ εξηγούσε τη δράση, μετά από ώρα τελειώνει κ γυρίζει κ μας λέει, το λοιπόν, είναι αυτό που λέμε ή θα πας απ'την αρρώστια ή απ'το φάρμακο. Κάπως έτσι κ τωρα.

Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα φανεί άμεσα η επίδραση του φαρμάκου. Επί δεκαετίας χρησιμοποιουσαν πασίγνωστο φάρμακο για το στομάχι που αποδείχτηκε καρκινογόνο. 

Αλλαγή θέματος, πάντα σχετικά με τον κορονοϊό, ξέρει κανείς πόσα άτομα επιτρέπονται αυτή τη στιγμή σε κηδείες; και αν μιλάμε για τον εσωτερικό χώρο μόνο, ή και για έξω...

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα φανεί άμεσα η επίδραση του φαρμάκου. Επί δεκαετίας χρησιμοποιουσαν πασίγνωστο φάρμακο για το στομάχι που αποδείχτηκε καρκινογόνο. 

Μαγιοπουλας αφενός ήταν ειρωνική η απάντηση κ αφετέρου γι αυτό που λες δεν έφταιγε το φάρμακο για το στομάχι αλλά οι νιτροζαμινες που σχηματίζονται σε αρκετά φάρμακα κ όχι μόνο σε αυτό που αναφέρεσαι, κατά την παρασκευή τους (επιμόλυνση κατά τη διαδικασία παρασκευής λόγω της σύνθεσης του φαρμακευτικού προϊόντος από δραστική που περιέχει αμινη). Το ίδιο μπορεί να βρεθεί κ για καποιο εκδοχο του εμβολιου μελλοντικά. 

Άσχετο, είμαι έτοιμη να κλείσω ραντεβού για εμβόλιο τώρα που μπήκα στον 4ο. Έχετε καμία σοβαρή άποψη να μου πείτε πέρα από προπαγανδα; Γιατί οι μελέτες (μια έχω βρει που κυκλοφορεί με 840 εγκύους) δεν με πείθουν αλλά έχω αρχίσει κ φοβάμαι κ έχω βαρεθεί να το σκέφτομαι συνέχεια. Απ'τη μια λέω δεν έχω κάποιο υποκείμενο, δεν βγαινω, οι κοντινοι μου έχουν εμβολιαστεί, ακόμα κ να εμβολιαστω από ότι φαίνεται μπορεί να νοσησω κ από την άλλη λέω κ αν κολλήσω κ μπω νοσοκομείο τι γινεται; 

πρίν από 6 λεπτά , Lenia16 είπε:

Μαγιοπουλας αφενός ήταν ειρωνική η απάντηση κ αφετέρου γι αυτό που λες δεν έφταιγε το φάρμακο για το στομάχι αλλά οι νιτροζαμινες που σχηματίζονται σε αρκετά φάρμακα κ όχι μόνο σε αυτό που αναφέρεσαι, κατά την παρασκευή τους (επιμόλυνση κατά τη διαδικασία παρασκευής λόγω της σύνθεσης του φαρμακευτικού προϊόντος από δραστική που περιέχει αμινη). Το ίδιο μπορεί να βρεθεί κ για καποιο εκδοχο του εμβολιου μελλοντικά. 

Άσχετο, είμαι έτοιμη να κλείσω ραντεβού για εμβόλιο τώρα που μπήκα στον 4ο. Έχετε καμία σοβαρή άποψη να μου πείτε πέρα από προπαγανδα; Γιατί οι μελέτες (μια έχω βρει που κυκλοφορεί με 840 εγκύους) δεν με πείθουν αλλά έχω αρχίσει κ φοβάμαι κ έχω βαρεθεί να το σκέφτομαι συνέχεια. Απ'τη μια λέω δεν έχω κάποιο υποκείμενο, δεν βγαινω, οι κοντινοι μου έχουν εμβολιαστεί, ακόμα κ να εμβολιαστω από ότι φαίνεται μπορεί να νοσησω κ από την άλλη λέω κ αν κολλήσω κ μπω νοσοκομείο τι γινεται; 

Καθόλου ειρωνική.μα καθόλου.γιατι το λες αυτό?δεν είχα τέτοια πρόθεση.

Δεν ξερω τι έφταιγε για το φάρμακο για το στομάχι αλλά είχε γίνει ευρέως γνωστή η σύνδεση.

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν ξερω τι έφταιγε για το φάρμακο για το στομάχι αλλά είχε γίνει ευρέως γνωστή η σύνδεση.

Όλα φαρμακα είναι.εμβολια και μη.

Ακόμα κ το επαντορεν που δίναμε στα νεογέννητα για παλινσομιση  απαγορεύτηκε ξαφνικά.ειχα θορυβηθει γιατι το ειχα κι εγω δώσει.δεν ξερω τι δίνουν τώρα.

Όλα όσα παίρνουμε έχουν ρίσκο.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Όχι εννοώ η δική μου προς αυτο που έγραψε η Έσπερος 

πρίν από 24 λεπτά , Lenia16 είπε:

Όχι εννοώ η δική μου προς αυτο που έγραψε η Έσπερος 

Οχι βέβαια.λαθος το εξέλαβες.γενικοτερα δεν μου αρέσει να ειρωνεύομαι.αν έχω να πω κάτι το λέω ευθέως η δεν το λέω καθόλου.. 

Ισως παρερμηνευσες.στο γραπτό λόγο μπορεί να συμβεί καμία φορά γιατί ο καθένας που γράφει κάνει τις δικές του σκέψεις.για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι τι έγραψε η Έσπερος.εγω αναφέρθηκα σε εσένα σαν γενικότερο φαινόμενο με τα φάρμακα.προπερσυ πχ βγήκε ένα πολλά υποσχόμενο για την χωριάτη που δίνεται μόνο από το φαρμακείο το εοπυυ κ φιλη μου που ήθελε να κυοφορεί δεν το πήρε γιατί της ειπε ο γιατρος να τηρήσει στάση αναμονής εφόσον υπάρχουν κ αλλα σκευάσματα.

Ειλικρινά αυτό εννοούσα.δεν ήθελα να σε μειωσω:)

πρίν από 57 λεπτά , Lenia16 είπε:

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι η αδελφή μου στο Βέλγιο που είναι σε φάση εξωσωματικής, μέχρι πρότινος είχε απαγόρευση από το νοσοκομείο για το εμβόλιο (είχε υπογράψει ότι δέχεται να μην το κάνει). Τώρα της είπαν ότι έχουν νέα δεδομένα και ότι μπορεί να το κάνει όποτε θέλει, ακόμα και στο πρώτο τρίμηνο. Για την ακρίβεια το συστήνουν.

Είναι πολύ δύσκολη απόφαση Λένια, το καταλαβαίνω. Εγώ φοβάμαι περισσότερο τώρα (όχι πια για εμένα, όσο για το παιδί) από ότι το χειμώνα. Πλέον ακούω καθημερινά επιβεβαιωμένα κρούσματα στον ευρύτερο μας κύκλο. 

ndgFp3.png

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Οχι βέβαια.λαθος το εξέλαβες.γενικοτερα δεν μου αρέσει να ειρωνεύομαι.αν έχω να πω κάτι το λέω ευθέως η δεν το λέω καθόλου.. 

Ισως παρερμηνευσες.στο γραπτό λόγο μπορεί να συμβεί καμία φορά γιατί ο καθένας που γράφει κάνει τις δικές του σκέψεις.για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι τι έγραψε η Έσπερος.εγω αναφέρθηκα σε εσένα σαν γενικότερο φαινόμενο με τα φάρμακα.προπερσυ πχ βγήκε ένα πολλά υποσχόμενο για την χωριάτη που δίνεται μόνο από το φαρμακείο το εοπυυ κ φιλη μου που ήθελε να κυοφορεί δεν το πήρε γιατί της ειπε ο γιατρος να τηρήσει στάση αναμονής εφόσον υπάρχουν κ αλλα σκευάσματα.

Ειλικρινά αυτό εννοούσα.δεν ήθελα να σε μειωσω:)

Βρε μαγιοπουλας δεν εννοούσα ότι εσύ απάντησες ειρωνικά, η δική μου απάντηση προς την Έσπερος ηταν ειρωνική! Δεν παρεξηγήθηκα ήμαρτον!:lol: Η χωριατη τι είναι παρεμπιπτοντως; 

• Χαχαχα 1

πρίν από 36 λεπτά , Lenia16 είπε:

Βρε μαγιοπουλας δεν εννοούσα ότι εσύ απάντησες ειρωνικά, η δική μου απάντηση προς την Έσπερος ηταν ειρωνική! Δεν παρεξηγήθηκα ήμαρτον!:lol: Η χωριατη τι είναι παρεμπιπτοντως; 

Α!λάθος κατάλαβα εγώ.χωριατη?α!....καλά.για την ψωριαση .ο κορρεκτορας τα χει παιξει

πρίν από 38 λεπτά , vtgian είπε:

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι η αδελφή μου στο Βέλγιο που είναι σε φάση εξωσωματικής, μέχρι πρότινος είχε απαγόρευση από το νοσοκομείο για το εμβόλιο (είχε υπογράψει ότι δέχεται να μην το κάνει). Τώρα της είπαν ότι έχουν νέα δεδομένα και ότι μπορεί να το κάνει όποτε θέλει, ακόμα και στο πρώτο τρίμηνο. Για την ακρίβεια το συστήνουν.

Είναι πολύ δύσκολη απόφαση Λένια, το καταλαβαίνω. Εγώ φοβάμαι περισσότερο τώρα (όχι πια για εμένα, όσο για το παιδί) από ότι το χειμώνα. Πλέον ακούω καθημερινά επιβεβαιωμένα κρούσματα στον ευρύτερο μας κύκλο. 

Τα παιδια δύσκολα δεν θα κολλησουν . δυστυχώς.

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Εγω πάντως το κατάλαβα ότι μου έγραψες ειρωνικά! Απλώς δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι έξυπνο για απάντηση! 

• Χαχαχα 1

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Λένια, ο γιατρός σου τι λέει; 

5 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Ναι κατάλαβα. Εγώ μέχρι τώρα δεν είχα ούτε ένα κρούσμα στον κύκλο μου. Ένας συνάδελφος του συζύγου 28 ετων νοσησε και μάλιστα είχαν έρθει σε στενή επαφή σε εξωτερικό χώρο αλλά ο άντρας μου δεν κόλλησε. Ούτε κ αλλά 2 άτομα που ήταν μαζί. Δεν ξέρω αν ευθύνεται το εμβόλιο γι αυτό. Εγώ πιο πολύ φοβάμαι για το αυτοανοσο που έχω να πω την αλήθεια παρα για την εγκυμοσύνη από τον εμβολιασμό ενώ αν απο την άλλη αν νοσησω ούσα έγκυος με ανησυχεί αρκετά γιατί φαίνεται να έχει μεγαλύτερη επίπτωση στις εγκυμονούσες. 

Σχετικά με τα παιδιά, οι πληροφοριες που έχω και είναι πολύ έγκυρες -από παιδιατρους καθηγητές στο παίδων- λένε ότι τα παιδιά νοσούν πολύ ελαφρια. Στα 20 παιδιά που νοσηλεύονται τα 18 δεν χρειαζόντουσαν καν νοσηλεία (σε άλλη περίπτωση δεν θα τα κραταγαν ούτε για παρακολουθηση). Από 15 και πάνω φαίνεται πιο αυξημένη επίπτωση αλλά και πάλι όχι κάτι τόσο σοβαρό

3 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Λένια, ο γιατρός σου τι λέει; 

Ο γιατρός μου απο τον οποίο μόλις έφυγα δεν λέει τίποτα. Κ είναι πολύ διαβασμένος γενικα, είναι διευθυντής σε δημόσιο νοσοκομείο. Λεει ότι συστήνεται εμβολιασμός με mrna, τα στοιχεια λένε στις 500 έγκυες οι 490 το περνάνε από ασυμπτωματικά έως βαριά γρίπη. Από τις 10 οι 9 χρειάστηκαν διασωληνωση στο 3ο τρίμηνο, όπου αναγκαστικά τους πήραν τα έμβρυα από 21-26η εβδομάδα (απεβίωσαν τα 8 ) κ 1 πέθανε. Όταν του είπα ότι φοβάμαι για το αυτοανοσο μου είπε δεν ξέρει κανείς τίποτα. Δεν μπορεί να αποκλίνει από τη γραμμή και θα το θεωρούσα κ η ίδια προσωπικά φάουλ. Αλλά δεν ήταν απόλυτος στο να εμβολιαστω. Απορώ πάντως με τους γιατρούς που λένε στις εγκύους μην εμβολιαζεσαι. Όπως επίσης βεβαια και με αυτούς που είναι κάθετοι χωρίς να υπάρχουν επαρκή στοιχεία. Για μένα πάντα πρέπει να κρίνεις κατά περίπτωση σε κάθε ασθενή και φυσικά βάσει των δεδομένων που έχεις. Δεν ξέρω τι να πω, είναι εντελώς προσωπική απόφαση από ότι φαίνεται.

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Ναι κατάλαβα. Εγώ μέχρι τώρα δεν είχα ούτε ένα κρούσμα στον κύκλο μου. Ένας συνάδελφος του συζύγου 28 ετων νοσησε και μάλιστα είχαν έρθει σε στενή επαφή σε εξωτερικό χώρο αλλά ο άντρας μου δεν κόλλησε. Ούτε κ αλλά 2 άτομα που ήταν μαζί. Δεν ξέρω αν ευθύνεται το εμβόλιο γι αυτό. Εγώ πιο πολύ φοβάμαι για το αυτοανοσο που έχω να πω την αλήθεια παρα για την εγκυμοσύνη από τον εμβολιασμό ενώ αν απο την άλλη αν νοσησω ούσα έγκυος με ανησυχεί αρκετά γιατί φαίνεται να έχει μεγαλύτερη επίπτωση στις εγκυμονούσες. 

Σχετικά με τα παιδιά, οι πληροφοριες που έχω και είναι πολύ έγκυρες -από παιδιατρους καθηγητές στο παίδων- λένε ότι τα παιδιά νοσούν πολύ ελαφρια. Στα 20 παιδιά που νοσηλεύονται τα 18 δεν χρειαζόντουσαν καν νοσηλεία (σε άλλη περίπτωση δεν θα τα κραταγαν ούτε για παρακολουθηση). Από 15 και πάνω φαίνεται πιο αυξημένη επίπτωση αλλά και πάλι όχι κάτι τόσο σοβαρό

Ο γιατρός μου απο τον οποίο μόλις έφυγα δεν λέει τίποτα. Κ είναι πολύ διαβασμένος γενικα, είναι διευθυντής σε δημόσιο νοσοκομείο. Λεει ότι συστήνεται εμβολιασμός με mrna, τα στοιχεια λένε στις 500 έγκυες οι 490 το περνάνε από ασυμπτωματικά έως βαριά γρίπη. Από τις 10 οι 9 χρειάστηκαν διασωληνωση στο 3ο τρίμηνο, όπου αναγκαστικά τους πήραν τα έμβρυα από 21-26η εβδομάδα (απεβίωσαν τα 8 ) κ 1 πέθανε. Όταν του είπα ότι φοβάμαι για το αυτοανοσο μου είπε δεν ξέρει κανείς τίποτα. Δεν μπορεί να αποκλίνει από τη γραμμή και θα το θεωρούσα κ η ίδια προσωπικά φάουλ. Αλλά δεν ήταν απόλυτος στο να εμβολιαστω. Απορώ πάντως με τους γιατρούς που λένε στις εγκύους μην εμβολιαζεσαι. Όπως επίσης βεβαια και με αυτούς που είναι κάθετοι χωρίς να υπάρχουν επαρκή στοιχεία. Για μένα πάντα πρέπει να κρίνεις κατά περίπτωση σε κάθε ασθενή και φυσικά βάσει των δεδομένων που έχεις. Δεν ξέρω τι να πω, είναι εντελώς προσωπική απόφαση από ότι φαίνεται.

Κατάλαβα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Θα σε φάει το άγχος γμτ, ό,τι και να κάνεις. Διάλεξε αυτό με το οποίο θα νιώθεις πιο ήσυχη. Εύχομαι ό,τι καλύτερο. 

• Ευχαριστώ! 1

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

πραγματικα δ μπορω να σε βοηθησω

για το αυτοανοσο ο γιατρος που σε παρακολουθει τι λεει;

με το καλο το μωρακι σου!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Liza87,
        Καλησπέρα σε όλες τις εγκυουλες και σε όσες σύντομα θέλουν να αποκτήσουν παιδάκι! 
        Είμαι στην 17η εβδομάδα κύησης και στην τελευταία συνάντηση με τον γυναικολόγο, με παρότρυνε να εμβολιαστω κατά του κορονοιου, μιας και οι κίνδυνοι που μπορεί να αντιμετωπίσω άμα κολλήσω είναι πολύ μεγαλύτεροι και υπαρκτοι σε σχέση με το εμβόλιο. Η αλήθεια είναι πως είμαι ιδιαίτερα σχολαστικη ως προς τα μέτρα προστασίας, αλλά δυστυχώς η δουλειά του συζύγου μου είναι τέτοια που είναι διαρκώς εκτεθειμένος σε κόσμο, συν του ότι έχω κι ένα παιδάκι 2μιση χρονών. 
        Ποια είναι η άποψή σας; έχει κάποια εγκυουλα εμβολιαστεί ήδη, ή σκοπεύει να εμβολιαστεί; 
        Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.. Όπως αντιλαμβανεστε όλη η αυτή η κατάσταση είναι ιδιαίτερα αγχωτικη, πόσο μάλλον όταν βρίσκεσαι σε μια τόσο ευαίσθητη περίοδο. 
      • Από mama16,
        Καλησπέρα σε όλους, σήμερα το μεσημεράκι ανέβασε ο μικρός μου πυρετό 38,6 χωρίς όμως κάποιο άλλο εμφανή συμπτωμα. Σαν σύμπτωμα κορωνοιου μπορεί κάποιος να έχει μόνο πυρετό? Πήρα την παιδίατρο κ μου είπε αν ανεβάζει πολύ πυρετό να δίνω είτε depon είτε algofren και ότι θα μιλάμε τις επόμενες μέρες αν αλλάξει κάτι. Είπε ότι υπάρχουν διάφορες ιωσουλες κ ρώτησε αν είναι κάποιες άλλος από εμάς άρρωστος που δεν είναι.. Τώρα έδωσα algofren αλλά είδα ότι αν κάποιος έχει κορωνοιο δεν επιτρέπεται. Εσείς στα παιδιά σας δίνετε αν είναι άρρωστα κ δεν είναι επιβεβαιωμένα κρούσματα η αποφεύγετε? Απ' τα δόντια πάντως δεν νομίζω να ανεβάζουν τόσο πυρετό...
      • Από my1stbaby,
        η μικρή μου κοντεύει τα 5.  Τη προηγούμενη χρονιά είχαμε πάει παιδικό σε ιδιωτικό και φέτος ξεκινήσαμε σε δημόσιο το προνήπιο αλλά στην ουσία με όλα αυτά τα θέματα με το κορωνοιο δεν έχει πάει και πολλές φορές.  Και στο πρώτο lockdown είχε διακοπεί το σχολείο που τότε ήταν παιδικό, και τώρα που τώρα πηγαίνουμε προνήπιο.  Παρατηρώ νεύρα και στεναχωριέμαι και σκέφτομαι αν και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα λόγω της κλεισούρας στο σπίτι. Νεύρα, κλάματα, της λέω να κοιμηθεί μεσημέρι αν έχει κουραστεί και δεν κοιμάται, μετά επειδή δεν κομάται το μεσημέρι έχει άλλα νεύρα γιατί της βγαίνει η κούραση; Εσείς έχετε κάτι ανάλογο λόγω του lockdown ?
      • Από arieta,
        Θα ήθελα να μοιραστούμε την εμπειρία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που επιχειρείται λόγω των ημερών. Και στο παρελθόν έχω δηλώσει τον προβληματισμό μου σχετικά με τη διδασκαλία που γίνεται στο δημόσιο σχολείο. Γνωρίζοντας ότι ήδη πολλά ιδιωτικά  από την πρώτη μέρα που έκλεισαν τα σχολεία , παρέχουν εξ αποστάσεως εκπαίδευση θέλω να ρωτήσω, υπήρχε καμία επικοινωνία του δασκάλου της τάξης με τους γονείς όλο αυτό το διάστημα? 
        Η δική μας δασκάλα βλέπω ότι έχει εγγραφεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, αλλά από κει και πέρα φωνή βοώντος εν τη ερήμω, άφαντη, δεν έχει πάρει κανένα τηλέφωνο , δεν έχει στείλει email , δεν έχω πολλές ελπίδες ότι θα παράξει οποιοδήποτε έργο όλο αυτό το διάστημα και πραγματικά ενοχλούμαι.
      • Από Gummy Bear,
        Καλησπέρα σε όλες, 

Με τον άντρα μου θέλουμε να ξεκινήσουμε προσπάθεια για δεύτερο μωρό. Όμως ο κορονοιος με φοβίζει καθώς οι έγκυες ανήκουν στην ομάδα υψηλού κινδύνου. Διάβασα τυχαία ότι οι έγκυες διατρέχουν υπερδιπλάσιο κίνδυνο να εμφανίσουν οι ίδιες σοβαρές επιπλοκές...πώς το βιωνετε όσες είστε έγκυες αυτή την περίοδο? 
      • Από sweety**,
        καλησπέρα σα!!
        η εταιρεια που δουλευει ο συζυγος ειναι σε αναστολη και δικαιουμαστε μειωση ενοικιου 40% δηλαδή θα δώσουμε το 60%!!
        το θεμα ειναι οτι ο ιδιοκτήτης δεν δείχνει να το δεχεται...
        επίσης το άλλο προβλημα ειναι το εξής: το ενοικιο ειναι 400 ευρώ..στο μισθωτήριο αυτός ήθελε να βαλει 300 και τα υπόλοιπα 100 μάυρα...το δεχτηκαμε οκ..
        το σωστό ειναι να δωσουμε το 60% των 400? δλδ 240ευρω?
        ή το 60% των 300(που εχουμε βαλει και στο μισθωτήριο) δλδ 180 ευρώ και τα υπόλοιπα 100 να τα δώσουμε χωρίς μείωση?? δλδ να δωσουμε 280 ευρώ?

• Από Evaolive,
        Γειά σας. Είμαι στην 23η εβδομάδα κύησης, γένναω με το καλό τέλος Σεπτέμβρη στο Έλενα με τον γιατρό μου εκεί. Πριν λίγο ομως πληροφορήθηκα ότι λόγω κορονοιου δεν επιτρέπουν στους μπαμπαδες να είναι μέσα την ώρα του τοκετού, ούτε να παρακολουθήσουν τα μαθήματα ανωδινου τοκετου. Το να γεννήσω μόνη μου χωρις τον σύντροφο μου, μου φαίνεται αδιανόητο, οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω μαιευτήριο και αναγκάστηκα και ιατρό. ξέρει κάποια κάποιο άλλο δημόσιο μαιευτήριο στο οποίο θα μπορώ να έχω μαζί μου τον σύζυγο μου στον τοκετό. Και τέλος πάντων υπάρχει κάποιος τρόπος να απαιτήσουμε να υπάρχει σύνοδος μαζί μας στον τοκετό?στα ιδιωτικά μαιευτήρια γεννούν κανονικά με τον μπαμπά μέσα στην αίθουσα  τοκετού ακόμα και τωρα με τον κορορονοιο. Στα δημόσια μόνο φαίνεται να έχουν αλλάξει οι κανονισμοί. Δηλαδή μόνο αν πληρώσειςτα μαλλιά της Κεφαλης σου έχεις φυσιολογική αντιμετώπιση? 
      • Από Maonoki,
        Καλημέρα, παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη και τις συμβουλές ή σας..! 
        Την Κυριακή που μας έρχεται, βαφτιζω τον μπέμπη μου (στον άγ Κοσμά Ελληνικό παρεμπιπτόντως) 19 μηνών και 12 κιλά. 
        Η βάπτιση θα γίνει σε στενό κύκλο γιατί στην οικογένεια υπάρχουν ηλικιωμένοι και φοβόμαστε για τον κορονοιο. 
        Έχω άγχος με την βάφτιση όμως γιατί 
        Εξαιτίας των συνθηκών 
        1) ο μπέμπης δεν έχει έρθει σε μεγάλη επαφή με το νονό, τον έχει δει λίγες φορές μόνο
        2) είναι μεγάλος και αντιδρά όταν και δεν του αρέσει (τεντωνεται, κάνει απότομα κεφάλι προς τα πίσω) 
        3) μίλησα με τον.... παπά χθες και ενώ του εξήγησα την κατάσταση, πάρ όλα αυτά ήταν ΙΔΙΑΊΤΕΡΑ απότομος και επιθετικός μπορώ να πω. 
        Παρακαλώ τι κάνατε σε αντίστοιχη περίπτωση με τα μωράκια σας;;; 
        Αν δεν κάθεται με τίποτα στην αγκαλιά του νονού πώς να το διαχειριστώ;;; 
        Πάντως βάπτιση με...."κεφαλοκλειδωμα"  δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει!!!