Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

2 minutes ago, little lamb said:

Παιδιά μην το ψάχνετε, για να μην κολλήσουμε κάποιον, ασχέτως κορωνοϊου μιλάω, πρέπει να μείνουμε σπίτι 10 μέρες τουλάχιστον, πράγμα ανέφικτο. Δεν μεταδίδουμε τοσο τις μέρες που έχουμε συμπτώματα αλλά κυρίως μια βδομάδα-δεκα μέρες μετά την ανάρρωσή μας. Πιο πιθανό είναι να μας κολλήσει κάποιος που μόλις ανερρωσε, παρά κάποιος με συνάχι και βήχα. Φυσικά δεν θα πας σε δουλειά/σχολείο ή σε μια παράσταση, πάρτυ κλπ με πυρετό, αλλά να περιμένεις δέκα μέρες μετά το πέρας των συμπτωμάτων δεν νομίζω ότι το κάνει κανείς. Οι διακοπές, ειδικα αν δεν είναι με παρέα, είναι άλλο, γιατί μιλάμε για τεράστια ποσά ακύρωσης, όχι τα εισιτήρια μιας παράστασης. Και αν δεν υπήρχε ο κορωνοϊος δεν θα το συζητούσαμε καν, λόγω καλοκαιριού. Απλα τώρα το κακό είναι ότι αν κολλήσει κάποιος τον μπερδεύεις αν είναι κορωνοϊος ή όχι και τρέχει να κάνει τεστ κλπ.

Αυτό με την ανάρρωση δεν ισχύει καθόλου γενικά. Μετά την έναρξη των συμπτώματων αρχίζει και πέφτει το ιικο φορτίο. Στην επωαση γίνεται ο πολλαπλασιασμος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

Παιδιά μην το ψάχνετε, για να μην κολλήσουμε κάποιον, ασχέτως κορωνοϊου μιλάω, πρέπει να μείνουμε σπίτι 10 μέρες τουλάχιστον, πράγμα ανέφικτο. Δεν μεταδίδουμε τοσο τις μέρες που έχουμε συμπτώματα αλλά κυρίως μια βδομάδα-δεκα μέρες μετά την ανάρρωσή μας. Πιο πιθανό είναι να μας κολλήσει κάποιος που μόλις ανερρωσε, παρά κάποιος με συνάχι και βήχα. Φυσικά δεν θα πας σε δουλειά/σχολείο ή σε μια παράσταση, πάρτυ κλπ με πυρετό, αλλά να περιμένεις δέκα μέρες μετά το πέρας των συμπτωμάτων δεν νομίζω ότι το κάνει κανείς. Οι διακοπές, ειδικα αν δεν είναι με παρέα, είναι άλλο, γιατί μιλάμε για τεράστια ποσά ακύρωσης, όχι τα εισιτήρια μιας παράστασης. Και αν δεν υπήρχε ο κορωνοϊος δεν θα το συζητούσαμε καν, λόγω καλοκαιριού. Απλα τώρα το κακό είναι ότι αν κολλήσει κάποιος τον μπερδεύεις αν είναι κορωνοϊος ή όχι και τρέχει να κάνει τεστ κλπ.

Στην περίπτωση κορονοιου εννοείται ότι δεν πας πουθενά.Δεν γράφω για να απολογηθώ στην αγενέστατο Αργκ με τα ψυχολογικά προβλήματα που ήρθε να ξεσπάσει εδώ,αλλά σε σένα μιας κ το αναφέρεις.Δεν ειναι μονο ότι χάνονται χρήματα.ηρθαμε για πέντε μέρες ουσιαστικά η πρώτη χάθηκε.αυριο ξεκινάει ο πατέρας μου ζημοθεραπεια ακτινοθεραπεια κ αναλαμβάνω εγώ από την Δευτέρα να τον συνοδεύω καθημερινά για τις θεραπείες του.δεν έχω την πολυτέλεια να ρο κάνω.αν κατι ομως δεν πήγαινε καλά θα γυρνούσα.

Λυπάμαι πολύ πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Στην περίπτωση κορονοιου εννοείται ότι δεν πας πουθενά.Δεν γράφω για να απολογηθώ στην αγενέστατο Αργκ με τα ψυχολογικά προβλήματα που ήρθε να ξεσπάσει εδώ,αλλά σε σένα μιας κ το αναφέρεις.Δεν ειναι μονο ότι χάνονται χρήματα.ηρθαμε για πέντε μέρες ουσιαστικά η πρώτη χάθηκε.αυριο ξεκινάει ο πατέρας μου ζημοθεραπεια ακτινοθεραπεια κ αναλαμβάνω εγώ από την Δευτέρα να τον συνοδεύω καθημερινά για τις θεραπείες του.δεν έχω την πολυτέλεια να ρο κάνω.αν κατι ομως δεν πήγαινε καλά θα γυρνούσα.

Λυπάμαι πολύ πραγματικά...

 

Το κατάλαβα, τα είχα δει αυτά που έλεγες με τις θεραπείες. Δεν σε κατακρίνω, γι'αυτό λέω ότι οποιαδήποτε άλλη χρονιά θα περνούσε απαρατήρητο σαν να αρρωστήσατε από κλιματισμό. Φέτος μας χτυπάει επειδή είναι ο κορωνοϊος στη μέση, αλλά είπες ξεκάθαρα ότι τα κάνατε όλα όπως πρέπει και ούτε θα είστε με παρεα ώστε να ήταν πρόβλημα και η απλή ίωση. Καλά να περάσετε και καλή επιτυχία στις θεραπείες μετά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , little lamb είπε:

 

Το κατάλαβα, τα είχα δει αυτά που έλεγες με τις θεραπείες. Δεν σε κατακρίνω, γι'αυτό λέω ότι οποιαδήποτε άλλη χρονιά θα περνούσε απαρατήρητο σαν να αρρωστήσατε από κλιματισμό. Φέτος μας χτυπάει επειδή είναι ο κορωνοϊος στη μέση, αλλά είπες ξεκάθαρα ότι τα κάνατε όλα όπως πρέπει και ούτε θα είστε με παρεα ώστε να ήταν πρόβλημα και η απλή ίωση. Καλά να περάσετε και καλή επιτυχία στις θεραπείες μετά!

Σε ευχαριστώ πολύ!πρέπει να κοιτάξουμε κ την ψυχική μας υγεία κ να ζήσουμε με αυτό όσο πιο αρμονικά γίνεται.το παιδί μου είχε να με δει δύο εβδομαδες.τρεχαμε όλη μέρα σε γιατρους κ εξετάσεις κ θα της λείψω κ το επόμενο διάστημα.Πρεπει να κάνω κάτι με την δική μου οικογένεια με σεβασμό προς τους άλλους βέβαια.Ειμαστε στο δωμάτιο κ θα παμε το απόγευμα μια βόλτα με το αυτοκι ητο.εκλεισε πλέον είκοσι τετράωρα χωρίς σθμπτωματα.ουτε πανούκλα να χε πια.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Yovanna είπε:

Και ένα δάκρυ κύλησε. Άσε μας ρε Αργκ που δεν ξέρεις τι να πεις και έχεις ξεθάψει το κουτί με τις ανοησίες. Είπε εγώ ότι θα έρχεται το προσωπικό χωρίς μάσκες, έλα σε παρακαλώ, αρκετά! Σε πήρε ο πόνος για τον ανεμβολίαστο λογιστή μας , εσένα που τους βρίζεις σε κάθε ποστ. Δεν πείθεις κανέναν. Δεν θα δικαιολογήσεις την απίστευτη κρίση κακίας σου προς το πρόσωπο μου με αυτές τις ανοησίες που γράφεις. Αρκετά. Έχεις σοβαρά θέματα και δεν μπορώ να κάνω υγιή διάλογο μαζί σου. Λυπάμαι.

 

Eχεις μηνες που γραφεις για τα προβληματα των οικογενειακων επιχειρησεων, τους κακους εργαζομενους και ποσα βασανα τραβατε. Μπορει να θεωρω υψιστη σαχλαμαρα να μην εμβολιαστει ο κοσμος, αλλα δεν ευχομαι σε κανεναν να αρρωστησει και να πεθανει. Μιλας για εξοδα πανακριβα και αγορες που κρυβεις απο τον αντρα σου, εξοχικα και ταξιδια, σιχαινεσαι να καθεσαι σπιτι σου με το αρρωστο παιδι σου και να μην πηγαινεις στη δουλεια σου, και απο την αλλη θεωρεις απαραδεκτο ο εργαζομενος να εχει το θρασος να μεινει αρρωστος σπιτι του. Ασε με σε παρακαλω, γιατι ειναι μηνες που μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι και σωπαινω. Στην αρχη ελεγα οτι εισαι τρολ, μετα σκεφτηκα οτι εχω ξαναδει εργοδοτες με Burberry, Audi και εξοχικο στις Κυκλαδες να κλαιγονται που η γραμματεας εμεινε εγκυος και τους κατεστρεψε οικονομικα, οποτε απλα αηδιασα. Καπου το εχεις πει και αυτο, οτι μια νεα υπαλληλος που μενει εγκυος πρεπει να παραιτηθει για το καλο του εργοδοτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, marakiz είπε:

Εντάξει κ μένα με ξένισε το φεύγω για διακοπές με 38.5 πυρετό, το ομολογώ. υπάρχει όμως και καλύτερος τρόπος από αυτό. 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο δεν μπορούμε να εκφράσουμε την άποψη μας με ευγένεια, ακόμα κι άκρως αντίθετη να είναι.

 

Δε διαφωνώ καθόλου με αυτό! Μα καθόλου όμως!

 

Τερμάτισε το θέμα. Πολύς θυμός μαζεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Eιλικρινα απλα φευγω απο εδω μεσα γιατι σιχαθηκα. @Yovanna εγραψες σε κοπελα που ειναι εγκυος να παραιτηθει απο τη δουλεια της και οτι θα επρεπε να προστατευει ο νομος τους εργοδοτες. Τη βαρεθηκα την υποκρισια. Ειλικρινα αηδιασα. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Eιλικρινα απλα φευγω απο εδω μεσα γιατι σιχαθηκα. @Yovanna εγραψες σε κοπελα που ειναι εγκυος να παραιτηθει απο τη δουλεια της και οτι θα επρεπε να προστατευει ο νομος τους εργοδοτες. Τη βαρεθηκα την υποκρισια. Ειλικρινα αηδιασα. 

Αν δεν το έκανες εσυ, θα το έκανα εγώ. Η κοπέλα είπε γεια σας ήρθα είναι έγκυος και έλεγε μ…κα τον εργοδότη που το πήρε μα στραβό μάτι. Τέλος. Είμαι η χειρότερη εργοδότης. Μην στείλεις βιογραφικό στην εταιρία μου. Μην μου ξανά μιλήσεις γενικά, οκ; Πες μόνο αν θα φύγεις όντως, αλλιώς να φύγω εγώ. Δεν θα ανέχομαι τις επιθέσεις και τα ψυχολογικά κανενός. Αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Ας είμαστε ρεαλιστές. Με δεδομένο ότι μπορεί να κολλήσουμε τους άλλους πριν εκδηλώσουμε καν συμπτώματα κι ότι είναι πρακτικά ανέφικτο να λείπουμε όλη την περίοδο ασθένειας συν κανένα δεκαήμερο μετά τι μπορεί πραγματικά να γίνει; Εδώ στο γιατρό πας και δε σου δίνει αναρρωτική πάνω από 2-3 μέρες για μια ίωση. 

Όλοι όσοι έχουν οικογένεια και ίσως περισσότερο οι γυναίκες χάνουν ημέρες εργασίας λόγω ασθένειας τέκνων άλλοτε πληρωμένες και πολλές φορές όχι. Μπορεί να μην είναι το ιδανικό αλλά αν ήταν να λείπουμε από το παραμικρό από τη δουλειά, δε θα λειτουργούσαν καταστήματα, υπηρεσίες, σχολεία, φροντιστήρια, ιατρεία κλπ. 

Υ.Γ. Χτες είχα πονοκέφαλο αλλά είχα να πάω σε προγραμματισμένη εκδήλωση. Πήρα παυσίπονο, πέρασε και πήγα. Μήπως έπρεπε να κάτσω σπίτι καραντίνα; Αρχίζω και τρέμω για τα σχόλια που θα ακολουθήσουν. :mrgreen:

πρίν από 15 λεπτά , Yovanna είπε:

Αν δεν το έκανες εσυ, θα το έκανα εγώ. Η κοπέλα είπε γεια σας ήρθα είναι έγκυος και έλεγε μ…κα τον εργοδότη που το πήρε μα στραβό μάτι. Τέλος. Είμαι η χειρότερη εργοδότης. Μην στείλεις βιογραφικό στην εταιρία μου. Μην μου ξανά μιλήσεις γενικά, οκ; Πες μόνο αν θα φύγεις όντως, αλλιώς να φύγω εγώ. Δεν θα ανέχομαι τις επιθέσεις και τα ψυχολογικά κανενός. Αρκετά.

Καλά, αν θυμάμαι κι εγώ είχα γράψει τότε ότι δεν είναι ό,τι πιο σωστό να ανακοινώσεις εγκυμοσύνη με το που προσληφθείς ή μάλλον πιο σωστά να αρχίσεις τις αναρρωτικές με το που προσληφθείς δίχως να ξέρει ο εργοδότης περί εγκυμοσύνης. Τι συζητάμε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , love kids είπε:

Ας είμαστε ρεαλιστές. Με δεδομένο ότι μπορεί να κολλήσουμε τους άλλους πριν εκδηλώσουμε καν συμπτώματα κι ότι είναι πρακτικά ανέφικτο να λείπουμε όλη την περίοδο ασθένειας συν κανένα δεκαήμερο μετά τι μπορεί πραγματικά να γίνει; Εδώ στο γιατρό πας και δε σου δίνει αναρρωτική πάνω από 2-3 μέρες για μια ίωση. 

Όλοι όσοι έχουν οικογένεια και ίσως περισσότερο οι γυναίκες χάνουν ημέρες εργασίας λόγω ασθένειας τέκνων άλλοτε πληρωμένες και πολλές φορές όχι. Μπορεί να μην είναι το ιδανικό αλλά αν ήταν να λείπουμε από το παραμικρό από τη δουλειά, δε θα λειτουργούσαν καταστήματα, υπηρεσίες, σχολεία, φροντιστήρια, ιατρεία κλπ. 

Υ.Γ. Χτες είχα πονοκέφαλο αλλά είχα να πάω σε προγραμματισμένη εκδήλωση. Πήρα παυσίπονο, πέρασε και πήγα. Μήπως έπρεπε να κάτσω σπίτι καραντίνα; Αρχίζω και τρέμω για τα σχόλια που θα ακολουθήσουν. :mrgreen:

Καλά, αν θυμάμαι κι εγώ είχα γράψει τότε ότι δεν είναι ό,τι πιο σωστό να ανακοινώσεις εγκυμοσύνη με το που προσληφθείς ή μάλλον πιο σωστά να αρχίσεις τις αναρρωτικές με το που προσληφθείς δίχως να ξέρει ο εργοδότης περί εγκυμοσύνης. Τι συζητάμε τώρα;

Το λογικό δηλ περί εγκυμοσύνης.

Όσο για τον πονοκέφαλο έπρεπε να κανεις μοριακο,να αμφισβητησεις το αποτέλεσμα κ να μείνεις και καραντινα.κ οσο για την εκδήλωση,φυσικά κ δεν έπρεπε να πας.εισαι ανευθυνη,:-D?Τι να πω.γραφεις κ δεν ξέρεις από που σου ρχεται.

Έχει ξεφύγει η κατασταση.δεν υπάρχει ούτε ενσυναισθηση,ούτε φιλυτραρονται λογικά οι πληροφοριες .μπαίνουν όλα σε ένα τσουβάλι.

Κ φυσικά απουσιάζει η ευγενία κ η αξιοπρεπής αντιμετώπιση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το λογικό δηλ περί εγκυμοσύνης.

Όσο για τον πονοκέφαλο έπρεπε να κανεις μοριακο,να αμφισβητησεις το αποτέλεσμα κ να μείνεις και καραντινα.κ οσο για την εκδήλωση,φυσικά κ δεν έπρεπε να πας.εισαι ανευθυνη,:-D?Τι να πω.γραφεις κ δεν ξέρεις από που σου ρχεται.

Έχει ξεφύγει η κατασταση.δεν υπάρχει ούτε ενσυναισθηση,ούτε φιλυτραρονται λογικά οι πληροφοριες .μπαίνουν όλα σε ένα τσουβάλι.

Κ φυσικά απουσιάζει η ευγενία κ η αξιοπρεπής αντιμετώπιση. 

Ναι, θα μπορούσα και θα έπρεπε αλλά είχα αγοράσει καινούργιο συνολάκι και τσάντα και ήθελα να τα δείξω. :-P 

Να, και κάτι τέτοιο εννοούσα όταν έλεγα ότι επιλεκτικά δεχόμαστε από τους ειδικούς ό,τι θέλουμε. 

Ελπίζω όλα καλά με το παιδί και να έχετε έστω κι έτσι την ευκαιρία να ξεφύγετε λίγο! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , love kids είπε:

Ναι, θα μπορούσα και θα έπρεπε αλλά είχα αγοράσει καινούργιο συνολάκι και τσάντα και ήθελα να τα δείξω. :-P 

Να, και κάτι τέτοιο εννοούσα όταν έλεγα ότι επιλεκτικά δεχόμαστε από τους ειδικούς ό,τι θέλουμε. 

Ελπίζω όλα καλά με το παιδί και να έχετε έστω κι έτσι την ευκαιρία να ξεφύγετε λίγο! 

Ναι.ολα καλά.απο αύριο βγαίνουμε από την προσωπική μας καραντίνα.Ωραιο είναι πάντως να είσαι και καρεντανιναωκαπουωμε ωραία θέμα κ να μην έχεις τίποτα να κάνεις.Το μόνο κακό είναι ότι επειδή δεν είχα κ τι να κάνω διαβασα το φόρουμ κ χαλιομουν.

Μεγεια το συνολακι:grin:

 

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Ναι.ολα καλά.απο αύριο βγαίνουμε από την προσωπική μας καραντίνα.Ωραιο είναι πάντως να είσαι και καρεντανιναωκαπουωμε ωραία θέμα κ να μην έχεις τίποτα να κάνεις.Το μόνο κακό είναι ότι επειδή δεν είχα κ τι να κάνω διαβασα το φόρουμ κ χαλιομουν.

Μεγεια το συνολακι:grin:

 

*ωραία με θέα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Υπήρξαν καλοκαιρινές μας διακοπές που πήγαν στράφι γιατί άλλος γονιός θεώρησε αμελητέο να περιορίσει/παρακολουθήσει το παιδί του και να μας ενημερώσει οτι έκανε μια μέρα πριν εμετό και πυρετό. Και έτσι βρεθήκαμε με ένα δίχρονο που ξέρναγε, χτύπησε 39αρια για 4 ημέρες, κόλλησε και εμένα και τη μητέρα μου (άλλες τέσσερις ημέρες) δεκαπενταύγουστο, στη Χαλκιδική, με γιατρούς εξαφανισμένους. Όχι μόνο εμάς, αλλά ακόμα 4-5 οικογένειες που τα παιδιά έκαναν παρέα. 

 

Όταν λοιπόν μια μαμά γράφει ότι ξεκινάει για διακοπές με ένα νήπιο το οποίο μόλις πριν λίγο είχε ψηλό πυρετό, πρακτικά δεν γνωρίζει που οφείλεται, και η ίδια νιώθει ακόμα κάποια ανασφάλεια για το αν είναι covid ή όχι, νομίζω είναι λογικό και επόμενο να δημιουργήσει αντιδράσεις. Και εμένα άσχημα μου χτύπησε να είμαι ειλικρινής. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που αποστειρώνω τα πάντα (ούτε καν όμως) και ακόμα και με τον covid σε σχέση με άλλους χαλαρά το αντιμετωπίσαμε. Παρ'ολα αυτά, οπως η @Mary1976 δε θα ξεκινούσα καν για διακοπές με παιδί που έκανε πυρετό, και μόνο με το φόβο να εξελιχθεί σε κάτι σοβαρότερο και να μην έχω άμεση πρόσβαση σε νοσοκομείο. Άλλο να το πάθεις όσο είσαι σε διακοπές, άλλο να ξεκινήσεις με "ιστορικό".

 

Πραγματικά εύχομαι να είναι κάτι παροδικό και ελαφρύ @μαγιοπουλας καταλαβαίνω ότι χρειάζεστε όλοι σας διακοπές καθώς έχετε δύσκολα μπροστά σας. Προσοχή μόνο.

 

 

Κοίτα όμως είναι διαφορετικό αυτό που λες. Εσείς πήγατε διακοπές απ' ότι κατάλαβα κ ήταν κ φίλοι σας μαζί με παιδιά. Εκεί εννοείται πρέπει να πεις ότι έχεις άρρωστο το παιδί για να μην βρεθείτε καν. Έχει τύχει να έχω καλεσμένη την κουμπάρα μου κ το προηγούμενο βράδυ ανέβασε πυρετό η κόρη μου, οπότε της το ακύρωσα για να μην κολλήσουν κάτι. Έχει τύχει να πάμε στο χωριό για να βρεθούμε οικογενειακώς που βρισκόμαστε 1-2 φορές το χρόνο, αρρώστησε ο μικρός μου εκείνη την ημέρα με συναχακι κ δεν πήγαμε καν γιατί υπήρχαν κ άλλα μικρά. Έχει τύχει να είναι Πάσχα κ να βρεθούμε πάλι σαν οικογένεια κ αρρώστησε ένα ανηψακι μου κ την ημέρα που ήταν να πάμε το ακυρώσαμε για να μην κολλήσουν τα παιδιά μου. Όταν είναι να βρεθείς με άλλα άτομα εννοείται ότι θα προσέχεις περισσότερο. Όμως όταν πας διακοπές μόνος σου κ ξέρεις ότι δεν θα βρεθείς με κόσμο για να κολλήσεις κάποιον αν δεις ότι το παιδί είναι καλά μπορείς να πας. Τουλάχιστον εγώ ίσως πήγαινα κ αν τυχόν άλλαζε κάτι στην πορεία θα γυρνούσα. Αλλά είναι κ πως το βλέπεις το παιδί, αν έχει πυρετό 38 κ 39 ταλαιπωρία είναι, όμως αν βλέπεις ότι εξελίσσεται ομαλά κ έχει πέσει ο πυρετός γιατί να μην πας?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , mama16 είπε:

Κοίτα όμως είναι διαφορετικό αυτό που λες. Εσείς πήγατε διακοπές απ' ότι κατάλαβα κ ήταν κ φίλοι σας μαζί με παιδιά. Εκεί εννοείται πρέπει να πεις ότι έχεις άρρωστο το παιδί για να μην βρεθείτε καν. Έχει τύχει να έχω καλεσμένη την κουμπάρα μου κ το προηγούμενο βράδυ ανέβασε πυρετό η κόρη μου, οπότε της το ακύρωσα για να μην κολλήσουν κάτι. Έχει τύχει να πάμε στο χωριό για να βρεθούμε οικογενειακώς που βρισκόμαστε 1-2 φορές το χρόνο, αρρώστησε ο μικρός μου εκείνη την ημέρα με συναχακι κ δεν πήγαμε καν γιατί υπήρχαν κ άλλα μικρά. Έχει τύχει να είναι Πάσχα κ να βρεθούμε πάλι σαν οικογένεια κ αρρώστησε ένα ανηψακι μου κ την ημέρα που ήταν να πάμε το ακυρώσαμε για να μην κολλήσουν τα παιδιά μου. Όταν είναι να βρεθείς με άλλα άτομα εννοείται ότι θα προσέχεις περισσότερο. Όμως όταν πας διακοπές μόνος σου κ ξέρεις ότι δεν θα βρεθείς με κόσμο για να κολλήσεις κάποιον αν δεις ότι το παιδί είναι καλά μπορείς να πας. Τουλάχιστον εγώ ίσως πήγαινα κ αν τυχόν άλλαζε κάτι στην πορεία θα γυρνούσα. Αλλά είναι κ πως το βλέπεις το παιδί, αν έχει πυρετό 38 κ 39 ταλαιπωρία είναι, όμως αν βλέπεις ότι εξελίσσεται ομαλά κ έχει πέσει ο πυρετός γιατί να μην πας?

Είναι όπως τα λες συν κάτι άλλο.καθε γονιός ξέρει το παιδί του κ τις ευαισθησίες του .οπότε το ζυγίζει κ από αυτή την πλευρά . Επιπλέον εχει να κανει κ με τις συνθήκες που συμβαίνει κάτι στην εκάστοτε χρονική περίοδο.Και να σου πω εδώ ότι εγώ όταν πήγα στο θασω γιατο μοριακο,ζήτησα να εξετάζει το παιδί κο παιδιατρος ευχή ελιάς για να έχω όλα τα δεδομένα ο οποίος μίλησε αμέσως κ μεψτον δικό μου παιδιατρο που είναι στο ίδιο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Είναι όπως τα λες συν κάτι άλλο.καθε γονιός ξέρει το παιδί του κ τις ευαισθησίες του .οπότε το ζυγίζει κ από αυτή την πλευρά . Επιπλέον εχει να κανει κ με τις συνθήκες που συμβαίνει κάτι στην εκάστοτε χρονική περίοδο.Και να σου πω εδώ ότι εγώ όταν πήγα στο θασω γιατο μοριακο,ζήτησα να εξετάζει το παιδί κο παιδιατρος ευχή ελιάς για να έχω όλα τα δεδομένα ο οποίος μίλησε αμέσως κ μεψτον δικό μου παιδιατρο που είναι στο ίδιο νοσοκομείο.

Σου το ξανά είπα ότι δεν χρειάζεται καν να απολογεισαι και χαζομάρα σου που το είπες για το κοριτσάκι σου αφού ξέρεις ότι εδώ στο φόρουμ πολλές φορές κρινεσαι από ανθρώπους που δεν σε ξέρουν καν κ πέφτουν όλοι να σε φάνε.. (όχι εσένα γενικά μιλώντας). Λες κ δεν έχουμε να κάνουμε κάτι άλλο στη ζωή μας κ πρέπει να κρίνουμε τους διπλανούς μας. Εγώ ξέρω ότι ο καθένας πρέπει αν κοιτάει τον εαυτό του κ την οικογένεια του κ να διορθώνεται αυτός ο ίδιος από το να ρίχνει κατηγορίες σε άλλους. (Κ πάλι εδώ μιλάω γενικά κ όχι ειδικά σε συγκεκριμένα πρόσωπα)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , mama16 είπε:

Κοίτα όμως είναι διαφορετικό αυτό που λες. Εσείς πήγατε διακοπές απ' ότι κατάλαβα κ ήταν κ φίλοι σας μαζί με παιδιά. Εκεί εννοείται πρέπει να πεις ότι έχεις άρρωστο το παιδί για να μην βρεθείτε καν. Έχει τύχει να έχω καλεσμένη την κουμπάρα μου κ το προηγούμενο βράδυ ανέβασε πυρετό η κόρη μου, οπότε της το ακύρωσα για να μην κολλήσουν κάτι. Έχει τύχει να πάμε στο χωριό για να βρεθούμε οικογενειακώς που βρισκόμαστε 1-2 φορές το χρόνο, αρρώστησε ο μικρός μου εκείνη την ημέρα με συναχακι κ δεν πήγαμε καν γιατί υπήρχαν κ άλλα μικρά. Έχει τύχει να είναι Πάσχα κ να βρεθούμε πάλι σαν οικογένεια κ αρρώστησε ένα ανηψακι μου κ την ημέρα που ήταν να πάμε το ακυρώσαμε για να μην κολλήσουν τα παιδιά μου. Όταν είναι να βρεθείς με άλλα άτομα εννοείται ότι θα προσέχεις περισσότερο. Όμως όταν πας διακοπές μόνος σου κ ξέρεις ότι δεν θα βρεθείς με κόσμο για να κολλήσεις κάποιον αν δεις ότι το παιδί είναι καλά μπορείς να πας. Τουλάχιστον εγώ ίσως πήγαινα κ αν τυχόν άλλαζε κάτι στην πορεία θα γυρνούσα. Αλλά είναι κ πως το βλέπεις το παιδί, αν έχει πυρετό 38 κ 39 ταλαιπωρία είναι, όμως αν βλέπεις ότι εξελίσσεται ομαλά κ έχει πέσει ο πυρετός γιατί να μην πας?

 

Σόρρυ, εγώ δε συμμετέχω άλλο στο εν λόγω θέμα.

 

Θέλετε να πλακωθούμε για τα εμβόλια, για τα μέτρα, για τον καύσωνα που έρχεται, ότι άλλο θέτε. Είναι βαρετό και ανούσιο, αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , vtgian είπε:

 

Σόρρυ, εγώ δε συμμετέχω άλλο στο εν λόγω θέμα.

 

Θέλετε να πλακωθούμε για τα εμβόλια, για τα μέτρα, για τον καύσωνα που έρχεται, ότι άλλο θέτε. Είναι βαρετό και ανούσιο, αλήθεια.

Μπααααα εμένα δεν μου αρέσει ούτε για τα εμβόλια γιατί οι μεν κράζουν τους δε κ το αντίθετο.. για τον καύσωνα καλύτερα :D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , mama16 είπε:

Σου το ξανά είπα ότι δεν χρειάζεται καν να απολογεισαι και χαζομάρα σου που το είπες για το κοριτσάκι σου αφού ξέρεις ότι εδώ στο φόρουμ πολλές φορές κρινεσαι από ανθρώπους που δεν σε ξέρουν καν κ πέφτουν όλοι να σε φάνε.. (όχι εσένα γενικά μιλώντας). Λες κ δεν έχουμε να κάνουμε κάτι άλλο στη ζωή μας κ πρέπει να κρίνουμε τους διπλανούς μας. Εγώ ξέρω ότι ο καθένας πρέπει αν κοιτάει τον εαυτό του κ την οικογένεια του κ να διορθώνεται αυτός ο ίδιος από το να ρίχνει κατηγορίες σε άλλους. (Κ πάλι εδώ μιλάω γενικά κ όχι ειδικά σε συγκεκριμένα πρόσωπα)

Δίκιο εχεις

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό το επίπεδο... Λες και πρέπει αν δεν προσβάλει η μια την άλλη να τσακωνόμαστε οπωσδήποτε για κάτι. Αυτά να βλέπετε για να βουτατε τη γλώσσα στο μυαλό πριν κατηγορήσετε τον οποιονδήποτε άνθρωπο για το οτιδήποτε. Λες και είμαστε αλανθαστοι και φωστήρες οι υπόλοιποι. Ας κλείσει το θέμα επιτέλους γιατί δεν προσφέρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Ποιοι??

 

Όλοι. Κι εσύ που την είπες αρρωστοφοβική και τα περί Κίνας και προφανώς της πάτησες τον κάλο. Κι εκείνη που το χόντρυνε και σου έγραψε άθλια πράγματα. Κι όσοι σχολίασαν όχι για να ηρεμήσουν τα πνεύματα, αλλά για να κάνουν αχρείαστο χιούμορ.

 

Ήμουν οφλάιν για αρκετές ώρες και τα είδα σχεδόν όλα μαζί. Μια ψυχρολουσία την ένιωσα. Σας συμπαθώ πολύ και τις δύο. Με στεναχωρεί να βλέπω δυο έξυπνους ανθρώπους να παρεξηγούνται έτσι μεταξύ τους. 

 

μαγιοπούλας, καλή δύναμη με τον πατέρα σου από βδομάδα, ελπίζω όλα να πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Όταν αναφερουμε πράγματα από την προσωπική μας ζωή ή λεμε την γνώμη μας σε ένα δημόσιο φόρουμ πρέπει να είμαστε έτοιμοι για οποιαδήποτε κριτική. Με κάποιες αποψεις θα συμφωνήσουμε, με κάποιες όχι, με αλλες θα στεναχωρεθουμε με αλλες θα νιώσουμε καλύτερα. Είναι όπως στην κοινωνική μας ζωή, η διαφορά  εδώ είναι πως η επικοινωνία μας είναι απρόσωπη (δεν βλέπουμε τα μάτια του άλλου) και σχεδον ανώνυμη. Ίσως για αυτό να είναι πιο εύκολη μια παρεξήγηση, μια έντονη διαφωνία, μια παραπάνω επίκριση στα λεγόμενα του άλλου. Το ζήτημα είναι, όπως είπωθηκε και παραπάνω από μια κοπέλα, να εκφράζουμε την διαφωνία μας με ευγένεια, ή έστω όχι με άσχημο,προσβλητικο τρόπο. Ναι είναι ανθρώπινο να εκνευριζομαστε αλλά εδώ έχουμε το χρόνο να το επεξεργαστούμε λιγάκι πριν απαντήσουμε. 

 

 

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτά που λες, εννοείται όταν λες κάτι σίγουρα θα υπάρχει κ ο αντίλογος κ δεν είναι κακό. Απλά εδώ επειδή είναι κ απρόσωπο κ γραπτός λόγος παρεξηγείται πολύ εύκολα κ ο συνομιλητής μπορεί να κάνει ακραίες δηλώσεις. Κ συμφωνώ απόλυτα στο ότι κ να διαφωνήσουμε πρέπει να το εκφραζουμε με ευγένεια χωρίς να προσβάλουμε κ να επικρίνουμε. Στην πραγματική μας ζωή δεν πιστεύω κάνεις να μιλάει τόσο άσχημα με τον δίπλα του, οπότε γιατί να το κάνει εδώ?  Στο ότι είπα στη @μαγιοπουλας ότι δεν χρειαζόταν καν να το γράψει στο φόρουμ δεν εννοούσα για να μην πει κάποιος κάτι αντίθετο, γιατί όλες οι απόψεις είναι σεβαστές, αλλά επειδή ξέρω πως εδω θα το μεγαλοποιουσαν κ θα γράφονταν ακραία πράγματα κ δεν χρειάζεται να χαλιεται κάνεις μας.

 

Πραγματικά ελπίζω όσα έχω γράψει έως τώρα να μην έχει προσβληθεί ποτέ κανένας γιατί σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτός ο στόχος μου κ ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη αν ποτέ έκανα τέτοιο πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...