Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι ο κορονοϊός μας δίδαξε σαν κοινωνία τίποτα. Βλέπαμε πριν την πανδημία την κουλτούρα που είχαν οι Ασιάτες, και μας φαίνοταν περίεργη. Θα περίμενα, μετά από την εμπειρία της πανδημίας, να μας μείνει κάτι από όλο αυτό. Προφανώς δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Ίσως θα πρέπει κάποτε να ξεκινήσει στα σοβαρά ένα μάθημα υγιεινής στα σχολεία, μπας και αλλάξει κάτι, όπως κάπως άλλαξε για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα με τις αντίστοιχες εκστρατείες την εποχή του aids. Να καταλαβαίνουν τουλάχιστον τα νέα παιδιά, ότι δεν υπάρχει "κρύωμα", τι σημαίνει ίωση κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Διαβασα τα περισσότερα μηνύματα, σίγουρα ιδανικά δεν είναι να πας διακοπές  με ένα παιδί που κατι το περιτριγυρίζει. Πιστεύω πως αν υπήρχε η δυνατότητα θα το μετέφεραν σε άλλη περίοδο, αλλά στο και πέντε κυριολεκτικά είναι συνήθως αδύνατο. Πιστεύω επίσης πως αν ήταν χαλια το παιδάκι έτσι κι αλλιώς θα το ακυρωναν, αλλά είπε ότι είναι απυρετο. Πραγματικά το είδα και στα δικά μου ειδικά στα σχολεία γίνεται χαμός με ιώσεις που συνήθως κάνουν λίγο βήχα ή πυρετό κ υποχωρούν σχετικά άμεσα. Οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να χάσεις τις διακοπές για κάτι που ειναι σε φάση ύφεσης , το παιδι έχει καλή διάθεση και αρνητικό μοριακό. Ιδανικά δεν είναι το ξαναλεω, αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι από εδώ θα πήγαιναν τελικά. Με προσοχή κ αποστασεις, και φυσικά έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού ότι μπορεί να χρειαστεί να επιστρέψουν λίγο άρον άρον που το απευχομαι Μαγιοπούλα περαστικά εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2021 at 12:33 PM, Yovanna said:

 

Ο μικρός μου, είναι πάρα πολύ κοινωνικό παιδί ( με τα παιδιά , όχι τους μεγάλους). Πηγαίνει σε όλα παιδάκια και τα ρωτάει πώς τα λένε και θέλει να παίξει μαζί τους. έτσι όμως, κυρίως από κορίτσια , τα οποία γενικά θέλουν να παίζουν με κορίτσια, εισπράτει απόρριψη και στενοχωριέται. Πηγαίνει πχ και ζητάει από τα παιδάκια να κάνουν τραμπάλα μαζί, αν του πουν όχι, μπορεί και να κλάψει. Παραπονιέται , κανείς δεν θέλει να παίξει μαζί μου! Εγώ στενοχωριέμαι πάρα πολύ όταν τον βλέπω έτσι. Πριν λίγες μέρες, στην παιδική χαρά, οι γονείς 2 κοριτσιών έκαναν σαπουνόφουσκες και οι μικρές τις κυνηγούσαν και γελούσαν. Ο μικρός ενθουσιάστηκε και άρχισε να παίζει μαζί τους! Οι μικρές τον στραβοκοιτούσαν , οι γονείς αδιάφοροι. Κάποια στιγμή ένιωσα άσχημα και του το χάλασα γιατί του ζήτησα να απομακρυνθούμε, ενώ διασκέδαζε. Πιο μετά είδε ένα παιδάκι από τον παιδικό, από το μεταβρεφικό τμήμα , ενθουσιάστηκε, τον χαιρέτησε και άρχισε να τον ακολουθεί ενθουσιασμένος, του στυλ θα είμαστε μαζί τώρα αφού γνωριζόμαστε. Στο Tολό στην παραλία που είμασταν, πήρε τα κουβαδάκια του και πήγε να παίξει με ένα κοριτσάκι που έπαιζε λίγο παραπέρα, το οποίο μόλις τον είδε, θύμωσε και σταμάτησε να παίζει. Ο μπαμπάς της της είπε πήγαινε να παίξεις με το παιδάκι, αλλά αυτό μόνο, δεν την ενθάρρυνε περισσότερο. Γύρισε πίσω σκυθρωπός :(

Ο γιος μου έκανε και κάνει το ίδιο όποτε βρίσκει παρέα παιδιών να παίζει, είναι αυτό που θα πάει στο άσχετο και θα πει ''παιδιά γεια, είμαι ο τάδε μπορώ να παίξω μαζί σας ??'' Θα τύχει να του πουν όχι πολλές φορές, στην αρχή στεναχωριόταν με την πάροδο όμως του χρόνου όχι τόσο, αυτό που έκανα εγώ ήταν να του λέω πως τον καταλαβαίνω που στεναχωριέται , όμως μη το βάζει κάτω γιατί σίγουρα κάπου στην πλατεία ή την παιδική θα ήταν κάποιο που θα ήθελε να παίξει μαζί του. Και αυτή η απόρριψη είναι μέσα στο πρόγραμμα, όπως και ο δικός μου πολλές φορές θα πει όχι σε παιδί, και εκεί θα προσπαθήσω να επέμβω (ίσως να μην πρέπει βέβαια) κυρίως αν δω πως είναι ένα παιδί καινούριο στην πλατεία. Μη στεναχωριέσαι αν του λένε όχι γιατί ο ίδιος το καταλαβαίνει, λίγα παιδιά έχουν αυτό τον παρορμητισμό που έχει ο γιος σου και ο γιος μου, οπότε αυτό ίσως ''τρομάζει '' τα άλλα παιδιά, κυρίως στην ηλικία που είναι το παιδάκι σου τώρα. Το καλό με τον χαρακτήρα αυτό είναι πως ποτέ δεν θα έχεις έννοια αν το παιδί σου θα περάσει καλά κάπου που θα πάτε γιατί αν έχει παιδιά σίγουρα θα βρει παρέα, σε έναν χρόνο από τώρα θα δεις πως οι αντιδράσεις αυτές που περιγράφεις από τα άλλα παιδιά θα ελαττωθούν και το σύνηθες θα είναι να λαμβάνει θετική απάντηση και να περνάει καλά.

Εγώ έχω πετύχει τον γιο μου στα δύο του να κυνηγάει παιδάκι να το πάρει αγκαλιά , το άλλο έτρεχε γιατί τρόμαξε από το δικό μου που πήγε χείμαρρος για αγκαλιά και ο γιος μου έτρεχε και γελούσε γιατί νόμιζε πως το άλλο παιδάκι παίζει.

On 7/10/2021 at 11:19 AM, Έσπερος said:

Μα αυτό είναι το θέμα, δεν καταλαβαίνω τι εννοουμε παίζουν μαζί σ αυτήν την ηλικία κ τι εννοουμε ότι έρχονται σε επαφή με παιδάκια στην παιδική χαρά που υποτίθεται ότι είναι η βασική μας έλλειψη. Απλώς δλδ το ότι είναι στην τσουλήθρα κ κάνουν με τη σειρά κ συνυπαρχουν ή παρατηρεί το ένα το άλλο κ μιμούνται; ή περιμένουμε κάτι άλλο; Πχ πρέπει να πηγαίνει να τα ρωτάει πώς τα λενε; γιατί δεν έρχεται και κανένα να μιλήσει σ εμάς. προσπαθώ να καταλάβω τι θα έπρεπε να κάνει αλλά από τη συμπεριφορά των άλλων παιδιών δεν καταλαβαίνω. ούτε ξέρω τι θέλουν οι άλλοι γονείς. πχ βλέπουμε παιδάκια με μπαλίτσα. να τα πλησιάσουμε ή όχι; γιατί δεν βλέπω και γύρω μου κανέναν γονιό απεγνωσμένο να ψάχνει για παρέα για το παθδι του. Αυτός ηταν κι ο λόγος που από πριν τον κορονοιο πηγαίναμε σπάνια, γιατί δεν βλέπαμε γονείς να δείχνουν ότι θέλουν αλληλεπίδραση κ καταλήγαμε να παίζουμε πάλι μόνοι μας. 

κοίτα, ποτέ δεν σκέφτηκα πως θα προσεγγίσουμε ένα άλλο παιδί για παιχνίδι γιατί με το γιο μου δεν χρειάστηκε να το κάνω καθώς πήγαινε πάντα μόνος του, όμως πιστεύω πως τα παιδιά παραδειγματίζονται από εμάς, εγώ πχ είμαι όπως έχω πει αυτή η ενοχλητική κυριούλα που μπορεί να σου πιάσει κουβέντα στο άσχετο...εεεεε το ίδιο κάνει και το παιδί μου, είναι το πιτσιρικάς που μπορεί να δει το πατίνι του γιου σου να του αρέσει και να του πιάσει ''συζήτηση'' για αυτό. Πρέπει πρώτα εσύ να το δεις πιο χαλαρά, να κοινωνικοποιηθείς πρώτα εσύ και έπειτα το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

κοίτα, ποτέ δεν σκέφτηκα πως θα προσεγγίσουμε ένα άλλο παιδί για παιχνίδι γιατί με το γιο μου δεν χρειάστηκε να το κάνω καθώς πήγαινε πάντα μόνος του, όμως πιστεύω πως τα παιδιά παραδειγματίζονται από εμάς, εγώ πχ είμαι όπως έχω πει αυτή η ενοχλητική κυριούλα που μπορεί να σου πιάσει κουβέντα στο άσχετο...εεεεε το ίδιο κάνει και το παιδί μου, είναι το πιτσιρικάς που μπορεί να δει το πατίνι του γιου σου να του αρέσει και να του πιάσει ''συζήτηση'' για αυτό. Πρέπει πρώτα εσύ να το δεις πιο χαλαρά, να κοινωνικοποιηθείς πρώτα εσύ και έπειτα το παιδί.

Εγω το σκέφτομαι 100 φορές πριν μιλήσω σε κάποιον, τι μου λες τώρα… Και στο σχολείο πχ όταν ήμουν καινούργια, δύσκολα μιλούσα γιατί δεν ήξερα αν ενοχλώ. Και όπου δοκίμαζα να πάω που δεν ήξερα κόσμο, και στην Αγγλία κ στο νησί, σε χορωδίες, χορό, μέχρι σε ομάδα εγκύων που προφανώς ήταν για να μιλάς, εγω καθόμουν σε μια γωνία κι έλεγα μόνο καλημέρα. Μετά βέβαια άπαξ κ μου δώσει κάποιος θάρρος, δεν βάζω γλώσσα μέσα μου. Οπότε στην παιδική κ σε παραλίες, ρίχνω κλέφτες ματιές να ω τη διάθεση, κ αναλόγως προσπαθώ να προσεγγίσω, αλλά παρα πολύ διστακτικά. Μετά αγχώνομαι μήπως απο το πολύ κοίταγμα με θεωρήσουν αδιάκριτη κ σταματάω. 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Δεν νομίζω ότι ο κορονοϊός μας δίδαξε σαν κοινωνία τίποτα. Βλέπαμε πριν την πανδημία την κουλτούρα που είχαν οι Ασιάτες, και μας φαίνοταν περίεργη. Θα περίμενα, μετά από την εμπειρία της πανδημίας, να μας μείνει κάτι από όλο αυτό. Προφανώς δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Ίσως θα πρέπει κάποτε να ξεκινήσει στα σοβαρά ένα μάθημα υγιεινής στα σχολεία, μπας και αλλάξει κάτι, όπως κάπως άλλαξε για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα με τις αντίστοιχες εκστρατείες την εποχή του aids. Να καταλαβαίνουν τουλάχιστον τα νέα παιδιά, ότι δεν υπάρχει "κρύωμα", τι σημαίνει ίωση κλπ.

 

Το ότι δεν γίναμε σαν τους Ασιάτες , κάτι που προφανώς θα επιθυμούσες, δεν σημαίνει ότι είμαστε αδιάφοροι και ανεύθυνοι. Πραγματικά, νομίζω ότι θα χαιρόσουν αν μας σημάδευαν ελεύθεροι σκοπευτές , αν πηγαίναμε να βγούμε με δέκατα από το σπίτι. Νόμιζα ότι φοβόσουν πολύ τον κοβιντ, αλλά τελικά φοβάσαι την οποιαδήποτέ αρρώστια. Καλό όμως είναι να μην κάνουμε εδώ προβολή τις δικές μας φοβίες. Ξινές της βγήκαν οι διακοπές της κοπέλας με τόση γκρίνια και μουρμούρα. Τίποτα ανεύθυνο δεν έχει περιγράψει ως τώρα, αλλά έχει κολλήσει η βελόνα.

Μαγιόπουλος μη διαβάζεις άλλο εδώ! Ό,τι σου λέει η παιδίατρος! Have fun!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Yovanna είπε:

Το ότι δεν γίναμε σαν τους Ασιάτες , κάτι που προφανώς θα επιθυμούσες, δεν σημαίνει ότι είμαστε αδιάφοροι και ανεύθυνοι. Πραγματικά, νομίζω ότι θα χαιρόσουν αν μας σημάδευαν ελεύθεροι σκοπευτές , αν πηγαίναμε να βγούμε με δέκατα από το σπίτι. Νόμιζα ότι φοβόσουν πολύ τον κοβιντ, αλλά τελικά φοβάσαι την οποιαδήποτέ αρρώστια. Καλό όμως είναι να μην κάνουμε εδώ προβολή τις δικές μας φοβίες. Ξινές της βγήκαν οι διακοπές της κοπέλας με τόση γκρίνια και μουρμούρα. Τίποτα ανεύθυνο δεν έχει περιγράψει ως τώρα, αλλά έχει κολλήσει η βελόνα.

Μαγιόπουλος μη διαβάζεις άλλο εδώ! Ό,τι σου λέει η παιδίατρος! Have fun!

 

Αν πιστεύεις ότι η κουλτούρα είναι οι ακριβές κρέμες για το πρόσωπο και τα αρώματα, αλλά όχι η προστασία των γύρω μας, και ότι το να μην τραβολογάς το άρρωστο παιδί σου σε εστιατόρεια εν μέσω πανδημίας ισοδυναμεί με χούντα και ελεύθερους σκοπευτές, τι να πω; Μας χωρίζει άβυσσος. Εξάλλου είσαι από τους εργοδότες που για να εξασφαλίσουν το άρωμα των 200 ευρώ απαιτούν από τους εργαζόμενους να έρχοναι άρρωστοι στη δουλειά, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω τι θέλει να πει η αργκ , και αυτό που λέει ότι δεν ανεχόμαστε από τους άλλους τα λάθη αλλά είμαστε ανεκτικοί όταν τα κάνουμε εμείς γενικά έχει δίκιο, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω πως η Μαγιοπούλα όπως τα λέει δεν έκανε κάτι ακραίο, δεν είναι όλα άσπρο μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

 

Αν πιστεύεις ότι η κουλτούρα είναι οι ακριβές κρέμες για το πρόσωπο και τα αρώματα, αλλά όχι η προστασία των γύρω μας, και ότι το να μην τραβολογάς το άρρωστο παιδί σου σε εστιατόρεια εν μέσω πανδημίας ισοδυναμεί με χούντα και ελεύθερους σκοπευτές, τι να πω; Μας χωρίζει άβυσσος. Εξάλλου είσαι από τους εργοδότες που για να εξασφαλίσουν το άρωμα των 200 ευρώ απαιτούν από τους εργαζόμενους να έρχοναι άρρωστοι στη δουλειά, σωστά; 

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις. Έπεσες πολύ χαμηλά, ακόμη και για σένα. Ντροπή, μόνο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν πιστεύεις ότι η κουλτούρα είναι οι ακριβές κρέμες για το πρόσωπο και τα αρώματα, αλλά όχι η προστασία των γύρω μας, και ότι το να μην τραβολογάς το άρρωστο παιδί σου σε εστιατόρεια εν μέσω πανδημίας ισοδυναμεί με χούντα και ελεύθερους σκοπευτές, τι να πω; Μας χωρίζει άβυσσος. Εξάλλου είσαι από τους εργοδότες που για να εξασφαλίσουν το άρωμα των 200 ευρώ απαιτούν από τους εργαζόμενους να έρχοναι άρρωστοι στη δουλειά, σωστά; 

Ποια?η γιοβαννα το κάνει αυτό?χα χα.

Μήπως θες να κρατήσω το τρίχρονο με αρνητικό μοριακο απυρετο κ χωρίς κανένα σύμπτωμα από χθες δέκα μέρες καραντίνα?

 

πρίν από 30 λεπτά , Yovanna είπε:

Το ότι δεν γίναμε σαν τους Ασιάτες , κάτι που προφανώς θα επιθυμούσες, δεν σημαίνει ότι είμαστε αδιάφοροι και ανεύθυνοι. Πραγματικά, νομίζω ότι θα χαιρόσουν αν μας σημάδευαν ελεύθεροι σκοπευτές , αν πηγαίναμε να βγούμε με δέκατα από το σπίτι. Νόμιζα ότι φοβόσουν πολύ τον κοβιντ, αλλά τελικά φοβάσαι την οποιαδήποτέ αρρώστια. Καλό όμως είναι να μην κάνουμε εδώ προβολή τις δικές μας φοβίες. Ξινές της βγήκαν οι διακοπές της κοπέλας με τόση γκρίνια και μουρμούρα. Τίποτα ανεύθυνο δεν έχει περιγράψει ως τώρα, αλλά έχει κολλήσει η βελόνα.

Μαγιόπουλος μη διαβάζεις άλλο εδώ! Ό,τι σου λέει η παιδίατρος! Have fun!

Τόση κακία πια!έλεος!ντροπή και αίσχος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν πιστεύεις ότι η κουλτούρα είναι οι ακριβές κρέμες για το πρόσωπο και τα αρώματα, αλλά όχι η προστασία των γύρω μας, και ότι το να μην τραβολογάς το άρρωστο παιδί σου σε εστιατόρεια εν μέσω πανδημίας ισοδυναμεί με χούντα και ελεύθερους σκοπευτές, τι να πω; Μας χωρίζει άβυσσος. Εξάλλου είσαι από τους εργοδότες που για να εξασφαλίσουν το άρωμα των 200 ευρώ απαιτούν από τους εργαζόμενους να έρχοναι άρρωστοι στη δουλειά, σωστά; 

Μοριακό πάντως η κοπέλα έκανε κ πλέον είναι κ απυρετο το παιδάκι της..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

 

 Εξάλλου είσαι από τους εργοδότες που για να εξασφαλίσουν το άρωμα των 200 ευρώ απαιτούν από τους εργαζόμενους να έρχοναι άρρωστοι στη δουλειά, σωστά; 

Άστοχο και προσβλητικό το λιγότερο. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και παραπάνω. Όσο πιο αποστειρωμένα ζεις, τόσο πιο πολύ αρρωσταίνεις. Δε λέω φυσικά να πηγαίνουμε σε κορωνοπάρτυ και μέρη με συνωστισμό, να κυκλοφορούμε με συμπτώματα κλπ. (σπεύδω να το διευκρινίσω για να μην μπει κανείς στον κόπο να τα υπενθυμίσει:-o). Αν κάποιος θέλει να ζει σε πλήρως αποστειρωμένο και προφυλαγμένο περιβάλλον, να ξέρει ότι δε γίνεται απόλυτα και δεν είναι και υγιές. Αλλιώς θα πρέπει να αλλάξει κατά πολύ ο ίδιος την ζωή του και να γίνει εντελώς αντικοινωνικός. Είπαμε να είμαστε προσεκτικοί, να μην πάμε επισκέψεις ή κοντά σε άλλους άρρωστοι, με πυρετό στο σχολείο κλπ. αλλά όλα έχουν κι ένα όριο. 

Επίσης θα έλεγα εγώ να μη βιαζόμαστε τόσο να κρίνουμε τους άλλους και να μην είμαστε τόσο απόλυτοι. Καλό μας κάνει. ;-)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , love kids είπε:

Είπαμε να είμαστε προσεκτικοί, να μην πάμε επισκέψεις ή κοντά σε άλλους άρρωστοι, με πυρετό στο σχολείο κλπ.

Μα το θέμα είναι ότι ακριβώς αυτό κάνουν πολλοί. Πάνε επισκέψεις με βήχα κ συνάχι επειδή «κρύωσαν» αλλά «δεν έχουν ίωση», πάνε στο σχολείο με διαφορα συμπτώματα ακόμα κ μεγάλα παιδιά που μπορπυν να μείνουν μόνα συο σπίτι, εργαζόμενοι πάνε (κι εγω το έχω κάνει) στη δουλειά με αρχικά συμπτώματα κρυολογήματος γιατί «ενταξει ξέρω, ένα συναχακι είναι κ ένας πονόλαιμος, θα κάνει τρεις μέρες τον κυκλο του» (κι εγω το έχω πει), πάμε σε θέατρα, κινηματογράφους, τραπέζια, πάρτι, γιατί «ενταξει καλά αισθάνομαι, δεν έχω πυρετό» κλπ. Όμως αυτό για μια έγκυο, έναν ανοσοκατεσταλμένοι (πολλοί με αυτοάνοσα παίρνουν ανοσοκατασταλτικά κ είναι κατά τ αλλα δραστήριοι άνθρωποι, όχι του θανατά), μια οικογένεια με βρέφος ή νηπιο, μπορεί να είναι μεγάλο πρόβλημα. Πρόβλημα θα είναι κ για κάποιον που πολύ απλα δεν παίρνει εύκολα αδειες από τη δουλειά, για καθαρα πρακτικπυσ λόγους δηλαδή. Δεν ζούμε σε γυάλα σημαίνει ότι αφήνουμε τα παιδιά μας να παίξουν στη φύση, στο χώμα, την άμμο, να χαϊδέψουν ζώα, ακόμα κ κάτι από κάτω να φάνε που λέει ο λόγος, δεν τα κυνηγάμε όλη μέρα να πλένουν χέρια επειδή έπιασαν κάτι, δεν τα κουκουλώνουμε με μπουφάν κ σκουφιά με το πρώτο κρύο ή με στολή βεδουίνου με τον πρώτο ήλιο, ακριβως για να είναι σε επαφη με όλα τα στοιχεία της φύσης. Οι ίδιοι βέβαια που σου λενε για τη γυάλα, συνήθως είναι αυτοί που δεν θέλουν τα χώματα κ τα χαλίκια  κ τα παπούτσια στο σπίτι κ φοράνε δέκα στρώσεις ρούχα γιατί έχει κρύο. Προφανώς όλοι θα περάσουμε ένα δυο κρυολογήματα το χρόνο κ ίσως κολλησουμε κ γρίπη κ ίσως ένα παιδάκι κολλήσει κ κάτι άλλο, αλλα δεν μπορώ να δεχτω ότι θεωρούμε φυσιολογικό να είναι το μισό χρόνο άρρωστο ένα παιδί 2-5 ετών επειδή κολλαει στο σχολείο κ στα πάρτι κ οπουδήποτε αλλού, επειδή κάποιοι δεν θέλουν να μπουν σε γυαλα. Κι εγω δεν θέλω να γίνουμε ασιάτες με τις μάσκες, αλλα κάτι να μας μείνει για τη μετάδοση ιών σε κλειστούς χώρους, είτε μιλάμε για χειμώνα είτε μιλάμε για καλοκαίρι, θα ήταν χρησιμο. αλλα δεν βλέπω να μένει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο καθένας κάνει ότι νομίζει σωστό για την οικογένειά του. Πάντως εγώ, που δεν είμαι καθόλου φοβική και δεν είμαι από αυτούς που έκλεισαν το παιδί μέσα κατά τη διάρκεια του λοκντάουν, ποτέ μα ποτέ δεν θα διανοούμουν να ξεκινήσω διακοπές αν ανέβαζε πυρετό. Όχι λόγω κόβιντ αλλά γενικά. Δεν θα σκεφτόμουν τόσο τους άλλους (ανάλογα με τις συνθήκες του μέρους που πηγαίναμε βέβαια) όσο την ταλαιπωρία του παιδιού και την επικινδυνότητα αυτό που έχει να εξελιχθεί σε κάτι σοβαρό. Η διακοπές υποτίθεται πρέπει να είναι ξέγνοιαστες. 

Link to comment
Share on other sites

Υπήρξαν καλοκαιρινές μας διακοπές που πήγαν στράφι γιατί άλλος γονιός θεώρησε αμελητέο να περιορίσει/παρακολουθήσει το παιδί του και να μας ενημερώσει οτι έκανε μια μέρα πριν εμετό και πυρετό. Και έτσι βρεθήκαμε με ένα δίχρονο που ξέρναγε, χτύπησε 39αρια για 4 ημέρες, κόλλησε και εμένα και τη μητέρα μου (άλλες τέσσερις ημέρες) δεκαπενταύγουστο, στη Χαλκιδική, με γιατρούς εξαφανισμένους. Όχι μόνο εμάς, αλλά ακόμα 4-5 οικογένειες που τα παιδιά έκαναν παρέα. 

 

Όταν λοιπόν μια μαμά γράφει ότι ξεκινάει για διακοπές με ένα νήπιο το οποίο μόλις πριν λίγο είχε ψηλό πυρετό, πρακτικά δεν γνωρίζει που οφείλεται, και η ίδια νιώθει ακόμα κάποια ανασφάλεια για το αν είναι covid ή όχι, νομίζω είναι λογικό και επόμενο να δημιουργήσει αντιδράσεις. Και εμένα άσχημα μου χτύπησε να είμαι ειλικρινής. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που αποστειρώνω τα πάντα (ούτε καν όμως) και ακόμα και με τον covid σε σχέση με άλλους χαλαρά το αντιμετωπίσαμε. Παρ'ολα αυτά, οπως η @Mary1976 δε θα ξεκινούσα καν για διακοπές με παιδί που έκανε πυρετό, και μόνο με το φόβο να εξελιχθεί σε κάτι σοβαρότερο και να μην έχω άμεση πρόσβαση σε νοσοκομείο. Άλλο να το πάθεις όσο είσαι σε διακοπές, άλλο να ξεκινήσεις με "ιστορικό".

 

Πραγματικά εύχομαι να είναι κάτι παροδικό και ελαφρύ @μαγιοπουλας καταλαβαίνω ότι χρειάζεστε όλοι σας διακοπές καθώς έχετε δύσκολα μπροστά σας. Προσοχή μόνο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα το θέμα είναι ότι ακριβώς αυτό κάνουν πολλοί. Πάνε επισκέψεις με βήχα κ συνάχι επειδή «κρύωσαν» αλλά «δεν έχουν ίωση», πάνε στο σχολείο με διαφορα συμπτώματα ακόμα κ μεγάλα παιδιά που μπορπυν να μείνουν μόνα συο σπίτι, εργαζόμενοι πάνε (κι εγω το έχω κάνει) στη δουλειά με αρχικά συμπτώματα κρυολογήματος γιατί «ενταξει ξέρω, ένα συναχακι είναι κ ένας πονόλαιμος, θα κάνει τρεις μέρες τον κυκλο του» (κι εγω το έχω πει), πάμε σε θέατρα, κινηματογράφους, τραπέζια, πάρτι, γιατί «ενταξει καλά αισθάνομαι, δεν έχω πυρετό» κλπ. Όμως αυτό για μια έγκυο, έναν ανοσοκατεσταλμένοι (πολλοί με αυτοάνοσα παίρνουν ανοσοκατασταλτικά κ είναι κατά τ αλλα δραστήριοι άνθρωποι, όχι του θανατά), μια οικογένεια με βρέφος ή νηπιο, μπορεί να είναι μεγάλο πρόβλημα. Πρόβλημα θα είναι κ για κάποιον που πολύ απλα δεν παίρνει εύκολα αδειες από τη δουλειά, για καθαρα πρακτικπυσ λόγους δηλαδή. Δεν ζούμε σε γυάλα σημαίνει ότι αφήνουμε τα παιδιά μας να παίξουν στη φύση, στο χώμα, την άμμο, να χαϊδέψουν ζώα, ακόμα κ κάτι από κάτω να φάνε που λέει ο λόγος, δεν τα κυνηγάμε όλη μέρα να πλένουν χέρια επειδή έπιασαν κάτι, δεν τα κουκουλώνουμε με μπουφάν κ σκουφιά με το πρώτο κρύο ή με στολή βεδουίνου με τον πρώτο ήλιο, ακριβως για να είναι σε επαφη με όλα τα στοιχεία της φύσης. Οι ίδιοι βέβαια που σου λενε για τη γυάλα, συνήθως είναι αυτοί που δεν θέλουν τα χώματα κ τα χαλίκια  κ τα παπούτσια στο σπίτι κ φοράνε δέκα στρώσεις ρούχα γιατί έχει κρύο. Προφανώς όλοι θα περάσουμε ένα δυο κρυολογήματα το χρόνο κ ίσως κολλησουμε κ γρίπη κ ίσως ένα παιδάκι κολλήσει κ κάτι άλλο, αλλα δεν μπορώ να δεχτω ότι θεωρούμε φυσιολογικό να είναι το μισό χρόνο άρρωστο ένα παιδί 2-5 ετών επειδή κολλαει στο σχολείο κ στα πάρτι κ οπουδήποτε αλλού, επειδή κάποιοι δεν θέλουν να μπουν σε γυαλα. Κι εγω δεν θέλω να γίνουμε ασιάτες με τις μάσκες, αλλα κάτι να μας μείνει για τη μετάδοση ιών σε κλειστούς χώρους, είτε μιλάμε για χειμώνα είτε μιλάμε για καλοκαίρι, θα ήταν χρησιμο. αλλα δεν βλέπω να μένει κάτι. 

Και να δεχτώ τα παιδικά πάρτυ, συναθροίσεις κλπ. που είναι λογικό, πόσο εύκολο είναι για όλους να λείπουν από τη δουλειά τους αν έχουν συνάχι ή βήχα; Στο δημόσιο ίσως μπορεί κάποιος να λείπει με το παραμικρό. Στον ιδιωτικό τομέα όμως;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , love kids είπε:

Και να δεχτώ τα παιδικά πάρτυ, συναθροίσεις κλπ. που είναι λογικό, πόσο εύκολο είναι για όλους να λείπουν από τη δουλειά τους αν έχουν συνάχι ή βήχα; Στο δημόσιο ίσως μπορεί κάποιος να λείπει με το παραμικρό. Στον ιδιωτικό τομέα όμως;

 

Νομίζω ότι αυτό εννοεί η Έσπερος όταν λέει να μας μείνει και κάτι μετά το COVID. Και σε εμάς παλαιότερα στο γραφείο (ιδιωτικό) υπήρχε η νοοτροπία "έλα μωρέ, λίγα δέκατα ανέβασα δεν έγινε και τίποτα". Αυτό πλέον ούτε για αστείο. Θερμομέτρηση στην είσοδο και αν δεν φαίνεσαι και πολύ καλά, σπίτι σου. Μακάρι να συνεχιστεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , love kids είπε:

Και να δεχτώ τα παιδικά πάρτυ, συναθροίσεις κλπ. που είναι λογικό, πόσο εύκολο είναι για όλους να λείπουν από τη δουλειά τους αν έχουν συνάχι ή βήχα; Στο δημόσιο ίσως μπορεί κάποιος να λείπει με το παραμικρό. Στον ιδιωτικό τομέα όμως;

Μα ουυε στο δημόσιο λείπεις με το παραμικρό. Εμείς χωρίς χαρτι γιατρού μια μέρα  λείπουμε, αν είναι για συνεχόμενες πρέπει να πας σε γιατρό, που προφανώς δεν πας αν εχεις απλώς ένα κλασικό κρυολόγημα. Και ο γονιός αρρώστου παιδιού άδεια λόγω ασθένειας τέκνου χωρίς χαρτι γιατρού δεν παίρνει, που κ πάλι δεν πας αν είναι κάτι υπό έλεγχο. Δεν παύει όμως να είναι προβληματική κατάσταση αυτό, γιατί οι ιώσεις έτσι ανακυκλώνονται σε σχολεία κ χώρους εργασίας. 

πρίν από 8 λεπτά , vtgian είπε:

 

Νομίζω ότι αυτό εννοεί η Έσπερος όταν λέει να μας μείνει και κάτι μετά το COVID. Και σε εμάς παλαιότερα στο γραφείο (ιδιωτικό) υπήρχε η νοοτροπία "έλα μωρέ, λίγα δέκατα ανέβασα δεν έγινε και τίποτα". Αυτό πλέον ούτε για αστείο. Θερμομέτρηση στην είσοδο και αν δεν φαίνεσαι και πολύ καλά, σπίτι σου. Μακάρι να συνεχιστεί.

Μια συνάδελφος μου πολύ σχολαστική με τον covid, περηφανευόταν σε κάποια από τις σύντομες φάσεις που ήμασταν ανοιχτά, γιατί ο γιος της είχε συνάχι κ δεν ήθελε να πάει στα αγγλικά κ τον έστειλε γθατι ακούς εκεί ήθελε να λουφάρει το παλιόπαιδο. κ λογικά θα τον έστειλε κ σχολείο με συνάχι. κ η ίδια θα ερχόταν αν είχε κολλήσει γιατί είναι ντροπή να λείπεις από τη δουλειά σου. κι η ίδια κατέκρινε συναδελφο που έλειψε μια βδομάδα γιατί η κόρη του είχε έντονο πυρετό κ συμπτώματα γαστρεντερίτιδας για μέρες, είχε κάνει σελφ κ έβγαινε αρνητικό, αλλά ο άνθρωπος είπε να μείνει λίγο μην φέρει τίποτα στο σχολείο κ ψαχνόμαστε όλοι κ προφανώς ήταν κι αυτό μεγάλη ντροπή κ ασυνειδησία….

 

λιγες μέρες πριν έρθουν οι γονείς μου τώρα,  είχε κρυολογήσει σχετικά έντονα η αδερφή μου. είπα κάποια στιγμή στη μαμα μου να προσέχουν μην κολλήσουν κάτι πριν το ταξίδι κ η απάντηση ήταν «τι λες μωρέ που θα φοβηθώ μην με κολλήσει το παιδί μου, εδώ δεν ξέρουμε ποιον συναντάμε στα καταστήματα». γθατι προφανώς πιο εύκολα κολλάς σε ένα κατάστημα που πας με μάσκα για 5 λεπτά παρα από τον στενό συγγενή σου που έρχεται για τραπέζι σπίτι κ θα κάτσει ώρες προφανώς χωρίς μάσκα κ μάλλον θα αγκαλιάσεις κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , vtgian είπε:

Υπήρξαν καλοκαιρινές μας διακοπές που πήγαν στράφι γιατί άλλος γονιός θεώρησε αμελητέο να περιορίσει/παρακολουθήσει το παιδί του και να μας ενημερώσει οτι έκανε μια μέρα πριν εμετό και πυρετό. Και έτσι βρεθήκαμε με ένα δίχρονο που ξέρναγε, χτύπησε 39αρια για 4 ημέρες, κόλλησε και εμένα και τη μητέρα μου (άλλες τέσσερις ημέρες) δεκαπενταύγουστο, στη Χαλκιδική, με γιατρούς εξαφανισμένους. Όχι μόνο εμάς, αλλά ακόμα 4-5 οικογένειες που τα παιδιά έκαναν παρέα. 

 

Όταν λοιπόν μια μαμά γράφει ότι ξεκινάει για διακοπές με ένα νήπιο το οποίο μόλις πριν λίγο είχε ψηλό πυρετό, πρακτικά δεν γνωρίζει που οφείλεται, και η ίδια νιώθει ακόμα κάποια ανασφάλεια για το αν είναι covid ή όχι, νομίζω είναι λογικό και επόμενο να δημιουργήσει αντιδράσεις. Και εμένα άσχημα μου χτύπησε να είμαι ειλικρινής. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που αποστειρώνω τα πάντα (ούτε καν όμως) και ακόμα και με τον covid σε σχέση με άλλους χαλαρά το αντιμετωπίσαμε. Παρ'ολα αυτά, οπως η @Mary1976 δε θα ξεκινούσα καν για διακοπές με παιδί που έκανε πυρετό, και μόνο με το φόβο να εξελιχθεί σε κάτι σοβαρότερο και να μην έχω άμεση πρόσβαση σε νοσοκομείο. Άλλο να το πάθεις όσο είσαι σε διακοπές, άλλο να ξεκινήσεις με "ιστορικό".

 

Πραγματικά εύχομαι να είναι κάτι παροδικό και ελαφρύ @μαγιοπουλας καταλαβαίνω ότι χρειάζεστε όλοι σας διακοπές καθώς έχετε δύσκολα μπροστά σας. Προσοχή μόνο.

 

 

Εντάξει κ μένα με ξένισε το φεύγω για διακοπές με 38.5 πυρετό, το ομολογώ. υπάρχει όμως και καλύτερος τρόπος από αυτό. 

 

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν πιστεύεις ότι η κουλτούρα είναι οι ακριβές κρέμες για το πρόσωπο και τα αρώματα, αλλά όχι η προστασία των γύρω μας, και ότι το να μην τραβολογάς το άρρωστο παιδί σου σε εστιατόρεια εν μέσω πανδημίας ισοδυναμεί με χούντα και ελεύθερους σκοπευτές, τι να πω; Μας χωρίζει άβυσσος. Εξάλλου είσαι από τους εργοδότες που για να εξασφαλίσουν το άρωμα των 200 ευρώ απαιτούν από τους εργαζόμενους να έρχοναι άρρωστοι στη δουλειά, σωστά;

πρίν από 43 λεπτά , vtgian είπε:

Υπήρξαν καλοκαιρινές μας διακοπές που πήγαν στράφι γιατί άλλος γονιός θεώρησε αμελητέο να περιορίσει/παρακολουθήσει το παιδί του και να μας ενημερώσει οτι έκανε μια μέρα πριν εμετό και πυρετό. Και έτσι βρεθήκαμε με ένα δίχρονο που ξέρναγε, χτύπησε 39αρια για 4 ημέρες, κόλλησε και εμένα και τη μητέρα μου (άλλες τέσσερις ημέρες) δεκαπενταύγουστο, στη Χαλκιδική, με γιατρούς εξαφανισμένους. Όχι μόνο εμάς, αλλά ακόμα 4-5 οικογένειες που τα παιδιά έκαναν παρέα. 

 

Όταν λοιπόν μια μαμά γράφει ότι ξεκινάει για διακοπές με ένα νήπιο το οποίο μόλις πριν λίγο είχε ψηλό πυρετό, πρακτικά δεν γνωρίζει που οφείλεται, και η ίδια νιώθει ακόμα κάποια ανασφάλεια για το αν είναι covid ή όχι, νομίζω είναι λογικό και επόμενο να δημιουργήσει αντιδράσεις. Και εμένα άσχημα μου χτύπησε να είμαι ειλικρινής. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που αποστειρώνω τα πάντα (ούτε καν όμως) και ακόμα και με τον covid σε σχέση με άλλους χαλαρά το αντιμετωπίσαμε. Παρ'ολα αυτά, οπως η @Mary1976 δε θα ξεκινούσα καν για διακοπές με παιδί που έκανε πυρετό, και μόνο με το φόβο να εξελιχθεί σε κάτι σοβαρότερο και να μην έχω άμεση πρόσβαση σε νοσοκομείο. Άλλο να το πάθεις όσο είσαι σε διακοπές, άλλο να ξεκινήσεις με "ιστορικό".

 

Πραγματικά εύχομαι να είναι κάτι παροδικό και ελαφρύ @μαγιοπουλας καταλαβαίνω ότι χρειάζεστε όλοι σας διακοπές καθώς έχετε δύσκολα μπροστά σας. Προσοχή μόνο.

 

 

Εντάξει κ εμένα με ξένισε το φεύγουμε για διακοπές με το να παιδί να έχει 38.5 πυρετό. Το ομολογώ.

 

Ωστόσο υπάρχει και καλύτερος τρόπος από αυτό. Επίθεση παντού;;;

 

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν πιστεύεις ότι η κουλτούρα είναι οι ακριβές κρέμες για το πρόσωπο και τα αρώματα, αλλά όχι η προστασία των γύρω μας, και ότι το να μην τραβολογάς το άρρωστο παιδί σου σε εστιατόρεια εν μέσω πανδημίας ισοδυναμεί με χούντα και ελεύθερους σκοπευτές, τι να πω; Μας χωρίζει άβυσσος. Εξάλλου είσαι από τους εργοδότες που για να εξασφαλίσουν το άρωμα των 200 ευρώ απαιτούν από τους εργαζόμενους να έρχοναι άρρωστοι στη δουλειά, σωστά; 

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο δεν μπορούμε να εκφράσουμε την άποψη μας με ευγένεια, ακόμα κι άκρως αντίθετη να είναι.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ζητήσω συγγνώμη, γιατί σαν μάνα βαρέθηκα. Βαρέθηκα 17 χρόνια τις απλήρωτες άδειες γιατί είχα παιδί άρρωστο και ο εργοδότης και η ηλίθια νομοθεσία δεν το έκρινε πρόβλημα, βαρέθηκα τις φίλες με γαϊδούρια εργοδότες να πηγαίνουν στη δουλειά με ίωση γιατί τρέμουν να ζητήσουν αναρρωτικές μην γραφτούν στα μαύρα κατάστιχα, βαρέθηκα τις μανάδες που κουνάνε το δάχτυλο στις εργαζόμενες που στέλνουν το παιδί με συμπτώματα στο σχολείο γιατί αλλιώς καραδοκεί η απόλυση, αλλά οι ίδιες αυτές που κρίνουν δε θα χαλάσουν την αναψυχή τους όταν έχουν άρρωστο παιδί.

Μπορεί να μην επηρεαζόμαστε όλες το ίδιο. Μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι που τρώνε τα έτοιμα, που έχουν κληρονομήσει περιουσίες, που δεν εργάζονται, που δεν πιστεύουν στις αρρώστειες. Μετά από τόσα χρόνια ταλαιπωρίας, βαρέθηκα να είμαι politically correct για να μη θίξω ανθρώπους που ταλαιπωρούν τους άλλους για την δική τους άνεση.

Και για να μην παρεξηγηθώ, καταλαβαίνω τη μαμά που γενικά τα έχει φτύσει και θέλει να κάνει διακοπές και με άρρωστο παιδί, δεν καταλαβαίνω ούτε γιατί δεν μπορούσε να φύγει μια μέρα αργότερα να είναι σίγουρο ότι περνάει σε ανάρρωση αφού μιλάμε για χερσαίο προορισμό, και εν πάσει περιπτώση γιατί πρέπει να βγει και να το φωνάξει και να πούμε όλοι μπράβο. Και αναρρωτιέμαι: Βγαίνει εργοδότρια εδώ πέρα και λέει ότι ανακοίνωσε σε ανεμβολίαστο υπάλληλό της, ότι θα πηγαίνουν οι άλλοι υπάλληλοι με συμπτώματα και χωρίς μάσκες στη δουλειά, και αυτός να πεθάνει και δεν ιδρώνει το αυτί του (λες και θα έχει δουλειά μεθαύριο ο άνθρωπος αν αντιμιλήσει). Σκεφτείτε τώρα έναν υπάλληλο που κολλά στις διακοπές του, και έχει έναν εργοδότη με τέτοια έλλειψη κατανόησης. Άσχημο ε; Χάνεις τον ύπνο σου. Ε καλά να σωπαίνουμε στην δουλειά, με το φόβο της απόλυσης, δε χρειάζεται να λέμε και μπράβο σε όλα τα στραβά και απαράδεκτα για τα οποία οι άλλοι καμαρώνουν. Πραγματικά απλά κουράστηκα.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, vtgian said:

Όταν λοιπόν μια μαμά γράφει ότι ξεκινάει για διακοπές με ένα νήπιο το οποίο μόλις πριν λίγο είχε ψηλό πυρετό, πρακτικά δεν γνωρίζει που οφείλεται, και η ίδια νιώθει ακόμα κάποια ανασφάλεια για το αν είναι covid ή όχι, νομίζω είναι λογικό και επόμενο να δημιουργήσει αντιδράσεις

Διαφωνώ. Τι είμαστε εμείς εδώ? Κριτές? Η κοπέλα έχει πάρει οδηγίες από τον γιατρό της. Δηλαδή όταν δεν μας αρέσουν οι οδηγίες , αμφισβητούμε τους γιατρούς?  Αντιδράσεις γιατί? Γύρισε πίσω, έκανε τεστ, και πήρε το οκ να φύγει. το αν κάποιος δεν θα έφευγε διακοπές με άρρωστο παιδί για να μην ταλαιπωρήσει το παιδί ή να μην ταλαιπωρηθεί ο ίδιος, είναι άλλο θέμα. Δεν έβαλε κανέναν σε κίνδυνο και περιέγραψε λες και ήταν υποχρεωμένη , όλες τις κινήσεις τους. Εντελώς απαράδεκτο αυτό που προκλήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , vtgian είπε:

Υπήρξαν καλοκαιρινές μας διακοπές που πήγαν στράφι γιατί άλλος γονιός θεώρησε αμελητέο να περιορίσει/παρακολουθήσει το παιδί του και να μας ενημερώσει οτι έκανε μια μέρα πριν εμετό και πυρετό. Και έτσι βρεθήκαμε με ένα δίχρονο που ξέρναγε, χτύπησε 39αρια για 4 ημέρες, κόλλησε και εμένα και τη μητέρα μου (άλλες τέσσερις ημέρες) δεκαπενταύγουστο, στη Χαλκιδική, με γιατρούς εξαφανισμένους. Όχι μόνο εμάς, αλλά ακόμα 4-5 οικογένειες που τα παιδιά έκαναν παρέα. 

 

Όταν λοιπόν μια μαμά γράφει ότι ξεκινάει για διακοπές με ένα νήπιο το οποίο μόλις πριν λίγο είχε ψηλό πυρετό, πρακτικά δεν γνωρίζει που οφείλεται, και η ίδια νιώθει ακόμα κάποια ανασφάλεια για το αν είναι covid ή όχι, νομίζω είναι λογικό και επόμενο να δημιουργήσει αντιδράσεις. Και εμένα άσχημα μου χτύπησε να είμαι ειλικρινής. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που αποστειρώνω τα πάντα (ούτε καν όμως) και ακόμα και με τον covid σε σχέση με άλλους χαλαρά το αντιμετωπίσαμε. Παρ'ολα αυτά, οπως η @Mary1976 δε θα ξεκινούσα καν για διακοπές με παιδί που έκανε πυρετό, και μόνο με το φόβο να εξελιχθεί σε κάτι σοβαρότερο και να μην έχω άμεση πρόσβαση σε νοσοκομείο. Άλλο να το πάθεις όσο είσαι σε διακοπές, άλλο να ξεκινήσεις με "ιστορικό".

 

Πραγματικά εύχομαι να είναι κάτι παροδικό και ελαφρύ @μαγιοπουλας καταλαβαίνω ότι χρειάζεστε όλοι σας διακοπές καθώς έχετε δύσκολα μπροστά σας. Προσοχή μόνο.

 

 

Εινσι όλα καλά.Ξεπεραστηκε το θέμα.δεν έχει ούτε πυρετό ούτε συμπτώματα.Το Σάββατα τυχαία έκανε εξετάσεις κ εινσι όλες καλές.δεν είχαν ανέβει ούτε καν τα λευκά.Παραμενουμε μακριά απ ολυς.

Με το αυτοκι ητο φορτωμένο κ τα πάντα κλεισμένα χωρις δυνατότητα να φύγουμε μετά δεν ήταν εύκολη η απόφαση.ειναστε κοντά σε στεριά.απο την στιγμή που κρατάω αποστάσεις δεν βλάπτει σε κανέναν.τωρα είμαστε στο δωμάτιο κ ο άντρας μου έχει κατέβει για μπάνιο.πολυ φασαρία για το τίποτα έγινε.ξερω να ζυγίζω τις καταστάσεις κ ακολούθησα συμβουλή γιατρού κ εοδυ.

Θα ήθελα πραγματικά να σταματήσει εδώ το θέμα. Σκύλο μετάνιωσα που το έγραψα.πραγματικα.

Κι εγω δεν υπήρχε περίπτωση να πάω διακοπές με άλλους κ να μην το πω είμαστε μόνοι κ σε απόσταση χωρίς συμπτώματα κ με αρνητικό μοριακο κ εμβολιασμενοι πλήρως!!!

πρίν από 8 λεπτά , Yovanna είπε:

Διαφωνώ. Τι είμαστε εμείς εδώ? Κριτές? Η κοπέλα έχει πάρει οδηγίες από τον γιατρό της. Δηλαδή όταν δεν μας αρέσουν οι οδηγίες , αμφισβητούμε τους γιατρούς?  Αντιδράσεις γιατί? Γύρισε πίσω, έκανε τεστ, και πήρε το οκ να φύγει. το αν κάποιος δεν θα έφευγε διακοπές με άρρωστο παιδί για να μην ταλαιπωρήσει το παιδί ή να μην ταλαιπωρηθεί ο ίδιος, είναι άλλο θέμα. Δεν έβαλε κανέναν σε κίνδυνο και περιέγραψε λες και ήταν υποχρεωμένη , όλες τις κινήσεις τους. Εντελώς απαράδεκτο αυτό που προκλήθηκε.

Η πλειοψηφία θα είχε φύγει χωρίς να κάνει όχι μοριακο,ούτε καν σελφ τεστ .αντέδρασα με την πρώτη ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το ψάχνετε, για να μην κολλήσουμε κάποιον, ασχέτως κορωνοϊου μιλάω, πρέπει να μείνουμε σπίτι 10 μέρες τουλάχιστον, πράγμα ανέφικτο. Δεν μεταδίδουμε τοσο τις μέρες που έχουμε συμπτώματα αλλά κυρίως μια βδομάδα-δεκα μέρες μετά την ανάρρωσή μας. Πιο πιθανό είναι να μας κολλήσει κάποιος που μόλις ανερρωσε, παρά κάποιος με συνάχι και βήχα. Φυσικά δεν θα πας σε δουλειά/σχολείο ή σε μια παράσταση, πάρτυ κλπ με πυρετό, αλλά να περιμένεις δέκα μέρες μετά το πέρας των συμπτωμάτων δεν νομίζω ότι το κάνει κανείς. Οι διακοπές, ειδικα αν δεν είναι με παρέα, είναι άλλο, γιατί μιλάμε για τεράστια ποσά ακύρωσης, όχι τα εισιτήρια μιας παράστασης. Και αν δεν υπήρχε ο κορωνοϊος δεν θα το συζητούσαμε καν, λόγω καλοκαιριού. Απλα τώρα το κακό είναι ότι αν κολλήσει κάποιος τον μπερδεύεις αν είναι κορωνοϊος ή όχι και τρέχει να κάνει τεστ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...