Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , love kids είπε:

Μα διευκρίνισα ότι μιλάω για όταν δοθεί το ok από τους επιστήμονες. Τότε γιατί να διστάσει ο υπέρμαχος του εμβολίου; Εγώ που είχα προβληματισμούς κι εμβολιάστηκα για καθαρά πρακτικούς λόγους, θα το κάνω από τους τελευταίους στο παιδί.

Γιατί βεβαιότητα για τα παιδιά, ειδικά ως προς μακροχρόνιες συνέπειες σ ένα αναπτυσσόμενο οργανισμό δε θα υπάρχει. Βέβαια πιθανότατα μακροχρόνια κουσουρια από την ίδια τη νόσο και σε παιδιά θα αποδειχτεί ότι είναι πολύ πιο συχνά, οπότε πάμε απλά με στατιστικά. Τύπου καλύτερα μια πιθανότητα μυοκαρδιτιδας από εμβόλιο σε εφήβους, παρα μια long covid ή καρδιοπάθειες από νόσηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 1 λεπτό , ΑΡΓΚ είπε:

Γιατί βεβαιότητα για τα παιδιά, ειδικά ως προς μακροχρόνιες συνέπειες σ ένα αναπτυσσόμενο οργανισμό δε θα υπάρχει. Βέβαια πιθανότατα μακροχρόνια κουσουρια από την ίδια τη νόσο και σε παιδιά θα αποδειχτεί ότι είναι πολύ πιο συχνά, οπότε πάμε απλά με στατιστικά. Τύπου καλύτερα μια πιθανότητα μυοκαρδιτιδας από εμβόλιο σε εφήβους, παρα μια long covid ή καρδιοπάθειες από νόσηση.

Σου απάντησα πριν αλλά συγχωνεύτηκαν οι απαντήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως έβλεπα τις προάλλες μια συζήτηση με γιατρούς και ασθενείς για long covid και ομολογω ότι πραγματικά σκιαχτηκα, δεδομένου ότι μιλάνε για ανθρώπους νέους και μάλιστα που το πέρασαν πολλοί στο πόδι. Και έχω και ένα γνωστό που το πέρασε το Πάσχα, και έχει πλέον μόνιμη μη αναστρέψιμη ανάπηρια όπως του είπαν :( Δηλαδή δεν την γλυτώνεις πάντα αν το περάσεις χωρίς ΜΕΘ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Παρεμπιπτόντως έβλεπα τις προάλλες μια συζήτηση με γιατρούς και ασθενείς για long covid και ομολογω ότι πραγματικά σκιαχτηκα, δεδομένου ότι μιλάνε για ανθρώπους νέους και μάλιστα που το πέρασαν πολλοί στο πόδι. Και έχω και ένα γνωστό που το πέρασε το Πάσχα, και έχει πλέον μόνιμη μη αναστρέψιμη ανάπηρια όπως του είπαν :( Δηλαδή δεν την γλυτώνεις πάντα αν το περάσεις χωρίς ΜΕΘ.

Τι ακριβώς αναπηρία απέκτησε αν φυσικά θες να πεις; Και το πέρασε με ήπια συμπτώματα ή νόσησε βαριά;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Παρεμπιπτόντως έβλεπα τις προάλλες μια συζήτηση με γιατρούς και ασθενείς για long covid και ομολογω ότι πραγματικά σκιαχτηκα, δεδομένου ότι μιλάνε για ανθρώπους νέους και μάλιστα που το πέρασαν πολλοί στο πόδι. Και έχω και ένα γνωστό που το πέρασε το Πάσχα, και έχει πλέον μόνιμη μη αναστρέψιμη ανάπηρια όπως του είπαν :( Δηλαδή δεν την γλυτώνεις πάντα αν το περάσεις χωρίς ΜΕΘ.

Αυτή η λογική «θα μάθουμε να ζούμε με τον ιό» αποδείχτηκε τόσο μα τόσο λάθος… ουυε λοκνταουν γλιτώσαμε ούτε οικονομική καταστροφή ούτε θανάτους κ ποιος ξέρει τι άλλο θα βγει στην επιφάνεια με τον long covid… 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , love kids είπε:

Τι ακριβώς αναπηρία απέκτησε αν φυσικά θες να πεις; Και το πέρασε με ήπια συμπτώματα ή νόσησε βαριά;

Πνευμονική ίνωση. Νοσηλεύτηκε λίγες μέρες σε απλό θάλαμο. Γύρω στα πενήντα, χωρίς άλλες παθήσεις, καλή φυσική κατάσταση, μη καπνιστής.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , love kids είπε:

Μα διευκρίνισα ότι μιλάω για όταν δοθεί το ok από τους επιστήμονες. Τότε γιατί να διστάσει ο υπέρμαχος του εμβολίου; Εγώ που είχα προβληματισμούς κι εμβολιάστηκα για καθαρά πρακτικούς λόγους, θα το κάνω από τους τελευταίους στο παιδί.

Ναι, αυτό εννοώ όταν λέω πως όσοι θέλουν εμβολιασμό καθολικό θα είναι περίεργο αν δεν εμβολιάσουν τα παιδιά τους. Σέβομαι την άποψή σου, γιατί συνάδει απόλυτα με τα όσα πιστεύεις (άσχετα αν δε συμφωνώ εγώ απόλυτα), γιατί σε δια ζώσης συζητήσεις είδα άτομα να φάσκουν και να αντιφάσκουν.

Θα άφηνα να περάσει ένα δίμηνο να δω μήπως βγει κάτι.εινσι απόλυτα λογικό αυτό που σου λέω.εχω την εντύπωση ότι ο θυμος σου για την κατάσταση υπερνικα τη λογική .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Θα άφηνα να περάσει ένα δίμηνο να δω μήπως βγει κάτι.εινσι απόλυτα λογικό αυτό που σου λέω.εχω την εντύπωση ότι ο θυμος σου για την κατάσταση υπερνικα τη λογική .

Λανθασμένη η εντύπωσή σου. Κανένας θυμός για την κατάσταση. Όπως τα περίμενα βαίνουν τα πράγματα. Μια χαρά συνεχίζω την ζωή μου δεδομένης της κατάστασης που ζούμε. Όσο για το σχόλιο περί λογικής, δε θα το σχολιάσω καν. Ή μάλλον μόλις το έκανα. 

πρίν από 8 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι όσοι εμβολιαστήκαμε το κάναμε με χαρά και όχι με κάποια επιφύλαξη. Όμως πανδημία έχουμε, χάνονται ένα σωρό ζωές, άνθρωποι καταστρέφονται, ζούμε μισή ζωή και κάπως πρέπει να το παλέψουμε. Το ότι γονιός δεν καταλαβαίνει γιατί θα είχαμε ακόμη μεγαλύτερη επιφύλαξη να εμβολιάσουμε τα παιδιά μας για μια νόσο από την οποία , προς το παρόν τουλάχιστον δεν κινδυνεύουν, για να σώσουμε τον κάθε μεσήλικα που τρέμει για τη ζωούλα του και φοβάται να πάει να τσιμπηθεί, με ξεπερνάει. Υποτίθεται ότι εμείς οι μεγάλοι μπαίνουμε μπροστά για να προστατεύσουμε τα παιδιά, όχι το αντίθετο. Όχι ένα, χίλια εμβόλια θα έκανα και μόνο για να προστατεύσω την υγεία και τη ζωή των παιδιών μας. Δεν μπορώ να τα ακούω αυτά, τρελαίνομαι!

Αν αναφέρεσαι σε μένα, προφανώς και συμφωνώ ότι δε θα πρέπει να εμβολιαστούν τα παιδιά αφού δεν κινδυνεύουν παρά ελάχιστα. Το σχόλιό μου αφορά σε όσους από την αρχή κουνούν το δάχτυλο στους έχοντες προβληματισμούς και επικαλούνται την επιστημονική κοινότητα ενώ είναι έτοιμοι να αμφισβητήσουν την ίδια επιστημονική κοινότητα όταν έρχεται το θέμα εμβολιασμού παιδιών. Προσωπικά, όπως είπα, θα εμβολιάσω, αν το κάνω, τελευταία το παιδί μου. Σέβομαι όμως όσους θα τα εμβολιάσουν από τους πρώτους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , love kids είπε:

Λανθασμένη η εντύπωσή σου. Κανένας θυμός για την κατάσταση. Όπως τα περίμενα βαίνουν τα πράγματα. Μια χαρά συνεχίζω την ζωή μου δεδομένης της κατάσβεσης που ζούμε. Όσο για το σχόλιο περί λογικής, δε θα το σχολιάσω καν. Ή μάλλον μόλις το έκανα. 

Δεν κατάλαβες τι εννοώ.νιωθω ότι νιώθεις ότι σε εξαναγκασαν να κάνεις κάτι που δεν ήθελες και εχεις γιωαυτο θυμό.Ανταλλαξες κάποιες ελευθεριες-ευκολιες έτσι.Αναγνωριζω το συναίσθημα σου κ σε νιώθω παρόλο που δεν συμφωνώ.Μιλαω για το συναίσθημα Το ξέρω ότι ζεις τη ζωή σου όπως θες .Όμως νιώθω επίσης ότι αυτός ο θυμος σε παρασύρει κ θα ήθελες όσοι εμβολιαστηκαν χωρίς δεύτερη σκέψη να εμβολιασουν με τη μια κ τα παιδιά τους κ να ξεπεράσουν τους φοβους τους.Η λογική ομως δεν πάει ακριβώς έτσι.Δεν θα κοιτάξω με στραβό μάτι όποιον δεν εμβολιασει αμεσα το παιδί του.Αυτον ομως που δεν θέλει να εμβολιαστεί κ θέλει να κάνει ο.τι και πριν θα τον στραβοπάτημα σίγουρα μπροστά σε αυτή την απειλή που έρχεται.

πρίν από 14 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι όσοι εμβολιαστήκαμε το κάναμε με χαρά και όχι με κάποια επιφύλαξη. Όμως πανδημία έχουμε, χάνονται ένα σωρό ζωές, άνθρωποι καταστρέφονται, ζούμε μισή ζωή και κάπως πρέπει να το παλέψουμε. Το ότι γονιός δεν καταλαβαίνει γιατί θα είχαμε ακόμη μεγαλύτερη επιφύλαξη να εμβολιάσουμε τα παιδιά μας για μια νόσο από την οποία , προς το παρόν τουλάχιστον δεν κινδυνεύουν, για να σώσουμε τον κάθε μεσήλικα που τρέμει για τη ζωούλα του και φοβάται να πάει να τσιμπηθεί, με ξεπερνάει. Υποτίθεται ότι εμείς οι μεγάλοι μπαίνουμε μπροστά για να προστατεύσουμε τα παιδιά, όχι το αντίθετο. Όχι ένα, χίλια εμβόλια θα έκανα και μόνο για να προστατεύσω την υγεία και τη ζωή των παιδιών μας. Δεν μπορώ να τα ακούω αυτά, τρελαίνομαι!

Ποσο σοφή η φράση σου, "το ότι γονιός δεν καταλαβαίνεις τα λέει όλα.Δεν θα επρεπε να χρειάζεται καμία περαιτέρω εξήγηση.

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν κατάλαβες τι εννοώ.νιωθω ότι νιώθεις ότι σε εξαναγκασαν να κάνεις κάτι που δεν ήθελες και εχεις γιωαυτο θυμό.Ανταλλαξες κάποιες ελευθεριες-ευκολιες έτσι.Αναγνωριζω το συναίσθημα σου κ σε νιώθω παρόλο που δεν συμφωνώ.Μιλαω για το συναίσθημα Το ξέρω ότι ζεις τη ζωή σου όπως θες .Όμως νιώθω επίσης ότι αυτός ο θυμος σε παρασύρει κ θα ήθελες όσοι εμβολιαστηκαν χωρίς δεύτερη σκέψη να εμβολιασουν με τη μια κ τα παιδιά τους κ να ξεπεράσουν τους φοβους τους.Η λογική ομως δεν πάει ακριβώς έτσι.Δεν θα κοιτάξω με στραβό μάτι όποιον δεν εμβολιασει αμεσα το παιδί του.Αυτον ομως που δεν θέλει να εμβολιαστεί κ θέλει να κάνει ο.τι και πριν θα τον στραβοπάτημα σίγουρα μπροστά σε αυτή την απειλή που έρχεται.

Ποσο σοφή η φράση σου, "το ότι γονιός δεν καταλαβαίνεις τα λέει όλα.Δεν θα επρεπε να χρειάζεται καμία περαιτέρω εξήγηση.

Και τώρα θυμήθηκα κι εκείνον τον θανατηφόρο μύκητα που έπληξε πολύ κόσμο στην Ινδία μετά την προσβολή του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν κατάλαβες τι εννοώ.νιωθω ότι νιώθεις ότι σε εξαναγκασαν να κάνεις κάτι που δεν ήθελες και εχεις γιωαυτο θυμό.Ανταλλαξες κάποιες ελευθεριες-ευκολιες έτσι.Αναγνωριζω το συναίσθημα σου κ σε νιώθω παρόλο που δεν συμφωνώ.Μιλαω για το συναίσθημα Το ξέρω ότι ζεις τη ζωή σου όπως θες .Όμως νιώθω επίσης ότι αυτός ο θυμος σε παρασύρει κ θα ήθελες όσοι εμβολιαστηκαν χωρίς δεύτερη σκέψη να εμβολιασουν με τη μια κ τα παιδιά τους κ να ξεπεράσουν τους φοβους τους.Η λογική ομως δεν πάει ακριβώς έτσι.Δεν θα κοιτάξω με στραβό μάτι όποιον δεν εμβολιασει αμεσα το παιδί του.Αυτον ομως που δεν θέλει να εμβολιαστεί κ θέλει να κάνει ο.τι και πριν θα τον στραβοπάτημα σίγουρα μπροστά σε αυτή την απειλή που έρχεται.

Καλά, δε θα στραβοκοιτάξω κανέναν. Προσωπικά, αν σκεφτόμουν κάτι, αλλά δε θα σχολίαζα μιας και δεν έχω δικαίωμα είναι ότι κάποιος βιάστηκε να κάνει το εμβόλιο στα παιδιά του. Απλά όταν ο άλλος αναφέρει συνεχώς τους επιστήμονες, λογικό κι επόμενο δεν είναι να περιμένεις ότι θα δεχτεί την άποψή τους αν οι τελευταίοι πουν ότι είναι ασφαλές να εμβολιαστούν τα παιδιά; Δε βρίσκω κάτι παράλογο σε αυτόν τον τρόπο σκέψης. Αλλιώς να μην κουνάνε το δάχτυλο.

Έκανα το εμβόλιο απλά για να μπορώ πιο άνετα να ζω όπως θέλω. Στα 35 μου και με την τωρινή κατάσταση της υγείας μου δε φοβάμαι τον ιό. Ξέρω για τα άτομα δίχως υποκείμενα νοσήματα που το πέρασαν βαριά κλπ. αλλά πραγματικά δε φοβάμαι πια. Στην αρχή φοβόμουν μην κολλήσω. Μετά προτιμούσα να κολλήσω (δεν το προσπάθησα χαχα) παρά να εμβολιαστώ και τελικά εμβολιάστηκα. That's all! Δε νιώθω θυμό, γιατί δεν μου το επέβαλε κανείς ως τώρα. Δε με υποχρέωσε.

Απλά γελάω και με την αποτυχημένη προσπάθεια της πολιτείας να προωθήσει τον εμβολιασμό και με την εμμονή όσων κατηγορούν για όσα τους συμβαίνουν το γείτονα, το συγγενή ή τον άγνωστο που δεν εμβολιάστηκε. Και πραγματικά θλίβομαι με το πόσο τρομοκρατημένα είναι κάποια άτομα από την όλη κατάσταση και  με τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει όλο αυτό στην ψυχική τους υγεία και ηρεμία. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, love kids είπε:

Απλά όταν ο άλλος αναφέρει συνεχώς τους επιστήμονες, λογικό κι επόμενο δεν είναι να περιμένεις ότι θα δεχτεί την άποψή τους αν οι τελευταίοι πουν ότι είναι ασφαλές να εμβολιαστούν τα παιδιά; Δε βρίσκω κάτι παράλογο σε αυτόν τον τρόπο σκέψης. Αλλιώς να μην κουνάνε το δάχτυλο.

 

Το εμβόλιο το έκανες και το έκαναν κι οι υπόλοιποι επειδή είναι η καλύτερη δυνατή λύση τώρα. Με βάση τα δεδομένα που έχουμε τώρα. Για να ξεμπερδέψουμε τώρα. Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα έχει παρενέργειες σε πέντε χρόνια, εκτός κι αν μπορεί να ταξιδέψει στο μέλλον. Το θεωρώ απίθανο να έχει, γιατί έχω επιλέξει συνειδητά να εμπιστευτώ αυτούς που μου λένε ότι δεν θα έχει. Μου μένει προφανώς ένα μικρό ποσοστό αμφιβολίας, το οποίο το παραμερίζω και κάνω αυτό που πρέπει να γίνει. Με φόβο, αλλά το κάνω. 

 

Δεν καταλαβαίνω πώς το ένα αναιρεί το άλλο.

 

Το θεωρώ εξαιρετικά ειρωνικό να ρωτάς γιατί δεν θα έκανα σε ό,τι πολυτιμότερο έχω αυτό που έκανα σ' εμένα και που περιμένω να κάνουν οι υπόλοιποι ενήλικες αυτής της χώρας. Η απάντηση είναι προφανής: γιατί τα παιδιά από κορονοϊό δεν κινδυνεύουν, και γιατί ποτέ και υπό καμία συνθήκη τα παιδιά δεν πρέπει να ριψοκινδυνεύουν. Το κόνσεπτ είναι να σταματήσει όλο αυτό πριν φτάσουμε στο σημείο να αναρωτιόμαστε αν χρειάζεται να εμβολιαστούν και τα παιδιά. 

 

Αν και θα μπορούσα να αντιστρέψω την ερώτηση, και να σε ρωτήσω τι θα έκανες αν αυτός ο ιός χτυπούσε σοβαρά τα παιδιά αντί για τους μεγάλους. Μπορώ να εικάσω βέβαια, οπότε δεν χρειάζεται να απαντήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Το ότι γονιός δεν καταλαβαίνει γιατί θα είχαμε ακόμη μεγαλύτερη επιφύλαξη να εμβολιάσουμε τα παιδιά μας για μια νόσο από την οποία , προς το παρόν τουλάχιστον δεν κινδυνεύουν, για να σώσουμε τον κάθε μεσήλικα που τρέμει για τη ζωούλα του και φοβάται να πάει να τσιμπηθεί, με ξεπερνάει. Υποτίθεται ότι εμείς οι μεγάλοι μπαίνουμε μπροστά για να προστατεύσουμε τα παιδιά, όχι το αντίθετο. Όχι ένα, χίλια εμβόλια θα έκανα και μόνο για να προστατεύσω την υγεία και τη ζωή των παιδιών μας. Δεν μπορώ να τα ακούω αυτά, τρελαίνομαι!

 

Από την άλλη αν πάθουμε κάτι εμείς, είτε από το εμβόλιο είτε από τον ιό, δεν έχει σημασία, γενικά το λέω, τι θα απογινουν τα παιδιά; Εγώ αυτό φοβάμαι πάρα πολύ σε περίπτωση που νοσηλευομουν είτε από τον ιό είτε από το εμβόλιο. Μια κουβέντα ειναι δηλαδή και το "εμείς ας ριψοκινδυνευσουμε". Δεν το λέω για να  αντιταχθω σε αυτό που γράφεις, απλά σε παρέθεσα επειδή εδώ ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Από την άλλη αν πάθουμε κάτι εμείς, είτε από το εμβόλιο είτε από τον ιό, δεν έχει σημασία, γενικά το λέω, τι θα απογινουν τα παιδιά; Εγώ αυτό φοβάμαι πάρα πολύ σε περίπτωση που νοσηλευομουν είτε από τον ιό είτε από το εμβόλιο. Μια κουβέντα ειναι δηλαδή και το "εμείς ας ριψοκινδυνευσουμε". Δεν το λέω για να  αντιταχθω σε αυτό που γράφεις, απλά σε παρέθεσα επειδή εδώ ταιριάζει.

Οι πιθανότητες δεν είναι να πάθεις ξατι από το εμβολιο αλλά από τον ιό .Από τα εμβόλια mrna δεν έπαθε κάνεις κάτι.Μπορουσαμε να επιλέξουμε εμβολιο .Οποτε δεν υπήρξε θέμα 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Το εμβόλιο το έκανες και το έκαναν κι οι υπόλοιποι επειδή είναι η καλύτερη δυνατή λύση τώρα. Με βάση τα δεδομένα που έχουμε τώρα. Για να ξεμπερδέψουμε τώρα. Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα έχει παρενέργειες σε πέντε χρόνια, εκτός κι αν μπορεί να ταξιδέψει στο μέλλον. Το θεωρώ απίθανο να έχει, γιατί έχω επιλέξει συνειδητά να εμπιστευτώ αυτούς που μου λένε ότι δεν θα έχει. Μου μένει προφανώς ένα μικρό ποσοστό αμφιβολίας, το οποίο το παραμερίζω και κάνω αυτό που πρέπει να γίνει. Με φόβο, αλλά το κάνω. 

 

Δεν καταλαβαίνω πώς το ένα αναιρεί το άλλο.

 

Το θεωρώ εξαιρετικά ειρωνικό να ρωτάς γιατί δεν θα έκανα σε ό,τι πολυτιμότερο έχω αυτό που έκανα σ' εμένα και που περιμένω να κάνουν οι υπόλοιποι ενήλικες αυτής της χώρας. Η απάντηση είναι προφανής: γιατί τα παιδιά από κορονοϊό δεν κινδυνεύουν, και γιατί ποτέ και υπό καμία συνθήκη τα παιδιά δεν πρέπει να ριψοκινδυνεύουν. Το κόνσεπτ είναι να σταματήσει όλο αυτό πριν φτάσουμε στο σημείο να αναρωτιόμαστε αν χρειάζεται να εμβολιαστούν και τα παιδιά. 

 

Αν και θα μπορούσα να αντιστρέψω την ερώτηση, και να σε ρωτήσω τι θα έκανες αν αυτός ο ιός χτυπούσε σοβαρά τα παιδιά αντί για τους μεγάλους. Μπορώ να εικάσω βέβαια, οπότε δεν χρειάζεται να απαντήσεις. 

Αφού μπορείς να εικάσεις και δε χρειάζεται να απαντήσω, δε θα το κάνω. 

Δε διαφωνώ πολύ σε ό,τι γράφεις. Ειλικρινής απορία είναι. Πώς μπορεί κάποιος να δέχεται την άποψη των επιστημόνων επιλεκτικά. Τώρα αν εδώ προκύψει από το πουθενά το θέμα "καλός ή κακός γονιός", "ευαίσθητος ή όχι σε ό,τι έχει να κάνει με τα παιδιά", σηκώνω τα χέρια ψηλά. Δε νομίζω να υπάρχει ένας εδώ μέσα που δε θέλει το καλό του παιδιού του. 

Καλή Κυριακή σε όλους!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Από τα εμβόλια mrna δεν έπαθε κάνεις κάτι

Είσαι σίγουρη για αυτό? Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα πίνακα με θανάτους από εμβόλιο/ ανά εκατομμύριο δόσεις κ περισσότερους θανατους είχε το pfizer κ όχι το Astra zeneca όπως θα υπέθετε ο οποιοσδήποτε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , mama16 είπε:

Είσαι σίγουρη για αυτό? Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα πίνακα με θανάτους από εμβόλιο/ ανά εκατομμύριο δόσεις κ περισσότερους θανατους είχε το pfizer κ όχι το Astra zeneca όπως θα υπέθετε ο οποιοσδήποτε

Μην τρελαθούμε τώρα.τι λες?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ο δικός μου ειναο γενικα κοινωνικός με τους μεγάλους, δλδ να απαντάει πώς τον λενε κ ποσο χρόνων είναι ή να σχολιάζει κάτι που του κάνει εντύπωση κ να κάνει διάφορους σουρεάλ διαλόγους αν ενισχύσουν τα χαριτωμένα που κάνει (να φτιάχνει λέξεις, να αναγνωρίζει φυτα που δεν γνωρίζει ο μέσος άνθρωπος κ τετοια). Αυτά μπορεί να τα κάνει κ σε σχεδον αγνώστους πχ πήγαμε μια φορά στη γειτόνισσα που ήταν η αδερφή της εκεί, την οποία δεν γνωριζαμε, κ άρχισε να τους λέει διαφορα δικά του κ τον ρωτούσαν κι αλλά κι εγω ήθελα να φύγουμε γιατί είχα αφήσει φαγητό στο φούρνο κ τελικά έφυγα μόνη μου. Αν βρεθούμε με παιδάκια κ του πω να τα πλησιάσει να ρωτήσει πώς τα λενε κλπ πηγαίνει, ή του δίνω κάτι για να τους δώσει για να σπάσει ο πάγος (κοχύλια, φυτα κλπ), να κάνουν κόλλα το κλπ. Αλλά το θέμα είναι ότι κ παιδιά που ξέρω που σύμφωνα με τους γονείς τους κ τις περιγραφές που ακούω είναι πολύ κοινωνικά, βλέπω ότι αυτό εξαρταται από τόσους πολλούς παράγοντες που δν σημαίνει ότι με τη μια θα κάτσουν να παίξουν με τις ώρες. Και για να πω την αλήθεια κανένα παιδί από αυτά που μου έχουν περιγράψει ως πολύ κοινωνικά δεν το έχω δει να κάνει κάτι που να στενοχωρηθώ που δεν το κάνει το δικό μου παιδί (που ξέρετε καλά ποσο ευαίσθητη είμαι σ αυτό το θέμα). 

Κοινωνικοποιηση ειναι ακομα και το οτι στην ιδια τσουληθρα ανεβαινουν και αλλα παιδια και καποιο μπορει να σπρωξει, καποιο μπορει να του μιλησει, αλλα να φωναζουν. Θα μπορουσε να φρικαρει ή να ντρεπεται αν δεν τα εχει συνηθισει αυτα

 

ενταξει μαλλον σε λαθος θεμα εγραψα,αναφερομουν σε οσα εγραψες για το αν ειναι κοινωνικοποιηση οι κουνιες

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, mama16 said:

Είσαι σίγουρη για αυτό? Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα πίνακα με θανάτους από εμβόλιο/ ανά εκατομμύριο δόσεις κ περισσότερους θανατους είχε το pfizer κ όχι το Astra zeneca όπως θα υπέθετε ο οποιοσδήποτε

Αυτό το είχα δει και εγώ. Στον πίνακα που είχα δει εγώ δεν έλεγε ανά εκατομμύριο δόσεων, αλλά γενικά στο σύνολο. Βέβαια αυτό έχει να κάνει με το πόσα εμβόλια έχουν χορηγηθεί ανά εταιρία. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, love kids είπε:

Αφού μπορείς να εικάσεις και δε χρειάζεται να απαντήσω, δε θα το κάνω. 

Δε διαφωνώ πολύ σε ό,τι γράφεις. Ειλικρινής απορία είναι. Πώς μπορεί κάποιος να δέχεται την άποψη των επιστημόνων επιλεκτικά. Τώρα αν εδώ προκύψει από το πουθενά το θέμα "καλός ή κακός γονιός", "ευαίσθητος ή όχι σε ό,τι έχει να κάνει με τα παιδιά", σηκώνω τα χέρια ψηλά. Δε νομίζω να υπάρχει ένας εδώ μέσα που δε θέλει το καλό του παιδιού του. 

Καλή Κυριακή σε όλους!

 

 

Μα σου απάντησαν και τα κορίτσια. Αλλά εξακολουθείς να βγάζεις απ' την εξίσωση αυτό που σου ανέφεραν ήδη: ότι ο κόσμος που δέχεται την άποψη των επιστημόνων μια χαρά φοβάται, απλά τα ζυγίζει και κάνει αυτό που πρέπει να κάνει. Λογικό δεν είναι αν πρόκειται για τα παιδιά του να φοβάται περισσότερο, και να μην θέλει να πάρει κανένα απολύτως ρίσκο;  

Μ' αυτήν ακριβώς τη λογική, όσοι φοβούνται τώρα θα έτρεχαν αμέσως να εμβολιάσουν τα παιδιά τους αν αυτά κινδύνευαν άμεσα. Θα εμπιστεύονταν τους επιστήμονες επιλεκτικά, για κάτι με το οποίο δεν τους εμπιστεύονται τώρα, και θα τους έλεγαν κι ευχαριστώ που βρήκαν γρήγορα μια λύση.  

 

Καλή Κυριακή!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Ilaeira said:

 

Το εμβόλιο το έκανες και το έκαναν κι οι υπόλοιποι επειδή είναι η καλύτερη δυνατή λύση τώρα. Με βάση τα δεδομένα που έχουμε τώρα. Για να ξεμπερδέψουμε τώρα. Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα έχει παρενέργειες σε πέντε χρόνια, εκτός κι αν μπορεί να ταξιδέψει στο μέλλον. Το θεωρώ απίθανο να έχει, γιατί έχω επιλέξει συνειδητά να εμπιστευτώ αυτούς που μου λένε ότι δεν θα έχει. Μου μένει προφανώς ένα μικρό ποσοστό αμφιβολίας, το οποίο το παραμερίζω και κάνω αυτό που πρέπει να γίνει. Με φόβο, αλλά το κάνω. 

 

Δεν καταλαβαίνω πώς το ένα αναιρεί το άλλο.

 

Το θεωρώ εξαιρετικά ειρωνικό να ρωτάς γιατί δεν θα έκανα σε ό,τι πολυτιμότερο έχω αυτό που έκανα σ' εμένα και που περιμένω να κάνουν οι υπόλοιποι ενήλικες αυτής της χώρας. Η απάντηση είναι προφανής: γιατί τα παιδιά από κορονοϊό δεν κινδυνεύουν, και γιατί ποτέ και υπό καμία συνθήκη τα παιδιά δεν πρέπει να ριψοκινδυνεύουν. Το κόνσεπτ είναι να σταματήσει όλο αυτό πριν φτάσουμε στο σημείο να αναρωτιόμαστε αν χρειάζεται να εμβολιαστούν και τα παιδιά. 

 

Αν και θα μπορούσα να αντιστρέψω την ερώτηση, και να σε ρωτήσω τι θα έκανες αν αυτός ο ιός χτυπούσε σοβαρά τα παιδιά αντί για τους μεγάλους. Μπορώ να εικάσω βέβαια, οπότε δεν χρειάζεται να απαντήσεις. 

Πολλά μπορώ να πω εδώ. Λεσ ότι είναι προφανης η απάντηση. Και λες ότι η προφανης απάντηση είναι ότι τα παιδιά δεν κινδυνεύουν από κορονοιο. ούτε ο 19 χρόνος ούτε ο 22 χρόνος κινδυνεύει από κορονοιο. Επίσης ούτε ο 16 χρόνος κινδυνεύει αλλά στην Ελλάδα προτείνεται να το κάνει. Καθόλου ειρωνικη δεν μου φαίνεται η ερώτηση της @love kids. Γιατί είναι προφανές ότι η εισήγηση είναι να εμβολιαστουν ακόμα και αυτοί που δεν το χρειάζονται για να επιτευχθεί συλλογική ανοσια. Λογική εισήγηση αλλά ακριβώς για αυτόν το λογο είναι απολύτως λογική και η ερώτηση της love kids. Δηλαδή εφόσον ο σκοπός είναι η συλλογική ανοσια εμβολιαζεις όσους μπορείς. Στην Αμερική όντως το κάνουν από τα 12 και μετά. Στην Αγγλία όχι σε κανένα παιδί. Δεν υπάρχει μια και μοναδική "αλήθεια". "Αλήθεια" είναι η πολιτική της εκάστοτε κυβέρνησης. Το σίγουρο είναι ότι δεν αλλάζει κάτι ξαφνικά στα 18 και στα 19 κινδυνεύεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Yovanna είπε:

Αυτό το είχα δει και εγώ. Στον πίνακα που είχα δει εγώ δεν έλεγε ανά εκατομμύριο δόσεων, αλλά γενικά στο σύνολο. Βέβαια αυτό έχει να κάνει με το πόσα εμβόλια έχουν χορηγηθεί ανά εταιρία. 

Να είχα δει κ εγώ στο σύνολο? Αλλά νομίζω ανά εκατομμύριο έλεγε.. @μαγιοπουλας ναι έτσι είχα δει, ίσως οι παρενέργειες στο Astra zeneca είναι πιο συχνές απλά να μην καταλήγουν σε θάνατο.

 Και κάπου είχα δει ότι οι θάνατοι σε αυτούς τους μήνες απ' τα εμβόλια κορωνοιου είναι μεγαλύτεροι απ' τους θανάτους από όλα τα εμβόλια που έχουν γίνει την τελευταία 15ετια. Δεν ξέρω αν ήταν βέβαια ράδιο αρβύλα ή αξιόπιστο, δεν κοίταξα πηγή

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κατι αλλο επειδή ειναο επείγον.ρο παιδι έχει δύο σελφ τεστ θετικα κ 37.5.παμε 7ασω για μοριακο.μου είπε ο παιδιατρος ότι ίσως είναι ψευδως θετικο.φευγουμε κ διακοπές κ γυρίσαμε από το δρόμο.τριτη αρχίζει κ ο πατέρας μου ζηνειοθεραπεια κ έχω τρελαθει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , maripoz είπε:

Πολλά μπορώ να πω εδώ. Λεσ ότι είναι προφανης η απάντηση. Και λες ότι η προφανης απάντηση είναι ότι τα παιδιά δεν κινδυνεύουν από κορονοιο. ούτε ο 19 χρόνος ούτε ο 22 χρόνος κινδυνεύει από κορονοιο. Επίσης ούτε ο 16 χρόνος κινδυνεύει αλλά στην Ελλάδα προτείνεται να το κάνει. Καθόλου ειρωνικη δεν μου φαίνεται η ερώτηση της @love kids. Γιατί είναι προφανές ότι η εισήγηση είναι να εμβολιαστουν ακόμα και αυτοί που δεν το χρειάζονται για να επιτευχθεί συλλογική ανοσια. Λογική εισήγηση αλλά ακριβώς για αυτόν το λογο είναι απολύτως λογική και η ερώτηση της love kids. Δηλαδή εφόσον ο σκοπός είναι η συλλογική ανοσια εμβολιαζεις όσους μπορείς. Στην Αμερική όντως το κάνουν από τα 12 και μετά. Στην Αγγλία όχι σε κανένα παιδί. Δεν υπάρχει μια και μοναδική "αλήθεια". "Αλήθεια" είναι η πολιτική της εκάστοτε κυβέρνησης. Το σίγουρο είναι ότι δεν αλλάζει κάτι ξαφνικά στα 18 και στα 19 κινδυνεύεις. 

 

Πολύ σωστά! Καμιά ειρωνεία, ειλικρινής απορία και αναμενόμενη κίνηση κάποιων με βάση τα λεγόμενά τους. Κι ούτε κάνουμε εδώ διαγωνισμό καλύτερου γονέα και αυτοθυσίας. Ούτε ο στόχος όλης αυτής της προσπάθειας-καμπάνιας-κίνησης-αναγκαιότητας (όπως θέλετε πείτε το) που αφορά στον εμβολιασμό είναι αποκλειστικά να μην κινδυνέψουν τα παιδιά, που δεν κινδυνεύουν κιόλας τόσο. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Κορίτσια κατι αλλο επειδή ειναο επείγον.ρο παιδι έχει δύο σελφ τεστ θετικα κ 37.5.παμε 7ασω για μοριακο.μου είπε ο παιδιατρος ότι ίσως είναι ψευδως θετικο.φευγουμε κ διακοπές κ γυρίσαμε από το δρόμο.τριτη αρχίζει κ ο πατέρας μου ζηνειοθεραπεια κ έχω τρελαθει

Κορίτσι ελπίζω να είναι false alarm! Ψυχραιμία! Αυτά δεν είναι αξιόπιστα. Όταν μπορέσεις ενημέρωσε μας. Σου στέλνω θετική σκέψη.

19 minutes ago, mama16 said:

Να είχα δει κ εγώ στο σύνολο? Αλλά νομίζω ανά εκατομμύριο έλεγε.. @μαγιοπουλας ναι έτσι είχα δει, ίσως οι παρενέργειες στο Astra zeneca είναι πιο συχνές απλά να μην καταλήγουν σε θάνατο.

 Και κάπου είχα δει ότι οι θάνατοι σε αυτούς τους μήνες απ' τα εμβόλια κορωνοιου είναι μεγαλύτεροι απ' τους θανάτους από όλα τα εμβόλια που έχουν γίνει την τελευταία 15ετια. Δεν ξέρω αν ήταν βέβαια ράδιο αρβύλα ή αξιόπιστο, δεν κοίταξα πηγή

Κοίταξα και τώρα μια αγγλική μελέτη και όπως τα λες τα έλεγε. Έδειχνε τριπλούς θανάτους ανά εκατομμύριο σε σχέση με Astra. Στη Νορβηγία μάλιστα διάβασα, είχαν το μεγαλύτερο πρόβλημα με το Pfizer. Βέβαια αυτά είναι νούμερα, δεν γνωρίζω τις παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...