Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 hour ago, samsympan said:

 Δυστυχώς ούτε ο γιατρός είναι κατάλληλη πηγή ενημέρωσης (και για να μην παρεξηγηθώ μιλώ για κατάλληλη πηγή ενημέρωσης, με κατάλληλη ενημέρωση, σφαιρική ματιά και εξατομικευμένη προσέγγιση. Δεν μιλώ για προκατειλημμένο φερέφωνο της μιας ή της άλλης πλευράς). Αυτό είναι το συμπέρασμα. Και πραγματικά δεν ξέρω πως μπορεί να αναπληρωθεί αυτό;! Πάρα πολύ δύσκολο. Δεν πρόκειται. Πολύ μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι αυτό.

Συμφωνώ όμως σίγουρα ο γιατρός πχ πνευμονολόγος είναι πιο ενημερωμένος από την κα Κατερίνα.  Απόλυτα σίγουρη δεν μπορώ να είμαι , όμως αρνούμαι να μιλήσω με τον κάθε ένα ώστε να πάρω μία σωστή για μένα απόφαση, δεν διαβάζω το κάθε άρθρο με αμφιβολη  πηγή πληροφοριών, δεν διατυμπανίζω πόσο έξυπνη είμαι που πέρασα πέντε ώρες στο νετ αντλώντας ''πληροφορίες'' ώστε να καταλήξω κάπου, αυτά δεν μπορώ πια με αυτή την πανδημία (δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά, για εκείνη την κυρία λέω που θα μου μείνει αξέχαστη ).

Έγιναν όλοι ειδήμονες της κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ναι @kotsifikos σωστά μιλάς.

Εγώ ήθελα να θίξω το φαινόμενο που όλοι παρατηρούμε γύρω μας.

"Ο ιατρός x, μου είπε λόγω της κατάστασης μου να μην εμβολιαστώ" vs "Ο ιατρός y, μου είπε η κατάσταση μου δεν επηρεάζει τον εμβολιασμό".

Αυτό το φαινόμενο έχει κρατήσει πολύ κόσμο από το να πάει να κάνει το εμβόλιο.

Βασικά αυτό το φαινόμενο είναι αρκετά πολύπλοκο και είναι αποτέλεσμα διαφόρων παραγόντων και χρήζει μεγάλης συζήτησης και δεν αφορά μόνο στον κορωνοϊό φυσικά. Και άποψη μου, μαζί με τα λοιπά θέματα που αναδείχθηκαν μέσα στην πανδημία (και άπτονται της βιοηθικής, της παγκόσμιας οικονομικής δραστηριότητας, το θέμα των ψευδών ειδήσεων, το θέμα της απόκρυψης πληροφοριών σε επίπεδο κρατών-οργανισμών, το θέμα της ασφάλειας και της διαφάνειας ιατρικών ερευνών, κλπ κλπ) θα πρέπει κι αυτό, το θέμα της πρόσβασης σε αξιόπιστη-σύγχρονη ιατρική πληροφορία, να συζητηθεί και να μελετηθεί προς επίλυση του.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Καλα τα λέτε αλλά εγώ κόλλησα 

πως πάει καιρός που ανηκα στους κάτω των 30, δηλαδή στους νέους.

 

Στους ΝΕΟΥΣ, μαμω τα 40 μου

Διαβάζω την είδηση για τα «παιδιά» που κόλλησαν στο κορονοπαρτι στην Ιό κ μπήκαν στο καράβι για Ραφήνα (μάλλον σε καραντίνα ως ύποπτα κρούσματα, το ελπίζω δλδ γιατί είχε 400 άτομα κ ήταν ταχύπλοο χωρίς κατάστρωμα, κορονοπαρτι κανονικό δηλαδή), φαίνεται ότι τελείωσαν πανελλήνιες άρα είναι 18, με δικαίωμα ψήφου κλπ, η είδηση παρουσιάζεται λες κ ήταν τίποτα κακομοίρα  ανήλικα που πήγαν σε κατασκήνωση κ τα κόλλησε κάποιος ασυνείδητος. Σ αυτή τη χώρα είσαι παιδί μέχρι τα 30, μετά είσαι στη ζώνη του λυκόφωτος που αναλόγως παρουσιάζεσαι όσο μικρός ή μεγάλος χρειάζεται ανάλογα με την περίσταση. πχ κινδυνεύεις από τον ιό ως άνω των 50 μαζί με τους ηλικιωμένους αλλά είσαι κ αρκετά νέος στα 67-70 για να δουλεύεις μαζί με τα «παιδιά». 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Εγώ δεν το βλέπω σαν τρόμο αλλά σαν ενημέρωση. Κανονικά θα έπρεπε να μας τα λένε και για τα υπόλοιπα. Εμάς η παιδίατρος μας λέει μόνο μετά από πόσες μέρες αναμένεται πυρετός. Θα μου πείτε μπορούμε να τα βρούμε αλλά κανονικά έπρεπε να σ'τα λέει ο ειδικός που πρόκειται να σου το κάνει.

 

Και η μητέρα μου θεωρεί κακό που μάζεψε τους νέους και μας μίλησε, ότι τρομοκρατεί κλπ αλλά εγώ πραγματικά χαίρομαι που τα άκουσα γιατί πραγματικά μπορεί να μην έδινα σημασία στον πόνο και θα με ψάχνατε :-P

 

Ειλικρινα, αν πάθεις περικαρδίτιδα και δεν το καταλάβεις, μάλλον θα είσαι φαινόμενο ;) 

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Συμφωνώ όμως σίγουρα ο γιατρός πχ πνευμονολόγος είναι πιο ενημερωμένος από την κα Κατερίνα.  Απόλυτα σίγουρη δεν μπορώ να είμαι , όμως αρνούμαι να μιλήσω με τον κάθε ένα ώστε να πάρω μία σωστή για μένα απόφαση, δεν διαβάζω το κάθε άρθρο με αμφιβολη  πηγή πληροφοριών, δεν διατυμπανίζω πόσο έξυπνη είμαι που πέρασα πέντε ώρες στο νετ αντλώντας ''πληροφορίες'' ώστε να καταλήξω κάπου, αυτά δεν μπορώ πια με αυτή την πανδημία (δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά, για εκείνη την κυρία λέω που θα μου μείνει αξέχαστη ).

Έγιναν όλοι ειδήμονες της κατάστασης.

 

Υπάρχουν σίγουρα κακοί γιατροί , σε όλες τις ειδικότητες και για όλα τα θέματα, και συχνά πιστεύω ότι σε σοβαρές αποφάσεις μια δεύτερη γνώμη δε βλάπτει. Αλλά αυτό που ξαφνικά όλοι πιστεύουν ότι με γνώσεις βιολογίας λυκείου, και ψάχνοντας στο διαδίκτυο, καταλαβαίνουν πράγματα που η πλειοψηφία των γιατρών αγνοεί, είναι για κλάματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον μικρό τον παρέλαβα με 39 πυρετό το μεσημέρι από το σχολείο.. Χαμπάρι δεν πήραν. Τον είδα ότι ήταν νιανιά αλλά μου είπαν ότι ήταν κουρασμένος σήμερα και ζήτησε να κοιμηθεί και μόλις είχε ξυπνήσει. Φτάνουμε σπίτι, κατέβα από το αυτοκίνητο αγάπη μου του λέω, αγκαλιά μου λέει και αρχίζει να κλαίει. τον παίρνω αγκαλιά, έκαιγε το παιδί! Το ψιλοπερίμενα γιατί ήρθαν προχθές μειλ ότι παιδιά από το τμήμα του ήταν με πυρετό και ένα με σταφυλόκοκκο. Μετά πήρα τηλ και μου είπαν ότι λείπει το μισό τμήμα. Τί να είναι τώρα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Yovanna said:

Τον μικρό τον παρέλαβα με 39 πυρετό το μεσημέρι από το σχολείο.. Χαμπάρι δεν πήραν. Τον είδα ότι ήταν νιανιά αλλά μου είπαν ότι ήταν κουρασμένος σήμερα και ζήτησε να κοιμηθεί και μόλις είχε ξυπνήσει. Φτάνουμε σπίτι, κατέβα από το αυτοκίνητο αγάπη μου του λέω, αγκαλιά μου λέει και αρχίζει να κλαίει. τον παίρνω αγκαλιά, έκαιγε το παιδί! Το ψιλοπερίμενα γιατί ήρθαν προχθές μειλ ότι παιδιά από το τμήμα του ήταν με πυρετό και ένα με σταφυλόκοκκο. Μετά πήρα τηλ και μου είπαν ότι λείπει το μισό τμήμα. Τί να είναι τώρα αυτό?

Καντε ένα ραπιντ αν και τα περισσότερα παιδιά είναι ασυμπτωματικα οπότε πιθανότατα δεν είναι κορονοιος. Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Τον μικρό τον παρέλαβα με 39 πυρετό το μεσημέρι από το σχολείο.. Χαμπάρι δεν πήραν. Τον είδα ότι ήταν νιανιά αλλά μου είπαν ότι ήταν κουρασμένος σήμερα και ζήτησε να κοιμηθεί και μόλις είχε ξυπνήσει. Φτάνουμε σπίτι, κατέβα από το αυτοκίνητο αγάπη μου του λέω, αγκαλιά μου λέει και αρχίζει να κλαίει. τον παίρνω αγκαλιά, έκαιγε το παιδί! Το ψιλοπερίμενα γιατί ήρθαν προχθές μειλ ότι παιδιά από το τμήμα του ήταν με πυρετό και ένα με σταφυλόκοκκο. Μετά πήρα τηλ και μου είπαν ότι λείπει το μισό τμήμα. Τί να είναι τώρα αυτό?

Εύχομαι να μην είναι τίποτα και να συνέλθει γρήγορα ο μικρούλης.  Πέρυσι μια μέρα πριν φύγουμε διακοπές τη βγάλαμε στο Ιασώ με τη μικρή με 39 πυρετό από στρεπτοκοκκο απο τον παιδικό. Καντε κ ένα τεστ για καλό κ για κακό. Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Τον μικρό τον παρέλαβα με 39 πυρετό το μεσημέρι από το σχολείο.. Χαμπάρι δεν πήραν. Τον είδα ότι ήταν νιανιά αλλά μου είπαν ότι ήταν κουρασμένος σήμερα και ζήτησε να κοιμηθεί και μόλις είχε ξυπνήσει. Φτάνουμε σπίτι, κατέβα από το αυτοκίνητο αγάπη μου του λέω, αγκαλιά μου λέει και αρχίζει να κλαίει. τον παίρνω αγκαλιά, έκαιγε το παιδί! Το ψιλοπερίμενα γιατί ήρθαν προχθές μειλ ότι παιδιά από το τμήμα του ήταν με πυρετό και ένα με σταφυλόκοκκο. Μετά πήρα τηλ και μου είπαν ότι λείπει το μισό τμήμα. Τί να είναι τώρα αυτό?

Πήγες στο γιατρό?έχεις νέα?Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Πήγες στο γιατρό?έχεις νέα?Περαστικά.

Μίλησα στο τηλ . Όταν γυρίσαμε του έβαλα ντεπόν υπόθετο και κομπρέσα στο μέτωπο και κοιμήθηκε μιάμιση ώρα. Ξύπνησε με 37, 2 και μέσα σε μισή ώρα πάλι 38. Τώρα έχει πέσει μόνος του ο πυρετός στο 37,3. Μου είπε ότι αφού πέφτει ο πυρετός και είναι ζωηρός, όλα καλά. algofren το βράδυ και πολλά υγρά. Της είπα να κάνουμε ένα ράπιντ αύριο μεθαύριο και μου είπε καλό θα ήταν , αν και κανένα παιδί που ξέρει με πυρετό αυτή την περίοδο δεν έχει κορονοϊό. 

Πιστεύω το παιδί είχε πυρετό και δεν το είχαν πάρει χαμπάρι και έτρεχε και έπαιζε στη ζέστη και έλιωσε το παιδάκι. Είναι κουρασμένος σήμερα μου είπαν όταν πήγα να τον πάρω.. Μετά που μιλήσαμε στο τηλ μου είπε ότι τον έπιασε ότι ήταν ζεστός και νόμισε από τον ύπνο , γιατί ζήτησε πρώτη φορά να κοιμηθεί (!!) και του έριξε λίγο νεράκι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Yovanna είπε:

Μίλησα στο τηλ . Όταν γυρίσαμε του έβαλα ντεπόν υπόθετο και κομπρέσα στο μέτωπο και κοιμήθηκε μιάμιση ώρα. Ξύπνησε με 37, 2 και μέσα σε μισή ώρα πάλι 38. Τώρα έχει πέσει μόνος του ο πυρετός στο 37,3. Μου είπε ότι αφού πέφτει ο πυρετός και είναι ζωηρός, όλα καλά. algofren το βράδυ και πολλά υγρά. Της είπα να κάνουμε ένα ράπιντ αύριο μεθαύριο και μου είπε καλό θα ήταν , αν και κανένα παιδί που ξέρει με πυρετό αυτή την περίοδο δεν έχει κορονοϊό. 

Πιστεύω το παιδί είχε πυρετό και δεν το είχαν πάρει χαμπάρι και έτρεχε και έπαιζε στη ζέστη και έλιωσε το παιδάκι. Είναι κουρασμένος σήμερα μου είπαν όταν πήγα να τον πάρω.. Μετά που μιλήσαμε στο τηλ μου είπε ότι τον έπιασε ότι ήταν ζεστός και νόμισε από τον ύπνο , γιατί ζήτησε πρώτη φορά να κοιμηθεί (!!) και του έριξε λίγο νεράκι..

Σου είπε η παιδίατρος αν κυκλοφορούν νέες ιωσεις?

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Σου είπε η παιδίατρος αν κυκλοφορούν νέες ιωσεις?

Ναι. Είναι αρκετά παιδιά άρρωστα. Ωραίο καλοκαίρι .. και ονειρευόταν μπάνια και θάλασσα το ΣΚ..

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Yovanna said:

Μίλησα στο τηλ . Όταν γυρίσαμε του έβαλα ντεπόν υπόθετο και κομπρέσα στο μέτωπο και κοιμήθηκε μιάμιση ώρα. Ξύπνησε με 37, 2 και μέσα σε μισή ώρα πάλι 38. Τώρα έχει πέσει μόνος του ο πυρετός στο 37,3. Μου είπε ότι αφού πέφτει ο πυρετός και είναι ζωηρός, όλα καλά. algofren το βράδυ και πολλά υγρά. Της είπα να κάνουμε ένα ράπιντ αύριο μεθαύριο και μου είπε καλό θα ήταν , αν και κανένα παιδί που ξέρει με πυρετό αυτή την περίοδο δεν έχει κορονοϊό. 

Πιστεύω το παιδί είχε πυρετό και δεν το είχαν πάρει χαμπάρι και έτρεχε και έπαιζε στη ζέστη και έλιωσε το παιδάκι. Είναι κουρασμένος σήμερα μου είπαν όταν πήγα να τον πάρω.. Μετά που μιλήσαμε στο τηλ μου είπε ότι τον έπιασε ότι ήταν ζεστός και νόμισε από τον ύπνο , γιατί ζήτησε πρώτη φορά να κοιμηθεί (!!) και του έριξε λίγο νεράκι..

Αν του κάνεις ραπιντ καντο σήμερα αύριο. Όχι μεθαύριο. Έχει νόημα επί συμπτώματων. Εφόσον έχει πυρετό έχει νόημα, όσο αποδραμει η ασθένεια δεν την "πιάνει". Αν και δεν είναι κορονοιος πιθανότατα. Αλλά ΑΝ κάνεις καντο το συντομότερο. Περαστικά και πάλι εύχομαι να μην ταλαιπωρηθει ο μικρούλης και αύριο να είναι πολύ καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, maripoz said:

Αν του κάνεις ραπιντ καντο σήμερα αύριο. Όχι μεθαύριο. Έχει νόημα επί συμπτώματων. Εφόσον έχει πυρετό έχει νόημα, όσο αποδραμει η ασθένεια δεν την "πιάνει". Αν και δεν είναι κορονοιος πιθανότατα. Αλλά ΑΝ κάνεις καντο το συντομότερο. Περαστικά και πάλι εύχομαι να μην ταλαιπωρηθει ο μικρούλης και αύριο να είναι πολύ καλύτερα 

Ευχαριστώ! Το αντίθετο λένε πάντως οι γιατροί. Ιδανικά λένε 3 μέρες μετά την έναρξη των συμπτωμάτων. Και δική μου καλύτερα το Σάββατο μου είπε. Ούτε εκείνη πιστεύει ότι είναι κοβιντ, απλά με υψηλό πυρετό και χωρίς μύξες κτλ , θεωρώ σωστό να το κάνω πριν το ξαναστείλω σχολείο .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Yovanna είπε:

Ευχαριστώ! Το αντίθετο λένε πάντως οι γιατροί. Ιδανικά λένε 3 μέρες μετά την έναρξη των συμπτωμάτων. Και δική μου καλύτερα το Σάββατο μου είπε. Ούτε εκείνη πιστεύει ότι είναι κοβιντ, απλά με υψηλό πυρετό και χωρίς μύξες κτλ , θεωρώ σωστό να το κάνω πριν το ξαναστείλω σχολείο .

Περαστικά στον μικρούλη σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Yovanna είπε:

Ευχαριστώ! Το αντίθετο λένε πάντως οι γιατροί. Ιδανικά λένε 3 μέρες μετά την έναρξη των συμπτωμάτων. Και δική μου καλύτερα το Σάββατο μου είπε. Ούτε εκείνη πιστεύει ότι είναι κοβιντ, απλά με υψηλό πυρετό και χωρίς μύξες κτλ , θεωρώ σωστό να το κάνω πριν το ξαναστείλω σχολείο .

Ευχομαι περαστικά! Κάποια ιωσουλα θα είναι! Πριν λίγες μέρες πήγα παιδίατρο και μου είπε πως έχουν έξαρση οι ιώσεις στα παιδιά αυτό τον καιρό σαν να είναι Οκτώβριος. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna said:

Ναι. Είναι αρκετά παιδιά άρρωστα. Ωραίο καλοκαίρι .. και ονειρευόταν μπάνια και θάλασσα το ΣΚ..

 

Κι εμείς τα ίδια, βήχα ο μεγάλος κ πυρετό για δύο μέρες κ τώρα βήχα ο μικρός, μια εβδομάδα ταλαιπωρουμαστε, αρνητικά rapid, πραγματικά κυκλοφορούν ιώσεις αυτήν την περίοδο ειδικά στους παιδικούς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Sunshine8 είπε:

 

Κι εμείς τα ίδια, βήχα ο μεγάλος κ πυρετό για δύο μέρες κ τώρα βήχα ο μικρός, μια εβδομάδα ταλαιπωρουμαστε, αρνητικά rapid, πραγματικά κυκλοφορούν ιώσεις αυτήν την περίοδο ειδικά στους παιδικούς.

Περαστικά! Ναι είναι λογικό αν το σκεφτείς γιατί με κλειστά σχολεία και παιδικούς τα παιδάκια δεν αρρώσταιναν με την ίδια συχνότητα το χειμώνα όπως άλλες χρονιες. Τώρα είναι σε έξαρση ξανά οι ιώσεις παρα τις καλοκαιρινές θερμοκρασίες. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Ναι. Είναι αρκετά παιδιά άρρωστα. Ωραίο καλοκαίρι .. και ονειρευόταν μπάνια και θάλασσα το ΣΚ..

Ε..το άλλο σκ.και το προηγούμενο κάπου δεν πήγατε?

Μήπως είναι Ρινοιος?αυτοι νομίζω εμφανίζονται δύο μέρες αφότου κολλησουν.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yovanna said:

Ευχαριστώ! Το αντίθετο λένε πάντως οι γιατροί. Ιδανικά λένε 3 μέρες μετά την έναρξη των συμπτωμάτων. Και δική μου καλύτερα το Σάββατο μου είπε. Ούτε εκείνη πιστεύει ότι είναι κοβιντ, απλά με υψηλό πυρετό και χωρίς μύξες κτλ , θεωρώ σωστό να το κάνω πριν το ξαναστείλω σχολείο .

Από το Cdc: Concentrations of SARS-CoV-2 RNA in upper respiratory specimens decline after onset of symptoms.

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Τον μικρό τον παρέλαβα με 39 πυρετό το μεσημέρι από το σχολείο.. Χαμπάρι δεν πήραν. Τον είδα ότι ήταν νιανιά αλλά μου είπαν ότι ήταν κουρασμένος σήμερα και ζήτησε να κοιμηθεί και μόλις είχε ξυπνήσει. Φτάνουμε σπίτι, κατέβα από το αυτοκίνητο αγάπη μου του λέω, αγκαλιά μου λέει και αρχίζει να κλαίει. τον παίρνω αγκαλιά, έκαιγε το παιδί! Το ψιλοπερίμενα γιατί ήρθαν προχθές μειλ ότι παιδιά από το τμήμα του ήταν με πυρετό και ένα με σταφυλόκοκκο. Μετά πήρα τηλ και μου είπαν ότι λείπει το μισό τμήμα. Τί να είναι τώρα αυτό?

 

Περαστικά στο παιδί. 

Ο σταφυλόκοκκος κολλάει και κάνει και πυρετό. Έχει το παιδί κάποια αμυχή, κάποια πληγή, κάποιο σπυράκι που δεν κλείνει ? 

Γιατί αν είναι σταφυλόκοκκος θέλει αντιβίωση, εάν το έχει σε 3 σημεία εάν θυμάμαι καλά. Στους δικούς μου έχει τύχει 2 φορές, και τις 2 από θάλασσα βέβαια αλλά δεν είναι δύσκολο να κολλήσεις κ στην στεριά.  

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στον μικρό σου @Yovanna ο σταφυλοκοκκος είναι αρκετά συνηθισμένος τα καλοκαίρια.

 

Θέλω να ζητήσω τα φώτα σας για άλλη μια φορά εάν καποιος γνωρίζει. Ξέρετε εάν απαιτείται τεστ για πτήσεις εσωτερικού ΟΧΙ σε νησιωτικούς προορισμούς; πριν από μερικές ημέρες που το είχα δει έπρεπε όλοι να έχουν τεστ, τώρα αναφέρεται μόνο στα νησιά. Θα μου πεις μανδαμ τι δεν καταλαβαίνεις;! Απλά δεν με εμπιστεύομαι ότι τα καταλαβαίνω σωστά και ότι οι οδηγίες άλλαξαν! 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Yovanna said:

Τον μικρό τον παρέλαβα με 39 πυρετό το μεσημέρι από το σχολείο.. Χαμπάρι δεν πήραν. Τον είδα ότι ήταν νιανιά αλλά μου είπαν ότι ήταν κουρασμένος σήμερα και ζήτησε να κοιμηθεί και μόλις είχε ξυπνήσει. Φτάνουμε σπίτι, κατέβα από το αυτοκίνητο αγάπη μου του λέω, αγκαλιά μου λέει και αρχίζει να κλαίει. τον παίρνω αγκαλιά, έκαιγε το παιδί! Το ψιλοπερίμενα γιατί ήρθαν προχθές μειλ ότι παιδιά από το τμήμα του ήταν με πυρετό και ένα με σταφυλόκοκκο. Μετά πήρα τηλ και μου είπαν ότι λείπει το μισό τμήμα. Τί να είναι τώρα αυτό?

Εύχομαι περαστικά στον μικρούλη και γρήγορη ανάρρωση!!

Έχοντας τον γιο μου σε βρεφικό - παιδικό από 10 μηνών θα πω πως ο χειρότερος μήνας της χρονιάς ήταν πάντα ο Ιούλιος!! Πάντα όμως! υπήρξαν χρονιές που αρρώσταινε 1 του μήνα και ανάρρωνε 31/7, αξέχαστο το 2019 ημέρες καύσωνα ο μικρός ήταν με 39 πυρετό σκεπασμένος με φλισ κουβέρτα, ήταν φοβερό όλο αυτό. Φυσικά και κυκλοφορούν ιώσεις και το καλοκαίρι, και μάλιστα επειδή είμαστε λιγότερο προσεκτικοί την πατάμε περισσότερο. 

Σχετικά με τον σταφυλόκκοκο θα συμφωνήσω με την @annoulen,  τα ανίψια μου σχεδόν κάθε καλοκαίρι ταλαιπωρούνται με αυτό.

2 minutes ago, Yovanna said:

Ψήνεται και σήμερα αλλά παίζει σαν να μην τρέχει τίποτα! Σε λίγο θα πάμε για το τεστ.

Το ότι η διάθεση του είναι καλή ενώ είναι άρρωστος είναι το Α και το Ω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...