Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Πάντως και τα εμβολιαστικά κέντρα δε τα λες και ναό της πληροφόρησης!

 

Πρώτη δόση, καμία ενημέρωση, μόνο σύσταση για παρακεταμόλη.

Πάω για δεύτερη δόση. Περνάω από γιατρό, μίνι ιστορικό, όλα καλά μου λέει με τη δεύτερη δόση δε θα έχεις τόσο έντονες παρενέργειες (είχα κατά 99% το ίδιο έντονες τελικά).

Μπαίνω για το εμβόλιο και με ρώτησαν από που πήρα τη παντελόνα μου, πόσο μικροδείχνω, αν θα πάω διακοπές, γενικώς χαβαλέ.

Βγαίνω έξω να περιμένω. Έρχεται δίπλα μου άλλη εμβολιασμένη. Μου λέει "και για 2 ημέρες όχι αυγό, σοκολάτα, οστρακοειδή και αλκοόλ". Εμένα δε μου είπαν τίποτα. Βγαίνει η κοπέλα που μου έκανε το εμβόλιο. Της λέω, συγνώμη ισχύει; γιατί εμένα δε μου είπατε τίποτα. Ε τώρα σας λέμε, μου απαντά!  (πάρ'τα να μη στα χρωστάω, που ήθελα και ερωτήσεις)

 

Είναι που είμαι τόσο εντυπωσιακή και ξέχασαν τα πάντα με το που μπήκα; εκεί να το ρίξω ε; ε; :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 5 λεπτά , vtgian είπε:

Πάντως και τα εμβολιαστικά κέντρα δε τα λες και ναό της πληροφόρησης!

 

Πρώτη δόση, καμία ενημέρωση, μόνο σύσταση για παρακεταμόλη.

Πάω για δεύτερη δόση. Περνάω από γιατρό, μίνι ιστορικό, όλα καλά μου λέει με τη δεύτερη δόση δε θα έχεις τόσο έντονες παρενέργειες (είχα κατά 99% το ίδιο έντονες τελικά).

Μπαίνω για το εμβόλιο και με ρώτησαν από που πήρα τη παντελόνα μου, πόσο μικροδείχνω, αν θα πάω διακοπές, γενικώς χαβαλέ.

Βγαίνω έξω να περιμένω. Έρχεται δίπλα μου άλλη εμβολιασμένη. Μου λέει "και για 2 ημέρες όχι αυγό, σοκολάτα, οστρακοειδή και αλκοόλ". Εμένα δε μου είπαν τίποτα. Βγαίνει η κοπέλα που μου έκανε το εμβόλιο. Της λέω, συγνώμη ισχύει; γιατί εμένα δε μου είπατε τίποτα. Ε τώρα σας λέμε, μου απαντά!  (πάρ'τα να μη στα χρωστάω, που ήθελα και ερωτήσεις)

 

Είναι που είμαι τόσο εντυπωσιακή και ξέχασαν τα πάντα με το που μπήκα; εκεί να το ρίξω ε; ε; :D

Στο ίδιο εμβολιαστικό σε ένα άτομο είπαν να φάει ελεύθερα ό,τι θέλει κ την επόμενη σε άλλο όχι ψάρι, αυγό και σοκολάτα. Δίχως νοσήματα και αλλεργίες και οι δύο. :D Εμένα πάντως μου είπαν μόνο αλκοόλ να μην πιω για 2-3 μέρες 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , vtgian είπε:

Πάντως και τα εμβολιαστικά κέντρα δε τα λες και ναό της πληροφόρησης!

 

Πρώτη δόση, καμία ενημέρωση, μόνο σύσταση για παρακεταμόλη.

Πάω για δεύτερη δόση. Περνάω από γιατρό, μίνι ιστορικό, όλα καλά μου λέει με τη δεύτερη δόση δε θα έχεις τόσο έντονες παρενέργειες (είχα κατά 99% το ίδιο έντονες τελικά).

Μπαίνω για το εμβόλιο και με ρώτησαν από που πήρα τη παντελόνα μου, πόσο μικροδείχνω, αν θα πάω διακοπές, γενικώς χαβαλέ.

Βγαίνω έξω να περιμένω. Έρχεται δίπλα μου άλλη εμβολιασμένη. Μου λέει "και για 2 ημέρες όχι αυγό, σοκολάτα, οστρακοειδή και αλκοόλ". Εμένα δε μου είπαν τίποτα. Βγαίνει η κοπέλα που μου έκανε το εμβόλιο. Της λέω, συγνώμη ισχύει; γιατί εμένα δε μου είπατε τίποτα. Ε τώρα σας λέμε, μου απαντά!  (πάρ'τα να μη στα χρωστάω, που ήθελα και ερωτήσεις)

 

Είναι που είμαι τόσο εντυπωσιακή και ξέχασαν τα πάντα με το που μπήκα; εκεί να το ρίξω ε; ε; :D

 

Θα απαντήσω αυτό που απάντησαν 2 αλλεργιολόγοι, ένας για τα εμβόλια της γρίπης και ένας για τώρα: μπράβο στο γιατρό που εσένα δε σου είπε τίποτα, γιατί δεν έχει καμία μα καμία λογική. Είναι από τα πράγματα που συχνά πυκνά επαναλαμβάνονται σε εμβολιασμούς, χωρίς κανένα νόημα. Οι γνωστές παραλλαγές είναι ένας συνδυασμός από αυγά, σοκολάτα, ντομάτες, φράουλες, ψαρικά, φυστίκια και αλκοόλ. Η αλλεργιολόγος μου το θεωρεί από τα μεγάλα μυστήρια της ιατρικής, από πού ξεκινά αυτή η φήμη μέσα στο ιατρικό προσωπικό και το θεωρεί αντίστοιχο οδηγιών για ξεμάτιασμα :)

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , vtgian είπε:

Είναι που είμαι τόσο εντυπωσιακή και ξέχασαν τα πάντα με το που μπήκα; εκεί να το ρίξω ε; ε; :D

Ναι εκεί!

Λοιπόν εμένα στη πρώτη δόση μου λέει η νοσηλεύτρια:" Στην ηλικία σας δεν αναμένεται καμία παρενέργεια κατόπιν της πρώτης δόσης". Κι εγώ:" Α! Ναι; Ααα (χαμόγελο ανθρώπου που έλαβε κοπλιμέντο)" Παραλίγο να της έλεγα χαχιχα με κολακεύετε δεν είμαι τόσο μικρή χιχι... αλλά το επόμενο δευτερόλεπτο ένα καμπανάκι χτύπησε... βρεεε ξύπνα δεν εννοούσε ότι είσαι μικρή βρεεε! 

Τι εννοούσε βρε παιδιά;! Τιιι;!:D

 

πρίν από 25 λεπτά , vtgian είπε:

Πάντως και τα εμβολιαστικά κέντρα δε τα λες και ναό της πληροφόρησης!

Μια τεράστια ευκαιρία για σημεία ενημέρωσης, χαραμισμένη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Θα απαντήσω αυτό που απάντησαν 2 αλλεργιολόγοι, ένας για τα εμβόλια της γρίπης και ένας για τώρα: μπράβο στο γιατρό που εσένα δε σου είπε τίποτα, γιατί δεν έχει καμία μα καμία λογική. Είναι από τα πράγματα που συχνά πυκνά επαναλαμβάνονται σε εμβολιασμούς, χωρίς κανένα νόημα. Οι γνωστές παραλλαγές είναι ένας συνδυασμός από αυγά, σοκολάτα, ντομάτες, φράουλες, ψαρικά, φυστίκια και αλκοόλ. Η αλλεργιολόγος μου το θεωρεί από τα μεγάλα μυστήρια της ιατρικής, από πού ξεκινά αυτή η φήμη μέσα στο ιατρικό προσωπικό και το θεωρεί αντίστοιχο οδηγιών για ξεμάτιασμα :)

 

Μα κι εγώ έτσι είχα διαβάζει, ό,τι δεν υπάρχουν περιορισμοί. 

 

Στο ρεζουμέ, και στις 2 δόσεις έκανα ελαφρά αναφυλακτικη αντίδραση (δερματικο εξανθημα με λίγη φαγούρα στο στερνο). Σοκολάτα πάντως έφαγα, ήπια και μια μπύρα (όχι ταυτόχρονα, έχω γευστικους υποδοχείς ακόμα) :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Θα απαντήσω αυτό που απάντησαν 2 αλλεργιολόγοι, ένας για τα εμβόλια της γρίπης και ένας για τώρα: μπράβο στο γιατρό που εσένα δε σου είπε τίποτα, γιατί δεν έχει καμία μα καμία λογική. Είναι από τα πράγματα που συχνά πυκνά επαναλαμβάνονται σε εμβολιασμούς, χωρίς κανένα νόημα. Οι γνωστές παραλλαγές είναι ένας συνδυασμός από αυγά, σοκολάτα, ντομάτες, φράουλες, ψαρικά, φυστίκια και αλκοόλ. Η αλλεργιολόγος μου το θεωρεί από τα μεγάλα μυστήρια της ιατρικής, από πού ξεκινά αυτή η φήμη μέσα στο ιατρικό προσωπικό και το θεωρεί αντίστοιχο οδηγιών για ξεμάτιασμα :)

 

Η παιδίατρος κάθε φορά που πάμε για εμβόλιο λέει: τρώει ο,τι θέλει κ πίνει ο,τι θέλει, εκτός από καφέ και αλκοολ :D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Η παιδίατρος κάθε φορά που πάμε για εμβόλιο λέει: τρώει ο,τι θέλει κ πίνει ο,τι θέλει, εκτός από καφέ και αλκοολ :D

 

Ενδεχόμενες απαντήσεις προς τη παιδίατρο:

- Εεεε λίγο κρασί με το φαγητό, τι να πειράξει; Πως θα γίνει άντρας; 

- Κρασί στο κοκκινιστό να βάλω; πόσο αλκοόλ θα περάσει;

- Στο κέικ βάζω λίγο καφέ γιατί μας αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, love kids said:

Στο ίδιο εμβολιαστικό σε ένα άτομο είπαν να φάει ελεύθερα ό,τι θέλει κ την επόμενη σε άλλο όχι ψάρι, αυγό και σοκολάτα. Δίχως νοσήματα και αλλεργίες και οι δύο. :D Εμένα πάντως μου είπαν μόνο αλκοόλ να μην πιω για 2-3 μέρες 

Πάντως κατά τις πληροφορίες γιατρού , αυτό για το αλκοολ το λένε όχι γιατί μπορεί να επηρεάσει κάπου αλλά στην περίπτωση που κάνει πυρετό , λόγω του αλκοολ τα συμπτώματα θα είναι χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , kotsifikos είπε:

Πάντως κατά τις πληροφορίες γιατρού , αυτό για το αλκοολ το λένε όχι γιατί μπορεί να επηρεάσει κάπου αλλά στην περίπτωση που κάνει πυρετό , λόγω του αλκοολ τα συμπτώματα θα είναι χειρότερα.

Δικός μου γιατρός κάτι ανέφερε για την αφυδάτωση που προκαλεί στον οργανισμό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , love kids είπε:

Δικός μου γιατρός κάτι ανέφερε για την αφυδάτωση που προκαλεί στον οργανισμό. 

Εμένα μου ειπαν από το εμβολιαστικο κενυρο ότι το αλκοόλ μπορεί να επιδεινώσει τα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, love kids είπε:

Δικός μου γιατρός κάτι ανέφερε για την αφυδάτωση που προκαλεί στον οργανισμό. 

Εγω γενικα δεν πίνω πολύ νερό. Είχα παρασυρθεί  από μια συζήτηση στο γραφείο ότι πρέπει να πιούμε νερα κ μετά το εμβόλιο ήπια παρα πολύ. τα ξημερώματα λοιπόν της επόμενης μερας, ξύπνησε στις 5 γιατί κατουριόμουν κ μετά δν μπορπυσα να ξανά κοιμηθώ, το κλασικό που αγχώνεσαι επειδή σε μιάμιση ώρα πρέπει να ξανά ξυπνήσεις κ τελικά δεν κοιμάσαι. έτσι λοιπόν ήμουν παρα πολύ κουρασμένη  την επόμενη μέρα, όχι από τις παρενέργειες, από την έλλειψη ύπνου! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

έτσι λοιπόν ήμουν παρα πολύ κουρασμένη  την επόμενη μέρα, όχι από τις παρενέργειες, από την έλλειψη ύπνου! 

Κ γω στην 1η δόση αυτό κατάλαβα. Άγχος και αϋπνία. Στη 2η τα πήγα πολύ καλά σ'αυτό!

Τη Δευτέρα έκανα 2η δόση και την επόμενη μέρα με πονούσε λιγότερο το χέρι απο την 1η φορά. Ελάχιστα δλδ. Και κανένα άλλο σύμπτωμα.

Πρέπει ν ανησυχώ; την πρώτη φορά είχα άγχος και ένιωθα πως τα παθαίνω όλα και τώρα αγχώθηκα που επικρατεί τόση ηρεμία στο σώμα μου:D 

 

Link to comment
Share on other sites

Το αλκοόλ δεν επιτρέπεται γιατί αφενός προκαλεί αφυδάτωση, αφετέρου μπορεί να κάνει πιο έντονα τα συμπτώματα. 
Αυτός που μου έκανε τη δεύτερη δόση μου είπε πως επίσημα από το κράτος απαγορεύεται το αλκοόλ και οτιδήποτε δεν έχουμε ξαναφάει.
Δεν ξέρω αν ισχύει, λογικό μου ακούγεται!

 

Vasilo μαζί τα κάναμε εμείς! Εγώ στην πρώτη δόση είχα πόνο μόνο στο χέρι που το έκανα. Στην δεύτερη είχα πολύ κούραση και ελαφρύ μυικό πόνο σε όλο το κορμί, γενικά ένα αίσθημα σαν να με έχουν δείρει. Δεν ξέρω όμως αν οφειλόταν όλο αυτό στο εμβόλιο γιατί συνέπεσε να είναι μπουκωμένο το μικρό μου και το βράδυ ξυπνούσε συνεχώς επειδή δεν μπορούσε να αναπνεύσει, κοιμόταν πάνω μου, με εκτόξευε στις γωνίες κλπ. Δεν κοιμήθηκα καθόλου καλά δηλαδή!

 

Εγώ περιμένω να κάνει κι ο άντρας μου σε 2 εβδομάδες, να περιμένουμε λίγες μέρες να πάνε όλα καλά και μετά θα νιώσω αρκετά καλύτερα και γενικά μια ελευθερία. Σε κανα μήνα δηλαδή.

 

Η αδερφή μου δεν θέλει να κάνει ακόμα το εμβόλιο, δεν είναι αρνητής, καμία σχέση, έχει όμως τις επιφυλάξεις της. Παρότι δεν βλέπω άλλο τρόπο από τον εμβολιασμό για να γυρίσουμε σε μια αρχική κανονικότητα, το σέβομαι. Μου λέει ο πατέρας μου πως θα την πείσουμε? Δεν θα την πείσουμε, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί κι εγώ δεν παίρνω τέτοια ευθύνη. Από Σεπτέμβρη θα το κάνει, θα αναγκαστεί λόγω συνθηκών, το ξέρει κι η ίδια.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , marakiz είπε:

Το αλκοόλ δεν επιτρέπεται γιατί αφενός προκαλεί αφυδάτωση, αφετέρου μπορεί να κάνει πιο έντονα τα συμπτώματα. 
Αυτός που μου έκανε τη δεύτερη δόση μου είπε πως επίσημα από το κράτος απαγορεύεται το αλκοόλ και οτιδήποτε δεν έχουμε ξαναφάει.
Δεν ξέρω αν ισχύει, λογικό μου ακούγεται!

 

Vasilo μαζί τα κάναμε εμείς!

 

Εγώ περιμένω να κάνει κι ο άντρας μου σε 2 εβδομάδες, να περιμένουμε λίγες μέρες να πάνε όλα καλά και μετά θα νιώσω αρκετά καλύτερα. Σε κανα μήνα δηλαδή.

 

Η αδερφή μου δεν θέλει να κάνει ακόμα το εμβόλιο, δεν είναι αρνητής, καμία σχέση, έχει όμως τις επιφυλάξεις της. Παρότι δεν βλέπω άλλο τρόπο από τον εμβολιασμό για να γυρίσουμε σε μια αρχική κανονικότητα, το σέβομαι. Μου λέει ο πατέρας μου πως θα την πείσουμε? Δεν θα την πείσουμε, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί κι εγώ δεν παίρνω τέτοια ευθύνη. Από Σεπτέμβρη θα το κάνει, θα αναγκαστεί λόγω συνθηκών, το ξέρει κι η ίδια.

 

 

Την ίδια δεν την απασχολεί το ενδεχόμενο να νοσήσει και άθελά της να κολλήσει κάποιον άλλο; Πιστεύει ότι θα είναι πάντα ασφαλής ή ότι είναι στο εντελώς στο χέρι της η νόσηση και η μετάδοση; Για το long covid δεν ανησυχεί;

Ειλικρινά δεν το λέω με καμία απολύτως διάθεση κατηγορίας και ούτε περιμένω απάντηση. Τα αναφέρω ως δικούς μου προβληματισμούς όταν κλήθηκα να αποφασίσω για τον εαυτό μου. Με το εμβόλιο υπάρχει ένα ρίσκο να κάνω κακό στον εαυτό μου. Με το να μην εμβολιαστώ υπάρχει το ρίσκο να κάνω κακό είτε σε εμένα είτε σε άλλους. Αυτό πως το διαχειρίζεται κανείς; Φιλοσοφικά ερωτήματα, το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , vtgian είπε:

 

Την ίδια δεν την απασχολεί το ενδεχόμενο να νοσήσει και άθελά της να κολλήσει κάποιον άλλο; Πιστεύει ότι θα είναι πάντα ασφαλής ή ότι είναι στο εντελώς στο χέρι της η νόσηση και η μετάδοση; Για το long covid δεν ανησυχεί;

Ειλικρινά δεν το λέω με καμία απολύτως διάθεση κατηγορίας και ούτε περιμένω απάντηση. Τα αναφέρω ως δικούς μου προβληματισμούς όταν κλήθηκα να αποφασίσω για τον εαυτό μου. Με το εμβόλιο υπάρχει ένα ρίσκο να κάνω κακό στον εαυτό μου. Με το να μην εμβολιαστώ υπάρχει το ρίσκο να κάνω κακό είτε σε εμένα είτε σε άλλους. Αυτό πως το διαχειρίζεται κανείς; Φιλοσοφικά ερωτήματα, το ξέρω...

Μα κ να εμβολιαστεις πάλι υπάρχει το ενδεχόμενο να κολλήσεις κάποιον άλλον.. Πιο μικρό μεν αλλά υπαρκτό δε. Όσον αφορά τον εαυτό της μπορεί τη δεδομένη στιγμή να φοβάται περισσότερο το εμβόλιο από το να νοσήσει. Εγώ ακόμα δεν έχω εμβολιαστεί, στο μέλλον θα δω. Αλλά προσωπικά κ να νοσησω δεν φοβάμαι ότι θα το περάσω βαριά (μπορεί να διαψευστω βέβαια). Ο άντρας που φοβόταν έχει κάνει ήδη την μια δόση..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vtgian είπε:

 

Την ίδια δεν την απασχολεί το ενδεχόμενο να νοσήσει και άθελά της να κολλήσει κάποιον άλλο; Πιστεύει ότι θα είναι πάντα ασφαλής ή ότι είναι στο εντελώς στο χέρι της η νόσηση και η μετάδοση; Για το long covid δεν ανησυχεί;

Ειλικρινά δεν το λέω με καμία απολύτως διάθεση κατηγορίας και ούτε περιμένω απάντηση. Τα αναφέρω ως δικούς μου προβληματισμούς όταν κλήθηκα να αποφασίσω για τον εαυτό μου. Με το εμβόλιο υπάρχει ένα ρίσκο να κάνω κακό στον εαυτό μου. Με το να μην εμβολιαστώ υπάρχει το ρίσκο να κάνω κακό είτε σε εμένα είτε σε άλλους. Αυτό πως το διαχειρίζεται κανείς; Φιλοσοφικά ερωτήματα, το ξέρω...

 

Στη παρούσα φάση φοβάται περισσότερο μια σοβαρή παρενέργεια του εμβολίου από μια σοβαρή νόσηση από τον κορονοϊό. Δεν πιστεύει πως θα είναι πάντα ασφαλής ούτε ότι είναι στο χέρι της για το αν θα νοσήσει ή θα μεταδώσει. Παρόλα αυτά προσέχει και χρησιμοποιεί σχεδόν ευλαβικά τα προληπτικά μέτρα. Δηλαδή φοράει σωστά τη μάσκα, χρησιμοποιεί αντισηπτικά, αποφεύγει συνωστισμό κλπ. Προσέχει λιγότερο από μένα, περισσότερο από το μέσο όρο. Αυτή τη συμπεριφορά δεν μπορείς να την εξισώσει κανείς με αυτήν του αρνητή ή αντιεμβολιαστή. Είναι άδικο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

 

Στη παρούσα φάση φοβάται περισσότερο μια σοβαρή παρενέργεια του εμβολίου από μια σοβαρή νόσηση από τον κορονοϊό. Δεν πιστεύει πως θα είναι πάντα ασφαλής ούτε ότι είναι στο χέρι της για το αν θα νοσήσει ή θα μεταδώσει. Παρόλα αυτά προσέχει και χρησιμοποιεί σχεδόν ευλαβικά τα προληπτικά μέτρα. Δηλαδή φοράει σωστά τη μάσκα, χρησιμοποιεί αντισηπτικά, αποφεύγει συνωστισμό κλπ. Προσέχει λιγότερο από μένα, περισσότερο από το μέσο όρο. Αυτή τη συμπεριφορά δεν μπορείς να την εξισώσει κανείς με αυτήν του αρνητή ή αντιεμβολιαστή. Είναι άδικο. 

 

Δε διαφωνώ ως προς το τελευταίο.

Δυστυχώς η δική μου εμπειρία έδειξε οτι τελικά ακόμα και άτομα που πρόσεχαν ευλαβικά (εγώ ούτε στο μισό δεν πρόσεχα σε σχέση με αυτούς) κόλλησαν πραγματικά από στιγμή απροσεξίας (όχι στη δουλειά, όχι σε συνωστισμό) γιατί είναι εντελώς ανθρώπινο να μην είσαι στη τσίτα συνέχεια. 

 

Τον φόβο των παρενεργειών τον καταλαβαίνω. Αυτό που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να διαχειριστώ είναι το ενδεχόμενο να εκθέσω κάποιον σε κίνδυνο, ενώ υπάρχει η δυνατότητα να το αποφύγω (στο πλαίσιο μιας υγιούς κοινωνικής ζωής εννοείται). Προτιμώ δηλαδή να ρισκάρω τη δική μου υγεία από το να επωμιστώ το βάρος της πιθανότητας απώλειας ζωής ή σοβαρών επιπλοκών κάποιου άλλου. Αλλά είπαμε, αυτό είναι η οπτική γωνία του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , vtgian είπε:

 

Δε διαφωνώ ως προς το τελευταίο.

Δυστυχώς η δική μου εμπειρία έδειξε οτι τελικά ακόμα και άτομα που πρόσεχαν ευλαβικά (εγώ ούτε στο μισό δεν πρόσεχα σε σχέση με αυτούς) κόλλησαν πραγματικά από στιγμή απροσεξίας (όχι στη δουλειά, όχι σε συνωστισμό) γιατί είναι εντελώς ανθρώπινο να μην είσαι στη τσίτα συνέχεια. 

 

Τον φόβο των παρενεργειών τον καταλαβαίνω. Αυτό που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να διαχειριστώ είναι το ενδεχόμενο να εκθέσω κάποιον σε κίνδυνο, ενώ υπάρχει η δυνατότητα να το αποφύγω (στο πλαίσιο μιας υγιούς κοινωνικής ζωής εννοείται). Προτιμώ δηλαδή να ρισκάρω τη δική μου υγεία από το να επωμιστώ το βάρος της πιθανότητας απώλειας ζωής ή σοβαρών επιπλοκών κάποιου άλλου. Αλλά είπαμε, αυτό είναι η οπτική γωνία του καθενός.

 

Ναι το να προσέχεις ευλαβικά, δεν αποκλείει το να κολλήσεις, περιορίζεις όμως αρκετά τον κίνδυνο.
Επίσης και ως εμβολιασμένος μπορείς να θέσεις τον άλλον σε κίνδυνο μετάδοσης με όλα τα πιθανά κακά επακόλουθα. Σε μικρότερο ποσοστό, αλλά μπορείς. 
Το καταλαβαίνω βέβαια γιατί ως ένα βαθμό το έχω νιώσει, στις αρχές ειδικά. Μετά που κατάλαβα πως ήμουν πολύ πιο προσεχτική από τους περισσότερους που υποτίθεται προστάτευα εγώ, σταμάτησα. Και μη σου πω νευρίασα κιόλας που εγώ και τα παιδιά μου, υγιή θεωρητικά άτομα με λιγότερο κίνδυνο, κλειστήκαμε τόσο μα τόσο πολύ.

Τώρα μπορεί ο καθένας σχεδόν να εμβολιαστεί κι άρα να είναι υπεύθυνος για την τύχη του. Βλέπω όμως και τα άτομα που δεν εμβολιάζονται όπως κοντινά μου ζευγάρια που προσπαθούν για παιδί και τους έχει πει ο γιατρός του να μην εμβολιαστούν πως και πάλι προσέχουν λιγότερο από εμένα. 
 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , marakiz είπε:

 

Ναι το να προσέχεις ευλαβικά, δεν αποκλείει το να κολλήσεις, περιορίζεις όμως αρκετά τον κίνδυνο.
Επίσης και ως εμβολιασμένος μπορείς να θέσεις τον άλλον σε κίνδυνο μετάδοσης με όλα τα πιθανά κακά επακόλουθα. Σε μικρότερο ποσοστό, αλλά μπορείς. 
Το καταλαβαίνω βέβαια γιατί ως ένα βαθμό το έχω νιώσει, στις αρχές ειδικά. Μετά που κατάλαβα πως ήμουν πολύ πιο προσεχτική από τους περισσότερους που υποτίθεται προστάτευα εγώ, σταμάτησα. Και μη σου πω νευρίασα κιόλας που εγώ και τα παιδιά μου, υγιή θεωρητικά άτομα με λιγότερο κίνδυνο, κλειστήκαμε τόσο μα τόσο πολύ.

Τώρα μπορεί ο καθένας σχεδόν να εμβολιαστεί κι άρα να είναι υπεύθυνος για την τύχη του. Βλέπω όμως και τα άτομα που δεν εμβολιάζονται όπως κοντινά μου ζευγάρια που προσπαθούν για παιδί και τους έχει πει ο γιατρός του να μην εμβολιαστούν πως και πάλι προσέχουν λιγότερο από εμένα. 
 

 

Ναι, εννοούνται αυτά! Για αυτό το τόνισα οτι από εκεί και πέρα είναι πραγματικά όπως το νιώθει κανείς και τι βλέπει γύρω του. Εμείς ας πούμε ξεκινήσαμε μετριοπαθέστατα, μετά αρχίσαμε να προσέχουμε αρκετά και στο τέλος με τις γεμάτες ΜΕΘ και με κολλητούς που βρέθηκαν ένα βήμα πριν το θάνατο, λέγαμε πότε να εμβολιαστούμε να ηρεμήσει κάπως το άγχος μας. 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι ισχύει για πλήρως εμβολιασμένους (έχουν περάσει 2 βδομάδες από τη δεύτερη δόση) αν μέλος της οικογένειας νοσεί; Ισχύει η υποχρεωτική καραντίνα;

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, marakiz said:

 

Βλέπω όμως και τα άτομα που δεν εμβολιάζονται όπως κοντινά μου ζευγάρια που προσπαθούν για παιδί και τους έχει πει ο γιατρός του να μην εμβολιαστούν πως και πάλι προσέχουν λιγότερο από εμένα. 
 

Έχουν πει οι γιατροί όσοι προσπαθούν για παιδί να μην εμβολιάζονται ? Εντύπωση μου κάνει γιατί για μένα θα ήταν ένας λόγος παραπάνω για να εμβολιαστώ. Και σίγουρα θα προτιμούσα πριν παρά στην εγκυμοσύνη. 

Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική οι Έλληνες δεν φοβούνται τον ιό , παρά τους νεκρούς, παρά το δράμα της Ιταλίας που είδαμε, όπου διάλεγαν ποιος θα ζήσει και ποιος όχι, παρά τις σωρούς από φέρετρα , παρά την πολύ δύσκολη ανάρρωση που μπορεί να έχουν ( έχω αναφέρει ότι γνωστός μου φυσικοθεραπευτής δουλεύει πλέον αποκλειστικά με πρώην νοσούντες κόβιντ), αλλά τρέμουν μην τους βρει κάποια παρενέργεια από το εμβόλιο, παρότι πολύ πιο σπάνιες από την πιθανότητα να νοσήσουν . Δεν θα καταλάβω ποτέ. 

Εγώ εκτός από τον πα...ρα τον λογιστή μας, άλλο ανεμβολίαστα άτομο δεν συναναστρέφομαι και ούτε έχω σκοπό. Και όσοι ξέρω το ίδιο κάνουν. Σεβαστές οι αποφάσεις και τα ξαναλέμε σε 6 μήνες, 1 χρόνο ή 2 ή όποτε τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Yovanna said:

Έχουν πει οι γιατροί όσοι προσπαθούν για παιδί να μην εμβολιάζονται ? Εντύπωση μου κάνει γιατί για μένα θα ήταν ένας λόγος παραπάνω για να εμβολιαστώ. Και σίγουρα θα προτιμούσα πριν παρά στην εγκυμοσύνη. 

 

Αν σου κάνει παρενεργεια πυρετό το εμβόλιο το σπέρμα μπορεί να επηρεαστει δυσμενως ή και να αχρηστευτει για τρεις μήνες 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , maripoz είπε:

Αν σου κάνει παρενεργεια πυρετό το εμβόλιο το σπέρμα μπορεί να επηρεαστει δυσμενως ή και να αχρηστευτει για τρεις μήνες 

Τρέχω να βάλω θερμόμετρο στον άντρα μου!!!! Χαχαχα

 

Αποφασίσαμε να κάνουμε εμβόλιο πριν προχωρήσουμε σε νέα εγκυμοσύνη, αλλά αυτά δεν τα ήξερα κορίτσια μου :p

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Yovanna είπε:

Έχουν πει οι γιατροί όσοι προσπαθούν για παιδί να μην εμβολιάζονται ? Εντύπωση μου κάνει γιατί για μένα θα ήταν ένας λόγος παραπάνω για να εμβολιαστώ. Και σίγουρα θα προτιμούσα πριν παρά στην εγκυμοσύνη. 

Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική οι Έλληνες δεν φοβούνται τον ιό , παρά τους νεκρούς, παρά το δράμα της Ιταλίας που είδαμε, όπου διάλεγαν ποιος θα ζήσει και ποιος όχι, παρά τις σωρούς από φέρετρα , παρά την πολύ δύσκολη ανάρρωση που μπορεί να έχουν ( έχω αναφέρει ότι γνωστός μου φυσικοθεραπευτής δουλεύει πλέον αποκλειστικά με πρώην νοσούντες κόβιντ), αλλά τρέμουν μην τους βρει κάποια παρενέργεια από το εμβόλιο, παρότι πολύ πιο σπάνιες από την πιθανότητα να νοσήσουν . Δεν θα καταλάβω ποτέ. 

Εγώ εκτός από τον πα...ρα τον λογιστή μας, άλλο ανεμβολίαστα άτομο δεν συναναστρέφομαι και ούτε έχω σκοπό. Και όσοι ξέρω το ίδιο κάνουν. Σεβαστές οι αποφάσεις και τα ξαναλέμε σε 6 μήνες, 1 χρόνο ή 2 ή όποτε τέλος πάντων.

Σε δύο διαφορετικά ζευγάρια που ξέρω πως προσπαθούν, ο γυναικολόγος τους τους είπε να μην κάνει κανένας το εμβόλιο. 

 

Δεν έχω γνώμη ούτε γνώση.

 

Από ότι έχω καταλάβει σε άτομα που προσπαθούν για παιδί και σε εγκύους δεν υπάρχει μια οδηγία, ο κάθε γιατρός έχει διαφορετική καθοδήγηση.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...