Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 50 λεπτά , Mary1976 είπε:

Ακούστηκαν απαράδεκτες ακρότητες όπως να πληρώνουν την περίθαλψή τους αν τυχόν αρρωστήσουν και γελοιότητες όπως pcr και rapid για να μπουν στο Μετρό (χαχαχαχα). Τί είναι αυτά ρε παιδιά!

Aυτό ειπώθηκε από λοιμωξιολόγο, ως μονόδρομος. Ο συγκεκριμένος, δυστυχώς, έχει πέσει μέσα σε όσα έχει πει φέτος το χειμώνα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 41 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τι δεν κατάλαβα στην ερώτηση?

Ποσο σωστά τα λες!Κι εγώ τώρα εινσι σε φάση τρεξίματος με νοσοκομεία κ σε καταλαβαίνω. 

Όταν όμως θα έχουν φαγωθεί τα λεφτά για τις συντάξεις και δεν ξέρω για τι άλλο εκεί τι θα μπορούμε να κάνουμε?Η πανδημία ειναι πολυ διαιτερη συνθήκη.Οταν σου δίνεται ρο μέσον να προφυλαχτεις κι εσύ δεν το χρησιμοποιείς είναι άλλο θέμα.

Καλά, στην Ελλάδα μια ζωή ο φορολογούμενος κι ο εργαζόμενος πληρώνει και μια ζωή κινδυνεύουν να μείνουν δίχως συντάξεις. Και στους υπόλοιπους τομείς και να υπάρχουν λεφτά, όταν δε διατίθενται σωστά, λογικό η κατάσταση να είναι όπως είναι. Προφανώς είναι αδικία και απανθρωπιά άνθρωποι που πλήρωναν τις εισφορές τους τόσα χρόνια να μην έχουν για τον οποιοδήποτε λόγο περίθαλψη όταν έχουν τόσοι και τόσοι άλλοι. Δυστυχώς οι μεγάλες κρίσεις φανερώνουν και αρνητικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων και δημιουργούν αντίπαλα στρατόπεδα. 

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν τα επίσημα ποσοστά μέχρι στιγμής.

Για Αττική, που είναι από τις πιο καλές περιοχές, έχει εμβολιαστεί πλήρως το 38%, και έχει έστω κλείσει ραντεβού το 56%.

Τα νούμερα είναι αστεία για να μιλάμε για ανοσία του πληθυσμού και αποκλείεται να πάει μαζικά ο κόσμος να εμβολιαστεί μέσα στο καλοκαίρι αν δεν αλλάξει κάτι.

Νέο lockdown, σου ερχόμαστε! 

Θα μείνει στην ιστορία πάντως, θα το μελετάνε οι επόμενες γενιές. Η ημιμάθεια και τα social media και πόσους θανάτους προκάλεσαν. Θα γραφτούν βιβλία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Ανακοινώθηκαν τα επίσημα ποσοστά μέχρι στιγμής.

Για Αττική, που είναι από τις πιο καλές περιοχές, έχει εμβολιαστεί πλήρως το 38%, και έχει έστω κλείσει ραντεβού το 56%.

Τα νούμερα είναι αστεία για να μιλάμε για ανοσία του πληθυσμού και αποκλείεται να πάει μαζικά ο κόσμος να εμβολιαστεί μέσα στο καλοκαίρι αν δεν αλλάξει κάτι.

Νέο lockdown, σου ερχόμαστε! 

Θα μείνει στην ιστορία πάντως, θα το μελετάνε οι επόμενες γενιές. Η ημιμάθεια και τα social media και πόσους θανάτους προκάλεσαν. Θα γραφτούν βιβλία.

Καθόλου μικρά δεν μου φαίνονται τα νούμερο εμένα πάντως 40% σχεδόν πλήρως εμβολιασμενοι είναι πάρα πολύ καλά. Δεν έχει διαφορά με τις περισσότερες χώρες 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , love kids είπε:

Επιπλέον με προβληματίζει το γεγονός ότι πάμε για το εμβόλιο δίχως ένα τεστ για το αν νοσούμε ή αν έχουμε αντισώματα.

 

Δυστυχώς ο καθένας μας πρέπει να λειτουργήσει ως γιατρός του εαυτού του.

Είχα προγραμματίσει τη 2η δόση του εμβολίου και 2-3 μέρες μετά να κάνω μαγνητική με σκιαγραφικό. Ευτυχώς που ρώτησα το διαγνωστικό κέντρο, κ μου είπαν ότι οι γιατροί του διαγνωστικού δεν βάζουν σκιαγραφικό εάν δεν έχει περάσει τουλάχιστον μία εβδομάδα από το εμβόλιο, οπότε άλλαξα το ραντεβού για τη μαγνητική, για 10 μέρες μετά το εμβόλιο.  

Πάω για τη 2η δόση και από περιέργεια ρωτάω τον γιατρό του εμβολιαστικού : "είναι να κάνω κ μία μαγνητική αυτές τις ημέρες, με σκιαγραφικό, θα έχω κάποιο θέμα?". Και ο γιατρός είπε "όχι, κανένα, δεν επηρεάζει"

Ό,τι να  'ναι. Ποιον να εμπιστευτείς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , love kids είπε:

 

Επίσης έχουν μεγάλο θέμα όσοι νόσησαν αλλά δεν έκαναν μοριακό τέστ, διότι απλά ακολούθησαν τις οδηγίες του ΕΟΔΥ για καραντίνα κλπ. και τώρα ούτε να εμβολιαστούν μπορούν ούτε να πάρουν πιστοποιητικό νόσησης. Δεν είναι λίγα αυτά τα άτομα που βρίσκονται σε γκρίζα ζώνη. 

 

Έχω στο περιβάλλον μου τέτοιο άτομο, είναι βέβαιο ότι νόσησε αλλά δεν έλαβε ποτέ θετικό τεστ, γιατί νόσησε η γυναίκα του, ο ίδιος βγήκε αρχικά αρνητικός, μετά από 1 εβδομάδα έχασε όσφρηση και γεύση αλλά δεν έκανε τεστ γιατί βλέπεις ήθελε να μπορεί να βγει από το σπίτι με το που έληγε η καραντίνα της γυναίκας του. Μπορεί όμως να κλείσει ραντεβού για εμβόλιο αν θέλει, δεν είναι καταχωρημένος πουθενά ως κρούσμα, κλείνει όπως όλοι εμείς οι μη νοσήσαντες. Έτσι κι αλλιώς το 6μηνο διάστημα νόσησης -εμβολίου έχει το νόημα να μην σπαταληθεί δόση εμβολίου σε κάποιον που ήδη έχει ανοσία λόγω νόσησης, δεν είναι ότι υπάρχει κίνδυνος για την υγεία αυτού που θα εμβολιαστεί,

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Deena είπε:

Έχω στο περιβάλλον μου τέτοιο άτομο, είναι βέβαιο ότι νόσησε αλλά δεν έλαβε ποτέ θετικό τεστ, γιατί νόσησε η γυναίκα του, ο ίδιος βγήκε αρχικά αρνητικός, μετά από 1 εβδομάδα έχασε όσφρηση και γεύση αλλά δεν έκανε τεστ γιατί βλέπεις ήθελε να μπορεί να βγει από το σπίτι με το που έληγε η καραντίνα της γυναίκας του. Μπορεί όμως να κλείσει ραντεβού για εμβόλιο αν θέλει, δεν είναι καταχωρημένος πουθενά ως κρούσμα, κλείνει όπως όλοι εμείς οι μη νοσήσαντες. Έτσι κι αλλιώς το 6μηνο διάστημα νόσησης -εμβολίου έχει το νόημα να μην σπαταληθεί δόση εμβολίου σε κάποιον που ήδη έχει ανοσία λόγω νόσησης, δεν είναι ότι υπάρχει κίνδυνος για την υγεία αυτού που θα εμβολιαστεί,

Ήθελε να βγει με το που έληγε η καραντίνα της γυναίκας του κι ας νοσούσε πια αυτός;;

Επειδή το ένα πρόσωπο είναι στον περίγυρό μου, 2 γιατροί του είπαν να μην το κάνει για λόγους υγείας πριν περάσει το 6μηνο. Αν το θέμα ήταν να μη σπαταληθεί η δόση δε θα την ενδιέφερε καν, ας φροντίσουν να έχουν δόσεις για όλους. Δεν ξέρω τι να πω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Deena είπε:

Έτσι κι αλλιώς το 6μηνο διάστημα νόσησης -εμβολίου έχει το νόημα να μην σπαταληθεί δόση εμβολίου σε κάποιον που ήδη έχει ανοσία λόγω νόσησης, δεν είναι ότι υπάρχει κίνδυνος για την υγεία αυτού που θα εμβολιαστεί,

 

Ακριβώς αυτό. Συνεργάτης νόσησε το Νοέμβριο (σπίτι αλλά βαριά και κόλλησε και άλλους 10 στο γραφείο του) και τον Απρίλιο έκανε και τις δύο δόσεις κανονικά. Τότε δεν υπήρχε ακόμα ενημέρωση για το πόσες δόσεις πρέπει να κάνεις.

 

Από τη στιγμή που νόσησες, μπορείς όποτε θέλεις εντός εξαμήνου να κάνεις μία δόση. Αν περάσει το εξάμηνο, κάνεις κανονικά 2 δόσεις. Αυτές είναι οι επίσημες οδηγίες. Τεστ αντισωμάτων δεν έχει νόημα να κάνεις γιατί μπορεί όντως να το πέρασες αλλά η εξέταση να μη δείξει αντισώματα (αν και έχεις ανοσία - έχουν εξηγήσει πως συμβαίνει αυτό). 

 

Υπάρχει όντως κόσμος που νόσησε αλλά δεν πήρε ποτέ αποτελέσματα μοριακού. Κυρίως φτωχότερες ομάδες οι οποίες ήταν και ανενημέρωτες (είτε ήταν αρκετά αδύναμοι για να πάνε για δωρεάν τεστ, είτε δεν ήξεραν ότι μπορούν να κάνουν δωρεάν τεστ).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , vtgian είπε:

 

Ακριβώς αυτό. Συνεργάτης νόσησε το Νοέμβριο (σπίτι αλλά βαριά και κόλλησε και άλλους 10 στο γραφείο του) και τον Απρίλιο έκανε και τις δύο δόσεις κανονικά. Τότε δεν υπήρχε ακόμα ενημέρωση για το πόσες δόσεις πρέπει να κάνεις.

 

Από τη στιγμή που νόσησες, μπορείς όποτε θέλεις εντός εξαμήνου να κάνεις μία δόση. Αν περάσει το εξάμηνο, κάνεις κανονικά 2 δόσεις. Αυτές είναι οι επίσημες οδηγίες. Τεστ αντισωμάτων δεν έχει νόημα να κάνεις γιατί μπορεί όντως να το πέρασες αλλά η εξέταση να μη δείξει αντισώματα (αν και έχεις ανοσία - έχουν εξηγήσει πως συμβαίνει αυτό). 

 

Υπάρχει όντως κόσμος που νόσησε αλλά δεν πήρε ποτέ αποτελέσματα μοριακού. Κυρίως φτωχότερες ομάδες οι οποίες ήταν και ανενημέρωτες (είτε ήταν αρκετά αδύναμοι για να πάνε για δωρεάν τεστ, είτε δεν ήξεραν ότι μπορούν να κάνουν δωρεάν τεστ).

Η κυρία που ανέφερα νόσησε, έκανε τη μια δόση και δεν ήξερε αν θα της κάνουν και τη δεύτερη. Πήγε στο ραντεβού και της την έκαναν κανονικά. Δεν είχαν περάσει φυσικά 6 μήνες. Αυτά μου είπε τουλάχιστον.:confused:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , love kids είπε:

Η κυρία που ανέφερα νόσησε, έκανε τη μια δόση και δεν ήξερε αν θα της κάνουν και τη δεύτερη. Πήγε στο ραντεβού και της την έκαναν κανονικά. Δεν είχαν περάσει φυσικά 6 μήνες. Αυτά μου είπε τουλάχιστον.:confused:

 

Οι οδηγίες λένε (και το έχουν πει και στις ημερήσιες ενημερώσεις και σε ΔΤ) ότι μόνος σου ακυρώνεις την 2η δόση. Δε γίνεται αυτόματα (βλακωδώς κατ'εμέ). Στη συνέχεια μπορείς να πάρεις πιστοποιητικό εμβολιασμού. 

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 5 λεπτά , love kids είπε:

Ήθελε να βγει με το που έληγε η καραντίνα της γυναίκας του κι ας νοσούσε πια αυτός;;

 

 

πρίν από 2 λεπτά , vtgian είπε:

Υπάρχει όντως κόσμος που νόσησε αλλά δεν πήρε ποτέ αποτελέσματα μοριακού. Κυρίως φτωχότερες ομάδες οι οποίες ήταν και ανενημέρωτες (είτε ήταν αρκετά αδύναμοι για να πάνε για δωρεάν τεστ, είτε δεν ήξεραν ότι μπορούν να κάνουν δωρεάν τεστ).

 

Το δικό μου το μπουμπούκι τίπτα από όλα αυτά δεν ήταν, ούτε φτωχή ομάδα, ούτε ανενημέρωτος, ούτε είχε ανάγκη για δωρεάν τεστ. Απλά δεν ήθελε να αναγκαστεί να κάτσει μέσα, τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι "απαράδεκτο και υγειονομικη βόμβα" λέει τώρα οι εικόνες μέσα από τα μαγαζιά διασκέδασης που η κυβέρνηση όρισε να έχουν 85% πληρότητα αν είναι αμιγώς για εμβολιασμενους. Απαράδεκτο ίσως είναι ναι αλλά ποιος είναι ο απαράδεκτος? Ο κόσμος που πάει ε

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, love kids είπε:

Υπάρχουν φυσικά και όσοι νόσησαν και το εμβόλιό τους μετατέθηκε για πιο μετά αν είχαν σκοπό να το κάνουν. Ενώ έχουν βγει οδηγίες ότι μετατίθεται αυτόματα το ραντεβού, γνωστή που νόσησε και που δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω μου είπε ότι της έκαναν το εμβόλιο. Μα πώς γίνεται;

Επίσης έχουν μεγάλο θέμα όσοι νόσησαν αλλά δεν έκαναν μοριακό τέστ, διότι απλά ακολούθησαν τις οδηγίες του ΕΟΔΥ για καραντίνα κλπ. και τώρα ούτε να εμβολιαστούν μπορούν ούτε να πάρουν πιστοποιητικό νόσησης. Δεν είναι λίγα αυτά τα άτομα που βρίσκονται σε γκρίζα ζώνη. 

Επιπλέον με προβληματίζει το γεγονός ότι πάμε για το εμβόλιο δίχως ένα τεστ για το αν νοσούμε ή αν έχουμε αντισώματα. Στην ερώτηση "έχετε περάσει Covid;" απλά απάντησα "από όσο ξέρω όχι" για να εισπράξω ειρωνική απάντηση του γιατρού "αν είχατε περάσει δε θα το ξέρατε;". Ναι, γιατί ασυμπτωματικοί ασθενείς δεν υπάρχουν. 

Φυσικα και μπορουν να εμβολιασουν οσοι νοσησαν. Δεν ειναι απαραιτητο να εμβολιαστουν και με τις δυο δοσεις, ουτε να εμβολιαστουν αμεσα. Αλλα δεν απαγορευεται. Δεν θα παθεις κατι. Απλα δεν εχεις προτεραιοτητα.

2 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Υπάρχει όντως κόσμος που νόσησε αλλά δεν πήρε ποτέ αποτελέσματα μοριακού. Κυρίως φτωχότερες ομάδες οι οποίες ήταν και ανενημέρωτες (είτε ήταν αρκετά αδύναμοι για να πάνε για δωρεάν τεστ, είτε δεν ήξεραν ότι μπορούν να κάνουν δωρεάν τεστ).

Και πολλοι εξυπνακηδες που δεν ηθελαν να μπουν καραντινα και καναν την παπια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ΑΡΓΚ είπε:

Φυσικα και μπορουν να εμβολιασουν οσοι νοσησαν. Δεν ειναι απαραιτητο να εμβολιαστουν και με τις δυο δοσεις, ουτε να εμβολιαστουν αμεσα. Αλλα δεν απαγορευεται.

Τότε γιατί σε ρωτούν όταν παίρνουν αυτό το μίνι ιστορικό της πλάκας; Για στατιστικούς λόγους; Τέλος πάντων. Διίστανται, όπως φαίνεται, κι εδώ οι απόψεις μεταξύ κάποιων γιατρών. Άρα όσοι από αυτούς θέλουν πάνε και το κάνουν και τελείωσε η υπόθεση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , love kids είπε:

Τότε γιατί σε ρωτούν όταν παίρνουν αυτό το μίνι ιστορικό της πλάκας; Για στατιστικούς λόγους; Τέλος πάντων. Διίστανται, όπως φαίνεται, κι εδώ οι απόψεις μεταξύ κάποιων γιατρών. Άρα όσοι από αυτούς θέλουν πάνε και το κάνουν και τελείωσε η υπόθεση. 

 

Για να μην σπαταλησουν δοση σε εσενα. Εχω ρωτησει γιατρους, δεν το βγαζω απο το κεφαλι μου και δεν υπαρχει καμια διασταση αποψεων.

Και δε βλεπω κανενα ιστορικο της πλακας, δυο φορες που πηγα ηταν αναλυτικοτατοι σε εμενα και ενηργησαν και αναλογως.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Για να μην σπαταλησουν δοση σε εσενα. Εχω ρωτησει γιατρους, δεν το βγαζω απο το κεφαλι μου και δεν υπαρχει καμια διασταση αποψεων.

Και δε βλεπω κανενα ιστορικο της πλακας, δυο φορες που πηγα ηταν αναλυτικοτατοι σε εμενα και ενηργησαν και αναλογως.

Εμένα η λήψη ιστορικού δε διήρκησε πάνω από 20 δευτερόλεπτα και πολλά λέω. Δεν είχα βέβαια κάτι να αναφέρω από ασθένειες και αλλεργίες. Για μια ερώτηση που ήθελα να κάνω μου είπαν να απευθυνθώ στο γιατρό μου.

Ούτε εγώ βγάζω κάτι από το κεφάλι μου αν υπονοείς αυτό. Επίσης οι δικές μας εμπειρίες δε συμβαδίζουν πάντα με των άλλων. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , love kids είπε:

Εμένα η λήψη ιστορικού δε διήρκησε πάνω από 20 δευτερόλεπτα και πολλά λέω. Δεν είχα βέβαια κάτι να αναφέρω 

Ε, οποτε τι να σε ρωτησουν παραπανω; Εγω που ειχα μπολικα, φωναξαν και γιατρο απο αλλη κλινικη να δουμε τι θα κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ε, οποτε τι να σε ρωτησουν παραπανω;

Χαχαχα! Γελάω διότι, κοπέλα δίπλα μου στο εμβολιαστικό μου λέει:" Καλά τι ερώτηση είναι αυτή αν έχω αλλεργία σε κάτι; και που να ξέρω εγώ;!". Της λέω :"Για αυτό όταν παίρνουμε ιστορικό λέμε αν υπάρχει γνωστή αλλεργία σε κάτι ή ιστορικό αλλεργίας. Εννοούμε έως αυτή την στιγμή στην ζωή μας." Μου λέει :" Μα αλλεργία μπορεί να εμφανίσει κανείς ξαφνικά". Της λέω:" Σωστό! Ανά πάσα στιγμή στην ζωή μας. Τι προτείνετε; Να κανονίσουμε τον εμβολιασμό βάσει της μελλοντικής αλλεργίας που μπορεί να μας συμβεί κάποια στιγμή στη ζωή μας ή και ποτέ;"... καιιι κάπως έτσι σκέφτεται πολύς κόσμος.

Το σκίτσο του Αρκά σήμερα είναι to the point.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , samsympan είπε:

Χαχαχα! Γελάω διότι, κοπέλα δίπλα μου στο εμβολιαστικό μου λέει:" Καλά τι ερώτηση είναι αυτή αν έχω αλλεργία σε κάτι; και που να ξέρω εγώ;!". Της λέω :"Για αυτό όταν παίρνουμε ιστορικό λέμε αν υπάρχει γνωστή αλλεργία σε κάτι ή ιστορικό αλλεργίας. Εννοούμε έως αυτή την στιγμή στην ζωή μας." Μου λέει :" Μα αλλεργία μπορεί να εμφανίσει κανείς ξαφνικά". Της λέω:" Σωστό! Ανά πάσα στιγμή στην ζωή μας. Τι προτείνετε; Να κανονίσουμε τον εμβολιασμό βάσει της μελλοντικής αλλεργίας που μπορεί να μας συμβεί κάποια στιγμή στη ζωή μας ή και ποτέ;"... καιιι κάπως έτσι σκέφτεται πολύς κόσμος.

Το σκίτσο του Αρκά σήμερα είναι to the point.

Αυτό είναι παράλογο και βλακώδες. Αλλά μεταξύ άσπρου και μαύρου υπάρχουν κι άλλες αποχρώσεις. ;-)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , samsympan είπε:

Χαχαχα! Γελάω διότι, κοπέλα δίπλα μου στο εμβολιαστικό μου λέει:" Καλά τι ερώτηση είναι αυτή αν έχω αλλεργία σε κάτι; και που να ξέρω εγώ;!". Της λέω :"Για αυτό όταν παίρνουμε ιστορικό λέμε αν υπάρχει γνωστή αλλεργία σε κάτι ή ιστορικό αλλεργίας. Εννοούμε έως αυτή την στιγμή στην ζωή μας." Μου λέει :" Μα αλλεργία μπορεί να εμφανίσει κανείς ξαφνικά". Της λέω:" Σωστό! Ανά πάσα στιγμή στην ζωή μας. Τι προτείνετε; Να κανονίσουμε τον εμβολιασμό βάσει της μελλοντικής αλλεργίας που μπορεί να μας συμβεί κάποια στιγμή στη ζωή μας ή και ποτέ;"... καιιι κάπως έτσι σκέφτεται πολύς κόσμος.

Το σκίτσο του Αρκά σήμερα είναι to the point.

 

Η μαμά μου είναι γιατρός. Πολλές φορές μου έχει πει ότι έχει αντιμετωπίσει παραλλαγές αυτού του διαλόγου, στα σοβαρά:

- Καλημέρα σας, τι πρόβλημα έχετε;

- Α καλά κοπέλα μου, εγώ θα σου πω; Εσύ δεν είσαι γιατρός;

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, love kids said:

Τότε γιατί σε ρωτούν όταν παίρνουν αυτό το μίνι ιστορικό της πλάκας; Για στατιστικούς λόγους; Τέλος πάντων. Διίστανται, όπως φαίνεται, κι εδώ οι απόψεις μεταξύ κάποιων γιατρών. Άρα όσοι από αυτούς θέλουν πάνε και το κάνουν και τελείωσε η υπόθεση. 

Κι εμένα πάντως στον αδερφο μου που το είχε περάσει τον Μάιο ο γιατρός τοθ είπε από Δεκεμβριο/Ιανουαριο και μετά να εμβολιαστει και επουδενι νωρίτερα. Του το είπε τότε βέβαια τον Μάιο, δεν ξέρω τι λένε τώρα με το delta variant 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κάτι. Εμένα προσωπικά, δεν μου κάνει εντύπωση, ούτε με ενοχλεί να ρωτά κανείς κάτι τέτοιο. Κάθε άλλο. Με ενοχλεί το που στρέφεται ο πολίτης για να καλύψει τις απορίες του και να διώξει τον φόβο του. Υπάρχει τεράστιο κενό στην ενημερωτική (ανύπαρκτη) καμπάνια (τα σποτάκια είναι για γέλια). Και με ενοχλεί που η πανδημία έγινε η ευκαιρία της ζωής του επιτήδειου-επικίνδυνου να λάμψει το άστρο του ως φωτινός οδηγός χειραγώγησης.

Α! Και με ενοχλεί κι ο κουμπάρος μου που νοσούσε, το απέκρυψε και μου είπε Μ.Εβδομάδα πότε θα βρεθούμε για την λαμπάδα. Αυτά με ενοχλούν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...