Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 8 λεπτά , Lenia16 είπε:

Αν την κολλούν κ τη μεταδίδουν και οι εμβολιασμενοι που είναι το 35-40% τότε γιατί να κάνουν τεστ μόνο οι ανεμβολιαστοι; Εφόσον το νόημα του εμβολιασμού που είναι η προστασία του εμβολιασθεντος πληρούται, γιατί το κράτος να μη θέλει να προστατέψει όλους τους πολίτες αν οντως δεν δρα τιμωρητικα/απειλητικα;

Γιατί μεταδίδουν γενικα πολύ λιγότερο.γι αυτό κ στα νοσοκομεία κ οι εμβολιασμενοι υποχρεούνται να ελεγχθούν.

πρίν από 9 λεπτά , maripoz είπε:

Στην Αγγλία εν τω μεταξύ αιρονται ΌΛΟΙ οι περιορισμοί ακόμα και η χρήση μάσκας σε εσωτερικούς δημόσιους χώρους 

Τώρα αυτοί γιατί καταργούν τη μασκα σε εσωτερικούς χώρους? 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, chocolate_eater said:

 

Δεν έχει καταργηθεί η καραντίνα επαφής για τους εμβολιασμένους στο Βέλγιο, στην Ελβετία, στην Ισπανία, σε πολιτείες των ΗΠΑ; Όλα τα ακραία πια μόνο στην Ελλάδα γίνονται; :) Γιατί τόση υπερβολή και παραπληροφόρηση απορώ...ούτε καν τα ποσοστά που αναφέρεις δεν ισχύουν για τη βαριά νόσηση που δήθεν θα περάσει το 15% του αντιστοίχου δείγματος των ανεμβολίαστων....0% είναι για το Moderna και το AstraZeneca για το αρχικό στέλεχος (που είναι σπάνιο βέβαια πια), ενώ για το delta είναι 96% για το Pfizer και 92% για το AstraZeneca 2 εβδομάδες μετά τη δεύτερη δόση, σύμφωνα με την αναφορά του Public Health England που έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου και δημοσιεύτηκε στις 14 Ιουνίου. Το να κάνεις το 95 ->  85 για ένα πληθυσμό όπως. π.χ. της Αγγλίας, με 35 εκατομμύρια πλήρως εμβολιασμένους σημαίνει οτι αγνοείς, έτσι απλά κι αυθαίρετα, μερικά εκατομμύρια ανθρώπους που θα προστατευθούν από βαριά νόσηση απλώς και μόνο επειδή έκαναν το εμβόλιο (τουλάχιστον ως προς τις υπάρχουσες μεταλλάξεις). 

 

Άλλο πράγμα να κάνεις κριτική στην αντιμετώπιση από τη Χ κυβέρνηση ή να αναρωτιέσαι για τις παρενέργειες όπως κάνουμε όλοι, άλλο πράγμα να πετάς ένα νούμερο που δεν υπάρχει πουθενά και δεν περιγράφει τίποτα. Η κουβέντα για την υποχρεωτικότητα του εμβολίου και των "προνομίων" των εμβολιασμένων είχα την αίσθηση οτι άπτεται δημοκρατικών και συνταγματικών ευαισθησιών, όχι του αν το εμβόλιο που πάνε να επιβάλλουν έχει 70 ή 90% αποτελεσματικότητα. Αλλιώς δυστυχώς μιλάμε για βαθύτατη υποκρισία.....Όχι οτι αυτό δικαιολογεί σε καμία των περιπτώσεων να μιλάμε με ψεύτικα νούμερα, τη στιγμή που ο περισσότερος κόσμος αποφασίζει καθαρά με κριτήρια cost/benefit...

Δεν θα σχολιάσω κάτι από το ποστ σου γιατί είναι τρολια και μαύρη προπαγάνδα. Απαντάς σε τελείως αλλά πράγματα από όσα λέω και μου βάζεις λόγια για να κάνεις αίσθηση με τον συνήθη εμπρηστικο σου τρόπο. Get a life 

12 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Γιατί μεταδίδουν γενικα πολύ λιγότερο.γι αυτό κ στα νοσοκομεία κ οι εμβολιασμενοι υποχρεούνται να ελεγχθούν.

Τώρα αυτοί γιατί καταργούν τη μασκα σε εσωτερικούς χώρους? 

Γιατί το σκεπτικό τους είναι ότι πρέπει να ζούμε με τον ιό. Πρέπει να έχουμε μάθει να ζούμε by now δηλαδη. Ατομική ευθύνη από εκεί και πέρα, όποιος θέλει φοράει μάσκα δεν απαγορεύεται. Σε χθεσινή του συνέντευξη υπουργός της κυβέρνησης είπε ότι δεν θα την ξαναβάλει και δεν γουστάρει μια που την φορούσε (σε ελεύθερα ελληνικά). Για να δούμε τώρα τι θα γίνει και με αυτούς εδώ, ελπίζω να μην τους γυρίσει καταπελτης, ένα θράσος το έχει ο μπορις ελπίζω να του βγει σε καλό και να μην ξαναγίνει χαμός. Στη θεση του θα περίμενα μερικές εβδομάδες ακόμα να δούμε τι πραγματικά γίνεται με την Δ και τα εμβόλια γιατί μόνο στην Αγγλία μπορούμε να δούμε στην πραξη, λόγω της υψηλής εμβολιαστικης καλυψης

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, maripoz said:

Δεν θα σχολιάσω κάτι από το ποστ σου γιατί είναι τρολια και μαύρη προπαγάνδα. Απαντάς σε τελείως αλλά πράγματα από όσα λέω και μου βάζεις λόγια για να κάνεις αίσθηση με τον συνήθη εμπρηστικο σου τρόπο. Get a life 

 

Άσ'τα αυτά και πρόσεξε στο ίδιο μήνυμα που θέλεις "να προλάβεις ημιμαθή σχόλια" (sic!) να μη δίνεις ψεύτικα στοιχεία και μεγαλοστομίες του τύπου "σε καμία χώρα στο γαλαξία", αλλιώς θα εκτίθεσαι....δεν είναι προπαγάνδα αυτό, σόρρυ....η αλήθεια ειναι και βγάζει μάτι. :) 

 

Νομίζω θα βοηθήσει τον καθένα που μας διαβάζει και ενδεχομένως, ίσως, να βρίσκεται στη διαδικασία να αποφασίσει.

 

Εντελώς φιλικά και με κάθε κατανόηση για τον εκνευρισμό σου....

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν θα σχολιάσω κάτι από το ποστ σου γιατί είναι τρολια και μαύρη προπαγάνδα. Απαντάς σε τελείως αλλά πράγματα από όσα λέω και μου βάζεις λόγια για να κάνεις αίσθηση με τον συνήθη εμπρηστικο σου τρόπο. Get a life 

Γιατί το σκεπτικό τους είναι ότι πρέπει να ζούμε με τον ιό. Πρέπει να έχουμε μάθει να ζούμε by now δλδ. Σε χθεσινή του συνέντευξη υπουργός της κυβέρνησης είπε ότι δεν θα την ξαναβάλει και δεν γουστάρει μια που την φορούσε (σε ελεύθερα ελληνικά). Για να δούμε τώρα τι θα γίνει και με αυτούς εδώ, ελπίζω να μην τους γυρίσει καταπελτης, ένα θράσος το έχει ο μπορις ελπίζω να του βγει σε καλό και να μην ξαναγίνει χαμός. Στη θεση του θα περίμενα μερικές εβδομάδες ακόμα να δούμε τι πραγματικά γίνεται με την Δ και τα εμβόλια γιατί μόνο στην Αγγλία μπορούμε να δούμε στην πραξη, λόγω της υψηλής εμβολιαστικης καλυψης

Ακριβως.μου φαίνεται σπασμωδικά κίνηση μετά την μέχρι τώρα πορεία του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τώρα αυτοί γιατί καταργούν τη μασκα σε εσωτερικούς χώρους? 

Στις 12 Ιουλίου θα επιβεβαιώσουν αν στις 19 θα αρθούν αυτά τα τελευταία μέτρα σύμφωνα με το πλάνο. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Έσπερος said:

Στις 12 Ιουλίου θα επιβεβαιώσουν αν στις 19 θα αρθούν αυτά τα τελευταία μέτρα σύμφωνα με το πλάνο. 

ανακοίνωσε freedom day μετά βαιων και κλάδων έπεσαν πυροτεχνηματα αν το πάρει πίσω θα είναι μεγάλο ρεζιλικι. Δεν κρατιέται αυτό το παιδί 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

ανακοίνωσε freedom day μετά βαιων και κλάδων έπεσαν πυροτεχνηματα αν το πάρει πίσω θα είναι μεγάλο ρεζιλικι. Δεν κρατιέται αυτό το παιδί 

Ναι αλλά θα επιβεβαιωθεί στις 12 διαβασα στι bbc. 

 

ενταξει αυτός δν ήθελε τα μέτρα κ μάλλον τον βολεύει κι αυτή εσωστρέφεια κ η απομόνωση με τους ταξιδιωτικούς περιορισμούς. Ειναο αναξιόπιστο άτομο αλλά για τα εμβόλια όπως τα κατάφεραν,respect. 

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ ο κύριος επιστημων που πρότεινε σήμερα τεστ για να μπιες σε μέτρο, λεωφορεία και τρολλευ έχει μπει ποτέ σε ΜΜΜ να πάει στη δουλειά του το πρωι? Ηρεμα ρωταω

3 minutes ago, Έσπερος said:

Ναι αλλά θα επιβεβαιωθεί στις 12 διαβασα στι bbc. 

 

ενταξει αυτός δν ήθελε τα μέτρα κ μάλλον τον βολεύει κι αυτή εσωστρέφεια κ η απομόνωση με τους ταξιδιωτικούς περιορισμούς. Ειναο αναξιόπιστο άτομο αλλά για τα εμβόλια όπως τα κατάφεραν,respect. 

Μα αιρονται και πολλοί ταξιδιωτικοί περιορισμοί. Δεν ξέρω αν αιρονται όλοι γιατί δεν έχω προλάβει να διαβάσω το συγκεκριμένο σημείο αλλά από 19/7 είναι και η Ελλάδα green list. Αν δεν κάνω λάθος εννοούν επιστροφή στην κανονικότητα σε όλα  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , maripoz είπε:

Εν τω μεταξύ ο κύριος επιστημων που πρότεινε σήμερα τεστ για να μπιες σε μέτρο, λεωφορεία και τρολλευ έχει μπει ποτέ σε ΜΜΜ να πάει στη δουλειά του το πρωι? Ηρεμα ρωταω

Μα αιρονται και πολλοί ταξιδιωτικοί περιορισμοί. Δεν ξέρω αν αιρονται όλοι γιατί δεν έχω προλάβει να διαβάσω το συγκεκριμένο σημείο αλλά από 19/7 είναι και η Ελλάδα green list. Αν δεν κάνω λάθος εννοούν επιστροφή στην κανονικότητα σε όλα  

Καλό νέο αν μπει η Ελλάδα στην green list για όσους ταξιδέψουν ή επιστρέψουν εκεί, γιατί δε θα ισχύει η 10ήμερη καραντίνα και πιθανόν κι άλλα μέτρα όπως τα απαιτούμενα ως τώρα τεστ. Από την άλλη, θα έρχονται κι οι Βρετανοί ελεύθερα αφού δε θα υποχρεούνται σε αυτο-απομόνωση κατά την επιστροφή τους. 

Όσο για τον κύριο και τις δηλώσεις του περί ΜΜΜ, ακόμα γελάω. Εντελώς εκτός πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 minute ago, love kids said:

Καλό νέο αν μπει η Ελλάδα στην green list για όσους ταξιδέψουν ή επιστρέψουν εκεί, γιατί δε θα ισχύει η 10ήμερη καραντίνα και πιθανόν κι άλλα μέτρα όπως τα απαιτούμενα ως τώρα τεστ. Από την άλλη, θα έρχονται κι οι Βρετανοί ελεύθερα αφού δε θα υποχρεούνται σε αυτο-απομόνωση κατά την επιστροφή τους. 

Για να είμαι ακριβής, δεν είναι 100% σίγουρο, είναι πληροφορία που εχω λόγω δουλειάς ότι στις 19/7 ή στις 24/7 η Ελλάδα θα μπει green list. Βασικά τώρα συνειδητοποιησα ότι είναι δική μου πληροφορία και δεν έχει κυκλοφορήσει, ίσως κακώς και να το είπα. Εν πασει περιπτώσει φαίνεται πως η Ελλάδα θα μπει green list τέλος του μήνα(προσπαθώ να το σώσω, μάλλον δεν έπρεπε να έχω πει τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , maripoz είπε:

Για να είμαι ακριβής, δεν είναι 100% σίγουρο, είναι πληροφορία που εχω λόγω δουλειάς ότι στις 19/7 ή στις 24/7 η Ελλάδα θα μπει green list. Βασικά τώρα συνειδητοποιησα ότι είναι δική μου πληροφορία και δεν έχει κυκλοφορήσει, ίσως κακώς και να το είπα. Εν πασει περιπτώσει φαίνεται πως η Ελλάδα θα μπει green list τέλος του μήνα(προσπαθώ να το σώσω, μάλλον δεν έπρεπε να έχω πει τίποτα)

Όχι, επειδή με ενδιαφέρει, το έχω δει κι εγώ ως πληροφορία. Δεν είναι κάτι νέο. Απλά φαντάζομαι ακόμη δεν έχουν ληφθεί, και λογικό, οι τελικές αποφάσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Ναι ε?την περασμενη εβδομάδα μια φιλη μου βρήκε τις επόμενες 2 μέρες moderna.

Την μετάλλαξη Δ την κολλούν κ την μεταδίδουν οι εμβολιασμενοι αλλά δεν νοσούν σοβαρα.Την μεταδίδουν ομως εξίσου εύκολα με τους ανεμβολιαστους?δεν το ξέρω αυτό.

Moderna βρήκα και εγώ στην ξιφασκια αλλά αφενός είναι στην άλλη άκρη της Αττικής αφετέρου το moderna έχει ως παρενεργεια τη ναυτία και εμετό και δεν την παλεύω, δωσμου πυρετό αλλά όχι εμετό. Εν τω μεταξύ, λόγω των νέων μέτρων  υπάρχει τεράστια ζήτηση στα Johnson&Johnson που είναι μονοδοσικο και ξεμπερδευεις, το οποίο μου φαίνεται πολύ επιφοβο καθώς έχει μόλις 85% αποτέλεσματικοτητα από σοβαρή νοσηση στο delta variant. Και αυτό δηλαδή υπεραισιοδοξο ίσως καθώς είναι τα στοιχεία που η ίδια η J&J έδωσε, ούτε καν κάποια ανεξάρτητη έρευνα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Προσωπικά δεν βλέπω Σκάι. Δεν βλέπω καν τηλεόραση. Και δεν ξέρω τί σχέση έχει με αυτό που λέμε. Δεν θα προσπαθήσω άλλο να καταρρίψω αυτό που γράφεις, για μένα είναι τόσο άτοπη η σύγκριση, που δεν έχει καν νόημα. 

 

Καλέ δεν λέει για τα λεφτά για το ταξίδι σου!  Για αυτά που θα δώσει το κράτος για να σε περιθάλψει αν κολλήσεις κοβιντ λέει! Συνέλθετε κορίτσια!

Εάν θεωρείς ότι θα έπρεπε να κάνεις τα ταξίδια σου χωρίς τεστ, ότι θα έπρεπε να γευματίσεις ανέμελη μέσα στα εστιατόρια χωρίς τεστ κρι προφυλάξεις και ότι γενικά θα έπρεπε να κάνεις ό,τι θες διότι δεν θεωρείς ότι κινδυνεύεις ή ότι βάζεις άλλους σε κίνδυνο, τότε ναι, είσαι αρνητής του ιού. 

Το κράτος δεν θα δώσει τπτ απ' την τσέπη του για να την περιθάλψει γιατί πολύ απλά όλοι δουλεύοντας πληρώνουμε ασφάλεια... Οπότε δικά της χρήματα είναι στην ουσία!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , mama16 είπε:

Το κράτος δεν θα δώσει τπτ απ' την τσέπη του για να την περιθάλψει γιατί πολύ απλά όλοι δουλεύοντας πληρώνουμε ασφάλεια... Οπότε δικά της χρήματα είναι στην ουσία!

Πανδημία εχουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πανδημία εχουμε

Και πού κολλάει ότι έχουμε πανδημία σε αυτό που είπα? Δεν κατάλαβα.. Σε περίπτωση νοσηλείας δλδ θα πρέπει να πληρώνει απ' την τσέπη της?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , maripoz είπε:

Για να είμαι ακριβής, δεν είναι 100% σίγουρο, είναι πληροφορία που εχω λόγω δουλειάς ότι στις 19/7 ή στις 24/7 η Ελλάδα θα μπει green list. Βασικά τώρα συνειδητοποιησα ότι είναι δική μου πληροφορία και δεν έχει κυκλοφορήσει, ίσως κακώς και να το είπα. Εν πασει περιπτώσει φαίνεται πως η Ελλάδα θα μπει green list τέλος του μήνα(προσπαθώ να το σώσω, μάλλον δεν έπρεπε να έχω πει τίποτα)

Και πως θα γίνει αυτό με τα κρούσματα να ανεβαίνουν?βέβαια ανεβαίνουν τα κρούσματα αλλά όχι οι νοσηλιες νομίζω.

Just now, mama16 είπε:

Και πού κολλάει ότι έχουμε πανδημία σε αυτό που είπα? Δεν κατάλαβα.. Σε περίπτωση νοσηλείας δλδ θα πρέπει να πληρώνει απ' την τσέπη της?

Σημαίνει ότι βρισκόμαστε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης και δεν υπάρχουν τα μέσα περίθαλψης.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Και πως θα γίνει αυτό με τα κρούσματα να ανεβαίνουν?βέβαια ανεβαίνουν τα κρούσματα αλλά όχι οι νοσηλιες νομίζω.

Σημαίνει ότι βρισκόμαστε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης και δεν υπάρχουν τα μέσα περίθαλψης.

Τα μέσα περίθαλψης για τους εμβολιασμενους θα υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, μαγιοπουλας said:

Και πως θα γίνει αυτό με τα κρούσματα να ανεβαίνουν?βέβαια ανεβαίνουν τα κρούσματα αλλά όχι οι νοσηλιες νομίζω.

Ναι ανεβαίνουν τα κρούσματα για δύο λόγους 1. Είναι 60% πιο μεταδοτικη η μετάλλαξη αυτή 2. Εκδηλωνουν συμπτώματα και οι εμβολιασμενοι που κολλουν τον ιο, το 40% περίπου όσων έχουν κάνει και τις δύο δόσεις Pfizer σύμφωνα με χθεσινή έρευνα. Σε σχέση με αυτό που ρωτάς, και πέρσι η Αγγλία τα ίδια έκανε, έβαλε την Ελλάδα green list προϊόντος του Ιουλίου και ενω είχαν ανέβει τα κρούσματα οπότε μένει να δούμε αν θα γίνει και φέτος όπως φημολογείται 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πανδημία εχουμε

Αυτό δεν αναιρεί ότι έχει ήδη πληρώσει μέσω των εισφορών και μπορεί ως τώρα να μην έχει χρησιμοποιήσει καθόλου τις υπηρεσίες των νοσοκομείων κλπ. της χώρας. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Μα οι ίδιοι οι γιατροί και η Επιτροπή εμβολιασμών ειδικά φέτος το χειμώνα εξέδωσαν οδηγία για εμβολιασμό έναντι της γρίπης μόνο των παιδιών σε ευπαθείς ομάδες.

 

Όταν είχαμε ρωτήσει την παιδίατρο, επειδή ο μικρός ξεκίνησε παιδικό τον Σεπτέμβρη, μας είχε πει ότι πέρσι λόγω καραντίνας και μασκών η γρίπη δεν πολυκυκλοφόρησε, οπότε δεν είχαν υλικό για το φετινό εμβόλιο. Τα έφτιαξαν με βάση το περσινό, που σημαίνει ότι άντε να προσφέρει κάλυψη 40-50%, οπότε τζάμπα κόπος. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύσει και για τον επόμενο χειμώνα. 

 

14 ώρες πρίν, love kids είπε:

ΚΥ έχει. Αλλά αν πας διήμερο, θα μπορεί π.χ. το ΚΥ να καλύψει όλους τους επισκέπτες του νησιού που θέλουν να ταξιδέψουν και μάλιστα το Σαββατοκύριακο; Πρέπει να τηλεφωνήσουμε μάλλον στο λιμάνι ή σε κάποια υπηρεσία να δούμε τι ισχύει.

 

Επειδή πολλοί δεν το ξέρουν: για να κάνεις τεστ στα κέντρα υγείας κλείνεις ραντεβού. Υπάρχει ονλάιν πλατφόρμα. Δεν μπορείς να πας δηλαδή και να πεις γεια σας ήρθα, θέλω ένα τεστ.

Τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά από 48 ώρες όχι λόγω ανάλυσης, αλλά λόγω επεξεργασίας των δεδομένων. Στην Αττική στέλνουν τα δείγματα στο Αττικό και τα έχουν έτοιμα μέχρι το βράδυ, αλλά χρειάζονται μια μέρα μέχρι να τα στείλουν πίσω στα ΚΥ...

 

14 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Και θα ξανά πω ότι δεν μπορεί να μου στερούν από την ελευθερία μου , ούτε τα ταξίδια , ούτε τίποτα απλά επειδή δεν θέλω να κάνω το σκεύασμα που βρίσκετε σε πειραματικό στάδιο. Να αποφασίζουν άλλοι για εμένα και εγώ να πηγαίνω με σταυρωμένα χέρια και να λέω οκ δεν μπορώ να κάνω αλλιώς και να ελπίζω να μην έχουν κάνει λάθος με το εμβόλιο .. όπως έχουν κάνει τόσες και τόσες φορές. Όπως έχουν πάρει τα λόγια τους πίσω για όσα λέγανε στην αρχή. Και ξανά επαναλαμβάνομαι αλλά θα το ξανά πω .. για μια νόσο με θνησιμότητα 0,02 % δεν βρίσκω λόγο για βιασύνες και Υποχρεωτικότητες. Δικαίωμα του κάθε ενός και επιλογή του να κάνει αυτό που πιστεύει για τον εαυτό του καλύτερο. Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Είμαι ψεκασμένη η αρνητής του ιού ; Η όπως είπε η Μαγιοπουλος αν αρρωστήσω καλά να πάθω ; Και τότε να μου πουν να πληρώνω το νοσοκομείο η να μην με δεχτούν η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . 

 

Κανείς δεν σε υποχρεώνει να κάνεις εμβόλιο. Αλλά είναι κάπως παράλογο να λες ότι δεν θέλεις ούτε να κάνεις τεστ.

Στο μεταξύ η πεθερά μου είναι πλήρως εμβολιασμένη, αλλά και πάλι στα νοσοκομεία μπαινόβγαινε με μοριακό. Διαλυθήκαμε να τρέχουμε στα κέντρα υγείας κι άλλα τόσα τεστ τα πληρώσαμε απ' την τσέπη μας, γιατί χρειαζόμασταν το αποτέλεσμα άμεσα. 

Σας εύχομαι ειλικρινά να μην χρειαστείτε νοσοκομείο μέχρι να τελειώσει όλη αυτή η ιστορία. Να μην χρειαστεί κανείς. 

 

Αλλά παιδιά, για να τελειώσει αυτή η ιστορία, αυτήν τη στιγμή το καλύτερο στοίχημα είναι το εμβόλιο. Ούτε η μάσκα, ούτε οι καραντίνες, ούτε το "εντάξει, εμβολιαστείτε εσείς κι αφήστε με εμένα να πάρω τα ρίσκα μου με τον κορονοϊό".

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σκέψου σε τι κατάσταση βρεθήκανε νε τα νοσοκομεία το χειμωνα

Ναι το ξέρω σε τι κατάσταση ήταν το νοσοκομείο το χειμώνα, απ' ότι άκουσα δλδ γιατί την τελευταία φορα που μπήκα ήταν για να γεννήσω τον γιο μου. Αλλά άλλο ρώτησα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , mama16 είπε:

Ναι το ξέρω σε τι κατάσταση ήταν το νοσοκομείο το χειμώνα, απ' ότι άκουσα δλδ γιατί την τελευταία φορα που μπήκα ήταν για να γεννήσω τον γιο μου. Αλλά άλλο ρώτησα..

Τι δεν κατάλαβα στην ερώτηση?

πρίν από 44 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Όταν είχαμε ρωτήσει την παιδίατρο, επειδή ο μικρός ξεκίνησε παιδικό τον Σεπτέμβρη, μας είχε πει ότι πέρσι λόγω καραντίνας και μασκών η γρίπη δεν πολυκυκλοφόρησε, οπότε δεν είχαν υλικό για το φετινό εμβόλιο. Τα έφτιαξαν με βάση το περσινό, που σημαίνει ότι άντε να προσφέρει κάλυψη 40-50%, οπότε τζάμπα κόπος. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύσει και για τον επόμενο χειμώνα. 

 

 

Επειδή πολλοί δεν το ξέρουν: για να κάνεις τεστ στα κέντρα υγείας κλείνεις ραντεβού. Υπάρχει ονλάιν πλατφόρμα. Δεν μπορείς να πας δηλαδή και να πεις γεια σας ήρθα, θέλω ένα τεστ.

Τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά από 48 ώρες όχι λόγω ανάλυσης, αλλά λόγω επεξεργασίας των δεδομένων. Στην Αττική στέλνουν τα δείγματα στο Αττικό και τα έχουν έτοιμα μέχρι το βράδυ, αλλά χρειάζονται μια μέρα μέχρι να τα στείλουν πίσω στα ΚΥ...

 

 

Κανείς δεν σε υποχρεώνει να κάνεις εμβόλιο. Αλλά είναι κάπως παράλογο να λες ότι δεν θέλεις ούτε να κάνεις τεστ.

Στο μεταξύ η πεθερά μου είναι πλήρως εμβολιασμένη, αλλά και πάλι στα νοσοκομεία μπαινόβγαινε με μοριακό. Διαλυθήκαμε να τρέχουμε στα κέντρα υγείας κι άλλα τόσα τεστ τα πληρώσαμε απ' την τσέπη μας, γιατί χρειαζόμασταν το αποτέλεσμα άμεσα. 

Σας εύχομαι ειλικρινά να μην χρειαστείτε νοσοκομείο μέχρι να τελειώσει όλη αυτή η ιστορία. Να μην χρειαστεί κανείς. 

 

Αλλά παιδιά, για να τελειώσει αυτή η ιστορία, αυτήν τη στιγμή το καλύτερο στοίχημα είναι το εμβόλιο. Ούτε η μάσκα, ούτε οι καραντίνες, ούτε το "εντάξει, εμβολιαστείτε εσείς κι αφήστε με εμένα να πάρω τα ρίσκα μου με τον κορονοϊό".

Ποσο σωστά τα λες!Κι εγώ τώρα εινσι σε φάση τρεξίματος με νοσοκομεία κ σε καταλαβαίνω. 

πρίν από 51 λεπτά , love kids είπε:

Αυτό δεν αναιρεί ότι έχει ήδη πληρώσει μέσω των εισφορών και μπορεί ως τώρα να μην έχει χρησιμοποιήσει καθόλου τις υπηρεσίες των νοσοκομείων κλπ. της χώρας. 

Όταν όμως θα έχουν φαγωθεί τα λεφτά για τις συντάξεις και δεν ξέρω για τι άλλο εκεί τι θα μπορούμε να κάνουμε?Η πανδημία ειναι πολυ διαιτερη συνθήκη.Οταν σου δίνεται ρο μέσον να προφυλαχτεις κι εσύ δεν το χρησιμοποιείς είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...