Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Lenia16 είπε:

Μαγιοπουλας αν θέλεις να πληρώνουν οι ανεμβολιαστοι για νοσηλεία τότε πρέπει να πληρώνουν κ οι καπνιστές για εμφράγματα και εγκεφαλικά, οι παχύσαρκοι και με υψηλή χοληστερίνη για εμφράγματα κ θρομβωσεις, όσες γυναίκες κάνουν εξωσωματική να πληρώνουν όλα τα φάρμακα τους, οι καρκινοπαθείς να πληρώνουν επίσης για όλα, όσοι τρακαρουν να πληρώνουν τα χειρουργεία τους και γενικά αν είναι έτσι, να μην πληρώνουμε εισφορές αλλά να αποταμιευουμε τα 250 ευρώ το μήνα των κρατήσεων για μια ώρα ανάγκης κ αν δεν φτάνουν στο τέλος ας πεθαινουμε στο δρόμο βρε αδερφέ όπως στην Αμερική.  

Ε, ναι. Όπως τα λες. Ας το τερματίσουμε. Μπορούν να χάσουν κι άλλη ανθρωπιά κάποιοι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Και αυτοί οι γονείς που δεν εμβολίασαν τα παιδάκια τους για γρίπη, πώς να νιώθουν επίσης τώρα; Να χάσεις το μωρό σου από ασθένεια για την οποία υπάρχει εμβόλιο :( 

Αλλιώς έχει μελετηθεί το ένα εμβόλιο και διαφορετικά του COVID. Έχει διαφορά για το εμβόλιο γρίπης έχουν γίνει τόσες έρευνες , τόσοι εμβολιασμοί 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Super.mum είπε:

Αλλιώς έχει μελετηθεί το ένα εμβόλιο και διαφορετικά του COVID. Έχει διαφορά για το εμβόλιο γρίπης έχουν γίνει τόσες έρευνες , τόσοι εμβολιασμοί 

 

Δηλαδη εννοεις οτι ολοι εμβολιαζουν τα παιδια  για τη γριπη; Και εχουν διαβασει γενικα τα ρισκα ολων των εμβολιων; Μακαρι, αλλα ουτε μια στο εκατομμυριο η πιθανοτητα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δηλαδη εννοεις οτι ολοι εμβολιαζουν τα παιδια  για τη γριπη; Και εχουν διαβασει γενικα τα ρισκα ολων των εμβολιων; Μακαρι, αλλα ουτε μια στο εκατομμυριο η πιθανοτητα. 

Δεν έχω εμβολιάσει ποτέ το παιδί για τη γρίπη με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού της που την παρακολουθεί από τη μέρα που γεννήθηκε. Εγώ δηλαδή τον ρωτούσα και μου έλεγε πως δεν το κρίνει απαραίτητο. Σαφώς σε περιπτώσεις που το κρίνει απαραίτητο το συνιστά. Κανείς στην οικογένειά μας δεν το έχει κάνει ποτέ. Φίλος γιατρός επίσης δεν κάνει το εμβόλιο της γρίπης στα παιδιά του. Σημειωτέον ότι όλοι κάνουμε όλα τα άλλα εμβόλια στα παιδιά μας. Φυσικά θα βρεθούν κάποιοι ίσως να πουν ότι δεν είναι καλοί γιατροί αν δε συμφωνούν με τη γνώμη τους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , love kids είπε:

Δεν έχω εμβολιάσει ποτέ το παιδί για τη γρίπη με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού της που την παρακολουθεί από τη μέρα που γεννήθηκε. Εγώ δηλαδή τον ρωτούσα και μου έλεγε πως δεν το κρίνει απαραίτητο. Σαφώς σε περιπτώσεις που το κρίνει απαραίτητο το συνιστά. Κανείς στην οικογένειά μας δεν το έχει κάνει ποτέ. Φίλος γιατρός επίσης δεν κάνει το εμβόλιο της γρίπης στα παιδιά του. Σημειωτέον ότι όλοι κάνουμε όλα τα άλλα εμβόλια στα παιδιά μας. Φυσικά θα βρεθούν κάποιοι ίσως να πουν ότι δεν είναι καλοί γιατροί αν δε συμφωνούν με τη γνώμη τους. 

Μα οι ίδιοι οι γιατροί και η Επιτροπή εμβολιασμών ειδικά φέτος το χειμώνα εξέδωσαν οδηγία για εμβολιασμό έναντι της γρίπης μόνο των παιδιών σε ευπαθείς ομάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά αντί να έχετε τα εμβόλια να κάθονται δεν στέλνετε μερικα προς τα εδώ που ο κόσμος παραρακαλαει να πάει να το κάνει και για πολλούς δεν έχει έρθει ακόμα η σειρά για την πρώτη δοση; μια ανθρωπιστική βοήθεια βρε αδερφέ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Lenia16 είπε:

Μα οι ίδιοι οι γιατροί και η Επιτροπή εμβολιασμών ειδικά φέτος το χειμώνα εξέδωσαν οδηγία για εμβολιασμό έναντι της γρίπης μόνο των παιδιών σε ευπαθείς ομάδες.

Εμείς το ξέρουμε. Οι άλλοι όμως;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Chrysoum είπε:

Βρε παιδιά αντί να έχετε τα εμβόλια να κάθονται δεν στέλνετε μερικα προς τα εδώ που ο κόσμος παραρακαλαει να πάει να το κάνει και για πολλούς δεν έχει έρθει ακόμα η σειρά για την πρώτη δοση; μια ανθρωπιστική βοήθεια βρε αδερφέ! 

Έχετε λεφτά εσείς να αγοράσετε :P

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση μήπως κάποια ξέρει, γιατί λίγο το έψαξα και δε βρήκα σαφή απάντηση. Αν θες να πας σε νησί, χρειάζεται να έχουν περάσει 14 μέρες, σωστά; - διαφορετικά, rapid test ή μοριακό. Για να επιστρέψεις χρειάζεται πάλι τεστ; Και τι γίνεται αν το νησί όπου θα ταξιδέψεις δεν έχει διαγνωστικά κέντρα ώστε να υποβληθείς εκεί σε τεστ; Ρωτώ γιατί στην παρέα υπάρχουν και άτομα που ναι μεν έχουν εμβολιαστεί αλλά δεν έχουν περάσει 2 βδομάδες από τη 2η δόση αλλά και ανεμβολίαστοι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , love kids είπε:

Ερώτηση μήπως κάποια ξέρει, γιατί λίγο το έψαξα και δε βρήκα σαφή απάντηση. Αν θες να πας σε νησί, χρειάζεται να έχουν περάσει 14 μέρες, σωστά; - διαφορετικά, rapid test ή μοριακό. Για να επιστρέψεις χρειάζεται πάλι τεστ; Και τι γίνεται αν το νησί όπου θα ταξιδέψεις δεν έχει διαγνωστικά κέντρα ώστε να υποβληθείς εκεί σε τεστ; Ρωτώ γιατί στην παρέα υπάρχουν και άτομα που ναι μεν έχουν εμβολιαστεί αλλά δεν έχουν περάσει 2 βδομάδες από τη 2η δόση αλλά και ανεμβολίαστοι. 

Δεν έχει ΚΥ; Είναι δυνατον;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν έχει ΚΥ; Είναι δυνατον;

ΚΥ έχει. Αλλά αν πας διήμερο, θα μπορεί π.χ. το ΚΥ να καλύψει όλους τους επισκέπτες του νησιού που θέλουν να ταξιδέψουν και μάλιστα το Σαββατοκύριακο; Πρέπει να τηλεφωνήσουμε μάλλον στο λιμάνι ή σε κάποια υπηρεσία να δούμε τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , love kids είπε:

Υπερβολικό και εγωιστικό το βρίσκω. Εμβολιασμένη κι εγώ. Ούτε κι εγώ προτίθεμαι πια να περιοριστώ περαιτέρω, γι' αυτό εμβολιάστηκα άλλωστε. Αλλά με το να πληρώσει τα νοσήλεια όποιος νοσεί δε συμφωνώ. Οι πιο πολλοί τα έχουμε πληρώσει πολύ πολύ ακριβά με τόσα χρόνια εισφορών κι όσοι δεν εργάζονται και δεν πληρώνουν εισφορές έχουν δικαίωμα πρόσβασης στη δωρεάν περίθαλψη.

Τι στιγμή που υπάρχει εμβολιο να αναλάβουν την ευθύνη τους αυτοί που δεν θα ρο κάνουν.

Σπαταλονται πόροι από τις μελλο τιμές συντάξεις και πολλά άλλα.Συν τον κίνδυνο που βάζουν τις ευάλωτες ομαδες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τι στιγμή που υπάρχει εμβολιο να αναλάβουν την ευθύνη τους αυτοί που δεν θα ρο κάνουν.

Σπαταλονται πόροι από τις μελλο τιμές συντάξεις και πολλά άλλα.Συν τον κίνδυνο που βάζουν τις ευάλωτες ομαδες

Παίρνουν το ρίσκο της νόσησης με ό,τι άλλο συνεπάγεται. Το να προτείνει κάποιος να πληρώνουν τα νοσήλειά τους είναι απάνθρωπο κατ' εμέ. Κι αν κάποιοι δεν έχουν να πληρώσουν, να πεθάνουν; Χμ... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Lenia16 είπε:

Μαγιοπουλας αν θέλεις να πληρώνουν οι ανεμβολιαστοι για νοσηλεία τότε πρέπει να πληρώνουν κ οι καπνιστές για εμφράγματα και εγκεφαλικά, οι παχύσαρκοι και με υψηλή χοληστερίνη για εμφράγματα κ θρομβωσεις, όσες γυναίκες κάνουν εξωσωματική να πληρώνουν όλα τα φάρμακα τους, οι καρκινοπαθείς να πληρώνουν επίσης για όλα, όσοι τρακαρουν να πληρώνουν τα χειρουργεία τους και γενικά αν είναι έτσι, να μην πληρώνουμε εισφορές αλλά να αποταμιευουμε τα 250 ευρώ το μήνα των κρατήσεων για μια ώρα ανάγκης κ αν δεν φτάνουν στο τέλος ας πεθαινουμε στο δρόμο βρε αδερφέ όπως στην Αμερική.  

Για όλα αυτά που αναφέρεις έχουν εδώ και χρόνια ρήτρα οι ασφαλιστικές.Και ναι.θα ήθελα να μην πληρώνω εισφορές γιατί στο μέλλον δεν θα,μείνει τίποτα για μένα.θα προτιμούσα να πληρώνω μόνο ιδιωτική ασφάλεια.Πι καρκινοι κ οι εξωσωματικές δεν προέκυψαν οπωσδηποτε από συγκεκριμένους λόγους.ειναι πολυπαραγοντικα θέματα.ο covid ομως οχι.Γι αθτο κ θεωρώ άτοπη την σύγκριση.Ο ανεμβολιαστος βάζει σε κίνδυνο κ το παιδι μου και τον πατέρα μου που είναι καρκίνοπαθης.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , love kids είπε:

Ερώτηση μήπως κάποια ξέρει, γιατί λίγο το έψαξα και δε βρήκα σαφή απάντηση. Αν θες να πας σε νησί, χρειάζεται να έχουν περάσει 14 μέρες, σωστά; - διαφορετικά, rapid test ή μοριακό. Για να επιστρέψεις χρειάζεται πάλι τεστ; Και τι γίνεται αν το νησί όπου θα ταξιδέψεις δεν έχει διαγνωστικά κέντρα ώστε να υποβληθείς εκεί σε τεστ; Ρωτώ γιατί στην παρέα υπάρχουν και άτομα που ναι μεν έχουν εμβολιαστεί αλλά δεν έχουν περάσει 2 βδομάδες από τη 2η δόση αλλά και ανεμβολίαστοι. 

δεν χρευαζεται τίποτα στην επιστροφή γιατί τα νησιά δεν μπορπυν να δεχτούν τόσο κόσμο να κάνει τεστ. απλή σύσταση για σελφ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

δεν χρευαζεται τίποτα στην επιστροφή γιατί τα νησιά δεν μπορπυν να δεχτούν τόσο κόσμο να κάνει τεστ. απλή σύσταση για σελφ. 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν τα είδα πολύ προσεκτικά είναι η αλήθεια. Ισχύει για όλους τους νησιωτικούς προορισμούς;

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Lenia16 said:

Μαγιοπουλας αν θέλεις να πληρώνουν οι ανεμβολιαστοι για νοσηλεία τότε πρέπει να πληρώνουν κ οι καπνιστές για εμφράγματα και εγκεφαλικά, οι παχύσαρκοι και με υψηλή χοληστερίνη για εμφράγματα κ θρομβωσεις, όσες γυναίκες κάνουν εξωσωματική να πληρώνουν όλα τα φάρμακα τους, οι καρκινοπαθείς να πληρώνουν επίσης για όλα, όσοι τρακαρουν να πληρώνουν τα χειρουργεία τους και γενικά αν είναι έτσι, να μην πληρώνουμε εισφορές αλλά να αποταμιευουμε τα 250 ευρώ το μήνα των κρατήσεων για μια ώρα ανάγκης κ αν δεν φτάνουν στο τέλος ας πεθαινουμε στο δρόμο βρε αδερφέ όπως στην Αμερική.  

Tί σχέση έχουν οι καρκινοπαθείς και οι γυναίκες που κάνουν εξωσωματική (οι οποίες ούτως ή άλλως περνάνε από επιτροπή για να εγκριθούν τα φάρμακα τους) με εκείνους που συμβάλουν αυτοβούλως στην κατάρρευση του συστήματος υγείας εν μέσω πανδημίας, αρνούμενοι να ακολουθήσουν τις ιατρικές οδηγίες που συστήνουν εμβολιασμό??

@Super.mum το ότι όσοι νοσηλεύονται πλέον στη χώρα μας, είναι ανεμβολίαστοι, δεν σου λέει κάτι? Δεν σε υποχρεώνει κανείς να εμβολιαστείς, αλλά ούτε τα 60άρια για τα ράπιντ θες να δώσεις, και στα εστιατόρια ανέμελη θες να κάθεσαι μέσα..πώς το έχεις σκεφτεί? Θες να επιστρέψεις στην κανονικότητα σου σαν να μην έχει συμβεί τίποτα, χωρίς να κάνεις κάτι για αυτό. Εντελώς ουτοπικό μου φαίνεται. Δεν νομίζω να χρειάζονται γνώσεις ιατρικής για να καταλάβει κάποιος ότι ο εμβολιασμένος πολ΄πυ πιο δύσκολα νοσεί, άρα πολύ πιο δύσκολα μεταδίδει. Και τα εμβόλια για τις παιδικές αρρώστιες δεν έχουν 100% κάλυψη, όμως τα εμβόλια συνέβαλαν στο να εξαλειφθούν τόσες ασθένειες και όχι μόνο παιδικές.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Tί σχέση έχουν οι καρκινοπαθείς και οι γυναίκες που κάνουν εξωσωματική (οι οποίες ούτως ή άλλως περνάνε από επιτροπή για να εγκριθούν τα φάρμακα τους) με εκείνους που συμβάλουν αυτοβούλως στην κατάρρευση του συστήματος υγείας εν μέσω πανδημίας, αρνούμενοι να ακολουθήσουν τις ιατρικές οδηγίες που συστήνουν εμβολιασμό??

@Super.mum το ότι όσοι νοσηλεύονται πλέον στη χώρα μας, είναι ανεμβολίαστοι, δεν σου λέει κάτι? Δεν σε υποχρεώνει κανείς να εμβολιαστείς, αλλά ούτε τα 60άρια για τα ράπιντ θες να δώσεις, και στα εστιατόρια ανέμελη θες να κάθεσαι μέσα..πώς το έχεις σκεφτεί? Θες να επιστρέψεις στην κανονικότητα σου σαν να μην έχει συμβεί τίποτα, χωρίς να κάνεις κάτι για αυτό. Εντελώς ουτοπικό μου φαίνεται. Δεν νομίζω να χρειάζονται γνώσεις ιατρικής για να καταλάβει κάποιος ότι ο εμβολιασμένος πολ΄πυ πιο δύσκολα νοσεί, άρα πολύ πιο δύσκολα μεταδίδει. Και τα εμβόλια για τις παιδικές αρρώστιες δεν έχουν 100% κάλυψη, όμως τα εμβόλια συνέβαλαν στο να εξαλειφθούν τόσες ασθένειες και όχι μόνο παιδικές.

Και μιας και αναφέρθηκε Γιοβαννα.Θα μπορούσαν κάποια από αυτά τα χρήματα να πηγαίνουν σε ζευγάρια που ξεπουλιουνται για να κάνουν ένα παιδί.Εχουμε υπογεννητικοτητα κ τα 350 ευρώ που δίνουν είναι ντροπή. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, μαγιοπουλας said:

Και μιας και αναφέρθηκε Γιοβαννα.Θα μπορούσαν κάποια από αυτά τα χρήματα να πηγαίνουν σε ζευγάρια που ξεπουλιουνται για να κάνουν ένα παιδί.Εχουμε υπογεννητικοτητα κ τα 350 ευρώ που δίνουν είναι ντροπή. 

Εννοείται. Εγώ της δεύτερης εξωσωματικής έκανα ένα χρόνο να τα πάρω.. Τόσο τρέξιμο για να πάρω 350 ευρώ ένα χρόνο μετά..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Yovanna είπε:

Tί σχέση έχουν οι καρκινοπαθείς και οι γυναίκες που κάνουν εξωσωματική (οι οποίες ούτως ή άλλως περνάνε από επιτροπή για να εγκριθούν τα φάρμακα τους) με εκείνους που συμβάλουν αυτοβούλως στην κατάρρευση του συστήματος υγείας εν μέσω πανδημίας, αρνούμενοι να ακολουθήσουν τις ιατρικές οδηγίες που συστήνουν εμβολιασμό??

@Super.mum το ότι όσοι νοσηλεύονται πλέον στη χώρα μας, είναι ανεμβολίαστοι, δεν σου λέει κάτι? Δεν σε υποχρεώνει κανείς να εμβολιαστείς, αλλά ούτε τα 60άρια για τα ράπιντ θες να δώσεις, και στα εστιατόρια ανέμελη θες να κάθεσαι μέσα..πώς το έχεις σκεφτεί? Θες να επιστρέψεις στην κανονικότητα σου σαν να μην έχει συμβεί τίποτα, χωρίς να κάνεις κάτι για αυτό. Εντελώς ουτοπικό μου φαίνεται. Δεν νομίζω να χρειάζονται γνώσεις ιατρικής για να καταλάβει κάποιος ότι ο εμβολιασμένος πολ΄πυ πιο δύσκολα νοσεί, άρα πολύ πιο δύσκολα μεταδίδει. Και τα εμβόλια για τις παιδικές αρρώστιες δεν έχουν 100% κάλυψη, όμως τα εμβόλια συνέβαλαν στο να εξαλειφθούν τόσες ασθένειες και όχι μόνο παιδικές.

Και θα ξανά πω ότι δεν μπορεί να μου στερούν από την ελευθερία μου , ούτε τα ταξίδια , ούτε τίποτα απλά επειδή δεν θέλω να κάνω το σκεύασμα που βρίσκετε σε πειραματικό στάδιο. Να αποφασίζουν άλλοι για εμένα και εγώ να πηγαίνω με σταυρωμένα χέρια και να λέω οκ δεν μπορώ να κάνω αλλιώς και να ελπίζω να μην έχουν κάνει λάθος με το εμβόλιο .. όπως έχουν κάνει τόσες και τόσες φορές. Όπως έχουν πάρει τα λόγια τους πίσω για όσα λέγανε στην αρχή. Και ξανά επαναλαμβάνομαι αλλά θα το ξανά πω .. για μια νόσο με θνησιμότητα 0,02 % δεν βρίσκω λόγο για βιασύνες και Υποχρεωτικότητες. Δικαίωμα του κάθε ενός και επιλογή του να κάνει αυτό που πιστεύει για τον εαυτό του καλύτερο. Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Είμαι ψεκασμένη η αρνητής του ιού ; Η όπως είπε η Μαγιοπουλος αν αρρωστήσω καλά να πάθω ; Και τότε να μου πουν να πληρώνω το νοσοκομείο η να μην με δεχτούν η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . 

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Και μιας και αναφέρθηκε Γιοβαννα.Θα μπορούσαν κάποια από αυτά τα χρήματα να πηγαίνουν σε ζευγάρια που ξεπουλιουνται για να κάνουν ένα παιδί.Εχουμε υπογεννητικοτητα κ τα 350 ευρώ που δίνουν είναι ντροπή. 

Ντροπή για πιο πράγμα ; Ότι έδωσα τα λεφτά αναγκαστικά για να πάω ταξίδι με την οικογένεια μου ; Γιατί εσείς θα μου πείτε που πρέπει να τα δώσω ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Και θα ξανά πω ότι δεν μπορεί να μου στερούν από την ελευθερία μου , ούτε τα ταξίδια , ούτε τίποτα απλά επειδή δεν θέλω να κάνω το σκεύασμα που βρίσκετε σε πειραματικό στάδιο. Να αποφασίζουν άλλοι για εμένα και εγώ να πηγαίνω με σταυρωμένα χέρια και να λέω οκ δεν μπορώ να κάνω αλλιώς και να ελπίζω να μην έχουν κάνει λάθος με το εμβόλιο .. όπως έχουν κάνει τόσες και τόσες φορές. Όπως έχουν πάρει τα λόγια τους πίσω για όσα λέγανε στην αρχή. Και ξανά επαναλαμβάνομαι αλλά θα το ξανά πω .. για μια νόσο με θνησιμότητα 0,02 % δεν βρίσκω λόγο για βιασύνες και Υποχρεωτικότητες. Δικαίωμα του κάθε ενός και επιλογή του να κάνει αυτό που πιστεύει για τον εαυτό του καλύτερο. Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Είμαι ψεκασμένη η αρνητής του ιού ; Η όπως είπε η Μαγιοπουλος αν αρρωστήσω καλά να πάθω ; Και τότε να μου πουν να πληρώνω το νοσοκομείο η να μην με δεχτούν η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . 

Ναι, αν δεν έχει ο ασθενής τα χρήματα ώστε να τα δώσει πριν την εισαγωγή του στο νοσοκομείο, να τον πετάνε στο δρόμο. Λογικό κι ανθρώπινο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , love kids είπε:

Ναι, αν δεν έχει ο ασθενής τα χρήματα ώστε να τα δώσει πριν την εισαγωγή του στο νοσοκομείο, να τον πετάνε στο δρόμο. Λογικό κι ανθρώπινο!

Είναι συγκεκριμένα άτομα που αυτά που λένε είναι πραγματικά ακραία .. εγώ εκφράζω την άποψη μου .. δεν χρειάζονται να λέγονται τέτοια Πράγματα. Σεβαστείτε την άποψη του καθενός. Σεβαστείτε ότι δεν κάθομαι να γράφω σαχλαμάρες και μιλάω με κάποια δεδομένα. Τα 350 ευρώ Να σας τα έδινε το κράτος. Όχι εγώ που ήθελα να πάω ταξίδι και αναγκάστηκα τα πλήρωσα. Τι άλλο θα ακούσω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Super.mum είπε:

Και θα ξανά πω ότι δεν μπορεί να μου στερούν από την ελευθερία μου , ούτε τα ταξίδια , ούτε τίποτα απλά επειδή δεν θέλω να κάνω το σκεύασμα που βρίσκετε σε πειραματικό στάδιο. Να αποφασίζουν άλλοι για εμένα και εγώ να πηγαίνω με σταυρωμένα χέρια και να λέω οκ δεν μπορώ να κάνω αλλιώς και να ελπίζω να μην έχουν κάνει λάθος με το εμβόλιο .. όπως έχουν κάνει τόσες και τόσες φορές. Όπως έχουν πάρει τα λόγια τους πίσω για όσα λέγανε στην αρχή. Και ξανά επαναλαμβάνομαι αλλά θα το ξανά πω .. για μια νόσο με θνησιμότητα 0,02 % δεν βρίσκω λόγο για βιασύνες και Υποχρεωτικότητες. Δικαίωμα του κάθε ενός και επιλογή του να κάνει αυτό που πιστεύει για τον εαυτό του καλύτερο. Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Είμαι ψεκασμένη η αρνητής του ιού ; Η όπως είπε η Μαγιοπουλος αν αρρωστήσω καλά να πάθω ; Και τότε να μου πουν να πληρώνω το νοσοκομείο η να μην με δεχτούν η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . 

Ντροπή για πιο πράγμα ; Ότι έδωσα τα λεφτά αναγκαστικά για να πάω ταξίδι με την οικογένεια μου ; Γιατί εσείς θα μου πείτε που πρέπει να τα δώσω ; 

Ντροπή που δίνουν τόσα λίγα χρήματα για τις θεραπείες μωρέ κ εσύ αμέσως αρπαζεστε εδώ μέσα! Ειρήνη υμιν. 

Μια χαρά επετεύχθη ο διχασμός. Κ που στε ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Lenia16 said:

Δηλαδή αν εσύ -χτύπα ξύλο- πάθεις καρκίνο από την εξωσωματική να σου πούμε σορυ μανδαμ ήθελες τα και έπαθες τα και πλήρωνε τώρα. Δεν άκουγες τις συστάσεις ότι οι ορμόνες μπορεί να σου κάνουν κακο, εκεί εσύ, επεμενες. Η αν εγώ πάθω καρκίνο από το κάπνισμα (95% των καρκίνων πνεύμονα) να μου πουν όταν το ρουφαγες σου άρεσε, πλήρωνε τώρα αλλιως πεθανε. Κορίτσια συνέλθετε και κόψτε τον Σκάι.

Προσωπικά δεν βλέπω Σκάι. Δεν βλέπω καν τηλεόραση. Και δεν ξέρω τί σχέση έχει με αυτό που λέμε. Δεν θα προσπαθήσω άλλο να καταρρίψω αυτό που γράφεις, για μένα είναι τόσο άτοπη η σύγκριση, που δεν έχει καν νόημα. 

 

12 minutes ago, Super.mum said:

Και θα ξανά πω ότι δεν μπορεί να μου στερούν από την ελευθερία μου , ούτε τα ταξίδια , ούτε τίποτα απλά επειδή δεν θέλω να κάνω το σκεύασμα που βρίσκετε σε πειραματικό στάδιο. Να αποφασίζουν άλλοι για εμένα και εγώ να πηγαίνω με σταυρωμένα χέρια και να λέω οκ δεν μπορώ να κάνω αλλιώς και να ελπίζω να μην έχουν κάνει λάθος με το εμβόλιο .. όπως έχουν κάνει τόσες και τόσες φορές. Όπως έχουν πάρει τα λόγια τους πίσω για όσα λέγανε στην αρχή. Και ξανά επαναλαμβάνομαι αλλά θα το ξανά πω .. για μια νόσο με θνησιμότητα 0,02 % δεν βρίσκω λόγο για βιασύνες και Υποχρεωτικότητες. Δικαίωμα του κάθε ενός και επιλογή του να κάνει αυτό που πιστεύει για τον εαυτό του καλύτερο. Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Είμαι ψεκασμένη η αρνητής του ιού ; Η όπως είπε η Μαγιοπουλος αν αρρωστήσω καλά να πάθω ; Και τότε να μου πουν να πληρώνω το νοσοκομείο η να μην με δεχτούν η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . 

Ντροπή για πιο πράγμα ; Ότι έδωσα τα λεφτά αναγκαστικά για να πάω ταξίδι με την οικογένεια μου ; Γιατί εσείς θα μου πείτε που πρέπει να τα δώσω ; 

Καλέ δεν λέει για τα λεφτά για το ταξίδι σου!  Για αυτά που θα δώσει το κράτος για να σε περιθάλψει αν κολλήσεις κοβιντ λέει! Συνέλθετε κορίτσια!

Εάν θεωρείς ότι θα έπρεπε να κάνεις τα ταξίδια σου χωρίς τεστ, ότι θα έπρεπε να γευματίσεις ανέμελη μέσα στα εστιατόρια χωρίς τεστ κρι προφυλάξεις και ότι γενικά θα έπρεπε να κάνεις ό,τι θες διότι δεν θεωρείς ότι κινδυνεύεις ή ότι βάζεις άλλους σε κίνδυνο, τότε ναι, είσαι αρνητής του ιού. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...