Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Πλέον όμως μιλάμε για υποχρεωτικότητες. Με τον ένα η με τον άλλο τρόπο αν δεν το κανεις δεν μπορείς να δουλέψεις , να ταξιδέψεις κλπ κλπ δεν θα είσαι ποτέ ξανά ελεύθερος να κανείς αυτό που θες εσυ και να αποφασίσεις για τον εαυτό σου ..κάποιος άλλος πλέον μπορεί να αποφασίζει για εσένα .. αυτό πως σας φαίνεται ; Λογικό ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 47 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν είναι έτσι τα εμβόλια προστατεύουν 85-95% από βαριά νοσηση όχι από νοσηση γενικώς. Δηλαδή το 5-15% θα νοσησει βαριά και θα νοσηλευτει. Δεν το λες και λίγο 

 

Έχω την εντύπωση ότι είναι 85% προστασία από νόσηση και πάνω από 95% από βαριά νόσηση, νοσηλεία και θάνατο. Για 98% είχα διαβάσει, αν θυμάμαι καλά. 

 

πρίν από 42 λεπτά , Super.mum είπε:

Πλέον όμως μιλάμε για υποχρεωτικότητες. Με τον ένα η με τον άλλο τρόπο αν δεν το κανεις δεν μπορείς να δουλέψεις , να ταξιδέψεις κλπ κλπ δεν θα είσαι ποτέ ξανά ελεύθερος να κανείς αυτό που θες εσυ και να αποφασίσεις για τον εαυτό σου ..κάποιος άλλος πλέον μπορεί να αποφασίζει για εσένα .. αυτό πως σας φαίνεται ; Λογικό ; 

 

Δεν είμαστε επίσης ελεύθεροι να πάρουμε ναρκωτικά, να κυκλοφορούμε στον δρόμο γυμνοί και να βρίζουμε τα θεία. Όλα αυτά είναι ποινικά διώξιμες πράξεις, οι οποίες θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως καταπάτηση ελευθεριών αλλά δεν τις αμφισβητούμε, γιατί έχουμε μάθει ότι είναι νόμοι που ισχύουν στα πλαίσια μιας οργανωμένης κοινωνίας. Και δεν είναι καν ενέργειες οι οποίες μπορεί να βλάψουν την υγεία κάποιου άλλου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Έχω την εντύπωση ότι είναι 85% προστασία από νόσηση και πάνω από 95% από βαριά νόσηση, νοσηλεία και θάνατο. Για 98% είχα διαβάσει, αν θυμάμαι καλά. 

 

 

Δεν είμαστε επίσης ελεύθεροι να πάρουμε ναρκωτικά, να κυκλοφορούμε στον δρόμο γυμνοί και να βρίζουμε τα θεία. Όλα αυτά είναι ποινικά διώξιμες πράξεις, οι οποίες θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως καταπάτηση ελευθεριών αλλά δεν τις αμφισβητούμε, γιατί έχουμε μάθει ότι είναι νόμοι που ισχύουν στα πλαίσια μιας οργανωμένης κοινωνίας. Και δεν είναι καν ενέργειες οι οποίες μπορεί να βλάψουν την υγεία κάποιου άλλου. 

Ναι σε αυτή την περίπτωση να συμφωνήσω με την απαγόρευση .. ζούμε σε μια κοινωνία έχει κάποιους κανόνες και τους ακολουθώ για να μπορέσουμε όλοι μεταξύ μας να συνυπάρχουμε. Από την άλλη μεριά όμως σε υποχρεώνουν να κανείς ένα εμβόλιο που βρίσκετε σε πειραματικό στάδιο ... δεν παίρνει κανείς την ευθύνη για αν σου συμβεί κάτι και αν σου συμβεί θα παρουσιαστεί σίγουρα σαν τυχαίο γεγονός (αν παρουσιαστεί) .. αλλά αν δεν το κανείς θεωρείσαι ανεύθυνος γιατί μπορεί να προκαλέσεις ζημιά στην υγεία κάποιου αλλου ; 

Just now, Super.mum είπε:

Ναι σε αυτή την περίπτωση να συμφωνήσω με την απαγόρευση .. ζούμε σε μια κοινωνία έχει κάποιους κανόνες και τους ακολουθώ για να μπορέσουμε όλοι μεταξύ μας να συνυπάρχουμε. Από την άλλη μεριά όμως σε υποχρεώνουν να κανείς ένα εμβόλιο που βρίσκετε σε πειραματικό στάδιο ... δεν παίρνει κανείς την ευθύνη για αν σου συμβεί κάτι και αν σου συμβεί θα παρουσιαστεί σίγουρα σαν τυχαίο γεγονός (αν παρουσιαστεί) .. αλλά αν δεν το κανείς θεωρείσαι ανεύθυνος γιατί μπορεί να προκαλέσεις ζημιά στην υγεία κάποιου αλλου ; 

Η είσαι κίνδυνος για την δημόσια υγεία .  Όπως λένε 

πρίν από 21 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Έχω την εντύπωση ότι είναι 85% προστασία από νόσηση και πάνω από 95% από βαριά νόσηση, νοσηλεία και θάνατο. Για 98% είχα διαβάσει, αν θυμάμαι καλά. 

 

 

Δεν είμαστε επίσης ελεύθεροι να πάρουμε ναρκωτικά, να κυκλοφορούμε στον δρόμο γυμνοί και να βρίζουμε τα θεία. Όλα αυτά είναι ποινικά διώξιμες πράξεις, οι οποίες θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως καταπάτηση ελευθεριών αλλά δεν τις αμφισβητούμε, γιατί έχουμε μάθει ότι είναι νόμοι που ισχύουν στα πλαίσια μιας οργανωμένης κοινωνίας. Και δεν είναι καν ενέργειες οι οποίες μπορεί να βλάψουν την υγεία κάποιου άλλου. 

Συμφωνώ σε όσα λες .. για κάτι όμως που αποφασίζουν να κάνουν πάνω στο σώμα μου .. δεν πρέπει να έχω λόγο ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Super.mum είπε:

Ναι σε αυτή την περίπτωση να συμφωνήσω με την απαγόρευση .. ζούμε σε μια κοινωνία έχει κάποιους κανόνες και τους ακολουθώ για να μπορέσουμε όλοι μεταξύ μας να συνυπάρχουμε. Από την άλλη μεριά όμως σε υποχρεώνουν να κανείς ένα εμβόλιο που βρίσκετε σε πειραματικό στάδιο ... δεν παίρνει κανείς την ευθύνη για αν σου συμβεί κάτι και αν σου συμβεί θα παρουσιαστεί σίγουρα σαν τυχαίο γεγονός (αν παρουσιαστεί) .. αλλά αν δεν το κανείς θεωρείσαι ανεύθυνος γιατί μπορεί να προκαλέσεις ζημιά στην υγεία κάποιου αλλου ; 

Κ εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την υποχρεωτικοτητα. Ούτως η άλλως οι εμβολιασμενοι έχουν πολλοί μικρές πιθανότητες να νοσησουν. Οι ανεμβολιαστοι εφόσον είναι επιλογή τους να μην εμβολιαστούν έχουν σκεφτεί κ την πιθανότητα νόσησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο δεν πετυχαινουμε καθολικη ανοσια, ενα ποσοστο 80% χονδρικα εμβολιασμενων, σε ολο τον πληθυσμο, αρα ουσιαστικα ολους τους ενηλικες και εφηβους που δεν εχουν ιατρικους λογους να μην εμβολιαστουν, ο ιος θα κυκλοφορει, και θα υπαρχει και μια πιθανοτητα βαρειας νοσησης των εμβολιασθεντων. Δεν μπορει λοιπον ενα ποσοστο ανθρωπων που αρνουνται τη χρηση ενος εγκεκριμενου και διαθεσιμου εμβολιου, να υποχρεωνει σε νοσηση, οικονομικη καταστροφη και πιθανο θανατο, τους υπολοιπους συμπολιτες τους, δεν ειναι καταπατηση βασικων δικαιωματων αυτο;

 

Δε συμφωνω με προνομια εμβολιασμενων. Αλλα αν το εμβολιο κρινεται απαραιτητο, δεδομενης της καταστασης, θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικο.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Οσο δεν πετυχαινουμε καθολικη ανοσια, ενα ποσοστο 80% χονδρικα εμβολιασμενων, σε ολο τον πληθυσμο, αρα ουσιαστικα ολους τους ενηλικες και εφηβους που δεν εχουν ιατρικους λογους να μην εμβολιαστουν, ο ιος θα κυκλοφορει, και θα υπαρχει και μια πιθανοτητα βαρειας νοσησης των εμβολιασθεντων. Δεν μπορει λοιπον ενα ποσοστο ανθρωπων που αρνουνται τη χρηση ενος εγκεκριμενου και διαθεσιμου εμβολιου, να υποχρεωνει σε νοσηση, οικονομικη καταστροφη και πιθανο θανατο, τους υπολοιπους συμπολιτες τους, δεν ειναι καταπατηση βασικων δικαιωματων αυτο;

 

Δε συμφωνω με προνομια εμβολιασμενων. Αλλα αν το εμβολιο κρινεται απαραιτητο, δεδομενης της καταστασης, θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικο.

 

Τα σκευάσματα είναι σε πειραματικό στάδιο η δεν είναι ; Είναι ! Άρα ; Αν κάποιος προσφέρετε να το κάνει μπράβο του .. εγώ που δεν θέλω ; Θα μου κάνουν το πείραμα για να μπορέσω να ζήσω όπως πριν 2 χρόνια ; 

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Τα σκευάσματα είναι σε πειραματικό στάδιο η δεν είναι ; Είναι ! Άρα ; Αν κάποιος προσφέρετε να το κάνει μπράβο του .. εγώ που δεν θέλω ; Θα μου κάνουν το πείραμα για να μπορέσω να ζήσω όπως πριν 2 χρόνια ; 

Δεν θα μπορούσα να το δεχτώ να το κάνουν ούτε σε εμένα ούτε σε παιδάκια από 12 ετών όπως λένε τώρα .. για μια νόσο με θνησιμότητα 0.02 %  ;;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Super.mum είπε:

 Συμφωνώ σε όσα λες .. για κάτι όμως που αποφασίζουν να κάνουν πάνω στο σώμα μου .. δεν πρέπει να έχω λόγο ; 

 

Μα αφού δεν είναι υποχρεωτικό, έχεις λόγο. Δεν είναι λίγο ακραίο να λέμε ότι δεν θα είσαι ποτέ ελεύθερος να κάνεις αυτό που θέλεις εσύ κι ότι θα αποφασίζει άλλος για σένα; 

 

πρίν από 19 λεπτά , maripoz είπε:

85% - 95% είναι η προστασία από βαριά νοσηση, ανάλογα και την μετάλλαξη. Σχετικά με όσα λες παρακάτω θα μπορούσα να γράφω σελιδες για να αντικρουσω θα πω μόνο ότι κάτι σχετικό δεν συμβαίνει σε καμία δυτική χώρα και αν δεν κάνω λάθος σε καμία γενικότερα. Πρόκειται για κοινωνικα και υγειονομικα  εμπρηστικη πολιτική κατά την γνώμη μου. Για να δώσω ένα παράδειγμα στην Αγγλία απορριψαν την πρόταση οι εμβολιασμενοι που έρχονται σε επαφή με κρούσμα να μην μπαίνουν καραντίνα αφενός γιατί θα ήταν πολιτική διακρισης αφετέρου γιατί μεταδίδουν μια χαρά τον ιό, σύμφωνα με έρευνες ελαφρώς λιγότερο από τους μη εμβολιασμενους. Ιδού η κοινωνική και υγειονομικη πτύχη που ανέφερα, σε μια χώρα που λειτουργεί σωστά και με σεβασμό στα δικαίωματα του πολίτη. Και για να προλάβω κάποια ημιμαθη σχολια, στηνΔανία πχ που είχε εφαρμόστει το coronapas από τον Απρίλιο για τα εστιατόρια, εκεί μπορούσες να κάνεις ανά πάσα στιγμή τεστ δωρεάν σε κρατικές δομές που υπήρχαν παντού και επίσης δεν γινόταν διάκριση σε χώρους εμβολιασμενων ή μη, όλα είχαν τα ίδια δικαιώματα. Προσωπικά πιστεύω πως ο διαχωρισμός των πολιτων που συμβαίνει στην Ελλάδα είναι τρομερά επικίνδυνο προηγούμενο 

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τον διαχωρισμό σε άλλες χώρες, αλλά για το ότι δεν γίνεται σε καμιά δυτική χώρα, να σου πω την αλήθεια αμφιβάλλω αν δεν το ψάξω πρώτα. Και κυρίως αμφιβάλλω επειδή κάμποσες σελίδες πριν έγραφες ότι έχουμε το πιο σκληρό λοκντάουν στον κόσμο, οπότε ομολογώ ότι δεν μπορώ να πάρω αυτήν τη σύγκριση πολύ στα σοβαρά. 

 

Δωρεάν τεστ γίνονται κι εδώ σε πολλά κέντρα υγείας (δεν θα πω σε όλα γιατί δεν ξέρω αν ισχύει), με το αποτέλεσμα να βγαίνει μέσα σε 48 ώρες. Το τελευταίο δίμηνο δυστυχώς τα χρησιμοποιούσαμε οικογενειακώς σχεδόν κάθε βδομάδα, λόγω ανάγκης για τακτική πρόσβαση σε νοσοκομεία. 

 

Δεν έχω όλες τις απαντήσεις, κανείς δεν νομίζω ότι τις έχει. Κι όπως έγραψα και πριν από μερικές μέρες, δεν μου αρέσει ούτε εμένα ο διαχωρισμός. Εκτός του ότι είναι ηλίθιο επικοινωνιακά, για μένα είναι ένα μεγάλο ηθικό δίλημμα. Οπότε πάνω σ' αυτό δεν έχω τίποτα να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Μα αφού δεν είναι υποχρεωτικό, έχεις λόγο. Δεν είναι λίγο ακραίο να λέμε ότι δεν θα είσαι ποτέ ελεύθερος να κάνεις αυτό που θέλεις εσύ κι ότι θα αποφασίζει άλλος για σένα; 

 

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τον διαχωρισμό σε άλλες χώρες, αλλά για το ότι δεν γίνεται σε καμιά δυτική χώρα, να σου πω την αλήθεια αμφιβάλλω αν δεν το ψάξω πρώτα. Και κυρίως αμφιβάλλω επειδή κάμποσες σελίδες πριν έγραφες ότι έχουμε το πιο σκληρό λοκντάουν στον κόσμο, οπότε ομολογώ ότι δεν μπορώ να πάρω αυτήν τη σύγκριση πολύ στα σοβαρά. 

 

Δωρεάν τεστ γίνονται κι εδώ σε πολλά κέντρα υγείας (δεν θα πω σε όλα γιατί δεν ξέρω αν ισχύει), με το αποτέλεσμα να βγαίνει μέσα σε 48 ώρες. Το τελευταίο δίμηνο δυστυχώς τα χρησιμοποιούσαμε οικογενειακώς σχεδόν κάθε βδομάδα, λόγω ανάγκης για τακτική πρόσβαση σε νοσοκομεία. 

 

Δεν έχω όλες τις απαντήσεις, κανείς δεν νομίζω ότι τις έχει. Κι όπως έγραψα και πριν από μερικές μέρες, δεν μου αρέσει ούτε εμένα ο διαχωρισμός. Εκτός του ότι είναι ηλίθιο επικοινωνιακά, για μένα είναι ένα μεγάλο ηθικό δίλημμα. Οπότε πάνω σ' αυτό δεν έχω τίποτα να απαντήσω.

Δεν είμαι το ίδιο ελεύθερη από τη στιγμή που για να ταξιδέψω πρέπει να δώσω 60 € για να πάω στο προορισμό που θέλω για να μου κάνουνε το τεστ. Επειδή δεν είμαι εμβολιασμένη. Θα πρέπει να δώσω 60 για να πάω 60 για να γυρίσω και το ίδιο θα πρέπει να κάνει και ο άντρας μου. Επίσης δεν θα μπορέσω να κάτσω μέσα στο εστιατόριο γιατί βλέπετε δεν είμαι εμβολιασμένη και θα πρέπει να κάτσω εξω. Η σε λίγο Μπορεί να μην μπορώ και καθόλου να κάτσω να πρέπει να τα πάρω πακέτο ή να μην πατήσω καν το πόδι μου εκεί. Σε λίγο μπορεί επίσης να μου πούνε ότι δεν ταξιδεύεις καθόλου αν δεν είσαι εμβολιασμένος και δεν έχεις την κάρτα. Περίμενε είμαστε ακόμα στην αρχή. Όπως και κάτι ακούστηκε και δεν ξέρω αν ισχύει Ότι τα παιδιά θα πρέπει να εμβολιάζονται για να πάνε στο σχολείο διαφορετικά δεν θα μπορούνε. Οπότε όπως και να έχει δεν θα κάνω τη ζωή που έκανα πριν δύο χρόνια αν δεν εμβολιαστώ. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Οσο δεν πετυχαινουμε καθολικη ανοσια, ενα ποσοστο 80% χονδρικα εμβολιασμενων, σε ολο τον πληθυσμο, αρα ουσιαστικα ολους τους ενηλικες και εφηβους που δεν εχουν ιατρικους λογους να μην εμβολιαστουν, ο ιος θα κυκλοφορει, και θα υπαρχει και μια πιθανοτητα βαρειας νοσησης των εμβολιασθεντων. Δεν μπορει λοιπον ενα ποσοστο ανθρωπων που αρνουνται τη χρηση ενος εγκεκριμενου και διαθεσιμου εμβολιου, να υποχρεωνει σε νοσηση, οικονομικη καταστροφη και πιθανο θανατο, τους υπολοιπους συμπολιτες τους, δεν ειναι καταπατηση βασικων δικαιωματων αυτο;

 

Δε συμφωνω με προνομια εμβολιασμενων. Αλλα αν το εμβολιο κρινεται απαραιτητο, δεδομενης της καταστασης, θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικο.

 

Τα εμβόλια έχουν πάρει μόνο προσωρινή/επείγουσα έγκριση 

12 minutes ago, Ilaeira said:

 

Μα αφού δεν είναι υποχρεωτικό, έχεις λόγο. Δεν είναι λίγο ακραίο να λέμε ότι δεν θα είσαι ποτέ ελεύθερος να κάνεις αυτό που θέλεις εσύ κι ότι θα αποφασίζει άλλος για σένα; 

 

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τον διαχωρισμό σε άλλες χώρες, αλλά για το ότι δεν γίνεται σε καμιά δυτική χώρα, να σου πω την αλήθεια αμφιβάλλω αν δεν το ψάξω πρώτα. Και κυρίως αμφιβάλλω επειδή κάμποσες σελίδες πριν έγραφες ότι έχουμε το πιο σκληρό λοκντάουν στον κόσμο, οπότε ομολογώ ότι δεν μπορώ να πάρω αυτήν τη σύγκριση πολύ στα σοβαρά. 

 

Δωρεάν τεστ γίνονται κι εδώ σε πολλά κέντρα υγείας (δεν θα πω σε όλα γιατί δεν ξέρω αν ισχύει), με το αποτέλεσμα να βγαίνει μέσα σε 48 ώρες. Το τελευταίο δίμηνο δυστυχώς τα χρησιμοποιούσαμε οικογενειακώς σχεδόν κάθε βδομάδα, λόγω ανάγκης για τακτική πρόσβαση σε νοσοκομεία. 

 

Δεν έχω όλες τις απαντήσεις, κανείς δεν νομίζω ότι τις έχει. Κι όπως έγραψα και πριν από μερικές μέρες, δεν μου αρέσει ούτε εμένα ο διαχωρισμός. Εκτός του ότι είναι ηλίθιο επικοινωνιακά, για μένα είναι ένα μεγάλο ηθικό δίλημμα. Οπότε πάνω σ' αυτό δεν έχω τίποτα να απαντήσω.

Το είχαμε το πιο μακροχρονιο και σκληρό λοκνταουν στον (δυτικό τουλάχιστον κόσμο) αυτό είναι αναμφισβητητο και μάλλον πρέπει να το πάρεις σοβαρά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το προβκημα στην Ελλάδα είναι ότι η άρση των περιορισμών δεν είχε καμία σχέση ούτε με την επιδημιολογική εικόνα, ούτε με την πρόοδο του εμβολιασμού. Προφανώς για τον τουρισμό. Όταν όμως εχεις ένα ποσοστό που δεν θέλει να πιεστεί για το εμβόλιο αλλά προφανέστατα τον ιό τον φοβάται λιγότερο, ποιο είναι το κίνητρο για άμεσο εμβολιασμό; κανένα. οι ανεμβολιαστοι θα απολαμβάνουν τις υπηρεσίες/χώρους διασκέδασης/ τελετές κλπ που έχουν ανοίξει, οι πιο νέοι ειναο πιθανό να μην καταλάβουν καν αν κόλλησαν, μέχρι να φτάσουμε φθινόπωρο στην καλύτερη περίπτωση κ τα πράγματα να γίνονται πιεστικά. Αυτό προφανώς εξαρχής ήταν λάθος τακτική. γιατί τι κίνητρο έχει κάποιος να εμβολιαστεί τώρα; τη μάσκα δεν θα τη βγάλει. για καφέ σε κλειστό χώρο καλοκαιριάτικα δεν θέλει να πάει. απλώς θα έχει μια μικρή οικονομική επιβάρυνση στο ταξίδι. Μιλάμε δλδ για τακτική καταδικασμένη να αποτύχει. κ μετά αρχίζει αυτή η ρητορική του διχασμού, που δεν είναι μόνο τα ΜΜΕ, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω. Είναι πολιτική επιλογή κ έχουν γίνει πολλές δηλώσεις από υπουργούς κ τον ίδιο τον πρωθυπουργό (δεν θα σας δίνουμε επιδόματα τον χειμώνα για να κάθεστε, δεν θα πληρψσει η κοινωνία το μάρμαρο εξαιτίας σας κλπ). Όλο αυτό είναι μια αυτοκτονική στρατηγική που προφανώς κ θα το πληρώσουμε όλοι τον χειμώνα με οποίο περιοριστικό μέτρο ληφθεί. Ακόμα κ εμένα που είναι πολύ σκληρή στο θέμα του καθολικού εμβολιασμού, αυτή η ρητορική με ενοχλεί, οπότε μπορώ να φανταστώ πώς νιώθει όποιος δεν θέλει το εμβόλιο. 

 

Παρεμπθπτοντως δεν είναι σε πειραματικό στάδιο, απλώς έχει επείγουσα έγκριση. 

 

Έισης το ποσοστό ανταπόκρισης εξαρτάται από ηλικία, αλλα θέματα υγείας, ανοσοκαταστολη κλπ. Άρα το επιχείρημα γιατί να το κάνω αφού δεν προστατευομαι 100%, δεν στέκει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Τα εμβόλια έχουν πάρει μόνο προσωρινή/επείγουσα έγκριση 

Φυσικά και εκεί που παίρνουν έγκριση κάποια σταματάνε στο εξωτερικό γιατί βλέπουν τις παρενέργειες στην πορεία. Όπως και με τα Θρομβοεμβολικά επεισόδια. Πριν δυο μήνες ο κύριος Τσιόδρας είχε βγει και είχε πει ότι τα Θρομβοεμβολικά επεισόδια είναι ένα στα 100.000. Ο καθημερινά αναφέρονται  εκατοντάδες τέτοια περιστατικα. Πριν ένα μήνα τελικά μας αναφέρανε ότι είναι ένα στα 9.090 .. δεν άλλαξαν τα ποσοστά ; Άλλαξαν .. και θα δούμε πως θα αλλάζουν και με την πάροδο του χρόνου. Ενώ στην Ιταλία και σε άλλα κράτη σταμάτησαν τους εμβολιασμούς σε μεγαλύτερους των 60 ετών.. Τώρα λένε ότι τα ποσοστά είναι ακόμα μεγαλύτερα και ότι θα πρέπει να αναστείλουν τους εμβολιασμούς ακόμα και σε αυτούς που είναι μικρότεροι των 60 ετών. Για αυτό θέλω να πω ότι όλα αλλάζουν συνεχώς .. από την στιγμή που δεν θέλει κανείς να πάρει την ευθύνη γιατί πρέπει να την πάρω εγώ ; Η δικιά μου προσωπική άποψη είναι να μπορείς να αποφασίζεις εσυ τι είναι καλό για σένα και κανένας άλλος .. και αλήθεια το κράτος ας χορηγούσε τα 150 ευρώ σε νέους καλύτερα για βοήθημα γιατί τόσα παιδιά μείνανε χωρίς δουλειά όλο αυτό τον καιρό .... δεν τα έδωσε κανείς για να στηρίξει τους νέους ... τα δώσανε τώρα για να εμβολιαστούν ...  

Link to comment
Share on other sites

Κπραγματικά αναρψτιεμαι αν θα ακούσω μια ειλικρινή απάντηση. οκ κανεις δεν θέλει να πιεστεί κ να τον βάλουν να κινδυνεύσει η υγεία του κλπ. Στο δια ταύτα, ακόμα κ χωρίς τη μετάλλαξη δ, τι προτείνουμε; ξανά λοκνταουν; ξανά κλειστά σχολεία; ή απλώς ξανά γεμάτα νοσοκομεία κ οποιος βρει πρώτος θέση στη μεθ μπορεί κ να επιβιώσει; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , maripoz είπε:

Τα εμβόλια έχουν πάρει μόνο προσωρινή/επείγουσα έγκριση 

 

 

Όχι δεν έχουν προσωρινή, ή επείγουσα άδεια. Έχουν άδεια υπό όρους. Δεν παίζουμε με τις λέξεις, είναι εντελώς διαφορετικοί όροι και σημαίνουν άλλα πράγματα, άλλες διαδικασίες, άλλες υποχρεώσεις, άλλες ευθύνες. Στη σελίδα του EMA περιγράφεται αναλυτικοτατα τι σημαίνει το κάθε ένα, ποιες οι διαφορές με την τυπική διαδικασία και γιατί θεωρούνται ασφαλή. Και νομίζω ότι πλέον οι εταιρειες έχουν καταθέσει και αίτημα για κανονική άδεια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Με λίγα λόγια, θέλεις να είσαι ελεύθερη να κυκλοφορείς κανονικά κι απεριόριστα, κινδυνεύοντας να κολλήσεις κάποιον ανοσοκατεσταλμένο που δεν μπορεί να κάνει το εμβόλιο, ή κάποιον ευπαθή που πήρε το ρισκο που δεν πήρες εσύ και εμβολιάστηκε αλλά μπορεί παρόλα αυτά αν κολλήσει να νοσήσει σοβαρά. 

 

Ε συγγνώμη βρε super.mum, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα. Κάπου σταματάει η ελευθερία μας και ξεκινάει των άλλων.

 

Τη ζωή που κάναμε πριν από δυο χρόνια δεν θα μπορέσει να την κάνει κανείς μας αν δεν περιοριστεί σημαντικά αυτό που συμβαίνει. Μπορούμε να τα βάλουμε με το σύμπαν, τον Θεό ή την ανθρωπότητα, ή μπορούμε απλά να το πάρουμε απόφαση, να κάνουμε τον σταυρό μας που δεν ζούμε στον 17ο αιώνα και να πορευτούμε με ό,τι εργαλεία μας προσφέρει η σύγχρονη επιστήμη για να τα βγάλουμε πέρα. 

Το θέμα είναι ότι όσο δεν ξεκαθαρίζει ο βαθμός μεταφορικοτητας των εμβολιασμένων, θα ακούς ότι «γιατί να μην περιοριστεί κ ο εμβολιασμενος αφού κ αυτός μεταδίδει», που η απάντηση μάλλον είναι ότι απλώς είναι στατιστικα πιο ασφαλές, ή αν θες πιο κυνικά, γιατί κάποιος πρέπει να κυκλοφορήσει για να κινηθεί η αγορά. Το βασικό πρόβλημα όμως είναι το γιατί φτάσαμε να τα συζητάμε αυτά.. Γιατί δεν έχουν εμβολιαστεί όλοι οι άνω των 50 κ ευπαθείς; Γιατί δεν έγινε σαφές εξαρχής ότι η λύση για φυσιολογική ζωή είναι ο καθολικός εμβολιασμός; (καθολικός δν εννοώ υποχρεωτικός, ενννοω να είναι σαφές ότι δν αφήνεται στην ευχέρεια κάποιου ουυε παρακαλάμε να μας τύχει να θέλει το 70-80% που απαιτείται) Γιατί έγινε πληρησ σχεδον άρση των μέτρων χωρίς να έχουν προχωρήσει οι εμβολιασμοί; Έχουμε φτάσει πλέον στους κάτω από 85χιλ τη μέρα κ περιορίζονται βλέπω κ στα νησιά, άρα εκεί ο «μαζικός» τελειώνει, θα μείνουμε σ αυτά τα ποσοστά για πολύ καιρό όπως φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Με λίγα λόγια, θέλεις να είσαι ελεύθερη να κυκλοφορείς κανονικά κι απεριόριστα, κινδυνεύοντας να κολλήσεις κάποιον ανοσοκατεσταλμένο που δεν μπορεί να κάνει το εμβόλιο, ή κάποιον ευπαθή που πήρε το ρισκο που δεν πήρες εσύ και εμβολιάστηκε αλλά μπορεί παρόλα αυτά αν κολλήσει να νοσήσει σοβαρά. 

 

Ε συγγνώμη βρε super.mum, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα. Κάπου σταματάει η ελευθερία μας και ξεκινάει των άλλων.

 

Τη ζωή που κάναμε πριν από δυο χρόνια δεν θα μπορέσει να την κάνει κανείς μας αν δεν περιοριστεί σημαντικά αυτό που συμβαίνει. Μπορούμε να τα βάλουμε με το σύμπαν, τον Θεό ή την ανθρωπότητα, ή μπορούμε απλά να το πάρουμε απόφαση, να κάνουμε τον σταυρό μας που δεν ζούμε στον 17ο αιώνα και να πορευτούμε με ό,τι εργαλεία μας προσφέρει η σύγχρονη επιστήμη για να τα βγάλουμε πέρα. 

Γιατί αν είμαι εμβολιασμένη δεν μπορώ να τον κολλήσω ; 

πρίν από 10 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Με λίγα λόγια, θέλεις να είσαι ελεύθερη να κυκλοφορείς κανονικά κι απεριόριστα, κινδυνεύοντας να κολλήσεις κάποιον ανοσοκατεσταλμένο που δεν μπορεί να κάνει το εμβόλιο, ή κάποιον ευπαθή που πήρε το ρισκο που δεν πήρες εσύ και εμβολιάστηκε αλλά μπορεί παρόλα αυτά αν κολλήσει να νοσήσει σοβαρά. 

 

Ε συγγνώμη βρε super.mum, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα. Κάπου σταματάει η ελευθερία μας και ξεκινάει των άλλων.

 

Τη ζωή που κάναμε πριν από δυο χρόνια δεν θα μπορέσει να την κάνει κανείς μας αν δεν περιοριστεί σημαντικά αυτό που συμβαίνει. Μπορούμε να τα βάλουμε με το σύμπαν, τον Θεό ή την ανθρωπότητα, ή μπορούμε απλά να το πάρουμε απόφαση, να κάνουμε τον σταυρό μας που δεν ζούμε στον 17ο αιώνα και να πορευτούμε με ό,τι εργαλεία μας προσφέρει η σύγχρονη επιστήμη για να τα βγάλουμε πέρα. 

Ας σταματήσουμε να προτρέχουμε ... η ιατρική είναι σκέψη , λογική , απόδειξη. Δεν βλέπω κανέναν να μιλάει με λογική και δεν βλέπω κανέναν να μου αποδεικνύει πως αυτό δεν θα με βλάψει περισσότερο από όσο θα με βοηθήσει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Super.mum είπε:

Γιατί αν είμαι εμβολιασμένη δεν μπορώ να τον κολλήσω ; 

 

Αν είσαι εμβολιασμένη έχεις μικρότερες πιθανότητες να κολλήσεις και επομένως να μεταδώσεις. Αν είσαι η μόνη εμβολιασμένη σ' ένα δωμάτιο με άλλους δέκα ανεμβολίαστους, αυτές οι πιθανότητες αυξάνονται σημαντικά. Αν είστε δέκα εμβολιασμένοι κι ένας ανεμβολίαστος, οι πιθανότητες μειώνονται σημαντικά. Αυτό σημαίνει πληθυσμιακή κάλυψη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Αν είσαι εμβολιασμένη έχεις μικρότερες πιθανότητες να κολλήσεις και επομένως να μεταδώσεις. Αν είσαι η μόνη εμβολιασμένη σ' ένα δωμάτιο με άλλους δέκα ανεμβολίαστους, αυτές οι πιθανότητες αυξάνονται σημαντικά. Αν είστε δέκα εμβολιασμένοι κι ένας ανεμβολίαστος, οι πιθανότητες μειώνονται σημαντικά. Αυτό σημαίνει πληθυσμιακή κάλυψη. 

Μπορώ να κολλήσω τον άλλον κανονικά αυτή είναι η απάντηση . Το ότι αν κολλήσω και είμαι εμβολιασμένη μπορεί να το περάσω πιο ήπια είναι άλλο θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Super.mum είπε:

Μπορώ να κολλήσω τον άλλον κανονικά αυτή είναι η απάντηση . Το ότι αν κολλήσω και είμαι εμβολιασμένη μπορεί να το περάσω πιο ήπια είναι άλλο θέμα. 

πλακα μας κανεις

ποιος προτρεχει που μιλας για υποχρεωτικοτητα σε παιδακια γτ αλλιως δ θα πανε σχολειο;

σαν τις δομες για τα παιδια οσων νοσουν

φυσικα μιλαμε για πιθανοτητες.ναι,αν εισαι εμβολιασμενη μπορεις να κολλησεις ανοσοκατεσταλμενο.στην τελικη μην πας να τον δεις,δες τον σε εξωτερικο χωρο,κ να φορατε κ μασκες

για τα τυχαια επισης γενικα εξωτερικοι χωροι,κ μασκα σε συνωστισμο

ο αλλος που δ εκανε το εμβολιο,ειτε γτ δ ηθελε ειτε γτ δ μπορει θα παρει τα δικα του μετρα εφοσον ξερει οτι ειναι ανεμβολιαστος.εκεινος θα πρεπει να συνεχισει να φυλαγεται

προσωπικα εστω κ το 5% πιθανοτητα να νοσησει καποιος βαρια,να νοσηλευθει η κ να πεθανει μου φαινεται πολυ για τους εμβολιασμενους.αλλα αν υπαρχει αλλη λυση να τη δεχτω

κ φυσικα μακαρι να μην υπηρχαν οι παρενεργειες με τις θρομβωσεις

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum είπε:

Τα σκευάσματα είναι σε πειραματικό στάδιο η δεν είναι ; Είναι ! Άρα ; Αν κάποιος προσφέρετε να το κάνει μπράβο του .. εγώ που δεν θέλω ; Θα μου κάνουν το πείραμα για να μπορέσω να ζήσω όπως πριν 2 χρόνια ; 

Δεν θα μπορούσα να το δεχτώ να το κάνουν ούτε σε εμένα ούτε σε παιδάκια από 12 ετών όπως λένε τώρα .. για μια νόσο με θνησιμότητα 0.02 %  ;;; 

 

Νομιζω οτι ειναι απο τις περιπτωσεις οπου θα πρεπει να υπαρξει αποφαση για το κοινο καλο.

Αν σε επιστημονικο επιπεδο, θεωρειται οτι το ρισκο των εμβολιων ειναι πολυ μικροτερο απο τις συνεπειες της νοσου, θα επρεπε να γινει υποχρεωτικος εμβολιασμος.

Αν οχι, αλλη υποθεση.

Το "καντε οπως καταλαβαινετε" εδω μου φαινεται ακραια αντιδημοκρατικο, γιατι η αποφαση λαμβανεται χωρις στοιχεια.

1 hour ago, Super.mum είπε:

 Όπως και κάτι ακούστηκε και δεν ξέρω αν ισχύει Ότι τα παιδιά θα πρέπει να εμβολιάζονται για να πάνε στο σχολείο διαφορετικά δεν θα μπορούνε. Οπότε όπως και να έχει δεν θα κάνω τη ζωή που έκανα πριν δύο χρόνια αν δεν εμβολιαστώ. 

Να πω την αμαρτια μου, ειλιρκινα πιστευω οτι για ΟΛΑ τα εμβολια που ειναι υποχρεωτικα (αρα για τον covid μονο ΑΝ  γινει υποχρεωτικο) σε αρνηση εμβολιασμου των παιδιων απο τους γονεις, θα επρεπε να παρεμβαινει το κρατος και να υπαρχουν και κυρωσεις για το γονιο και εμβολιασμος του παιδιου. Για την προστασια πρωτα απο ολα του ιδιου του παιδιου, απο εναν γονιο που δεν μπορει να δει το καλο του

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως χθες μία μαμά με ''τραμπούκισε'' επειδή έχω κάνει την πρώτη δόση εμβολίου( η δεύτερη είναι σε είκοσι ημέρες), αφού προσπάθησα να αποφύγω την συζήτηση γιατί δεν θα έβγαζε πουθενά, και ο κάθε ένας έχει δικά του κριτήρια επιλογήες, επέμενε, αναφέρω λοιπόν πως μίλησα με δύο γιατρόυς, και έτσι πήρα την απόφαση μου....και παίρνω ως απάντηση, ''τι δουλειά έχουν οι γιατροί να σου πουν τι είναι σωστό?? μπήκες καθόλου στο νετ να διαβάσεις τι λέγεται και τι συμβαίνει στην πραμγατικότητα?? γιατί πιστεύεις του γιατρούς??'' και όπως λέω...σπιτσλεσ!!!!!!!! Είμαι σίγουρη πως δυστυχώς πολλοί άνθρωποι που φοβούνται να κάνουν το εμβόλιο (πράγμα απόλυτα σεβαστό και εγώ το φοβάμαι παρόλο που το έκανα), συμβουλεύουνται πηγές όπως η συγκεκριμένη κυρία και παίρνουν τόσο σημαντικές αποφάσεις...δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Super.mum είπε:

Μπορώ να κολλήσω τον άλλον κανονικά αυτή είναι η απάντηση . Το ότι αν κολλήσω και είμαι εμβολιασμένη μπορεί να το περάσω πιο ήπια είναι άλλο θέμα. 

 

Μα αν μειωθεί η εξάπλωση μέσω των εμβολίων, δεν θα κυκλοφορεί τόσο ο ιός για να κολλήσεις και κατ' επέκταση να τον μεταδώσεις. Δεν κολλάνε όλοι οι εμβολιασμένοι από την επαφή. Τα ποσοστά ανοσοποίησης είναι υψηλά. Οπότε η μετάδοση περιορίζεται, οπότε στα 11 άτομα, όσο μεγαλύτερη η εμβολιαστική κάλυψη, τόσο μικρότερες στατιστικά οι πιθανότητες να υπάρχει νόσηση και επομένως μετάδοση. 

 

Όταν έγραφα ότι οι εμβολιασμένοι κολλάνε και μεταδίδουν, νόμιζα πως είναι προφανές ότι το κάνουν σε πολύ μικρότερο ποσοστό από κάποιον μη ανεμβολίαστο. Συγγνώμη αν δεν ήμουν σαφής. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , vicky86 είπε:

πλακα μας κανεις

ποιος προτρεχει που μιλας για υποχρεωτικοτητα σε παιδακια γτ αλλιως δ θα πανε σχολειο;

σαν τις δομες για τα παιδια οσων νοσουν

φυσικα μιλαμε για πιθανοτητες.ναι,αν εισαι εμβολιασμενη μπορεις να κολλησεις ανοσοκατεσταλμενο.στην τελικη μην πας να τον δεις,δες τον σε εξωτερικο χωρο,κ να φορατε κ μασκες

για τα τυχαια επισης γενικα εξωτερικοι χωροι,κ μασκα σε συνωστισμο

ο αλλος που δ εκανε το εμβολιο,ειτε γτ δ ηθελε ειτε γτ δ μπορει θα παρει τα δικα του μετρα εφοσον ξερει οτι ειναι ανεμβολιαστος.εκεινος θα πρεπει να συνεχισει να φυλαγεται

προσωπικα εστω κ το 5% πιθανοτητα να νοσησει καποιος βαρια,να νοσηλευθει η κ να πεθανει μου φαινεται πολυ για τους εμβολιασμενους.αλλα αν υπαρχει αλλη λυση να τη δεχτω

κ φυσικα μακαρι να μην υπηρχαν οι παρενεργειες με τις θρομβωσεις

Προτρέχουν στην ιατρική εννοούσα. Η ιατρική είναι ένας κλάδος που δεν προτρέχεις ποτέ ... εδώλια μια νόσο με 0,02 % θνησιμότητα έγιναν δεκτά εμβόλια με τόσες και σόδες παρενέργειες. Και τι θα δούμε ακόμα ... μελλοντικά 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...