Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , irin είπε:

Νομίζω ότι χαιρόμαστε για τη φάση σε παιδικούς σταθμούς-άντε μέχρι νήπια.. για μετά δεν εκφράσαμε τη χαρά μας... :-) τα μικρά πάντως με παιχνίδια κλπ καλά περνάνε!

ναι ίσως αυτό παίζει ρόλο. γιατί εγω έχω την εικόνα τιυ γυμνασίου που όχι καλό δεν κάνει στη συμπεριφορά των

παιδιων, συχνά τα κάνει να βγαίνουν εκτός εαυτού, κ γι αυτό δεν μοορω να συμμεριστώ τον ενθουσιασμό. κ μάλλον έχω κ ένα παραπάνω άγχος για το αν θα ακολουθεί τους κανόνες για να μην δημιουργεί πρόβλημα στην τάξη γιατί το βλέπω από την οπτική του εκπαιδευτικού. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για το σχολείο είχα χαρεί που γεννήθηκε το 17 τελικά κ θα πήγαινε φέτος. Απλώς δν μ αρεεει το τάιμινγκ. κ έχω κ παρα πολύ άγχος ούτως ή άλλως. γενικα αποφεύγω να το συζητάω ακόμα γιατί δεν ξέρω τι να πω. ξέρει δλδ ότι θα πάει κ είναι χαρούμενος, φυσικά αφού δεν έχει καταλάβει τι θα γίνεται εκεί. πάντως ως εκπαιδευτικός μιλώντας, θυμώνω όταν ακούω ότι το σχολείο είναι ο φυσικός χώρος των παιδιων. δεν είναι ωραίο περιβάλλον το σχολείο. είναι ωραίο σε σχέση με το να είσαι μόνος σου σπίτι, αλλά μέχρι εκεί, ίσως τα σχολεία άλλων χωρων να είναι πιο ωραία, το ελληνικό σχολείο πάντως δεν είναι κ δεν περνάνε ωραία όλα τα παιδιά, ασχέτως αν είναι καλοί ή κακοί μαθητες, κ δεν εννοώ μόνο λόγω καθηγητών, αυτό το είδος κοινωνικοποίησης σ αυτό το περιβάλλον, δεν ταιριάζει κ δεν αρεσει σε όλους. 

 

Παιδικός, προνήπιο και νήπιο είναι μια χαρά αν πέσεις σε νορμάλ δασκάλα. Πέρα από την αρχική προσαρμογή που για κάποια λίγα παιδιά πάει άσχημα, τα υπόλοιπα περνάνε ωραία. Χαλαρό πρόγραμμα, παιχνίδι, όποτε θες δεν τα πας κτλ.  Μετά γίνετε η σφαγή, με τα μαθήματα και με τα μαγκάκια που βρίζουν και χτυπάνε τα άλλα παιδιά.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Έσπερος είπε:

η αλήθεια είναι ότι αν ακούς οριζόντιο μέτρο χωρίς εξειδικεύσεις στο ελληνικό κράτος, σκέφτεσαι ότι είναι χρυσή ευκαιρία για πρόστιμα. εγω το καταλαβεινω αυτό. εδώ στο νησί έξω φορούσαν όλοι μάσκα στο κομμάτι του αστικού ιστού, φυσικά όχι σε χωρια κ πιο απόμερα μερη. στην «πόλη» όμως ακόμα κ τώρα όλοι φοράνε κ είναι πολύ ενοχλητικό να βλέπουμε τους ταξιδιώτες να μην την έχουν ούτε καν στο χέρι ακόμα κ σε συνθήκες συνωστισμού. Πάντως είχαμε πρόστιμα σε επιχειρήσεις για πολυκοσμία κ όρθιους. Οι ντόπιες επιχειρήσεις τηρούν σχολαστικά τα μέτρα. τα καταστήματα που ανοίγουν επιχειρηματίες από άλλου κ που προβάλλονται πολύ σε ταξιδιωτικά αφιερώματα κ είναι της μόδας για τους παραθεριστές, παραβιάζουν συστηματικά  τις αποστάσεις, τους όρθιους κ τον κόσμο, κ ευτυχώς γίνονται έλεγχοι. Δεν έχω ιδιαίτερη εκτίμηση στην επαρχία όπως ξέρετε αλλά βλέπω μια πόλη άσχημη στάση, ότι ήρθαμε εδώ στους βλάχους που δεν τηρούν μέτρα για να ξεσηκώσουμε, ενώ απ ο,τι καταλαβαίνω στην Αθήνα κάποια μέτρα σε δημόσιο χώρο έχουν πάει περίπατο από καιρό… 

στους κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικίας επιβάλλεται γιατί δεν αερίζονται κ περναει πολύς κόσμος. πιο πολύ αναγκαίο είναι εκεί παρα στον δρόμο…

Εντάξει εγώ που γενικά είμαι πολύ τυπική στα μετρα δηλαδή Κ στην πλατεία την φοράω την μάσκα όχι για τον φόβο της αστυνομίας αλλά πραγματικά γιατί προσέχω αν βγω να πάρω το αυτοκίνητο δυο στενά παρακάτω δεν την βάζω ούτε για τον ιό ούτε Κ για την αστυνομία είναι λίγο υπερβολικό.  

Σε ασανσέρ Κ εγώ βάζω αν Κ σπάνια πια χρησιμοποιώ πρέπει να είναι στον 6ο για να το πάρω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ninaki80 είπε:

 

Σε ασανσέρ Κ εγώ βάζω αν Κ σπάνια πια χρησιμοποιώ πρέπει να είναι στον 6ο για να το πάρω. 

Μόνη μου δεν παίρνω ασανσέρ. Με τα παιδιά όμως παίρνω

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, irin είπε:

Εγώ φοράω μάσκα για το ασανσέρ της πολυκατοικίας.. 

 

Ναι και σε ασανσέρ αν είχαμε και γενικά σε είσοδο πολυκατοικίας θα φορούσα, δεν το έγραψα γιατί είναι μόνο αυλή και μπαίνεις κατ'ευθειαν σπίτι, στυλ χωριού

 

2 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Χα χα χα αμάν με αυτή την αστυνομία ακόμα φοβάσε ληστεία να πήγαινες να κάνεις λιγότερο άγχος θα είχες.  

Στην προηγούμενη ζωή σίγουρα θα ήσουν φυλακή δεν εξήγητε αλλιώς τόσος ανεξήγητος φόβος για μια μάσκα.  

 

Ε δεν ειναι ανεξήγητο, τυπικά έχει πρόστιμο υποτίθεται. Απλά επειδή τυχαίνει και δεν συνανταμε αστυνομία συνήθως, το ξεχνάμε. Αν περνούσαν όμως εκείνη την ώρα και με έβλεπαν χωρίς δεν θα με έγραφαν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ναι και σε ασανσέρ αν είχαμε και γενικά σε είσοδο πολυκατοικίας θα φορούσα, δεν το έγραψα γιατί είναι μόνο αυλή και μπαίνεις κατ'ευθειαν σπίτι, στυλ χωριού

 

 

Ε δεν ειναι ανεξήγητο, τυπικά έχει πρόστιμο υποτίθεται. Απλά επειδή τυχαίνει και δεν συνανταμε αστυνομία συνήθως, το ξεχνάμε. Αν περνούσαν όμως εκείνη την ώρα και με έβλεπαν χωρίς δεν θα με έγραφαν;

Ε όχι θα τους έλεγες ότι πας στο αυτοκίνητο με το κλειδί στο χέρι δεν θα σε γράφανε που έχεις ακούσει να γράφουν έτσι εύκολα παιδί μου Κ έχεις τόσο άγχος? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα κλειδί στο χέρι, στο αυτοκίνητο ήταν ο άντρας μου. Και δεν σκέφτηκα η χαζη να πάρω χαρτάκι από το ΑΤΜ να φαίνεται ότι όντως πετάχτηκα στην τράπεζα. Δεν έχω ακούσει κανέναν να έχουν γράψει, απλά επειδή ο κανονισμός λέει μάσκα έξω, υποθέτω πως αν σε δουν χωρίς σε γράφουν. Πρώτον μπορεί να μην με πίστευαν ότι απλώς πετάχτηκα στο ΑΤΜ και δεύτερον ακόμα κι αν με πίστευαν (αφού θα έβλεπαν τον άντρα μου με αλαρμ) μπορεί να μου έλεγαν ότι όπως και να'χει έπρεπε να την είχα φορέσει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Για το σχολείο είχα χαρεί που γεννήθηκε το 17 τελικά κ θα πήγαινε φέτος. Απλώς δν μ αρεεει το τάιμινγκ. κ έχω κ παρα πολύ άγχος ούτως ή άλλως. γενικα αποφεύγω να το συζητάω ακόμα γιατί δεν ξέρω τι να πω. ξέρει δλδ ότι θα πάει κ είναι χαρούμενος, φυσικά αφού δεν έχει καταλάβει τι θα γίνεται εκεί. πάντως ως εκπαιδευτικός μιλώντας, θυμώνω όταν ακούω ότι το σχολείο είναι ο φυσικός χώρος των παιδιων. δεν είναι ωραίο περιβάλλον το σχολείο. είναι ωραίο σε σχέση με το να είσαι μόνος σου σπίτι, αλλά μέχρι εκεί, ίσως τα σχολεία άλλων χωρων να είναι πιο ωραία, το ελληνικό σχολείο πάντως δεν είναι κ δεν περνάνε ωραία όλα τα παιδιά, ασχέτως αν είναι καλοί ή κακοί μαθητες, κ δεν εννοώ μόνο λόγω καθηγητών, αυτό το είδος κοινωνικοποίησης σ αυτό το περιβάλλον, δεν ταιριάζει κ δεν αρεσει σε όλους. 

 

δεν περίμενα να τα ακούσω αυτά από εσένα, αλλά νομίζω ότι έχεις το άγχος του αποχωρισμού, το οποίο είναι και φυσιολογικό. κ εγώ το είχα όταν ο μεγάλος μου θα πήγαινε παιδικό σταθμό. Μετά όλα κύλησαν μια χαρά. 

Θέλει λίγο προσοχή όμως να μην μεταφέρεις αυτό το άγχος στο παιδί.  

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , little lamb είπε:

Δεν είχα κλειδί στο χέρι, στο αυτοκίνητο ήταν ο άντρας μου. Και δεν σκέφτηκα η χαζη να πάρω χαρτάκι από το ΑΤΜ να φαίνεται ότι όντως πετάχτηκα στην τράπεζα. Δεν έχω ακούσει κανέναν να έχουν γράψει, απλά επειδή ο κανονισμός λέει μάσκα έξω, υποθέτω πως αν σε δουν χωρίς σε γράφουν. Πρώτον μπορεί να μην με πίστευαν ότι απλώς πετάχτηκα στο ΑΤΜ και δεύτερον ακόμα κι αν με πίστευαν (αφού θα έβλεπαν τον άντρα μου με αλαρμ) μπορεί να μου έλεγαν ότι όπως και να'χει έπρεπε να την είχα φορέσει.

Εντάξει δεν γράφουν ακόμα Κ να σε προσέξουν που 99% δεν θα σου δώσουν σημασία πλέον αν πεις την αλήθεια φαίνετε Κ δεν γράφουν για τετοιους λόγους είπαμε μην τρελαθούμε κιόλας σε όλους κάτι απρόοπτο μπορεί να συμβεί Κ να ξεχαστείς .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , annoulen είπε:

 

δεν περίμενα να τα ακούσω αυτά από εσένα, αλλά νομίζω ότι έχεις το άγχος του αποχωρισμού, το οποίο είναι και φυσιολογικό. κ εγώ το είχα όταν ο μεγάλος μου θα πήγαινε παιδικό σταθμό. Μετά όλα κύλησαν μια χαρά. 

Θέλει λίγο προσοχή όμως να μην μεταφέρεις αυτό το άγχος στο παιδί.  

 

μπα δεν νομίζω ότι είναι άγχος αποχωρισμού. δεν ένιωθα έτσι ούτε όταν τον άφησα στην νταντά 2 χρόνια πριν που ήταν κ η πρώτη φορά που θα έφευγα τόσο πολύ από το σπίτι. ούτε καν όταν τον άφηςa τριών μηνών για να πάω γιατί  τέλος της χρονιάς δεν ένιωθα έτσι. απλώς είναι ένας κακός συνδυασμός δικού μου άγχους κ πανδημίας. επίσης εγω ως παιδί είχα ζοριστεί στο προνήπιο, ήμουν 3,5 (γεννημένη Μάρτιο) κ είχα προσκολληθεί στη δασκάλα που ευτυχώς δεν το θεώρησε πρόβλημα κ το ξεπέρασα μόνη μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

....... δεν ένιωθα έτσι ούτε όταν τον άφησα στην νταντά 2 χρόνια πριν που ήταν κ η πρώτη φορά που θα έφευγα τόσο πολύ από το σπίτι. ούτε καν όταν τον άφηςa τριών μηνών για να πάω γιατί  τέλος της χρονιάς δεν ένιωθα έτσι. ....

 

Άλλο να φεύγει η μαμά από το σπίτι (κ να νιώθει ότι το παιδί παραμένει στον χώρο του, με τα παιχνίδια του) και άλλο να φεύγει το μωρό/το παιδί από το σπίτι (που εκεί που θα πάει δεν θα έχει ούτε τη μαμά του ούτε τον χώρο του). Από τη μεριά της μαμάς το λέω, πως το βλέπει η μητέρα. Το λέω γιατί αυτό με είχε αγχώσει κ εμένα. Κ για αυτόν τον λόγο είχαμε ξεκινήσει με νταντά (άσχετα εάν τώρα πιστεύω ότι καλύτερα σε παιδικό σταθμό παρά με νταντά για πολλούς πολλούς λόγους).

Αλλά οκ, σίγουρα οι εμπειρίες μας διαμορφώνουν και τις απόψεις μας, όπως λες κ εσύ για την δυσκολία στο προνήπιο που είχες. Λογικό να φοβάσαι μήπως το παιδί σου αντιμετωπίσει το ίδιο. Εμείς πάντως, μετά από σχεδόν 5 χρόνια "πελάτες" στον παιδικό σταθμό (2 παιδιά), κλαίγοντας αποφοιτήσαμε. Κ εγώ και τα παιδιά μου. Πέρασαν πολύ όμορφα. 

 

Πάντως ρίξε και μια ματιά σε σχετικά θέματα εδώ στο φόρουμ. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και αγόρια καλησπέρα. Όσοι κάνατε μοντέρνα και σας έπιασαν παρενέργειες στη δεύτερη δόση πόσο σας κράτησαν; Το έκανα χθες και τα έχω δει όλα από το πρωί δεν υπάρχει αυτό το πράγμα θέλω να ξεριζώσω κεφάλι κόκκαλα τα πάντα :cry:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Κορίτσια και αγόρια καλησπέρα. Όσοι κάνατε μοντέρνα και σας έπιασαν παρενέργειες στη δεύτερη δόση πόσο σας κράτησαν; Το έκανα χθες και τα έχω δει όλα από το πρωί δεν υπάρχει αυτό το πράγμα θέλω να ξεριζώσω κεφάλι κόκκαλα τα πάντα :cry:

ο πεθερός μου είχε πυρετό τρεις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

ο πεθερός μου είχε πυρετό τρεις μέρες.

Πωωω και νιώθω ότι έχω 40 ενώ έχω ένα 38 και ρίγος. Πίστευα λιγότερο θα κρατήσει πωωωω! ΠΩΩΩΩ

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Κορίτσια και αγόρια καλησπέρα. Όσοι κάνατε μοντέρνα και σας έπιασαν παρενέργειες στη δεύτερη δόση πόσο σας κράτησαν; Το έκανα χθες και τα έχω δει όλα από το πρωί δεν υπάρχει αυτό το πράγμα θέλω να ξεριζώσω κεφάλι κόκκαλα τα πάντα :cry:

 

Τόσο ο σύζυγος όσο και ο κολλητός μας, που έκαναν moderna και οι δύο, στη πρώτη δόση δεν είχαν σχεδόν καμία σχεδόν παρενέργεια, στη δεύτερη το "κατάλαβαν".

Ο σύζυγος είχε ρίγος αλλά όχι πυρετό και γενικότερη εξάντληση (πήγε για ύπνο από τις 7 το απόγευμα). Ο κολλητός μας ανέβασε πυρετό, ρίγη, πόνο στα κόκκαλα. Μια μέρα κράτησε και στους δύο, ξεκίνησε στο 12ωρο από τον εμβολιασμό.

 

Σκέψου τα θετικά, ότι αυτό θα το έχεις μέγιστο για τρεις μέρες (το πιθανότερο είναι αύριο να νιώθεις άψογα). Αν κολλούσες covid μπορεί να ήσουν έτσι και δέκα! :D

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Τόσο ο σύζυγος όσο και ο κολλητός μας, που έκαναν moderna και οι δύο, στη πρώτη δόση δεν είχαν σχεδόν καμία σχεδόν παρενέργεια, στη δεύτερη το "κατάλαβαν".

Ο σύζυγος είχε ρίγος αλλά όχι πυρετό και γενικότερη εξάντληση (πήγε για ύπνο από τις 7 το απόγευμα). Ο κολλητός μας ανέβασε πυρετό, ρίγη, πόνο στα κόκκαλα. Μια μέρα κράτησε και στους δύο, ξεκίνησε στο 12ωρο από τον εμβολιασμό.

 

Σκέψου τα θετικά, ότι αυτό θα το έχεις μέγιστο για τρεις μέρες (το πιθανότερο είναι αύριο να νιώθεις άψογα). Αν κολλούσες covid μπορεί να ήσουν έτσι και δέκα! :D

Ναι ήδη νιώθω καλύτερα, όχι καλά αλλά καμία σχέση με χθες! 

 

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

περαστικά σου!!!

Ευχαριστώ :grin:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Πώς σας φάνηκε η κίνηση της κυβέρνησης να δίνεται δωροκάρτα στους έως 25 ετών που εμβολιάζονται; Προσωπικά το βρίσκω γελοίο. Κι επικοινωνιακά να το δεις, πιο πολύ κακό κάνει παρά καλό. Απορώ ποιοι φωστήρες τα σκέφτονται όλα αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, love kids said:

Πώς σας φάνηκε η κίνηση της κυβέρνησης να δίνεται δωροκάρτα στους έως 25 ετών που εμβολιάζονται; Προσωπικά το βρίσκω γελοίο. Κι επικοινωνιακά να το δεις, πιο πολύ κακό κάνει παρά καλό. Απορώ ποιοι φωστήρες τα σκέφτονται όλα αυτά. 

όπως το λες ...γελοίο, το λιγότερο που μπορώ να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , love kids είπε:

Πώς σας φάνηκε η κίνηση της κυβέρνησης να δίνεται δωροκάρτα στους έως 25 ετών που εμβολιάζονται; Προσωπικά το βρίσκω γελοίο. Κι επικοινωνιακά να το δεις, πιο πολύ κακό κάνει παρά καλό. Απορώ ποιοι φωστήρες τα σκέφτονται όλα αυτά. 

Γιατί αυτά με τους μικτους κ τους αμιγείς χώρους, δεν είναι γελοια; Και όλη η τρομοκράτηση για τη μετάλλαξη δ είναι γελοια, φαίνεται ότι για τη σοβαρή νοσηση, νοσηλεία κ θάνατο τα εμβόλια αρκούν σε μεγάλο βαθμό, ας κοιτάξει λοιπόν να θωρακίσει πρώτα τους άνω των 50-60 που έχουν ακόμα χαμηλά ποσοστά εμβολιασμού. Αλλά φαίνεται αυτούς τους έχει πιο δεδομένους ως ψηφοφόρους, κ νομίζουν ότι θα εξαγοράσουν έτσι τους νέους. που τους κατηγορούσαν για τη διασπορά του ιού, γιατί πηδ…. στις πιλοτές, γιατί έπιναν μπίρες στα παγκάκια… Κι ενώ τους άφηνε με κλειστά παν/μια, να πληρώνουν νοίκια άνευ λόγου, συν τους 18ρηδες μαθητες γ λυκείου που ταλαιπώρησε αισχρά φέτος κ τους κάνει κ πειραματόζωα με τις βάσεις εισαγωγησ κ τις θέσεις κλπ… Τους πετάει τώρα κάτι για να το γυρίσουν στους επαγγελματικούς κλάδους που έχουν πληγεί κ χρειάζονται χρήμα.. Πραγματικά κι εγω απορώ το επικοινωνιακό επιτελείο τους ποσο εκτός πραγματικότητας είναι. Το παντεσπάνι της Μαρίας Αντουανέτα μάλλον είναι ιστορικό ανέκδοτο αλλά αυτοί το έχουν ξεπεράσει…

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

φαίνεται ότι για τη σοβαρή νοσηση, νοσηλεία κ θάνατο τα εμβόλια αρκούν σε μεγάλο βαθμό, α

Τελικά αυτό  ισχύει? Δεν έχω καταλάβει. Στο Ισραήλ πέθαναν λένε ένα σωρό εμβολιασμένοι. Επίσης λέει ούτε σε εμάς τους εμβολιασμένους να δοθούν προνόμια γιατί κινδυνεύουν από εμάς οι ανεμβολίαστοι. Γιατί θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει τί θα συμβεί σε όσους αποφάσισαν να μην εμβολιαστούν? Πέρα από τους μικρούς, που ακόμη δεν είναι σαφές αν κινδυνεύουν, προσωπικά για τους υπόλοιπους αδιαφορώ και κανένα μέτρο δεν έχω σκοπό να τηρήσω. Το είπα και στον λογιστή μας σήμερα, ο οποίος στα 54 φοβάται για τη ζωούλα του και δεν εμβολιάζεται, ότι τουλάχιστον στο δικό μας το γραφείο, όπου βρίσκεται και εκείνος, καμία προφύλαξη να μην περιμένει από εμάς που είμαστε όλοι εμβολιασμένοι . Ούτε μάσκες, ούτε αντισηπτικά, ούτε είμαι κρυωμένος και κάθομαι σπίτι . Τίποτα. Αντίθετα, εκείνος θα φοράει μόνιμα μάσκα. Δεν ίδρωσε το αυτί του. Δεν παθαίνω τίποτα εγώ, μου λέει. Δεν υπάρχει σωτηρία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Yovanna είπε:

 Ούτε μάσκες, ούτε αντισηπτικά, ούτε είμαι κρυωμένος και κάθομαι σπίτι . Τίποτα.

 

Αυτό δεν ήταν κοινή λογική και προ covid; Πώς θα έρχεται ο άλλος να δουλεύει άρρωστος;;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Αυτό δεν ήταν κοινή λογική και προ covid; Πώς θα έρχεται ο άλλος να δουλεύει άρρωστος;;;;

άντε καλε εδώ σ εμάς στο σχολείο είναι δείγμα ευσυνειδησίας να έρχεσαι άρρωστος. καποοο παλιοί το παινεύονται ότι δεν πήραν ποτέ τις αναρρωτικές τους. α και φυσικά αν έρθεις άρρωστος κανεις κ μάθημα με κλειστά παράθυρα για να μην κρυώσεις. 

 

Πέρσι μια μέρα πριν την καραντίνα του Μαρτίου ήρθε συνάδελφος βραχνιασμένη κ μάλλον με δέκατα. το παιδί της μάλιστα είχε πάει σε πάρτι συμμαθητή που ο παππούς του είχε γυρίσει από τη Βενετία. Δηκαδη ποσο πιο κραυγαλέο να θεωρείς ότι ίσως είσαι ύποπτη επαφή; Κ ελεγε γελώντας ότι έχει κρυολόγημα κ ντρεπόταν να ζητήσει άδεια μόνο γι αυτό! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Τελικά αυτό  ισχύει? Δεν έχω καταλάβει. Στο Ισραήλ πέθαναν λένε ένα σωρό εμβολιασμένοι. Επίσης λέει ούτε σε εμάς τους εμβολιασμένους να δοθούν προνόμια γιατί κινδυνεύουν από εμάς οι ανεμβολίαστοι. Γιατί θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει τί θα συμβεί σε όσους αποφάσισαν να μην εμβολιαστούν? Πέρα από τους μικρούς, που ακόμη δεν είναι σαφές αν κινδυνεύουν, προσωπικά για τους υπόλοιπους αδιαφορώ και κανένα μέτρο δεν έχω σκοπό να τηρήσω. Το είπα και στον λογιστή μας σήμερα, ο οποίος στα 54 φοβάται για τη ζωούλα του και δεν εμβολιάζεται, ότι τουλάχιστον στο δικό μας το γραφείο, όπου βρίσκεται και εκείνος, καμία προφύλαξη να μην περιμένει από εμάς που είμαστε όλοι εμβολιασμένοι . Ούτε μάσκες, ούτε αντισηπτικά, ούτε είμαι κρυωμένος και κάθομαι σπίτι . Τίποτα. Αντίθετα, εκείνος θα φοράει μόνιμα μάσκα. Δεν ίδρωσε το αυτί του. Δεν παθαίνω τίποτα εγώ, μου λέει. Δεν υπάρχει σωτηρία. 

το πεθαίνουν εμβολιασμένοι είναι σχετικό. ανοσοκατεσταλμένοι ή με σοβαρα θέματα υγείας μπορεί όντως να μην έχουν καλή ανταπόκριση. επισης στο Ισραήλ δεν είναι θεαματικά τα ποσοστά εμβολιασμού. καλύτερα από την Ευρώπη αλλά ώς εκεί. Οι γιατροί που παρακολουθώ πάντως (όχι αυτοί που βγαίνουν στην τηλεόραση) δεν ανησυχούν για την αποτελεσματικότητα του εμβολίου στη μετάλλαξη αλλά για τη γενική κάλυψη τιυ πληθυσμού. 
 

μετρα για όλους μας κ κλεισιματα φοβάμαι ότι δεν θα τα γλιτώσουμε. αλλιώς δν μπορεί να ελεγχθεί τίποτα εξατομικευμένο στους ανεμβολιαστους. οκ διευκολύνουν τις επιχειρήσεις να λειτουργούν με πλήρη χωρητικότητα τους κλειστούς χώρους, αλλά αυτό τι κίνητρο είναι; πρώτα απ όλα οι οικογένειες με παιδιά αποκλείονται αφού τα παιδιά δεν εμβολιάζονται. ποιον διευκολύνει το μέτρο; αν πουν σε χώρους εργασίας μάσκα μόνο οι ανεμβολιαστοι, ποιος θα το επιβάλει; δεν ξέρω αν θα κλείσουν πχ σχολεία αλλά κλείσιμο δραστηριοτήτων μάλλον δεν το γλιτώνουμε…

Link to comment
Share on other sites

Γελοιότητες και τα μέτρα με τις επιχειρήσεις και το διαχωρισμό εμβολιασμένων και μη. Ελπίζω να μην ισχύσει αλλά είμαι σχεδόν βέβαιη ότι τα lockdown δεν τα γλιτώνουμε. Και το εμβόλιο κάναμε όσοι το κάναμε και μέσα πάλι θα κλειστούμε. Ας εκμεταλλευτώ τα όποια οφέλη τώρα το καλοκαίρι τουλάχιστον, γιατί από φθινόπωρο δύσκολα τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...