Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

11 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Γινεται χαμος όταν βγαίνει τέτοια είδηση.Μην τρελαθούμε τωρα.

Δεν βλέπω κ ιδιαίτερα τις ειδήσεις για να δω αν βγήκε η όχι στην δημοσιότητα. Στο ίντερνετ δεν βλέπω κάτι αλλά ούτε κ με αυτήν στην Κρήτη που νομίζω εσύ το είπες έχω δει κάτι. Αν υπήρχε κάποια επίσημη σελίδα που λέει τα πάντα θα μπορούσα να το δω λογικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Πάντως αυτό με τη μύτη δεν το καταλαβαίνω. Σε εμένα όταν μιλάω πάντα κατεβαίνει και αναγκαστικά την πιάνω. Όποτε πάμε στην παιδίατρο και μιλάω κατεβαίνει και μου λέει "μέσα τη μύτη" συνέχεια και νιώθω άσχημα γιατί δεν τη βγάζω επίτηδες, βγαίνει όπως μιλάω. Όπως επίσης αναγκάζομαι να την πιάνω πολλές φορές για να την κολλήσω πιο καλά στο πρόσωπο όταν θολώνουν τα γυαλιά. Γενικά αυτή η "σωστή χρήση" είναι πάρα πολύ δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , little lamb είπε:

Πάντως αυτό με τη μύτη δεν το καταλαβαίνω. Σε εμένα όταν μιλάω πάντα κατεβαίνει και αναγκαστικά την πιάνω. Όποτε πάμε στην παιδίατρο και μιλάω κατεβαίνει και μου λέει "μέσα τη μύτη" συνέχεια και νιώθω άσχημα γιατί δεν τη βγάζω επίτηδες, βγαίνει όπως μιλάω. Όπως επίσης αναγκάζομαι να την πιάνω πολλές φορές για να την κολλήσω πιο καλά στο πρόσωπο όταν θολώνουν τα γυαλιά. Γενικά αυτή η "σωστή χρήση" είναι πάρα πολύ δύσκολη.

παρατήρησα ότι οι χειρουργικές του σωρού δεν εφαρμόζουν παρα το έλασμα. ή καλή χειρουργική, ή καλή χοντρή υφασμάτινη που την διπλώνεις κάπως για να σταθεί στη μύτη ή καλύτερα τις δυο, κ τα γυαλιά πάνω από τη μάσκα. κ εγω βέβαια όταν μιλούσα πολύ στην τάξη ή αν φώναζε μετακινούνταν κ έπρεπε να την προσαρμόζω. τα παιδιά το έκαναν συνέχεια, από αμηχανία ή βαρεμάρα ή κούραση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , little lamb είπε:

Πάντως αυτό με τη μύτη δεν το καταλαβαίνω. Σε εμένα όταν μιλάω πάντα κατεβαίνει και αναγκαστικά την πιάνω. Όποτε πάμε στην παιδίατρο και μιλάω κατεβαίνει και μου λέει "μέσα τη μύτη" συνέχεια και νιώθω άσχημα γιατί δεν τη βγάζω επίτηδες, βγαίνει όπως μιλάω. Όπως επίσης αναγκάζομαι να την πιάνω πολλές φορές για να την κολλήσω πιο καλά στο πρόσωπο όταν θολώνουν τα γυαλιά. Γενικά αυτή η "σωστή χρήση" είναι πάρα πολύ δύσκολη.

Τότε έχεις λάθος μέγεθος μάσκας, μάσκα που εφαρμόζει σωστά, πολλώ μάλλον μάσκα χειρουργική ή ΚΝ 95 που εφαρμόζεις καλά το έλασμα, δεν ανεβοκατεβαινει.

 

Εγω πλέον την φοράω 8 ώρες συνεχόμενα με ελάχιστα διαλείμματα, είναι δυσάρεστο μεν, αλλά δεν μου βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Deena είπε:

πολλώ μάλλον μάσκα χειρουργική ή ΚΝ 95 που εφαρμόζεις καλά το έλασμα, δεν ανεβοκατεβαινει.

παρατήρησα ότι οι χειρουργικές που είχα πάρει στην αρχή (προ μαζικής παραγωγής), εφαρμόζουν καλά. μετά όσες έπαιρνα σωρηδον από το ιντερνετ σε οικονομικές τιμές, είχαν χάλια εφαρμογή κ τις ένιωθα σαν ένα ψεύτικο πράγμα χειρότερο από υφασμάτινη κ το έλασμα ήταν ψεύτικο τελείως. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω για τις διακοπές που κάποιες προβληματίζεστε και μου κάνει εντύπωση. Όπως και πέρσι, έτσι και φέτος κανονικά πήγαμε διακοπές και σε ξενοδοχείο και όλα. Πέρσι το καλοκαίρι τα κρούσματα ήταν σχεδόν μηδενικά, φέτος είναι σαφώς περισσότερα αλλά έχουμε εμβολιαστεί, έστω με την πρώτη δόση (και με την δεύτερη σύντομα). Για το παιδί δεν ανησυχώ γιατί ακόμα και να κολλήσει δεν κινδυνεύει από σοβαρή νόσηση.  Βέβαια ο καθένας αλλιώς αντιλαμβάνεται την κατάσταση και εγώ γενικά δεν φοβήθηκα ιδιαίτερα τον κορονοιό (εκτός από τους πρώτους μήνες που δεν ξέραμε τί αντιμετωπίζαμε) και πολλά μέτρα τα βρήκα υπερβολικά ακόμα και παρανοϊκά. Όπως τώρα που απορώ που βλέπω τον κόσμο να περπατάει έξω με μάσκες (το 80% τουλάχιστον). Ναι είναι ο νόμος αλλά είναι τελείως παράλογο. Βλέπω κάτι γεροντάκια να περπατάνε μέσα στη ζέστη τρεκλίζοντας με τη μάσκα και τα λυπάμαι. 

 

Την Εσπερος την καταλαβαίνω πάντως. Ούτε εγώ θα ήθελα να πάει φέτος το παιδί στο σχολείο για πρώτη φορά με τέτοιες συνθήκες. Είναι ούτως η άλλως αγχωτικό να πας πρώτη χρονιά σχολείο, πόσο μάλλον φέτος. Προσωπικά ελπίζω να ομαλοποιηθεί η κατάσταση και να μην είναι στα σχολεία όπως φέτος. Να μην χρειάζονται μάσκες και αποστάσεις και πανικός κτλ. και τα παιδάκια να μην περάσουν άλλον έναν μαρτυρικό χειμώνα. Πάντως Εσπερος μην ανησυχείς, το προνήπιο είναι υποχρεωτικό αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να λείψει το παιδί όταν θέλετε ή όταν χρειάζεται. Μπορείς πχ να τον κρατάς προληπτικά όταν κυκλοφορούν ιώσεις ή να όταν έχει λίγη μύξα. Δεν θα σου πει κανείς τίποτα ακόμα και αν λείπει τακτικά, αρκεί να ενημερώνεις τη δασκάλα. 

 

Τέλος για τις ιώσεις φέτος, όντως εξαφανίστηκαν στα σχολεία αλλά μην ξεχνάτε ότι ήταν κλειστά καιρό. Σίγουρα όμως οι μάσκες και τα αντισηπτικά βοήθησαν (στους εσωτερικούς χώρους). Επίσης τα παιδιά κολλάνε και σε παιδότοπους, πάρτυ παιδικά κτλ που φέτος το χειμώνα δεν υπήρχαν. Κολλάνε επίσης και από τους μεγάλους που κυκλοφορούν οπότε εφόσον έπεσε σε μεγάλο βαθμό οι κυκλοφορία των μεγάλων και δεν αρρώστησαν οι γονείς σε δουλειές, ΜΜΜ κτλ, έπεσε και στα παιδιά. Είναι αλυσίδα. Οπότε δεν ξέρουμε πόσο ακριβώς συνεβαλαν οι μάσκες στο σχολείο. Αυτό θα μπορούσε να φανεί από συγκριτική μελέτη με χώρες που δεν ήταν η μάσκα υποχρεωτική πχ στο δημοτικό ή καθόλου (πχ Σουηδία). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , mama16 είπε:

Δεν βλέπω κ ιδιαίτερα τις ειδήσεις για να δω αν βγήκε η όχι στην δημοσιότητα. Στο ίντερνετ δεν βλέπω κάτι αλλά ούτε κ με αυτήν στην Κρήτη που νομίζω εσύ το είπες έχω δει κάτι. Αν υπήρχε κάποια επίσημη σελίδα που λέει τα πάντα θα μπορούσα να το δω λογικά

Δεμ το είπα εγώ αλλα κατι άκουσα.

Κοίτα.τα καλα νέα ταξιδεύουν γρήγορα.

Οποτε ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Deena είπε:

Τότε έχεις λάθος μέγεθος μάσκας, μάσκα που εφαρμόζει σωστά, πολλώ μάλλον μάσκα χειρουργική ή ΚΝ 95 που εφαρμόζεις καλά το έλασμα, δεν ανεβοκατεβαινει.

 

Εγω πλέον την φοράω 8 ώρες συνεχόμενα με ελάχιστα διαλείμματα, είναι δυσάρεστο μεν, αλλά δεν μου βγαίνει.

 

Ιατρικές βάζω, ίσως όχι πολυ καλές όμως. Αυτή την εφαρμογή του ελάσματος που λες εννοώ λέγοντας ότι την πιάνω για να την κολλήσω καλύτερα όταν θολώνουν τα γυαλιά. Συνέχεια γίνεται αυτό.

Υφασμάτινες καλές με πολλές στρώσεις δεν πήραμε ποτέ, μιας που δεν είχαμε καθημερινές υποχρεώσεις σε κλειστούς χώρους. Σε κλειστούς χώρους όπως μαγαζιά, γιατρούς φοράμε ιατρικές και σε ανοιχτούς κάτι υφασμάτινες που είχαμε πάρει στην αρχή αρχή που δεν είναι τόσο καλές, μιλάς και ακουμπάνε τα χείλη σου το ύφασμα!

(Δεν εννοώ ότι αλλάζουμε μάσκα όταν μπαίνουμε σε εσωτερικό, εννοώ ότι αν έχουμε σκοπό να μπούμε σε εσωτερικό φοράμε εξ αρχής ιατρική, αν βγαίνουμε μόνο βόλτα έξω υφασμάτινη).

Ενα άλλο θέμα είναι όταν τη βάζεις για δύο λεπτά μέχρι να πας στο αυτοκίνητο, τη βγάζεις, τη φοράς εκεί που φτάνεις, την ξαναβγαζεις στο αυτοκίνητο και την ξαναφοράς για δύο λεπτά μέχρι να ξαναμπείς στο σπίτι. Πολύ δύσκολο να την αποθηκεύεις καταλλήλως στο αυτοκίνητο. Πάει ο καθρέφτης σύννεφο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως πρώτη φορα σχολείο ο δικός μου και δεν κόλλησε τίποτα ούτε μια φορά, μόνο για το μωρό έκανε μια φορά μιξες, ίσως έφερε κάτι στο σπίτι από το σχολείο. Οπότε αν και κλειστά τον περισσότερο καιρό, και πάλι πιστεύω πως έκαναν δουλειά τελικά οι μάσκες στο σχολείο ακόμα κ αν δεν την χρησιμοποιούσαν ολόσωστα. 

 

Έσπερος το παιδί είναι 4 πλέον, είναι μια χαρά ηλικία να πάει στο σχολείο έστω κ υπό αυτές τις συνθήκες. Μέχρι τα 4 να το καταλάβω να είναι καλύτερα να έχει ένα φροντιστή. Μετά τα 4 όμως όχι, και μου κάνει εντύπωση γιατί είσαι κι εκπαιδευτικός. Δεν μπορούν να είναι στη φούστα μας για πάντα, θα πρέπει να εκτεθούν στην πραγματικότητα, με εμάς φυσικά σε ετοιμότητα.

 

Τέλος, εγώ δεν το συζητώ καν για το αν θα πάω διακοπές, φυσικά και θα πάω, παλευω με νύχια και με δόντια τόσο καιρό να κρατησω τη ψυχική μου υγεία ασφαλής. Μέσα Ιουλίου θα έχουμε ξεμπερδέψει με τα εμβόλια και μετά θα ανοιχτούμε κοινωνικά. Για μένα το εμβόλιο το ένιωσα σαν ένα κάποιο ρίσκο. Λοιπόν, δεν πήρα το ρίσκο για να μείνω μαντρωμενη. Από Σεπτέμβριο και με το νέο κύμα, βλέπουμε. Μάσκα δεν φοράω ούτε εγώ έξω πλέον, εκτός φυσικά αν υπάρχει συνωστισμός. 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ιατρικές βάζω, ίσως όχι πολυ καλές όμως. Αυτή την εφαρμογή του ελάσματος που λες εννοώ λέγοντας ότι την πιάνω για να την κολλήσω καλύτερα όταν θολώνουν τα γυαλιά. Συνέχεια γίνεται αυτό.

Υφασμάτινες καλές με πολλές στρώσεις δεν πήραμε ποτέ, μιας που δεν είχαμε καθημερινές υποχρεώσεις σε κλειστούς χώρους. Σε κλειστούς χώρους όπως μαγαζιά, γιατρούς φοράμε ιατρικές και σε ανοιχτούς κάτι υφασμάτινες που είχαμε πάρει στην αρχή αρχή που δεν είναι τόσο καλές, μιλάς και ακουμπάνε τα χείλη σου το ύφασμα!

(Δεν εννοώ ότι αλλάζουμε μάσκα όταν μπαίνουμε σε εσωτερικό, εννοώ ότι αν έχουμε σκοπό να μπούμε σε εσωτερικό φοράμε εξ αρχής ιατρική, αν βγαίνουμε μόνο βόλτα έξω υφασμάτινη).

Ενα άλλο θέμα είναι όταν τη βάζεις για δύο λεπτά μέχρι να πας στο αυτοκίνητο, τη βγάζεις, τη φοράς εκεί που φτάνεις, την ξαναβγαζεις στο αυτοκίνητο και την ξαναφοράς για δύο λεπτά μέχρι να ξαναμπείς στο σπίτι. Πολύ δύσκολο να την αποθηκεύεις καταλλήλως στο αυτοκίνητο. Πάει ο καθρέφτης σύννεφο.

Εντάξει όταν πας στο αυτοκίνητο δεν χρειάζετε να βάζεις μάσκα.  Έχεις ένα πακετάκι μάσκες μέσα στο αυτοκίνητο όταν βγαίνεις βάζεις μάσκα Κ μετά ή συνεχίζεις να την φοράς Κ μέσα απλά κατεβασμένη ή αλλάζεις μάσκα.  Όταν γυρνάς σπίτι απτό αυτοκίνητο δεν πιστεύω να φοράς μάσκα μέχρι να μπεις μέσα . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ αν έκανα άλλο παιδί, θα το έστελνα νωρίτερα. Δεν θα το άφηνα με νταντάδες,

Το πρώτο μου παιδί ξεκίνησε παιδικό 3 ετών. Το 2ο ενός έτους.. Γιατί κατάλαβα τα οφέλη του παιδικού vs νταντάς. Που είχαμε όντως πολύ καλή νταντά αλλά και πάλι... 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ναι .έχουμε σπίτι κ αυτοκινητο.

Σκεφτομουν μηπως πηγαίναμε κ σκ Παρίσι, Ντισνειλαντ αλλα αυτο θελει σκέψη.αθτα για τέλη Αυγούστου.

Εμεις εχουμε βαουτσερ.τεσσερις φιρες το έχουμε ακυρώσει το ταξίδι.Θελω να πάω κ Χάγη στο παιδικο μουσείο λ ισως στο αντίστοιχο των Βρυξελλών από κλειστούς χώρους.Εννοειται θα παμε στο ζωολογικό κηπο κ στο θεματικό παρκο με τη Μαγια τη Μελισσα.Τις εκδρομές στις πόλεις δεν τις θεωρώ επικίνδυνες.

Για Παρίσι εμείς περιμένουμε να περάσει το 1'30 που θα συμβεί σε λίγα χρόνια :lol: για να μπορεί να ανέβει στα παιχνίδια! Και να είναι και αρκετά μεγάλη να εκτιμήσει και να θυμάται τη χώρα. 

πρίν από 40 λεπτά , Yovanna είπε:

@Έσπερος έχεις γενικά την τάση να βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο. Αν λοιπόν το βλέπεις μισοάδειο, όντως το παιδί θα ξεκινήσει σχολείο φορώντας μάσκα ίσως, αυτό ίσως δυσκολέψει την προσαρμογή του, μπορεί και όχι , και το πιθανότερο είναι ότι θα περάσει κάποιες ιώσεις, είτε με λίγες μύξες είτε με  40άρια(εμείς είχαμε απ'όλα). Και γιατί? Για να είναι απλά ένα παιδί ανάμεσα στα άλλα , με 2 δασκάλες, χωρίς εξατομικευμένη φροντίδα.   Και όλο αυτό θα το είχατε αποφύγει εάν είχε γεννηθεί λίγο αργότερα. Γκαντεμιά?

Αν αποφάσιζες να δεις το ποτήρι μισογεμάτο, το παιδί θα βρεθεί επιτέλους σε ένα περιβάλλον που αρμόζει στην ηλικία του (στα μάτια μου , μια επανάληψη των προηγούμενων ετών , με νταντά στο σπίτι, θα φάνταζε εφιάλτης), με άλλα παιδάκια , όπου θα αρχίσει πλέον να ανακαλύπτει ποιος είναι, θα μάθει να επικοινωνεί, να προσαρμόζεται, θα μάθει να συνυπάρχει. Και αυτό θα του αρέσει. Ίσως όχι απο την αρχή, αλλά θα του αρέσει. Και δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου  το πόσο γρήγορα θα ξεδιπλώνεται το παιδί . Δεν είναι τυχαίο που ακούς τόσους γονείς να λένε πόσο ευχαριστημένοι είναι. Εγώ αν έκανα άλλο παιδί, θα το έστελνα νωρίτερα. Δεν θα το άφηνα με νταντάδες, εκτός αν έχεις βρει τη Mary Popins.

Μην είσαι τόσο αρνητική,  θα το περάσεις και στο παιδί. Εκτός από το να αποφύγεις κάποιες ιώσεις, τίποτα καλό δεν θα έβγαινε με το να μείνει πάλι σπίτι το παιδί και μάλιστα στην ηλικία αυτή.

Συμφωνώ με όλα. Έσπερος σχολείο οπωσδήποτε μη μασάς, όπως όλα και αυτός μαζί! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Για Παρίσι εμείς περιμένουμε να περάσει το 1'30 που θα συμβεί σε λίγα χρόνια :lol: για να μπορεί να ανέβει στα παιχνίδια! Και να είναι και αρκετά μεγάλη να εκτιμήσει και να θυμάται τη χώρα. 

Και εμείς αυτό περιμένουμε! Δεν θέλω να το κάψουμε ακόμη! Θέλω να είναι τουλάχιστον 6.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Yovanna είπε:

Και εμείς αυτό περιμένουμε! Δεν θέλω να το κάψουμε ακόμη! Θέλω να είναι τουλάχιστον 6.

Aυτό δεν το ήξερα! πρέπει να ειναι 1.30 για τα πιο πολλά παιχνίδια??? αντε να δούμε, σε ποιά ηλικία φτάνουν το 1.30? γύρω στα 7-8 έτη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 minutes ago, irin said:

Aυτό δεν το ήξερα! πρέπει να ειναι 1.30 για τα πιο πολλά παιχνίδια??? αντε να δούμε, σε ποιά ηλικία φτάνουν το 1.30? γύρω στα 7-8 έτη?

Νομίζω γύρω στα 8. Ο ανιψιός μου είναι 5,5 και είναι 1,20.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Όταν γυρνάς σπίτι απτό αυτοκίνητο δεν πιστεύω να φοράς μάσκα μέχρι να μπεις μέσα

 

Όχι δεν φοράω γιατί παρκάρουμε ακριβώς μπροστά. Αν ήμασταν μέσα στην Αθήνα και παρκάραμε 3 τετράγωνα πιο πέρα θα φορούσα μήπως συναντούσα αστυνομία.

Σήμερα ήμασταν στο αυτοκίνητο και σταματήσαμε για τράπεζα. Κατέβηκα, πέρασα απέναντι, πήγα στην τράπεζα κυρία χωρίς μάσκα, την είχα ξεχάσει!! Δεν γύρισα στο αυτοκίνητο γιατί έπρεπε να ξαναπεράσω την τεράστια λεωφόρο με φανάρια κλπ, έκανα γρήγορα γρήγορα τη δουλειά μου στο ΑΤΜ και γυρνώντας στο αυτοκίνητο είχα σηκώσει την μπλούζα στο στόμα μήπως περνούσε αστυνομία!! :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , little lamb είπε:

 

Όχι δεν φοράω γιατί παρκάρουμε ακριβώς μπροστά. Αν ήμασταν μέσα στην Αθήνα και παρκάραμε 3 τετράγωνα πιο πέρα θα φορούσα μήπως συναντούσα αστυνομία.

Σήμερα ήμασταν στο αυτοκίνητο και σταματήσαμε για τράπεζα. Κατέβηκα, πέρασα απέναντι, πήγα στην τράπεζα κυρία χωρίς μάσκα, την είχα ξεχάσει!! Δεν γύρισα στο αυτοκίνητο γιατί έπρεπε να ξαναπεράσω την τεράστια λεωφόρο με φανάρια κλπ, έκανα γρήγορα γρήγορα τη δουλειά μου στο ΑΤΜ και γυρνώντας στο αυτοκίνητο είχα σηκώσει την μπλούζα στο στόμα μήπως περνούσε αστυνομία!! :-P

Εγώ φοράω μάσκα για το ασανσέρ της πολυκατοικίας.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , ninaki80 είπε:

Χα χα χα αμάν με αυτή την αστυνομία ακόμα φοβάσε ληστεία να πήγαινες να κάνεις λιγότερο άγχος θα είχες.  

Στην προηγούμενη ζωή σίγουρα θα ήσουν φυλακή δεν εξήγητε αλλιώς τόσος ανεξήγητος φόβος για μια μάσκα.  

η αλήθεια είναι ότι αν ακούς οριζόντιο μέτρο χωρίς εξειδικεύσεις στο ελληνικό κράτος, σκέφτεσαι ότι είναι χρυσή ευκαιρία για πρόστιμα. εγω το καταλαβεινω αυτό. εδώ στο νησί έξω φορούσαν όλοι μάσκα στο κομμάτι του αστικού ιστού, φυσικά όχι σε χωρια κ πιο απόμερα μερη. στην «πόλη» όμως ακόμα κ τώρα όλοι φοράνε κ είναι πολύ ενοχλητικό να βλέπουμε τους ταξιδιώτες να μην την έχουν ούτε καν στο χέρι ακόμα κ σε συνθήκες συνωστισμού. Πάντως είχαμε πρόστιμα σε επιχειρήσεις για πολυκοσμία κ όρθιους. Οι ντόπιες επιχειρήσεις τηρούν σχολαστικά τα μέτρα. τα καταστήματα που ανοίγουν επιχειρηματίες από άλλου κ που προβάλλονται πολύ σε ταξιδιωτικά αφιερώματα κ είναι της μόδας για τους παραθεριστές, παραβιάζουν συστηματικά  τις αποστάσεις, τους όρθιους κ τον κόσμο, κ ευτυχώς γίνονται έλεγχοι. Δεν έχω ιδιαίτερη εκτίμηση στην επαρχία όπως ξέρετε αλλά βλέπω μια πόλη άσχημη στάση, ότι ήρθαμε εδώ στους βλάχους που δεν τηρούν μέτρα για να ξεσηκώσουμε, ενώ απ ο,τι καταλαβαίνω στην Αθήνα κάποια μέτρα σε δημόσιο χώρο έχουν πάει περίπατο από καιρό… 

1 hour ago, irin είπε:

Εγώ φοράω μάσκα για το ασανσέρ της πολυκατοικίας.. 

στους κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικίας επιβάλλεται γιατί δεν αερίζονται κ περναει πολύς κόσμος. πιο πολύ αναγκαίο είναι εκεί παρα στον δρόμο…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

στους κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικίας επιβάλλεται γιατί δεν αερίζονται κ περναει πολύς κόσμος. πιο πολύ αναγκαίο είναι εκεί παρα στον δρόμο…

 Ναι, ειδικα σε μικρους κλειστους χωρους οπως το ασανσερ

Link to comment
Share on other sites

Για το σχολείο είχα χαρεί που γεννήθηκε το 17 τελικά κ θα πήγαινε φέτος. Απλώς δν μ αρεεει το τάιμινγκ. κ έχω κ παρα πολύ άγχος ούτως ή άλλως. γενικα αποφεύγω να το συζητάω ακόμα γιατί δεν ξέρω τι να πω. ξέρει δλδ ότι θα πάει κ είναι χαρούμενος, φυσικά αφού δεν έχει καταλάβει τι θα γίνεται εκεί. πάντως ως εκπαιδευτικός μιλώντας, θυμώνω όταν ακούω ότι το σχολείο είναι ο φυσικός χώρος των παιδιων. δεν είναι ωραίο περιβάλλον το σχολείο. είναι ωραίο σε σχέση με το να είσαι μόνος σου σπίτι, αλλά μέχρι εκεί, ίσως τα σχολεία άλλων χωρων να είναι πιο ωραία, το ελληνικό σχολείο πάντως δεν είναι κ δεν περνάνε ωραία όλα τα παιδιά, ασχέτως αν είναι καλοί ή κακοί μαθητες, κ δεν εννοώ μόνο λόγω καθηγητών, αυτό το είδος κοινωνικοποίησης σ αυτό το περιβάλλον, δεν ταιριάζει κ δεν αρεσει σε όλους. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Εγώ φοράω μάσκα για το ασανσέρ της πολυκατοικίας.. 

Κι εγώ θα φορούσα μάσκα αν έπρεπε να μπω σε ασανσέρ, είναι από τους χειρότερους χώρους πιστεύω. Βασικα δεν μπαίνω σε ασανσέρ, πάω από τις σκάλες ακόμα κι να είναι πολλοί οι όροφοι. Το λέω φυσικά με την άνεση μου αφού δεν μένω σε ψηλό όροφο.

 

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για το σχολείο είχα χαρεί που γεννήθηκε το 17 τελικά κ θα πήγαινε φέτος. Απλώς δν μ αρεεει το τάιμινγκ. κ έχω κ παρα πολύ άγχος ούτως ή άλλως. γενικα αποφεύγω να το συζητάω ακόμα γιατί δεν ξέρω τι να πω. ξέρει δλδ ότι θα πάει κ είναι χαρούμενος, φυσικά αφού δεν έχει καταλάβει τι θα γίνεται εκεί. πάντως ως εκπαιδευτικός μιλώντας, θυμώνω όταν ακούω ότι το σχολείο είναι ο φυσικός χώρος των παιδιων. δεν είναι ωραίο περιβάλλον το σχολείο. είναι ωραίο σε σχέση με το να είσαι μόνος σου σπίτι, αλλά μέχρι εκεί, ίσως τα σχολεία άλλων χωρων να είναι πιο ωραία, το ελληνικό σχολείο πάντως δεν είναι κ δεν περνάνε ωραία όλα τα παιδιά, ασχέτως αν είναι καλοί ή κακοί μαθητες, κ δεν εννοώ μόνο λόγω καθηγητών, αυτό το είδος κοινωνικοποίησης σ αυτό το περιβάλλον, δεν ταιριάζει κ δεν αρεσει σε όλους. 

Τα ελληνικά σχολεία έχουν αρκετά στραβά δυστυχώς, παρόλα αυτά το σχολείο είναι μια υποχρεωτική φάση στη ζωή ενός ανθρώπου και πρέπει να μεταφέρουμε θετικά συναισθήματα στα παιδιά μας.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , marakiz είπε:

Τα ελληνικά σχολεία έχουν αρκετά στραβά δυστυχώς, παρόλα αυτά το σχολείο είναι μια υποχρεωτική φάση στη ζωή ενός ανθρώπου και πρέπει να μεταφέρουμε θετικά συναισθήματα στα παιδιά μας.

Ενταξει το ξέρω αυτό. Απλώς νομίζω ότι οι γονείς το βλέπουν με μεγαλύτερο ενθουσιασμό απ ο,τι χρειάζεται, γθα λόγους που δεν καταλαβαίνω. Ή μάλλον καταλαβαίνω, επειδή η ενήλικη ζωή έχει τόσες άλλες δυσκολίες που φυσικά ξεχνιέται το σχολείο. Εγω επειδή το ζω από μέσα, δεν είμαι τόσο ενθουσιώδης. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει το ξέρω αυτό. Απλώς νομίζω ότι οι γονείς το βλέπουν με μεγαλύτερο ενθουσιασμό απ ο,τι χρειάζεται, γθα λόγους που δεν καταλαβαίνω. Ή μάλλον καταλαβαίνω, επειδή η ενήλικη ζωή έχει τόσες άλλες δυσκολίες που φυσικά ξεχνιέται το σχολείο. Εγω επειδή το ζω από μέσα, δεν είμαι τόσο ενθουσιώδης. 

Νομίζω ότι χαιρόμαστε για τη φάση σε παιδικούς σταθμούς-άντε μέχρι νήπια.. για μετά δεν εκφράσαμε τη χαρά μας... :-) τα μικρά πάντως με παιχνίδια κλπ καλά περνάνε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...