Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πριν ένα μήνα τουλάχιστον,είχα διαβάσει ότι γενικώς οι Γερμανοί αρνούνται να εμβολιαστουν.

Δηλ θεωρούσατε προχωρημενη χώρα στον εμβολιασμο?

όχι το αντίθετο ελεγε, ότι στη Γερμανια το Άστρα πήγε καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 50 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι το αντίθετο ελεγε, ότι στη Γερμανια το Άστρα πήγε καλύτερα. 

Γενικά ειχαν πει οτι αρνούνταν τον εμβολιασμο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Πάντως σε στατιστικα που είδα προσφατα  δεν είναι σε κακή θέση η Γερμανία 

Δεν ξερω καθολου τι γινεται τωρα.περασαν παντως αυτη τη φάση. 

Γεγονο  παντως για εμας,είναι ότι έχουν πέσει τα κρουσματα.Πιστευω οτιβοφεικεται κυριως στα εμβολια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν ξερω καθολου τι γινεται τωρα.περασαν παντως αυτη τη φάση. 

Γεγονο  παντως για εμας,είναι ότι έχουν πέσει τα κρουσματα.Πιστευω οτιβοφεικεται κυριως στα εμβολια.

Ενταξει κ το 40% κάλυψη με α δόση κ όσους όντως κάνουν τα σελφ τεστ, σίγουρα κάτι θα φέρνει, δεν μπορεί να είναι όλα μάταια! φαίνεται κ στις νοσηλείες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, λουκουμαδάκι said:

Παρένθεση και σορυ.

Έχει απαντήσει κάποιος στην κοπέλα @Maria2022 με το θέμα "τι μου συμβαίνει" που είναι ανοιχτό από την Πέμπτη; Δεν έχει εγκριθεί απάντηση ακόμα. Μήπως της έχετε απαντήσει εσείς @Συντονιστής Περιεχομένου ;  

κρίμα τόσες ημέρες μετά και να περιμένει έγκριση , η κοπέλα όντως είχε ανάγκη, θα νομίζει πως δεν υπάρχει ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , kotsifikos είπε:

κρίμα τόσες ημέρες μετά και να περιμένει έγκριση , η κοπέλα όντως είχε ανάγκη, θα νομίζει πως δεν υπάρχει ανταπόκριση.

Ποιο είναι αυτό το θέμα?δεν το βρήκα κάπου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Yovanna είπε:

Πάτα πάνω στο όνομα της κοπέλας και θα το δεις.

Το έκανα και την συμβούλευσε να επικοινωνησει με τη Φαιναρετη.Το γράφω κι εδώ μηπως το δει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Και επίσημα πια δεν κολλησα από τον μικρό, αρνητικό το σημερινό ραπιντ και επιτέλους ελεύθερη εφόσον σήμερα είναι η 14 ημέρα από το θετικό του γιου μου!!!!!

 

Άντε όλα καλά λοιπόν.. Κ ο γιος σου τελείως ασυμπτωματικός, έφυγε το άγχος σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα σήμερα το Ισραήλ ξαναβλέπει κρούσματα και επαναφέρει μάσκες, με ποσοστά πλήρως εμβολιασμένων πάνω από 50% και σχεδόν κλειστά σύνορα, που οφείλεται από όσο λένε σε επαναπατρισμούς και μόνο, που πόσοι να είναι πια. Αμφιβάλλω αν θα βγει το καλοκαίρι στην Ελλάδα πριν το νέο κύμα. Ήδη άνθρωποι πολύ προσεκτικοί μέχρι τώρα στον περίγυρό μου θεωρούν ότι όλα έχουν τελειώσει και συμπεριφέρονται ανάλογα :( 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Έβλεπα σήμερα το Ισραήλ ξαναβλέπει κρούσματα και επαναφέρει μάσκες, με ποσοστά πλήρως εμβολιασμένων πάνω από 50% και σχεδόν κλειστά σύνορα, που οφείλεται από όσο λένε σε επαναπατρισμούς και μόνο, που πόσοι να είναι πια. Αμφιβάλλω αν θα βγει το καλοκαίρι στην Ελλάδα πριν το νέο κύμα. Ήδη άνθρωποι πολύ προσεκτικοί μέχρι τώρα στον περίγυρό μου θεωρούν ότι όλα έχουν τελειώσει και συμπεριφέρονται ανάλογα :( 

Αληθεθα; μα ούτε μια βδομάδα δεν τις έβγαλαν τις μάσκες. μου είχε φανεί βέβαια τολμηρή κίνηση γθα τους εσωτερικούς χώρους… τι να πω… κ εγω βλέπω ότι γενικα κανείς δεν προσέχει, σε επίπεδο άνεσης συναναστροφών. μαζώξεις, πάρτι, εκδηλώσεις κλπ. 

αληθεια αυτό το τριήμερο έμεινε κανένας στην Αθήνα; Είχαμε κανονική απόβαση στο νησί, δεν χωράς να σταθείς λες κ είναι Αύγουστος! Εντωμεταξύ όλη την ενδομαδα η αστυνομία έκανε ελέγχους για μάσκες στον παραλιακό στο λιμάνι σ εμάς τους ντόπιους δλδ, κ χτες γέμισαν όλα τα σοκάκια κ τα χωρια με ταξιδιώτες που δν είχαν τη μάσκα ούτε καν βραχιόλι- που ξέρετε ότι εγω για τη μάσκα έξω δεν καίγομαι ιδιαίτερα κ ποτέ δεν το σχολιάζω, αλλά αυτό το θέαμα με εκνεύρισε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αληθεθα; μα ούτε μια βδομάδα δεν τις έβγαλαν τις μάσκες. μου είχε φανεί βέβαια τολμηρή κίνηση γθα τους εσωτερικούς χώρους… τι να πω… κ εγω βλέπω ότι γενικα κανείς δεν προσέχει, σε επίπεδο άνεσης συναναστροφών. μαζώξεις, πάρτι, εκδηλώσεις κλπ. 

αληθεια αυτό το τριήμερο έμεινε κανένας στην Αθήνα; Είχαμε κανονική απόβαση στο νησί, δεν χωράς να σταθείς λες κ είναι Αύγουστος! Εντωμεταξύ όλη την ενδομαδα η αστυνομία έκανε ελέγχους για μάσκες στον παραλιακό στο λιμάνι σ εμάς τους ντόπιους δλδ, κ χτες γέμισαν όλα τα σοκάκια κ τα χωρια με ταξιδιώτες που δν είχαν τη μάσκα ούτε καν βραχιόλι- που ξέρετε ότι εγω για τη μάσκα έξω δεν καίγομαι ιδιαίτερα κ ποτέ δεν το σχολιάζω, αλλά αυτό το θέαμα με εκνεύρισε. 

Δεν θα μου φαινόταν περιεργο να κανουν ελέγχους στα εστιατόρια.Το οτι έλεγχαν για μασκες παντως με εντυπωσιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλο το σκ ήμουν έξω , είχα την αίσθηση πως δεν υπάρχει πανδημία πια, ούτε εγώ πιστεύω πως θα φτάσουμε στον Οκτώβριο για το νέο λοκ νταουν, φοβάμαι θα έρθει νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν θα μου φαινόταν περιεργο να κανουν ελέγχους στα εστιατόρια.Το οτι έλεγχαν για μασκες παντως με εντυπωσιάζει.

Επίδειξη δύναμης. Ίσως κ υπενθύμιση στους ιθαγενείς ότι η τήρηση των μέτρων έχει σημασία μόνο για να είναι το μέρος covid free για να υποδεχτεί τους αποικους οι οποίοι θα απολαμβάνουν ολεσ τις ελευθερίες. μικρογραφία του τι συμβαίνει σε όλη τη χώρα το καλοκαίρι. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Έβλεπα σήμερα το Ισραήλ ξαναβλέπει κρούσματα και επαναφέρει μάσκες, με ποσοστά πλήρως εμβολιασμένων πάνω από 50% και σχεδόν κλειστά σύνορα, που οφείλεται από όσο λένε σε επαναπατρισμούς και μόνο, που πόσοι να είναι πια. Αμφιβάλλω αν θα βγει το καλοκαίρι στην Ελλάδα πριν το νέο κύμα. Ήδη άνθρωποι πολύ προσεκτικοί μέχρι τώρα στον περίγυρό μου θεωρούν ότι όλα έχουν τελειώσει και συμπεριφέρονται ανάλογα :( 

Πού το διάβασες? Εγώ διάβασα ότι έχουν κάνει την εμφάνιση τους ιοί που θερίζουν και που κανονικά εμφανίζονται το Χειμώνα. Λογικό το βρίσκω. Για την Ινδική μετάλλαξη είπαν ότι τα εμβόλια καλύπτουν. Τα δικά μας τουλάχιστον. Κυρίως το mrna. Οι ανεμβολίαστοι θα έχουν σίγουρα θέμα με το νέο κύμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Yovanna είπε:

Πού το διάβασες? Εγώ διάβασα ότι έχουν κάνει την εμφάνιση τους ιοί που θερίζουν και που κανονικά εμφανίζονται το Χειμώνα. Λογικό το βρίσκω. Για την Ινδική μετάλλαξη είπαν ότι τα εμβόλια καλύπτουν. Τα δικά μας τουλάχιστον. Κυρίως το mrna. Οι ανεμβολίαστοι θα έχουν σίγουρα θέμα με το νέο κύμα.

 

Δυστυχώς από όσο κατάλαβα στο Ισραήλ κυκλοφορεί στους εφήβους στα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς σε παραλιακό μέρος της Αθήνας που είμαστε δεν φοράει σχεδόν κανένας μάσκα πουθενά, λες και έχει καταργηθεί ήδη. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έμαθα για μια γνωστή γνωστού μου ότι πέθανε μετά από τη δεύτερη δόση της astra, γύρω στα 60 ήταν. Κ σκέφτομαι ότι όταν θα αρχίσει ο κόσμος να εμβολιάζεται με τρίτη, τέταρτη κλπ δόση τι θα γίνει? Αν πάθαιναν μόνο κάτι στην πρώτη δόση θα ήταν πιο "ενθαρρυντικό" αλλά απ' τη στιγμή που ανά 8 περίπου μήνες θα πρέπει να επαναλαμβάνονται οι δόσεις ομολογώ ότι με αγχωνει..

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mama16 said:

Χθες έμαθα για μια γνωστή γνωστού μου ότι πέθανε μετά από τη δεύτερη δόση της astra, γύρω στα 60 ήταν. Κ σκέφτομαι ότι όταν θα αρχίσει ο κόσμος να εμβολιάζεται με τρίτη, τέταρτη κλπ δόση τι θα γίνει? Αν πάθαιναν μόνο κάτι στην πρώτη δόση θα ήταν πιο "ενθαρρυντικό" αλλά απ' τη στιγμή που ανά 8 περίπου μήνες θα πρέπει να επαναλαμβάνονται οι δόσεις ομολογώ ότι με αγχωνει..

βγήκε πόρισμα επίσημα ότι ο θάνατος οφείλεται στο εμβόλιο?

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , mama16 είπε:

Χθες έμαθα για μια γνωστή γνωστού μου ότι πέθανε μετά από τη δεύτερη δόση της astra, γύρω στα 60 ήταν. Κ σκέφτομαι ότι όταν θα αρχίσει ο κόσμος να εμβολιάζεται με τρίτη, τέταρτη κλπ δόση τι θα γίνει? Αν πάθαιναν μόνο κάτι στην πρώτη δόση θα ήταν πιο "ενθαρρυντικό" αλλά απ' τη στιγμή που ανά 8 περίπου μήνες θα πρέπει να επαναλαμβάνονται οι δόσεις ομολογώ ότι με αγχωνει..

Aπό την άλλη, ο κόσμος πεθαίνει κάθε μέρα από διάφορα αίτια. Αν ομισός πληθυσμός της χώρας εμβολιάζεται αυτή τη στιγμή, πολλοί θα πεθάνουν έτσι κι αλλιώς, χωρίς να υπάρχει απαραίτητα σχέση με το εμβόλιο. Οπότε δε σημαίνει ότι όλες οι ασθένειες και θάνατοι κάπως σχετίζονται με τον εμβολιασμό.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kotsifikos said:

βγήκε πόρισμα επίσημα ότι ο θάνατος οφείλεται στο εμβόλιο?

 

Αν μιλάμε για αυτή που κατέρρευσε στο εμβολιαστικό λίγα λεπτά μετά τον εμβολιασμό, τι άλλο μπορεί να είναι?

7 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Aπό την άλλη, ο κόσμος πεθαίνει κάθε μέρα από διάφορα αίτια. Αν ομισός πληθυσμός της χώρας εμβολιάζεται αυτή τη στιγμή, πολλοί θα πεθάνουν έτσι κι αλλιώς, χωρίς να υπάρχει απαραίτητα σχέση με το εμβόλιο. Οπότε δε σημαίνει ότι όλες οι ασθένειες και θάνατοι κάπως σχετίζονται με τον εμβολιασμό.

Προφανώς. Άλλο όμως να πεθάνω 6 μήνες μετά, άλλο λίγα λεπτά ή λίγες μέρες μετά. Ας μη θεωρούμε ταμπού να πούμε ότι το εμβόλιο μπορεί να προκαλέσει θάνατο. Είναι σαν να πεθαίνει κάποιος σε τροχαίο και να λέμε ότι μπορεί να πέθανε από την καρδιά του. Ή να είχε καρκίνο.

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 9 λεπτά , kotsifikos είπε:

βγήκε πόρισμα επίσημα ότι ο θάνατος οφείλεται στο εμβόλιο?

 

Δεν ξέρω αν βγήκε επίσημο πόρισμα, από αυτόν τον έμαθα, έχω πάψει να κοιτάω πολύ τα νεώτερα! Απ' ότι είπε μετά τη δεύτερη δόση έπαθε πολλαπλές θρομβώσεις κ δεν κατάφεραν οι γιατροί να την σώσουν

 

πρίν από 12 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Aπό την άλλη, ο κόσμος πεθαίνει κάθε μέρα από διάφορα αίτια. Αν ομισός πληθυσμός της χώρας εμβολιάζεται αυτή τη στιγμή, πολλοί θα πεθάνουν έτσι κι αλλιώς, χωρίς να υπάρχει απαραίτητα σχέση με το εμβόλιο. Οπότε δε σημαίνει ότι όλες οι ασθένειες και θάνατοι κάπως σχετίζονται με τον εμβολιασμό.

Εννοείται ότι όλες οι ασθένειες κ οι θάνατοι δεν οφείλονται στον εμβολιασμό αλλά αν γίνεται μετά από αυτό το μπορεί να είναι? Θα μου πεις ότι υπάρχει κ περίπτωση τυχαίου γεγονότος αλλά 1-2 να είναι τυχαία, περισσότερα όμως?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , mama16 είπε:

 

Δεν ξέρω αν βγήκε επίσημο πόρισμα, από αυτόν τον έμαθα, έχω πάψει να κοιτάω πολύ τα νεώτερα! Απ' ότι είπε μετά τη δεύτερη δόση έπαθε πολλαπλές θρομβώσεις κ δεν κατάφεραν οι γιατροί να την σώσουν

 

Εννοείται ότι όλες οι ασθένειες κ οι θάνατοι δεν οφείλονται στον εμβολιασμό αλλά αν γίνεται μετά από αυτό το μπορεί να είναι? Θα μου πεις ότι υπάρχει κ περίπτωση τυχαίου γεγονότος αλλά 1-2 να είναι τυχαία, περισσότερα όμως?

 

Φαντάζομαι ότι μαζεύουν στατιστικά στοιχεία, αν δηλαδή στο γενικό πληθυσμό πεθαίνει 1 στους 10000 τη μέρα από έμφραγμα, και πάλι 1 στους 10000 εμβολιασμένους πεθαίνει από έμφραγμα, δεν υπάρχει συσχέτιση. Αν όμως 1 στους 10000 κανονικά τη μέρα πεθαίνει από θρόμβωση αλλά 1 στους 100 εμβολιασμένους τότε υπάρχει σχέση (προφανώς λέω νούμερα στην τύχη). Έτσι βρήκαν και το πρόβλημα με το Astra. Aλλά όσο πιο μαζικοί οι εμβολιασμοί, τόσο πιο συχνά θα υπάρχουν και θάνατοι μη σχετιζόμενοι με τον εμβολιασμό, που έτσι κι αλλιώς θα συνέβαιναν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...