Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Υπάρχει τέτοια κατηγορία; Εννοώ ανθρώπων που έχουν αντένδειξη και πιέζονται να την αγνοήσουν;

 

 

Πάντως τώρα είδα για το Astra οτι σταματάει γιατί τελείωσαν τα αποθέματα. Που νομίζω ήταν αναμενόμενο.

Κανεις δεν έχει αντενδειξη, μόνο όσοι εμφάνισαν το σύνδρομο TTS με την πρώτη δόση AZ. Ακόμη κ για τις αλλεργίες νομίζω το πήραν πίσω, πλην της αλλεργίες στα εκδοχα του εμβολίου. Για τις εγκύους, πάσχοντες από αυτοανοσα, ανπσοκατασταλμενους κ κάμποσες άλλες κατηγορίες δεν υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα. Αλλά πρέπει να το κάνουν. Κάθε φαρμακευτικό προϊόν συνοδεύεται από ένα σχέδιο διαχείρισης κινδύνου. Για τα εμβόλια έχει δημοσιοποιηθεί ενώ συνήθως είναι εμπιστευτικό έγγραφο της εταιρείας. Όποιος θέλει μπορεί να το βρει στην ιστοσελίδα του ΕΜΑ πληκτρολογώντας το όνομα του εμβολίου. Εκεί μπορείς να δεις σε ποιες κατηγορίες δεν έχει γίνει ούτε μία μελέτη και δεν έχουμε κανένα στοιχείο -πλην των μετά την κυκλοφορία προφανώς :)

πρίν από 6 λεπτά , samsympan είπε:

Αρχικά ποστάρεις οτι ο ιός είναι κατασκευασμένος κι όποιος δεν το.έχει αντιληφθεί ακόμη κοιμάται ύπνο βαθύ κι έπ

Πού ακριβώς το είπα αυτό μπορείς να το παραθέσεις; Γιατί νομίζω είπα ότι όποιος δεν εχει αντιληφθεί ότι είμαστε πειραματόζωα δικαίωμα του κ επουδενι δεν το συσχέτισα με την πιθανή εργαστηριακή προέλευση του ιού.

πρίν από 9 λεπτά , samsympan είπε:

@Lenia16 δεν μπαίνω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Απλώς η τοποθέτηση σου αυτή (η τοποθέτηση) είναι εντελώς άκυρη και προβληματική.

 

Αρχικά ποστάρεις οτι ο ιός είναι κατασκευασμένος κι όποιος δεν το.έχει αντιληφθεί ακόμη κοιμάται ύπνο βαθύ κι έπειτα ποστάρεις για εκατοντάδες περιστατικά περικαρδίτιδας σε εφήβους που εμβολιάστηκαν. Κι έπειτα μετά από τις αποκρίσεις σε αυτά, μας αποτελειώνεις με την daily mail και λες πως δεν είναι δουλειά σου να τσεκάρεις την είδηση κι ότι απλώς την αναπαράγεις προς προβληματισμό. 

 

Μετά λες οτι άνθρωποι που δεν θα έπρεπε να εμβολιάζονται πιέζονται να το κάνουν. Που αλήθεια δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό. Δηλαδή εγώ πχ έχω την τάδε πάθηση, λέω πάω για εμβόλιο παιδιά και ολοι οι ιατροί μου λένε Όχι! Μη! Μου παραθέτουν στοιχεία για να μην εμβολιαστώ και η κοι(ε)νωνία με πιέζει να το κάνω γιατί αρέσκεται να με βλέπει να παίζω κορώνα γράμματα τη ζωή μου.

 

Και μετά λες κάτι παντελώς άσχετο περί καρκίνου και θεραπειών.

Και συγγνώμη τώρα που τα επισημαίνω, κανονικά δεν θα το έκανα. Αλλά εντάξει στα πλαίσια της κουβέντας παρασύρομαι κι εγώ. Και μη μου δίνεις σημασία.

Όταν όλοι σε ρωτούν αν εμβολιαστηκες, τα κανάλια σε βομβαρδίζουν συνεχώς ότι οι ανεμβολιαστοι πεθαίνουν στις ΜΕΘ κ αν το σκέφτεσαι ακόμη είσαι ψεκασμενος δεν είναι πίεση αλήθεια; Εγώ έχω ένα σοβαρό αυτοανοσο νευρολογικό νόσημα κ ο ίδιος ο γιατρός μου δεν ξέρει τι μπορεί να συμβεί και πως μπορεί να αντιδράσει ο οργανισμός μου μετά το εμβόλιο, όπως κ με κάθε εμβόλιο. 

Αν δεν θέλεις να σου δώσω σημασία πολύ ευχαρίστως δεν εχω πρβλ, παρόλα αυτά για να τα αναφερεις ολα αυτά μάλλον θέλεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 11 λεπτά , Lenia16 είπε:

Για τις εγκύους, πάσχοντες από αυτοανοσα, ανπσοκατασταλμενους κ κάμποσες άλλες κατηγορίες δεν υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα.

 

Για τις εγκύους ο γιατρός μου είπε ότι έχει δεδομένα η μοντέρνα. Και ότι επειδή η Pfizer είναι ίδια τεχνολογία αναμένεται να είναι κι αυτή οκ.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

 

Για τις εγκύους ο γιατρός μου είπε ότι έχει δεδομένα η μοντέρνα. Και ότι επειδή η Pfizer είναι ίδια τεχνολογία αναμένεται να είναι κι αυτή οκ.

 

Αυτό είναι θετικό, δεν τα έχω υπόψη μου. Θα μπορούσες να μου πεις αν ξέρεις πού μπορώ να τα βρω;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Lenia16 είπε:

Όταν όλοι σε ρωτούν αν εμβολιαστηκες, τα κανάλια σε βομβαρδίζουν συνεχώς ότι οι ανεμβολιαστοι πεθαίνουν στις ΜΕΘ κ αν το σκέφτεσαι ακόμη είσαι ψεκασμενος δεν είναι πίεση αλήθεια;

Δεν ξέρω αν ζούμε σε άλλη χώρα, εγώ πάντως αυτό, το ότι στις ΜΕΘ πεθαίνουν ανεμβολίαστοι, έχω την αίσθηση ότι δεν το έχω ακούσει να τονίζεται, σε βαθμό που αναρωτιέμαι γιατί δεν το κάνουν, αν ισχύει. Επίσης, όταν μπαίνω στο in.gr που κάποτε ήταν σοβαρό μέσο ενημέρωσης, και βλέπω τίτλους επιπέδου Μακελειού για περιστατικά θρομβώσεων, δεν βλέπω καμία πίεση για εμβολιασμό. Μάλλον το αντίθετο και αναρωτιέμαι το γιατί (πέραν του προφανούς, της προσέλκυσης αναγνωστών με τίτλους clickbait). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Lenia16 είπε:
πρίν από 16 λεπτά , samsympan είπε:

Αρχικά ποστάρεις οτι ο ιός είναι κατασκευασμένος κι όποιος δεν το.έχει αντιληφθεί ακόμη κοιμάται ύπνο βαθύ

Πού ακριβώς το είπα αυτό μπορείς να το παραθέσεις; Γιατί νομίζω είπα ότι όποιος δεν εχει αντιληφθεί ότι είμαστε πειραματόζωα δικαίωμα του κ επουδενι δεν το συσχέτισα με την πιθανή εργαστηριακή προέλευση του ιού.

πρίν από 16 λεπτά , samsympan είπε:

@Lenia16 δεν μπαίνω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Απλώς η τοποθέτηση σου αυτή (η τοποθέτηση) είναι εντελώς άκυρη και προβληματική.

 

Αρχικά ποστάρεις οτι ο ιός είναι κατασκευασμένος κι όποιος δεν το.έχει αντιληφθεί ακόμη κοιμάται ύπνο βαθύ κι έπειτα ποστάρεις για εκατοντάδες περιστατικά περικαρδίτιδας σε εφήβους που εμβολιάστηκαν. Κι έπειτα μετά από τις αποκρίσεις σε αυτά, μας αποτελειώνεις με την daily mail και λες πως δεν είναι δουλειά σου να τσεκάρεις την είδηση κι ότι απλώς την αναπαράγεις προς προβληματισμό. 

 

Μετά λες οτι άνθρωποι που δεν θα έπρεπε να εμβολιάζονται πιέζονται να το κάνουν. Που αλήθεια δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό. Δηλαδή εγώ πχ έχω την τάδε πάθηση, λέω πάω για εμβόλιο παιδιά και ολοι οι ιατροί μου λένε Όχι! Μη! Μου παραθέτουν στοιχεία για να μην εμβολιαστώ και η κοι(ε)νωνία με πιέζει να το κάνω γιατί αρέσκεται να με βλέπει να παίζω κορώνα γράμματα τη ζωή μου.

 

Και μετά λες κάτι παντελώς άσχετο περί καρκίνου και θεραπειών.

Και συγγνώμη τώρα που τα επισημαίνω, κανονικά δεν θα το έκανα. Αλλά εντάξει στα πλαίσια της κουβέντας παρασύρομαι κι εγώ. Και μη μου δίνεις σημασία.

Όταν όλοι σε ρωτούν αν εμβολιαστηκες, τα κανάλια σε βομβαρδίζουν συνεχώς ότι οι ανεμβολιαστοι πεθαίνουν στις ΜΕΘ κ αν το σκέφτεσαι ακόμη είσαι ψεκασμενος δεν είναι πίεση αλήθεια; Εγώ έχω ένα σοβαρό αυτοανοσο νευρολογικό νόσημα κ ο ίδιος ο γιατρός μου δεν ξέρει τι μπορεί να συμβεί και πως μπορεί να αντιδράσει ο οργανισμός μου μετά το εμβόλιο, όπως κ με κάθε εμβόλιο. 

Αν δεν θέλεις να σου δώσω σημασία πολύ ευχαρίστως δεν εχω πρβλ, παρόλα αυτά για να τα αναφερεις ολα αυτά μάλλον θέλεις. 

Το έγραψες κάποια στιγμή εχθές. Αλλά αλήθεια δεν έχει σημασία τώρα.

Επίσης, πραγματικά στεναχωρήθηκα που το έγραψες αυτό. Είναι δυνατόν να υπάρχει άνθρωπος που να του λέει ο άλλος "Φίλε, εγώ προσέχω όσο μπορώ. Το εμβόλιο δεν το κάνω προς το παρόν για τον x, y ιατρικό λόγο κι έχοντας το συζητήσει με τους θεράποντες ιατρούς μου" κι ο πρώτος να λέει "Τςτςτς, μα καλά ειδήσεις δεν βλέπεις; Ιντερνετ δεν έχεις. Έχει βουήξει ο τόπος κι εσύ μου λες σαχλαμάρες!". Ποιος μιλά για τέτοιες περιπτώσεις;! Είναι δυνατόν! 

Κι αλήθεια μη μου δίνεις σημασία.

(Και έχω να σου πω πως η είδηση της εγκυμοσύνης σου, μέσα στην βαβούρα, είναι πραγματικά ένα ευχάριστο νέο. Με το καλό!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Πάντως τώρα είδα για το Astra οτι σταματάει γιατί τελείωσαν τα αποθέματα. Που νομίζω ήταν αναμενόμενο.

ΕΓώ το είδα διατυπωμένο πιο διακριτικά: ότι σε πολλές χώρες, μεταξύ των οποίων και στην Ελλάδα, λόγω της επάρκειας εμβολίων mrna, αποφασίζουν τη μη χορήγηση στους κάτω των 60 (επί της ουσίας δλδ τη μη χορήγηση γενικώς, αφού άνω των 60 όποιος ήταν, το είχε κανει). Πιο πολύ με ανησυχεί αυτή η περίφημη επάρκεια εμβολίων, γιατί δεν νομίζω ότι έχουμε παραλάβει/περιμένουμε άμεσα 15-16 εκατ. δόσεις, που θα αντιστοιχούσαν σε εμβολιασμό με δύο δόσεις όλων των ενηλίκων της χώρας στο περίπου. Έτσι δεν ειναι; Έχουμε παραλάβει τόσες; Άρα υπολογίζουμε ότι αυτοί που θέλουν άμεσα να το κάνουν και θα κλείσουν ραντεβού, είναι ένας στάνταρ αριθμός, και μετά θα έχουμε εμβόλια και θα μας λείπουν άτομα πρόθυμα να εμβολιαστούν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω αν ζούμε σε άλλη χώρα, εγώ πάντως αυτό, το ότι στις ΜΕΘ πεθαίνουν ανεμβολίαστοι, έχω την αίσθηση ότι δεν το έχω ακούσει να τονίζεται, σε βαθμό που αναρωτιέμαι γιατί δεν το κάνουν, αν ισχύει. Επίσης, όταν μπαίνω στο in.gr που κάποτε ήταν σοβαρό μέσο ενημέρωσης, και βλέπω τίτλους επιπέδου Μακελειού για περιστατικά θρομβώσεων, δεν βλέπω καμία πίεση για εμβολιασμό. Μάλλον το αντίθετο και αναρωτιέμαι το γιατί (πέραν του προφανούς, της προσέλκυσης αναγνωστών με τίτλους clickbait). 

Αλήθεια τώρα; Γιατί εγώ όλο αυτό διαβάζω, ότι το 95% στη ΜΕΘ είναι ανεμβολιαστοι. Κ ότι οι ανεμβολιαστοι θα έχουν πολύ μεγάλο πρβλ από Σεπτέμβριο κ θα φταίνε αυτοί που θα πάμε για λοκνταουν κ ότι φταινε για τις μεταλλάξεις κλπ. Κ εδώ τα έχω διαβάσει δεν μπορεί να είναι η ιδέα μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Lenia16 είπε:

Αλήθεια τώρα; Γιατί εγώ όλο αυτό διαβάζω, ότι το 95% στη ΜΕΘ είναι ανεμβολιαστοι. Κ ότι οι ανεμβολιαστοι θα έχουν πολύ μεγάλο πρβλ από Σεπτέμβριο κ θα φταίνε αυτοί που θα πάμε για λοκνταουν κ ότι φταινε για τις μεταλλάξεις κλπ. Κ εδώ τα έχω διαβάσει δεν μπορεί να είναι η ιδέα μου.

Κ εγώ τα ίδια ακριβώς διαβάζω, δεν είσαι η μόνη!! :D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ναι βρε κορίτσι μου τοτε γιατί δεχόμαστε οτι "το πρωτο διαθέσιμο εμβόλιο είναι το καλύτερο" και το κάνουμε σημαία στοχοποιωντας όποιον το αμφισβητεί για τον εαυτό του, ενώ προφανώς δεν ισχύει; Όταν είναι αυτές οι πρακτικές που αποθαρρύνουν τον κόσμο από το να εμβολιαστει; Κ φυσικά, αν μετά κινηθείς εναντίον τους γιατί η πρώτη γνώμη που με τόση ζέση σου έλεγαν ότι είναι η σωστή αποδειχθεί εντελώς λανθασμένη, δεν μπορείς. Γιατί το είχαν προβλέψει κ έγιναν ακαταδιωκτοι. 

 

Ακαταδίωκτο τελικά δεν έγινε από όσο ξέρω, μπορεί να κάνω λάθος. Κατά τα άλλα, το δεχόμαστε γιατί ισχύει. Γιατί το πρωτο διαθέσιμο εμβόλιο είναι το καλύτερο όταν η αναλογία ρίσκου εμβολίου VS covid είναι υπέρ του εμβολιασμού. Ειδικά στην Ελλάδα, ειδικά πάνω στην έξαρση, ειδικά όταν η ΜΕΘ είναι γεμάτες και έχει αναβληθεί το μεγαλύτερο ποσοστό ιατρικών πράξεων.

 

Το έγραψε κάποια, έχουμε μεγάλο έλλειμα παιδείας και ειδικά όταν πρόκειται για επιστημονικής φύσης θέματα. Νομίζουμε ότι στις επιστήμες είναι όλα άσπρο-μαύρο και 1+1 κάνουν 2. Που αυτό απέχει πάρα πολύ από την πραγματικότητα. Και έχοντας αυτή τη πεποίθηση θεωρούμε ότι αυτό που λέει μια επιστημονική ομάδα σήμερα, είναι θεσφατο και επιβάλλεται να ισχύει για πάντα. Και οταν αυτό ανατρέπεται, γιατί έτσι είναι τα πράγματα όταν μιλάμε για κάτι νέο, τότε νιώθουμε ότι μας κοροιδεύουν.

 

πρίν από 47 λεπτά , little lamb είπε:

 

Δεν εκρινα πουθενά τις επιτροπές. Εκτός αν κατά λάθος παρεθεσες εμένα. Εγώ ακολούθησα ο,τι είπε η επιτροπή και απέφυγα το άστρα. Το παράδειγμα που έφερα με την ίωση το έφερα γιατί έδωσαν άλλη απάντηση δύο διαφορετικά εμβολιαστικο κέντρα. Εκεί δεν θα έπρεπε να υπήρχε κοινή γραμμή; Πήγα σίγουρη ότι θα με εμβολιαζαν γιατί είχαν πει στον άντρα μου να πάω και δεν υπάρχει θέμα με την άλλη ίωση.

 

 

Δεν είπα ότι έκρινες. Και καλά έκανες και απέφυγες το AZ αφού αυτή ήταν η κατεύθυνση. Τονίζω απλώς ότι όπως και σε άλλα θέματα, υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας, ο επιταγμένος γιατρός του εμβολιαστικού κέντρου που φοβάται, που δεν πρόλαβε να διαβάσει το εγχειρίδιο οδηγιών κλπ. Σε γκρουπ γιατρών το τι γέλιο έχει πέσει με άκυρες οδηγίες που έχουν δώσει σε εμβολιαστικά κέντρα, δε λέγεται! Το θέμα είναι ότι όταν κάτι αφορά κάτι τόσο σημαντικό όσο ένα εμβόλιο, η συλλογική απόφαση ξεπερνά την ατομική.

 

 

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι διαφορετικό.

Παρατηρήσατε καμια αλλαγη  στον κύκλο σας μετα τον εμβολιασμό?

 

Όχι, καμία. Τι σχέση έχει άλλωστε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , vtgian είπε:

 

Ακαταδίωκτο τελικά δεν έγινε από όσο ξέρω, μπορεί να κάνω λάθος. Κατά τα άλλα, το δεχόμαστε γιατί ισχύει. Γιατί το πρωτο διαθέσιμο εμβόλιο είναι το καλύτερο όταν η αναλογία ρίσκου εμβολίου VS covid είναι υπέρ του εμβολιασμού. Ειδικά στην Ελλάδα, ειδικά πάνω στην έξαρση, ειδικά όταν η ΜΕΘ είναι γεμάτες και έχει αναβληθεί το μεγαλύτερο ποσοστό ιατρικών πράξεων.

 

Το έγραψε κάποια, έχουμε μεγάλο έλλειμα παιδείας και ειδικά όταν πρόκειται για επιστημονικής φύσης θέματα. Νομίζουμε ότι στις επιστήμες είναι όλα άσπρο-μαύρο και 1+1 κάνουν 2. Που αυτό απέχει πάρα πολύ από την πραγματικότητα. Και έχοντας αυτή τη πεποίθηση θεωρούμε ότι αυτό που λέει μια επιστημονική ομάδα σήμερα, είναι θεσφατο και επιβάλλεται να ισχύει για πάντα. Και οταν αυτό ανατρέπεται, γιατί έτσι είναι τα πράγματα όταν μιλάμε για κάτι νέο, τότε νιώθουμε ότι μας κοροιδεύουν.

 

 

Δεν είπα ότι έκρινες. Και καλά έκανες και απέφυγες το AZ αφού αυτή ήταν η κατεύθυνση. Τονίζω απλώς ότι όπως και σε άλλα θέματα, υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας, ο επιταγμένος γιατρός του εμβολιαστικού κέντρου που φοβάται, που δεν πρόλαβε να διαβάσει το εγχειρίδιο οδηγιών κλπ. Σε γκρουπ γιατρών το τι γέλιο έχει πέσει με άκυρες οδηγίες που έχουν δώσει σε εμβολιαστικά κέντρα, δε λέγεται! Το θέμα είναι ότι όταν κάτι αφορά κάτι τόσο σημαντικό όσο ένα εμβόλιο, η συλλογική απόφαση ξεπερνά την ατομική.

 

 

 

Όχι, καμία. Τι σχέση έχει άλλωστε;

Αφορά καθε εμβολιο.Διαβασα οτι ισως τροποποιηθεί ο επόμενος κύκλος.Το ειδα το χειμώνα στο εμβοιο hpv που εκανα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vtgian είπε:

Δεν είπα ότι έκρινες. Και καλά έκανες και απέφυγες το AZ αφού αυτή ήταν η κατεύθυνση. Τονίζω απλώς ότι όπως και σε άλλα θέματα, υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας, ο επιταγμένος γιατρός του εμβολιαστικού κέντρου που φοβάται, που δεν πρόλαβε να διαβάσει το εγχειρίδιο οδηγιών κλπ. Σε γκρουπ γιατρών το τι γέλιο έχει πέσει με άκυρες οδηγίες που έχουν δώσει σε εμβολιαστικά κέντρα, δε λέγεται! Το θέμα είναι ότι όταν κάτι αφορά κάτι τόσο σημαντικό όσο ένα εμβόλιο, η συλλογική απόφαση ξεπερνά την ατομική.

 

 

πρίν από 20 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι διαφορετικό.

Παρατηρήσατε καμια αλλαγη  στον κύκλο σας μετα τον εμβολιασμό?

 

Όχι, καμία. Τι σχέση έχει άλλωστε;

 

Δεν το αποφάσισε μία μόνη της να μη μου το κάνουν, επειδή φοβήθηκε ας πούμε, έγινε διαβούλευση και περίμενα ώρα. Αλλά όταν είχε πάει ο άντρας μου του είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα και να πάω να το κάνω. Με σιγουριά δηλαδή. Τέλος πάντων μικρή σημασία έχει γιατί μόλις συνέλθω πλήρως θα πάω.

 

Για την περίοδο δεν ξέρω κάτι, φαντάζομαι οτι ο μόνος τρόπος να σχετίζεται ίσως να είναι ότι μετά από κάθε αρρώστια μπορεί να υπάρξει μια καθυστέρηση, άρα ίσως και μετά από εμβόλιο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αφορά καθε εμβολιο.Διαβασα οτι ισως τροποποιηθεί ο επόμενος κύκλος.Το ειδα το χειμώνα στο εμβοιο hpv που εκανα.

 

Στο φύλλαδιο του AZ πάντως δε γράφει κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Ακαταδιωκτο της επιτροπής λοιμωξιολογων έχει ψηφιστεί με τροπολογία. Από τη ναυτεμπορικη:

Συγκεκριμένα στο άρθρο 4 της τροπολογίας που κατατέθηκε στο Σχέδιο Νόμου " Κώδικα Δικαστικών Υπαλλήλων" ορίζεται ότι :

«Ευθύνη των μελών της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19, της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες και της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών Τα μέλη της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19, της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες και της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών, δεν ευθύνονται, δεν διώκονται και δεν εξετάζονται για γνώμη που διατύπωσαν ή ψήφο που έδωσαν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους στο πλαίσιο της λειτουργίας των ως άνω Επιτροπών. Δίωξη επιτρέπεται μόνο για συκοφαντική δυσφήμηση ή εξύβριση.»

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αφορά καθε εμβολιο.Διαβασα οτι ισως τροποποιηθεί ο επόμενος κύκλος.Το ειδα το χειμώνα στο εμβοιο hpv που εκανα.

Εγω είχα ξεχασει να σημειώσω ημερομηνία οπότε δεν κατάλαβα κάτι αλλά δεν πρέπει να ήταν απόκλιση υπολογίζοντας τον προπροηγούμενο μήνα. 

πρίν από 17 λεπτά , Lenia16 είπε:

Αλήθεια τώρα; Γιατί εγώ όλο αυτό διαβάζω, ότι το 95% στη ΜΕΘ είναι ανεμβολιαστοι. Κ ότι οι ανεμβολιαστοι θα έχουν πολύ μεγάλο πρβλ από Σεπτέμβριο κ θα φταίνε αυτοί που θα πάμε για λοκνταουν κ ότι φταινε για τις μεταλλάξεις κλπ. Κ εδώ τα έχω διαβάσει δεν μπορεί να είναι η ιδέα μου.

Μα είναι ψέμα ότι είναι ανεμβολιαστοι; Γιατί να μην αναφερθεί; Το ότι αν έχουμε νέα έξαρση θα έχουν πρόβλημα οι ανεμβολιαστοι, είναι επίσης ψέμα; Τρομοκράτηση θα ήταν αν δημοσιεύονταν ψέματα. Πάντως το ποσοστό νεκρών που δεν έχουν εμβολιαστεί εγω θεωρώ ότι δεν έχει τονιστεί όσο θα έπρεπε, ούτε το ποσοστό γενικα των κρουσμάτων, με ή χώρος συμπτώματα. Επθσης δεν καταλαβαίνω, είναι τρομοκράτηση να πεις ότι πεθαίνουν σχεδον αποκλειστικα ανεμβολιαστοι, ενώ να γράφεις «σοκ! δείτε τι είπε αξιωματούχος του ΕΜΑ για το ΑΖ άνω των 60» (με αυτήν ακριβώς τη διατύπωση, στο «σοβαρό» μέσο που είπα πριν), είναι σφαιρική ενημέρωση; 

πρίν από 7 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ακαταδιωκτο της επιτροπής λοιμωξιολογων έχει ψηφιστεί με τροπολογία. Από τη ναυτεμπορικη:

Συγκεκριμένα στο άρθρο 4 της τροπολογίας που κατατέθηκε στο Σχέδιο Νόμου " Κώδικα Δικαστικών Υπαλλήλων" ορίζεται ότι :

«Ευθύνη των μελών της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19, της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες και της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών Τα μέλη της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19, της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες και της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών, δεν ευθύνονται, δεν διώκονται και δεν εξετάζονται για γνώμη που διατύπωσαν ή ψήφο που έδωσαν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους στο πλαίσιο της λειτουργίας των ως άνω Επιτροπών. Δίωξη επιτρέπεται μόνο για συκοφαντική δυσφήμηση ή εξύβριση.»

Επίσης δεν μπορούν να καταθέσουν ως μάρτυρες σε περίπτωση που κληθούν για απολογία πολιτικά πρόσωπα που λάμβαναν αποφάσεις. με λίγα λόγια οι της επιτροπής δν μπορούν να αδειάσουν την κυβέρνηση λέγοντας ότι εκείνοι εισηγούνταν άλλα. αυτό είναι το βασικό θεμ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Lenia16 είπε:

Αλήθεια τώρα; Γιατί εγώ όλο αυτό διαβάζω, ότι το 95% στη ΜΕΘ είναι ανεμβολιαστοι. Κ ότι οι ανεμβολιαστοι θα έχουν πολύ μεγάλο πρβλ από Σεπτέμβριο κ θα φταίνε αυτοί που θα πάμε για λοκνταουν κ ότι φταινε για τις μεταλλάξεις κλπ. Κ εδώ τα έχω διαβάσει δεν μπορεί να είναι η ιδέα μου.

Εγώ τα έχω ακούσει και σε δελτία ειδήσεων από υγειονομικούς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Lenia16 είπε:

Αλήθεια τώρα; Γιατί εγώ όλο αυτό διαβάζω, ότι το 95% στη ΜΕΘ είναι ανεμβολιαστοι. Κ ότι οι ανεμβολιαστοι θα έχουν πολύ μεγάλο πρβλ από Σεπτέμβριο κ θα φταίνε αυτοί που θα πάμε για λοκνταουν κ ότι φταινε για τις μεταλλάξεις κλπ. Κ εδώ τα έχω διαβάσει δεν μπορεί να είναι η ιδέα μου.

 

Είναι; Αν όντως είναι, τι έπρεπε να πουν; Δεν έχω ιδέα αν είναι ή όχι. Πάω να ψάξω :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω είχα ξεχασει να σημειώσω ημερομηνία οπότε δεν κατάλαβα κάτι αλλά δεν πρέπει να ήταν απόκλιση υπολογίζοντας τον προπροηγούμενο μήνα. 

Μα είναι ψέμα ότι είναι ανεμβολιαστοι; Γιατί να μην αναφερθεί; Το ότι αν έχουμε νέα έξαρση θα έχουν πρόβλημα οι ανεμβολιαστοι, είναι επίσης ψέμα; Τρομοκράτηση θα ήταν αν δημοσιεύονταν ψέματα. Πάντως το ποσοστό νεκρών που δεν έχουν εμβολιαστεί εγω θεωρώ ότι δεν έχει τονιστεί όσο θα έπρεπε, ούτε το ποσοστό γενικα των κρουσμάτων, με ή χώρος συμπτώματα. Επθσης δεν καταλαβαίνω, είναι τρομοκράτηση να πεις ότι πεθαίνουν σχεδον αποκλειστικα ανεμβολιαστοι, ενώ να γράφεις «σοκ! δείτε τι είπε αξιωματούχος του ΕΜΑ για το ΑΖ άνω των 60» (με αυτήν ακριβώς τη διατύπωση, στο «σοβαρό» μέσο που είπα πριν), είναι σφαιρική ενημέρωση; 

Χαχαχα  βρε Έσπερος αν δε θες να καταλάβεις δεν έχει νόημα να συζητάμε. Για τη νέα έξαρση δεν ξέρουμε καν αν θα έχουν πρόβλημα οι εμβολιασμενοι πλάκα μου κανεις; Εδώ δε λέγαμε ότι στην Αγγλία έχουν πάλι έξαρση κ σε μια άλλη χώρα -δε θυμάμαι- που είχε εμβολιαστεί το 75% έκαναν πάλι λοκνταουν; Δεν ξέρουμε καν πόσο κρατάνε τα αντισώματα ρε συ τι συζητάμε τωρα; Οι μισοι γιατροί δεν έχουν πλέον. Δεν ξέρουν αν θα χρειαστεί 3η δόση αλλά έχουν ήδη πεθάνει τους ανεμβολιαστους. Έλα σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Είναι; Αν όντως είναι, τι έπρεπε να πουν; Δεν έχω ιδέα αν είναι ή όχι.

Μα κι εγω απορω, αν ισχύει δεν πρέπει να το πουν; ειδικά από τη στιγμή που όσοι κινδυνεύουν από βαριά νοσηση ή θάνατο δεν έχουν εμβολιαστεί στο σύνολό τους. Για τα τόσα λεφτά που πέφτουν στα ΜΜΕ, η σοβαρή υποστήριξη του εμβολιασμού θεωρώ ότι είναι ανύπαρκτη. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το βρηκα "Η Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών Μαρία Θεοδωρίδου τόνισε ότι περισσότεροι από το 90% των ανθρώπων που εισάγονται με Covid-19 στα νοσοκομεία και στις ΜΕΘ είναι ανεμβολίαστοι"

Αυτό μου μοιάζει με δεδομένα και όχι με πίεση των ΜΜΕ; 

 

 

 

Λοιπόν, έψαξα τώρα στοιχεία και σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση της ΑΜΑ (American Medical Association) το 96% των Αμερικανών εν ενεργεία παθολόγων έχει εμβολιαστεί και από το υπόλοιπο 4% ο μισοί περιμένουν να εμβολιαστούν.  Mία αναζήτηση στο διαδίκτυο, λέει ότι υπάρχουν 1 εκατομμύριο παθολόγοι στις ΗΠΑ. Άρα δε βλέπω διχογνωμία, μοιάζει ομόφωνη η γνώμη των γιατρών πάνω στο θεμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αλήθεια τώρα συζητάμε αν χρειάζεται να λέμε ολημερίς ότι οι ΜΕΘ είναι γεμάτες με ανεμβολιαστους, δεν είναι το λογικό να ειναι; Υποτίθεται ότι γι αυτό εμβολιαζομαστε για να μην νοσησουμε σοβαρα. Το παράλογο θα ήταν να είναι γεμάτες με εμβολιασμενους. Ο εμβολιασμός δεν υποστηρίζεται από την προπαγανδα των καναλιών αλλά από πραγματικά στοιχεία. Αντί να βγουν να πουν έχουμε κάνει τόσους εμβολιασμούς, έχουμε τόσες σοβαρές αναφορές οι οποίες έχουν ή δεν έχουν συσχετιστεί με το εμβόλιο, έχουν πεθάνει Χ άτομα εκ των οποίων οι Ψ θάνατοι σχετίζονται με τον εμβολιασμό, να δώσουν στοιχεία ανά ηλικιακή ομάδα, να δημοσιεύουν τυχον νεότερα δεδομένα όπως πχ για τις εγκυμονούσες αντί να μας έχουν σε πλήρη άγνοια ή να ενημερωνεται ο καθένας από όπου νομίζει κ να τρωγομαστε μεταξύ μας, αυτό θα το θεωρούσα σοβαρή υποστήριξη του εμβολιασμού κ όχι τον εκφοβισμό. Ούτε να παλεύουν για το ακαταδιωκτο ή να βγαίνουν στα κανάλια πριν καν βγει το ιατροδικαστικο πόρισμα κ να λένε αν ευθύνεται ή δεν ευθύνεται ο εμβολιασμός για τον κάθε θάνατο. 

Πραγματικά, επειδή έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είμαι του αντιεμβολιαστικου ενώ καθόλου δεν ισχύει, δε θα συνεχίσω τη συζήτηση, όπως δεν έπαιρνα μέρος κ τόσο καιρό. Ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

 

Μόλις τελείωσαν τα εμβόλια (δεν ξέρω αν ισχύει από εσάς το διαβασα) τυ χαία προτείνεται η διακοπή του ΑΖ. Πόσο μας νοιάζονται όμως.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ακαταδιωκτο της επιτροπής λοιμωξιολογων έχει ψηφιστεί με τροπολογία. Από τη ναυτεμπορικη:

Συγκεκριμένα στο άρθρο 4 της τροπολογίας που κατατέθηκε στο Σχέδιο Νόμου " Κώδικα Δικαστικών Υπαλλήλων" ορίζεται ότι :

«Ευθύνη των μελών της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19, της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες και της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών Τα μέλη της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19, της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες και της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών, δεν ευθύνονται, δεν διώκονται και δεν εξετάζονται για γνώμη που διατύπωσαν ή ψήφο που έδωσαν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους στο πλαίσιο της λειτουργίας των ως άνω Επιτροπών. Δίωξη επιτρέπεται μόνο για συκοφαντική δυσφήμηση ή εξύβριση.»

 

Είχα μείνει στο ότι κάποιος από την επιτροπή έλεγε ότι δεν χρειάζονται κάτι τέτοιο. Το παραπάνω δεν ξέρω πως να το αξιολογήσω. Αυτό που λέει η Έσπερος  "δεν μπορούν να καταθέσουν ως μάρτυρες σε περίπτωση που κληθούν για απολογία πολιτικά πρόσωπα που λάμβαναν αποφάσεις" είναι όντως θέμα, γιατί εκεί καλύπτουν πολιτικές αποφάσεις και όχι ιατρικές.

 

Κατά τα άλλα... επιδημιολογική έξαρση μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα. Μπορεί να σημαίνει κρούσματα αλλά όχι εισαγωγές, μπορεί να συμβαίνει σε χώρες που δεν έχουν μεγάλα ποσοστά εμβολιασμού, ένα σωρό... Οι Σευχέλλες που είχαν αναφερθεί ως παράδειγμα, ήταν ακόμα ένα δείγμα κακοδιατυπωμένης δημοσιογραφίας που έμπλεκε μήλα με πορτοκάλια. Αν έμενες στον τίτλο, νόμιζες ότι όλοι ήταν πλήρως εμβολιασμένοι με τα πλέον αποδεκτά Pfizer/Moderna και ξαφνικά άρχισαν να πέφτουν όλοι σα τα κοτόπουλα. Στην πραγματικότητα η "εξαρση" παρατηρήθηκε ως κρούσματα, σε μερικώς εμβολιασμένους με sinovac, αλλά χωρίς εισαγωγές. Η πληροφόρηση που λέγαμε...

 

 

πρίν από 20 λεπτά , Lenia16 είπε:

Αντί να βγουν να πουν έχουμε κάνει τόσους εμβολιασμούς, έχουμε τόσες σοβαρές αναφορές οι οποίες έχουν ή δεν έχουν συσχετιστεί με το εμβόλιο, έχουν πεθάνει Χ άτομα εκ των οποίων οι Ψ θάνατοι σχετίζονται με τον εμβολιασμό, να δώσουν στοιχεία ανά ηλικιακή ομάδα, να δημοσιεύουν τυχον νεότερα δεδομένα όπως πχ για τις εγκυμονούσες αντί να μας έχουν σε πλήρη άγνοια ή να ενημερωνεται ο καθένας από όπου νομίζει κ να τρωγομαστε μεταξύ μας, αυτό θα το θεωρούσα σοβαρή υποστήριξη του εμβολιασμού κ όχι τον εκφοβισμό. 

Πραγματικά, επειδή μάλλον έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είμαι του αντιεμβολιαστικου ενώ καθόλου δεν ισχύει, δε θα συνεχίσω τη συζήτηση, όπως δεν έπαιρνα μέρος κ τόσο καιρό. Ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

 

Όλα αυτά αυτά δημοσιεύονται ή κοινοποιούνται εν πολλοίς στις ημερήσιες ανακοινώσεις. Και ποσοστά, και συστάσεις. Για τις εγκύους το έχουν αναφέρει πολλές φορές, το γράφει και το εγχειρίδιο εμβολιασμού που έχει πάει στα κέντρα. Τα MRNA θεωρούνται ασφαλή και συστήνονται τόσο πριν, όσο και κατά τη διάρκεια αλλά και κατά το θηλασμό, για τα viral vector δεν έχουν στοιχεία (και άρα δεν ξέρουν, τελεία). Το πόσοι εμβολιάζονται φαίνεται ξεκάθαρα στη σελίδα του εμβολίου αλλά και ανα ηλικία στο ecdc. Για τις παρενέργειες, όσα έχουν συσχετιστεί επισήμως έχουν αναφερθεί. Οτι χρειάζεται καλύτερος συντονισμός για τη συμπλήρωση της κίτρινης κάρτας (όσες έμβολιαστήκατε, το κάνατε;) και καλύτερη ενημέρωση, ναι ισχύει. Παράλληλα οι ιατρικοί σύλλογοι έχουν από μόνοι τους δημοσιεύσει προτάσεις - συστάσεις. Όλα εκεί έξω είναι αρκεί να μη περιμένουμε να τα μάθουμε από το δελτίο των 9 (υπάρχει ακόμα αυτό;) Σε αυτό δε φταίει η όποια κυβέρνηση (στην οποία αν αρχίσει βέβαια να καταλογίζει κανείς ευθύνες και αστοχίες, δε τελειώνει ούτε αύριο). 

 

Δεν ξέρω αν λέμε ολημερίς για ανεμβολίαστους στις ΜΕΘ (δε με εκπλήσσει ως γεγονός, αναμενόμενο είναι). Οτι έχω δει σχετικά άρθρα ναι έχω δει. Όπως και τρομολαγνικά (πολλά περισσότερα). Αντίθετα δυστυχώς γνωρίζω πολλές περιπτώσεις νέων ανθρώπων, υγειών,  νέων αλλά και μεσήλικων (50) που έφυγαν από covid, αλλά εκεί δεν είχαν στους τίτλους τους τρομακτικούς τόνους των προηγουμένων (στους λίγους που ξέρω και που ήταν δημόσια πρόσωπα). Επίσης υπήρχαν περιπτώσεις που από τον τύπο πλασαρίστηκε θάνατος εμβολιασμένου, ενώ ήταν μόλις λίγες ημέρες από τη πρώτη δόση. Επίσης δεν έχω δει καθόλου δημοσιογραφία για το long covid (και ας σκούζουν οι γιατροί που ξέρω ότι θέλει προσοχή).

 

Νομίζω ότι αυτό που λέμε αρκετές εδώ μέσα είναι ότι υπάρχει έλλειμα αλλά και πολύ κακή ποιοτικά πληροφόρηση. Αν δεν είσαι "εκπαιδευμένος" στον τρόπο που λειτουργούν τα ΜΜΕ το πιο πιθανό είναι να έχεις εντελώς λανθασμένη εικόνα του τι συμβαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

@Lenia16 εγω δεν θεωρώ ότι είσαι αντιεμβολιαστης. Έχω καταλάβει ότι σ αυτή τη φάση δεν θεωρείς αναγκαίο τον μαζικό εμβολιασμό του ευρέος πληθυσμού. Απλώς αναρωτιέμαι, το θεωρείς βιώσιμη εναλλακτική ώστε να περιοριστούν οι θάνατοι, οι πίεση στο ΕΣΥ, οι σοβαρές νοσήσεις κ ο περιορισμός δραστηριοτήτων, με αντίκτυπο οικονομικό, εκπαιδευτικό, ψυχολογικό κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , vtgian είπε:

Για τις παρενέργειες, όσα έχουν συσχετιστεί επισήμως έχουν αναφερθεί

Όχι, ούτε το 10%. Εκτός αν αναφέρεσαι μόνο στα περιστατικά TTS με το ΑΖ. Τελοσπαντων, μικρή σημασία έχει γιατί κ η συσχέτιση σχετική είναι. Μπορεί με περισσότερα ή λιγότερα στοιχεία της κάθε περίπτωσης ή με μελλοντική γνώση αυτό να αλλάξει. Πλέον όλα μάταια μου φαίνονται. Το μέλλον θα δείξει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Lenia16 είπε:

Όχι, ούτε το 10%. Εκτός αν αναφέρεσαι μόνο στα περιστατικά TTS με το ΑΖ. Τελοσπαντων, μικρή σημασία έχει γιατί κ η συσχέτιση σχετική είναι. Μπορεί με περισσότερα ή λιγότερα στοιχεία της κάθε περίπτωσης ή με μελλοντική γνώση αυτό να αλλάξει. Πλέον όλα μάταια μου φαίνονται. Το μέλλον θα δείξει. 

 

Πώς προκύπτει αυτό; Υπάρχει δηλαδή προσπάθεια απόκρυψης; Και πώς γίνεται αυτό; Υπάρχουν θάνατοι, αναπηρίες κλπ; Και οι οικογένειες γιατί δε μιλάνε; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...