Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

Πάντως δεν είναι αρνητές των εμβολιων όλοι όσοι δεν κάνουν -ακόμα- αυτό. Έχω πχ συναδελφο που είναι κ ευπαθής ομάδα που τώρα αρχίζει να το σκέφτεται (50+) η οποία κάνει κάθε χρόνο αντιγριπικό κ φέτος έκανε κ πνευμονιόκοκκου. Κ το σκεφεται μόνο γιατί είναι ευπαθής ομάδα. Αλλιώς, είναι σχεδον σίγουρη ότι μπορεί να είναι επιβλαβές για την υγεία της (το εμβόλιο). 

Το να μπορείς να επιλέξεις εμβολιο την στιγμή που υπάρχουν 4 το θεωρώ δικαίωμα του καθένα. Βλεπω οτι αυτοι που δεν θελουν να εμβολιαστούν εχουν γενικοτερα άρνηση με τα εμβόλια.Τουλαχιστον αυτοι που ξερω .Όταν είναι πλέον ευρέως γνωστος ο κίνδυνος κ δεν είναι κάποιος στην πρώτη του νιότη,τον θεωρώ ανεγκεφαλο να μην το κάνει.Και στην τελική δεν θα λυπηθώ αυτόν που είχε τη μασκα σκουλαρίκι χωρις να θελω να πω βεβαια κ οτι θα χαρώ.Ο ανεμβολιαστος ομως βαζει οο τι οικοδόμημα σε κίνδυνο.Πως να το κανουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

Α δεν είχε τύχει να ακούσω κάποιον που να φοβάται τη νέα τεχνολογία. Το ότι γενικά δεν δοκιμάστηκαν πολύ ναι, όλα όμως, όχι ειδικά την τεχνολογία mRNA

Ναι υπήρχε κ αυτό. Εμένα πιο πολύ μ αρέσουν τα αμιγώς ιατρικά επιχειρήματα όπως ότι θελουμε το Σπουτνικ γιατί δεν είναι καπιταλιστικό :razz:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

αρχικά πολλοί φοβούνταν τα νέας τεχνολογίας. δεν εννοώ τους «θα μας αλλοιώσουν το dna”. αλλά νορμαλ ανθρώπους που τους τρόμαζε το «μη συμβατικο»

Ναι.λες και ήξεραν πως φτιαγνοταν το συμβατικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα τις αντιρρήσεις μου εμβολιάστηκα τελικώς. Δε θεωρώ πως είχα πιθανότητες λόγω ηλικίας και κατάστασης υγείας να νοσήσω σοβαρά αλλά το έκανα για καθαρά πρακτικούς λόγους. Θα κάνω ταξίδια εξωτερικό από τον επόμενο μήνα  και θα με διευκολύνει να έχω ως τότε ολοκληρώσει τον εμβολιασμό μου. Φυσικά θα έχω αναπτύξει ανοσία που είναι το γενικό ζητούμενο. Όταν θα χρειαστεί επόμενη δόση, το βλέπω τότε τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, love kids είπε:

Εγώ πάντως που είχα τις αντιρρήσεις μου εμβολιάστηκα τελικώς. Δε θεωρώ πως είχα πιθανότητες λόγω ηλικίας και κατάστασης υγείας να νοσήσω σοβαρά αλλά το έκανα για καθαρά πρακτικούς λόγους. Θα κάνω ταξίδια εξωτερικό από τον επόμενο μήνα  και θα με διευκολύνει να έχω ως τότε ολοκληρώσει τον εμβολιασμό μου. Φυσικά θα έχω αναπτύξει ανοσία που είναι το γενικό ζητούμενο. Όταν θα χρειαστεί επόμενη δόση, το βλέπω τότε τι θα κάνω.

Τι νόημα έχει να μην την κανεις?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Τι νόημα έχει να μην την κανεις?

Κανένα ίσως αφού θα έχω κάνει τις άλλες δύο. Απλά δε μου αρέσει η ιδέα κάθε τρεις και λίγο να κάνω και μια δόση. Είπα ότι και τώρα την έκανα για πρακτικούς λόγους σκεφτόμενη πιο πολύ τα 'προνόμια' των εμβολιασμένων. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Τι νόημα έχει να μην την κανεις?

Πάντως εγω φοβάμαι ότι αν χρειαστεί τρίτη δόση νωρίς, δλδ στο ένα χρόνο από την πρώτη, πολλοί θα σταματήσουν να ασχολούνται γιατί θα το θεωρήσουν κοροϊδία…. Βέβαια από τους γιατρούς που διαβάζω φαίνεται ότι είναι απίθανο να χρειαστεί τρίτη δόση πριν από τον χρόνο για τον ευρύ πληθυσμό αλλά ίσως για ηλικιωμένους κ ανοσοκατεσταλμένους. 

 

Με ενοχλεί όταν διαβάζω για τα «προνόμια» κ είναι κάτι ηλιθια πράγματα όπως να πας σε κλειστό χώρο εστίασης. Κ δεν μ αρέσει κ αυτή η λογική. Δεν είναι καν σοβαρό κίνητρο, μάλλον δικαιολογία για να επιτρέψουν τέτοιες διακρίσεις σε επιχειρηματίες μου ακούγεται. 

 

Θα ήθελα να ακούσω κάτι πιο σαφές για τα σελφ τεστ, που στο κάτω κάτω δεν είναι κανένας φοβερός περιορισμός για τον ανεμβολιαστο, πάρε μόνο η διαδικασια προμηθευσης. Αυτά γθα τα ταξίδια εσωτερικού είναι αστεία, αφού τα εξισώνουν κ με τα σελφ τεστ ακόμα. Σαν να σου λέει ότι είσαι κορόιδο. 

 

αλλά εκνευρίζομαι κ οτανακουωοτι η μάσκα έξω που θα μπορούσε να καταργηθεί, δεν γίνεται λογω της επιτήρησης. Λες κ οι μισοί δεν βρίσκουν μια δικαιολογία να τη βγάλουν, παριστάνοντας ότι πίνουν καφέ. Λες κ δεν κάθονται σε καφετέριες με τις ώρες. Λες κ δν συναντιούνται ιδιωτικά σε κλειστό χώρο χωρίς μάσκα. Πάλι δλδ να ταλαιπωρήσεις μια συνεπή κ προσεκτική οικογένεια που απλώς θέλει να κάνει μια βόλτα κ αναγκάζεται καλοκαιριάτικα να φοράει μάσκα μόνο για την αστυνόμευση. Βέβαια είναι ότι θέμα των παιδιών εκεί, γιατί δεν γίνεται να αφήσουμε τα παιδιά να τη φοράνε, όπως τη φοράνε, επειδή είναι ανεμβολίαστα… Μα πραγματικά όμως τι νόημα έχει αυτό το μέτρο αυτή τη στιγμή, που δεν ήταν κιολας κ παγκοσμίως επιβεβλημένο; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα καθαρά για να γλιτώσω πιθανά προβλήματα του τύπου "δεν είσαι εμβολιασμένος, μείνε καραντίνα όταν μπεις στη χώρα" κλπ. Για τα ταξίδια εσωτερικού σιγά τα μέτρα. Τα άλλα περίφημα προνόμια είναι γελοία. Αν όντως χρειαστούν κι άλλες δόσεις, θα είναι πολλοί αυτοί που δε θα ασχοληθούν. Πιθανόν κι εγώ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, love kids είπε:

Κανένα ίσως αφού θα έχω κάνει τις άλλες δύο. Απλά δε μου αρέσει η ιδέα κάθε τρεις και λίγο να κάνω και μια δόση. Είπα ότι και τώρα την έκανα για πρακτικούς λόγους σκεφτόμενη πιο πολύ τα 'προνόμια' των εμβολιασμένων. 

 

Είναι σαν να παίρνεις αντιβιωσηωκ να την σταματάς.θα μείνεις ακάλυπτη κ θα χάσεις πιθανον κ προνόμια.Με τα εμβολια είναι συχνή πρακτική αυτη.Δεννλες κανω τη μια δόση κ δεν κάνω την αλλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Είναι σαν να παίρνεις αντιβιωσηωκ να την σταματάς.θα μείνεις ακάλυπτη κ θα χάσεις πιθανον κ προνόμια.Με τα εμβολια είναι συχνή πρακτική αυτη.Δεννλες κανω τη μια δόση κ δεν κάνω την αλλη.

Ευχαριστώ για την επισήμανση περί των όποιων προνομίων αλλά είμαι σε θέση να γνωρίζω και να σταθμίζω οφέλη κλπ. οπότε δεν κινδυνεύω να χάσω προνόμια. 

Άλλο αντιβίωση κι άλλο εμβόλιο. Γνωρίζω επίσης για τις αναμνηστικές δόσεις εμβολίων. Τις έκανα ως παιδί και το ίδιο φροντίζω για το παιδί μου. Θα σταθμίσω ξανά τους παράγοντες και τις τότε συνθήκες ζωής μου και θα αποφασίσω. Καλό Σαββατοκύριακο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , love kids είπε:

Ευχαριστώ για την επισήμανση περί των όποιων προνομίων αλλά είμαι σε θέση να γνωρίζω και να σταθμίζω οφέλη κλπ. οπότε δεν κινδυνεύω να χάσω προνόμια. 

Άλλο αντιβίωση κι άλλο εμβόλιο. Γνωρίζω επίσης για τις αναμνηστικές δόσεις εμβολίων. Τις έκανα ως παιδί και το ίδιο φροντίζω για το παιδί μου. Θα σταθμίσω ξανά τους παράγοντες και τις τότε συνθήκες ζωής μου και θα αποφασίσω. Καλό Σαββατοκύριακο!

Μίλησα για προνόμια γιατι είπες ότι θέλεις να ταξιδεύεις ελεύθερα.κι εγω το ιδιο.πολυ λογικο.Στο μέλλον δεν ξερω ποιοι άλλοι περιορισμοί θα υπάρξουν.Το εμβολιο ομως το κανουμε και για την ασφάλεια την δική μας αλλα και της οικογένειας μας.Με ξένισε που είπες ότι θα σκεφτείς την τριτη δοση εφόσον πήρες την αποφαση να κανεις τις άλλες δύο τωρα.Φαινεσαι να πειραχτήρι με αυτο που σου έγραψα αλλα ειλικρινά ,δεν είχα την πρόθεση να πω κάτι για να σε πικαρω.Συζητηση κανουμε καλοπροαιρετη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ακούσει και από άλλοτς, γιατί μας παραξενεύει ότι θα χρειαστούν αναμνηστικές; Στα παιδιά δεν τις κάνουμε; Οι ίδιες μικρές δεν κάναμε δεκάδες εμβόλια μαζί με τις αναμνηστικές τους; Για τέτανο δεν πηγαίνουμε μέχρι τα γεράματα; Που σαφώς και είναι πιο ολιγοπίθανο να πεθάνει κάποιος από τέτανο φαντάζομαι, μία ιστορία υπάρχει από ένα φίλο της θείας μου το 50 και έχει γίνει οικογενειακός θρύλος, δεν είναι ότι ο 1 στους 100 θα πέθαινε από τέτανο.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Επειδή το έχω ακούσει και από άλλοτς, γιατί μας παραξενεύει ότι θα χρειαστούν αναμνηστικές; Στα παιδιά δεν τις κάνουμε; Οι ίδιες μικρές δεν κάναμε δεκάδες εμβόλια μαζί με τις αναμνηστικές τους; Για τέτανο δεν πηγαίνουμε μέχρι τα γεράματα; Που σαφώς και είναι πιο ολιγοπίθανο να πεθάνει κάποιος από τέτανο φαντάζομαι, μία ιστορία υπάρχει από ένα φίλο της θείας μου το 50 και έχει γίνει οικογενειακός θρύλος, δεν είναι ότι ο 1 στους 100 θα πέθαινε από τέτανο.

 

Ακριβως

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Επειδή το έχω ακούσει και από άλλοτς, γιατί μας παραξενεύει ότι θα χρειαστούν αναμνηστικές; Στα παιδιά δεν τις κάνουμε; Οι ίδιες μικρές δεν κάναμε δεκάδες εμβόλια μαζί με τις αναμνηστικές τους; Για τέτανο δεν πηγαίνουμε μέχρι τα γεράματα; Που σαφώς και είναι πιο ολιγοπίθανο να πεθάνει κάποιος από τέτανο φαντάζομαι, μία ιστορία υπάρχει από ένα φίλο της θείας μου το 50 και έχει γίνει οικογενειακός θρύλος, δεν είναι ότι ο 1 στους 100 θα πέθαινε από τέτανο.

 

Εμένα δεν με παραξενεύει κ δεν με ενοχλεί. Έτσι κ αλλιώς κάνω αντιγριπικό κάθε χρόνο. Απλώς γενικα έχω καταλάβει, απ όσους γνωριζω, ότι εμβολιάστηκαν ελπίζοντας ότι θα ξεμπερδέψουμε. Δεν εννοώ ότι έχουν πρόβλημα να κάνουν κ τις άλλες δόσεις, αλλά σ αυτή τη φάση επιθυμούν να είναι αρκετές για να επιστρέψουμε σε μια φυσιολογική ζωή. Δλδ θεωρώ ότι αν βγάλουμε τον χειμώνα πάλι με μάσκες κ προβλήματα στα νοσοκομεία κ περιορισμό δραστηριοτήτων κ προβλήματα στα σχολεία, πολλοί θα αναρωτηθούν τι νόημα έχει ο εμβολιασμός. Ειδικά όσοι το έκαναν όχι τόσο επειδή φοβούνταν την σοβαρή ασθένεια ή τον θάνατο, αλλά επειδή έκριναν ότι έτσι έπρεπε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα είναι όπως της γρίπης που μπορείς άλλες χρονιές να κάνεις κι άλλες όχι, ανάλογα με το σε τι ομάδα είσαι; (Πχ έγκυος, με νεογέννητο, ηλικιωμένος) Κάπως έτσι το είχα καταλάβει, όχι όπως οι αναμνηστικές των παιδιών.

Καλά τέτανο δεν ξέρω κανέναν που να κάνει, εγώ είχα κανει μια φορά λόγω δουλειάς, κάπου τώρα είναι η δεκαετία. Και παρόλα αυτά μια φορά που χτύπησα έκανα και ορό γιατι έλεγε ο φαρμακοποιός ότι έπρεπε να είχα κάνει άλλη μία δόση αντιτετανικου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , little lamb είπε:

Καλά τέτανο δεν ξέρω κανέναν που να κάνει, εγώ είχα κανει μια φορά λόγω δουλειάς, κάπου τώρα είναι η δεκαετία. Και παρόλα αυτά μια φορά που χτύπησα έκανα και ορό γιατι έλεγε ο φαρμακοποιός ότι έπρεπε να είχα κάνει άλλη μία δόση αντιτετανικου.

Κάθε δέκα χρόνια για όλη μας τη ζωή δεν κάνουμε όλοι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Κάθε δέκα χρόνια για όλη μας τη ζωή δεν κάνουμε όλοι;

 

Πρέπει να κάνουμε αλλά δεν νομίζω να το κάνει κανένας

Οι άντρες κάνουν και στο στρατό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , little lamb είπε:

Δεν θα είναι όπως της γρίπης που μπορείς άλλες χρονιές να κάνεις κι άλλες όχι, ανάλογα με το σε τι ομάδα είσαι; (Πχ έγκυος, με νεογέννητο, ηλικιωμένος) Κάπως έτσι το είχα καταλάβει, όχι όπως οι αναμνηστικές των παιδιών.

Καλά τέτανο δεν ξέρω κανέναν που να κάνει, εγώ είχα κανει μια φορά λόγω δουλειάς, κάπου τώρα είναι η δεκαετία. Και παρόλα αυτά μια φορά που χτύπησα έκανα και ορό γιατι έλεγε ο φαρμακοποιός ότι έπρεπε να είχα κάνει άλλη μία δόση αντιτετανικου.

Δεν ξέρουν ακομη πως θα γίνεται.Ειναι λογικο γιατι ειναι κάτι καινούργιο λ δεν ξέρουν ακομη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Κάθε δέκα χρόνια για όλη μας τη ζωή δεν κάνουμε όλοι;

Εμένα μ έχει πει η παιδίατρος που έχει δει το βιβλιάριο μου ότι χρωστάω την τελευταία δόση. Δεν νομίζω όμως ότι έκανα την προηγούμενη πολύ μετά την εφηβεια, άρα μιλάμε για 20ετια! κ βλακωδώς δεν την έχω κάνει, μένουμε στην εξοχή, καλό είναι να το φροντίσω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εμένα μ έχει πει η παιδίατρος που έχει δει το βιβλιάριο μου ότι χρωστάω την τελευταία δόση. Δεν νομίζω όμως ότι έκανα την προηγούμενη πολύ μετά την εφηβεια, άρα μιλάμε για 20ετια! κ βλακωδώς δεν την έχω κάνει, μένουμε στην εξοχή, καλό είναι να το φροντίσω. 

 

Νομίζω οι περισσότεροι κάπου εκεί το'χασαν, όταν έπαψαν να πηγαίνουν σε παιδίατρο

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με ενοχλεί να με ρωτάνε αν έχω εμβολιαστεί (όχι πάνω στην κουβέντα, αυτό δεν με πειράζει). Τις προάλλες έκανα μάθημα με μαθητή μου στο μπαλκόνι τους, και βγαίνει η μαμά του από το γραφείο της που δούλευε και μου λέει τί κάνεις, βγήκα ένα λεπτό να σε δω, με τα εμβόλια σας τί έχετε κάνει?? Έμεινα λίγο.. της λέω έχουμε κάνει την α δόση. Και εμείς μου λέει. Της απάντησα με βαριά καρδιά, αν δεν την συμπαθούσα , επειδή είμαι και παλιοχαρακτήρας, θα της έλεγα δεν έχω κάνει και ούτε σκοπεύω. Ας με έκοβε, δεκάρα δεν δίνω. 

Και εγώ φοβάμαι το εμβόλιο και ας έκανα pfizer. Και εγώ για πρακτικούς λόγους το έκανα περισσότερο. Δεν θα χαρώ καθόλου αν πρέπει να ξαναεμβολιαστώ το Φθινόπωρο και κυρίως αν πρέπει να εμβολιάζομαι κάθε τόσο. 

Κακώς συγκρίνουμε αυτούς που φοβούνται το εμβόλιο αυτό με τους αρνητές των εμβολίων γενικά. συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Αν δεν υπήρχε έκτακτη ανάγκη, το εμβόλιο θα είχε μπει στο συρτάρι μετά τον πρώτο νεκρό. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για τον τετανο δεν το γνώριζα.

Ολοι ξέρουμε ότι κατά ακολουθουνται  θεραπευτικά η προληπτικά σχήματα.Ειτε αυτο εινσι αντιβιωση,ειτε εμβολιο είτε αλλου είδους θεραπεία.

Δεν βλέπω κάτι επιληψίας σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι Κ αλλιώς μιλαμε υποθετικα για επομενες δοσεις κανεις δεν ειναι σιγουρος.  Κ εγω αν ειμουν κατω απο 35 δεν ξέρω αν θα εκανα Κ τριτη δοση.  Εκτος κ αν η πανδημια παει προς το χειροτερο τοσο πολυ που αναγκαστουν ολοι να το κανουν υποχρεωτικα.  

Τα οφελη οπως Κ να εχει διαφερουν ανα ηλικια οποτε δεν μπορουμε να πιεσουμε κανεναν.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Και εμένα με ενοχλεί να με ρωτάνε αν έχω εμβολιαστεί (όχι πάνω στην κουβέντα, αυτό δεν με πειράζει). Τις προάλλες έκανα μάθημα με μαθητή μου στο μπαλκόνι τους, και βγαίνει η μαμά του από το γραφείο της που δούλευε και μου λέει τί κάνεις, βγήκα ένα λεπτό να σε δω, με τα εμβόλια σας τί έχετε κάνει?? Έμεινα λίγο.. της λέω έχουμε κάνει την α δόση. Και εμείς μου λέει. Της απάντησα με βαριά καρδιά, αν δεν την συμπαθούσα , επειδή είμαι και παλιοχαρακτήρας, θα της έλεγα δεν έχω κάνει και ούτε σκοπεύω. Ας με έκοβε, δεκάρα δεν δίνω. 

Και εγώ φοβάμαι το εμβόλιο και ας έκανα pfizer. Και εγώ για πρακτικούς λόγους το έκανα περισσότερο. Δεν θα χαρώ καθόλου αν πρέπει να ξαναεμβολιαστώ το Φθινόπωρο και κυρίως αν πρέπει να εμβολιάζομαι κάθε τόσο. 

Κακώς συγκρίνουμε αυτούς που φοβούνται το εμβόλιο αυτό με τους αρνητές των εμβολίων γενικά. συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Αν δεν υπήρχε έκτακτη ανάγκη, το εμβόλιο θα είχε μπει στο συρτάρι μετά τον πρώτο νεκρό. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Ακριβως.υπαρχει εκτακτη αναγκη .Αλλιως δεν θα το συζητάγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...