Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , maripoz είπε:

Ε όχι και εγώ έχω άδεια διδασκαλίας αλλά δεν μου ζήτησαν. Το λες στα αλήθεια τώρα?

Για τα Αγγλικά που είχα βγάλει μόλις έγινα 18, αλλά μιλάμε για αρχαία χρόνια, 93, ήθελαν. Μετά από χρόνια που αξιώθηκα να βγάλω και για τα Γαλλικά, εκεί δε ζήτησαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

51 minutes ago, maripoz said:

Ε όχι και εγώ έχω άδεια διδασκαλίας αλλά δεν μου ζήτησαν. Το λες στα αλήθεια τώρα?

Kαλέ ναι! Στο Σισμανόγλειο είχα πάει! Ακτινογραφία και πέρασμα από ψυχίατρο.

Μόλις είχα επιστρέψει από Παρίσι. Το 2005.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ εύκολα κατανοητό κείμενο για τους λόγους που δεν πρέπει να μας φοβιζουν (όσους έχουν νοσησει ή και εμβολιαστεί) οι μεταλλάξεις, από τον Γιάννη Πρασσα, ερευνητή βιοχημικό και μοριακό βιολογο. 

[... 

Γιατι δεν πρεπει να μας πανικοβαλλουν οι μεταλλαξεις. 
Ας μιλησουμε για την κυτταρικη ανοσια. 

Το συστημα ανοσιακης μνημης που επαγουν τα εμβολια (και η φυσικη νοσηση) αποτελειται απο δυο διαφορετικες γραμμες αμυνας: 
1. Τα αντισωματα (χυμικη αμυνα)
2. Τα κυτταρα εξολοθρευτες (κυτταρικη αμυνα)

Τα πρωτα (αντισωματα) ειναι σαν χειροπεδες που κυκλοφορουν στο αιμα και εχουν πολυ συγκεκριμενες οδηγιες να αρπαξουν αν δουν ενα πολυ συγκεκριμενο μερος ενος παθγονου (σχηματικα πχ 'τον καρπο του χεριου του ιου'). Ο πρωταρχικος σκοπος αυτων των χειροπεδων ειναι να προλαβουν να μην αφησουν τον ιο να μπει στα κυτταρα μας (να τον τσακωσουν εξω και να μπλοκαρουν την εισοδο του). 

Αν παρολα αυτα ο ιος ξεφυγει απο τις χειροπεδες και μολυνει τα κυτταρα μας τοτε επεμβαινει η δευτερη γραμμη αμυνας (τα κυτταρα εξολοθρευτες). Τα κυτταρα μας μολις μολυνθουν απο τον ιο, θελουν εντελως αλτρουιστικα να στειλουν επειγοντως σημα στην επιφυλακη οτι εχει μπει μεσα τους ο ιος (ζητωντας τον θανατο τους για να σωθουν τα υπολοιπα κυτταρα). . Για να το κανουν αυτο, πρωτου πεθανουν, κοβουν τον ιο σε διαφορα τμηματα (σχηματικα: λιγο χερι, λιγο ποδι, λιγο πλατη, κανα δαχτυλο κτλ) και τα κρεμανε εξω απο την πορτα τους. Οταν περναει η επιφυλακη και δει κρεμασμενα τετοια πραγματα εξω απο ενα κυτταορ, αμεσως το σκοτωνει (αφου το ευχαριστήσει για τον αλτρουισμο του). 

Οπως βλεπουμε, σε αντιθεση με τις χειροπεδες που συχνα ειναι πολυ εξειδικευμενες απεναντι σε ενα πολυ συγκεκριμενο τμημα του ιου (πχ στον καρπο του), τα κυτταρα εξολοθρευτες μπορουν να δουν και να ενεργοποιηθουν απο πολλα διαφορετικα τμηματα του ιου. Αυτο ειναι πολυ σημαντικο γιατι ακομη και αν μια ενδεχομενη μεταλλαξη (πχ στον καρπο του ιου) διαφευγει απο την συγκεκριμενη αλυσιδα, τα κυτταρα εξολοθρευτες μπορουν να δουν τοσα πολλα διαφορετικα τμηματα του ιου που κανουν πολυ πιο σπανια την διαφυγη του ιου απο την προσοχη τους. 
Υπαρχουν πλεον πολλες μελετες που δειχνουν οτι καμια απο τις κοινες μεταλλαξεις που εχουμε δει δεν μπορει να ξεφυγει της προσοχης των κυτταρων εξολοθρευτων. Εχουν ηδη εντοπιστει σε εμβολιασμενους πανω απο 80 διαφορετικα τμηματα της ακιδας του ιου που παρουσιαζονται και μπορουν να ενεργοποιήσουν το κυτταρικο συστημα αμυνας. 

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι , παρα τις λογικες ανησυχιες για την επιδραση των μεταλλαξεων στην αποφυγη αντισωματων, το κυταρρικο συστημα ανοσιας μας κατα πασα περιπτωση δεν θα επηρεαζεται απο τις αλλαγες αυτες και απο οτι φαινεται θα μπορει να μας προσφερει προστασια απο σοβαρη νοσηση και θανατο για πολυ πολυ καιρο (ενδεχομενως για πολλα χρονια). ενδεικτικα το κυταρρικο συστημα ανοσιας οσων ειχαν προσβληθει πριν απο 17 χρονια με τον συγγενικο ιο SARS εχουν ακομη ενεργο το συστημα κυτταρικης ανοσιας που θα τους προστατευε απο βαρια νοσηση/θανατο απο επιμολυνση ακομη και σημερα. 

Η επιστημη καλα κανει και παρακολουθει απο κοντα τις μεταλλαξεις και οι εταιρειες καλα κανουν και ετοιμαζουν τα βελτιωμενης γενιας εμβολια. Αλλα ας μην παρασυρομαστε απο τον τρομολαγνια που συχνα πουλανε τα ΜΜΕ. 

Μην χανετε την ευκαιρια να εμβολιαστειτε. 
Το εμβολιο, για τους περισσοτερους ανθρωπους, φαινεται οτι θα προσφερει ισχυρη και μακρια προστασια απο βαρια νοσηση και θανατο. Καθως ο καιρος περναει η πανδημια απο συλλογικο προβλημα θα μετατρεπεται σε ενδημικο ενδεχομενο προβλημα των ανεμβολιαστων (και οσων δυστυχως δεν μπορουν να επωφεληθουν απο τα εμβολια).] 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , Yovanna είπε:

Kαλέ ναι! Στο Σισμανόγλειο είχα πάει! Ακτινογραφία και πέρασμα από ψυχίατρο.

Μόλις είχα επιστρέψει από Παρίσι. Το 2005.

Και πως ήταν στον ψυχίατρο?τι σε ρωτησε?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Και πως ήταν στον ψυχίατρο?τι σε ρωτησε?

Βλακείες! Είχα πάει με την κουμπάρα μου που είναι ψυχολόγος και τον γνώριζε , κάποια πρακτική πρέπει να είχε κάνει μαζί του, δεν θυμάμαι, και με είχε ρωτήσει για μια καρδιά που φορούσα στο λαιμό , αν υπάρχει λόγος που τη φοράω κτλ..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yovanna said:

Βλακείες! Είχα πάει με την κουμπάρα μου που είναι ψυχολόγος και τον γνώριζε , κάποια πρακτική πρέπει να είχε κάνει μαζί του, δεν θυμάμαι, και με είχε ρωτήσει για μια καρδιά που φορούσα στο λαιμό , αν υπάρχει λόγος που τη φοράω κτλ..

Πάντως πλέον δεν ζητείται ακτινογραφία για την άδεια. Παραμένουν ο παθολογος και ο ψυχίατρος 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Yovanna said:

Kαλέ ναι! Στο Σισμανόγλειο είχα πάει! Ακτινογραφία και πέρασμα από ψυχίατρο.

Μόλις είχα επιστρέψει από Παρίσι. Το 2005.

Αυτό με τον ψυχίατρο δεν το έχω καταλάβει, και μία φίλη μου εκπαιδευτικός , καθηγήτρια Αγγλικών για την άδεια της πέρασε από ψυχίατρο αλλά ειλικρινά έχω την απορία, γιατί?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kotsifikos said:

Αυτό με τον ψυχίατρο δεν το έχω καταλάβει, και μία φίλη μου εκπαιδευτικός , καθηγήτρια Αγγλικών για την άδεια της πέρασε από ψυχίατρο αλλά ειλικρινά έχω την απορία, γιατί?

Η δική μου απορία είναι γιατί με ξεπέταξε και δεν με εξέτασε εξονυχιστικά με τεστ , οικογενειακό ιστορικό κτλ. Δεν είναι παίξε γέλασε να αναλαμβάνεις να δουλέψεις με παιδιά. Θα έπρεπε να υπάρχει αυστηρός έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 minutes ago, Yovanna said:

Η δική μου απορία είναι γιατί με ξεπέταξε και δεν με εξέτασε εξονυχιστικά με τεστ , οικογενειακό ιστορικό κτλ. Δεν είναι παίξε γέλασε να αναλαμβάνεις να δουλέψεις με παιδιά. Θα έπρεπε να υπάρχει αυστηρός έλεγχος.

Σωστά!! έχεις δίκιο .

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Αυτό με τον ψυχίατρο δεν το έχω καταλάβει, και μία φίλη μου εκπαιδευτικός , καθηγήτρια Αγγλικών για την άδεια της πέρασε από ψυχίατρο αλλά ειλικρινά έχω την απορία, γιατί?

Ισα ισα στους εκπαιδευτικους η ψυαχιατριακη εξεταση ειναι πολυ βασικη και θα επρεπε να γινεται τουλαχιστον μια φορα το χρονο!

 

Οι μονιμοι περναμε απο ψυχιατρο μια φορα στην καριερα μας. Πριν το διορισμο! Κι η εξεταση ειναι ενα τυπικο ξεπεταγμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ερώτηση: βρίσκεται κρούσμα σε τμήμα και το τμήμα αναστέλει τη λειτουργία του. Οι μαθητές μπαίνουν σε καραντίνα;

χαχα καλό ανεκδτοτ. κανονικά ναι κ κανονικά πρέπει να είναι κ απομονωμένοι για να μην κολλήσουν τα αλλά μέλη που κυκλοφορούν κανονικά. τα δικά μας τα μισά έκαναν προκλητικά βόλτες έξω κ μας χαιρετούσαν κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

χαχα καλό ανεκδτοτ. κανονικά ναι κ κανονικά πρέπει να είναι κ απομονωμένοι για να μην κολλήσουν τα αλλά μέλη που κυκλοφορούν κανονικά. τα δικά μας τα μισά έκαναν προκλητικά βόλτες έξω κ μας χαιρετούσαν κιόλας. 

Ένα τμήμα του σχολείου είναι κλειστό. Δύο μαθητές σήμερα ήταν σε ομάδα ποδοσφάιρου για προπόνηση. Άρα δεν επιτρέπεται, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ένα τμήμα του σχολείου είναι κλειστό. Δύο μαθητές σήμερα ήταν σε ομάδα ποδοσφάιρου για προπόνηση. Άρα δεν επιτρέπεται, σωστά; 

Κ εγώ έτσι ξέρω, ότι δεν επιτρέπεται γα τους μαθητές του κλειστού τμήματος. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ένα τμήμα του σχολείου είναι κλειστό. Δύο μαθητές σήμερα ήταν σε ομάδα ποδοσφάιρου για προπόνηση. Άρα δεν επιτρέπεται, σωστά; 

Εννοείται ότι δεν επιτρέπεται, βέβαια απ' ότι κατάλαβα αρκετοί δεν το τηρούν...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ένα τμήμα του σχολείου είναι κλειστό. Δύο μαθητές σήμερα ήταν σε ομάδα ποδοσφάιρου για προπόνηση. Άρα δεν επιτρέπεται, σωστά; 

όχι βέβαια κ γράφεται κ ρητά στο πρωτοκολπ ότι δεν συμμετέχουν σε εξωσχολικές δραστηριότητες. δεν κλείνει απλα το τμήμα, είναι στενές επαφές σε καραντίνα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι βέβαια κ γράφεται κ ρητά στο πρωτοκολπ ότι δεν συμμετέχουν σε εξωσχολικές δραστηριότητες. δεν κλείνει απλα το τμήμα, είναι στενές επαφές σε καραντίνα. 

Μάλιστα. 

Με βλέπω να κάνω καταγγελία. 

Κρίμα είναι να καταλήξει όλο το σχολείο άρρωστο :( 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Μάλιστα. 

Με βλέπω να κάνω καταγγελία. 

Κρίμα είναι να καταλήξει όλο το σχολείο άρρωστο :( 

Άσε περασαμε κ εμείς μεγάλη σύγχυση. 

 

η άλλη βλακεία: ή δεν γίνεται ιχνηλατηση ή άλλοι δεν δίνουν στην θχνηκατηση τις επαφές κ τις ενημερώνουν κατ ίδιαν κ έχουμε παιδιά σε καραντίνα με προφορική ενημέρωση κ δική τους πρωτοβουλια που κανονικά παίρνουν απουσθα. 

Link to comment
Share on other sites

Θετικό κρούσμα στην τάξη του μικρού και αναστολή του τμήματος. Σε περίπτωση συμπτωμάτων να επικοινωνήσουμε με παιδίατρο, να κάνει τεστ και να ενημερώσουμε άμεσα το σχολείο. Αυτές ήταν οι οδηγίες, δεν μας είπαν να κάνουμε τεστ ούτε καραντίνα. Εγώ θα του κάνω αύριο σελφ τεστ, έκανε κι ο σύζυγος αρνητικό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , marakiz είπε:

Θετικό κρούσμα στην τάξη του μικρού και αναστολή του τμήματος. Σε περίπτωση συμπτωμάτων να επικοινωνήσουμε με παιδίατρο, να κάνει τεστ και να ενημερώσουμε άμεσα το σχολείο. Αυτές ήταν οι οδηγίες, δεν μας είπαν να κάνουμε τεστ ούτε καραντίνα. Εγώ θα του κάνω αύριο σελφ τεστ, έκανε κι ο σύζυγος αρνητικό.

 Μέτρα για τις στενές επαφές ατόμου με επιβεβαιωμένοCOVID-19:
o Πρέπει γρήγορα να γίνεται αναγνώριση και καταγραφή των στενών επαφών του
επιβεβαιωμένου κρούσματος από τον υπεύθυνο διαχείρισης COVID-19 του
σχολείου (βλ. Συνημμένο 1).
o Όλα τα άτομα που εμπίπτουν στην κατηγορία των στενών επαφών πρέπει να
απομακρυνθούν από το σχολείο και να παραμείνουν στο σπίτι τους (ή σε άλλο χώρο που θα οριστεί)σε 10ήμερη «καραντίνα». Κατά τη διάρκεια της 10ήμερης καραντίνας, οι μαθητές και τα μέλη του προσωπικού που είναι στενές επαφές επιβεβαιωμένου κρούσματος πρέπει:
    

▪ Να εφαρμόζουν σχολαστικά τα μέτρα(1)έως(3) της παραπάνω ενότητας «Μέτρα για άτομα με επιβεβαιωμένο COVID-19».****
▪ Να παρακολουθούν στενά την υγεία τους –και με συχνή θερμομέτρηση– για τυχόν εκδήλωση συμπτωμάτων που μπορεί να εμφανιστούν σε άτομο με COVID-19 (βλ. Παράρτημα, δεύτερη ενότητα)
 

***Τε μέτρα 1 έως 3 είναι: 

 

 Μέτρα για άτομα με επιβεβαιωμένοCOVID-19
o Ο μαθητής ή το μέλος του προσωπικού που είναι επιβεβαιωμένο κρούσμα COVID-
19 πρέπει απομακρυνθεί από το σχολείο και να παραμείνει σε απομόνωση για τουλάχιστον 10 ημέρες. Η απομόνωση του ασθενούς γίνεται κατ’ οίκον (εκτός εάν η κατάσταση της υγείας του επιβάλλει νοσηλεία σε νοσοκομείο). Κατά τη διάρκεια της απομόνωσης, ο μαθητής ή το μέλος του προσωπικού με επιβεβαιωμένο COVID-19 πρέπει:
(1)Να απέχει και από όλες τις εξωσχολικές δραστηριότητες (π.χ. φροντιστήριο, ξένες γλώσσες, αθλητισμός) καθώς και από κάθε άλλη «ανεπίσημη» μετακίνηση ή επαφή με άτομα εκτός του οικιακού περιβάλλοντος (π.χ. περίπατοι ή παιχνίδι έξω, συναντήσεις με άλλους κλπ.).
(2) Να αποφεύγει με τη μεγαλύτερη δυνατή αυστηρότητα κάθε επαφή με ευάλωτα άτομα που ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου για σοβαρή νόσο.
      

(3) Να λαμβάνει συστηματικά μέτρα προφύλαξης κατά την επαφή του με τα άτομα που διαμένουν μαζί του στην ίδια κατοικία: χρήση ιδιαίτερου δωματίου εάν είναι δυνατόν, αυστηρή τήρηση απόστασης πάνω από 1,5 μέτρο και χρήση μάσκας από όλους στο σπίτι (και ιδιαίτερα από τον ασθενή) σε κάθε άμεση επικοινωνία, συστηματική υγιεινή χεριών από όλους στο σπίτι (συχνό πλύσιμο με σαπούνι και νερό ή/και εφαρμογή αντισηπτικού χεριών), καλός αερισμός των χώρων του σπιτιού, χρήση διαφορετικής τουαλέτας ή και μπάνιου εάν είναι δυνατόν, χωριστή λήψη γευμάτων (στο ιδιαίτερο δωμάτιό του εφόσον είναι δυνατό), εφαρμογή απολυμαντικού σε επιφάνειες κοινής χρήσης (π.χ. κοινή οικιακή χλωρίνη σε αραίωση 1:50

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 περιπτώσεις που γνωρίζω τμήμα σχολείου έκλεισε λόγω θετικού κρούσματος. Από τις γνωστές μου οικογένειες που είχαν παιδί σε αυτά τα τμήματα ξέρω ότι τα παιδιά τους μπήκαν καραντίνα. Η υπόλοιπη οικογένεια (γονείς, αδέρφια) συνέχισε κανονικά τις δραστηριότητές της με αυξημένα μέτρα και ήταν σε επιφυλακή. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , love kids είπε:

Σε 2 περιπτώσεις που γνωρίζω τμήμα σχολείου έκλεισε λόγω θετικού κρούσματος. Από τις γνωστές μου οικογένειες που είχαν παιδί σε αυτά τα τμήματα ξέρω ότι τα παιδιά τους μπήκαν καραντίνα. Η υπόλοιπη οικογένεια (γονείς, αδέρφια) συνέχισε κανονικά τις δραστηριότητές της με αυξημένα μέτρα και ήταν σε επιφυλακή. 

Μα ναι, γι αυτό κλείνει το τμήμα, για να μπουν όλα τα παιδιά σε καραντίνα. δεν είναι δυνατόν να μην πηγαίνουν σχολείο κ να τριγυρνάνε έξω. να απομονωθούν από την οικογένεια προφανώς δεν γίνεται κ εκεί θέλει προσοχή, αλλά να μείνουν μέσα είναι η βασική σημασία της καραντίνας. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...