Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

7 hours ago, maripoz said:

Είναι πλέον γνωστό πως το "καλό" εμβόλιο είναι το Pfizer αλλά είναι και σημαντικα ακριβότερο. 

Και αυτό σχετικό είναι  θα δείξει ο χρόνος. Μια γνωστή νοσοκόμα σε μονάδα covid  μου έχει πει ότι έχουν κ εμβολιασμενους με Pfizer στη μονάδα (μεγάλους μεν σε ηλικία)

 . Τώρα προφανώς δεν είμαστε ειδικοί να μπούμε σε ιατρικές συζητήσεις, αλλά έχω την αίσθηση ότι οι παρενέργειες του συγκεκριμένου δεν ακούγονται απλά γιατί είναι... γερμανικο

@mama16 η νηπιαγωγός σας είπε αν ήταν αρρωστα και άλλα παιδιά; Το σελφ τεστ καλό σημάδι που ήταν αρνητικό

 . Έχεις μιλήσει με παιδίατρο;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 16 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Και αυτό σχετικό είναι  θα δείξει ο χρόνος. Μια γνωστή νοσοκόμα σε μονάδα covid  μου έχει πει ότι έχουν κ εμβολιασμενους με Pfizer στη μονάδα (μεγάλους μεν σε ηλικία)

 . Τώρα προφανώς δεν είμαστε ειδικοί να μπούμε σε ιατρικές συζητήσεις, αλλά έχω την αίσθηση ότι οι παρενέργειες του συγκεκριμένου δεν ακούγονται απλά γιατί είναι... γερμανικο

@mama16 η νηπιαγωγός σας είπε αν ήταν αρρωστα και άλλα παιδιά; Το σελφ τεστ καλό σημάδι που ήταν αρνητικό

 . Έχεις μιλήσει με παιδίατρο;

 

 

Δεν ανέφερε κάτι η νηπιαγωγός αλλά θα την ρωτήσω. Με παιδίατρο δεν μίλησα ακόμα γιατί ξέρω ότι θα μου πει απλά να τον ελέγχω κ αν επιμείνει για περισσότερες μέρες από 3 τότε λογικά θα ζητήσει τεστ κ μετά να την εξετάσει

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Ραπιντ λέει, το ίδιο είναι νομίζω. Από τη μύτη γίνεται. Περιμένω να περάσει λίγο η ώρα να πάρω την παιδίατρο να μου δώσει οδηγίες.

Ναι, για παιδικό μιλάω. Πάντα τον κρατούσα μέχρι να γίνει εντελώς καλά και επέστρεφε. Σε συνεννόηση με την παιδίατρο πάντα η οποία με ρωτούσε πρώτα αν εμείς είμαστε καλά. |Κορίτσια φοβάμαι πολύ μην κολλήσουμε και δεν μπορώ να κάνω το εμβόλιο την άλλη βδομάδα. Δεν έχω άλλη αλλαγή. Μου έστειλε η ηλίθια η άυλη , ανάθεμα την ώρα που γράφτηκα ραντεβού για άστρα, το ακύρωσα και έκλεισα στις 18/06 με pfeizer. Το άλλαξα μετά γιατί βρήκα νωρίτερα ψάχνοντας αλλού και τώρα δεν έχω άλλη αλλαγή!

Αν δηλαδή δεν πάει τώρα στο ραντεβού που έχει κλείσει μετά πότε μπορεί να έχει ξανά την ευκαιρία;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Deena είπε:

Θα πας μην ανησυχείς, έχεις μέρες ακόμα.

 

Ρε παιδιά, άκουσα από αρκετούς ότι βάζουν ΤΚ Σαλαμινας και πάνε εκεί για J&J. Μιλαω για ανθρώπους κάτω των 40, τεχνητά θεωρούνται έτσι κάτοικοι του νησιού και μπορούν να το κάνουν.

Όπου θέλεις δηλώνεις για ραντεβού, δεν υπάρχει περιορισμός στον τκ. Στο λένε κιόλας ότι αν αλλάξεις δεν περνάει στα taxisnet. Αν θέλεις κλείνεις και Σύρο, πας για εμβόλιο και και τριήμερο :D Αλά για κάτω των 40 έτσι και αλλιώς δεν έχει ανοίξει το j&j οπότε δε νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο. 

 

Αν ακυρώσεις τελευταία στιγμή χάνεις το δικαίωμα να κλείσεις νέο ραντεβού για 15 ημέρες. Παλαιότερα ήταν ένα μήνα. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

Πάτησες ακύρωση στο αρχικό; Δηλαδή το επιβεβαίωσες και μετά το ακύρωσες ή επιτόπου ζήτησες αλλαγή πριν το επιβεβαιώσεις;

 

Εάν δεν επιβεβαίωσες το αρχικό, ισως δικαιούσαι και άλλη αλλαγή. Ωστόσο, ανεξαρτήτως άυλης, το σύστημα δεν επιτρέπει αλλαγή την τελευταία στιγμή, νομίζω το αργότερο 120 ώρες πριν το ραντεβού σου μπορείς.

 

Αν δε πας ωστόσο νομίζω ότι επιτοπου την ίδια μέρα μπορείς να μπεις στην πλατφόρμα και να αναζητήσεις άλλο.

Δεν μου είπε να κάνω τεστ, μου είπε να περιμένω. 
 

Εγω έκανα ένα self test, καθώς είχα πάρει να κάνουμε όλοι πριν βρεθούμε με τους παππούδες για Πάσχα, βγήκε αρνητικό, στις 4 μέρες έφυγε και ο πυρετός, αφού έφθινε σταδιακά αυτές τις 4 μέρες.

Αν αρρωστήσει τελευταία στιγμή κ δεν πας για την β δόση ποτε μπορεις να πας μετά?

Σχετικά με αυτό που έλεγες με τα νησιά.Φιλος έκλεισε για Johnson στην αιγινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , vtgian είπε:

Όπου θέλεις δηλώνεις για ραντεβού, δεν υπάρχει περιορισμός στον τκ. Στο λένε κιόλας ότι αν αλλάξεις δεν περνάει στα taxisnet. Αν θέλεις κλείνεις και Σύρο, πας για εμβόλιο και και τριήμερο :D Αλά για κάτω των 40 έτσι και αλλιώς δεν έχει ανοίξει το j&j οπότε δε νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο. 

 

Αν ακυρώσεις τελευταία στιγμή χάνεις το δικαίωμα να κλείσεις νέο ραντεβού για 15 ημέρες. Παλαιότερα ήταν ένα μήνα. 

 

Από νησιά πάντως πολλοί πήγαν Σύρο για j&j. Εννοώ κάποιοι που δεν δήλωσαν στον δήμο τους γιατί βαρέθηκαν τότε  ή το σκέφτονταν, βρήκαν ελκυστικό το ταξιδάκι Σύρο για μονοδοσικο εμβόλιο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αν αρρωστήσει τελευταία στιγμή κ δεν πας για την β δόση ποτε μπορεις να πας μετά?

Σχετικά με αυτό που έλεγες με τα νησιά.Φιλος έκλεισε για Johnson στην αιγινα

kathimerini.gr/society/561370516/emvolio-ti-ischyei-gia-allagi-kai-akyrosi-ton-rantevoy/

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Από νησιά πάντως πολλοί πήγαν Σύρο για j&j. Εννοώ κάποιοι που δεν δήλωσαν στον δήμο τους γιατί βαρέθηκαν τότε  ή το σκέφτονταν, βρήκαν ελκυστικό το ταξιδάκι Σύρο για μονοδοσικο εμβόλιο. 

Ναι, αλλά κάτω των 40; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Είναι πλέον γνωστό πως το "καλό" εμβόλιο είναι το Pfizer αλλά είναι και σημαντικα ακριβότερο. 

ο φαρμακοποιός μας πάντως όταν τον ρωτάνε λέει «καλό εμβόλιο ειναι το άμεσα διαθέσιμο εμβόλιο»!! φυσικά με την οπτική ότι άλλος τον ρωτάει αν αξίζει πχ να κάνει το johnson τώρα ή αργότερα όταν έρθει η σειρά του pfizer. 

πρίν από 4 λεπτά , vtgian είπε:

Ναι, αλλά κάτω των 40; 

χμ επειδή ειναι εκπαιδευτικοί ούτως ή άλλως δεν το σκέφτηκα ότι υπάρχει περιορισμός. εχεις δίκιο. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Δεν υπήρξε ποτέ τέτοια οδηγία. Εμένα όσες φορές αρρώστησε ο μικρός στην covid εποχή, δεν μας ζητήθηκε ούτε τεστ ούτε καραντίνα. Όταν γινόταν καλά επέστρεφε. Εκτός αν είναι οδηγία των τελευταίων ημερών και την έχω χάσει. από το σχολείο δεν μας είπαν κάτι. Και εμένα ανέβασε πυρετό χθες και έχει πολλές μύξες και βήχει (από τις μύξες προφανώς). Πήρα ραπιντ τεστ να του κάνω σε κάποια φάση. Ανάθεμα το σχολείο! Το θεωρώ πολύ δύσκολο για κοβιντ γιατί εμείς είμαστε καλά , οι δασκάλες του το ίδιο και δεν είναι άρρωστο κάποιο παιδάκι από την τάξη του. Σκέφτομαι ότι διαλύθηκε ο οργανισμός του γιατί βίωνε πολύ έντονο στρες αυτή τη βδομάδα που ξεκίνησε το σχολείο , σε σημείο που έλεγα ότι δεν γίνεται, θα πάθει κάτι.

Η οδηγία υπάρχει γραπτά από το Φθινόπωρο. Αν κάποια ιδιωτικά αυτοσχεδιάζουν, άλλο θέμα, και εγώ θα έκανα τρελό καβγά. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Η οδηγία υπάρχει γραπτά από το Φθινόπωρο. Αν κάποια ιδιωτικά αυτοσχεδιάζουν, άλλο θέμα, και εγώ θα έκανα τρελό καβγά. 

Κορίτσια είχε κάποια από το ιδιωτικό παιδικό του παιδιού της τέτοια οδηγία? Γιατί και στο δικό μας και στης αδερφής μου που πάει προνήπιο, ούτε τεστ ζητάνε (αν θέλει ο γονιός) ούτε 15 μέρες στο σπίτι. ΝΑ κάνουν όλα τα ιδιωτικά του κεφαλιού τους? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 40 λεπτά , vtgian είπε:

Όπου θέλεις δηλώνεις για ραντεβού, δεν υπάρχει περιορισμός στον τκ. Στο λένε κιόλας ότι αν αλλάξεις δεν περνάει στα taxisnet. Αν θέλεις κλείνεις και Σύρο, πας για εμβόλιο και και τριήμερο :D Αλά για κάτω των 40 έτσι και αλλιώς δεν έχει ανοίξει το j&j οπότε δε νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο. 

 

Αν ακυρώσεις τελευταία στιγμή χάνεις το δικαίωμα να κλείσεις νέο ραντεβού για 15 ημέρες. Παλαιότερα ήταν ένα μήνα. 

 

Και όμως, έκανα δοκιμαστική αναζήτησή για το αδερφό μου χτες (38 ετών) που δεν έχει κάνει ακόμα, έβαζα ΤΚ Σαλαμινας και του έβγαζε ραντεβού για J&J σε λίγες μέρες!!!!

 

Όταν είχα ακούσει ότι θα ανοίξει το J&J για όλους τους 18+ κατοίκους νησιών φανταζόμουν ότι θα υπήρχε μια πρόσθετη δικλείδα να διασφαλιστεί ότι αυτος που θα έκλεινε ραντεβού θα ήταν όντως κάτοικος του νησιού και όχι ο Αθηναιος που θα δηλώσει απλά ΤΚ νησιού στην αναζήτησή.

 

Επίσης, επειδή φίλος μου είχε κλείσει και δεν εμφανίστηκε γιατί πέθανε ξαφνικά η μητέρα του, στην πλατφόρμα μπορούσε να μπει νομίζω από την ίδια μέρα και να κλείσει νέο ραντεβού. 
 

Δεν ακύρωσε όμως, απλά δεν εμφανίστηκε.

πρίν από 19 λεπτά , Yovanna είπε:

Κορίτσια είχε κάποια από το ιδιωτικό παιδικό του παιδιού της τέτοια οδηγία? Γιατί και στο δικό μας και στης αδερφής μου που πάει προνήπιο, ούτε τεστ ζητάνε (αν θέλει ο γονιός) ούτε 15 μέρες στο σπίτι. ΝΑ κάνουν όλα τα ιδιωτικά του κεφαλιού τους? 

Στο δικό μας ιδιωτικό (όχι παιδικό σταθμό, αλλά νήπιο-δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο) ήρθε γραπτά τον Σεπτέμβριο η οδηγία που σου είπα.

 

Το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ είναι, όχι κάτι δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Εάν δεν επιβεβαίωσες το αρχικό, ισως δικαιούσαι και άλλη αλλαγήα

Σίγουρα δίκαιουσαι, εγώ που δεν επιβεβαίωσα αυτο που.μου είχε το σύστημα κ πάτησα ακύρωση, έκλεισα νέο κ μετά δικαιουμουν δύο αλλαγές

3 hours ago, Yovanna said:

Θα κάνεις τεστ. Στα κέντρα υγείας που κάνουν τεστ, παίρνεις τηλέφωνο και πας σαν ύποπτο κρούσμα. Αλλιώς θα μπείτε προληπτικά όλοι σε καραντίνα 2 εβδομάδες.

 

3 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Θα κάνεις τεστ. Στα κέντρα υγείας που κάνουν τεστ, παίρνεις τηλέφωνο και πας σαν ύποπτο κρούσμα. Αλλιώς θα μπείτε προληπτικά όλοι σε καραντίνα 2 εβδομάδες. 

Η επίσημη οδηγία του εοδυ λέει για ποιου τύπου τεστ; μοριακό; Αλλιώς όλη η οικογένεια καραντίνα για δύο εβδομάδες; 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine8 said:

Σίγουρα δίκαιουσαι, εγώ που δεν επιβεβαίωσα αυτο που.μου είχε το σύστημα κ πάτησα ακύρωση, έκλεισα νέο κ μετά δικαιουμουν δύο αλλαγές

Λέτε? Αν χρειαστεί θα το κοιτάξω!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine8 said:

Και αυτό σχετικό είναι  θα δείξει ο χρόνος. Μια γνωστή νοσοκόμα σε μονάδα covid  μου έχει πει ότι έχουν κ εμβολιασμενους με Pfizer στη μονάδα (μεγάλους μεν σε ηλικία)

 

 

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Δεν πιστεύω ότι το Pfizer είναι άνευ παρενέργειων. Και φυσικά μπορείς να μπεις στη μεθ ακόμα και πλήρως εμβολιασμενος. Κανένα εμβόλιο δεν παρέχει 100% προστασία 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Δεν πιστεύω ότι το Pfizer είναι άνευ παρενέργειων. Και φυσικά μπορείς να μπεις στη μεν ακόμα και πλήρως εμβολιασμενος. Κανένα εμβόλιο δεν παρέχει 100% προστασία 

Το αστρα ειπαν οτι παρεχει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Το αστρα ειπαν οτι παρεχει

Δεν ξέρω ποιος το είπε αυτό, τα πιο αισιοδοξα επίσημα στοιχεία (χθεσινά) λένε 85-90% μετά και τις δύο δόσεις 

5 minutes ago, maripoz said:

Δεν ξέρω ποιος το είπε αυτό, τα πιο αισιοδοξα επίσημα στοιχεία (χθεσινά) λένε 85-90% μετά και τις δύο δόσεις 

Το reuters δημοσίευσε τα σχετικά στοιχεία χθες, είναι από την Δημόσια Αρχή Υγείας του ΗΒ ψαξτο με τον τίτλο: Two AstraZeneca shots could be 85-90% effective, UK data suggests

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το αστρα ειπαν οτι παρεχει

Entaksei einai diaforetikes oi ereynes pou ginontai se sygkekrimeno plithismo k diaforerika to ti mporei na symbei stin pragmatikotita ola einai pososta to apolyto den yparxei eidika otan den einai oloi emboliasmenoi.  K ego exo akousei polla peristatika pou mpikan nosokomeio para to embolio.  

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ninaki80 said:

Entaksei einai diaforetikes oi ereynes pou ginontai se sygkekrimeno plithismo k diaforerika to ti mporei na symbei stin pragmatikotita ola einai pososta to apolyto den yparxei eidika otan den einai oloi emboliasmenoi.  K ego exo akousei polla peristatika pou mpikan nosokomeio para to embolio.  

Και εγώ τουλάχιστον 3. Βασικά ένα ξέρω που μπήκε χωρίς εμβόλιο 2 πλήρως εμβολιασμενους και έναν με την μια δόση. Και ο ένας από αυτούς που τελικά πέθανε ήταν πλήρως εμβολιασμενος με Pfizer 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

Όταν είχα ακούσει ότι θα ανοίξει το J&J για όλους τους 18+ κατοίκους νησιών φανταζόμουν ότι θα υπήρχε μια πρόσθετη δικλείδα να διασφαλιστεί ότι αυτος που θα έκλεινε ραντεβού θα ήταν όντως κάτοικος του νησιού και όχι ο Αθηναιος που θα δηλώσει απλά ΤΚ νησιού στην αναζήτησή.

σε νησιά που ξέρω, οπωσ κ σ εμάς, ο μαζικός έγινε εκτός ραντεβού πλατφόρμας με αποδεικτικό εφορίας. όμως στη Σύρο j&j κλείνει ο οποιοσδήποτε. μάλλον σε κάποια άνοιξε γενικα ως εμβολιαστικο κέντρο κ για το ευρύ κοινό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν ξέρω ποιος το είπε αυτό, τα πιο αισιοδοξα επίσημα στοιχεία (χθεσινά) λένε 85-90% μετά και τις δύο δόσεις 

Το reuters δημοσίευσε τα σχετικά στοιχεία χθες, είναι από την Δημόσια Αρχή Υγείας του ΗΒ ψαξτο με τον τίτλο: Two AstraZeneca shots could be 85-90% effective, UK data suggests

Δεν ξερω.το λενε ευρέως παντως.Ισως για λόγους επικοινωνιακους.

 

 

Οκ.Μολις τσιπαριστηκα κι εγω.:-D 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

Και όμως, έκανα δοκιμαστική αναζήτησή για το αδερφό μου χτες (38 ετών) που δεν έχει κάνει ακόμα, έβαζα ΤΚ Σαλαμινας και του έβγαζε ραντεβού για J&J σε λίγες μέρες!!!!

 

Όταν είχα ακούσει ότι θα ανοίξει το J&J για όλους τους 18+ κατοίκους νησιών φανταζόμουν ότι θα υπήρχε μια πρόσθετη δικλείδα να διασφαλιστεί ότι αυτος που θα έκλεινε ραντεβού θα ήταν όντως κάτοικος του νησιού και όχι ο Αθηναιος που θα δηλώσει απλά ΤΚ νησιού στην αναζήτησή.

 

Επίσης, επειδή φίλος μου είχε κλείσει και δεν εμφανίστηκε γιατί πέθανε ξαφνικά η μητέρα του, στην πλατφόρμα μπορούσε να μπει νομίζω από την ίδια μέρα και να κλείσει νέο ραντεβού. 
 

Δεν ακύρωσε όμως, απλά δεν εμφανίστηκε.

Στο δικό μας ιδιωτικό (όχι παιδικό σταθμό, αλλά νήπιο-δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο) ήρθε γραπτά τον Σεπτέμβριο η οδηγία που σου είπα.

 

Το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ είναι, όχι κάτι δικό τους.

Sta nisia oi monimoi katoikoi me apodeiktiko kanoun embolio ektos seiras k platformas diladi sta nisia opoios exei apodeiktiko eforias oti hlikia k na exei kanei embolio.  

An thes omos na kaneis embolio se ena nisi mporeis na kaneis meso platformas apla exei alles anamones.  

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

σε νησιά που ξέρω, οπωσ κ σ εμάς, ο μαζικός έγινε εκτός ραντεβού πλατφόρμας με αποδεικτικό εφορίας. όμως στη Σύρο j&j κλείνει ο οποιοσδήποτε. μάλλον σε κάποια άνοιξε γενικα ως εμβολιαστικο κέντρο κ για το ευρύ κοινό. 

K se emas an thes kaneis embolio meso platformas apla oi monimoi katoikoi kanoun opoioi theloun oti hlikia k na exoyn 

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν ξερω.το λενε ευρέως παντως.Ισως για λόγους επικοινωνιακους.

 

 

Οκ.Μολις τσιπαριστηκα κι εγω.:-D 

Ante tora kales diakopes!!!  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ninaki80 είπε:

Sta nisia oi monimoi katoikoi me apodeiktiko kanoun embolio ektos seiras k platformas diladi sta nisia opoios exei apodeiktiko eforias oti hlikia k na exei kanei embolio.  

An thes omos na kaneis embolio se ena nisi mporeis na kaneis meso platformas apla exei alles anamones.  

K se emas an thes kaneis embolio meso platformas apla oi monimoi katoikoi kanoun opoioi theloun oti hlikia k na exoyn 

Ante tora kales diakopes!!!  

εμάς έκλεισε από ραντεβού το εμβολιαστικο κέντρο. δεν μπορείς να κλείσεις γιατί εμβολιάζουν κάθε μέρα. αλλά σε κάποια νησιά φαίνεται ότι πέρα από τη γραμμή για μόνιμους κατοίκους που γίνεται με αποδεικτικά, έχουν κ κανονική εμβολιαστική γραμμή για το κοινό αναλόγως των κατηγοριών που έχουν ανοίξει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

εμάς έκλεισε από ραντεβού το εμβολιαστικο κέντρο. δεν μπορείς να κλείσεις γιατί εμβολιάζουν κάθε μέρα. αλλά σε κάποια νησιά φαίνεται ότι πέρα από τη γραμμή για μόνιμους κατοίκους που γίνεται με αποδεικτικά, έχουν κ κανονική εμβολιαστική γραμμή για το κοινό αναλόγως των κατηγοριών που έχουν ανοίξει. 

K se emas exoun se allo xorio to ena k se allo to allo apo oti exo katalabei.  Bebaia entaksei posoi tha taksidepsoun 7 ores  toso noris mono gia embolio.  

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Έσπερος said:

σε ένα κέντρο στην επαρχία λέει ένας παππούς έκανε χαμό γιατί κατάλαβε ότι έκανε άστρα όταν είδε κ κάτι 30ρηδες να περιμένουν. δηλαδή τι να πω, έκανε χαμό για τον εαυτό του,  αντί να πει μπράβο στα νέα παιδιά που πήγαν παίρνοντας το ρίσκο. 

Δεν καταλαβαίνω γιατί να πεις μπράβο σε κάποιον που παίρνει ρίσκο. Αν δηλαδή το ρίσκο στα 30 είναι περισσότερο από το εμβόλιο πάρα από τον κορονοιο θα του πεις μπράβο? Και γενικώς το να πάρεις ένα ρίσκο για την ζωή /υγεία σου είναι κάτι που επιφέρει επευφημιες? Δεν το καταλαβαίνω. Οκ αν θες να το κάνεις δικαίωμά σου και ανάλογα την χώρα μπορείς ή δεν μπορείς, άλλο όμως το δικαίωμα άλλο τα συγχαρητήρια. Είναι απλώς μια επιλογή που κακά τα ψέματα δεν ξέρουμε καν αν ο 30ρης ή 40ρης ρισκάρει περισσότερο με το άστρα ή με το να εκτεθεί στον ιό. Οι περισσότερες χώρες πάντως έχουν αποφασίσει ότι μεγαλύτερο το ρίσκο από το εμβόλιο και γιαυτό δεν καταλαβαίνω γιατί να πεις μπράβο σε αυτόν που το παίρνει στα 30αντα του. Σέβομαι την επιλογή του και δικαιώμα του. Αλλά αν πχ είναι από τους λίγους άτυχους και τελικά εξαιτίας του εμβολίου αφήσει και τρία ορφανά το μπράβο που θα έχεις πει θα είναι κάπως  black 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ντροπή για το κράτος είναι που δεν προωθεί τα Αstra και ίσως και τα Johnson σε μεγαλύτερες ηλικίες, παρά Μπράβο για τους νέους που τους βάζουμε να ζυγίσουν ρίσκα για τη ζωή τους :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...