Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Κάπου διάβαζα (αλλά δεν ξέρω πόσο έγκυρο είναι) ότι από τα δηλωμένα θετικά self-test το ποσοστό των επιβεβαιωμένων θετικών είναι αναλογικά πάρα πολύ μικρό. Παρ'όλα αυτά, και ένα να πιάσει, για εμένα κέρδος είναι με δεδομένο ότι αν νοσεί το παιδί, ουσιαστικά θα νοσεί ή νοσήσει όλη η οικογένεια.

ναι ισχύει. 110 χιλ «θετικά» έδωσαν μόνο 12000 επιβεβαιωμένα. Εγω δεν το θεωρώ θετικό, το θεωρώ κοροϊδία, σαν να βρήκαν απλώς έναν τρόπο να στέλνουν τον κόσμο για εξετάσεις για να ψαρεύουν τυχαία κρούσματα. κ την αναστάτωση του εντίμου κόσμου που θα το δηλώσει κ θα πάει να εξεταστεί κ θα χαρεί μέρα από τη δουλειά του κ θε τον κοιτάνε κ καχύποπτα τελικά, δεν την υπολογίζει κανεις; ενώ δεν ξέρουμε ποσα όντως θετικά έχουν ξεφύγει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι ισχύει. 110 χιλ «θετικά» έδωσαν μόνο 12000 επιβεβαιωμένα. Εγω δεν το θεωρώ θετικό, το θεωρώ κοροϊδία, σαν να βρήκαν απλώς έναν τρόπο να στέλνουν τον κόσμο για εξετάσεις για να ψαρεύουν τυχαία κρούσματα. κ την αναστάτωση του εντίμου κόσμου που θα το δηλώσει κ θα πάει να εξεταστεί κ θα χαρεί μέρα από τη δουλειά του κ θε τον κοιτάνε κ καχύποπτα τελικά, δεν την υπολογίζει κανεις; ενώ δεν ξέρουμε ποσα όντως θετικά έχουν ξεφύγει...

Aφου κανεις δε μας εμποδιζει να τυπωνουμε αρνητικα χαρτια χωρις να κανουμε το τεστ καν.

Αν ο αλλος ειναι αρνητης, γάιδαρος κλπ, προφανως μπορει να τους κοροϊδευει ολους ανετα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Aφου κανεις δε μας εμποδιζει να τυπωνουμε αρνητικα χαρτια χωρις να κανουμε το τεστ καν.

Αν ο αλλος ειναι αρνητης, γάιδαρος κλπ, προφανως μπορει να τους κοροϊδευει ολους ανετα.

Ε ναι προφανώς. Αλλά φαίνεται ότι το κέρδος του να βρεθούν κάποιοι ασυμπτωματικοί που δεν θα βρίσκονταν αλλιώς θεωρείται υψηλότερο από το ρίσκο να κυκλοφορούν θετικοί εν γνωσει δική τους κ εν άγνοια των υπολοίπων.... 

 

και για άλλη μια φορά ταλαιπωρείται κ ανησυχεί ο ευσυνείδητος. 

 

Ομως αν ο κόσμος πάρει είδηση ότι πιθανότατα είναι ψευδώς θετικός, μπορεί κ να σταματήσει να το δηλώνει.... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Παιδιά η πεθερά μου δε θέλει να κάνει το εμβολιο και σε λίγο γεννάω.. δε θέλω να κολλήσει το Λεχούδι κορώνα και να τρέχω (δεν ξέρω αν θα έχει αντισώματα, εγώ πάντως το πέρασα) Πώς να της το δώσω να το καταλάβει? Να το κάνω εγώ ή ο σύζυγος ? 

κοιτα αvοιξε συζητηση για το πως θα γιvει η γεvvα κ πως θα καvετε τεστ κτλ κ πως θα ειστε απομοvομεvοι γιατι ο παιδιατρος απαγορευει επισκεψεις μεχρι 6 μηvωv σε αvεμβολιαστους κ εκει πετα το οτι vα τωρα το μωρο δεv θα μπορειτε vα το δειτε για μηvες απο κοvτα αv ειχατε καvει το εμβολιο θα ερχοσασταv αvετα με τηv μασκουλα σας κ δεv θα ειχατε κ το φοβο μηv το κολλσετε τιποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότεινε ο άντρας μου να έρχεται με αρνητικό τεστ (που θα γίνεται μπροστά μας) να το βλέπει. Είναι ασφαλές αυτό?

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 minutes ago, jellyfishch said:

Μου πρότεινε ο άντρας μου να έρχεται με αρνητικό τεστ (που θα γίνεται μπροστά μας) να το βλέπει. Είναι ασφαλές αυτό?

Καταρχήν με το καλό το νέο μέλος.

Προσωπικά δεν θα το θεωρούσα καθόλου ασφαλές αυτό, θα επέλεγα να μην δέχομαι κοσμο, μόνο έτσι θα ήμουν ήσυχη.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , jellyfishch είπε:

Μου πρότεινε ο άντρας μου να έρχεται με αρνητικό τεστ (που θα γίνεται μπροστά μας) να το βλέπει. Είναι ασφαλές αυτό?

Αυτό με την εντολή παιδιάτρου είναι πολύ καλό, πετάς το μπαλάκι. Και να είναι ασφαλές δεν το βλέπω να το δέχεται έτσι όπως τα περιγράφεις.

 

 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Σίγουρα πάντως δεν τελειώνουμε κ με το να μην εμβολιαστουμε. Εκτός αν η ζωή που θελουμε είναι να είμαστε με μάσκες σε κλειστούς χώρους (που ξέρετε ότι ήμουν εξ αρχής υπέρ της μάσκας αλλά όχι να μας γίνει και μόνιμο αξεσουάρ) κ τα νοσοκομεία μονιμα πιασμένα από τους ανεμβολιαστους που νοσούν κ αν θελουμε να έχουμε κοινωνική ζωή να φοράμε μάσκες όταν βλέπουμε φιλους. Δεν καταλαβαίνω δλδ τι ακριβώς προτιμούμε κ γιατί δεν θελουμε μια ευκαιρία μήπως λυθεί το πρόβλημα αντί να το διαιωνίζουμε. Αυτό θα το καταλάβαινα μόνο αν κάποιος ελεγε ότι εφεξής δουλεύει από το σπίτι μόνο κ δεν θα βλέπει κανέναν άνθρωπο κ δεν έχει παιδιά που πηγαίνουν σχολείο κ δεν θα ταξιδέψει κ γενικώς θα ζήσει σαν ερημίτης οπότε ναι όντως είναι σιγουρος ότι ποτέ δεν θα κολλήσει οπότε δεν θέλει να ρισκάρει το εμβόλιο. 

Με το καλό το μωρο σου! 

Μα ποιος είπε από εδώ βρε Έσπερος να μην εμβολιαστούμε ή πως προτιμούμε μια ζωή με μάσκες;; Δηλαδή οποίος δέχεται να κάνει το αστρα αρπάζει την ευκαιρία κ όποιος θέλει να κάνει άλλο εμβόλιο την χάνει;;

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, jellyfishch said:

Μου πρότεινε ο άντρας μου να έρχεται με αρνητικό τεστ (που θα γίνεται μπροστά μας) να το βλέπει. Είναι ασφαλές αυτό?

Όχι, δεν θα το δεχόμουν. Τα τεστ βγαίνουν συχνά λανθασμένα. Άσε που αυτό το "να γίνεται μπροστά σας", είναι σαν να της λέτε ότι αλλιώς δεν την πιστεύετε. Θα στραβώσει και δικαίως.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , marakiz είπε:

α ποιος είπε από εδώ βρε Έσπερος να μην εμβολιαστούμε ή πως προτιμούμε μια ζωή με μάσκες;; Δηλαδή οποίος δέχεται να κάνει το αστρα αρπάζει την ευκαιρία κ όποιος θέλει να κάνει άλλο εμβόλιο την χάνει;;

Δεν αναφέρομαι σε κάποιον εδώ ειδικά. Μη νομίζεις, έχω κι εγω πολύ στενό νου άτομο που δεν θέλει να κάνει άστρα εν όψει εγκυμοσύνης, δεν μιλώ για παρανοϊκους αρνητές.  Προφανως ο καθένας για τον εαυτό του θεωρεί ότι έχει έναν βάσιμο λόγο να το αφήσει για αργότερα. όσο δεν είχαμε επάρκεια εμβολιων αυτό δεν πείραζε, τώρα που σιγά σιγά θα έχουμε, αυτό  ωφελεί όποιον θέλει να το κάνει άμεσα, αλλά απομακρύνει από μια γενική λύση. Αυτό δεν είναι προσωπική προσβολή, είναι απλώς ένα γεγονός, που δεν αμφισβητεί κανεις, έτσι δεν είναι; Νομίζω ότι η αισιοδοξία του καλοκαιριού έχει αποσυντονίσει λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν αναφέρομαι σε κάποιον εδώ ειδικά. Μη νομίζεις, έχω κι εγω πολύ στενό νου άτομο που δεν θέλει να κάνει άστρα εν όψει εγκυμοσύνης, δεν μιλώ για παρανοϊκους αρνητές.  Προφανως ο καθένας για τον εαυτό του θεωρεί ότι έχει έναν βάσιμο λόγο να το αφήσει για αργότερα. όσο δεν είχαμε επάρκεια εμβολιων αυτό δεν πείραζε, τώρα που σιγά σιγά θα έχουμε, αυτό  ωφελεί όποιον θέλει να το κάνει άμεσα, αλλά απομακρύνει από μια γενική λύση. Αυτό δεν είναι προσωπική προσβολή, είναι απλώς ένα γεγονός, που δεν αμφισβητεί κανεις, έτσι δεν είναι; Νομίζω ότι η αισιοδοξία του καλοκαιριού έχει αποσυντονίσει λίγο. 

 

Αν εγκυμονούσα, σχεδόν το αποκλείω να το έκανα. 

 

Και να σας πω και κάτι άλλο;; Αντί να βλέπετε μόνο χάσιμο χρόνου την αναμονή κάποιων για όλα τα εμβόλια, να βλέπετε και το κέρδος που όλο και περισσότερος κόσμος σκοπεύει να εμβολιαστεί τελικά. Αν ρωτουσες τους περισσότερους πριν λίγους μήνες θα σου έλεγαν αποκλείεται να το κάνω εγώ τόσο σύντομα κι ειδικά αυτοί που δεν έχουν κάποιο υποκείμενο. Καί βάζω και τον εαυτό μου μεσα. Έχω φίλη που πίστευα πως θα είναι η τελευταία που θα κάνει, κι όμως θα το κάνει τώρα. Γιατί σκέφτεται πως δεν υπάρχει φως αλλιώς. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 minutes ago, Έσπερος said:

Δεν αναφέρομαι σε κάποιον εδώ ειδικά. Μη νομίζεις, έχω κι εγω πολύ στενό νου άτομο που δεν θέλει να κάνει άστρα εν όψει εγκυμοσύνης, δεν μιλώ για παρανοϊκους αρνητές.  Προφανως ο καθένας για τον εαυτό του θεωρεί ότι έχει έναν βάσιμο λόγο να το αφήσει για αργότερα. όσο δεν είχαμε επάρκεια εμβολιων αυτό δεν πείραζε, τώρα που σιγά σιγά θα έχουμε, αυτό  ωφελεί όποιον θέλει να το κάνει άμεσα, αλλά απομακρύνει από μια γενική λύση. Αυτό δεν είναι προσωπική προσβολή, είναι απλώς ένα γεγονός, που δεν αμφισβητεί κανεις, έτσι δεν είναι; Νομίζω ότι η αισιοδοξία του καλοκαιριού έχει αποσυντονίσει λίγο. 

Και σου φαίνεται παράλογο που δεν θέλει? τη σχολιάζετε δηλαδή αρνητικά  μεταξύ σας? Βασικά δεν έχω καταλάβει. Έσείς που δυσανασχετείτε με τον δισταγμό του κόσμου να μην περιμένει λίγο παραπάνω και να σπεύσει να εμβoλιαστεί με ΑΖ εφόσον υπάρχουν΄, αμφισβητείτε την επικινδυνότητα του εμβολίου σε σχέση με τα υπόλοιπα ή είστε της άποψης ότι αξίζει το ρίσκο για το "γενικό καλό"? Διότι για το γενικό καλό, λύση θα ήταν να βομβαρδιστεί έγκαιρα η Γιουχάν επίσης. Εκεί να δείτε πόσοι θα είχαν σωθεί και πόσα θα είχαμε γλυτώσει. Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω το σκεπτικό. Ήδη είμαστε όλοι μουδιασμένοι στην ιδέα του τι μπορεί να προκαλέσει στον οργανισμό μας αυτό το καινούριο εμβόλιο, είτε βραχυπρόθεσμα είτε μακροπρόθεσμα. Το να μας ασκείται και κριτική επειδή δεν κάνουμε όποιο μας κάτσει πρώτο , με επιχείρημα μάλιστα (αυτό το γράφω για σένα Εσπέρος), να βγάλουμε πιό γρήγορα τη μάσκα έξω, με ξεπερνάει. Ας κρατήσουμε τη μάσκα παντού για την υπόλοιπη ζωή μας, προκειμένου να έχω έστω και μια παραπάνω πιθανότητα να μη μου συμβεί κάτι!

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανε σήμερα, το μόνο που τον ρώτησαν σε σχέση με αλλεργίες είναι αν έχει σοβαρές αλλεργίες που να τον έχουν οδηγήσει στο νοσοκομείο. Οπότε όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Τελικά το έκανε σήμερα, το μόνο που τον ρώτησαν σε σχέση με αλλεργίες είναι αν έχει σοβαρές αλλεργίες που να τον έχουν οδηγήσει στο νοσοκομείο. Οπότε όλα οκ

Υπάρχει πρόβλημα με τους αλλεργικούς γενικά ή σε κάτι συγκεκριμένο :confused:;

Θα ήθελα να σε ρωτήσω οταν το κάνεις υπογράφεις κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Yovanna είπε:

Και σου φαίνεται παράλογο που δεν θέλει? τη σχολιάζετε δηλαδή αρνητικά  μεταξύ σας? Βασικά δεν έχω καταλάβει. Έσείς που δυσανασχετείτε με τον δισταγμό του κόσμου να μην περιμένει λίγο παραπάνω και να σπεύσει να εμβoλιαστεί με ΑΖ εφόσον υπάρχουν΄, αμφισβητείτε την επικινδυνότητα του εμβολίου σε σχέση με τα υπόλοιπα ή είστε της άποψης ότι αξίζει το ρίσκο για το "γενικό καλό"?

Σε ατομικό επίπεδο πρώτα απ' όλα, από τη στιγμή που μάλλον είναι πιθανότερο να κολλήσει κάποιος covid παρά να είναι η σπάνια παρενέργεια του εμβολίου, δεν θεωρώ ότι το να κάνει κάποιος τώρα το ΑΖ είναι θέμα κοινού καλού, θεωρώ ότι πρωτίστως είναι θέ΄μα δικού του καλού, αν η εναλλακτική του είναι να περιμένει πότε θα ανοίξει η πλατφόρμα για όποτε θα έχει διαθέσιμο ραντεβού. Εκτός είπαμε αν δεν βγαίνει από το σπίτι κ δεν βλέπει άνθρωπο. Για το δικό μου πρόσωπο, προφανώς δεν σχολιάζω αρνητικά, το θεωρώ αναμενόμενο με βάση τα τόσα που ακούγονται, αλλά φυσικά ανησυχώ για το ενδεχόμενο να φοβηθεί να εμβολιαστεί πριν μείνει έγκυος με οποιοδήποτε εμβόλιο, μετά να μην εμβολιαστεί ούτε ούσα έγκυος,  ενω θα έιναι ευπαθής ομάδα, και μετά να μην εμβολιαστεί ούτε επειδή θηλάζει κοκ. Ανησυχώ πιο πολύ για το βέβαιο ρίσκο του covid παρά για το αβέβαιο ρίσκο του εμβολίου, για να το πω απλά. 

 

Ειλικρινά εγώ έχω απελπιστεί. Θα μπορούσα να πω ότι οκ είμαι προστατευμένη, δεν με νοιαζει, πρόβλημα του καθενός. Δεν μπορώ όμως. Θέλω να μπορούμε να ζούμε κανονικά. αν μπορούσα να μην στείλω το παιδί σχολείο του χρόνου, μπορεί να μην με ένοιαζε τόσο, τώρα όμως με έχει επηρεάσει πάρα πολύ άσχημα το γεγονός ότι θα πάει μέσα σε αυτές τις συνθήκες, ενώ θα έπρεπε να είμαι χαρούμενη που κερδίζει χρονιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σε ατομικό επίπεδο πρώτα απ' όλα, από τη στιγμή που μάλλον είναι πιθανότερο να κολλήσει κάποιος covid παρά να είναι η σπάνια παρενέργεια του εμβολίου, δεν θεωρώ ότι το να κάνει κάποιος τώρα το ΑΖ είναι θέμα κοινού καλού, θεωρώ ότι πρωτίστως είναι θέ΄μα δικού του καλού, αν η εναλλακτική του είναι να περιμένει πότε θα ανοίξει η πλατφόρμα για όποτε θα έχει διαθέσιμο ραντεβού. Εκτός είπαμε αν δεν βγαίνει από το σπίτι κ δεν βλέπει άνθρωπο. 

 

Αυτό ακριβώς.

 

πρίν από 39 λεπτά , marakiz είπε:

Και να σας πω και κάτι άλλο;; Αντί να βλέπετε μόνο χάσιμο χρόνου την αναμονή κάποιων για όλα τα εμβόλια, να βλέπετε και το κέρδος που όλο και περισσότερος κόσμος σκοπεύει να εμβολιαστεί τελικά. Αν ρωτουσες τους περισσότερους πριν λίγους μήνες θα σου έλεγαν αποκλείεται να το κάνω εγώ τόσο σύντομα κι ειδικά αυτοί που δεν έχουν κάποιο υποκείμενο. Καί βάζω και τον εαυτό μου μεσα. Έχω φίλη που πίστευα πως θα είναι η τελευταία που θα κάνει, κι όμως θα το κάνει τώρα. Γιατί σκέφτεται πως δεν υπάρχει φως αλλιώς. 

 

Ειλικρινά, μακάρι οι περισσότεροι απλώς να περιμένουν να ανοίξουν όλα τα εμβόλια για να το αποφασίσουν. Πραγματικά το εύχομαι. Αλλά δε το νομίζω. Τα εμβολιαστικά ποσοστά στους >60 είναι χαμηλά. Και εκεί δε δικαιολογούνται με τίποτα γιατί και όλα είναι διαθέσιμα και το AZ θεωρείται εντελώς ασφαλές σε αυτές τις ηλικίες.

 

Εγώ πάλι, στην περίπτωση που θα ήμουν έγκυος θα περίμενα να εμβολιαστώ με Pfizer ή Moderna, βάσει των τρέχοντων οδηγιών:

[Παρότι ο συνολικός κίνδυνος λοίμωξης COVID-19 στην κύηση είναι χαμηλός, φαίνεται ότι οι έγκυοι με συμπτωματική νόσο COVID-19 διατρέχουν διπλάσιο ή και τριπλάσιο κίνδυνο για πρόωρο τοκετό. Επιπλέον, ένα μικρό ποσοστό μπορεί να παρουσιάσει αυξημένη πιθανότητα σοβαρής νόσου, που περιλαμβάνει την ανάγκη εντατικής νοσηλείας, μηχανικού αερισμού και θανάτου ... Σύμφωνα με πρόσφατα δεδομένα από τις ΗΠΑ, μετά την εκτεταμένη χρήση των εμβολίων Pfizer/BioNTech και Moderna σε επίπεδο πληθυσμού (και περίπου 90.000 σε έγκυες), δεν έχουν προκύψει μέχρι στιγμής ανησυχητικές ενδείξεις σχετικά με ζητήματα ασφάλειας. Επομένως, ο εμβολιασμός των εγκύων με τα παραπάνω mRNA εμβόλια μπορεί να συστήνεται ταυτόχρονα με τον γενικό πληθυσμό, ανάλογα με την ηλικία και την ομάδα κινδύνου, σε περίπτωση υποκείμενου νοσήματος.][Οι γιατροί οφείλουν να ενημερώνουν την έγκυο για τους ενδεχόμενους κινδύνους από τη νόσο και για τα οφέλη του εμβολιασμού και να αναφέρουν τα περιορισμένα στοιχεία ασφάλειας για το εμβόλιο της COVID-19 κατά την κύηση.]

Αν μάλιστα ισχύει αυτό που γράφεται ότι αντισώματα περνάνε από την μητέρα στο μωρό, αυτό θα ήταν ακόμα ένα κίνητρο να είμαι πιο ήσυχη. 

 

 

@Lenia16 τι ωραία νέα! εύχομαι να έχεις μια εύκολη εγκυμοσύνη και έναν τοκετό όπως τον επιθυμείς! Όλα καλά να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Παιδιά η πεθερά μου δε θέλει να κάνει το εμβολιο και σε λίγο γεννάω.. δε θέλω να κολλήσει το Λεχούδι κορώνα και να τρέχω (δεν ξέρω αν θα έχει αντισώματα, εγώ πάντως το πέρασα) Πώς να της το δώσω να το καταλάβει? Να το κάνω εγώ ή ο σύζυγος ? 

Με το οικογενειακό παρελθόν που έχεις εσύ με τον κορονοιο πρέπει απλά κ μόνο να πατήσεις σε αυτο κ να την αποκλεισσις.

Πες ότι ψυχολογικά δεν το αντέχεις κ τέλος.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Όχι, δεν θα το δεχόμουν. Τα τεστ βγαίνουν συχνά λανθασμένα. Άσε που αυτό το "να γίνεται μπροστά σας", είναι σαν να της λέτε ότι αλλιώς δεν την πιστεύετε. Θα στραβώσει και δικαίως.

Ναι έχεις δίκιο ότι βγαίνουν λανθασμένα. Αλλά νομίζω θα στραβωσει έτσι κ αλλιώς δεν το γλιτώνουμε αυτό. Το μεγάλο σόου θα γίνει στο μαιευτήριο που θα έρθουν στην είσοδο όλοι μαζί (οι ανεμβολιαστοι)

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Με το οικογενειακό παρελθόν που έχεις εσύ με τον κορονοιο πρέπει απλά κ μόνο να πατήσεις σε αυτο κ να την αποκλεισσις.

Πες ότι ψυχολογικά δεν το αντέχεις κ τέλος.

Άστα να πάνε.. 

Πρέπει να είμαστε πολύ απόλυτοι σε αυτό χωρίς ίσως κτλ. Μάλλον θα κάνουν πολύ καιρό να το δούνε το μικρο πάντως με το εμβόλιο νομίζω ότι θα ακολουθήσουν την τακτική της προστασίας της αγέλης..

@ΑΡΓΚ έχεις δίκιο ρώτησε η μάνα μου μόλις τον καρδιολόγο της που είχε πάει επίσκεψη και της είπε ότι δεν είναι ασφαλής μέθοδος αυτή.. ούτε καν με το μοριακό δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

αν μπορούσα να μην στείλω το παιδί σχολείο του χρόνου, μπορεί να μην με ένοιαζε τόσο, τώρα όμως με έχει επηρεάσει πάρα πολύ άσχημα το γεγονός ότι θα πάει μέσα σε αυτές τις συνθήκες, ενώ θα έπρεπε να είμαι χαρούμενη που κερδίζει χρονιά. 

Κοίταξε το παιδί θα πάει σχολείο όπως θα πάνε κι αλλα, όπως πάνε και τώρα αλλά παιδάκια, με ότι μέτρα υπάρχουν από Σεπτέμβριο, ελπίζω βεβαια σε μια καλύτερη διαχείριση της κατάστασης. Θα προσαρμοστεί μια χαρά δεν θα έχει κανένα θέμα πιστεύω σε σχέση με τον κορωνοιο! 

 

@Lenia16 με το καλό να δεχτείτε το μωράκι σας! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Lenia16 είπε:

Δηλαδή μας λες ότι εισαι απελπισμένη επειδή έχεις ξενερώσει που το παιδί σου θα πάει στο σχολείο με περίεργες συνθήκες -πιθανώς, γιατί δεν προβλέπεται να επανέλθει τέτοιου τύπου καραντίνα ξανά, ειδάλλως τα εμβόλια είναι άχρηστα- και γι αυτό πρέπει όσοι φοβούνται λόγω προβλημάτων υγείας να κάνουν ένα εμβόλιο που εγκρίθηκε σε 10 μήνες να τρέξουν να το κάνουν για να μην είσαι εσυ στραβωμενη που φοράς μάσκα. Αλλά κατά τα άλλα εμβολιαστηκες για το κοινό καλό. Οι υγειονομικοι δηλαδή ένα χρόνο τώρα που έχουν φτύσει αίμα τι να πουν;

Έχω μια αίσθηση ότι οι εμβολιασμενοι πιέζουν τους υπόλοιπους κάπως του τύπου εμβολιαστείτε κ εσείς να μην την πάθουμε μόνο εμείς. Κ εγώ μέσω της εργασίας μου είχα ραντεβού για φαιζερ τελος Μαΐου, δεν ειμαι κατά των εμβολιασμών αλλα πραγματικά το θεωρώ απαράδεκτο να πιέζεται ψυχολογικά ο οποιοσδήποτε απο άσχετους με την ιατρική ανθρώπους να κάνει μια ιατρική πράξη στον εαυτό του. Οι μάσκες καποια στιγμή θα φύγουν, τα πιθανά προβλήματα υγείας από τους εμβολιασμούς (κ επιτρέψτε μου να γνωρίζω ότι υπάρχουν αρκετά κ σοβαρά) οχι, αλλά κάνεις δε θα πάρει την ευθύνη για όποιον εμφάνισε κάποια ανεπιθύμητη ενέργεια ενώ ο ίδιος θα ζει με αυτό μια ζωή. Οπότε αφήστε τον καθέναν να κάνει οτι θέλει με την υγεία του.

Όχι δεν είπα πουθενά ότι οι άλλοι πρέπει να εμβολιαστούν γιατί εγω δεν θέλω να φοράω μάσκα, απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ προφανώς δεν υπάρχει κάποια λύση άλλη για να εξαφανιστεί ο ιός, προτιμούμε να ζούμε σε αυτήν την υποβάθμιση της ζωής μας (συν το ρίσκο συν το ότι πολύς κόσμος στερείται την πρόσβαση σε άλλες ιατρικές υπηρεσίες για πάνω από χρόνο). Θα μπορούσα να λέω ότι δεν με νοιάζει πλέον, έχω εμβολιαστεί, είμαι καλυμμένη, κάνω ο,τι θέλω κ δεν με νοιάζει αλλά δεν το λέω, γιατί θέλω το πρόβλημα να λυθεί για όλους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Lenia16 είπε:

Δηλαδή μας λες ότι εισαι απελπισμένη επειδή έχεις ξενερώσει που το παιδί σου θα πάει στο σχολείο με περίεργες συνθήκες -πιθανώς, γιατί δεν προβλέπεται να επανέλθει τέτοιου τύπου καραντίνα ξανά, ειδάλλως τα εμβόλια είναι άχρηστα- και γι αυτό πρέπει όσοι φοβούνται λόγω προβλημάτων υγείας να κάνουν ένα εμβόλιο που εγκρίθηκε σε 10 μήνες να τρέξουν να το κάνουν για να μην είσαι εσυ στραβωμενη που φοράς μάσκα. Αλλά κατά τα άλλα εμβολιαστηκες για το κοινό καλό. Οι υγειονομικοι δηλαδή ένα χρόνο τώρα που έχουν φτύσει αίμα τι να πουν;

Έχω μια αίσθηση ότι οι εμβολιασμενοι πιέζουν τους υπόλοιπους κάπως του τύπου εμβολιαστείτε κ εσείς να μην την πάθουμε μόνο εμείς. Κ εγώ μέσω της εργασίας μου είχα ραντεβού για φαιζερ τελος Μαΐου, δεν ειμαι κατά των εμβολιασμών αλλα πραγματικά το θεωρώ απαράδεκτο να πιέζεται ψυχολογικά ο οποιοσδήποτε απο άσχετους με την ιατρική ανθρώπους να κάνει μια ιατρική πράξη στον εαυτό του. Οι μάσκες καποια στιγμή θα φύγουν, τα πιθανά προβλήματα υγείας από τους εμβολιασμούς (κ επιτρέψτε μου να γνωρίζω ότι υπάρχουν αρκετά κ σοβαρά) οχι, αλλά κάνεις δε θα πάρει την ευθύνη για όποιον εμφάνισε κάποια ανεπιθύμητη ενέργεια ενώ ο ίδιος θα ζει με αυτό μια ζωή. Οπότε αφήστε τον καθέναν να κάνει οτι θέλει με την υγεία του.

Πολύ καλά τα λες. Έλεος πια. Αυτή η πίεση να εμβολιαστεί όποιος δε θέλει είναι απαράδεκτη. Καλά, το γενικό καλό που κάποιοι αναφέρουν συνέχεια μάλλον είναι κάλυψη του "θέλω εγώ την ζωή μου όπως τη φαντάζομαι". Οι άλλοι δηλ. δεν τη θέλουμε έτσι; Να το ξαναπώ, ας ασχοληθούμε και με τίποτε άλλο. Καλό θα μας κάνει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...