Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μέχρι να έχουμε σημαντική ανοσία από εμβόλια θα έχει πάει Αύγουστος τουλάχιστον. Εννοώ ένα 40-50%, όχι όντως ανοσία αγέλης. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούσα να πάω με ραντεβού στο συνοικιακό βιβλιοπωλείο ή για ατομική προπόνηση στο κολυμβητήριο ή τα παιδιά στο σχολείο και το ωδείο πριν 2 μήνες, αλλά τώρα ανοίγουν σινεμά, συναυλιακοί χώροι και δεν ξέρω τι άλλο. Δεν έχει επί της ουσίας αλλάξει απολύτως τίποτα στην συλλογική ανοσία και το ρίσκο. 

Ε το ξέρω. Μόνο ότι ίσως οι ανοιχτοί χώροι αποτρέψουν από συγκεντρώσεις σε σπίτια, κατά τ αλλά προφανώς οι χώροι εργασίας κλπ θα είναι το ίδιο επικίνδυνοι. Δεν ξέρω κι εγω πού βαδίζουμε... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 27 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν αποφασίζει αυτη.Αμα την πιασουν την έκατσε.Να πας στο φαρμακείο να παρεις.Εγω θα το έκανα και για την ασφάλεια μου

Ναι θα το κάνω αν είναι αφού το πήρα κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε το ξέρω. Μόνο ότι ίσως οι ανοιχτοί χώροι αποτρέψουν από συγκεντρώσεις σε σπίτια, κατά τ αλλά προφανώς οι χώροι εργασίας κλπ θα είναι το ίδιο επικίνδυνοι. Δεν ξέρω κι εγω πού βαδίζουμε... 

Καταλαβαίνεις κ  από τη νηπιαγωγο που βαδίζουμε.φαντασου ποσο προσεχει και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ναι έτσι είπε η δασκάλα κ μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν έχω δει κάτι τέτοιο πουθενά, αφού οι παιδικοί σταθμοί για αυτό το λόγο λογικά δεν ανοίγουν!

Τι να πω... Τι να κάνω τώρα? Το κάνω όπως κ να έχει ή αφού είπε όχι πηγαίνω έτσι σχολείο?

Εννοείται το κάνεις, το δηλώνεις στην πλατφόρμα και το παιδί πάει με την εκτυπωμένη ή χειρόγραφη δήλωση στο σχολείο. Είναι υποχρεωτικό, διαφορετικά το παιδί δε θα γίνει δεκτό στο μάθημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , love kids είπε:

Εννοείται το κάνεις, το δηλώνεις στην πλατφόρμα και το παιδί πάει με την εκτυπωμένη ή χειρόγραφη δήλωση στο σχολείο. Είναι υποχρεωτικό, διαφορετικά το παιδί δε θα γίνει δεκτό στο μάθημα. 

Στον άντρα μου που μπαίνω στην πλατφόρμα θέλει κωδικούς taxis. Για τα παιδάκια μπαίνουμε με άλλο τρόπο? Δεν κοίταξα καθόλου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , mama16 είπε:

Στον άντρα μου που μπαίνω στην πλατφόρμα θέλει κωδικούς taxis. Για τα παιδάκια μπαίνουμε με άλλο τρόπο? Δεν κοίταξα καθόλου..

Για τα παιδιά μπαίνεις εκεί που λέει για τους μαθητές και τη σχολική κάρτα. Ακριβώς δεν ξέρω. Αύριο βράδυ θα κάνω τη διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mama16 said:

Κορίτσια όσες έχετε παιδάκια νηπιαγωγείο πρέπει να κάνουν κ αυτά σελφ τεστ? Τι γνωρίζετε? Η δασκάλα είπε όχι αλλά στο ίντερνετ είχα καταλάβει ότι πρέπει όλοι οι μαθητές.. Βέβαια με συμφέρει το να μην χρειάζεται..

εμάς μας είπαν πως θα κάνει, μάλιστα έστειλαν και οδηγιες, πήρα και το τετσ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Στον άντρα μου που μπαίνω στην πλατφόρμα θέλει κωδικούς taxis. Για τα παιδάκια μπαίνουμε με άλλο τρόπο? Δεν κοίταξα καθόλου..

Μα είναι υποχρεωτικό το self test! Μήπως δεν κατάλαβε η νηπιαγωγός τι την ρώτησες? 

  Πήρα κι εγώ εχτές, θα το κάνει αύριο και θα γράψω και την δήλωση. 

  Εν τω μεταξύ ο μικρός δεν θέλει να πάει σχολείο, θα δυσκολευτουμε πολύ να προσαρμοστεί ξανά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από το κορωνοπαρτυ που σας ελεγα μου κάνει εντύπωση που νόμισαν ολοι οι νεότεροι κ με δυσκολα συμπτωματα  .Δύο παιδιά τριων κ πεντε χρονων,ένα έκτη δημοτικου,ένα α λυκείου,μια δεκαεξάχρονη κ μια 25 χρονη.Η τελευταία πλήρως εμβολιασμενη λογω δουλειάς  .Αυτή όμως έχει μόνο μπουκωμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Από το κορωνοπαρτυ που σας ελεγα μου κάνει εντύπωση που νόμισαν ολοι οι νεότεροι κ με δυσκολα συμπτωματα  .Δύο παιδιά τριων κ πεντε χρονων,ένα έκτη δημοτικου,ένα α λυκείου,μια δεκαεξάχρονη κ μια 25 χρονη.Η τελευταία πλήρως εμβολιασμενη λογω δουλειάς  .Αυτή όμως έχει μόνο μπουκωμα.

E giati sou kanei entyposi?  Oi neoteroi exoun pio stenes epafes.  Tora ta symptomata k stous neous kanei ypsilous pyretous apla den gyrnaei se pneymonia 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , ninaki80 είπε:

E giati sou kanei entyposi?  Oi neoteroi exoun pio stenes epafes.  Tora ta symptomata k stous neous kanei ypsilous pyretous apla den gyrnaei se pneymonia 

Δεν κατάλαβες.κολλησαν ολοι μαζί.ειχαν μαζευτεί 40 ατομα μεσα σε 2 μερες σε ένα σπίτι.Μιλαμε για παιδιά που νοσούν με έντονα συμπτωματα .Δεν έχω συνηθίσει να το ακούω αυτα.Οι αυγκεκριμενοι ενήλικες εχουν μονίμως επαφές ζωρις προφυλαξεις ακομη κ τώρα που νοσούν.εχω γραψει παραπάνω γι αυτο .Ευθύνονται απόλυτα για το οτι αρρωστήσει τα παιδια 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τα κεφαλαία, είναι κοπι πειστ. Βρήκα αυτό σε μπλογκ φαρμακοποιών, είναι ενημέρωση της ΗΔΙΚΑ. Κατά τ αλλά θα είχε ένα τεστ κάθε πολίτης της χώρας διαθέσιμο.... 

 

AΠO ΔEYTEPA 10.5 EΩΣ KAI TETAPTH 12.05 ΘA ΓINETAI ΔIAΘEΣH 2 self tests MONO ΣTOYΣ ΔIKAIOYXOYΣ THΣ EKΠAIΔEYTIKHΣ KOINOTHTAΣ. AΠO ΠEMΠTH 13.05 EΩΣ KAI TETAPTH 19.05 ΘA ΓINETAI ΔIAΘEΣH 2 self tests MONO ΣTOYΣ ΔIKAIOYXOYΣ TOY ΔHMOΣIOY KAI IΔIΩTIKOY TOMEA (TO ΣABBATO 15 .05 KΛEINEI ΣTIΣ 5 TO AΠOΓEYMA KAI ΠAPAMENEI KΛEIΣTH MEXPI THN ΔEYTEPA 17.05 ΣTIΣ 8 TO ΠPΩI). 

 

 

ΘA ΣAΣ AΠOΣTAΛOYN MEXPI AYPIO ENHMEPΩTIKA ENTYΠA ΓIA NA ANAPTHΘOYN ΣTIΣ ΠPOΘHKEΣ TΩN ΦAPMAKEIΩN, OΠΩΣ EΠIΣHΣ ΘA AΠOΣTAΛOYN KAI ΔEΛTIA TYΠOY ΠPOΣ OΛA TA MME ΓIA THN ENHMEPΩΣH TΩN ΠOΛITΩN. ZHTHΘHKE OΠΩΣ EΞAIPEΘOYN AΠO THN ΔIAΘEΣH TΩN self tests OI EMBOΛIAΣMENOI

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Συγγνώμη για τα κεφαλαία, είναι κοπι πειστ. Βρήκα αυτό σε μπλογκ φαρμακοποιών, είναι ενημέρωση της ΗΔΙΚΑ. Κατά τ αλλά θα είχε ένα τεστ κάθε πολίτης της χώρας διαθέσιμο.... 

 

AΠO ΔEYTEPA 10.5 EΩΣ KAI TETAPTH 12.05 ΘA ΓINETAI ΔIAΘEΣH 2 self tests MONO ΣTOYΣ ΔIKAIOYXOYΣ THΣ EKΠAIΔEYTIKHΣ KOINOTHTAΣ. AΠO ΠEMΠTH 13.05 EΩΣ KAI TETAPTH 19.05 ΘA ΓINETAI ΔIAΘEΣH 2 self tests MONO ΣTOYΣ ΔIKAIOYXOYΣ TOY ΔHMOΣIOY KAI IΔIΩTIKOY TOMEA (TO ΣABBATO 15 .05 KΛEINEI ΣTIΣ 5 TO AΠOΓEYMA KAI ΠAPAMENEI KΛEIΣTH MEXPI THN ΔEYTEPA 17.05 ΣTIΣ 8 TO ΠPΩI). 

 

 

ΘA ΣAΣ AΠOΣTAΛOYN MEXPI AYPIO ENHMEPΩTIKA ENTYΠA ΓIA NA ANAPTHΘOYN ΣTIΣ ΠPOΘHKEΣ TΩN ΦAPMAKEIΩN, OΠΩΣ EΠIΣHΣ ΘA AΠOΣTAΛOYN KAI ΔEΛTIA TYΠOY ΠPOΣ OΛA TA MME ΓIA THN ENHMEPΩΣH TΩN ΠOΛITΩN. ZHTHΘHKE OΠΩΣ EΞAIPEΘOYN AΠO THN ΔIAΘEΣH TΩN self tests OI EMBOΛIAΣMENOI

Άντε τώρα να τρέχουμε να προλάβουμε και τα self-tests. Ελπίζω τουλάχιστον να μην παρατηρηθούν ελλείψεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , love kids είπε:

Άντε τώρα να τρέχουμε να προλάβουμε και τα self-tests. Ελπίζω τουλάχιστον να μην παρατηρηθούν ελλείψεις.

Αν εφαρμοστεί αυτό, οι οικογένειες θα πηγαίνουν δυο φορές, άλλη μέρα γι τους γονείς, άλλη για τα παιδιά... ενταξει είναι πολύ αγχωτικό αυτό. κατά τ αλλα στέλνουμε ακόμα sms για περιττές μετακινήσεις... 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μα είναι υποχρεωτικό το self test! Μήπως δεν κατάλαβε η νηπιαγωγός τι την ρώτησες? 

  Πήρα κι εγώ εχτές, θα το κάνει αύριο και θα γράψω και την δήλωση. 

  Εν τω μεταξύ ο μικρός δεν θέλει να πάει σχολείο, θα δυσκολευτουμε πολύ να προσαρμοστεί ξανά. 

Εγώ είπα σε άλλη μαμά χθες ότι πρέπει να πάρει σελφ τεστ γιατί δεν ήξερε κ σήμερα με πήρε τηλ κ μου είπε ότι μίλησε με τη δασκάλα κ της είπε όχι.. Δεν ξέρω αν υπήρχε λάθος συνεννόηση η όχι...

Εμένα η δικιά μου ποτέ δεν προσαρμόστηκε φέτος, δράματα θα έχουμε κ τη Δευτέρα! Παλιότερα χαιρομουν που γεννήθηκε Δεκέμβριο, τώρα σκέφτομαι ότι καλύτερα να είχε γεννηθεί Ιανουάριο όπως έπρεπε κανονικά να ήταν πιο μεγάλη στο σχολείο κ πιο έτοιμη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , mama16 είπε:

Εγώ είπα σε άλλη μαμά χθες ότι πρέπει να πάρει σελφ τεστ γιατί δεν ήξερε κ σήμερα με πήρε τηλ κ μου είπε ότι μίλησε με τη δασκάλα κ της είπε όχι.. Δεν ξέρω αν υπήρχε λάθος συνεννόηση η όχι...

Εμένα η δικιά μου ποτέ δεν προσαρμόστηκε φέτος, δράματα θα έχουμε κ τη Δευτέρα! Παλιότερα χαιρομουν που γεννήθηκε Δεκέμβριο, τώρα σκέφτομαι ότι καλύτερα να είχε γεννηθεί Ιανουάριο όπως έπρεπε κανονικά να ήταν πιο μεγάλη στο σχολείο κ πιο έτοιμη

Ίσως κατάλαβε λάθος. Πάντως δεν είναι στη δικαιοδοσία της εκπαιδευτικού να αποφασίσει κάτι τέτοιο. Θα είχε άλλωστε προβλήματα αν δεχόταν παιδιά δίχως να φέρουν τη σχετική βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι, οι συγκεντρώσεις στα σπίτια, συνεχίζουν να απαγορεύονται; Ο διπλανός μου που για πολλοστή φορά τις τελευταίες εβδομάδες έχει καμιά δεκαριά καλεσμένους, είναι νόμιμος; Έχει καταργηθεί η απαγόρευση;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Nα ρωτήσω κάτι, οι συγκεντρώσεις στα σπίτια, συνεχίζουν να απαγορεύονται; Ο διπλανός μου που για πολλοστή φορά τις τελευταίες εβδομάδες έχει καμιά δεκαριά καλεσμένους, είναι νόμιμος; Έχει καταργηθεί η απαγόρευση;

Παρε στο αστυνομικό τμήμα να ρωτήσεις.Αν ξέρουν βέβαια γιατι πολλοι ειναι κ άσχετοι όπως διαπίστωσα.

Εγω αναρωτιέμαι αν άνοιξαν τα κτήματα δεξιώσεων που έλεγε ο Άδωνις να τρέξουν να προλάβουν να κλεισουν.Παντως οποίος θέλει  να μάθει να οδηγεί αυτοκινητο μπορει .Ταχύπλοο ομως απαγορεύεται.Επισης οι παραλίες ανοιξαν αλλα οι καταδύσεις απαγορευονται. Φοβερή διαύγεια πνεύματος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , mama16 είπε:

Εμένα η δικιά μου ποτέ δεν προσαρμόστηκε φέτος, δράματα θα έχουμε κ τη Δευτέρα! Παλιότερα χαιρομουν που γεννήθηκε Δεκέμβριο, τώρα σκέφτομαι ότι καλύτερα να είχε γεννηθεί Ιανουάριο όπως έπρεπε κανονικά να ήταν πιο μεγάλη στο σχολείο κ πιο έτοιμη

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Τα ίδια κι εμείς! Μόλις συνήθιζε λιγακι, να μια ίωση, να καραντινα, ξανά ίωση, ξανά καραντινα.

 

Τώρα εχει ξεσηκωθεί με το καλοκαίρι που έρχεται, σκεφτεται παραλίες, κουβαδάκια, βουτιές, βόλτες και ούτε να ακούσει για σχολείο. Προσπαθησα να το προσεγγίσω ως μια υποχρέωση. Ολοι έχουμε πράγματα που πρέπει να κάνουμε, οι γονείς την δουλειά, τα παιδιά το σχολειο κτλ. Άλλοτε προσπαθώ να το δει ως μια ευκαιρία για να μάθει καινούρια πράγματα και να δει τους φίλους του. Το σίγουρο είναι πως την Δευτέρα το πρωί θα "δώσουμε μάχη". 

 

Εσύ πως το αντιμετωπίζεις?  Ενδίδεις στα κλάματα και την κρατάς σπίτι ή την πείθεις και πως? 

 

Επειδή βγαινουμε οφ τοπικ αν θες μπορείς να μου απαντήσεις και σε προσωπικό μήνυμα, όπως θέλεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Παρε στο αστυνομικό τμήμα να ρωτήσεις.Αν ξέρουν βέβαια γιατι πολλοι ειναι κ άσχετοι όπως διαπίστωσα.

Εγω αναρωτιέμαι αν άνοιξαν τα κτήματα δεξιώσεων που έλεγε ο Άδωνις να τρέξουν να προλάβουν να κλεισουν.Παντως οποίος θέλει  να μάθει να οδηγεί αυτοκινητο μπορει .Ταχύπλοο ομως απαγορεύεται.Επισης οι παραλίες ανοιξαν αλλα οι καταδύσεις απαγορευονται. Φοβερή διαύγεια πνεύματος.

μήπως κανεις μπουρμπουλήθρες κ μεταδόσεις σταγονίδια; για τις καταδύσεις λέω. :-D 

αληθεια στις οργανωμένες φοράνε μάσκα; 

 

πριν από λίγες μέρες ήμασταν 10 ενήλικες σε παραλία, όχι παρέα, απλωμενοι  πολύ. με το σουρεάλ λουκ, μαγιό ή σορτς κ μέχρι τα γόνατα στη θάλασσα να κυνηγάνε τα μικρά, η μάσκα βραχιόλι ή σκουλαρίκι, κ περναει περιπολικό. εγω φοβήθηκα λίγο γιατί λέω τώρα ευκαιρία; τρία χιλιάρικα ζεστό χρήμα. αλλά οκ ήταν λογικοί άνθρωποι κ δν μας έγραψαν!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

μήπως κανεις μπουρμπουλήθρες κ μεταδόσεις σταγονίδια; για τις καταδύσεις λέω. :-D 

αληθεια στις οργανωμένες φοράνε μάσκα; 

 

πριν από λίγες μέρες ήμασταν 10 ενήλικες σε παραλία, όχι παρέα, απλωμενοι  πολύ. με το σουρεάλ λουκ, μαγιό ή σορτς κ μέχρι τα γόνατα στη θάλασσα να κυνηγάνε τα μικρά, η μάσκα βραχιόλι ή σκουλαρίκι, κ περναει περιπολικό. εγω φοβήθηκα λίγο γιατί λέω τώρα ευκαιρία; τρία χιλιάρικα ζεστό χρήμα. αλλά οκ ήταν λογικοί άνθρωποι κ δν μας έγραψαν!!! 

Ε δεν απαγορευόταν να πας στην παραλια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

για τις μάσκες λέω που δεν τις φορούσαμε! 

Ε, εντάξει. Θα ήταν τραγικό να σας κόψουν πρόστιμο γιατί δε φορούσατε σε τέτοια φάση μάσκα στην παραλία. Όχι ότι δεν τους έχω ικανούς κάποιους να το κάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...