Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η διάθεση ήταν κλειστή μέχρι προχτές λόγω αργιών, κ τα καταστήματα εστίασης δήλωναν εργαζόμενους μέχρι τελευταία στιγμή γιατί τελευταία στιγμή τους είπαν ότι θα ανοίξουν, μάλλον έφυγαν τα αποθέματα γρήγορα κ Τετάρτη που άνοιξαν δεν πρόλαβαν να έρθουν οι παραγγελίες. Δεν είναι τόσο απλα δυστυχώς όταν εξαρτάσαι από συγκοινωνίες... Ελπίζω τώρα να έχουν μια πιο σαφή εικόνα για το τι θα χρειαστούν κ να μην έχουμε θέματα. 

Σίγουρα από δω και πέρα θα ξέρουν τις ανάγκες σε self-tests οπότε θα εξομαλυνθεί η κατάσταση. Άντε, καλή αρχή να έχουν και πάλι μαθητές κι εκπαιδευτικοί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

 

Yovanna ,Λουκουμαδακι@ Σια :grin: μολις ειπε η Παπαευαγγελου οτι οι παιδικοί ανοιγουν στις 17.Ελπιζω να μην πισογυρισουν.

 

Ναι ναι! Μόλις το άκουσα! Γιουπιιι!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

 

Yovanna ,Λουκουμαδακι@ Σια :grin: μολις ειπε η Παπαευαγγελου οτι οι παιδικοί ανοιγουν στις 17.Ελπιζω να μην πισογυρισουν.

 

Έλα ρεεε :lol: τι χαρά (για εμένα μόνο :lol:) ποιός την ακούει μόλις το μάθει 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Έλα ρεεε :lol: τι χαρά (για εμένα μόνο :lol:) ποιός την ακούει μόλις το μάθει 

Είδατε βρε?μην είμαστε και αχάριστος.τους έκραξαν φαίνεται.Ο Άδωνης θα το σκέφτηκε να μην ανοιξουν.θα προτιμούσα να μας πουν να τους κάνουμε τεστ.

Λουκουμαδακι δεν θελει να παει? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Είδατε βρε?μην είμαστε και αχάριστος.τους έκραξαν φαίνεται.Ο Άδωνης θα το σκέφτηκε να μην ανοιξουν.θα προτιμούσα να μας πουν να τους κάνουμε τεστ.

Λουκουμαδακι δεν θελει να παει? 

Όχι όχι με τίποτα! Σπίτι μαζί μου θέλει εντάξει δεν την αδικώ περνάμε καλά! Αλλά πρέπει να πάει, θα ξαναπεράσει καλά και εκεί! Δεν θα κάνουμε τεστ; Τι είπαν; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Όχι όχι με τίποτα! Σπίτι μαζί μου θέλει εντάξει δεν την αδικώ περνάμε καλά! Αλλά πρέπει να πάει, θα ξαναπεράσει καλά και εκεί! Δεν θα κάνουμε τεστ; Τι είπαν; 

Δεν ειπαν τιποτα.

Από το κορονοπαρτυ που σας ελεγα συνεχίζουν συνέχεια να βρίσκονται θετικοί.

Τα μέλη των οικογενειών τους κυκλοφορούν παντου με τη μασκα βραχιόλι.

Το χειρότερο είναι ότι ξυνισε ο λυκειαρχης ενός από τα παιδια που κολλησαν γιατι δηλώθηκαν ο μαθητής σαν κρουσμα .

Μιλάμε για μεγαλο ιδιωτικο κοντά στα διόδια.

Η αλλη της κορη δουλευει σε μεγαλο διαγνωστικό.θετικη κι εκείνη κ δεν την άφησαν από τη δουλειά της να δηλωθεί ως κρουσμα.

Τα μάτια μας 104 λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, μαγιοπουλας said:

 

Yovanna ,Λουκουμαδακι@ Σια :grin: μολις ειπε η Παπαευαγγελου οτι οι παιδικοί ανοιγουν στις 17.Ελπιζω να μην πισογυρισουν.

 

Και πότε λέτε να ξανακλεισουν; !....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αλλά για πόσο ανοίγουν; Ήδη άρχισαν τα τοπικά lock down. Δεν είναι καλή η κατάσταση κι ας θέλουν να μας πλασάρουν το αντίθετο λόγω του τουρισμού.

. Για τους παιδικούς μένουν δυόμισι μήνες , είναι και όλος ο Ιούλιος, μακάρι να βγω ψεύτρα αλλά δεν ξέρω αν θα βγάλουν όλη τη σεζόν ανοιχτοί.

 .  Κ από Οκτώβρη πάλι τα ίδια θα έχουμε. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Ναι αλλά για πόσο ανοίγουν; Ήδη άρχισαν τα τοπικά lock down. Δεν είναι καλή η κατάσταση κι ας θέλουν να μας πλασάρουν το αντίθετο λόγω του τουρισμού.

. Για τους παιδικούς μένουν δυόμισι μήνες , είναι και όλος ο Ιούλιος, μακάρι να βγω ψεύτρα αλλά δεν ξέρω αν θα βγάλουν όλη τη σεζόν ανοιχτοί.

 .  Κ από Οκτώβρη πάλι τα ίδια θα έχουμε. 

 

Ναι αλλα υπολογίζουν στους εμβολιασμούς.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλα υπολογίζουν στους εμβολιασμούς.

 

Καποια λατινοαμερικανικη χωρα δεν ειναι που εκανε το ιδιο; Με ενα αστειο ποσοστο εμβολιασμων σαν το δικο μας, αρχισε να ανοιγει τα παντα, και μετα εγινε σφαγη; Οτι οι Αγγλοι δεν θα επιτρεψουν τον τουρισμο στην Ελλαδα, κατι πρεπει να μας πει :( 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Καποια λατινοαμερικανικη χωρα δεν ειναι που εκανε το ιδιο; Με ενα αστειο ποσοστο εμβολιασμων σαν το δικο μας, αρχισε να ανοιγει τα παντα, και μετα εγινε σφαγη; Οτι οι Αγγλοι δεν θα επιτρεψουν τον τουρισμο στην Ελλαδα, κατι πρεπει να μας πει :( 

Ναι αλλα προχθές έγιναν 110 χιλ εμβολιασμοί.

Σίγουρα πάντως παρουσιάζουν την κατασταση αυτη τη στιγμη ως καλη ενώ δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Καποια λατινοαμερικανικη χωρα δεν ειναι που εκανε το ιδιο; Με ενα αστειο ποσοστο εμβολιασμων σαν το δικο μας, αρχισε να ανοιγει τα παντα, και μετα εγινε σφαγη; Οτι οι Αγγλοι δεν θα επιτρεψουν τον τουρισμο στην Ελλαδα, κατι πρεπει να μας πει :( 

Η Ουρουγαουη νομίζω. Επίσης στις Σεϋχέλλες με ένα αξιοπρεπές ποσοστό εμβολιασμό όμως με λιγότερο αποτελεσματικό εμβόλιο (όχι αυτά που έχουμε εδώ) είναι σε χάλια κατάσταση, για πολλούς λόγους πχ αδήλωτοι μαύροι εργαζόμενοι στον τουρισμό που καθιστούν ασαφές το πόσοι όντως έχουν εμβολιαστεί. 

 

Δεν είναι αισιόδοξα τα πράγματα κ φοβάμαι μην έχουμε μεγάλες ανατροπές. Ελπίζω ο εμβολιασμός των νέων να ανακόψει κάπως την κυκλοφορία. Κατά τ αλλά όμως τα νοσοκομεία θα μείνουν για καιρό κορεσμένα με ο,τι συνεπάγεται αυτό στη γενικότερη υγεία μας. 

Η Μύκονος εινα στον πάτο των εμβολιασμών στην Ελλάδα εντωμεταξύ, τελευταία θέση. βέβαια ε ει πάνω από 10000 κατοίκους άρα δν έχει μαζικό εμβολιασμό. μου έχει κάνει εντύπωση όμως. λόγω τουρισμού θα έπρεπε να έχουν μαζική συμμετοχή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η Ουρουγαουη νομίζω. Επίσης στις Σεϋχέλλες με ένα αξιοπρεπές ποσοστό εμβολιασμό όμως με λιγότερο αποτελεσματικό εμβόλιο (όχι αυτά που έχουμε εδώ) είναι σε χάλια κατάσταση, για πολλούς λόγους πχ αδήλωτοι μαύροι εργαζόμενοι στον τουρισμό που καθιστούν ασαφές το πόσοι όντως έχουν εμβολιαστεί. 

 

Δεν είναι αισιόδοξα τα πράγματα κ φοβάμαι μην έχουμε μεγάλες ανατροπές. Ελπίζω ο εμβολιασμός των νέων να ανακόψει κάπως την κυκλοφορία. Κατά τ αλλά όμως τα νοσοκομεία θα μείνουν για καιρό κορεσμένα με ο,τι συνεπάγεται αυτό στη γενικότερη υγεία μας. 

Η Μύκονος εινα στον πάτο των εμβολιασμών στην Ελλάδα εντωμεταξύ, τελευταία θέση. βέβαια ε ει πάνω από 10000 κατοίκους άρα δν έχει μαζικό εμβολιασμό. μου έχει κάνει εντύπωση όμως. λόγω τουρισμού θα έπρεπε να έχουν μαζική συμμετοχή. 

Τα πραγματα ειναι δυσκολα.γι αυτο κι έχω πει ότι φοβαμαι οτι θα κολλησουν και τα παιδιά.

Το μόνο ευχαριστο ειναιβοτιβθα εμβολιαστουμε.Επισης φοβαμαι οτι ο εμβολιασμός θα κάνει τους εμβολιασμενους να χαλαρώσουν κ να μην πολυπροσεχουν και αυτούς που φορανε τη μασκα βραχιόλι να την πετάξουν εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες έχετε παιδάκια νηπιαγωγείο πρέπει να κάνουν κ αυτά σελφ τεστ? Τι γνωρίζετε? Η δασκάλα είπε όχι αλλά στο ίντερνετ είχα καταλάβει ότι πρέπει όλοι οι μαθητές.. Βέβαια με συμφέρει το να μην χρειάζεται..

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mama16 said:

Κορίτσια όσες έχετε παιδάκια νηπιαγωγείο πρέπει να κάνουν κ αυτά σελφ τεστ? Τι γνωρίζετε? Η δασκάλα είπε όχι αλλά στο ίντερνετ είχα καταλάβει ότι πρέπει όλοι οι μαθητές.. Βέβαια με συμφέρει το να μην χρειάζεται..

Είπε όχι η δασκάλα? Απ'όσο ξέρω θα πρέπει να κάνουν. Ο ανιψιός μου που πηγαίνει προνήπιο θα κάνει πάντως. Υποχρεωτικά. Τους έστειλαν και οδηγίες από το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , mama16 είπε:

Κορίτσια όσες έχετε παιδάκια νηπιαγωγείο πρέπει να κάνουν κ αυτά σελφ τεστ? Τι γνωρίζετε? Η δασκάλα είπε όχι αλλά στο ίντερνετ είχα καταλάβει ότι πρέπει όλοι οι μαθητές.. Βέβαια με συμφέρει το να μην χρειάζεται..

Φυσικα κ χρειάζεται.Μας εστειλαν κ την εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Yovanna είπε:

Είπε όχι η δασκάλα? Απ'όσο ξέρω θα πρέπει να κάνουν. Ο ανιψιός μου που πηγαίνει προνήπιο θα κάνει πάντως. Υποχρεωτικά. Τους έστειλαν και οδηγίες από το σχολείο.

Ναι έτσι είπε η δασκάλα κ μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν έχω δει κάτι τέτοιο πουθενά, αφού οι παιδικοί σταθμοί για αυτό το λόγο λογικά δεν ανοίγουν!

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Φυσικα κ χρειάζεται.Μας εστειλαν κ την εγκύκλιο.

Τι να πω... Τι να κάνω τώρα? Το κάνω όπως κ να έχει ή αφού είπε όχι πηγαίνω έτσι σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , mama16 είπε:

Ναι έτσι είπε η δασκάλα κ μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν έχω δει κάτι τέτοιο πουθενά, αφού οι παιδικοί σταθμοί για αυτό το λόγο λογικά δεν ανοίγουν!

Τι να πω... Τι να κάνω τώρα? Το κάνω όπως κ να έχει ή αφού είπε όχι πηγαίνω έτσι σχολείο?

H υποχρεωτική εκπαίδευση ανοίγει με τεστ. Πηγαίνεις στο φαρμακείο και παίρνεις δωρεάν με το ΑΜΚΑ του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

H υποχρεωτική εκπαίδευση ανοίγει με τεστ. Πηγαίνεις στο φαρμακείο και παίρνεις δωρεάν με το ΑΜΚΑ του παιδιού.

Ναι το είχα πάρει απ' τις προηγούμενες μέρες το τεστ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Η Ουρουγαουη νομίζω. Επίσης στις Σεϋχέλλες με ένα αξιοπρεπές ποσοστό εμβολιασμό όμως με λιγότερο αποτελεσματικό εμβόλιο (όχι αυτά που έχουμε εδώ) είναι σε χάλια κατάσταση, για πολλούς λόγους πχ αδήλωτοι μαύροι εργαζόμενοι στον τουρισμό που καθιστούν ασαφές το πόσοι όντως έχουν εμβολιαστεί. 

 

Δεν είναι αισιόδοξα τα πράγματα κ φοβάμαι μην έχουμε μεγάλες ανατροπές. Ελπίζω ο εμβολιασμός των νέων να ανακόψει κάπως την κυκλοφορία. Κατά τ αλλά όμως τα νοσοκομεία θα μείνουν για καιρό κορεσμένα με ο,τι συνεπάγεται αυτό στη γενικότερη υγεία μας. 

Η Μύκονος εινα στον πάτο των εμβολιασμών στην Ελλάδα εντωμεταξύ, τελευταία θέση. βέβαια ε ει πάνω από 10000 κατοίκους άρα δν έχει μαζικό εμβολιασμό. μου έχει κάνει εντύπωση όμως. λόγω τουρισμού θα έπρεπε να έχουν μαζική συμμετοχή. 

 

Μέχρι να έχουμε σημαντική ανοσία από εμβόλια θα έχει πάει Αύγουστος τουλάχιστον. Εννοώ ένα 40-50%, όχι όντως ανοσία αγέλης. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούσα να πάω με ραντεβού στο συνοικιακό βιβλιοπωλείο ή για ατομική προπόνηση στο κολυμβητήριο ή τα παιδιά στο σχολείο και το ωδείο πριν 2 μήνες, αλλά τώρα ανοίγουν σινεμά, συναυλιακοί χώροι και δεν ξέρω τι άλλο. Δεν έχει επί της ουσίας αλλάξει απολύτως τίποτα στην συλλογική ανοσία και το ρίσκο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Μέχρι να έχουμε σημαντική ανοσία από εμβόλια θα έχει πάει Αύγουστος τουλάχιστον. Εννοώ ένα 40-50%, όχι όντως ανοσία αγέλης. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούσα να πάω με ραντεβού στο συνοικιακό βιβλιοπωλείο ή για ατομική προπόνηση στο κολυμβητήριο ή τα παιδιά στο σχολείο και το ωδείο πριν 2 μήνες, αλλά τώρα ανοίγουν σινεμά, συναυλιακοί χώροι και δεν ξέρω τι άλλο. Δεν έχει επί της ουσίας αλλάξει απολύτως τίποτα στην συλλογική ανοσία και το ρίσκο. 

Πως δεν έχει αλλάξει.... Έρχεται το καλοκαίρι κ περιμένουμε τουρίστες!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Ναι έτσι είπε η δασκάλα κ μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν έχω δει κάτι τέτοιο πουθενά, αφού οι παιδικοί σταθμοί για αυτό το λόγο λογικά δεν ανοίγουν!

Τι να πω... Τι να κάνω τώρα? Το κάνω όπως κ να έχει ή αφού είπε όχι πηγαίνω έτσι σχολείο?

Δεν αποφασίζει αυτη.Αμα την πιασουν την έκατσε.Να πας στο φαρμακείο να παρεις.Εγω θα το έκανα και για την ασφάλεια μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...