Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , diane2020 είπε:

Καλημέρα Χρόνια πολλά!ερώτηση sos:Υπάρχει περίπτωση τον Αύγουστο όποιος δεν έχει κάνει το εμβόλιο να μην μπορεί να ταξιδέψει με καράβι? Ξέρετε? 

 

Εντός Ελλάδος δε νομίζω ότι θα θέσουν τέτοιο περιορισμό, άντε καμία προσκόμιση self-test. Αν μιλάμε για ταξίδι σε άλλη χώρα (πχ Ιταλία) πιθανόν να είναι ευκολότερο αν είσαι εμβολιασμένος και να μη χρειάζεται καραντίνα στο μέρος προορισμού. Προσωπικές εκτιμήσεις αυτά, τίποτα δεν έχει ανακοινωθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 33 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Τους βαρέθηκα. Άσκοπα sms τα συνεχίζουμε παιδικοί κλειστοί αλλά όλα τα παιδάκια έξω στις παιδικές μιας και είναι ανοιχτές. 15 που θα έρθει ο τουρίστας (που σιγά μην έρθει) άντε και εσύ πολίτη πήγαινε μια βόλτα από νομό σε νομό. Δε δε. Και είδα τώρα ότι με τις μεταλλάξεις δεν θα έχουμε προστασία με τα εμβόλια όσοι και αν κάνουμε οπότε να δούμε τι έχει να γίνει ξανά από Σεπτέμβρη. Ξαφνικά νιώθω εγκλωβισμένη. Πίστευα θα τελειώναμε μέχρι να μπει το 22. 

Πείτε μου ρε κορίτσια. Βάλαμε κάτω επιχειρηματικό πλάνο να ανοίξω μια επιχείρηση συγκεκριμένα παιδικό βιβλιοπωλείο. Έχω βρει και δύο καταστήματα που με βολεύουν με τοποθεσία και ενοίκιο. Βρήκα και για eshop κτλ. Θα το αφήνατε για αργότερα έτσι όπως είναι τα πράγματα; Ενώ είχαμε πάρει την απόφαση δε ξέρω κάπου φρενάρουμε ωστόσο χωρίς να έχουμε συγκεκριμένο άλλο λόγο πέραν του ιού. Αν θέλω τα καταστήματα αυτά πρέπει να βιαστώ για να είμαστε έτοιμοι τον Αύγουστο αλλιώς πιστεύω θα νοικιαστούν είναι σε καλά σημεία. Τι θα κάνατε; Όπως έγραψα και πιο πάνω νιώθω έναν εγκλωβισμό κάτι να με σταματάει. Φφφφφφ. 

 

Όχι, δεν θα σταματούσα. Θα το έκανα, δίνοντας ιδιαίτερο βάρος στο e-shop. Ο κόσμος έμαθε πλέον να ψωνίζει ονλάιν και το σάιτ είναι εξίσου σημαντικό με τη φυσική βιτρίνα. 

 

Τι φανταστική ιδέα για επιχείρηση, πραγματικά. Σου εύχομαι να πάνε όλα όπως τα θέλεις κι ακόμα καλύτερα. 

 

Για τους κλειστούς παιδικούς έχω διάφορα να πω, κανένα εκ των οποίων δεν είναι κατάλληλο για δημόσιο βήμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Τους βαρέθηκα. Άσκοπα sms τα συνεχίζουμε παιδικοί κλειστοί αλλά όλα τα παιδάκια έξω στις παιδικές μιας και είναι ανοιχτές. 15 που θα έρθει ο τουρίστας (που σιγά μην έρθει) άντε και εσύ πολίτη πήγαινε μια βόλτα από νομό σε νομό. Δε δε. Και είδα τώρα ότι με τις μεταλλάξεις δεν θα έχουμε προστασία με τα εμβόλια όσοι και αν κάνουμε οπότε να δούμε τι έχει να γίνει ξανά από Σεπτέμβρη. Ξαφνικά νιώθω εγκλωβισμένη. Πίστευα θα τελειώναμε μέχρι να μπει το 22. 

Πείτε μου ρε κορίτσια. Βάλαμε κάτω επιχειρηματικό πλάνο να ανοίξω μια επιχείρηση συγκεκριμένα παιδικό βιβλιοπωλείο. Έχω βρει και δύο καταστήματα που με βολεύουν με τοποθεσία και ενοίκιο. Βρήκα και για eshop κτλ. Θα το αφήνατε για αργότερα έτσι όπως είναι τα πράγματα; Ενώ είχαμε πάρει την απόφαση δε ξέρω κάπου φρενάρουμε ωστόσο χωρίς να έχουμε συγκεκριμένο άλλο λόγο πέραν του ιού. Αν θέλω τα καταστήματα αυτά πρέπει να βιαστώ για να είμαστε έτοιμοι τον Αύγουστο αλλιώς πιστεύω θα νοικιαστούν είναι σε καλά σημεία. Τι θα κάνατε; Όπως έγραψα και πιο πάνω νιώθω έναν εγκλωβισμό κάτι να με σταματάει. Φφφφφφ. 

 

Tα βιβλιοπωλεία πιστεύω ότι δεν έχουν πάθει ζημειά, τουλάχιστον ούτε να κλείνει κανένα βλέπω και μια φίλη με χαρτοβιβλιοπωλείο συνοικιακό, μου λέει ότι είχε σταθερά κίνηση με τηλεφωνικές παραγγελίες, και ενώ σκεφτόταν να κάνει eshop ούτε αυτό δεν χρειάστηκε τελικά. Οπότε προσωπικά θα το προχωρούσα, και θα οργάνωνα και eshop.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Πείτε μου ρε κορίτσια. Βάλαμε κάτω επιχειρηματικό πλάνο να ανοίξω μια επιχείρηση συγκεκριμένα παιδικό βιβλιοπωλείο. Έχω βρει και δύο καταστήματα που με βολεύουν με τοποθεσία και ενοίκιο. Βρήκα και για eshop κτλ. Θα το αφήνατε για αργότερα έτσι όπως είναι τα πράγματα; Ενώ είχαμε πάρει την απόφαση δε ξέρω κάπου φρενάρουμε ωστόσο χωρίς να έχουμε συγκεκριμένο άλλο λόγο πέραν του ιού. Αν θέλω τα καταστήματα αυτά πρέπει να βιαστώ για να είμαστε έτοιμοι τον Αύγουστο αλλιώς πιστεύω θα νοικιαστούν είναι σε καλά σημεία. Τι θα κάνατε; Όπως έγραψα και πιο πάνω νιώθω έναν εγκλωβισμό κάτι να με σταματάει. Φφφφφφ.

Αχ, παιδικό βιβλιοπωλείο! Αν τα έχεις βρει όπως τα θες, πράγμα σπάνιο (κοιτούσε παλιότερα ο άντρας μου για να ανοίξει βιβλιοπωλείο), και εφόσον το είχατε πάρει απόφαση, προχώρα το! Τα πράγματα σταδιακά θα αρχίσουν να φτιάχνουν. Τέλεια ιδέα και το e-shop! Μην το αφήσεις πίσω και μετά το μετανιώσεις!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , diane2020 είπε:

Καλημέρα Χρόνια πολλά!ερώτηση sos:Υπάρχει περίπτωση τον Αύγουστο όποιος δεν έχει κάνει το εμβόλιο να μην μπορεί να ταξιδέψει με καράβι? Ξέρετε? 

Είχαν ακουστεί κάτι φήμες, αλλά μόνο φήμες μέχρι στιγμής. Πάντως εγώ έκλεισα σε μέρος που πάμε οδικώς ;)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Είχαν ακουστεί κάτι φήμες, αλλά μόνο φήμες μέχρι στιγμής. Πάντως εγώ έκλεισα σε μέρος που πάμε οδικώς ;)

 

Ναι αλλά εγώ βαφτιζω σε νησί. Κι αν πιυν τελευταία ώρα τέτοιο πραγμα ? Αντε μέχρι να κάνεις την αίτηση μέχρι να το κάνεις... Έχει γουστο να χω κάποιο θέμα? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , diane2020 είπε:

Ναι αλλά εγώ βαφτιζω σε νησί. Κι αν πιυν τελευταία ώρα τέτοιο πραγμα ? Αντε μέχρι να κάνεις την αίτηση μέχρι να το κάνεις... Έχει γουστο να χω κάποιο θέμα? 

 

Ωχ. Δεν προλαβαίνεις να εμβολιαστείς;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

πρίν από 17 λεπτά , vtgian είπε:

 

Εντός Ελλάδος δε νομίζω ότι θα θέσουν τέτοιο περιορισμό, άντε καμία προσκόμιση self-test. Αν μιλάμε για ταξίδι σε άλλη χώρα (πχ Ιταλία) πιθανόν να είναι ευκολότερο αν είσαι εμβολιασμένος και να μη χρειάζεται καραντίνα στο μέρος προορισμού. Προσωπικές εκτιμήσεις αυτά, τίποτα δεν έχει ανακοινωθεί.

Μακαρι! Κι εγώ έτσι νομίζω... 

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Ωχ. Δεν προλαβαίνεις να εμβολιαστείς;

Υπάρχει κ η λυση να παω κολυμπωντας:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο έχω καταλάβει το πράσινο πιστοποιητικό της ΕΕ είναι κ γθα διαπεριφερειακές μετακινήσεις άρα εντός κράτους αλλά με αρνητικό τεστ σε ανεμβολιαστους. ο άντρας μου θεωρεί ότι θα ισχύσει κ εδώ, εγω το θεωρώ ακραίο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Απ όσο έχω καταλάβει το πράσινο πιστοποιητικό της ΕΕ είναι κ γθα διαπεριφερειακές μετακινήσεις άρα εντός κράτους αλλά με αρνητικό τεστ σε ανεμβολιαστους. ο άντρας μου θεωρεί ότι θα ισχύσει κ εδώ, εγω το θεωρώ ακραίο. 

Aπό την άλλη, διαφημίζουμε παντού τα covid free νησιά μας. Αν σε αυτά τα νησιά πηγαίνεις χωρίς εμβόλιο, τι νόημα έχει ο εμβολιασμός των ντόπιων και η διαφήμιση; Όποιος πάει εκεί σαν τουρίστας, λογικά περιμένει να βρει εμβολιασμένους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδί νησιωτών βαφτίζεις; Γθατι ξέρεις, οι νησιώτες θεωρούν ότι όσοι έρχονται από Αθήνα κ δεν είναι μόνιμοι κάτοικοι του νησιού είναι σατανικοί τύποι που θέλουν να μολύνουν τον αγνό παράδεισό τους. Εξαιρούνται οι μόνιμοι κάτοικοι του νησιού κ οι συγγενείς α βαθμού που δεν κινδυνεύουν να μεταδώσουν ιό στους νησιώτες γιατί προφανώς έχουν ανώτερο γονίδιο. πρόσεξε, θα σε κοιτάνε με μισό μάτι! 

πρίν από 1 λεπτό , ΑΡΓΚ είπε:

Aπό την άλλη, διαφημίζουμε παντού τα covid free νησιά μας. Αν σε αυτά τα νησιά πηγαίνεις χωρίς εμβόλιο, τι νόημα έχει ο εμβολιασμός των ντόπιων και η διαφήμιση; Όποιος πάει εκεί σαν τουρίστας, λογικά περιμένει να βρει εμβολιασμένους;

Μα αφού δεν είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός στα νησιά. covid free κ αηδίες... αν εμβολιαστούν οι μισοί, είναι covid free? 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, diane2020 said:

Καλημέρα Χρόνια πολλά!ερώτηση sos:Υπάρχει περίπτωση τον Αύγουστο όποιος δεν έχει κάνει το εμβόλιο να μην μπορεί να ταξιδέψει με καράβι? Ξέρετε? 

Δεν παίζει κάτι τέτοιο αν είναι ποτέ δυνατόν 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Παιδί νησιωτών βαφτίζεις; Γθατι ξέρεις, οι νησιώτες θεωρούν ότι όσοι έρχονται από Αθήνα κ δεν είναι μόνιμοι κάτοικοι του νησιού είναι σατανικοί τύποι που θέλουν να μολύνουν τον αγνό παράδεισό τους. Εξαιρούνται οι μόνιμοι κάτοικοι του νησιού κ οι συγγενείς α βαθμού που δεν κινδυνεύουν να μεταδώσουν ιό στους νησιώτες γιατί προφανώς έχουν ανώτερο γονίδιο. πρόσεξε, θα σε κοιτάνε με μισό μάτι! 

Χαχαχα ναι ε? 

Τι να σου πω , δεν έχω αισθανθεί κάτι τέτοιο από τους μελλοντικούς συγγενείς μου! 

 

 

Σατανικοι τυποι ε? Όταν μπουν  όμως οι Αθηναίοι να τους ακουμπήσουν τα ωραία ευρα θα αλλάξουν γνώμη. :P Με τον τουρισμό εννοώ... Που να ρθουν και ξένοι ε? Θα τους διώχνουν???? Δε νομίζω! Οσους έχω εκεί και ξέρω δουλευουν μόνο με τον τουρισμό! Φέτος ελεεινός χειμώνας χειρότερος απο ποτε για όλους! Τρία γνωστά μας ξενοδοχεία δε δουλεψε κανεις.... 

 

 

Πάντως αν με αναγκάσουν κι εμένα, αναγκαστικά θα το κάνω, δυστυχώς. Αν έχει να κάνει με δουλειά η με ταξιδια γιατί γενικώς ταξιδευω και ήδη τρία χρόνια έχω αναβάλλει. 

 

Ασε που κι εκει στο νησί έχουν λέει κρουσματα. 

 

Τι να σου πω δεν ασχολουμαι. Εμένα με νοιάζει να πηγαίνω όπου θέλω χωρίς να με έχουν αναγκάσει να κάνω κάτι που δε θέλω. Σελφ τεστ ευχαρίστως να κάνω.

 

Να πω το άλλο : στα νησιά που πηγαίνω συνήθως μαζευόμαστε οι Αθηναίοι έχουμε εξοχικά σπίτια εκεί. Όποτε λες να γίνουν κλίκες? Καλο κι'αυτό!! 

 

Αλλά ποιοος θα μου πει κ θα με κοιτάει με μισό μάτι που παω σπιτι μου???? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Παιδί νησιωτών βαφτίζεις; Γθατι ξέρεις, οι νησιώτες θεωρούν ότι όσοι έρχονται από Αθήνα κ δεν είναι μόνιμοι κάτοικοι του νησιού είναι σατανικοί τύποι που θέλουν να μολύνουν τον αγνό παράδεισό τους. Εξαιρούνται οι μόνιμοι κάτοικοι του νησιού κ οι συγγενείς α βαθμού που δεν κινδυνεύουν να μεταδώσουν ιό στους νησιώτες γιατί προφανώς έχουν ανώτερο γονίδιο. πρόσεξε, θα σε κοιτάνε με μισό μάτι! 

Μα αφού δεν είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός στα νησιά. covid free κ αηδίες... αν εμβολιαστούν οι μισοί, είναι covid free? 

Νομίζω ότι σε μικρά νησιά, όντως έχουν αγγίξει το 100%

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν παίζει κάτι τέτοιο αν είναι ποτέ δυνατόν 

Απ'το στόμα σου! Γιατί μια θεια με τσιτωσε πρωινιατικα μόλις τόλμησα να της πω ότι δεν εμβολιαστηκα κ δεν εκανα καν την αίτηση. Πω πω δεν τους αντεχω ε

Έχει αλλάξει ο κόσμος! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , diane2020 είπε:

Απ'το στόμα σου! Γιατί μια θεια με τσιτωσε πρωινιατικα μόλις τόλμησα να της πω ότι δεν εμβολιαστηκα κ δεν εκανα καν την αίτηση. Πω πω δεν τους αντεχω ε

Έχει αλλάξει ο κόσμος! 

 

Εντάξει, θα πρέπει μάλλον να το συνηθίσεις. Οι περισσότεροι νομίζω κάπως τους κοιτάμε ειδικά τους νεότερους που δεν εμβολιάζοντα αυτή τη στιγμή ;) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Νομίζω ότι σε μικρά νησιά, όντως έχουν αγγίξει το 100%

νομίζω  εννοούν 100% όσων επιθυμούν. σκεψου κ λογικά: είναι δυνατόν σε ένα μέρος να θέλουν όλοι να εμβολιαστούν; εδώ στις πόλεις νέοι άνθρωποι μορφωμένοι κ το σκέφτονται, θα πάνε όλοι στα μικρά μερη; επίσης στα νησιά δουλεύουν για σαιζόν πολλοί που δεν ειναο μόνιμοι κάτοικοι αλλά έχουν καταγωγή. οι επιχειρήσεις γενικα το ζητάνε να έχουν εμβολιαστεί αλλά κ πάλι δεν ξέρω αν θα είναι όλοι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Εντάξει, θα πρέπει μάλλον να το συνηθίσεις. Οι περισσότεροι νομίζω κάπως τους κοιτάμε ειδικά τους νεότερους που δεν εμβολιάζοντα αυτή τη στιγμή ;) 

Τι να συνηθίσω, μιλάμε για χαμό όχι αστεία. 

Μου φαίνεται θα αρχίσω να λέω ψέμματα. 

Μα να τσακωνομαι? Ξέρεις πως έκανε? Δε φαντάζεσαι! Έκλεισα αρων αρων το τηλ γτ δεν την άντεχα να την ακουω! 

 

 

Πάντως θυμάμαι περσυ στη παραλια μου την είπε μια επειδή ακουμπουσε η μικρή μου τα κουβαδακια του γιου της. 

Διχρονα. 

Αλήθεια πως θα το αντιμετωπίζετε εσείς αυτό? 

Είναι κάποια απο εσας τόσο υπερβολική να μη θέλετε να αγγίζουν τα παιχνίδια? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , diane2020 είπε:

Σατανικοι τυποι ε? Όταν μπουν  όμως οι Αθηναίοι να τους ακουμπήσουν τα ωραία ευρα θα αλλάξουν γνώμη. 

όχι. κ πέρσι φαγώθηκαν ότι τελικά ήθελαν τουρισμό αλλά με τεστ, όχι όπως ήρθαν κλπ. ειναο αλλοπρόσαλλοι φυσικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι. κ πέρσι φαγώθηκαν ότι τελικά ήθελαν τουρισμό αλλά με τεστ, όχι όπως ήρθαν κλπ. ειναο αλλοπρόσαλλοι φυσικά. 

Εμένα μου λες? Έχω γονείς και άντρα νησιώτες. Εγώ αρνουμαι να είμαι από κει. Δυο νησια είναι διαφορετικά. Πάω μόνο για διακοπές :P

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Αχ, παιδικό βιβλιοπωλείο! Αν τα έχεις βρει όπως τα θες, πράγμα σπάνιο (κοιτούσε παλιότερα ο άντρας μου για να ανοίξει βιβλιοπωλείο), και εφόσον το είχατε πάρει απόφαση, προχώρα το! Τα πράγματα σταδιακά θα αρχίσουν να φτιάχνουν. Τέλεια ιδέα και το e-shop! Μην το αφήσεις πίσω και μετά το μετανιώσεις!

Τι σας άλλαξε γνώμη; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , love kids είπε:

Μόλις άκουσα ότι 44χρονη πέθανε κάποιες ώρες μετά τον εμβολιασμό της με ΑΖ.

Ειναι απο αυτα που θα ηθελα να μην εχω διαβασει.. εμβολιαστηκα την ιδια μερα με αυτη!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Tα βιβλιοπωλεία πιστεύω ότι δεν έχουν πάθει ζημειά, τουλάχιστον ούτε να κλείνει κανένα βλέπω και μια φίλη με χαρτοβιβλιοπωλείο συνοικιακό, μου λέει ότι είχε σταθερά κίνηση με τηλεφωνικές παραγγελίες, και ενώ σκεφτόταν να κάνει eshop ούτε αυτό δεν χρειάστηκε τελικά. Οπότε προσωπικά θα το προχωρούσα, και θα οργάνωνα και eshop.

Ναι αυτό βλέπουμε και εμείς και λέμε να κάνουμε την κίνηση. Με eshop κανονικά με σοσιαλ ινσταγκραμ κλπ θα πάρουμε άτομο να ασχολείται με αυτά αποκλειστικά. 

4 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Όχι, δεν θα σταματούσα. Θα το έκανα, δίνοντας ιδιαίτερο βάρος στο e-shop. Ο κόσμος έμαθε πλέον να ψωνίζει ονλάιν και το σάιτ είναι εξίσου σημαντικό με τη φυσική βιτρίνα. 

 

Τι φανταστική ιδέα για επιχείρηση, πραγματικά. Σου εύχομαι να πάνε όλα όπως τα θέλεις κι ακόμα καλύτερα. 

 

Για τους κλειστούς παιδικούς έχω διάφορα να πω, κανένα εκ των οποίων δεν είναι κατάλληλο για δημόσιο βήμα.

 

 

Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να πάει καλά! Είμαστε άσχετοι με το εμπόριο αλλά έχουμε φίλους χρόνια στη δουλειά που ήδη μας έχουν πει αρκετά! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...