Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

10 minutes ago, vtgian said:

Αττική δεν έπαιζε να μη βρεις ραντεβού κοντινό με Pfizer ή Moderna, με το που άνοιγαν οι ομάδες 75 και πάνω. Η πεθερά μου (77) έχει ήδη ολοκληρώσει εμβολιασμό από μέσα Απρίλη (ο πεθερός μου πολύ νωρίτερα) και μάλιστα μπορούσε και ακόμα πιο νωρίς αν αλλάζαμε εμβολιαστικό κέντρο, αλλά δεν ήθελε. Οι γονείς μου (66 + 67), εκτός Θεσσαλονίκης, επίσης ολοκληρώνουν με Pfizer μέσα Μαϊου. Γενικότερα επαρχία, δεν ξέρω τι παίζει. Ίσως επειδή εκεί δεν είναι το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού να έστειλαν AZ με τη λογική οτι και να μην εμβολιαστούν και πολλοί, δε θα έχει μεγάλη επίπτωση. Ηλίθιος συλλογισμός αλλά για όλα είναι ικανοί.

Δεν είναι κανείς από τους δύο πάνω από 75. @Έσπερος οι γονείς μου είναι στις ηλικίες 65-70 και 70-75 και κλεισαν αμέσως ραντεβού με το που τους ήρθε ειδοποίηση. Κλεισαν για az γιατί αυτό τους έβγαζε το σύστημα. Μετά τρομαξαν με το az και τα αλλάξαμε και το νωρίτερο που τους έβγαζε Pfizer/moderna ήταν μέσα και τέλη Ιουνίου αντιστοίχως. Δεν έχουμε προσπαθήσει να τα αλλάξουμε ξανά έκτοτε ωστόσο.

Σχετικά με τα ποσοστά εμβολιασμων σε Ελλάδα και Δανία, δεν έχω κοιτάξει break down ανά ηλικία αλλά σύμφωνα με σημερινά στοιχεία του reuters είναι για όλες τις ηλικίες 20% και 23% αντιστοίχως. Για μια δόση τουλάχιστον 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αττική; γιατί και το αφεντικό μου που είναι στο γκρουπ 65-69 το πρώτο διαθέσιμο (pfizer) το βρήκε άμεσα (και μάλιστα δε μπήκε αμέσως) και ήδη εμβολιαστηκε με τη πρώτη δόση πριν 2 εβδομάδες. Στο εμβολιαστικο στο ξιφασκίας αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maripoz είπε:

Δεν είναι κανείς από τους δύο πάνω από 75. @Έσπερος οι γονείς μου είναι στις ηλικίες 65-70 και 70-75 και κλεισαν αμέσως ραντεβού με το που τους ήρθε ειδοποίηση. Κλεισαν για az γιατί αυτό τους έβγαζε το σύστημα. Μετά τρομαξαν με το az και τα αλλάξαμε και το νωρίτερο που τους έβγαζε Pfizer/moderna ήταν μέσα και τέλη Ιουνίου αντιστοίχως. Δεν έχουμε προσπαθήσει να τα αλλάξουμε ξανά έκτοτε ωστόσο.

Σχετικά με τα ποσοστά εμβολιασμων σε Ελλάδα και Δανία, δεν έχω κοιτάξει break down ανά ηλικία αλλά σύμφωνα με σημερινά στοιχεία του reuters είναι για όλες τις ηλικίες 20% και 23% αντιστοίχως. Για μια δόση τουλάχιστον 

Einai k h periodos pou to kleinoun . K emena h mama mou eixe brei meta apo ena mina tin proti mera pou anoikse h omada tis k mia theia mou mia ebdomada meta brike rantebou meta apo 20 meres.... 

 

 

K simera ematha dyo peristatika pliros emboliasmena pou kollisan o enas elafra o allos einai entatikh.  Telika h anosia argei akoma k me embolio pali se karantina tha eimaste mexri na emboliastei olos o kosmos. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , ninaki80 είπε:

Einai k h periodos pou to kleinoun . K emena h mama mou eixe brei meta apo ena mina tin proti mera pou anoikse h omada tis k mia theia mou mia ebdomada meta brike rantebou meta apo 20 meres.... 

 

 

K simera ematha dyo peristatika pliros emboliasmena pou kollisan o enas elafra o allos einai entatikh.  Telika h anosia argei akoma k me embolio pali se karantina tha eimaste mexri na emboliastei olos o kosmos. 

Στην εντατική?τι ηλικια κ τι κατάσταση υγειας ειχε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , ninaki80 είπε:

Einai k h periodos pou to kleinoun . K emena h mama mou eixe brei meta apo ena mina tin proti mera pou anoikse h omada tis k mia theia mou mia ebdomada meta brike rantebou meta apo 20 meres.... 

 

 

K simera ematha dyo peristatika pliros emboliasmena pou kollisan o enas elafra o allos einai entatikh.  Telika h anosia argei akoma k me embolio pali se karantina tha eimaste mexri na emboliastei olos o kosmos. 

 

Πλήρως εμβολιασμενοι πόσο καιρό πριν; εντύπωση μου κάνει γιατί τα τελευταία δεδομένα δίνουν 100% προστασία σε όλα τα εμβόλια από ανάγκη νοσοκομειακης περίθαλψης και θανάτου (παλαιότερα ήταν μόνο το az σε αυτό το δείκτη, τα άλλα λίγο χαμηλότερα). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@maripoz γθα να μην μπλέξουμε με τα λινκ, δες ecdc vaccine tracker κ βάλε κριτήριο target group, έχει λίστα κρατών κ ηλικιακά γκρουπ ενώ των 60 ανά δεκαετία. Υπάρχουν χώρες με σχεδον καθολικό εμβολιασμό αυτών των ηλικιών. Η Ελλάδα απέχει πολύ, χωρίς να είναι η χειρότερη βέβαια. Και η Γαλλία πχ είναι κάτω του 70%.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Στην εντατική?τι ηλικια κ τι κατάσταση υγειας ειχε?

 

5 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Πλήρως εμβολιασμενοι πόσο καιρό πριν; εντύπωση μου κάνει γιατί τα τελευταία δεδομένα δίνουν 100% προστασία σε όλα τα εμβόλια από ανάγκη νοσοκομειακης περίθαλψης και θανάτου (παλαιότερα ήταν μόνο το az σε αυτό το δείκτη, τα άλλα λίγο χαμηλότερα). 

Ebdominta tria xronon einai k den eixe kati poly sobaro embolio eixe teleiosei peripou 20 meres. Apo oti rotisa tin mama mou prepei k na douleye exei epafi diladi me kosmo. Oso einai megalo pososto anemboliasto k kykloforei o ios den yparxei pragmatiki asfaleia 

Link to comment
Share on other sites

Ξεμπέρδεψα και εγώ μέλη τη πρωτη δόση! Πολύ καλή οργάνωση το ΚΥ Γλυφάδας, μπήκα νωρίτερα απ το προγραμματισμένο. Το προσωπικό ήταν πολύ ευγενικό, με όρεξη για αστεία και καθησυχαστικοι. 

Δύο ώρες μετά, το χέρι έχει αρχίσει να τραβάει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , vtgian είπε:

Ξεμπέρδεψα και εγώ μέλη τη πρωτη δόση! Πολύ καλή οργάνωση το ΚΥ Γλυφάδας, μπήκα νωρίτερα απ το προγραμματισμένο. Το προσωπικό ήταν πολύ ευγενικό, με όρεξη για αστεία και καθησυχαστικοι. 

Δύο ώρες μετά, το χέρι έχει αρχίσει να τραβάει. 

Πέρασες στο πάνθεον των ηρώων κι εσυ:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Yovanna είπε:

Κορίτσια δεν έχω καταλάβει. Θα ανοίξουν και οι παιδικοί σταθμοί τη Δευτέρα κανονικά? Και αν ανοίξουν θα πηγαίνουν και εκεί με self test τα μικρά?

Αυτό σήμερα θα το πουν. Λογικα όμως θα ανοίξουν, αφού ανοίγουν όλες οι δουλειές. για το σελφ τεστ δεν γνωριζω, αν είναι θα το πουν σήμερα κ αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό σήμερα θα το πουν. Λογικα όμως θα ανοίξουν, αφού ανοίγουν όλες οι δουλειές. για το σελφ τεστ δεν γνωριζω, αν είναι θα το πουν σήμερα κ αυτό. 

Πρίν από κάποιο καιρό είχαν πει ότι οι παιδικοί θα ανοίξουν στις 17/5. Μετά κατάλαβα ότι ίσως αργήσουν κι άλλο! Αν ανοίξουν τώρα θα είναι μια πολύ ευχάριστη έκπληξη!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , irin είπε:

Πρίν από κάποιο καιρό είχαν πει ότι οι παιδικοί θα ανοίξουν στις 17/5. Μετά κατάλαβα ότι ίσως αργήσουν κι άλλο! Αν ανοίξουν τώρα θα είναι μια πολύ ευχάριστη έκπληξη!!!

Oxi den anoigoun to eipan 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Το γκουγκλαρω, δεν λέει κάτι! Συνεδριάζουν λέει! Πού μπήκες και το είδες??

το ingr λέει ότι είπε η πελώνη ότι δεν συνεδριάζουν για αυτή τη Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Yovanna είπε:

Λιποθυμάω.. έχουν ανοίξει τα πάντα , αλλά τα παιδιά δεν μπορούν να πάνε στον παιδικό??? Με ποιά λογική?? Λόγω της απουσίας αυτής προφανώς..

Ti na po einai periergo ontos 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, το ότι δεν λενε ακόμα ότι θα καταργηθεί το sms στις 15, ποια λογική έχει; 

 

η δικαιολογία τώρα είναι ότι στους παιδικούς δεν γίνεται σελφ τεστ κ δεν φοράνε μάσκα. Που δεν είναι παράλογο, αλλά αυτό δεν αποτελούσε πρόβλημα ούτε όταν άνοιξαν το φθινόπωρο ούτε όταν άνοιξαν το γενάρη, αλλά αποτελεί τψρα που θα μπορούσαν να πουν ότι τα παιδθα θα μένουν έξω όσο το δυνατόν περισσότερο..... 

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράλογο να μην ανοιξουν όταν πολλες χωρες δεν τους εκλεισαν ποτε.Τα τοσο μικρα εχουν πει οτι δεν μεταδίδουν.

Μπηκα τωρα και λεει οτι δεν θα συζητηθεί τωρα κ οτι ειναι πολυ μικρα για τεστ.Οποτε ας δούμε.

Τα παιδια ποιος θα τα κρατάει αν οι γονεις δουλεύουν?

Ελπίζω να ανοιξουν κ τρέφω μια μεγαλύτερη ελπίδα για εμας όπου η τάξεις είναι μηξη.Ετσι κι αλλιώς και εμείς με μασκα πηγαίνουμε από το σεπτεμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Τους βαρέθηκα. Άσκοπα sms τα συνεχίζουμε παιδικοί κλειστοί αλλά όλα τα παιδάκια έξω στις παιδικές μιας και είναι ανοιχτές. 15 που θα έρθει ο τουρίστας (που σιγά μην έρθει) άντε και εσύ πολίτη πήγαινε μια βόλτα από νομό σε νομό. Δε δε. Και είδα τώρα ότι με τις μεταλλάξεις δεν θα έχουμε προστασία με τα εμβόλια όσοι και αν κάνουμε οπότε να δούμε τι έχει να γίνει ξανά από Σεπτέμβρη. Ξαφνικά νιώθω εγκλωβισμένη. Πίστευα θα τελειώναμε μέχρι να μπει το 22. 

Πείτε μου ρε κορίτσια. Βάλαμε κάτω επιχειρηματικό πλάνο να ανοίξω μια επιχείρηση συγκεκριμένα παιδικό βιβλιοπωλείο. Έχω βρει και δύο καταστήματα που με βολεύουν με τοποθεσία και ενοίκιο. Βρήκα και για eshop κτλ. Θα το αφήνατε για αργότερα έτσι όπως είναι τα πράγματα; Ενώ είχαμε πάρει την απόφαση δε ξέρω κάπου φρενάρουμε ωστόσο χωρίς να έχουμε συγκεκριμένο άλλο λόγο πέραν του ιού. Αν θέλω τα καταστήματα αυτά πρέπει να βιαστώ για να είμαστε έτοιμοι τον Αύγουστο αλλιώς πιστεύω θα νοικιαστούν είναι σε καλά σημεία. Τι θα κάνατε; Όπως έγραψα και πιο πάνω νιώθω έναν εγκλωβισμό κάτι να με σταματάει. Φφφφφφ. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, diane2020 said:

Καλημέρα Χρόνια πολλά!ερώτηση sos:Υπάρχει περίπτωση τον Αύγουστο όποιος δεν έχει κάνει το εμβόλιο να μην μπορεί να ταξιδέψει με καράβι? Ξέρετε? 

Χρόνια πολλά!

Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Γενικά μου φαίνεται τραβηγμένο. Δεν νομίζω να υποχρεώσουν ποτέ καμία ομάδα, τουλάχιστον τυπικά (γιατί άτυπα σε πολλούς εργασιακούς χώρους είναι υποχρεωτικό) να κάνει το εμβόλιο.Το πολύ πολύ για ταξιδιώτες εσωτερικού να ζητούν αρνητικό σελφ τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...