Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εγώ βλέπω πως στον γιο μου λείπει πάρα πολύ η επικοινωνία με άλλα παιδιά, είναι ένα παιδί που μεγαλώνει σε διαμέρισμα, μοναχοπαίδι με μία μαμά στο σπίτι που δουλεύει οπότε καταλαβαίνετε σε τι κατάσταση είναι.  Είναι ένα παιδί καραντίνας, όμως βλέπω πως όλο αυτό του έχει κάνει πολυ μεγάλη ζημιά, μπορεί να βγούμε να περπατήσουμε και να πιάσει συζήτηση με όποιον του μιλήσει γιατί έχει ανάγκη από την επικοινωνία. Όσο και αν παίζουμε μαζί όσο και να κατέβουμε να παίξει στην πλατεία δεν συμψηφίζεται με την ζωή που είχε πριν, ήταν ένα παιδί υπερδραστήριο και ξαφνικά όλα άλλαξαν. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kotsifikos είπε:

Πλέον όλος ο κόσμος έχει κουραστεί, δυστυχώς. Εγώ βλέπω το παιδί μου πως έχει αλλάξει έτσι από όλο αυτό και στεναχωριέμαι πάρα πολύ, δεν ξέρω τι να κάνω πια. 

Αλήθεια εσείς δεν έχετε δει αλλαγή στα παιδιά σας? 

 

ναι, αλλά είναι και πάντα σε συνδυασμό με τον χαρακτήρα τους.

πχ του μεγάλου του άρεσε από παλιά το fortnite (διαδικτυακό),  τώρα είναι πλέον ξετρελαμένος, ευτυχώς που του έχουμε όριο στις 2 ώρες και μόνο παρασκευή - σαββατο - κυριακή. το μόνο θετικό είναι ότι τουλάχιστον έτσι έχει κάποια επαφή με φίλους του.

ο δε μικρός μου, δεν ήταν και ποτέ των ηλεκτρονικών παιχνιδιών, και ευτυχώς "δεν κόλλησε" ούτε και τώρα στην καραντίνα. ήταν όμως της τηλεόρασης, παιδικές σειρές στην δορυφορική, και τώρα έχει πάθει μεγαλύτερο εθισμό δυστυχώς.....  

Ευτυχώς που πάμε για ποδήλατο και πατίνι (μόνοι μας). Κάτι είναι κ αυτό. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ βλέπω πως στον γιο μου λείπει πάρα πολύ η επικοινωνία με άλλα παιδιά, είναι ένα παιδί που μεγαλώνει σε διαμέρισμα, μοναχοπαίδι με μία μαμά στο σπίτι που δουλεύει οπότε καταλαβαίνετε σε τι κατάσταση είναι.  Είναι ένα παιδί καραντίνας, όμως βλέπω πως όλο αυτό του έχει κάνει πολυ μεγάλη ζημιά, μπορεί να βγούμε να περπατήσουμε και να πιάσει συζήτηση με όποιον του μιλήσει γιατί έχει ανάγκη από την επικοινωνία. Όσο και αν παίζουμε μαζί όσο και να κατέβουμε να παίξει στην πλατεία δεν συμψηφίζεται με την ζωή που είχε πριν, ήταν ένα παιδί υπερδραστήριο και ξαφνικά όλα άλλαξαν. 

 

Σίγουρα αν κάποιος έχει μάθει έτσι του φαίνεται. Εμάς ευτυχώς δεν είχε μάθει, αλλά βλέπω ότι χαίρεται πολύ όταν βλέπει κάποιον γενικα, δεν ξέρω αν τιυ έχει λείψει ή απλώς μεγάλωσε κ γιηεται κοινωνικός.

 

Σχετικά με τα εμβόλια: απ ο,τι καταλαβαίνω στα κέντρα με το ΑΖ βρίσκεις κ αύριο που λέει ο λόγος. Τα pfizer/ moderna είναι πολύ αργότερα. εγω δεν μπήκα στο δίλημμα γιατί δεν έχουν στείλει ΑΖ στο νησί μας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen said:

 

ναι, αλλά είναι και πάντα σε συνδυασμό με τον χαρακτήρα τους.

πχ του μεγάλου του άρεσε από παλιά το fortnite (διαδικτυακό),  τώρα είναι πλέον ξετρελαμένος, ευτυχώς που του έχουμε όριο στις 2 ώρες και μόνο παρασκευή - σαββατο - κυριακή. το μόνο θετικό είναι ότι τουλάχιστον έτσι έχει κάποια επαφή με φίλους του.

ο δε μικρός μου, δεν ήταν και ποτέ των ηλεκτρονικών παιχνιδιών, και ευτυχώς "δεν κόλλησε" ούτε και τώρα στην καραντίνα. ήταν όμως της τηλεόρασης, παιδικές σειρές στην δορυφορική, και τώρα έχει πάθει μεγαλύτερο εθισμό δυστυχώς.....  

Ευτυχώς που πάμε για ποδήλατο και πατίνι (μόνοι μας). Κάτι είναι κ αυτό. 

και εμείς έχουμε κρατήσει σε μία ισορροπία την τηλεόραση (είναι 5 1/2 οπότε μπορώ ακόμα να το ελέγχω εγώ) , παίζει ,όμως δεν του φτάνει, βλέπω πως δεν εκτονώνεται καθόλου, το μόνο θετικό στην ιστορία είναι πως έμαθε να διαβάζει κανονικά βιβλία γιατί όταν βαριέται διαβάζει μόνος του. 

Βγαίνουμε για ποδήλατο και πατίνι έξω όμως ούτε αυτό αρκεί...τέλος πάντων, με έχει πιάσει αγχος τελευταία για τις επιπτώσεις του εγκλεισμού στο παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

τέλος πάντων, με έχει πιάσει αγχος τελευταία για τις επιπτώσεις του εγκλεισμού στο παιδί. 

κ εμένα λίγο αλλά εγω το έχω πάρει τελείως αλλιώς, με ανησυχούν πιο πολύ οι επιπτώσεις των περιοριστικών μέτρων πχ το να βλέπει κόσμο με μάσκες έξω, το να πάει του χρόνου με μάσκα στο σχολείο (για το οποίο πραγματικά εύχομαι να μπορούσα να τον κρατήσω στο σπίτι) κλπ. Γενικα με αγχώνει το σχολείο του χρόνου, έχω την αίσθηση ότι όσο ήταν σπίτι τουλάχιστον τον κρατήσαμε μακριά από αυτό όλο, δεν θέλω να βρεθεί σ αυτήν την πραγματικότητα. χίλιες φορές αν είναι έτσι, να μην πάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

κ εμένα λίγο αλλά εγω το έχω πάρει τελείως αλλιώς, με ανησυχούν πιο πολύ οι επιπτώσεις των περιοριστικών μέτρων πχ το να βλέπει κόσμο με μάσκες έξω, το να πάει του χρόνου με μάσκα στο σχολείο (για το οποίο πραγματικά εύχομαι να μπορούσα να τον κρατήσω στο σπίτι) κλπ. Γενικα με αγχώνει το σχολείο του χρόνου, έχω την αίσθηση ότι όσο ήταν σπίτι τουλάχιστον τον κρατήσαμε μακριά από αυτό όλο, δεν θέλω να βρεθεί σ αυτήν την πραγματικότητα. χίλιες φορές αν είναι έτσι, να μην πάει.

Εμένα δεν με προβληματίζει η μάσκα καθόλου πλέον, αν πρέπει για  να γυρίσει στην ρουτίνα του να είναι με μάσκα ας είναι με μάσκα!!! με αγχώνει η απομόνωση του από τον έξω κόσμο, η απομάκρυνση του από παιδιά, η αποχή από τον αθλητισμό, η έλλειψη ελευθερίας, ότι δηλαδή δεν μπορεί να καλέσει έναν φίλο σπίτι του ή δεν τον καλεί κάποιος φίλος του στο σπίτι , πριν την πανδημία το σπίτι μας ήταν γεμάτο κόσμο συνέχεια και ξαφνικά όλα κόπηκαν. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στους φιλους μου δεν έχω κάτι κραυγαλέο, νομίζω μόνο τους παππούδες βλέπουν οι πιο πολλοί, άντε και κανένα φίλο έξω στο 6. Στους όχι τόσο στενούς που έχω στο Facebook, έχω δει πολλές φορές ότι όταν κάποιος έχει γενέθλια πάνε 2-3 φίλοι στο σπίτι με τούρτα. Ή έχω δει φωτογραφίες από έξοδο που είναι αγκαλιασμενοι χωρίς μάσκες (για τη φωτό υποθέτω, αλλά δεν έχει νόημα). Τα κορυφαία τα έχω δει σε μαμαδοομαδες. Κάθε μέρα ποστ για το πού θα βρουν είδη για πάρτυ ή μπλούζα με το νούμερο των γενεθλίων και κάτι κορυφαίοι τσακωμοί.Καθημερινά ποστ για υπαιθρια πάρτυ (είδα τέτοιο live στην πλατεία μας, όλοι χωρίς μάσκες...Γενικώς είναι όλοι χωρίς μάσκες στην πλατεία μας), να γράφουν κάποιοι ότι είναι επικίνδυνα και για τον ιό και για τον έλεγχο, άλλοι να λένε "έτσι κάνουμε όλοι γενέθλια τόσο καιρό, εσείς άμα θέλετε να μην ζείτε δικό σας πρόβλημά". Να ρωτάει μία αν μπορεί να φέρει τους παππούδες στα γενέθλια του παιδιού και να της απαντάνε οι μισοί ανετοτατα "ναι καλέ, μέχρι 9 επιτρέπεται σε σπίτια, φέρε όσους θες" (ξέμειναν στα Χριστούγεννα) ή "φέρε όσους θες, αφού ο Μητσοτάκης πήγε στην Ικαρία". Να γράφουν άλλοι ότι είναι επικίνδυνα αυτά που προτρέπουν και κάποιες drama queen να γράφουν "ντροπή σας να λέτε ανεύθυνη μια μανουλα που το μόνο που θέλει είναι να γιορτάσει μια τόσο σημαντική στιγμή όπως τα πρώτα γενέθλια του παιδιού της". Τα είχα κάνει και screenshot να τα βλέπω σε 10 χρόνια να γελάω αλλά γέμισε η μνήμη και τα έσβησα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Εγώ στους φιλους μου δεν έχω κάτι κραυγαλέο, νομίζω μόνο τους παππούδες βλέπουν οι πιο πολλοί, άντε και κανένα φίλο έξω στο 6. Στους όχι τόσο στενούς που έχω στο Facebook, έχω δει πολλές φορές ότι όταν κάποιος έχει γενέθλια πάνε 2-3 φίλοι στο σπίτι με τούρτα. Ή έχω δει φωτογραφίες από έξοδο που είναι αγκαλιασμενοι χωρίς μάσκες (για τη φωτό υποθέτω, αλλά δεν έχει νόημα). Τα κορυφαία τα έχω δει σε μαμαδοομαδες. Κάθε μέρα ποστ για το πού θα βρουν είδη για πάρτυ ή μπλούζα με το νούμερο των γενεθλίων και κάτι κορυφαίοι τσακωμοί.Καθημερινά ποστ για υπαιθρια πάρτυ (είδα τέτοιο live στην πλατεία μας, όλοι χωρίς μάσκες...Γενικώς είναι όλοι χωρίς μάσκες στην πλατεία μας), να γράφουν κάποιοι ότι είναι επικίνδυνα και για τον ιό και για τον έλεγχο, άλλοι να λένε "έτσι κάνουμε όλοι γενέθλια τόσο καιρό, εσείς άμα θέλετε να μην ζείτε δικό σας πρόβλημά". Να ρωτάει μία αν μπορεί να φέρει τους παππούδες στα γενέθλια του παιδιού και να της απαντάνε οι μισοί ανετοτατα "ναι καλέ, μέχρι 9 επιτρέπεται σε σπίτια, φέρε όσους θες" (ξέμειναν στα Χριστούγεννα) ή "φέρε όσους θες, αφού ο Μητσοτάκης πήγε στην Ικαρία". Να γράφουν άλλοι ότι είναι επικίνδυνα αυτά που προτρέπουν και κάποιες drama queen να γράφουν "ντροπή σας να λέτε ανεύθυνη μια μανουλα που το μόνο που θέλει είναι να γιορτάσει μια τόσο σημαντική στιγμή όπως τα πρώτα γενέθλια του παιδιού της". Τα είχα κάνει και screenshot να τα βλέπω σε 10 χρόνια να γελάω αλλά γέμισε η μνήμη και τα έσβησα!

Αυτή η στάση ακριβώς είναι που με κάνει θυμώνω πραγματικά, η ανευθυνότητα κάποιων που έχει ως συνέπεια (σε συνδυασμό πάντα με την ανικανότητα της πολιτείας να ανταπεξέλθει στις ανάγκες της κατάστασης), τον αποκλεισμών εκείνων που θέλουν να προσέχουν ώστε να προστατεύσουν τον εαυτό τους και τους γύρω τους. Αν περισσότεροι πολίτες  τηρούσαν τα μέτρα τότε τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για όλους μας. 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς τα παιδιά τώρα βλέπουν περισσότερα παιδάκια από προ πανδημίας. Κι εξηγώ. Εγώ ως ψείρας, υποχόνδρια, προβληματική κατά κάποιους, κλπ, χειμώνα κυρίως αποφεύγαμε τις μαζώξεις σε σπίτια. Μετρημένες και επιλεκτικά.

Τώρα πλέον έχει αναβιώσει η γειτονιά σε εμάς. Σε εξωτερικούς χώρους, όλοι με μάσκες (μικροί μεγάλοι), αντισηπτικά, και όλοι τις ιδίας φιλοσοφίας, βρισκόμαστε σχεδόν καθημερινά και τα παιδιά παίζουν και ευχαριστιούνται, κι εμείς το ίδιο. Υπάρχει ρίσκο φυσικά εννοείται, αλλά με μια διαφορά. Ελεγχόμενο και σταθμιζόμενο. Έως στιγμής (με εξαίρεση εκείνη την φορά που είχα πει με ένα παιδάκι με μυξάκια) για εμάς και την σωματική-ψυχική μας υγεία, αυτό το μοντέλο έχει δουλέψει.

 

Για εμάς η μάσκα είναι σωτήρια και δεν μας έχει επηρεάσει καθόλου στις κοινωνικές συνδιαλλαγές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά.ειδατε τι θα κανουν?εμβολιαζουν άμεσα από μεγαλη τριτη τους 30αριδες κ μετα αντιστρόφου τις ηλικίες αφήνοντας τους 45 50 τελευταίους.Θα πασάρουν την άστρα λεει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Καλά.ειδατε τι θα κανουν?εμβολιαζουν άμεσα από μεγαλη τριτη τους 30αριδες κ μετα αντιστρόφου τις ηλικίες αφήνοντας τους 45 50 τελευταίους.Θα πασάρουν την άστρα λεει.

Ε ναι αφού τα άστρα δεν τα κλείνει καείς κ καθυστερούν οποίοι εμβολιασμοί. Για τους άντρες δεν τίθεται θέμα, αφού δεν έχει αναφερθεί εμπλοκή θρόμβωσης, τεράστια ευκαιρία! αλλά κ μια γυναίκα σε περιοχή όπως η Αθήνα που κινδυνεύει πολύ από τον ιό, δεν νομιζω ότι θέλει πολλή σκέψη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Καλά.ειδατε τι θα κανουν?εμβολιαζουν άμεσα από μεγαλη τριτη τους 30αριδες κ μετα αντιστρόφου τις ηλικίες αφήνοντας τους 45 50 τελευταίους.Θα πασάρουν την άστρα λεει.

 

Ο Καναδας ειδα τις προαλλες ειχε το οριο στα 55 για τα Astra και το κατεβασε αρκετα, βασικα γιατι τα εμβολια θα ληξουν και θα πεταχτουν, αρα να υποθεσω κατι αντιστοιχο θα συνεβη και εδω; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ο Καναδας ειδα τις προαλλες ειχε το οριο στα 55 για τα Astra και το κατεβασε αρκετα, βασικα γιατι τα εμβολια θα ληξουν και θα πεταχτουν, αρα να υποθεσω κατι αντιστοιχο θα συνεβη και εδω; 

Για λήξη δεν ξέρω αλλά υπάρχει θέμα γιατί δεν τα προτιμούν. Με άστρα έβρισκαν  σήμερα ακόμα κ για τις αμέσως επόμενες μέρες, οπότε ειναο τρόπος να προχωρήσουν κάποιοι άλλοι εμβολιασμοί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το θεμα ειναι οτι οσο πεφτει η ηλικια, αρχιζεις και ζυγιζεις το ρισκο οντως, οποτε ειναι λιγο περιεργη κινηση. Δηλαδη αν εισαι 65 θα επρεπε να φοβασαι παρα πολυ μην εχεις σοβαρες επιπλοκες απο covid, αν εισαι 35 λιγοτερο. Οποτε πως θα πεισουν τον 35αρη να παρει το ρισκο του Astra, οταν δεν επεισαν τον 65αρη;

Ε θα σκέφτηκαν ότι έστω κ λίγοι να πάνε, είναι καλύτερο από το να πέσει όλο το βάρος στην pfizer. Εγω πάντως αν μας το φέρουν στο νησί σε αισθητά νωρίτερη ημερομηνία, λέω να το αλλάξω. μάλλον εκεί ποντάρουν, σε μια ομάδα που αλλιώς ξέρει ότι θα αργήσει πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το θεμα ειναι οτι οσο πεφτει η ηλικια, αρχιζεις και ζυγιζεις το ρισκο οντως, οποτε ειναι λιγο περιεργη κινηση. Δηλαδη αν εισαι 65 θα επρεπε να φοβασαι παρα πολυ μην εχεις σοβαρες επιπλοκες απο covid, αν εισαι 35 λιγοτερο. Οποτε πως θα πεισουν τον 35αρη να παρει το ρισκο του Astra, οταν δεν επεισαν τον 65αρη;

Δεν την περίμενα την κοτουμπα.

Link to comment
Share on other sites

Πότε είπαν ότι θα πηγαίνουν αντίστροφα προς τα πάνω οι ηλικίες; Δηλαδή 30-35, 35-40, 40-45, 45-50; Εγώ καταλαβα άνω των 30 όποιος θέλει, δηλαδη και οι 45ρηδες. Εμείς πάντως δεν το έχουμε συζητήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Πότε είπαν ότι θα πηγαίνουν αντίστροφα προς τα πάνω οι ηλικίες; Δηλαδή 30-35, 35-40, 40-45, 45-50; Εγώ καταλαβα άνω των 30 όποιος θέλει, δηλαδη και οι 45ρηδες. Εμείς πάντως δεν το έχουμε συζητήσει ακόμα.

Οχι.30 39 ανοογει την τριτη

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Πότε είπαν ότι θα πηγαίνουν αντίστροφα προς τα πάνω οι ηλικίες; Δηλαδή 30-35, 35-40, 40-45, 45-50; Εγώ καταλαβα άνω των 30 όποιος θέλει, δηλαδη και οι 45ρηδες. Εμείς πάντως δεν το έχουμε συζητήσει ακόμα.

 

Όχι, μόνο οι 30-39 από Μ. Τρίτη.

 

Εμεις ξυπνάμε την Τρίτη πρωί-πρωί και κλείνουμε ραντεβού πάντως, χωρίς σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Και όποιος δεν κάνει όταν είναι η ηλικιακή ομάδα του μπορεί να κάνει αργότερα ή αποκλείεται;

Ναι, μπορεί.

 

Θα ξανανοίξει κανονικά η ομάδα και για τα άλλα εμβόλια, το πότε είναι άγνωστο.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το θεμα ειναι οτι οσο πεφτει η ηλικια, αρχιζεις και ζυγιζεις το ρισκο οντως, οποτε ειναι λιγο περιεργη κινηση. Δηλαδη αν εισαι 65 θα επρεπε να φοβασαι παρα πολυ μην εχεις σοβαρες επιπλοκες απο covid, αν εισαι 35 λιγοτερο. Οποτε πως θα πεισουν τον 35αρη να παρει το ρισκο του Astra, οταν δεν επεισαν τον 65αρη;


Και όμως υπάρχει πολύς κόσμος στην δεκαετία των 30 που περιμένει ανυπόμονα και ζητούσε ανοίξει το ΑΖ εθελοντικά, ο δικός μου κύκλος θα πάνε όσοι μπορούν ηλικιακά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Για λήξη δεν ξέρω αλλά υπάρχει θέμα γιατί δεν τα προτιμούν. Με άστρα έβρισκαν  σήμερα ακόμα κ για τις αμέσως επόμενες μέρες, οπότε ειναο τρόπος να προχωρήσουν κάποιοι άλλοι εμβολιασμοί. 

Σημερα εκλεισα εγω για αυριο!!!!

 

Μου εβγαλε ΑΖ κατευθειαν και δεν το σκεφτηκα καθολου. Ή μαλλον το σκεφτηκα. Ειδα για pfizer, ανοιγε τον Ιουλιο και εκει δεν το σκεφτηκα! Εκλεισα για ΑΖ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Σημερα εκλεισα εγω για αυριο!!!!

 

Μου εβγαλε ΑΖ κατευθειαν και δεν το σκεφτηκα καθολου. Ή μαλλον το σκεφτηκα. Ειδα για pfizer, ανοιγε τον Ιουλιο και εκει δεν το σκεφτηκα! Εκλεισα για ΑΖ!

Με το καλό, μπραβο! 
 

Σε τι απόσταση σου έβγαλε β’ δόση;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...