Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Δε διαφωνώ για τις πιθανότητες θρομβωσης -απ όσα ξέρουμε προς το παρόν. Συγκεκριμενα, αναφέρεται ως πολύ σπάνια ανεπιθυμητη ενέργεια, δλδ πιθανότητα <1/10.000. Θέλεις να μου πεις την πιθανότητα να πεθάνει κάποιος κάτω των 60 από κορωνοιο συνυπολογίζοντας την πιθανότητα να νοσήσει; Δεν τη γνωρίζω.

 

Δεν την ξέρω Λένια, και ούτε με ενδιαφέρει να τη μάθω.

Ξέρω όμως ότι και ιλαρά να κολλήσει το παιδί μου, σπάνιο είναι να πάθει κάποια επιπλοκή. Το εμβολιάζω όμως, όχι μόνο για να προστατεύσω το ίδιο από αυτή τη πολύ μικρή πιθανότητα αλλά και γιατί είμαι μέλος μια κοινωνίας που δε κοιτάει μόνο τον εαυτό της αλλά το σύνολο. Και σε αυτό το σύνολο ανήκει και το παιδί που δεν μπορεί να εμβολιαστεί αλλά και αυτό που οι γονείς του το αρνούνται. Αναλογικά, όντως δεν είναι ιδιαίτερα πιθανό να πεθάνω εγώ προσωπικά από covid. Ωστόσο υπάρχουν εκεί έξω ευάλωτα παιδιά που δεν μπορούν να εμβολιαστούν  όπως και πολίτες άνω των 60 (ή και κάτω των 60 με πολλούς επιβαρυντικούς παράγοντες) που είτε δεν εμβολιάζονται συνειδητά, είτε αντικειμενικά δεν μπορούν (ακόμα δεν υπάρχει πρόβλεψη για αυτούς που είναι σε κατ' οίκον περιορισμό). Οι επιλογές μου επηρεάζουν και αυτές τις ομάδες.

 

Τα παραπάνω ωστόσο δε σημαίνουν ότι νιώθω άνετα και ωραία με τα εμβόλια που κυκλοφορούν, ούτε θα το κάνω χωρίς δεύτερες σκέψεις.  Για αυτό και είπα ότι εκτός από θέμα υγείας, υπάρχει και συζήτηση ηθικής, χωρίς να λέω ότι ο τρόπος που εγώ σκέφτομαι είναι ο σωστός. Είναι μόνο ότι μου υπαγορεύει ο δικός μου ηθικός κώδικας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, love kids είπε:

Εγώ πάντως εξοργίζομαι με τις ομάδες στο fb που φωνάζουν κατά των εμβολίων ή των τεστ. Εκεί έχει ο κάθε άσχετος άποψη. 

Το θέμα είναι ότι εκεί ο καθένας πιστέυει αυτά που θέλει να πιστέψει. 

Το κορυφαίο είναι η φίλη της φίλης της κουνιάδας της κουμπάρας της γειτόνισσας που μόλις δήλωσε το παιδί της θετικό, την ειδοποίησαν ότι έρχονται να της το πάρουν να το πάνε σε δομή και έβαλε δικηγόρο και της το έφεραν πίσω. 

 

Είχαμε το κλασικό φόβητρο ότι αν δεν κάτσει καλά το παιδί, θα έρθει η αστυνομία, τώρα θα έχουμε άλλο: κάτσε καλά γιατί θα σε δηλώσω θετικό και θα σε πάνε σε δομή.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το θέμα είναι ότι εκεί ο καθένας πιστέυει αυτά που θέλει να πιστέψει. 

Το κορυφαίο είναι η φίλη της φίλης της κουνιάδας της κουμπάρας της γειτόνισσας που μόλις δήλωσε το παιδί της θετικό, την ειδοποίησαν ότι έρχονται να της το πάρουν να το πάνε σε δομή και έβαλε δικηγόρο και της το έφεραν πίσω. 

 

Είχαμε το κλασικό φόβητρο ότι αν δεν κάτσει καλά το παιδί, θα έρθει η αστυνομία, τώρα θα έχουμε άλλο: κάτσε καλά γιατί θα σε δηλώσω θετικό και θα σε πάνε σε δομή.. 

Ναι, αυτά είναι κορυφαία και δηλωτικά δυστυχώς του επιπέδου μερίδας της κοινωνίας (δεν εννοώ μορφωτικού επιπέδου με την έννοια των πτυχίων κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το θέμα είναι ότι εκεί ο καθένας πιστέυει αυτά που θέλει να πιστέψει. 

Το κορυφαίο είναι η φίλη της φίλης της κουνιάδας της κουμπάρας της γειτόνισσας που μόλις δήλωσε το παιδί της θετικό, την ειδοποίησαν ότι έρχονται να της το πάρουν να το πάνε σε δομή και έβαλε δικηγόρο και της το έφεραν πίσω. 

 

Είχαμε το κλασικό φόβητρο ότι αν δεν κάτσει καλά το παιδί, θα έρθει η αστυνομία, τώρα θα έχουμε άλλο: κάτσε καλά γιατί θα σε δηλώσω θετικό και θα σε πάνε σε δομή.. 

Χθες ήμουν στο γυναικολόγο κ χάζευα τηλεόραση.Βγηκε λοιπον ο Παπαδάκης στον Χατζινικολαου  κ ειπε οτι έπαιρναν στην εκπομπή τηλέφωνο να ρωτήσουν αν θα πηγαίνουν τα θετικά παιδια σε δομή. Μα εινσι δυνατόν να υπάρχει τόσο ανεγκέφαλος κοσμος?

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Ξέρω όμως ότι και ιλαρά να κολλήσει το παιδί μου, σπάνιο είναι να πάθει κάποια επιπλοκή. Το εμβολιάζω όμως, όχι μόνο για να προστατεύσω το ίδιο από αυτή τη πολύ μικρή πιθανότητα αλλά και γιατί είμαι μέλος μια κοινωνίας που δε κοιτάει μόνο τον εαυτό της αλλά το σύνολο. Και σε αυτό το σύνολο ανήκει και το παιδί που δεν μπορεί να εμβολιαστεί αλλά και αυτό που οι γονείς του το αρνούνται. Αναλογικά, όντως δεν είναι ιδιαίτερα πιθανό να πεθάνω εγώ προσωπικά από covid. Ωστόσο υπάρχουν εκεί έξω ευάλωτα παιδιά που δεν μπορούν να εμβολιαστούν  όπως και πολίτες άνω των 60 (ή και κάτω των 60 με πολλούς επιβαρυντικούς παράγοντες) που είτε δεν εμβολιάζονται συνειδητά, είτε αντικειμενικά δεν μπορούν (ακόμα δεν υπάρχει πρόβλεψη για αυτούς που είναι σε κατ' οίκον περιορισμό). Οι επιλογές μου επηρεάζουν και αυτές τις ομάδες.

 

 

1-3% ειναι στο δυτικό σύγχρονο κόσμο οι πιθανότηες θανάτου ενός μη εμβολιασμένου παιδιού από ιλαρά . Δεν το λέω σε εσένα προφανώς, αλλά γενικά με αφορμή αυτό το σχόλιο, είναι εντυπωσιακό πως αρρώστειες που έχουν ψιλοξεχαστεί λόγω εμβολίων νομίζουμε πια ότι ήταν πάντα σχετικά αθώες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

1-3% ειναι στο δυτικό σύγχρονο κόσμο οι πιθανότηες θανάτου ενός μη εμβολιασμένου παιδιού από ιλαρά . Δεν το λέω σε εσένα προφανώς, αλλά γενικά με αφορμή αυτό το σχόλιο, είναι εντυπωσιακό πως αρρώστειες που έχουν ψιλοξεχαστεί λόγω εμβολίων νομίζουμε πια ότι ήταν πάντα σχετικά αθώες.

Το διαβασα προσφατα, μου είχε ξεφύγει όταν έγινε. Το 2018 στη Σαμόα, πέθαναν δυο βρέφη μετά από mmr, που αποδείχτηκε ότι ήταν λάθος της νοσοκόμας που τα έκανε (ανάμιξη με αναισθητικό κ όχι το σωστό διάλυμα). Υπήρχε ήδη αντιεμβολιαστικγ τάση κ αυτό την επιδείνωσε. Το 2019 το ποσοστό εμβολιασμού βρεφών είχε πέσει στο 30%. Βρέθηκε ένας φορέας του ιού κ σύντομα ξέσπασε επιδημία. Μέσα σε λίγους μήνες είχαν 80 θανάτους που πάνω από τους μισούς ήταν παιδιά κάτω των 4. Φυσικά έγινε μαζικός εμβολιασμός μετά τον πανικό που ξέσπασε. 

 

όλα αυτά μόλις 2 χρόνια πριν. που αν το διαβάσεις χωρίς χρονολογία νομίζεις ότι έγινε 50 χρόνια πριν.

Link to comment
Share on other sites

τωρα ακουσα οτι ειπαv οτι η ευρωπαικη εvωση μπορει vα μηv αvαvεωσει με astrazenecα . Εvω συvομιλει με phizer κ moderna για επομεvη συμφωvια... οποτε βρε παιδια αμα ακους κ τετοια πραγματα πιο εμβολιο πως vα μηv επιλεξεις αλλο εμβολιο.. ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

τωρα ακουσα οτι ειπαv οτι η ευρωπαικη εvωση μπορει vα μηv αvαvεωσει με astrazenecα . Εvω συvομιλει με phizer κ moderna για επομεvη συμφωvια... οποτε βρε παιδια αμα ακους κ τετοια πραγματα πιο εμβολιο πως vα μηv επιλεξεις αλλο εμβολιο.. ?

Μπράβο ρε νινάκι.αφου έφτιαξες το γκρικλις θα φτιάξω κι εγω τον κορρεκτορα

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

τωρα ακουσα οτι ειπαv οτι η ευρωπαικη εvωση μπορει vα μηv αvαvεωσει με astrazenecα . Εvω συvομιλει με phizer κ moderna για επομεvη συμφωvια... οποτε βρε παιδια αμα ακους κ τετοια πραγματα πιο εμβολιο πως vα μηv επιλεξεις αλλο εμβολιο.. ?

Ε, μα το παράξενο είναι να τα ακούς και να επιμένεις δίχως να σκέφτεσαι και να αναμασάς τα στατιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εγώ έχω κλάψει με κάποια τρολαρισματα που κυκλοφορούν τύπου «Έχω δηλώσει το παιδί μου θετικό από χθες, περιμένω να χτυπήσει το κουδούνι, αλλά αρχίζω και χάνω τις ελπίδες μου, δεν θα έρθει κανείς να το πάρει τελικά»!!!!

Κι εμένα μου άρεσε ένα που έλεγε ότι είναι ευτυχία για τους 16χρονους να τους κλείσεις σε μια δομή με άτομα της ηλικίας τους μόνο, χωρίς γονείς, όλη μέρα θα παραγγέλνουν πίτσες κ μπίρες και θα κάνουν ό,τι θέλουν κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

τωρα ακουσα οτι ειπαv οτι η ευρωπαικη εvωση μπορει vα μηv αvαvεωσει με astrazenecα . Εvω συvομιλει με phizer κ moderna για επομεvη συμφωvια... οποτε βρε παιδια αμα ακους κ τετοια πραγματα πιο εμβολιο πως vα μηv επιλεξεις αλλο εμβολιο.. ?

Μπράβο ρε νανάκια.αφου έφτιαξες το γκρικλις θα φτιάξω κι εγω τον κορρεκτορα

Τα φώτα σας παρακαλώ.Σημερα ηρθε σε φιλο ειδοποίηση να παει να κάνει ει αστρα.

Γεννημένος το 1970 χωρίς να ανηκει σε ειδική κατηγορία.Και σε άλλον γεννημένο το 1965 δεν έχει έρθει καμιά ειδοποίηση.Πως γίνεται? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μπράβο ρε νανάκια.αφου έφτιαξες το γκρικλις θα φτιάξω κι εγω τον κορρεκτορα

Τα φώτα σας παρακαλώ.Σημερα ηρθε σε φιλο ειδοποίηση να παει να κάνει ει αστρα.

Γεννημένος το 1970 χωρίς να ανηκει σε ειδική κατηγορία.Και σε άλλον γεννημένο το 1965 δεν έχει έρθει καμιά ειδοποίηση.Πως γίνεται? 

 

Μόνο από λάθος, από τη στιγμή που δεν ανήκει στη δεύτερη κατηγοριοποίηση ευπαθών. Για τους 1965 πάντως δεν έχει ανοίξει, το ελέγχω για τον άντρα μου.

Εκτός και αν παίζουν τίποτα περίεργες προτεραιότητες σχετικές με επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μπράβο ρε νανάκια.αφου έφτιαξες το γκρικλις θα φτιάξω κι εγω τον κορρεκτορα

Τα φώτα σας παρακαλώ.Σημερα ηρθε σε φιλο ειδοποίηση να παει να κάνει ει αστρα.

Γεννημένος το 1970 χωρίς να ανηκει σε ειδική κατηγορία.Και σε άλλον γεννημένο το 1965 δεν έχει έρθει καμιά ειδοποίηση.Πως γίνεται? 

Μήπως είχε δηλώσει για εμβολιασμό με την επαγγελματική του ιδιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μπράβο ρε νανάκια.αφου έφτιαξες το γκρικλις θα φτιάξω κι εγω τον κορρεκτορα

Τα φώτα σας παρακαλώ.Σημερα ηρθε σε φιλο ειδοποίηση να παει να κάνει ει αστρα.

Γεννημένος το 1970 χωρίς να ανηκει σε ειδική κατηγορία.Και σε άλλον γεννημένο το 1965 δεν έχει έρθει καμιά ειδοποίηση.Πως γίνεται? 

Mαλλον ανηκει και δεν το εχει καταλαβει; Η δε θελει να το πει.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Δεν την ξέρω Λένια, και ούτε με ενδιαφέρει να τη μάθω.

Ξέρω όμως ότι και ιλαρά να κολλήσει το παιδί μου, σπάνιο είναι να πάθει κάποια επιπλοκή. Το εμβολιάζω όμως, όχι μόνο για να προστατεύσω το ίδιο από αυτή τη πολύ μικρή πιθανότητα αλλά και γιατί είμαι μέλος μια κοινωνίας που δε κοιτάει μόνο τον εαυτό της αλλά το σύνολο. Και σε αυτό το σύνολο ανήκει και το παιδί που δεν μπορεί να εμβολιαστεί αλλά και αυτό που οι γονείς του το αρνούνται. Αναλογικά, όντως δεν είναι ιδιαίτερα πιθανό να πεθάνω εγώ προσωπικά από covid. Ωστόσο υπάρχουν εκεί έξω ευάλωτα παιδιά που δεν μπορούν να εμβολιαστούν  όπως και πολίτες άνω των 60 (ή και κάτω των 60 με πολλούς επιβαρυντικούς παράγοντες) που είτε δεν εμβολιάζονται συνειδητά, είτε αντικειμενικά δεν μπορούν (ακόμα δεν υπάρχει πρόβλεψη για αυτούς που είναι σε κατ' οίκον περιορισμό). Οι επιλογές μου επηρεάζουν και αυτές τις ομάδες.

 

Τα παραπάνω ωστόσο δε σημαίνουν ότι νιώθω άνετα και ωραία με τα εμβόλια που κυκλοφορούν, ούτε θα το κάνω χωρίς δεύτερες σκέψεις.  Για αυτό και είπα ότι εκτός από θέμα υγείας, υπάρχει και συζήτηση ηθικής, χωρίς να λέω ότι ο τρόπος που εγώ σκέφτομαι είναι ο σωστός. Είναι μόνο ότι μου υπαγορεύει ο δικός μου ηθικός κώδικας. 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι λέω ούτε αυτά που λες τώρα έχουν σχέση με αυτά που έλεγες νωρίτερα. 

Το ερώτημα σου χοντρικα ήταν γιατί προτιμάμε να κάνουμε το bexsero που αφορά σε μια σπάνια νόσο ενώ αμφιβάλουμε για τα covid που η νόσος είναι πολύ μεταδοτική κλπ κλπ. Η απάντηση λοιπόν είναι ότι προφανώς γιατί δεν είμαστε αντίθετοι στον εμβολιασμό! Όμως τα υπόλοιπα εμβόλια έχουν αναπτυχθεί επί δεκαετίες, ακολουθώντας όλες τις προβλεπόμενες μεθόδους, με καταγεγραμμένες ανεπιθύμητες ενέργειες με τη συχνότητα τους, γνωστή διάρκεια ανοσίας, γνωστούς μηχανισμούς δράσης, γνωστές αντενδείξεις πχ σε εγκύους ή ηλικιακές ομάδες. Εδώ μιλάμε ότι βγαίνουν οι κατασκευαστές κ λένε πιθανον να χρειαστεί κ 3η δόση, θα δούμε, δεν ξέρουμε, μπορεί πάνω από 30, ίσως κάτω από 60, ίσως μισή δόση αλλά κ λίγο λιγότερο γιατί κάνει παρενέργειες. Το οτι εμπλέκεις τον ηθικό κώδικα με τις αμφιβολίες για κάτι που κατασκευάστηκε εν μια νυκτί για μια νόσο παντελώς άγνωστη είναι τουλάχιστον προσβλητικό για τους συνομιλητές σου, χωρίς καν να ξέρεις τι προβλήματα υγείας μπορεί να έχει ο καθένας που τον κάνουν να φοβάται ένα εμβόλιο με άγνωστο ανοσολογικο μηχανισμό κ ιδιαίτερα μακροχρόνια.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το προηγουμενο ΣΚ κατεβηκα στην περιοχη της Ακροπολης. Η κινηση ηταν αραιη για τα δεδομενα της περιοχης (γι αυτο και πηγα, υπεθετα οτι ολοι οι Αθηναιοι εχουν παρει τις εξοχες) αλλα μεγαλο μερος της κινησης ηταν τουριστες. Τι κανανε, θα σας γελασω. Δηλαδη, οκ, πηγαν στην Ακροπολη, εκαναν βολτα στο Μοναστηρακι που ειχε καταστηματα λιανικης ανοιχτα, εφαγαν και πιτογυρο στο χερι. Αλλα ειναι αυτα αρκετα για να ερθεις στην Ελλαδα; Καθε μερα θα κανεις Ακροπολη-Αρχαια Αγορα-ψωνια για σουβενιρ = πιτογυρο στο χερι;

 

Και δεν έχουν ανοίξει ούτε καν τα μουσεία

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Για μένα είναι σαφέστατη η αναλογία κινδύνου/ρίσκου στη δική του περίπτωση. 

Βασικά αυτό είναι όλο το ζουμί, η αναλογία οφελους/κινδύνου. 

 

Να πω ωστόσο ότι ο ΕΜΑ δεν έχει ακόμη αποδείξει με στοιχεία το όφελος. Τώρα θα ξεκινήσει μια διαδικασία, κατόπιν αίτησης της επιτρόπου Κυριακίδη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Mαλλον ανηκει και δεν το εχει καταλαβει; Η δε θελει να το πει.

Το ρωτησα κι εγω αυτο.Δεν φαίνεται να ανήκει καπου.Δεν λεει ψέματα παντως.Εκτος αν μπαίνει λογω γλυκοζυλιωμενης 6 κ γκλουκοφαζ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το ρωτησα κι εγω αυτο.Δεν φαίνεται να ανήκει καπου.Δεν λεει ψέματα παντως.Εκτος αν μπαίνει λογω γλυκοζυλιωμενης 6 κ γκλουκοφαζ.


Αν λαμβάνει αγωγή με συνταγογράφηση λόγω διαβήτη, καθόλου δεν αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Αν λαμβάνει αγωγή με συνταγογράφηση λόγω διαβήτη, καθόλου δεν αποκλείεται.

Μονο αυτο μπορώ να σκεφτω

Κι όμως.δεν του εχει γινει συνταγογραφιση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μονο αυτο μπορώ να σκεφτω

Κι όμως.δεν του εχει γινει συνταγογραφιση.

Σίγουρα κάποια σχέση με συνταγογράφηση έχει, απλώς μπορεί να μην θέλει να δώσει λεπτομέρειες.

Σκέψου ότι ενσωματώνονται σιγά σιγά οι ευπαθείς ομάδες στην πλατφόρμα και δεν έχουν καταφέρει όλοι να κλείσουν ραντεβού!

Εντάξει ας μην το πολυψάχνει, αν θέλει να παει, τυχερός είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σίγουρα κάποια σχέση με συνταγογράφηση έχει, απλώς μπορεί να μην θέλει να δώσει λεπτομέρειες.

Σκέψου ότι ενσωματώνονται σιγά σιγά οι ευπαθείς ομάδες στην πλατφόρμα και δεν έχουν καταφέρει όλοι να κλείσουν ραντεβού!

Εντάξει ας μην το πολυψάχνει, αν θέλει να παει, τυχερός είναι. 

Θα παει

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα παει

Αλλαξε φυσικα με pfizer.

Θα μπω να δω μήπως έχω ξεμείνει στους διαβητικούς από την εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...