Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

Όσες με ξέρετε εδώ μέσα, γνωρίζετε το "κόλλημά" μου με το Bexsero. Κοιτάξτε λοιπόν κάποια δεδομένα σε σύγκριση με το εμβόλιο ΑΖ.

 

Οι πιθανότητες να κολλήσει κάποιος Men-b είναι απειροελάχιστες, απείρως λιγότερες από Covid, είναι μια εξαιρετικά σπάνια ασθένεια, ειδικά στην Ελλάδα.

Από το φύλλο οδηγιών του εμβολίου για την Men-b, σε σπάνιες παρενέργειες (1 στα 1000 άτομα) μπορεί να εμφανιστεί νόσος Kawasaki. 

(ema.europa.eu/en/documents/product-information/bexsero-epar-product-information_el.pdf)

Στην Αγγλία έχουν εμβολιαστεί περίπου 2 εκ. παιδιά.

 

Πάμε να δούμε λιγάκι το AZ;

Πόσοι έχουν εμβολιαστεί στην Αγγλία με ΑΖ; πάνω από 2 εκ.

Ποιο είναι το ποσοστό εμφάνισης των σοβαρών παρενεργειών;  κατά μέσο όρο λιγότερο από 1 στις 100.000

(cdn.technologynetworks.com/tn/images/body/lowincidence1617886371883.jpg)

 

Το πρώτο, αποκλειστικά και μόνο λόγω διαφημιστικής υποστηρικτικής καμπάνιας, γονείς και γιατροί το έχουμε εντάξει στα απαραίτητα και δεν σκεφτόμαστε παραπέρα, και ας έχει αποφασίσει η επιτροπή εμβολιασμών ότι δεν υπάρχει ανάγκη να ενταχθεί στο πρόγραμμα εμβολιασμών του γενικού πληθυσμού (και δεν είναι οικονομικοί οι λόγοι, μη τα ξαναλέμε). Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι γονείς δεν γνωρίζουν ούτε τις πιθανότητες για Kawasaki αλλά ούτε και ότι μακροπρόθεσμα φαίνεται να μην είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό.

 

Το δεύτερο, ενώ μας καλύπτει από μια νόσο που οι πιθανότητες να την κολλήσουμε είναι πολύ μεγάλες και μπορεί να αποβεί εξίσου θανατηφόρα, και με μικρότερο ποσοστό σοβαρών παρενεργειών, το έχουμε ανακηρύξει στον διάολο των εμβολίων που πάσει θυσία πρέπει να αποφύγουμε...

 

Δεν είναι οξύμωρο;

 

Παρεπιπτόντως, το Johnson είναι σαν το AZ, έχει τις ίδιες παρενέργειες, το καλό είναι ότι είναι μονοδοσικό, στα ας πούμε αρνητικά (γιατί πάλι σωτήριο είναι σε σχέση με το τίποτα) δεν κάνει τόσο καλή ανοσοκάλυψη όσο Moderna & Pfizer. 

 

Νόμιζα ότι έχει πάνω από 90%ανοσοκαλυψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, vtgian είπε:

Όσες με ξέρετε εδώ μέσα, γνωρίζετε το "κόλλημά" μου με το Bexsero. Κοιτάξτε λοιπόν κάποια δεδομένα σε σύγκριση με το εμβόλιο ΑΖ.

 

Οι πιθανότητες να κολλήσει κάποιος Men-b είναι απειροελάχιστες, απείρως λιγότερες από Covid, είναι μια εξαιρετικά σπάνια ασθένεια, ειδικά στην Ελλάδα.

Από το φύλλο οδηγιών του εμβολίου για την Men-b, σε σπάνιες παρενέργειες (1 στα 1000 άτομα) μπορεί να εμφανιστεί νόσος Kawasaki. 

(ema.europa.eu/en/documents/product-information/bexsero-epar-product-information_el.pdf)

Στην Αγγλία έχουν εμβολιαστεί περίπου 2 εκ. παιδιά.

 

Πάμε να δούμε λιγάκι το AZ;

Πόσοι έχουν εμβολιαστεί στην Αγγλία με ΑΖ; πάνω από 2 εκ.

Ποιο είναι το ποσοστό εμφάνισης των σοβαρών παρενεργειών;  κατά μέσο όρο λιγότερο από 1 στις 100.000

(cdn.technologynetworks.com/tn/images/body/lowincidence1617886371883.jpg)

 

Το πρώτο, αποκλειστικά και μόνο λόγω διαφημιστικής υποστηρικτικής καμπάνιας, γονείς και γιατροί το έχουμε εντάξει στα απαραίτητα και δεν σκεφτόμαστε παραπέρα, και ας έχει αποφασίσει η επιτροπή εμβολιασμών ότι δεν υπάρχει ανάγκη να ενταχθεί στο πρόγραμμα εμβολιασμών του γενικού πληθυσμού (και δεν είναι οικονομικοί οι λόγοι, μη τα ξαναλέμε). Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι γονείς δεν γνωρίζουν ούτε τις πιθανότητες για Kawasaki αλλά ούτε και ότι μακροπρόθεσμα φαίνεται να μην είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό.

 

Το δεύτερο, ενώ μας καλύπτει από μια νόσο που οι πιθανότητες να την κολλήσουμε είναι πολύ μεγάλες και μπορεί να αποβεί εξίσου θανατηφόρα, και με μικρότερο ποσοστό σοβαρών παρενεργειών, το έχουμε ανακηρύξει στον διάολο των εμβολίων που πάσει θυσία πρέπει να αποφύγουμε...

 

Δεν είναι οξύμωρο;

 

Παρεπιπτόντως, το Johnson είναι σαν το AZ, έχει τις ίδιες παρενέργειες, το καλό είναι ότι είναι μονοδοσικό, στα ας πούμε αρνητικά (γιατί πάλι σωτήριο είναι σε σχέση με το τίποτα) δεν κάνει τόσο καλή ανοσοκάλυψη όσο Moderna & Pfizer. 

 

Oxi den einai oksimoro giati stin proti periptosi den exoyme allo embolio opote les as to Kano. K to mmr dimioyrgei thrombopenia k malista poli syxna..  Alla exeis allo embolio?  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Συμφωνώ σε κάθε λέξη και κυρίως αυτό που ήθελα να κάνω κατανοητό χτες στη συζήτηση (χωρίς μάλλον να το καταφέρω γιατί έγραφα αποσπασματικά, βιαστικά και όχι συγκεντρωμένα) είναι ότι το ζήτημα της υποχρεωτικότητας των εμβολίων ή των τεστ δεν είναι έτσι απλό, το ερώτημα της συνταγματικότητάς τους ή μη δεν μπορεί να απαντηθεί ανεπιφύλακτα, ο ένας συνταγματολόγος θα βγει στο ένα παράθυρο και θα πεί ότι είναι συνταγματικά, ο άλλος θα πει το αντίθετο, πιθανότατα άλλη απάντηση θα δοθεί σήμερα, άλλη θα δινόταν πριν 10 χρόνια ακόμα και από τα ίδια τα Δικαστήρια. Το Σύνταγμα δεν έχει στήλες ΝΑΙ/ΟΧΙ, είναι από τα πιο δυσερμήνευτα νομοθετήματα.

 

 

Και ο φίλος και η συγγενής (ξαδέρφη), δεν σας έχω αναφέρει και μια συγγενή που δουλεύει και αυτή σε διεθνές πρακτορείο και νομίζει ότι είναι η Amanpour? Πολύ θα μου την σπάσει που θα δικαιωθεί η συγκεκριμένη που έχει ένα ύφος συνέχεια "Ξέρω πότε θα έρθει η καταστροφή του κόσμου αλλά δεν σας το λέω για να μην σπείρω τον πανικό" :grin::grin::grin:

 

Πλάκα κάνω, μακάρι να επαληθευτεί όσο κι αν δεν την χωνεύω....

Λοιπόν.Κανε μια προσπάθεια να την αγαπήσεις για λίγο και ρωτα κ τους δυο αν ξερουν σε ποιους θα προωθήσουν τα αλλα εμβολια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μια άλλη διάσταση του θέματος είναι και τι συμβαίνει με άτομα που η θέση εργασίας τους είναι τέτοια, που ο εμβολιασμός είναι κρίσιμος για το κοινωνικό σύνολο. Αν κάποιος μπορεί να δεχτεί για τον εαυτό του να συνεχίσει κάποιες προφυλάξεις, αποφεύγοντας συνωστισμούς, με επιλεκτικές κοινωνικές συναναστροφές, και δουλεύει σε ένα κάπως ελεγχόμενο μέρος ή στο σπίτι, ΄σιγουρα έχει την πολυτέλεια να αφήσει λίγο να δει πώς πάει η κ ατάσταση, ή να επιλέξει εμβόλιο όταν θα έχουμε περισσότερες πληροφορίες. Όταν όμως είσαι γιατρός, εργαζόμενος σε γηροκομείο, εκπαιδευτικός  κλπ, μπορείς εύκολα να το πεις αυτό; Είχαμε μια συζήτηση την προηγούμενη εβδομάδα σε φόρουμ εκπαιδευτικών, πριν μάλιστα παρει διαστάσεις το θέμά με τις θρομβώσεις, όταν μας έβαλαν στη λίστα για έκτακτο εμβολιασμό με αδιάθετες δόσεις και η αντίδραση της ΔΟΕ (λάθος κατ εμέ) ήταν να μπορεί να μάθει ο εκπαιδευτικός τι εμβόλιο θα του κάνουν (είχε γίνει η πρώτη σύντομη διακοπή σε κάποιες χώρες που μετά συνεχίστηκε όμως κανονικά). Εγώ μ αυτό δεν συμφώνησα. ΓΙατί όταν σε βάζουν εκτός σειράς, και είσαι και σε μια θέση που είναι απολύτως απαραίτητα, δεν μπορείς να γκρινιάζεις. Θα μου πεις όμως, στους γονείς μου είπα να ψάξουν τα εμβολιαστικά κέντρα να αποφύγουν το ΑΖ, στους άλλους ανθρώπους γιατί λέω "σκάσε και πες ευχαριστώ"; Είναι περίπλοκο. 

 Όντως αντιφατικό! Όποιος θέλει εμβολιάζεται κι όποιος θέλει περιμένει εφόσον ακόμη δεν έχει γίνει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο υποχρεωτικό. Φαντάζομαι δε συμφώνησαν και πολλοί συνάδελφοί σου μαζί σου αν τους τα είπες έτσι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Pio?  To bexcero exei 80-85

Της Johnson λεω.κ στην Ελλάδα τι θα γινει?αρχίζουν τον εμβολιασμό από Δευτέρα?

Ξερετε τι μου φαίνεται περίεργο?αυτό ξέσπασε τωρα που ξεκινά η Johnson στην Ευρώπη. Στην Αμερική εχουν κανει τοσα.Τωρα έγιναν όλα αυτα γνωστά?

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι γονείς δεν γνωρίζουν ούτε τις πιθανότητες για Kawasaki αλλά ούτε και ότι μακροπρόθεσμα φαίνεται να μην είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό.

 

 

Τι εννοείς Βίρνα; Πότε λήγει η αποτελεσματικότητά του; Δεν έχει ανοσοκάλυψη τουλάχιστον για καμιά εικοσαετία;

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

 Όντως αντιφατικό! Όποιος θέλει εμβολιάζεται κι όποιος θέλει περιμένει εφόσον ακόμη δεν έχει γίνει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο υποχρεωτικό. Φαντάζομαι δε συμφώνησαν και πολλοί συνάδελφοί σου μαζί σου αν τους τα είπες έτσι. 

Με έβρισαν βασικά. Κοιτα μας εγω πώς το βλέπω: οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί φοβούνται μην κολλήσουν στο σχολείο αλλά σε κανέναν δεν αρέσει η τηλεκπαίδευση, και ένα από τα παράπονα τους ήταν το θέμα των εμβολιασμών. Ε λοιπόν όταν σου λενε ότι μπορεί να είσαι υγιής κ αν βρεθεί μια τρύπα να χωθείς κ να εμβολιαστείς πριν καν τις ομάδες υψηλού κινδύνου, δεν μπορείς να ρωτάς ποιο εμβόλιο θα κανεις, όταν αυτό πριν από ένα μήνα το έκαναν αδιαμαρτύρητα οι 60-64. Αυτό λέω. Δεν μπορείς να ζητάς προστασία στη δουλειά σου κ να ψειρίζεις ποιο εμβόλιο θα κανεις χωρίς να εχεις τις γνώσεις να το κρίνεις. Δεν είναι ασχημο σαν εικόνα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Λοιπόν.Κανε μια προσπάθεια να την αγαπήσεις για λίγο και ρωτα κ τους δυο αν ξερουν σε ποιους θα προωθήσουν τα αλλα εμβολια.

Επισης αν μπορείς ρωτα τους τι συμμετοχή ε ει ο κόσμος κι αν τους εχουν ξεμείνει πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Oxi den einai oksimoro giati stin proti periptosi den exoyme allo embolio opote les as to Kano. K to mmr dimioyrgei thrombopenia k malista poli syxna..  Alla exeis allo embolio?  

 

Δεν έπιασες καθόλου το νόημα. Όλα έχουν παρενέργειες, λιγότερες ή περισσότερες. Και το mmr δεν είναι ένα, και εκεί έχεις επιλογές αν θυμάμαι καλά. Και εν πάσει περιπτώση το εμβόλιο για την ιλαρά είναι στο ΕΠΕ. 

 

Συγκρίνω δύο εμβόλια σε σχέση με τις πιθανότητες παρενέργειών και την ανάγκη εμβολιασμού.

 

Ανάγκη εμβολιασμού για την men-b δεν έχουμε, ρητά και ξεκάθαρα, δε το λέω εγώ, το λέει η ΕΕΕ. 

Τις παρενέργειες του εμβολίου της men-b δεν τις συζητάμε γιατί δεν έχουν δημοσιότητα και είναι σε διάρκεια ετών. Παράλληλα έχουμε πολύ καλή συντονισμένη διαφημιστική καμπάνια.
 

Ανάγκη εμβολιασμού για την covid-19 έχουμε.

Για τις παρενέργειες του εμβολίου ΑΖ γίνεται τεράστιος ντόρος από τα μέσα, και ας είναι ένα εμβόλιο που έχει πλέον εφαρμοστεί σε πολλά εκατομμύρια κόσμου με λιγότερες πιθανότητες παρενέργειας σε σχέση με το πρώτο.

 

Το εμβόλιο της men-b έχει αυξημένο ποσοστό παρενεργειών σε σχέση με το ΑΖ και συνεχίζουμε να το κάνουμε χωρίς να υπάρχει άμεση ανάγκη, χωρίς να μας το υπαγορεύει η ΕΕΕ. Το AZ το περνάμε από χίλια κόσκινα και ας λένε οι ειδικοί ότι είναι ασφαλές.

Αν εσύ δε βλέπεις κάτι παράδοξο σε αυτό, πάω πάσο.

 

Oχι Γιάγκο, @Ilaeira :D Καμία σχέση με εικοσαετία. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν μπαίνει στο ΕΠΕ. Ο,τι δεν εξασφαλίζει μακροπρόθεσμα ανοσία και επιπλέον, ακόμα και αν είσαι εμβολιασμένος, μπορείς να το κολλήσεις και να το μεταδόσεις. Σε σχέση με την κάλυψη του  [...The duration of protection following the recommended routine Bexsero® schedule has not been established, although in reviewing all of the available evidence, the JCVI agreed the most plausible duration of protection is 18 months following a two dose primary course and 36 months following the additional booster dose administered at 12 months. Bexsero® should, therefore, protect infants and toddlers during their period of highest risk of meningococcal B infection.  publichealth.hscni.net/sites/default/files/Men%20B%20Factsheet%202017_1.pdf] Κοινώς, όταν φτάσεις στην εφηβεία (που είναι το επόμενο peak) πιθανότατα είσαι το ίδιο ακάλυπτος. Για αυτό και αν δεν κάνεις το bexsero, συστήνεται το trumenba στην εφηβεία.

 

Σε σχέση με την ανοσοκάλυψη του Johnson έχει άρθρο σχετικό ο Παππάς, είναι καλή αλλά χαμηλότερη των άλλων. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Το εμβόλιο της men-b έχει αυξημένο ποσοστό παρενεργειών σε σχέση με το ΑΖ και συνεχίζουμε να το κάνουμε χωρίς να υπάρχει άμεση ανάγκη, χωρίς να μας το υπαγορεύει η ΕΕΕ. Το AZ το περνάμε από χίλια κόσκινα και ας λένε οι ειδικοί ότι είναι ασφαλές.

Αν εσύ δε βλέπεις κάτι παράδοξο σε αυτό, πάω πάσο.

Χωρίς να έχω θορυβηθεί ιδιαίτερα για το ΑΖ (δλδ αν με καλέσουν να το κάνω, θα το κάνω), δεν είναι ίδια φάση με το bexsero γιατί αυτό αν δεν θες, δεν το κανεις. Δεν θα σε βάλει ο παιδίατρος με το ζόρι. Τώρα όμως όταν γενικα ο κόσμος καταλαβαίνει ότι όσο περισσότεροι εμβολιασμοί γίνουν το συντομότερο, τόσο καλύτερε για όλους, δημιουργείται μεγαλύτερη ψυχολογική πίεση, νιώθεις ότι δεν εχεις άλλη επιλογή κ ότι όλο αυτό είναι βεβιασμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Oχι Γιάγκο, @Ilaeira :D Καμία σχέση με εικοσαετία. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν μπαίνει στο ΕΠΕ. Ο,τι δεν εξασφαλίζει μακροπρόθεσμα ανοσία και επιπλέον, ακόμα και αν είσαι εμβολιασμένος, μπορείς να το κολλήσεις και να το μεταδόσεις. Σε σχέση με την κάλυψη του  [...The duration of protection following the recommended routine Bexsero® schedule has not been established, although in reviewing all of the available evidence, the JCVI agreed the most plausible duration of protection is 18 months following a two dose primary course and 36 months following the additional booster dose administered at 12 months. Bexsero® should, therefore, protect infants and toddlers during their period of highest risk of meningococcal B infection.  publichealth.hscni.net/sites/default/files/Men%20B%20Factsheet%202017_1.pdf] Κοινώς, όταν φτάσεις στην εφηβεία (που είναι το επόμενο peak) πιθανότατα είσαι το ίδιο ακάλυπτος. Για αυτό και αν δεν κάνεις το bexsero, συστήνεται το trumenba στην εφηβεία.

 

Σε σχέση με την ανοσοκάλυψη του Johnson έχει άρθρο σχετικό ο Παππάς, είναι καλή αλλά χαμηλότερη των άλλων. 

 

 

Με ισοπέδωσες, Βίρνα. Έχω τρόμο με την μηνιγγίτιδα. Είχα χάσει δασκάλα όταν ήμουν μικρή και αργότερα συμφοιτητή - κι οι δυο έφυγαν μέσα σε 48 ώρες. Το ξέρω ότι οι πιθανότητες είναι λίγες, αλλά να που εγώ γνώριζα δυο περιστατικά. Όταν έμαθα ότι υπάρχει εμβόλιο, χρόνια πριν σκεφτώ καν να μείνω έγκυος, ανακουφίστηκα πολύ ότι δεν θα έχω να ανησυχώ για τα παιδιά μου. 

Δηλαδή αν κάνεις το bexsero και μετά το trumenba είσαι καλυμμενος;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Με το ρωσικό τι γίνεται; Υπάρχει άραγε πληροφόρηση για παρενέργειες η δεν τις λένε; Στο Ισραήλ με τι εμβολιάστηκαν; Οι Άγγλοι; Τα έχετε πει παραπάνω; Έτσι στατιστικά 

Pfizer μόνο το Ισραήλ οι Άγγλοι Pfizer και Astra

Just now, ninaki80 said:

Oxi den einai oksimoro giati stin proti periptosi den exoyme allo embolio opote les as to Kano. K to mmr dimioyrgei thrombopenia k malista poli syxna..  Alla exeis allo embolio?  

Δεν έχεις άλλο εμβόλιο. Δεν υπάρχουν απόθεματα από το Pfizer οπότε στην πράξη δεν έχεις. Εκτός αν περιμένουμε δύο χρόνια ακόμα να επαρκεσουν οι δόσεις για όλο τον κόσμο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Με έβρισαν βασικά. Κοιτα μας εγω πώς το βλέπω: οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί φοβούνται μην κολλήσουν στο σχολείο αλλά σε κανέναν δεν αρέσει η τηλεκπαίδευση, και ένα από τα παράπονα τους ήταν το θέμα των εμβολιασμών. Ε λοιπόν όταν σου λενε ότι μπορεί να είσαι υγιής κ αν βρεθεί μια τρύπα να χωθείς κ να εμβολιαστείς πριν καν τις ομάδες υψηλού κινδύνου, δεν μπορείς να ρωτάς ποιο εμβόλιο θα κανεις, όταν αυτό πριν από ένα μήνα το έκαναν αδιαμαρτύρητα οι 60-64. Αυτό λέω. Δεν μπορείς να ζητάς προστασία στη δουλειά σου κ να ψειρίζεις ποιο εμβόλιο θα κανεις χωρίς να εχεις τις γνώσεις να το κρίνεις. Δεν είναι ασχημο σαν εικόνα; 

Καλά, δε νομίζω η μόνη προστασία να είναι ένα εμβόλιο μη δοκιμασμένο στο χρόνο. Ούτε πιστεύω πως όλοι ανεξαιρέτως οι εκπαιδευτικοί ήθελαν να εμβολιαστούν. Θεωρώ άκομψο, πώς να το πω, το να τσουβαλιάζω και να λέω ότι είναι άσχημη εικόνα κάτι αν δεν είμαι σίγουρη πως οι συνομιλητές μου όντως ζητούσαν εμβόλιο αλλά μετά δεν το ήθελαν. Αν μιλούσες δηλ. με συγκεκριμένα άτομα. Αλλιώς θα έλεγα ο καθένας να κοιτά τη δουλειά του. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ninaki80 said:

εγω το βρισκω τελειος λαθος vα συvεχιζουv εvα εμβολιο με προβληματα εvω υπαρχουv αλλα δυο εμβολια χωρις προβληματα απο οσο ξερουμε. Γιvετε καθαρα για οικοvομικους λογους πλεοv. δηλαδη οσοι θυσιαστουv ας θυσιαστουv για vα αvοιξουμε γρηγορα κ οχι για vα προστατευθει ο κοσμος απο τοv covid. αv δεv υπηρχε αλλο εμβολιο θα το καταvοουσα οτι ειvαι η μοvη ορατη λυση . Αλλα αυτη τηv στιγμη υπαρχουv κ αλλα εμβολια καλητερης ποιοτητας γιατι δηλαδη εvας 40 χροvος χωρις προβληματα vα πεθαvει απο θρομβωση εvω κυκλοφορουv ασφαλεστερα εμβολια. ?

Αυτό που είπα και πριν : επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να παρασκευαστουν τόσες δόσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα. Και φυσικά είναι πολύ πιο ακριβό, πώς θα το αγοράσουν οι φτωχότερες χώρες?

Just now, Έσπερος said:

Χωρίς να έχω θορυβηθεί ιδιαίτερα για το ΑΖ (δλδ αν με καλέσουν να το κάνω, θα το κάνω), δεν είναι ίδια φάση με το bexsero γιατί αυτό αν δεν θες, δεν το κανεις. Δεν θα σε βάλει ο παιδίατρος με το ζόρι. Τώρα όμως όταν γενικα ο κόσμος καταλαβαίνει ότι όσο περισσότεροι εμβολιασμοί γίνουν το συντομότερο, τόσο καλύτερε για όλους, δημιουργείται μεγαλύτερη ψυχολογική πίεση, νιώθεις ότι δεν εχεις άλλη επιλογή κ ότι όλο αυτό είναι βεβιασμένο. 

Μπορεί να μην είναι η ίδια φάση με το μπεξερο αλλά αλλά εμβόλια που είναι υποχρεωτικά εχουν πολύ σοβαρές παρενεργειες και συχνότερα από το AZ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

 

Έχω τρόμο με την μηνιγγίτιδα. Είχα χάσει δασκάλα όταν ήμουν μικρή και αργότερα συμφοιτητή - κι οι δυο έφυγαν μέσα σε 48 ώρες. Το ξέρω ότι οι πιθανότητες είναι λίγες, αλλά να που εγώ γνώριζα δυο περιστατικά.

Εγώ δεν έχω περιστατικά στον κύκλο μου όμως ειλικρινά έχω μεγάλη φοβία, κυρίως στο πόσο γρήγορα μπορεί να εξελιχθεί και το πόσο δύσκολο είναι κανείς να το προλάβει!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Μπορεί να μην είναι η ίδια φάση με το μπεξερο αλλά αλλά εμβόλια που είναι υποχρεωτικά εχουν πολύ σοβαρές παρενεργειες και συχνότερα από το AZ. 

Μα δεν αμφιβάλλω. Εγω κ να με καλέσουν σήμερα, θα πάω. Αν μπορούσα να διαλέξω θα το έκανα, αλλά όχι ότι είμαι μες στον φόβο μην πέσω στην περίπτωση. 

 

Just now, love kids είπε:

Καλά, δε νομίζω η μόνη προστασία να είναι ένα εμβόλιο μη δοκιμασμένο στο χρόνο. Ούτε πιστεύω πως όλοι ανεξαιρέτως οι εκπαιδευτικοί ήθελαν να εμβολιαστούν. Θεωρώ άκομψο, πώς να το πω, με το να τσουβαλιάζω και να λέω ότι είναι άσχημη εικόνα κάτι αν δεν είμαι σίγουρη πως οι συνομιλητές μου όντως ζητούσαν εμβόλιο αλλά μετά δεν το ήθελαν. Αν μιλούσες δηλ. με συγκεκριμένα άτομα. Αλλιώς θα έλεγα ο καθένας να κοιτά τη δουλειά του. 

Όταν όμως μιλάμε για τον εμβολιασμό ενός ολοκλήρου κλάδου, που μπορεί με το να μην εμβολιαστεί να θέσει σε κίνδυνο ένα ολόκληρο σχολείο ( οι ναθητες θα είναι για καιρό ανεμβολιαστοι), δεν είναι πλέον προσωπικό θέμα. Είναι συλλογικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Με ισοπέδωσες, Βίρνα. Έχω τρόμο με την μηνιγγίτιδα. Είχα χάσει δασκάλα όταν ήμουν μικρή και αργότερα συμφοιτητή - κι οι δυο έφυγαν μέσα σε 48 ώρες. Το ξέρω ότι οι πιθανότητες είναι λίγες, αλλά να που εγώ γνώριζα δυο περιστατικά. Όταν έμαθα ότι υπάρχει εμβόλιο, χρόνια πριν σκεφτώ καν να μείνω έγκυος, ανακουφίστηκα πολύ ότι δεν θα έχω να ανησυχώ για τα παιδιά μου. 

Δηλαδή αν κάνεις το bexsero και μετά το trumenba είσαι καλυμμενος;

 

Εμένα νόσησε πριν χρόνια ο ανιψιός μου, ευτυχώς αντέδρασαν άμεσα οι γονείς, ναι μεν νοσηλεύτηκε αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα. Όχι, από όσο ξέρω δεν μπορείς να κάνεις και τα δύο. Τα peak είναι σε βρέφη και έως 4 ετών και μετά στην εφηβεία. Εμείς δεν κάναμε το πρώτο γιατί το παιδί ήταν μέχρι τα 3,5 εκτός σχολείου και επιπλέον το trumenba δεν έχει τις παρενέργειες του bexsero (αλλά γίνεται μετά τα 12). 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Χωρίς να έχω θορυβηθεί ιδιαίτερα για το ΑΖ (δλδ αν με καλέσουν να το κάνω, θα το κάνω), δεν είναι ίδια φάση με το bexsero γιατί αυτό αν δεν θες, δεν το κανεις. Δεν θα σε βάλει ο παιδίατρος με το ζόρι. Τώρα όμως όταν γενικα ο κόσμος καταλαβαίνει ότι όσο περισσότεροι εμβολιασμοί γίνουν το συντομότερο, τόσο καλύτερε για όλους, δημιουργείται μεγαλύτερη ψυχολογική πίεση, νιώθεις ότι δεν εχεις άλλη επιλογή κ ότι όλο αυτό είναι βεβιασμένο. 

 

Ναι και εκεί γυρίζουμε σε αυτό που έλεγα πιο πριν, ότι κανείς δε νιώθει άνετα να είναι υποχρεωμένος να κάνει ένα εμβόλιο.

 

Ουσιαστικά, αυτό που λέω είναι ότι εδώ κάνουμε στα παιδιά το bexsero, ένα μη υποχρεωτικό εμβόλιο, ελαφρά τη καρδία και για ένα υποχρεωτικό εμβόλιο με λιγότερες παρενέργειες καθόμαστε και το συζητάμε και το παίζουμε δύσκολοι. Αnyway, δεν είναι τόσο επικίνδυνο το AZ, αυτό θέλω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Ουσιαστικά, αυτό που λέω είναι ότι εδώ κάνουμε στα παιδιά το bexsero, ένα μη υποχρεωτικό εμβόλιο, ελαφρά τη καρδία και για ένα υποχρεωτικό εμβόλιο με λιγότερες παρενέργειες καθόμαστε και το συζητάμε και το παίζουμε δύσκολοι. Αnyway, δεν είναι τόσο επικίνδυνο το AZ, αυτό θέλω να πω.

Νομίζω ότι οποίος κάνει το bexsero δεν κάθεται τόσο να ψειρίσει το ΑΖ. Παίζει ρόλο όμως κ μια ψευδαίσθηση ότι το bexsero άκουσες να το κάνει ο ανιψιός σου πρόπερσι, πέρσι το παιδί της κουμπαράς κλπ, δλδ απτά γύρω σου υπάρχει μια θετικό εικόνα. Ψευδαίσθηση θα έλεγα.

 

Μια αντίφαση χαρακτηριστική του Έλληνα γονιού θα έλεγα ότι είναι πχ το ότι μπορεί να δώσει μια αντιβίωση που του ξέμεινε στο ντουλάπι επειδή έτσι έκρινε, ή το ντεπόν σαν καραμέλα, αλλά να ανησυχεί για το ΑΖ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα δεν αμφιβάλλω. Εγω κ να με καλέσουν σήμερα, θα πάω. Αν μπορούσα να διαλέξω θα το έκανα, αλλά όχι ότι είμαι μες στον φόβο μην πέσω στην περίπτωση. 

 

Όταν όμως μιλάμε για τον εμβολιασμό ενός ολοκλήρου κλάδου, που μπορεί με το να μην εμβολιαστεί να θέσει σε κίνδυνο ένα ολόκληρο σχολείο ( οι ναθητες θα είναι για καιρό ανεμβολιαστοι), δεν είναι πλέον προσωπικό θέμα. Είναι συλλογικό. 

Μάλιστα. Ε, ας απολυθούν τότε όσοι δεν επιθυμούν τον εμβολιασμό. :confused: Τα βλέπω αλλιώς τα πράγματα προσωπικά. Μόνη σου είπες ότι στους γονείς σου είπες να αποφύγουν το εμβόλιο της ΑΖ. Σε αυτή την περίπτωση γιατί να το ψειρίσει κανείς δηλαδή; Που συμφωνώ, να το κάνει, αλλά όχι να λέμε μια το ένα και μια το άλλο. Και γνωστή μου τα έβαζε με όσους είχαν σκέψεις για το εμβόλιο και στην οικογένειά της έλεγε άλλα. Βρήκα γελοίο το όλο σκηνικό. 

Link to comment
Share on other sites

Το bexsero δεν νομίζω είναι κάλη συγκριση. Δεν είναι ένα εμβόλιο που βγήκε χθες..... Χρόνια είναι που συζητιέται εμείς φέτος το κάναμε. Και του κορωνοιου θα κάνω (αλλιώς πως θα παω Τσεχία :P) αλλά να χουν περασει κανα δυο χρονάκια να δουμε... Αλλά έτσι όπως το βλέπω θα μας υποχρεώσουν να το κάνουμε με τον τρόπο τους

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Μάλιστα. Ε, ας απολυθούν τότε όσοι δεν επιθυμούν τον εμβολιασμό. :confused: Τα βλέπω αλλιώς τα πράγματα προσωπικά. Μόνη σου είπες ότι στους γονείς σου είπες να αποφύγουν το εμβόλιο της ΑΖ. Σε αυτή την περίπτωση γιατί να το ψειρίσει κανείς δηλαδή; Που συμφωνώ, να το κάνει, αλλά όχι να λέμε μια το ένα και μια το άλλο. Και γνωστή μου τα έβαζε με όσους είχαν σκέψεις για το εμβόλιο και στην οικογένειά της έλεγε άλλα. Βρήκα γελοίο το όλο σκηνικό. 

Τους είπα να το αποφύγουν γιατί ήταν μόλις άνοιξαν τα ραντεβού κ δεν θα καθυστερούσαν τον εμβολιασμό τους. Εγω για μένα δεν θα το καθυστερούσα, αν ήταν να περιμενω 3 μήνες για το υποθετικό επόμενο που μέχρι τότε μπορεί να έβγαζε κ αυτό σπάνιες παρενέργειες. 

 

Από τη στιγμή που ούτε υγειονομικοί δεν εμβολιάζονται υποχρεωτικά, δεν τίθεται θέμα απόλυσης σε άλλους κλάδους. Όμως σε κάποια επαγγέλματα δεν είναι θέμα ατομικής ευθύνης, είναι θέμα και συλλογικής ευθύνης. Δημόσιος υπάλληλος που έρχεται σε επαφή με κόσμο, δεν αποφασίζει μόνο για τον εαυτό του όταν αποφασίζει να μην εμβολιαστεί, χωρίς μάλιστα να έχει τις γνώσεις να το κρίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι οποίος κάνει το bexsero δεν κάθεται τόσο να ψειρίσει το ΑΖ. Παίζει ρόλο όμως κ μια ψευδαίσθηση ότι το bexsero άκουσες να το κάνει ο ανιψιός σου πρόπερσι, πέρσι το παιδί της κουμπαράς κλπ, δλδ απτά γύρω σου υπάρχει μια θετικό εικόνα. Ψευδαίσθηση θα έλεγα.

 

Μια αντίφαση χαρακτηριστική του Έλληνα γονιού θα έλεγα ότι είναι πχ το ότι μπορεί να δώσει μια αντιβίωση που του ξέμεινε στο ντουλάπι επειδή έτσι έκρινε, ή το ντεπόν σαν καραμέλα, αλλά να ανησυχεί για το ΑΖ. 

Εμεις παντως εχουμε κανει τρεις δόσεις bexsero κ τωρα που υπάρχει επιλογή το ψριριζω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...