Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, CMES είπε:

ι αυτο συγκεκριμενα για το HIV) να μην το αποκαλυψει στον ανθρωπο με τον οποιο θα αποφασισει να κανει μαζι παιδι. Ακομα κι αν αυτο κοστισει τη ζωη τους... 

Αλλο παραδειγμα.... ενας ανθρωπος που ειναι μαρτυρας του Ιαχωβα εχει συνταγματικα κατοχυρωμενο δικαιωμα να αρνηθει για θρησκευτικους λογους να μεταγγιστει το παιδι του ακομα κι αν κινδυνευει η ζωη του...

 

Δεν ισχύει. Παρεμβαίνει η δικαιοσύνη.Δεν μπορείς να δολοφονήσεις παθητικά το παιδί σου για λόγους θρησκείας. Άλλο να αρνηθεί ο ίδιος ο ενήλικας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν ισχύει. Παρεμβαίνει η δικαιοσύνη.Δεν μπορείς να δολοφονήσεις παθητικά το παιδί σου για λόγους θρησκείας. Άλλο να αρνηθεί ο ίδιος ο ενήλικας.

Παρεμβαινει εισαγγελεας αλλα ο γονιος μπορει (και παντα το κανει) να κανει μηνυση στο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Παρεμβαινει εισαγγελεας αλλα ο γονιος μπορει (και παντα το κανει) να κανει μηνυση στο γιατρο.

 

Δε διαφωνώ, ο γονιός μπορεί έτσι κι αλλιώς να κάνει μήνυση στο σύμπαν αν θέλει.

Αλλά δεν κάθεται το κράτος να παρακολουθεί ένα παιδί να πεθαίνει από μία ιάσιμη ασθένεια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Παρεμβαινει εισαγγελεας αλλα ο γονιος μπορει (και παντα το κανει) να κανει μηνυση στο γιατρο.

Μήνυση ενώ υπάρχει εισαγγελική παρέμβαση? Ότι τι? Δεν σεβάστηκε τη θρησκεία του και κάλεσε εισαγγελέα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , maripoz είπε:

λοιπον αυτα τα ιατρικα "εργαλεια", οπως και πολλα αλλα, αποστειρωνονται οντως με καρκινογονο ουσια το ethylene oxide. υποτιθεται πως η ποσοτητα του υπολειμματος της ουσιας που μενει στα εργαλεια ειναι αμελητεα. αλλά ο μεσος ανθρωπος χρησιμοποιει τετοια εργαλεια από ποτέ εως ελαχιστες φορες το χρονο. σε βαση δις την εβδομαδα δεν γνωριζω και δεν ξερω αν το εχει διευκρινισει και καποιος. αυτο που στα σιγουρα λενε οι βιοπαθολογοι ειναι οτι αυτα τα τεστ αποτελουν επικινδυνα ιατρικα αποβλητα.

Σωστο κι αυτο.

Just now, kotsifikos είπε:

απάνθρωπο τουλάχιστον.

Απλή περιέργεια.Ειχαν δοσει σε όλους τη δυνατότητα να εμβολιαστούν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Δεν έχουμε ούτε τα αυστηρότερα μέτρα, ούτε το μακρύτερο λοκντάουν στον κόσμο. Από πού προκύπτουν αυτά; Αν τα είχαμε, δεν θα είχαμε φτάσει εδώ, όπως ακριβώς δεν έφτασαν η Αυστραλία και η Νέα Ζηλανδία. 

Στη Δανία κάνουν τεστ στους χώρους εργασίας κάθε εβδομάδα εδώ και μήνες. Πώς αλλιώς θα κρατήσεις ανοιχτά τα πάντα χωρίς παρακολούθηση; Στη Γερμανία τα σχολεία ανοιγοκλείνουν εδώ και μήνες ανάλογα με τα σκαμπανεβάσματα των κρουσμάτων. Υπάρχει σχέδιο κι εκεί; Στον Λίβανο, μου έλεγε συνάδελφος ότι τα σχολεία είναι κλειστά από πέρσι τον Μάρτιο. Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω από πού προκύπτουν τα αυστηρότερα μέτρα και το μακρύτερο λοκντάουν στον κόσμο. Υπάρχει κάποιο σάιτ που τα συγκρίνει; Ή είναι προσωπική μας αίσθηση;

Συμφωνώ ωστόσο ότι βάζουμε σοβαρή υποψηφιότητα για μερικά από τα πιο ηλίθια μέτρα στον κόσμο.

δ διαφωνω.απλα εγω νομιζω εχουμε το μεγαλυτερο σε διαρκεια κ πιο αναποτελεσματικο λοκ νταουν.πχ εμεις,περιοχη με λιγα σχετικα κρουσματα,απο περυσι τον νοεμβρη τα μαγαζια κ τα σχολεια ανοιξανε μετα τις γιορτες κ κλεισανε τωρα παλι μαζι με την αθηνα ενω δ ειχαμε κρουσματα(οκ ειχαμε κλικ τωρα τελευταια,αλλα αγορα στην επαρχια δ δουλευει ετσι)

πλεον ειμαστε κ εμεις κοκκινοι,με σχετικα αρκετα κρουσματα,αλλα εχουμε κ μονιμα κλιμακιο,οποτε γινονται αρκετα

λοκ νταουν το λες αυτο.οταν ειναι ανοιχτα μονο τα βασικα κ δ εχεις ελευθερες μετακινησεις(ειδικα αυτο με τους νομους εχει αρχισει να μου την δινει)

κ μιλαμε για οταν ακολουθεις τα μετρα,οχι οταν κανεις ο,τι σου κατεβει κ για καποιους δ εχει αλλαξει κτ

δ μπορω οταν ακουω οτι ειναι νωρις να ξερουν τι θα γινει με το πασχα,κ θα αποφασισουν με τα επιδημιολογικα δεδομενα.για τον τουρισμο δυο βδομαδες πριν μιαχαρα ξερανε να το ανακοινωσουν

με εχει ριξει πολυ,κ δ εχω καθουλου διαθεση για το πασχα.καμια σχεση με περυσι κ χριστουγεννα:(

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Ο σύζυγος κάνει τεστ κάθε εβδομάδα στη δουλειά από πέρσυ τον Μάρτιο.. Από κανένα δεν έχει ακούσει για σύνταγμα και δικαιώματα και και.. Ίσα ίσα όλοι το θέλουν και σπεύδουν ακόμα και όταν είναι σε άδεια να το κάνουν. Εμάς σαν οικογένεια μας δίνει ένα ποσοστό σιγουριάς όταν κάθε εβδομάδα βγαίνει αρνητικός. Οι συνάδελφοι του που βγαίνουν θετικοί μένουν σπίτι τους 15 μέρες και κανένας δεν έχει απολυθεί ούτε τους δείχνουν με το δάχτυλο όταν επιστρέφουν. Ίσα ίσα επικοινωνούν να μαθαίνουν πως είναι. Οι δε φίλοι μας γνωρίζοντας ότι βγαίνει αρνητικός έχουν μια λιγότερη ανησυχία όταν βρισκόμαστε έξω στα πάρκα. Μακάρι να είχαμε τεστ στο σπίτι να κάναμε μόνοι μας να προστατεύαμε πρώτα τον εαυτό μας με το να ξέρουμε άμεσα και στα πρώτα στάδια αν είμαστε θετικοί ώστε να ξεκινήσουμε τα όποια φάρμακα νωρίς και μετά για τα παιδιά μας τους συγγενείς μας με νοσήματα και τους γύρω μας. Προσωπικά με μεγάλο πρόβλημα στο οξυγόνο μετά από δύο επεμβάσεις ούτε που θέλω να σκεφτώ τι θα πάθω αν κολλήσω. Ώρες ώρες απορώ με κάποια γραφόμενα όταν στάνταρ όλες μας στον πρώτο πυρετό του βρέφους μας πάθαμε ταραχή όταν όλες κραξαμε την διπλανή που έστειλε με μύξα το παιδί της σχολείο και κόλλησε και το δικό μας και τώρα που τόσοι λένε ότι μπορεί να το περάσεις πολύ άσχημα να κάνεις μήνες να συνέλθεις μυϊκά και στους πνεύμονες η μπορεί και να πεθάνεις α ου όχι μάσκα όχι τεστ όχι θα μας πάρουν τα παιδιά παιδομάζωμα στον πλανήτη Άρη κλπ. Κάντε ότι θέλετε μη ξανακάνετε ούτε αιματολογική στη ζωή σας. Βαρέθηκα ένα χρόνο τα ίδια και τα ίδια. 

Ξερεις ποσο θα ήθελα να το δικαιούμαι κι εγω τωρα που για τρεις μέρες μπαινοβγαινα στο νοσοκομειο λογω της μητέρας μου?Και που συνεχίζω να την βλέπω για να βοηθάω?

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

με εχει ριξει πολυ,κ δ εχω καθουλου διαθεση για το πασχα.καμια σχεση με περυσι κ χριστουγεννα

Σκεφτομαι που ο κόσμος ειδικά πέρσι το Πάσχα τήρησε τα μέτρα με θρησκευτική ευλάβεια. Εδώ στο νησί πχ, οι περισσότεροι φοιτητές δεν ήρθαν να δουν τους γονείς τους. Πόσες οικογένειες, μένοντας στην ίδια πολυκατοικία, φοβούνταν ακόμα και το να αλλάξουν όροφο για να δουν τους συγγενείς τους. Το ότι τώρα έχουμε φτάσει να αναπαράγουμε τον δικηγόρο που απορώ γιατί δεν τον έχουν μαζέψει, που τρομάζει τον κόσμο ότι τα θετικά παιδιά θα τα πάρουν και θα τα πάνε σε δομή, είναι τραγικό. Και σε αυτό δεν επιρρίπτω ευθύνη στον κόσμο που το πιστεύει τόσο, όσο σε όλες τις ανακολουθίες. Καλώς ή κακώς, ο κόσμος πέρσι απομονώθηκε και ήταν υποδειγματικός, όχι για να προστατεύσει το κοινωνικό σύνολο, αλλά για να προστατεύσει τον εαυτό του και την οικογένειά του. Από τη στιγμή που τη μία ήρθαν οι τουρίστες, την άλλη άνοιγε το ένα, την άλλη άνοιγε το άλλο, έλεγχοι σε μεγάλους χώρους εργασίας δεν γίνονταν, οι ιδιώτες επιχειρηματίες συμπεριφέρονται κατά το δοκούν κλπ, και ο καθένας έπαψε να νιώθει ότι ο ίδιος είναι προστατευμένος, άρχισε το πανηγυρι. Δεν είναι αδικαιολόγητο, αυτός έπρεπε να προβλεφθεί, για αυτό σε άλλες επιτροπές υπάρχουν και ψυχολόγοι που όντως σκέφτονται την ψυχολογία του κόσμου. Εδώ θεωρούμε ψυχολογία το να πας να φτιάξεις τα νύχια σου ή να κάνεις shopping therapy, λες και είναι στήλη αυτοβοήθειας σε γυναικείο περιοδικό. 

Link to comment
Share on other sites

ναι πραγματι,ελεγαν κυβερνητικες πηγες,πιυ διαφωνουν με την επιτροπη.θα ηθελε η κυβερνηση να αντιληφθει η επιτροπη την κουραση του κοσμου.απο τους παιδιατρους,τους λοιμωξιολογους,τους εντατικολογους κ τους πνευμονιολογους το περιμενουν αυτο;δ επρεπε να υπαρχει κ επιτροπη που να εξεταζει οικονομικα,ψυχολογικα,κοινωνικα;

δ λεω οτι οι ανθρωποι δ εχουν ενσυναισθηση,αλλα οταν δ εχες κρεβατια σε μεθ,κ εισαι γιατρος,οχι δ θα σκεφτεις την κουραση του αλλου κ που εχει να δει την μανα του 5μηνες στα 50χλ.

κ βγηκε ο πρωθυπουργος κ ειπε οτι δ υπαρχουν ανθρωποι που χρειαζονται μεθ κ δ εχουν;ενω καθε μερα ανακοινωνονται κ ποσοι ειναι διασωληνομενοι εκτος μεθ;ιδιες συνθηκες ειναι;τι θα προτιμουσαν εκεινοι για την νοσηλεια τους;κ καθε μερα ολο παραλογα σκηνικα ακους.ασχετα με την πανδημια καποια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

κ βγηκε ο πρωθυπουργος κ ειπε οτι δ υπαρχουν ανθρωποι που χρειαζονται μεθ κ δ εχουν;ε

και το είπε αυτό ενώ έπαιζε η ειδιση για τον άνθρωπο που ήταν σε κοινό θάλαμο κ ο άλλος τον έβγαλε από την πρίζα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Το παραδειγμα 2 πχ μου φαινεται αυτονοητο γιατι υπαρχει συγκεκριμένο σημειο στο Συνταγμα στο οποιο αναφερεται οτι μπορει να περιοριστει το δικαιωμα του συνερχεσθαι για λογους εκτακτης αναγκης. Από τα πολύ λίγα που γνωρίζω δεν ξέρω να υπάρχει αντιστοιχο συγκεκριμενο σημειο για επιβολη ιατρικής πραξης. Για αυτο το παραδειγμα 3 δεν μου φαινεται τόσο αυτονοητο.

Δηλαδη στο ακραιο σεναριο που γινει πραξικοπημα/κατάλυση του πολιτευματος δεν υπαρχει αυτοματη αντισυνταματικότητα? Πρεπει να γινει πρωτα δικαστηριο? Δεν ρωταω προβοκατορικα ρωταω με ειλικρινη απορια.

 

Εκεί υπάρχει πλήρης κατάλυση του Συντάγματος βρε συ, τί σχέση έχει?

 

Εγώ μιλώ για πράξεις νόμιμα εκλεγμένης κυβέρνησης, οι οποίες τεκμαίρονται καταρχήν νόμιμες και έγκυρες ακριβώς γιατί εκδίδονται βάσει της διαδικασίας που ορίζει το Σύνταγμα,  από κυβερνητική πλειοψηφία που έχει εκλεγεί νόμιμα, που λαμβάνουν όλες τις διατυπώσεις δημοσιότητας που απαιτούνται (δημοσίευση σε ΦΕΚ, προηγούμενες εξαουσιοδοτήσεις κλπ). Αυτές λοιπόν, όπως είπα, έχουν το τεκμήριο της νομιμότητας, για να ακυρωθούν λόγω αντισυνταγματικότητας πρέπει να προσβληθούν.

 

Δεν αποκλείεται να κριθούν αντισυνταγματικές από τα Δικαστήρια, γίνεται συχνά, αλλά δεν είναι άσπρο μαύρο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , CMES είπε:

Ειναι συνταγματικο του δικαιωμα να μην εξεστει ποτε για HIV αλλα ακομα και αν εξεταστει και γνωριζει οτι εχει κολλησει, ειναι δικαιωμα του (οντως ισχυει αυτο συγκεκριμενα για το HIV) να μην το αποκαλυψει στον ανθρωπο με τον οποιο θα αποφασισει να κανει μαζι παιδι. Ακομα κι αν αυτο κοστισει τη ζωη τους... 

Αν κατάλαβα, αν είμαι φορέας HIV έχω δικαίωμα να το αποκρύψω από τον σεξουαλικό μου σύντροφο;! Δηλαδή εάν με μηνύσει μετά ο σύντροφος μου και διεκδικήσει αποζημίωση για τα ιατρικά έξοδα του, ηθική βλάβη ψυχική οδύνη, την δική του του παιδιού μας αν υπάρχει, δεν έχει καμία τύχη διότι ο δικηγόρος μου θα πει ότι έκανα χρήση του δικαιώματος μου να αποκρύψω την αλήθεια;

Και τόσα περιστατικά με εκδιδόμενα και μη άτομα φορείς που απέκρυψαν το γεγονός και εν γνώση τους, άνευ συναίνεσης του συντρόφου, μόλυναν συντρόφους (ή και δεν μόλυναν αλλά τους έθεσαν σε κίνδυνο) και διώχθηκαν ποινικά; Ραδιοαρβύλα είναι; Αφορά σε δίκαιο άλλων χωρών κι όχι στο ελληνικό;

(Όχι ότι σώζεται κάτι έτσι, αλλά μιας κι αναφέρθηκε).

 

Edit: Νομίζω κατάλαβα τι εννοείς. Ότι δεν ορίζεται σαφώς στο νομοθετικό πλαίσιο η υποχρέωση να το αποκαλύψει κανείς. Και στις σχετικές περιπτώσεις που ασκούνται διώξεις, αυτές γίνονται βάσει του υπάρχοντος πλαισίου. Έτσι όπως το κατάλαβα αρχικά διαβάζοντας το post σου ήταν ότι αυτός που μόλυνε δεν αντιμετωπίζει ποινικές κυρώσεις.

Επεξεργάστηκαν by samsympan
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Είδατε ότι 24 Απριλίου ανοίγει η πλατφόρμα για τους 50-55 με Johnson & Johnson?

Σπουδαίο νέο αυτο .Αν κατάλαβα σωστά επαληθεύεται ο φίλος της Deena

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είδατε ότι 24 Απριλίου ανοίγει η πλατφόρμα για τους 50-55 με Johnson & Johnson?

Σπουδαίο νέο αυτο .Αν κατάλαβα σωστά επαληθεύεται ο φίλος της Deena

 

Δεν είμαι σίγουρη για της Johnson.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είδατε ότι 24 Απριλίου ανοίγει η πλατφόρμα για τους 50-55 με Johnson & Johnson?

Σπουδαίο νέο αυτο .Αν κατάλαβα σωστά επαληθεύεται ο φίλος της Deena

 

Δεν είμαι σίγουρη για της Johnson.

Εγω απλα ακουσα απο 19/4 θα αρχισει ο εμβολιασμος με j&j. Δ ξερω ηλικιες

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είδατε ότι 24 Απριλίου ανοίγει η πλατφόρμα για τους 50-55 με Johnson & Johnson?

Σπουδαίο νέο αυτο .Αν κατάλαβα σωστά επαληθεύεται ο φίλος της Deena

 

Δεν είμαι σίγουρη για της Johnson.

Της johnson έρχονται αρχικά λίγες δόσεις κ αργότερα 900000. Δεν ειναι για συγκεκριμένη ομάδα. Όντως ανοίγουν πολλές ομάδες τέλος Απριλίου. Όμως ακομα έχουμε λίγα εμβόλια. Ή τα ραντεβού θα ειναο αργότερα ή η προσέλευση είναι μικρή.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβασα επισης οτι πλέον οι 60 -65 θα μπορούν να κάνουν κσι άλλο εμβολιο.

Θέλω να πιστεύω ότι βάση λογικής δεν θα υποχρεων τους κάτω των 60 με αστρα για να πετύχουν πιο γρήγορα ανοσία.Με την άστρα ειναι μεγάλη η ψαλίδα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Έτσι, o σχεδιασμός για τη χαλάρωση των μέτρων περιλαμβάνει τις εξής ημερομηνίες-κλειδιά, ενώ το Πάσχα πλησιάζει:

  • 19 Απριλίου: Ανοίγουν εμπορικά κέντρα, κέντρα αισθητικής και φροντιστήρια αλλά μόνο για μαθητές Λυκείου.
  • 24 Απριλίου: Ελεύθερη πρόσβαση στα καταστήματα, χωρίς click inside/click in shop και click away.
  • Πιθανό το Πάσχα στο χωριό, αρκεί να υπάρχει ικανός αριθμός self tests για όσους θέλουν να φύγουν για την επαρχία.
  • Τη Μεγάλη Εβδομάδα ανοίγουν οργανωμένες παραλίες.
  • 10 Μαΐου: Δημοτικά σχολεία, Γυμνάσια, εστίαση, παιδότοποι, κτήματα για γάμους.
  • 14 Μαΐου: Τέλος του lockdown με άνοιγμα του τουρισμού.

 

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα. κλειστά σχολεία, ανοιχτά φροντιστήρια. και μετά, γιούργια σε όλα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

 

Έτσι, o σχεδιασμός για τη χαλάρωση των μέτρων περιλαμβάνει τις εξής ημερομηνίες-κλειδιά, ενώ το Πάσχα πλησιάζει:

  • 19 Απριλίου: Ανοίγουν εμπορικά κέντρα, κέντρα αισθητικής και φροντιστήρια αλλά μόνο για μαθητές Λυκείου.
  • 24 Απριλίου: Ελεύθερη πρόσβαση στα καταστήματα, χωρίς click inside/click in shop και click away.
  • Πιθανό το Πάσχα στο χωριό, αρκεί να υπάρχει ικανός αριθμός self tests για όσους θέλουν να φύγουν για την επαρχία.
  • Τη Μεγάλη Εβδομάδα ανοίγουν οργανωμένες παραλίες.
  • 10 Μαΐου: Δημοτικά σχολεία, Γυμνάσια, εστίαση, παιδότοποι, κτήματα για γάμους.
  • 14 Μαΐου: Τέλος του lockdown με άνοιγμα του τουρισμού.

 

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα. κλειστά σχολεία, ανοιχτά φροντιστήρια. και μετά, γιούργια σε όλα. 

 Μα θα ανοίξουν και τα υπόλοιπα μετά το Πάσχα. 

 

Εγώ παλι είμαι από τους λίγους που χαίρονται που ανοίγουμε σιγά σιγά! 

Αν και δε μ αρέσει έτσι τόσο καθώς έκλεισα ραντεβου στα τζάμπο (στο οποίο τελικά ΔΕΝ θα πάω) γιατί λέει εχω περιθώριο μισής ώρας. Μισή ώρα δε φτάνει εκεί μέσα ουτε τρέχοντας να πας!) 

Μπα. Το ακυρωσα... Ξενερωσα πολυ! 

 

Βέβαια με το άνοιγμα δεν ξέρω τι θα προκυψει γενικώς... Εννοώ διαδικαστικα θέματα αλλά τελοσπαντων εδώ φάγαμε ένα χρόνο τηλε μαθήματα εκεί λέω θα μασησουμε. Εγώ περιμενω πως και πως να ανοίξουμε σε όλα και να φυγω το Πάσχα και γενικως να ανοίξω τα μάτια μου και να χουν όλα αυτά τελειώσει, αυτή η παρανοια! Αν και δεν ξέρω τελευταίο διάστημα είμαι παρα πολυ καλυτερα και πιο ήρεμη δεν ξέρω γιατί! Μάλλον επειδή βλέπω φως! Εγώ το βλέπω!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Έσπερος said:

 

 

Έτσι, o σχεδιασμός για τη χαλάρωση των μέτρων περιλαμβάνει τις εξής ημερομηνίες-κλειδιά, ενώ το Πάσχα πλησιάζει:

  • 19 Απριλίου: Ανοίγουν εμπορικά κέντρα, κέντρα αισθητικής και φροντιστήρια αλλά μόνο για μαθητές Λυκείου.
  • 24 Απριλίου: Ελεύθερη πρόσβαση στα καταστήματα, χωρίς click inside/click in shop και click away.
  • Πιθανό το Πάσχα στο χωριό, αρκεί να υπάρχει ικανός αριθμός self tests για όσους θέλουν να φύγουν για την επαρχία.
  • Τη Μεγάλη Εβδομάδα ανοίγουν οργανωμένες παραλίες.
  • 10 Μαΐου: Δημοτικά σχολεία, Γυμνάσια, εστίαση, παιδότοποι, κτήματα για γάμους.
  • 14 Μαΐου: Τέλος του lockdown με άνοιγμα του τουρισμού.

 

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα. κλειστά σχολεία, ανοιχτά φροντιστήρια. και μετά, γιούργια σε όλα. 

Μα ίδια μέρα τέλος lockdown και άνοιγμα τουρισμού? Δεν αφήναν εστω μια βδομάδα ενδιάμεσα έτσι για την ξεκαρτα? Edit: Ρε τώρα τα βλέπω ένα ένα. Έλεος δηλαδή θα ανοίξουν τα σχολεία τρεις μέρες πριν ανοίξει ο τουρισμός? Πάμε καλά?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Μα ίδια μέρα τέλος lockdown και άνοιγμα τουρισμού? Δεν αφήναν εστω μια βδομάδα ενδιάμεσα έτσι για την ξεκαρτα? Edit: Ρε τώρα τα βλέπω ένα ένα. Έλεος δηλαδή θα ανοίξουν τα σχολεία τρεις μέρες πριν ανοίξει ο τουρισμός? Πάμε καλά?

καλά προφανώς ήταν ρεπορτάζ κράχτης στο in gr γιατί σήμερα δεν υπάρχει, αλλά το πνεύμα αυτό είναι. όλα μαζί... νομίζω η λογική είναι η εξής: οποίος δεν ενδιαφέρεται, θα συνεχίσει να κάνει ο,τι έκανε. οποίος ενδιαφέρεται, θα κάνει τακτικέ τεστ κ στην πρώτη ευκαιρία θα τρέξει να εμβολιαστεί, καλός καιρός είναι κλπ, κουτσα στραβά θα τα καταφέρουμε. 

 

χτες διευκρίνισε ο πέτσας ότι δεν σκέφτονται να κρατήσουν τους περιορισμούς κυκλοφορίας μετά το άνοιγμα του τουρισμού. λες κ υπήρχε τέτοιο ενδεχόμενο κ έπρεπε να μας καθησυχάσει. αλλά το είπε κ με μια συγκατάβαση, του στιλ σας κάνουμε τη χάρη...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι πέτυχα χτες κάποιο στέλεχος του Υπουργείου Παιδείας που έλεγε ότι μπορεί να μην ανοίξουν καθόλου το Μάιο τα δημοτικά και νήπια. Απλά νομίζω ο καθένας λέει και γράφει ό,τι του κατέβει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Eγώ πάλι πέτυχα χτες κάποιο στέλεχος του Υπουργείου Παιδείας που έλεγε ότι μπορεί να μην ανοίξουν καθόλου το Μάιο τα δημοτικά και νήπια. Απλά νομίζω ο καθένας λέει και γράφει ό,τι του κατέβει!

Αν ανοίξουν όλα τα επαγγέλματα και κόψουν τις αναστολές κτλ θα αναγκαστούν να ανοίξουν και τα σχολεία. 10 Μάη εγώ το έχω στάνταρ. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

all you need is greece παιδιά.

2 minutes ago, Έσπερος said:

 με μια συγκατάβαση, του στιλ σας κάνουμε τη χάρη...

Μα πραγματικά!! Είναι να απορείς !

Just now, ΑΡΓΚ said:

Eγώ πάλι πέτυχα χτες κάποιο στέλεχος του Υπουργείου Παιδείας που έλεγε ότι μπορεί να μην ανοίξουν καθόλου το Μάιο τα δημοτικά και νήπια. Απλά νομίζω ο καθένας λέει και γράφει ό,τι του κατέβει!

Το θεωρώ απίθανο, κυρίως αν σκεφτείς πως πέρυσι άνοιξαν Ιούνιο.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, η λογική είναι ότι ο τουρισμός θα μας στοιχίσει πολύ να κοπεί, οπότε κατεβάζουμε ρολά τον χειμώνα και ταυτόχρονα εμβολιάζουμε, και μετά ανοίγουμε και ταυτόχρονα ελπίζουμε.

 

Αλλά με εκνευρίζει αφάνταστα που δεν έχει κανείς τα κότσια να το πει, παρά μόνο βγαίνει ο καθένας και λέει τα δικά του. Πείτε το στα ίσια, να ξέρει ο κόσμος τι γίνεται και να πορευτεί ανάλογα. Αυτήν τη στιγμή σχεδιάζεται άνοιγμα που θα δώσει στον κόσμο μια ψευδή αίσθηση ασφάλειας, σαν να μην είχαμε 4000 κρούσματα λίγες εβδομάδες πριν.

 

Προσωπικά θα συνεχίσω να φοράω μάσκα σε κλειστούς χώρους και σε επαφές με τρίτους, παιδικές χαρές κλπ. Και θα πάω να εμβολιαστώ αμέσως μόλις μπορέσω, είτε μου τύχει της Astra είτε οποιοδήποτε άλλο. Να τελειώνουμε, ναι. Αλλά να τελειώνουμε αξιοποιώντας την επιστήμη και την κοινή λογική, όχι το θυμικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...