Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

εγω ένα έχω να πω. δεν ξέρω αν αυτό με τα κινεζικά πρωκτικά rapid ήταν fake, αλλά αν δεν ήταν, άγιο είχαμε και δεν μας έφεραν τετοια. γιατί έχουμε κ έναν φόβο για το μέγεθος του βαμβακοφορου στυλεου, μετά τις μάσκες...

Λες να υπήρχαν αυτα τα τεστ το 1930?

Αυτός που έγραψε τις οδηγίες ποσο χρονων είναι?Το παιδεία έχει λάβει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Λες να υπήρχαν αυτα τα τεστ το 1930?

Αυτός που έγραψε τις οδηγίες ποσο χρονων είναι?Το παιδεία έχει λάβει?

Ε θα είναι ο ίδιος που είχε γράψει πέρσι το πρωτόκολλο των οίκων ανοχής κ ελεγε τα πρόσωπα να απέχουν απόσταση όση το μήκος ενός αντιβραχίου.

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ για τον τενεκένα διάβασα αυτό που μάλλον είναι μια εύλογη εξήγηση.

"

Στο website σκοιλ ελικικου 2.0 που λέτε, τα τζιμάνια δεν έχουν δηλωμένη στα metadata τη γλώσσα του κειμένου πως είναι στα ελληνικά.
Όταν ο χρήστης έχει επιλέξει στον browser την αυτόματη μετάφραση κειμένου στα Ελληνικά ή έχει κάποιο plugin, ο browser υποθέτει πως η γλώσσα είναι by default τα Αγγλικά.
Το κείμενο περνάει αυτόματα από το Google Translate βάζοντας το ελληνικό κείμενο στο πεδίο για τα Αγγλικά ώστε να το «μεταφράσει» στα Ελληνικά και να το εμφανίσει στη συνέχεια στο αντίστοιχο πεδίο.
Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση του μέτρου, που είναι παράνομη και αντισυνταγματική και καταχρηστική και αδικαιολόγιτη ως μέτρο αποτροπής της μεταδοτικότητας και ανεπαρκώς τεκμηριωμένη και όπως όλοι αντιλαμβάνονται ΔΕΝ επιτελεί τον σκοπό που υποτίθεται εξυπηρετεί, δεν προβληματίζει κανέναν;

 

Το πρόβλημα είναι αν θα δηλώσει αληθώς το τέστ ο κάθε πολίτης;

Το ίδιο το τεστ, δεν είναι πρόβλημα;

Η υποχρεωτικότητα του, δεν είναι πρόβλημα;

Η μέθοδος δεν είναι πρόβλημα;

Η αναποτελεσματικότητα ως μέτρο, δεν  είναι πρόβλημα;

Η οικονομική διαπολοκή πίσω από τα τεστ, δεν είναι πρόβλημα;

 

Ολα προσπερνόνται με χαχαχα και χουχουχου και πνευματώδη ειρωνεία δυσφορίας?

 

Με ποιο πρόσχημα μπορεί κανείς να κοιτάει καχύποπτα τον άλλον,

όταν ΓΝΩΡΙΖΕΙ και ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ εξ αρχής,

ότι η ίδια η πολιτεία δεν προσπαθεί κάν, να στελεχώσει στοιχειωδώς τα νοσοκομεία της;

 

Τί αστείο να σπάμε πλάκα με την πλάκα που σπάει ο κούλης κι ο μπουμπούκος κι ο λουλούκος, πάνω στα παιδιά μας; Και σε εμάς και στους γονείς μας;

Χαχαχαχα....πολύ αστείο......χαχαχα....πόσοι κορονοπαρτάκιδες θα το βουτίξουν στον φραπέ τους και θα πουν τραλαλα κι τριλιλο;

χαχαχαχα..... πολύ αστείο..... Ε, βρε τί πλάκες κάνουμε?!?! 

Ας γελάσουμε λίγο για να προσποιηθούμε ότι δεν είμαστε για κλάματα.

 

Τι μας νοιάζει άλλωστε αν είναι υποχρεωτική μια ιατρική πράξη και εκβιαστική και ως εκ τούτου ΠΑΡΑΝΟΜΗ και κυρίως χυδαία και απαράδεκτη

για την αξιοπρέπεια του ανθρώπου; ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ανεξάρτητα από το αν μου αρέσουν ή όχι τα μούτρα του και οι απόψεις του.

Ετσι κι αλλιώς δεν θυμόμαστε τί σημαίνει αξιοπρέπεια.

Σιγά μην θυμηθούμε τώρα, ότι σκοπός όλης αυτής της έκτακτης ανάγκης ήταν η νοσοκομειακή διαχείριση μιας ασθένειας.

Εδώ ξεχάσαμε κιόλας να λέμε "ένα κι ένα κάνουν δύο".

Ενα κι ένα κάνουν....όσο πει "η επιτροπή" ή η κολοκυθιά.... Εξαρτάται από τα κέφια της κυβερνητικής ρητορικής αυτό.

Αφού έτσι κι αλλιώς δεν μας νοιάζει καν, ότι δεν επρόκειται με αυτές τις υποχρεώσεις να κάνουμε οτιδήποτε σε σχέση με τον ίδιο του κορονοϊό.

Μόνοι μας τα λέμε, μόνοι μας τα γράφουμε, μόνοι μας συμφωνούμε με τους εαυτούς μας ότι ΞΕΡΟΥΜΕ πως ΚΑΙ αυτό το μέτρο,

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΕΙ στον σκοπό του. 

Αλλά δεν μας νοιάζει! 

 

Αλλά επειδή δεν μας νοιάζει, μπορούμε να επιμείνουμε λίγο και να ενισχύσουμε με κάθε τρόπο, την αυξημένη επιτήρηση των πολιτών, προκειμένου να κάνουν 

σωστά και να δηλώνουν αληθώς, αυτό το κάτι, που έτσι κι αλλιώς δεν μας νοιάζει καθόλου, διότι ήδη παραδεχόμαστε ότι δεν πρόκειται να κάνει τίποτε!

 

Θα συνεχίσουμε να κράζουμε χωρίς ντροπή και αυτομεμψία, τον "άλλον" , που είμαστε βέβαιοι ότι είναι ανέντιμος, αναξιόπιστος, ανεύθυνος, επικίνδυνος και άξιος για κάθε ασχήμια που το κράτος θα σκεφτεί, στο όνομα ενός "αόρατου εχθρού".

 

 

Η εικόνα ενός σκύλου, που κυνηγάει την ουρά του, μπορεί να είναι αστεία για κάποιον.

Αν όμως είσαι άνθρωπος και δεν έχεις ουρά και παρόλα αυτά κάνεις κύκλους μανιωδώς γύρω από τον εαυτό, λες και κηνυγάς κάτι....ειλικρινά δεν είναι καθόλου αστείο. Ούτε γι' αυτόν που το παθαίνει (εν αγνοία του), ούτε γι' αυτόν που το παρατηρεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kine είπε:

Τι μας νοιάζει άλλωστε αν είναι υποχρεωτική μια ιατρική πράξη και εκβιαστική και ως εκ τούτου ΠΑΡΑΝΟΜΗ και κυρίως χυδαία και απαράδεκτη

για την αξιοπρέπεια του ανθρώπου; ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ανεξάρτητα από το αν μου αρέσουν ή όχι τα μούτρα του και οι απόψεις του.

Από την αρχή φωνάζουμε για περισσότερα τεστ κ συστηματικούς ελέγχους. Έρχεται λοιπόν η ώρα των μαζικών τεστ. Και να που δεν μας αρέσει η υποχρεωτικότητα. ε δεν πάει έτσι. τεστ δηλαδή αλλά μόνο για τους άλλους; 

 

Ολα τα άλλα στη διαδικασια είναι άκυρα, όπως τα λες. Δεν γίνεται όμως μαζικά τεστ χωρίς να είναι υποχρεωτικά αν θελουμε να λειτουργούν βασικέ υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουν γίνει οι αγαπημένοι μου οι libertarians στα χρόνια της κορόνας. Λύσεις θέλουμε, αποτελέσματα ζητάμε, βέβαια δεν έχουμε ξεκαθαρίσει πώς ακριβώς θέλουμε να γίνει η εκτέλεση, αλλά ό,τι και να γίνει σίγουρα θα φωνάξουμε για τις προσωπικές μας ελευθερίες. Όσο να πεις, είναι μια σταθερή πορεία, κι αυτό είναι κάπως ανακουφιστικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Έχουν γίνει οι αγαπημένοι μου οι libertarians στα χρόνια της κορόνας. Λύσεις θέλουμε, αποτελέσματα ζητάμε, βέβαια δεν έχουμε ξεκαθαρίσει πώς ακριβώς θέλουμε να γίνει η εκτέλεση, αλλά ό,τι και να γίνει σίγουρα θα φωνάξουμε για τις προσωπικές μας ελευθερίες. Όσο να πεις, είναι μια σταθερή πορεία, κι αυτό είναι κάπως ανακουφιστικό. 

το θέμα είναι ότι συσκοτίζονται τα σοβαρα επιχειρήματα πχ αξιοπιστία τεστ,  προμήθεια, διενέργεια από μη επαγγελματίες. 

 

Ή δεν αναφέρεται κάτι άλλο: γιατί δεν γίνεται πχ αυτό μαζικά σε χώρους εργασίας που έχουν αποτελέσει πηγές μολύνσεων ή κ που κρύβονται κρούσματα; γιατί δεν τολμούν να τα βάλουν με τους ιδιώτες μήπως; κ πατάνε πάνω στο ότι ο γονιός θέλει να πάει σχολείο το παιδί του; 

 

υοαρχουν τόσα θέματα για συζήτηση. και κολλάμε εε ο,τι μας θίγει προσωπικά. γιατί οι ελευθερίες μας πάνω απ όλα. 

Θα ήθελα επίσης να ξέρω αν υπάρχει παρόμοια αντίδραση για τα υποχρεωτικά τεστ πριν από επεμβάσεις κλπ. Ή εκεί είναι θέμα ζωής κ θανάτου κ δεν μας παίρνει να διαμαρτυρηθούμε; 

Link to comment
Share on other sites

Xτες είχα μια κουβέντα με το γιο μου για το αν θα έπρεπε ή όχι να υπάρχει αστυνομία και το ποια είναι η εναλλακτική.

Καταλήξαμε λοιπόν στο ότι η εναλλακτική είναι η αντίδραση του πλήθους: Βλέπουμε κάποιον που καταπατά την ελευθερία των άλλων ή βάζει κάποιους σε κίνδυνο; Αντιδρούμε άμεσα σαν πολίτες.

Οπότε ας ξεκινήσω: @kine ειλικρινά είσαι ο λόγος που δεν πιστεύω ότι τα τεστ για τον κορονοϊό θα γίνουν σωστά ή θα δηλωθούν σωστά και γενικότερα ο λόγος που δεν πιστεύω ότι η πανδημία θα τελειώσει σύντομα. Εκφράζεις ακριβώς αυτό που με τρομοκρατεί σε αυτή την πανδημία, ένα τεράστειο ΕΓΩ, πέραν κάθε λογικής. Και παραδόξως, σε αυτό ταυτίζεσαι απόλυτα με την κυβερνητική εξουσία. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ωστόσο το έχω απορία. ΟΚ, τα τεστ είναι παράνομα και αντισυνταγματικά. 

Η οικονομία έχει πάρει κατήφορο, τα κλειστά σχολεία δημιουργούν ένα σωρό προβλήματα σε παιδιά και γονείς. Η μάσκα είναι καταπιεστική. Ο περιορισμός της κυκλοφορίας είναι επίσης κατασταλτικό μέτρο. Φαντάζομαι πως αν το τεστ είναι παράνομο μία φορά, ο εμβολιασμός θα είναι δέκα.

Πρόβλημα: πώς θα αναχαιτίσεις την εξάπλωση του ιού χωρίς να κατασταλεί καμία ατομική ελευθερία, χωρίς να πληγεί η οικονομία, χωρίς να γεμίσουν τα νοσοκομεία. Όλα αυτά δεδομένου ότι έχουμε έναν ιό αρκετά κολλητικό, που στέλνει επικίνδυνα υψηλό ποσοστό στο νοσοκομείο. Επικίνδυνα υψηλό όχι σε σχέση με τους αριθμούς του γενικού πληθυσμού, αλλά σε σχέση με τα συνήθη νοσήματα που καταλήγουν να απαιτούν νοσηλεία, δηλαδή σε σχέση με τον τρόπο με τον οποίο είναι υπολογισμένες οι ανάγκες ενός εύρωστου συστήματος υγείας μιας ανεπτυγμένης χώρας. Και μια και μας αρέσει τόσο η ηθική, ας συνυπολογίσουμε και τον παράγοντα προστασίας του ευάλωτου πληθυσμού, που καλό θα ήταν να επιβιώσει όσο εμείς οι υπόλοιποι συνεχίζουμε να απολαμβάνουμε ακέραιες τις ελευθερίες μας. 

Ειλικρινά, χωρίς καμία διάθεση σαρκασμού, ακούω προτάσεις. Για να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν πιάνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

Εγώ ωστόσο το έχω απορία. ΟΚ, τα τεστ είναι παράνομα και αντισυνταγματικά. 

Η οικονομία έχει πάρει κατήφορο, τα κλειστά σχολεία δημιουργούν ένα σωρό προβλήματα σε παιδιά και γονείς. Η μάσκα είναι καταπιεστική. Ο περιορισμός της κυκλοφορίας είναι επίσης κατασταλτικό μέτρο. Φαντάζομαι πως αν το τεστ είναι παράνομο μία φορά, ο εμβολιασμός θα είναι δέκα.

Πρόβλημα: πώς θα αναχαιτίσεις την εξάπλωση του ιού χωρίς να κατασταλεί καμία ατομική ελευθερία, χωρίς να πληγεί η οικονομία, χωρίς να γεμίσουν τα νοσοκομεία. Όλα αυτά δεδομένου ότι έχουμε έναν ιό αρκετά κολλητικό, που στέλνει επικίνδυνα υψηλό ποσοστό στο νοσοκομείο. Επικίνδυνα υψηλό όχι σε σχέση με τους αριθμούς του γενικού πληθυσμού, αλλά σε σχέση με τα συνήθη νοσήματα που καταλήγουν να απαιτούν νοσηλεία, δηλαδή σε σχέση με τον τρόπο με τον οποίο είναι υπολογισμένες οι ανάγκες ενός εύρωστου συστήματος υγείας μιας ανεπτυγμένης χώρας. Και μια και μας αρέσει τόσο η ηθική, ας συνυπολογίσουμε και τον παράγοντα προστασίας του ευάλωτου πληθυσμού, που καλό θα ήταν να επιβιώσει όσο εμείς οι υπόλοιποι συνεχίζουμε να απολαμβάνουμε ακέραιες τις ελευθερίες μας. 

Ειλικρινά, χωρίς καμία διάθεση σαρκασμού, ακούω προτάσεις. Για να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν πιάνω.

τόσες χώρες αναχαιτισαν την πανδημια με μέτρα αναλογικά. φυσικα θα υπαρξει καποιος εκτακτος περιορισμος των ελευθεριων. αλλά στο όριο που ειναι απαραιτητο και στο οριο που δεν παραβιάζονται αρχες του πολιτευματος. τα μετρα δεν μπορει να μην υπαρχουν αλλα, ως εκτακτα, πρεπει να ειναι ορισμενα χρονικα και, ως κατασταλτικα, πρεπει να εχουν το μινιμουν αντικτυπο στα δικαιωματα του πολιτη. στην Ελλαδα δεν συμβαινει αυτο. στην Αγγλια, οπου ξεκινησαν απο πολυ ασχημα επιπεδα και τωρα μιλαμε για succes story, ολα τα μετρα που εληφθησαν ηταν οσο λιγοτερο παρεμβατικα γινεται στις ατομικες ελευθεριες. και τα καταφεραν. γιατι εφαρμοσαν μετρα που ειχαν νοημα και αποτελεσμα, ενθαρρυναν τον κοσμο να βγει εξω, φυσικα δεν επιβληθηκε το ηλιθιο μετρο της μασκας παντου και κανενα curfew. αλλες χωρες ακολουθησαν το μετρο του αυστηρου αλλα συντομου λοκνταουν και επισης βγηκαν απο την πανδημια. το δικο μας χαλι και τα αυστηροτερα μετρα, και το μακρυτερο λοκνταουν στον κοσμο και φυσικα η υποχρεωτικοτητα σε υποβολη ιατρικες παρεμβασεις/τεστ που οπως φαινεται (δεν ειμαι συνταγματολογος) ειναι αντισυνταγματικες σε συνδυασμο με την μη ή ελαχιστη βελτιωση της καταστασης (που στο τελος τελικα θα επελθει επειδη θα καλοκαιριασει και παλι καλα που εχουμε ηλιο να σκοτωνει τον ιο γιατι αλλιως δεν θα τελειωναμε ποτε) δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο. αν τελικα ειναι αντισυνταγματικο το μετρο της υποχρετικοτητας, τότε δεν τιθεται καν θεμα αν συμφωνουμε ή διαφωνουμε με το μέτρο, νομίζω ειναι σαφες. Edit: η οδηγια της ΕΕ ειναι σαφης απο την αρχη: το μινιμουμ δυνατον της καταστολής των ελευθεριων και αναλογικοτητα στα μετρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira είπε:

Εγώ ωστόσο το έχω απορία. ΟΚ, τα τεστ είναι παράνομα και αντισυνταγματικά. 

Η οικονομία έχει πάρει κατήφορο, τα κλειστά σχολεία δημιουργούν ένα σωρό προβλήματα σε παιδιά και γονείς. Η μάσκα είναι καταπιεστική. Ο περιορισμός της κυκλοφορίας είναι επίσης κατασταλτικό μέτρο. Φαντάζομαι πως αν το τεστ είναι παράνομο μία φορά, ο εμβολιασμός θα είναι δέκα.

Πρόβλημα: πώς θα αναχαιτίσεις την εξάπλωση του ιού χωρίς να κατασταλεί καμία ατομική ελευθερία, χωρίς να πληγεί η οικονομία, χωρίς να γεμίσουν τα νοσοκομεία. Όλα αυτά δεδομένου ότι έχουμε έναν ιό αρκετά κολλητικό, που στέλνει επικίνδυνα υψηλό ποσοστό στο νοσοκομείο. Επικίνδυνα υψηλό όχι σε σχέση με τους αριθμούς του γενικού πληθυσμού, αλλά σε σχέση με τα συνήθη νοσήματα που καταλήγουν να απαιτούν νοσηλεία, δηλαδή σε σχέση με τον τρόπο με τον οποίο είναι υπολογισμένες οι ανάγκες ενός εύρωστου συστήματος υγείας μιας ανεπτυγμένης χώρας. Και μια και μας αρέσει τόσο η ηθική, ας συνυπολογίσουμε και τον παράγοντα προστασίας του ευάλωτου πληθυσμού, που καλό θα ήταν να επιβιώσει όσο εμείς οι υπόλοιποι συνεχίζουμε να απολαμβάνουμε ακέραιες τις ελευθερίες μας. 

Ειλικρινά, χωρίς καμία διάθεση σαρκασμού, ακούω προτάσεις. Για να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν πιάνω.

Εγω συμφωνω.Να πω και κάτι αλλο ομως.Ας μην θεωρούμε δεδομένο ομως οτι αν κολλήσουμε θα τα πάμε καλά στα σίγουρα.ουτε κ τα παιδια μας τα οποία αν αρρωστήσουν δεν ξερω τι θα απογίνουν.

Ακούω για αντισυνταγματικοτητα.Ας μου πει ομως η kine αν εχουν δικαίωμα να τριγυρνούν οι αντιφρονουντες και να μας κολλάνε ανενόχλητα εμας που προσέχουμε για ρνας κ σεβόμαστε κ τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Εγώ ωστόσο το έχω απορία. ΟΚ, τα τεστ είναι παράνομα και αντισυνταγματικά. 

Η οικονομία έχει πάρει κατήφορο, τα κλειστά σχολεία δημιουργούν ένα σωρό προβλήματα σε παιδιά και γονείς. Η μάσκα είναι καταπιεστική. Ο περιορισμός της κυκλοφορίας είναι επίσης κατασταλτικό μέτρο. Φαντάζομαι πως αν το τεστ είναι παράνομο μία φορά, ο εμβολιασμός θα είναι δέκα.

Πρόβλημα: πώς θα αναχαιτίσεις την εξάπλωση του ιού χωρίς να κατασταλεί καμία ατομική ελευθερία, χωρίς να πληγεί η οικονομία, χωρίς να γεμίσουν τα νοσοκομεία. Όλα αυτά δεδομένου ότι έχουμε έναν ιό αρκετά κολλητικό, που στέλνει επικίνδυνα υψηλό ποσοστό στο νοσοκομείο. Επικίνδυνα υψηλό όχι σε σχέση με τους αριθμούς του γενικού πληθυσμού, αλλά σε σχέση με τα συνήθη νοσήματα που καταλήγουν να απαιτούν νοσηλεία, δηλαδή σε σχέση με τον τρόπο με τον οποίο είναι υπολογισμένες οι ανάγκες ενός εύρωστου συστήματος υγείας μιας ανεπτυγμένης χώρας. Και μια και μας αρέσει τόσο η ηθική, ας συνυπολογίσουμε και τον παράγοντα προστασίας του ευάλωτου πληθυσμού, που καλό θα ήταν να επιβιώσει όσο εμείς οι υπόλοιποι συνεχίζουμε να απολαμβάνουμε ακέραιες τις ελευθερίες μας. 

Ειλικρινά, χωρίς καμία διάθεση σαρκασμού, ακούω προτάσεις. Για να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν πιάνω.

 

Δεν πιάνεις ότι σκασίλα ορισμένων αν αρρωστήσεις εσύ, το διαβητικό παιδί του γείτονα, η γιαγιά που μένει παραδίπλα, ή η μαμά που κάνει χημειοθεραπείες. Όσο μερικοί δεν ασθαινούν οι ίδιοι, η πανδημία είναι μία φούσκα και συνομωσία. Αν ασθαινήσουν, που δεν το περιμένουν, εκεί θα κλαίνε στα κανάλια για την άλλη συνομωσία που με το που τους δουν στα νοσοκομεία δε θα πετάξουν την πλέμπα από τη ΜΕΘ για να τους αδειάσουν κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

τόσες χώρες αναχαιτισαν την πανδημια με μέτρα αναλογικά. φυσικα θα υπαρξει καποιος εκτακτος περιορισμος των ελευθεριων. αλλά στο όριο που ειναι απαραιτητο και στο οριο που δεν παραβιάζονται αρχες του πολιτευματος. τα μετρα δεν μπορει να μην υπαρχουν αλλα, ως εκτακτα, πρεπει να ειναι ορισμενα χρονικα και ως κατασταλτικα πρεπει να εχουν το μινιμουν αντικτυπο στα δικαιωματα του πολιτη. στην Ελλαδα δεν συμβαινει αυτο. στην Αγγλια, οπου ξεκινησαν απο πολυ ασχημα επιπεδα και τωρα μιλαμε για succes story, ολα τα μετρα που εληφθησαν ηταν οσο λιγοτερο παρεμβατικα γινεται στις ατομικες ελευθεριες. και τα καταφεραν. γιατι εφαρμοσαν μετρα που ειχαν νοημα και αποτελεσμα, ενθαρρυναν τον κοσμο να βγει εξω, φυσικα δεν επιβληθηκε το ηλιθιο μετρο της μασκας παντου και κανενα curfew. αλλες χωρες ακολουθησαν το μετρο του αυστηρου αλλα συντομου λοκνταουν και επισης βγηκαν απο την πανδημια. το δικο μας χαλι και τα αυστηροτερα μετρα, και το μακρυτερο λοκνταουν στον κοσμο και φυσικα η υποχρεωτικοτητα σε υποβολη ιατρικες παρεμβασεις/τεστ που οπως φαινεται (δεν ειμαι συνταγματολογος) ειναι αντισυνταγματικες σε συνδυασμο με την μη ή ελαχιστη βελτιωση της καταστασης (που στο τελος τελικα θα επελθει επειδη θα καλοκαιριασει και παλι καλα που εχουμε ηλιο να σκοτωνει τον ιο γιατι αλλιως δεν θα τελειωναμε ποτε) δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο. αν τελικα ειναι αντισυνταγματικο το μετρο της υποχρετικοτητας, τότε δεν τιθεται καν θεμα αν συμφωνουμε ή διαφωνουμε με το μέτρο, νομίζω ειναι σαφες

Στην Κύπρο άνοιξαν σχολεία με υποχρεωτικά τεστ. απλώς γίνονται από επαγγελματία υγείας. Στην Κορέα η ιχνηλατιση κ η παρακολούθηση ήταν στα όρια της ελευθερίας. αυστραλία κ νέα ζηλανδία έκλεισαν σύνορα βασικά αλλά δεν δίστασαν να κλείσουν κ ολόκληρες περιοχές για ένα κρουσμα. πλήρης αναχαίτιση χωρίς να κάνει κανείς τίποτα, δεν νομίζω ότι υπήρξε. σε αυτή τη διαφιξασια με τα σελφ τεστ, το υποχρεωτικό μας ενοχλεί; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Στην Κύπρο άνοιξαν σχολεία με υποχρεωτικά τεστ. απλώς γίνονται από επαγγελματία υγείας. Στην Κορέα η ιχνηλατιση κ η παρακολούθηση ήταν στα όρια της ελευθερίας. αυστραλία κ νέα ζηλανδία έκλεισαν σύνορα βασικά αλλά δεν δίστασαν να κλείσουν κ ολόκληρες περιοχές για ένα κρουσμα. πλήρης αναχαίτιση χωρίς να κάνει κανείς τίποτα, δεν νομίζω ότι υπήρξε. σε αυτή τη διαφιξασια με τα σελφ τεστ, το υποχρεωτικό μας ενοχλεί; 

εμενα και το υποχρετικο με ενοχλει εαν και εφοσον ειναι αντισυνταγματικο. που ειναι το περιεργο? πολυ καλα κανανε αυστραλια και νεαζηλανδια ειμαι πολυ υπερ, αυτο ναι εχει νοημα. για την κορεα δεν θα σχολιασω δεν ξερω τι συνταγμα εχουν εκει και αν παραβιαστηκε υποθετω πως οχι

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, γιατρός από τη Βόρεια Ελλάδα δήλωσε σήμερα ότι έχουμε φτάσει 3 νεκρούς την ώρα και ο ρυθμός αυξάνει. 

Ο δε ΕΟΔΥ συνεχίζει να μην κάνει καμία ιχνηλάτιση, και άλλος φίλος αρρώστησε πρόσφατα και ούτε ενδιαφέρθηκαν να μάθουν ποιους είχε συναντήσει, ούτε φυσικά ειδοποιήθηκε κανείς, μόνο όσους από ευσυνειδησία πήρε η γυναίκα του μόνη της, και αυτοί έπραξαν όπως ο καθένας πιστεύει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

εμενα και το υποχρετικο με ενοχλει εαν και εφοσον ειναι αντισυνταγματικο. που ειναι το περιεργο? πολυ καλα κανανε αυστραλια και νεαζηλανδια ειμαι πολυ υπερ, αυτο ναι εχει νοημα. για την κορεα δεν θα σχολιασω δεν ξερω τι συνταγμα εχουν εκει και αν παραβιαστηκε υποθετω πως οχι

Το ότι η Ελλάδα θα μπορούσε να έχει μηδενίσει πέρσι Μάιο κ να μην ανοίξει σύνορα κλπ είναι μεγάλο θέμα κ εγω θεωρώ ότι θα μας είχε βγει σε καλό. Άλλος όμως θα σου πει κ για ελευθερια μετακίνησης εντός ΕΕ πχ. Δλδ κ εκεί αν θέλει κάποιος βρίσκει να διαμαρτυρηθεί. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

εμενα και το υποχρετικο με ενοχλει εαν και εφοσον ειναι αντισυνταγματικο. που ειναι το περιεργο? πολυ καλα κανανε αυστραλια και νεαζηλανδια ειμαι πολυ υπερ, αυτο ναι εχει νοημα. για την κορεα δεν θα σχολιασω δεν ξερω τι συνταγμα εχουν εκει και αν παραβιαστηκε υποθετω πως οχι

Είχα διαβάσει προσφάτως μία ανάλυση από νομικό που έλεγε ότι πράγματι είναι αντισυνταγματικό να σε δέσουν και να σου κάνουν με το ζόρι τεστ ή εμβόλιο.

Ειναι όμως απόλυτα συνταγματικό να υπάρχει η συνέπεια ότι αν δεν θες να κάνεις τεστ ή εμβόλιο, δεν θα σου επιτραπεί να πας στη δουλειά, το σχολείο ή ακόμη και να βγεις από το σπίτι σου, για την προστασία των υπολοίπων.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Το ότι η Ελλάδα θα μπορούσε να έχει μηδενίσει πέρσι Μάιο κ να μην ανοίξει σύνορα κλπ είναι μεγάλο θέμα κ εγω θεωρώ ότι θα μας είχε βγει σε καλό. Άλλος όμως θα σου πει κ για ελευθερια μετακίνησης εντός ΕΕ πχ. Δλδ κ εκεί αν θέλει κάποιος βρίσκει να διαμαρτυρηθεί. 
 

 

εδω ακριβως μπαινει το θεμα της αναλογικοτητας. δηλαδη τι ειναι πιο κατασταλτικο? ολο αυτο που εχει γινει ή η ελευθερη μετακινηση στο εξωτερικο? (που de facto δεν εχει και νόημα?)

Just now, ΑΡΓΚ said:

Είχα διαβάσει προσφάτως μία ανάλυση από νομικό που έλεγε ότι πράγματι είναι αντισυνταγματικό να σε δέσουν και να σου κάνουν με το ζόρι τεστ ή εμβόλιο.

Ειναι όμως απόλυτα συνταγματικό να υπάρχει η συνέπεια ότι αν δεν θες να κάνεις τεστ ή εμβόλιο, δεν θα σου επιτραπεί να πας στη δουλειά, το σχολείο ή ακόμη και να βγεις από το σπίτι σου, για την προστασία των υπολοίπων.

 

μα ειναι και αντισυνταγματικο επισης να σε απορριψουν απο την υποχρετικη εκπαιδευση 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

τόσες χώρες αναχαιτισαν την πανδημια με μέτρα αναλογικά. φυσικα θα υπαρξει καποιος εκτακτος περιορισμος των ελευθεριων. αλλά στο όριο που ειναι απαραιτητο και στο οριο που δεν παραβιάζονται αρχες του πολιτευματος. τα μετρα δεν μπορει να μην υπαρχουν αλλα, ως εκτακτα, πρεπει να ειναι ορισμενα χρονικα και, ως κατασταλτικα, πρεπει να εχουν το μινιμουν αντικτυπο στα δικαιωματα του πολιτη. στην Ελλαδα δεν συμβαινει αυτο. στην Αγγλια, οπου ξεκινησαν απο πολυ ασχημα επιπεδα και τωρα μιλαμε για succes story, ολα τα μετρα που εληφθησαν ηταν οσο λιγοτερο παρεμβατικα γινεται στις ατομικες ελευθεριες. και τα καταφεραν. γιατι εφαρμοσαν μετρα που ειχαν νοημα και αποτελεσμα, ενθαρρυναν τον κοσμο να βγει εξω, φυσικα δεν επιβληθηκε το ηλιθιο μετρο της μασκας παντου και κανενα curfew. αλλες χωρες ακολουθησαν το μετρο του αυστηρου αλλα συντομου λοκνταουν και επισης βγηκαν απο την πανδημια. το δικο μας χαλι και τα αυστηροτερα μετρα, και το μακρυτερο λοκνταουν στον κοσμο και φυσικα η υποχρεωτικοτητα σε υποβολη ιατρικες παρεμβασεις/τεστ που οπως φαινεται (δεν ειμαι συνταγματολογος) ειναι αντισυνταγματικες σε συνδυασμο με την μη ή ελαχιστη βελτιωση της καταστασης (που στο τελος τελικα θα επελθει επειδη θα καλοκαιριασει και παλι καλα που εχουμε ηλιο να σκοτωνει τον ιο γιατι αλλιως δεν θα τελειωναμε ποτε) δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο. αν τελικα ειναι αντισυνταγματικο το μετρο της υποχρετικοτητας, τότε δεν τιθεται καν θεμα αν συμφωνουμε ή διαφωνουμε με το μέτρο, νομίζω ειναι σαφες

 

Δεν έχουμε ούτε τα αυστηρότερα μέτρα, ούτε το μακρύτερο λοκντάουν στον κόσμο. Από πού προκύπτουν αυτά; Αν τα είχαμε, δεν θα είχαμε φτάσει εδώ, όπως ακριβώς δεν έφτασαν η Αυστραλία και η Νέα Ζηλανδία. 

Στη Δανία κάνουν τεστ στους χώρους εργασίας κάθε εβδομάδα εδώ και μήνες. Πώς αλλιώς θα κρατήσεις ανοιχτά τα πάντα χωρίς παρακολούθηση; Στη Γερμανία τα σχολεία ανοιγοκλείνουν εδώ και μήνες ανάλογα με τα σκαμπανεβάσματα των κρουσμάτων. Υπάρχει σχέδιο κι εκεί; Στον Λίβανο, μου έλεγε συνάδελφος ότι τα σχολεία είναι κλειστά από πέρσι τον Μάρτιο. Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω από πού προκύπτουν τα αυστηρότερα μέτρα και το μακρύτερο λοκντάουν στον κόσμο. Υπάρχει κάποιο σάιτ που τα συγκρίνει; Ή είναι προσωπική μας αίσθηση;

Συμφωνώ ωστόσο ότι βάζουμε σοβαρή υποψηφιότητα για μερικά από τα πιο ηλίθια μέτρα στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

 

μα ειναι και αντισυνταγματικο επισης να σε απορριψουν απο την υποχρετικη εκπαιδευση 

 

Το Λύκειο που είναι τώρα το θέμα, δεν είναι υποχρεωτική εκπαίδευση.

Εξάλλου με την ίδια λογική, θα μπορούσε να το τραβήξει κάποιος στα άκρα και να πει ότι ούτε το ενεργό κρούσμα κορονοϊού, ιλαράς ή χολέρας δεν μπορείς να το εμποδίσεις να πάει στο Δημοτικό. Κάπου πρέπει να μπαίνει και η προστασία της δημόσιας υγείας, αλλά δεν είμαι νομικός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

 

Δεν έχουμε ούτε τα αυστηρότερα μέτρα, ούτε το μακρύτερο λοκντάουν στον κόσμο. Από πού προκύπτουν αυτά; Αν τα είχαμε, δεν θα είχαμε φτάσει εδώ, όπως ακριβώς δεν έφτασαν η Αυστραλία και η Νέα Ζηλανδία. 

Στη Δανία κάνουν τεστ στους χώρους εργασίας κάθε εβδομάδα εδώ και μήνες. Πώς αλλιώς θα κρατήσεις ανοιχτά τα πάντα χωρίς παρακολούθηση; Στη Γερμανία τα σχολεία ανοιγοκλείνουν εδώ και μήνες ανάλογα με τα σκαμπανεβάσματα των κρουσμάτων. Υπάρχει σχέδιο κι εκεί; Στον Λίβανο, μου έλεγε συνάδελφος ότι τα σχολεία είναι κλειστά από πέρσι τον Μάρτιο. Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω από πού προκύπτουν τα αυστηρότερα μέτρα και το μακρύτερο λοκντάουν στον κόσμο. Υπάρχει κάποιο σάιτ που τα συγκρίνει; Ή είναι προσωπική μας αίσθηση;

Συμφωνώ ωστόσο ότι βάζουμε σοβαρή υποψηφιότητα για μερικά από τα πιο ηλίθια μέτρα στον κόσμο.

Εχουμε το μακρυτερο συνεχες λοκνταουν στον κοσμο. Στην Μελβουρνη ειχαν 112 μερες αλλα βγηκαν νικητες. Εμας μονο το καλοκαιρι και η υπεριωδης ακτινοβολια θα μας σωσει αλλιως δεν θα τελειωναμε ποτε. Υπάρχουν στοιχεια που μπορεις να βρεις και στο ιντερνετ σε εγκυρες πηγες. Το μακροχρονιο κλεισιμο συνορων της Αυστραλιας και Ν. Ζηλανδιας δεν οριζεται ως λοκνταουν

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Το Λύκειο που είναι τώρα το θέμα, δεν είναι υποχρεωτική εκπαίδευση.

Εξάλλου με την ίδια λογική, θα μπορούσε να το τραβήξει κάποιος στα άκρα και να πει ότι ούτε το ενεργό κρούσμα κορονοϊού, ιλαράς ή χολέρας δεν μπορείς να το εμποδίσεις να πάει στο Δημοτικό. Κάπου πρέπει να μπαίνει και η προστασία της δημόσιας υγείας, αλλά δεν είμαι νομικός.

αλλο να μην παει οσο ειναι ενεργο το κρουσμα και αλλο να μην παει επ αοριστον επειδη δεν υποβαλλεται σε τεστ. ουτε εγω ειμαι νομικος αλλα φυσικα θα με ενοχλησει να παραβιαστει το συνταγμα και νομιζω προς τιμην μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εχουμε το μακρυτερο συνεχες λοκνταουν στον κοσμο. Στην Μελβουρνη ειχαν 112 μερες αλλα βγηκαν νικητες. Εμας μονο το καλοκαιρι και η υπεριωσης ακτινοβολια θα μας σωσει αλλιως δεν θα τελειωναμε ποτε. Υπάρχουν στοιχεια που μπορεις να βρεις και στο ιντερνετ σε εγκυρες πηγες

αλλο να μην παει οσο ειναι ενεργο το κρουσμα και αλλο να μην παει επ αοριστον επειδη δεν υποβαλλεται σε τεστ. ουτε εγω ειμαι νομικος αλλα φυσικα θα με ενοχλησει να παραβιαστει το συνταγμα και νομιζω προς τιμην μου

Ναι γι αυτό φαντάζομαι κάπου πρέπει να υπάρχει ένα αντιστάθμισμα, και πόσο μάλλον σε ανήλικους.

Ας πούμε δικαιούται ο γονιός να στερήσει διαγνωστικά τεστ ή και άλλες ιατρικές πράξεις από το παιδί, κόντρα στις οδηγίες των γιατρών; Γενικότερα μιλάω, όχι για τα συγκεκριμένα τεστ. Αν εγώ πιστεύω στην ομοιοπαθητική και το ξεμάτιασμα ως θεραπεία του στρεπτόκοκου, μπορώ να αφήσω το παιδί να ψήνεται στον πυρετό; Η να το στείλω στο σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ναι γι αυτό φαντάζομαι κάπου πρέπει να υπάρχει ένα αντιστάθμισμα, και πόσο μάλλον σε ανήλικους.

Ας πούμε δικαιούται ο γονιός να στερήσει διαγνωστικά τεστ ή και άλλες ιατρικές πράξεις από το παιδί, κόντρα στις οδηγίες των γιατρών; Γενικότερα μιλάω, όχι για τα συγκεκριμένα τεστ. Αν εγώ πιστεύω στην ομοιοπαθητική και το ξεμάτιασμα ως θεραπεία του στρεπτόκοκου, μπορώ να αφήσω το παιδί να ψήνεται στον πυρετό; Η να το στείλω στο σχολείο;

Mα γιαυτο υπαρχουν το Συνταγμα και οι Νομοι για να απαντησουν σε αυτες τις ερωτησεις. Δεν μπορω να αποφανθω εγω ή εσυ. Αν η νομοθεσια σου επιτρεπει να επιλεξεις το ξεματιασμα τότε μπορεις. Αν όχι τότε δεν μπορεις. Αν το συνταγμα προβλεπει να ειναι υποχρεωτικα τα εμβολια και τα τεστ και γενικα οι ιατρικες παρεμβασεις στο σωμα καποιου τοτε ναι το κρατος μπορει να σε εξαναγκασει. Εαν ειναι αντισυνταγματικη η επιβολη τοτε μιλαμε για παραβιαση του συνταγματος κατι που δεν ειναι ουτε αστειο ουτε "ελα μωρε νταξ". Edit: Οι οδηγιες των ιατρων δεν απτονται της συνταγματικοτητας ή μη, ουτε της τηρησης των ανθρωπινων δικαιωνματων ή μη. Ο γιατρος μπορει να σου πει αν κανεις της εγχειρηση θα εχεις πιο λειτουργικο χερι και στο προτεινω αλλα εσυ εχεις το δικαιωμα να επιλεξεις (επειδη φοβασαι ή για οποιονδηποτε λόγο) να μην την κανεις και να μην εχεις τοσο λειτουργικο χερι. Δικαιωμα σου να πας κοντρα στην οδηγια. Ενα παραδειγμα για να μην συγχεουμε το ενα με το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εχουμε το μακρυτερο συνεχες λοκνταουν στον κοσμο. Στην Μελβουρνη ειχαν 112 μερες αλλα βγηκαν νικητες. Εμας μονο το καλοκαιρι και η υπεριωδης ακτινοβολια θα μας σωσει αλλιως δεν θα τελειωναμε ποτε. Υπάρχουν στοιχεια που μπορεις να βρεις και στο ιντερνετ σε εγκυρες πηγες. Το μακροχρονιο κλεισιμο συνορων της Αυστραλιας και Ν. Ζηλανδιας δεν οριζεται ως λοκνταουν

αλλο να μην παει οσο ειναι ενεργο το κρουσμα και αλλο να μην παει επ αοριστον επειδη δεν υποβαλλεται σε τεστ. ουτε εγω ειμαι νομικος αλλα φυσικα θα με ενοχλησει να παραβιαστει το συνταγμα και νομιζω προς τιμην μου

 

Δεν καταλαβαίνω. Πώς ορίζεται το συνεχές λοκντάουν; Αφού τα σχολεία στην επικράτεια ήταν ανοιχτά μέχρι πριν από μερικές εβδομάδες. Τα μαγαζιά ανοιγοκλείνουν σε διάφορες περιοχές, αλλού δεν έκλεισαν ποτέ. Νόμιζα ότι λοκντάουν σημαίνει κλειστά σχολεία και κλειστά μαγαζιά και δεν κινείται τίποτα. 

Η Αυστραλία εκτός από κλειστά σύνορα είχε και κλειστά τα πάντα σε ορισμένες περιοχές. Αυτό δεν ορίζεται ως λοκντάουν;

Πού μπορώ να βρω αυτά τα στοιχεία; Σε ποιες πηγες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

 

Δεν καταλαβαίνω. Πώς ορίζεται το συνεχές λοκντάουν; Αφού τα σχολεία στην επικράτεια ήταν ανοιχτά μέχρι πριν από μερικές εβδομάδες. Τα μαγαζιά ανοιγοκλείνουν σε διάφορες περιοχές, αλλού δεν έκλεισαν ποτέ. Νόμιζα ότι λοκντάουν σημαίνει κλειστά σχολεία και κλειστά μαγαζιά και δεν κινείται τίποτα. 

Η Αυστραλία εκτός από κλειστά σύνορα είχε και κλειστά τα πάντα σε ορισμένες περιοχές. Αυτό δεν ορίζεται ως λοκντάουν;

Πού μπορώ να βρω αυτά τα στοιχεία; Σε ποιες πηγες;

Lockdown δεν ειναι που από 7 Νεοεμβριου βγαινουμε μονο κατ εξαιρεσην και με μηνυμα και με τον κινδυνο προστιμου? Καμια αλλη χωρα στον κοσμο αυτο με το μηνυμα περα απο ελαχιστες και για ελαχιστο χρονικο διαστημα. Λογω δουλειας εχω αμεση προσβαση στα διεθνη ειδησεογραφικα πρακτορεια και αυτες ειναι οι πηγες μου αλλα νομιζω οτιδηποτε στα ανοιχτα για το κοινο sites των Reuters, APnews, BBC και τοπικες εφημεριδες/sites στην Αυστραλια ή την χωρα που σε ενδιαφερει ειναι εγκυρη πληροφορηση. Edit: ασχετο αλλα επειδη το αναφερες: παντου στην Ελλαδα εκλεισαν τα μαγαζια για καποιο διαστημα, δεν υπαρχει μερος που δεν εκλεισαν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...