Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, maripoz said:

Το τρομερό είναι ότι ενθαρρύναν τον κόσμο να μείνει μέσα αντί να τον ενθαρρυνουν να βγει έξω όσο γίνεται. Αυτό είναι εγκληματικο. Το έχω ξαναπεί, δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος, ειδικά τα παιδιά, να μην έχει καμία κοινωνική επαφή για πέντε μήνες. 

Μία φίλη που το έκανε έχει πλέον βαριάς μορφή κατάθλιψη και δεν πιάνουν ούτε τα δυνατά φάρμακα που παίρνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ειναι μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα. 

Δεν μπορεις να προσεχεις τα παντα σε μια κανονικη συνθηκη με ολα ελευθερα κ ανοιχτα κ δεν μπορεις κ να ζησεις επαοριστον χωρις τιποτα ανοιχτο . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Το τρομερό είναι ότι ενθαρρύναν τον κόσμο να μείνει μέσα αντί να τον ενθαρρυνουν να βγει έξω όσο γίνεται. Αυτό είναι εγκληματικο. Το έχω ξαναπεί, δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος, ειδικά τα παιδιά, να μην έχει καμία κοινωνική επαφή για πέντε μήνες. Αλλά εφόσον έξω μπορεί να φάει πρόστιμο αν πχ πάει για playdate στην παιδική που κατά 99% δεν κολλάει ε θα κάνει το playdate σπίτι οπου κατά 99% κολλάει 

Τα σχολεία, αν εξαιρέσεις τις 1-2 πρώτες μέρες του webex, δεν έχουν χάσει διδακτικές ώρες για΄τι δεν έγιναν εκδηλω΄σεις και περίπατοι. Δεν εξετάζω τι δουλειά έγινε, απλώς λέω ότι ώρες δεν χάθηκαν. Με το που ανοίξαμε λοιπόν, τα παιδιά έθεσαν το θέμα των περιπάτων, που ακούγεται αστείο λόγω συνθηκών, όμως πραγματικά το δικαιούνται. ΕΜείς ένα μήνα σε λειτουργία, και αρκετές μέρες με καλό καιρό, δεν τα πηγαμε, όχι για να μην χαθεί μάθημα, αλλά γιατί έπιασε τον διευθυντή και την υποδιευθύντρια μια ευθυνοφοβία, ότι μπορεί να βγάλουμε τα παιδιά έξω και να κολλήσουν κάτι και να μας επιρρίψουν ευθύνη που τα βγάλαμε έξω!!!!! Επίσης, ενώ η τήρηση μέτρων στο σχολείο μας στο προαύλιο είναι προσχηματική (υποτίθεται υπάρχουν χωριστοί χώροι, που δεν τηρούνται, λογικό βέβαια γιατί για να πας πχ τουαλέτα θα διασχίσεις ούτως ή άλλως τον χώρο των άλλων τμημάτων και τα παιδια με τις παρέες τους δεν κρατάνε όχι 1,5 ούτε καν μισό μέτρο),  στους περιπάτους που κάναμε Οκτώβριο κ Νοέμβριο, πριν καν εφαρμοστεί η μάσκα σε εξωτερικούς χώρους, τα παιδιά στη διαδρομή προς τον χώρο της  εκδρομής τα υποχρεώσαμε να φοράνε μάσκα για να μην πουν ότι τα βγάλαμε έξω σε συνθήκες συνωστισμού.... και περίπατο επίσης τον Φλεβάρη δεν πήγαμε γιατί τυπικά πρέπει να πάμε ανά τμήμα, αλλά φυσικά ένα μικρό μέρος δεν έχει 12 διαφορετικά μέρη για να πας με τα πόδια, και αν τα πάμε ανά τάξη (όπως πριν κλείσουμε) και γίνει κάτι, θα πουν ότι δεν τηρήσαμε τα μέτρα. Κι  όλα αυτά, πέρα από την κλασική αγραμματοσύνη μας για το πώς κολλάει κανείς ("ότανν ΄΄εχει κρύο"!!!!), είναι αποτέλεσμα και αυτής της ηλίθιας προτροπής να μένουμε σπίτι και να μην κυκλοφορούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τα σχολεία, αν εξαιρέσεις τις 1-2 πρώτες μέρες του webex, δεν έχουν χάσει διδακτικές ώρες για΄τι δεν έγιναν εκδηλω΄σεις και περίπατοι. Δεν εξετάζω τι δουλειά έγινε, απλώς λέω ότι ώρες δεν χάθηκαν. Με το που ανοίξαμε λοιπόν, τα παιδιά έθεσαν το θέμα των περιπάτων, που ακούγεται αστείο λόγω συνθηκών, όμως πραγματικά το δικαιούνται. ΕΜείς ένα μήνα σε λειτουργία, και αρκετές μέρες με καλό καιρό, δεν τα πηγαμε, όχι για να μην χαθεί μάθημα, αλλά γιατί έπιασε τον διευθυντή και την υποδιευθύντρια μια ευθυνοφοβία, ότι μπορεί να βγάλουμε τα παιδιά έξω και να κολλήσουν κάτι και να μας επιρρίψουν ευθύνη που τα βγάλαμε έξω!!!!! Επίσης, ενώ η τήρηση μέτρων στο σχολείο μας στο προαύλιο είναι προσχηματική (υποτίθεται υπάρχουν χωριστοί χώροι, που δεν τηρούνται, λογικό βέβαια γιατί για να πας πχ τουαλέτα θα διασχίσεις ούτως ή άλλως τον χώρο των άλλων τμημάτων και τα παιδια με τις παρέες τους δεν κρατάνε όχι 1,5 ούτε καν μισό μέτρο),  στους περιπάτους που κάναμε Οκτώβριο κ Νοέμβριο, πριν καν εφαρμοστεί η μάσκα σε εξωτερικούς χώρους, τα παιδιά στη διαδρομή προς τον χώρο της  εκδρομής τα υποχρεώσαμε να φοράνε μάσκα για να μην πουν ότι τα βγάλαμε έξω σε συνθήκες συνωστισμού.... και περίπατο επίσης τον Φλεβάρη δεν πήγαμε γιατί τυπικά πρέπει να πάμε ανά τμήμα, αλλά φυσικά ένα μικρό μέρος δεν έχει 12 διαφορετικά μέρη για να πας με τα πόδια, και αν τα πάμε ανά τάξη (όπως πριν κλείσουμε) και γίνει κάτι, θα πουν ότι δεν τηρήσαμε τα μέτρα. Κι  όλα αυτά, πέρα από την κλασική αγραμματοσύνη μας για το πώς κολλάει κανείς ("ότανν ΄΄εχει κρύο"!!!!), είναι αποτέλεσμα και αυτής της ηλίθιας προτροπής να μένουμε σπίτι και να μην κυκλοφορούμε. 

Τουλάχιστον στην Αθήνα,πραγματικό κρύο είχαμε μόνο τις ημέρες του χιονιου

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την Παρασκευή ανακοινώθηκε κλείσιμο σχολείων σε όλη τη χώρα για 2 εβδομάδες κι από την επόμενη άρχισαν τα δημοσιεύματα και οι δηλώσεις για σταδιακή άρση του lockdown. 

Λογικό ο κόσμος να έχει κουραστεί τόσο καιρό και να έχει χαλαρώσει. Και τόσες οικογένειες ελεύθερων επαγγελματιών ή υπαλλήλων ιδιωτικού τομέα έχουν εξαθλιωθεί οικονομικά, γιατί είναι αστείο να πιστεύει κανείς ότι ζουν με τα πενιχρά επιδόματα. Μόνο πέρσι εγώ είχα ακούσει άτομα να λένε ότι τα €800 (δε θυμάμαι ακριβώς το ποσό) της αναστολής τους αρκούσαν κάπως. Κυρίως άτομα που έπαιρναν λιγότερα στην εργασία τους. Φίλη μου καθηγήτρια Γαλλικών δούλευε σε Κέντρο Ξένων Γλωσσών 5 ώρες την εβδομάδα, για παράδειγμα, και τα λεφτά της αναστολής ήρθαν σαν δώρο. Φέτος όμως που λιγόστεψαν, όσοι παίρνανε πιο υψηλούς μισθούς είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση. 

Όσο για τα σχολεία στην Αττική, πώς να ανοίξουν τώρα που τα κρούσματα είναι πιο πολλά από όταν έκλεισαν και οι ΜΕΘ γεμάτες; Ή μήπως τώρα που πλησιάζει η έλευση των τουριστών, θα καλυτερέψει κι η κατάσταση άρα γι' αυτό και οι τόσες συζητήσεις για την άρση των μέτρων; Πολύ πιθανό...

Τόσο καιρό καταστρεφόταν η οικονομία και στις σχολικές μονάδες θα μπορούσαν να έχουν ληφθεί μέτρα για την αποτελεσματική λειτουργία τους αλλά όχι, εκεί. Έπρεπε να κλειστούμε σπίτι κι όχι να βγούμε σε ανοιχτό χώρο, γιατί κολλάει εκεί ο ιός. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

O Δερμιτζάκης από την άλλη έλεγε μόλις πριν λίγες ημέρες τα εξής: 

 

[...όσον αφορά το κλείσιμο των δραστηριοτήτων ο κ. Δερμιτζάκης τονίζει ότι «λειτουργούμε κάτω από υποθέσεις οι οποίες δεν ξέρουμε ότι θα μας βρούνε. Λέμε ότι αν δεν είχαμε πάρει μέτρα θα ήταν χειρότερα, εγώ δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Δαιμονοποιήσαμε δραστηριότητες για τις οποίες δεν έχουμε καμία ένδειξη ότι επηρεάζουν τόσο αρνητικά. Τα σχολεία ανοίγουν με διάφορους τρόπους σε κάθε χώρα. Δεν έχω στοιχεία από την Ελλάδα που να δείχνουν ότι υπάρχει υπερμετάδοση στα σχολεία. Τα θετικά παιδιά στα σχολεία συνήθως κολλάνε από την οικογένεια, όχι από το σχολείο».

Σύμφωνα με τον καθηγητή «έπρεπε όλη η έμφαση να δίνεται στο πώς να κυκλοφορεί ο πολίτης με μέτρα, όχι στο πώς να κάτσει μέσα. Η Ελλάδα έχει δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν έξω και αυτός ο σχεδιασμός πρέπει να γίνει».]

 

Προσωπικά, όσους γνωρίζω ότι κόλλησαν, το έφεραν είτε από τη δουλειά τους, είτε από επαφή σε σπίτι. Στην περιοχή μου πάντως, κανένα παιδί δεν κόλλησε από εκπαιδευτικό ή άλλο παιδί εντός σχολείου. 

 

α) η ατομική ευθύνη στις συγκεντρώσεις πάει περίπατο; πιστεύουμε δηλαδή ότι οι πολίτες αγνοούν το ρίσκο επειδή απλώς τους κάλεσε η πολιτική οργάνωση; 

β)Τα συλλαλητήρια οργανώνονται από πλήθος οργανώσεων (με πρωτοστάτη το ΚΚΕ), δεν χρειάζεται να συντηρούμε συνεχώς τις ίσες αποστάσεις και το δίπολο κυβέρνηση-αντιπολίτευση. Ειδικά στη Νέα Σμύρνη που το γνωρίζω από κοντά, ο κόσμος που κατέβηκε ήταν άνθρωποι που ίσως αυτή να ήταν και η πρώτη φορά που πήγαν σε πορεία. Δε χρειάστηκαν κανένα κόμμα να τους πατρονάρει. 

 

Επιπλέον, αν δεν υπήρχαν οι έντονες αντιδράσεις του κόσμου τις τελευταίες ημέρες, η κυβέρνηση ακόμα θα πίστευε ότι τα πάει περίφημα.

 

Τέλος, δεν νομίζω ότι υπάρχουν στοιχεία που να επιβεβαιώνουν ότι προήλθε αύξηση κρουσμάτων από τις συγκεντρώσεις (όπως δεν αποδείχθηκε αντίστοιχα ότι έγινε κάτι τέτοιο από τη συγκέντρωση στη δίκη της ΧΑ). Άλλωστε οι πιθανότητες διάδοσης covid, σε εξωτερικό χώρο, ακόμα και με πολυκοσμία και για παρατεταμένη περίοδο, είναι μέτριες, ειδικά όταν γίνεται χρήση μάσκας. 

 

Τον διάβασα κι εγώ τον Δερμιτζάκη. Ελπίζω να έχει δίκιο, γιατί αλλιώς το άνοιγμα θα φέρει τα χειρότερα. 

Για τις συγκεντρώσεις, δεν ξέρω. Αληθινά δεν ξέρω. Έχω την αίσθηση ότι οι κάτοικοι ήταν μειοψηφία, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, και να καπελώθηκαν από τους επαγγελματίες επαναστάτες που πετούσαν φυλλάδια για τον Κουφοντίνα, επειδή ως συνήθως αυτοί έκαναν περισσότερο θόρυβο. 

Φυσικά και δεν έχει ίδια ευθύνη για το χάλι η κυβέρνηση με την αντιπολίτευση. Το να δηλώνεις όμως πως παίρνεις την ευθύνη για τυχόν διασπορά στις πορείες είναι τουλάχιστον οπορτουνιστικό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Ωχ! Απαγορεύονται οι βαπτίσεις και χρειάζεται ειδική άδεια για να τελεστεί το μυστήριο;! Φοβερό!

Δεν το ήξερα, νόμιζα ότι ισχύει το ίδιο με τις κηδείες.

Οχι, ΔΕΝ υπαρχει ειδικη αδεια. Οι Βαφτισεις απαγορευονται εντελως. Ηδη μιλησε και εκπροσωπος της εκκλησιας και ειπε οτι δεν υπαρχει τετοια εξαιρεση.

3 μιση χιλιαδες κρουσματα σημερα. Κατα τα αλλα θα ανοιξουμε μαγαζια και σχολεια. Ο,τι να 'ναι πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Οχι, ΔΕΝ υπαρχει ειδικη αδεια. Οι Βαφτισεις απαγορευονται εντελως. Ηδη μιλησε και εκπροσωπος της εκκλησιας και ειπε οτι δεν υπαρχει τετοια εξαιρεση.

3 μιση χιλιαδες κρουσματα σημερα. Κατα τα αλλα θα ανοιξουμε μαγαζια και σχολεια. Ο,τι να 'ναι πραγματικα.

Ειδικά Αττική πού να ανοίξουν με τόσα κρούσματα. Εκτός κι αν ως δια μαγείας ;-) αρχίσουν να πέφτουν. Αλλά οι διασωληνωμένοι και όσοι νοσηλεύονται; Εκεί πώς να αλλάξουν τα νούμερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει παραλύσει όλη χώρα από τον Νοέμβριο και μιλάμε για τουρισμό στις 15 Μαίου! Δηλαδή το δικό μου το φτωχό μυαλό ειλικρινά δεν μπορεί να το διαχειριστεί. Χωρίς καμία προετοιμασία πάλι, χωρίς καμία βάση αρχίσαμε να προσκαλούμε τον κόσμο όλο να κάνει τις διακοπές του στην φανταστική Ελλάδα.

Η εστίαση κλειστή μήνες , η αγορά επίσης (με δύο μικρά διαλείμματα στο ενδιάμεσο) τα παιδιά μας έβγαλαν την σχολική χρονιά μπροστά από τα λαπ τοπ,  ξεχάσαμε κάθε είδους αθλητική δραστηριότητα όλοι μικροί - μεγάλοι,  σταματήσαμε να ζούμε από τον Νοέμβριο και τώρα δηλαδή μας λένε τι?? θα το γλεντήσετε λίγο για να έρθουν τουρίστες και από Σεπτέμβριο βλέπουμε?? Μόνο εγώ το βλέπω έτσι? Καταλαβαίνω πως και ο Τουρισμός πρέπει να δουλέψει καθώς αποτελεί ένα μεγάλο κομμάτι της οικονομίας μας όμως θεωρώ εντελώς επιπόλαιη όλη αυτή την διαχείριση, υπάρχουν και άλλοι κλάδοι που έχουν πληγεί από την πανδημία όμως δεν έδειξε κανείς τον ίδιο ζήλο ώστε να βοηθήσει να επαναλειτουργήσουν.

Αφου ανοιξαν περσι χωρις εμβολια κ χωρις τεστ φετος πως θα μεναν κλειστα? Εδω με ρεκορ κρουσματων κ απο εβδομαδα θα ανοιξουν σιγα σιγα. Απλα μαλλον δεν παει αλλο κλειστα ολα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Αφου ανοιξαν περσι χωρις εμβολια κ χωρις τεστ φετος πως θα μεναν κλειστα? Εδω με ρεκορ κρουσματων κ απο εβδομαδα θα ανοιξουν σιγα σιγα. Απλα μαλλον δεν παει αλλο κλειστα ολα. 

 

Δηλαδή θα έρχεται ο κόσμος διακοπές και μετά θα κάθεται αν αρρωστήσει σε ένα ράντζο επαρχιακό νοσοκομείου, μήπως βρεθεί χώρος να πάει σε κεντρικό νοσοκομείο πριν πεθάνει; Ή ελπίζουν ότι σε 6 εβδομάδες θα είμαστε καλά; Γενικά, από τη μία μας είπαν να μην κάνουμε καν κλήσεις σε ασθενοφόρα αν υπάρχει εναλλακτική και αδειάζουν ένα ένα τα νοσοκομεία της Αττικής γιατί έχουμε 3000 εισαγωγές τη βδομάδα, και από την άλλη, είναι αυτές συνθήκες για να έρθει ο κόσμος στη χώρα να διασκεδάσει; Εγώ πέρσυ τέτοια εποχή, δε θα έκλεινα διακοπές για Βόρεια Ιταλία πάντως! 

Link to comment
Share on other sites

Το φοβερό είναι ότι πλέον ο κόσμος έχει αρχίσει να αποδέχεται το ενδεχόμενο περισσότερων θανάτων προκειμένου να γυρίσει σε μια κανονικότητα. Να ανοίξουν τα σχολεία, να ανοίξουν οι δουλειές, κι όσοι είναι ευπαθείς ας προσέξουν περισσότερο. Είναι τρομακτική σαν σκέψη, και ομολογώ πως πιάνω και τον εαυτό μου στιγμές-στιγμές να την αιτιολογώ. Κι αν την αιτιολογώ εγώ που πέρα από τα ψυχολογικά μου δεν έχω επηρεαστεί αλλιώς, πώς να κατηγορήσω αυτούς που σκέφτονται έτσι επειδή πρέπει να δουλέψουν για να ζήσουν. 

Αν έχει δίκιο ο Δερμιτζάκης, κι αν με προσεκτικό άνοιγμα η διασπορά θα είχε περιοριστεί, μιλάμε για εγκληματικό σχεδιασμό. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

Αφου ανοιξαν περσι χωρις εμβολια κ χωρις τεστ φετος πως θα μεναν κλειστα? Εδω με ρεκορ κρουσματων κ απο εβδομαδα θα ανοιξουν σιγα σιγα. Απλα μαλλον δεν παει αλλο κλειστα ολα. 

Θεωρώ πως καμία σχέση δεν έχει το πέρυσι με το φέτος, φέτος πραγματικά πάγωσε ο χρόνος είναι πολυ χειρότερα από πέρυσι.

Λογικό να θέλουν να ανοίξουν την αγορά (αν και υποτίθεται πως προτεραιότητα θα ήταν τα σχολεία αλλά εδώ γελάμε) δεν υπάρχουν πλέον χρήματα, δεν ακούσατε που μπήκαν κόφτες στις παροχές?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δηλαδή θα έρχεται ο κόσμος διακοπές και μετά θα κάθεται αν αρρωστήσει σε ένα ράντζο επαρχιακό νοσοκομείου, μήπως βρεθεί χώρος να πάει σε κεντρικό νοσοκομείο πριν πεθάνει; Ή ελπίζουν ότι σε 6 εβδομάδες θα είμαστε καλά; Γενικά, από τη μία μας είπαν να μην κάνουμε καν κλήσεις σε ασθενοφόρα αν υπάρχει εναλλακτική και αδειάζουν ένα ένα τα νοσοκομεία της Αττικής γιατί έχουμε 3000 εισαγωγές τη βδομάδα, και από την άλλη, είναι αυτές συνθήκες για να έρθει ο κόσμος στη χώρα να διασκεδάσει; Εγώ πέρσυ τέτοια εποχή, δε θα έκλεινα διακοπές για Βόρεια Ιταλία πάντως! 

 

Ειλικρινά ελπίζω ότι θα ανοίξουν για τους εμβολιασμένους, όπως η Ισλανδία. Έχει αποσαφηνιστεί αυτό; Ή απλά ποντάρουμε ότι θα έχει προχωρήσει ο εμβολιασμός στον εγχώριο πληθυσμό και κάνουμε τον σταυρό μας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira said:

Έχει αποσαφηνιστεί αυτό; Ή απλά ποντάρουμε ότι θα έχει προχωρήσει ο εμβολιασμός στον εγχώριο πληθυσμό και κάνουμε τον σταυρό μας;

Από ότι καταλαβαίνω αυτό ισχύει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει παραλύσει όλη χώρα από τον Νοέμβριο και μιλάμε για τουρισμό στις 15 Μαίου! Δηλαδή το δικό μου το φτωχό μυαλό ειλικρινά δεν μπορεί να το διαχειριστεί. Χωρίς καμία προετοιμασία πάλι, χωρίς καμία βάση αρχίσαμε να προσκαλούμε τον κόσμο όλο να κάνει τις διακοπές του στην φανταστική Ελλάδα.

Η εστίαση κλειστή μήνες , η αγορά επίσης (με δύο μικρά διαλείμματα στο ενδιάμεσο) τα παιδιά μας έβγαλαν την σχολική χρονιά μπροστά από τα λαπ τοπ,  ξεχάσαμε κάθε είδους αθλητική δραστηριότητα όλοι μικροί - μεγάλοι,  σταματήσαμε να ζούμε από τον Νοέμβριο και τώρα δηλαδή μας λένε τι?? θα το γλεντήσετε λίγο για να έρθουν τουρίστες και από Σεπτέμβριο βλέπουμε?? Μόνο εγώ το βλέπω έτσι? Καταλαβαίνω πως και ο Τουρισμός πρέπει να δουλέψει καθώς αποτελεί ένα μεγάλο κομμάτι της οικονομίας μας όμως θεωρώ εντελώς επιπόλαιη όλη αυτή την διαχείριση, υπάρχουν και άλλοι κλάδοι που έχουν πληγεί από την πανδημία όμως δεν έδειξε κανείς τον ίδιο ζήλο ώστε να βοηθήσει να επαναλειτουργήσουν.

κ εγω ετσι το βλεπω,οπως εσυ.κ φυσικα δ ειμαστε οι μονοι.εχω απογοητευτει παρα πολυ

τζαμπα περασαμε ολα αυτα τοσο καιρο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Ειλικρινά ελπίζω ότι θα ανοίξουν για τους εμβολιασμένους, όπως η Ισλανδία. Έχει αποσαφηνιστεί αυτό; Ή απλά ποντάρουμε ότι θα έχει προχωρήσει ο εμβολιασμός στον εγχώριο πληθυσμό και κάνουμε τον σταυρό μας;

 

Το πλάνο για ηλικίες 50 και κάτω (που από όσο λένε γεμίζουν τα νοσοκομεία τώρα) είναι να αρχίσουμε τον εμβολιασμό φθινόοπωρο αν έχω καταλάβει καλά. Οπότε δε μπορεί εκεί να βασίζονται. Βασικά δε νομίζω ότι υπάρχει πλάνο, όπως και πέρσυ. Απλά "ελπίζουν" να πάνε όλα καλά, γιατί έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Θεωρώ πως καμία σχέση δεν έχει το πέρυσι με το φέτος, φέτος πραγματικά πάγωσε ο χρόνος είναι πολυ χειρότερα από πέρυσι.

Λογικό να θέλουν να ανοίξουν την αγορά (αν και υποτίθεται πως προτεραιότητα θα ήταν τα σχολεία αλλά εδώ γελάμε) δεν υπάρχουν πλέον χρήματα, δεν ακούσατε που μπήκαν κόφτες στις παροχές?

Ε ναι αυτο ακριβως δεν υπαρχουν χρηματα πια. Τωρα πως θα ειναι τα πραγματα κανουμε το σταυρο μας να προλαβουμε να εμβολιαστουμε 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δηλαδή θα έρχεται ο κόσμος διακοπές και μετά θα κάθεται αν αρρωστήσει σε ένα ράντζο επαρχιακό νοσοκομείου, μήπως βρεθεί χώρος να πάει σε κεντρικό νοσοκομείο πριν πεθάνει; Ή ελπίζουν ότι σε 6 εβδομάδες θα είμαστε καλά; Γενικά, από τη μία μας είπαν να μην κάνουμε καν κλήσεις σε ασθενοφόρα αν υπάρχει εναλλακτική και αδειάζουν ένα ένα τα νοσοκομεία της Αττικής γιατί έχουμε 3000 εισαγωγές τη βδομάδα, και από την άλλη, είναι αυτές συνθήκες για να έρθει ο κόσμος στη χώρα να διασκεδάσει; Εγώ πέρσυ τέτοια εποχή, δε θα έκλεινα διακοπές για Βόρεια Ιταλία πάντως! 

Ενταξει τωρα αυτα ειναι κ στην ευθυνη του καθενα που ταξιδευει κ εγω δεν θα ταξιδευα για διακοπες πουθενα σε ξενη χωρα αν με ρωτουσες ακομα αν δεν ειχα εμβολιαστει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το πλάνο για ηλικίες 50 και κάτω (που από όσο λένε γεμίζουν τα νοσοκομεία τώρα) είναι να αρχίσουμε τον εμβολιασμό φθινόοπωρο αν έχω καταλάβει καλά. Οπότε δε μπορεί εκεί να βασίζονται. Βασικά δε νομίζω ότι υπάρχει πλάνο, όπως και πέρσυ. Απλά "ελπίζουν" να πάνε όλα καλά, γιατί έτσι.

υπολογιζουν οτι θα ειναι οι τουριστες εμβολιασμενοι,η θα το εχουν περασει,κ στον καλο καιρο.καμια προετοιμασια

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

υπολογιζουν οτι θα ειναι οι τουριστες εμβολιασμενοι,η θα το εχουν περασει,κ στον καλο καιρο.καμια προετοιμασια

Δεν ξερω αν βάζουν κ τουρίστες με αρνητικο μοριακο .Σε αυτή την περίπτωση θα τους κολλήσουμε εμεις  .Διαβασα ομως οτι ο εμβολιασμός του γενικού πληθυσμού ξεκιναει τον Ιούνιο.Ετσι ανακοινωσαν.Αν μας κάνουν ομως το εμβολιο της astra ζητω που καήκαμε λογω αναμονής κ λογω χαμηλότερου ποσοστού κάλυψης. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Δεν ξερω αν βάζουν κ τουρίστες με αρνητικο μοριακο .Σε αυτή την περίπτωση θα τους κολλήσουμε εμεις  .Διαβασα ομως οτι ο εμβολιασμός του γενικού πληθυσμού ξεκιναει τον Ιούνιο.Ετσι ανακοινωσαν.Αν μας κάνουν ομως το εμβολιο της astra ζητω που καήκαμε λογω αναμονής κ λογω χαμηλότερου ποσοστού κάλυψης. 

και μην ξεχνάμε τον χρόνο που χρειάζεται προκειμένου να έχει αποτελεσματικότητα το εμβόλιο μετά την δεύτερη δόση, με έναν πρόχειρο υπολογισμό ο άνθρωπος που θα εμβολιαστεί τον Ιούνιο θα μπορούμε να πούμε πως είναι ασφαλής τον Αύγουστο (Με βάση αυτά που έχω διαβάσει χωρίς να είμαι ειδικός,) . Πολύ φοβάμαι πως τον Σεπτέμβριο θα δούμε το έργο σε επανάληψη, και όλα αυτά για τον Τουρισμό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τονώνουν τον εγχώριο τουρισμό? δεν θα δημιουργηθεί έτσι ένα δίχτυ ασφαλείας? και ο τουρισμός θα κινηθεί και το ρίσκο δεν θα είναι μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πάντως απίστευτο με τόσα κρούσματα να αρχίσουν σιγά σιγά να ανοίγουν δραστηριότητες. Πώς θα το δικαιολογήσουν; Ότι με κάτω από τα μισά έκλεισαν τα πάντα και τώρα ανοίγουν; Όχι ότι τους νοιάζει να το δικαιολογήσουν βέβαια. Βλέπω ότι μπορεί να επιβεβαιωθούν φίλοι και γνωστοί εκπαιδευτικοί που έβλεπαν τα σχολεία, ειδικά στην Αττική, να ανοίγουν μετά το Πάσχα.

Γενικά έχω κι εγώ την αίσθηση, για να μην πω βεβαιότητα, ότι δεν έχουν κανένα σχέδιο. Απλά ελπίζουν, το οποίο όμως είναι γελοίος τρόπος (μη) αντιμετώπισης της πανδημίας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Μου φαίνεται πάντως απίστευτο με τόσα κρούσματα να αρχίσουν σιγά σιγά να ανοίγουν δραστηριότητες. Πώς θα το δικαιολογήσουν; Ότι με κάτω από τα μισά έκλεισαν τα πάντα και τώρα ανοίγουν; Όχι ότι τους νοιάζει να το δικαιολογήσουν βέβαια. Βλέπω ότι μπορεί να επιβεβαιωθούν φίλοι και γνωστοί εκπαιδευτικοί που έβλεπαν τα σχολεία, ειδικά στην Αττική, να ανοίγουν μετά το Πάσχα.

Γενικά έχω κι εγώ την αίσθηση, για να μην πω βεβαιότητα, ότι δεν έχουν κανένα σχέδιο. Απλά ελπίζουν, το οποίο όμως είναι γελοίος τρόπος (μη) αντιμετώπισης της πανδημίας. 

Σουηδία.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τώρα ούτε ο εσωτερικός τουρισμός ειναο ασφαλής. Ίσως είναι κ πιο επίφοβος γιατί ο τουρίστας μπορεί να αρρωστήσει όταν γυρίσει στη χώρα του (εννοώ ότι χρειάζεται κάποιο διάστημα μέχρι να εκδηλώσει κανεις συμπτώματα κ μάλιστα βαριά, δεν νομίζω ότι κάνει τεστ κάποιος σε διακοπές με μια αδιαθεσία), ενώ οποία διασπορά γίνει εδώ, θα έχει αντίκτυπο στο δικό μας σύστημα υγείας. Δεν είναι όπως πέρσι που ήμασταν σχεδον καθαροί κ σε πολύ καλύτερη κατάσταση από τους επισκέπτες μας. Τον Μάιο μπορεί να είμαστε σε χειρότερη κατάσταση από άλλες χώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...