Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η λογική μου μου λεεο οτοβδεν θα πάω να στρομωχτω πουθενά με κόσμο και ούτε θα μπω σε σπίτια αλλων.Οσο για τα σούπερ μάρκετ τα παραγγέλνω ολα στο σπιτι.Δεν εχω αναμονή.Ψωνιζω μονο φρουτα και λαχανικά από υπαίθριο μανάβικο.Στο εσωτερικό του υπαρχει κ κατο που υα χρειαστώ αν ξεχάσω να το πάρω από το σούπερ μάρκετ.Επισης πηγαίνω και στο βιολογικό χωριό αλλα οχο σε ωρα αιχμής.Αν δεν ήθελα να παραμο.ησω,θα πήγαινα στο εξοχικο όπου οντως δεν θα κινδυνεύω ,αλλά θα έπαιρνα προμήθειες από την Αθήνα γιατί δεν φορουν εκεί μασκες στα καταστήματα.

Και μένω σε μέρος που όντως υπάρχουν πολλά μικρά κ μεγάλα σούπερ μάρκετ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας said:

Η λογική μου μου λεεο οτοβδεν θα πάω να στρομωχτω πουθενά με κόσμο και ούτε θα μπω σε σπίτια αλλων.Οσο για τα σούπερ μάρκετ τα παραγγέλνω ολα στο σπιτι.Δεν εχω αναμονή.Ψωνιζω μονο φρουτα και λαχανικά από υπαίθριο μανάβικο.Στο εσωτερικό του υπαρχει κ κατο που υα χρειαστώ αν ξεχάσω να το πάρω από το σούπερ μάρκετ.Επισης πηγαίνω και στο βιολογικό χωριό αλλα οχο σε ωρα αιχμής.Αν δεν ήθελα να παραμο.ησω,θα πήγαινα στο εξοχικο όπου οντως δεν θα κινδυνεύω ,αλλά θα έπαιρνα προμήθειες από την Αθήνα γιατί δεν φορουν εκεί μασκες στα καταστήματα.

Εγώ για να πάω στο βιολογικό χωριό πρέπει να παράνομησω γιατί δεν έχω κοντά τυχερή είσαι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εγώ για να πάω στο βιολογικό χωριό πρέπει να παράνομησω γιατί δεν έχω κοντά τυχερή είσαι 

Ανοίγει ένα βήμα από το σπιτι μου σε λίγες μέρες.Σε αυτα που πηγαινα δεν μπορώ να πάω.Τους ειπα ομως κ μου τα έφεραν .

Πέρα από τον ιο.Δοκιμασε το με το σούπερ μάρκετ.θα κερδίσεις κ χρονο κ κόπο.Μεγαλη ευκολια να στα φέρνουν στην πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ανοίγει ένα βήμα από το σπιτι μου σε λίγες μέρες.Σε αυτα που πηγαινα δεν μπορώ να πάω.Τους ειπα ομως κ μου τα έφεραν .

Πέρα από τον ιο.Δοκιμασε το με το σούπερ μάρκετ.θα κερδίσεις κ χρονο κ κόπο.Μεγαλη ευκολια να στα φέρνουν στην πόρτα.

Πολύ μεγάλη ευκολία. Πραγματικά απορώ πως έχανα τόσο καιρό χρόνο και έτρεχα με το μωρό σούπερ μάρκετ κ γκρίνια κ άγχος. Τώρα με δυο μωρα ποσο μάλλον. Μου τα φέρνουν στην πόρτα και είναι πραγματικά σωτήριο. Όχι μόνο από άποψη ιού για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ανοίγει ένα βήμα από το σπιτι μου σε λίγες μέρες.Σε αυτα που πηγαινα δεν μπορώ να πάω.Τους ειπα ομως κ μου τα έφεραν .

Πέρα από τον ιο.Δοκιμασε το με το σούπερ μάρκετ.θα κερδίσεις κ χρονο κ κόπο.Μεγαλη ευκολια να στα φέρνουν στην πόρτα.

Ναι οκ θα το ξαναδοκιμασω γιατί το έχω ακούσει από πολλούς. Αλλά μια φορά που το έκανα μου τα έφεραν όλα μισοληγμενα. Αλλά θα δώσω άλλη μια ευκαιρία 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Ναι οκ θα το ξαναδοκιμασω γιατί το έχω ακούσει από πολλούς. Αλλά μια φορά που το έκανα μου τα έφεραν όλα μισοληγμενα. Αλλά θα δώσω άλλη μια ευκαιρία 

Μια φορά μου έχει τύχει αυτό που λες. Να τους παίρνεις τηλ να τους τα λες αυτά μην τα αφήνεις έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ναι οκ θα το ξαναδοκιμασω γιατί το έχω ακούσει από πολλούς. Αλλά μια φορά που το έκανα μου τα έφεραν όλα μισοληγμενα. Αλλά θα δώσω άλλη μια ευκαιρία 

Από τα μεγάλα σούπερ μάρκετ δεν θα έχεις θέμα.για να βρεις το γάλα στην ημερομηνία που θες η πάρτι μονη σου η πες να στο φερουν από το βιολογικό χωριό.ψαξε κ σε μικρα μάρκετ πιο ντελικατεσεν.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Από τα μεγάλα σούπερ μάρκετ δεν θα έχεις θέμα.για να βρεις το γάλα στην ημερομηνία που θες η πάρτι μονη σου η πες να στο φερουν από το βιολογικό χωριό.ψαξε κ σε μικρα μάρκετ πιο ντελικατεσεν.

Επίσης αν στο σύνολο σου φέρουν κατι που δεν είναι και ανριβως το ιδιο οκ.κερδιζεις από αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Την εξοικονόμηση χρόνου από το σούπερ μάρκετ όταν όλα είναι κανονικά την καταλαβαινω. Αλλά τώρα στην καραντίνα η μόνη βόλτα είναι το σουπερμάρκετ, εμένα μου αρέσει να πηγαίνω! Και ξέρετε ότι γενικά φοβάμαι τον ιό αλλά πραγματικά είναι το μόνο που μας έχει μείνει. Δεν μένω σε περιοχή με μεγάλες ουρές όμως, άντε να είναι 7-8 άτομα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Ναι οκ θα το ξαναδοκιμασω γιατί το έχω ακούσει από πολλούς. Αλλά μια φορά που το έκανα μου τα έφεραν όλα μισοληγμενα. Αλλά θα δώσω άλλη μια ευκαιρία 

 

Εξαρτάται πολύ από την αλυσίδα. Ας πούμε, efresh , με παίρνουν πάντα τηλέφωνο να με ενημερώσουν ότι το τάδε γάλα που παράγγειλα θα λήξει σε 2 μέρες και αν όντως θέλω 3 μπουκάλια ή προτιμάω να αλλάξω μάρκα κλπ. ΑΒ επίσης και μου στέλνουν και λίστα με εναλλακτικές όταν τα συσκευάζουν, αλλά παλιότερα όντως δεν το έκαναν και είχα εκνευριστεί απίστευτα. Λογικά είχαν παράπονα και έμαθαν.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Την εξοικονόμηση χρόνου από το σούπερ μάρκετ όταν όλα είναι κανονικά την καταλαβαινω. Αλλά τώρα στην καραντίνα η μόνη βόλτα είναι το σουπερμάρκετ, εμένα μου αρέσει να πηγαίνω! Και ξέρετε ότι γενικά φοβάμαι τον ιό αλλά πραγματικά είναι το μόνο που μας έχει μείνει. Δεν μένω σε περιοχή με μεγάλες ουρές όμως, άντε να είναι 7-8 άτομα.

Κι εμένα μαρεσει το σουπερ χωρίς τη μικρή όμως. Υποφέρω όταν την παίρνω μαζίμαζι και όλοι όσοι είναι στο κατάστημα οπότε καταλήγω κι εγώ σε παραγγελίες. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Την εξοικονόμηση χρόνου από το σούπερ μάρκετ όταν όλα είναι κανονικά την καταλαβαινω. Αλλά τώρα στην καραντίνα η μόνη βόλτα είναι το σουπερμάρκετ, εμένα μου αρέσει να πηγαίνω! Και ξέρετε ότι γενικά φοβάμαι τον ιό αλλά πραγματικά είναι το μόνο που μας έχει μείνει. Δεν μένω σε περιοχή με μεγάλες ουρές όμως, άντε να είναι 7-8 άτομα.

Α όχι εγώ δεν θέλω τέτοια βόλτα με 2 μωρα χαχα. Εδώ με ένα δυσκολευόμουν να πάω ξεσήκωνε τον τόπο. Δεν έχω που να τα αφήσω όποτε δεν θα κάτσω να περιμένω ποτέ έχει ρεπό ο άντρας μου κ αν θα του δώσουν για να πάμε. Όποτε καταφεύγω κ εγώ από Ίντερνετ 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι μονο 2 ακόμα, οπότε κάθεται στο καρότσι ή στο αυτοκινητάκι του s/m. Μόνο όταν πρέπει να αφήσουμε το αυτοκινητάκι γκρινιάζει λίγο. Δεν ξέρω μεγαλώνοντας αν είναι δυσκολότερα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ λοιπόν λειτούργησε κανονικά νυχτερινό κέντρο στην Αθήνα.Με λουλούδια,ορχήστρα και όλα τα κομφόρ.

Τραγουδούσε ο Αδαμάντιος τον 9ποιο είχαν πρόσφατα πιάσει σε χαρτοπαικτικη λέσχη.

 Αγορανομικους υπευθυνους ειχαν βαλει δυο αλβανούς με τους οποίους βέβαια είχαν προσυνενοηθει οτι σε περίπτωση σύλληψης θα πήγαιναν αυτόφωρο.Τους επιασαν λοιπον ,έδωσαν τα πρόστιμα και τελείωσε το θεμα.

 Δεν θα τους πούμε και μπράβο ομως που πήγαν να ξεσκασουν.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Χθες το βράδυ λοιπόν λειτούργησε κανονικά νυχτερινό κέντρο στην Αθήνα.Με λουλούδια,ορχήστρα και όλα τα κομφόρ.

Τραγουδούσε ο Αδαμάντιος τον 9ποιο είχαν πρόσφατα πιάσει σε χαρτοπαικτικη λέσχη.

 Αγορανομικους υπευθυνους ειχαν βαλει δυο αλβανούς με τους οποίους βέβαια είχαν προσυνενοηθει οτι σε περίπτωση σύλληψης θα πήγαιναν αυτόφωρο.Τους επιασαν λοιπον ,έδωσαν τα πρόστιμα και τελείωσε το θεμα.

 Δεν θα τους πούμε και μπράβο ομως που πήγαν να ξεσκασουν.

*αδαμαντιδης

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Χθες το βράδυ λοιπόν λειτούργησε κανονικά νυχτερινό κέντρο στην Αθήνα.Με λουλούδια,ορχήστρα και όλα τα κομφόρ.

Τραγουδούσε ο Αδαμάντιος τον 9ποιο είχαν πρόσφατα πιάσει σε χαρτοπαικτικη λέσχη.

 Αγορανομικους υπευθυνους ειχαν βαλει δυο αλβανούς με τους οποίους βέβαια είχαν προσυνενοηθει οτι σε περίπτωση σύλληψης θα πήγαιναν αυτόφωρο.Τους επιασαν λοιπον ,έδωσαν τα πρόστιμα και τελείωσε το θεμα.

 Δεν θα τους πούμε και μπράβο ομως που πήγαν να ξεσκασουν.

*αδαμαντιδης

Και δεν ηταν πρωτη φορα που λειτουργουσε....

Κανονικα καθε Παρασκευη και Σαββατο λειτουργουσε ολο το Φλεβαρη με ειδιποιηση των πελατων μεσω διαδικτυου......

Υποθετω πως οι τιμες ηταν υπερ-τσιμπημενες, οποτε τα 3000 προστιμο που επιβληθηκαν απλα τους εκανε να ιδρωσουν λιγο στον.....απαυτο τους!

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Και δεν ηταν πρωτη φορα που λειτουργουσε....

Κανονικα καθε Παρασκευη και Σαββατο λειτουργουσε ολο το Φλεβαρη με ειδιποιηση των πελατων μεσω διαδικτυου......

Υποθετω πως οι τιμες ηταν υπερ-τσιμπημενες, οποτε τα 3000 προστιμο που επιβληθηκαν απλα τους εκανε να ιδρωσουν λιγο στον.....απαυτο τους!

Ναι ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο σ/μ σήμερα το αδιαχώρητο, σαν καλοκαίρι, αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού με αθηναϊκές πινακίδες. το καράβι όντως φουλ χτες κ σημερΑ. Με χαρτιά γιατρών κ δικηγόρων κ πραγματικά απορώ ποιοι ήταν γιατί είναι κ μετρημένοι στα δάχτυλα, δεν ντρέπονται άραγε; ή έχουν επιχειρήσεις ή αιφνίδιες βλάβες στα υδραυλικά των επαύλεων. πραγματικά απορώ πώς τους αφήνουν να μπουν κ εμάς εδώ μας έχουν τσακίσει στους ελέγχους. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα από γνωστούς στην Αγγλία, φωτο από εμβολιαστικό κέντρο στο Αββαειο του Ουεστμινστερ. Μέσα στο Αββαειο. που αν γινόταν εδώ τέτοιο πράγμα θα είχαμε διαδηλώσεις απ έξω για το τσιπάκι κ το 666. κ το έψαξα για επιβεβαίωση κ είδα ότι γίνονται κ στο Μουσείο Επιστημών. Δεν σχολιάζω κάτι, τα γεγονότα μιλούν μόνα τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τώρα είδα από γνωστούς στην Αγγλία, φωτο από εμβολιαστικό κέντρο στο Αββαειο του Ουεστμινστερ. Μέσα στο Αββαειο. που αν γινόταν εδώ τέτοιο πράγμα θα είχαμε διαδηλώσεις απ έξω για το τσιπάκι κ το 666. κ το έψαξα για επιβεβαίωση κ είδα ότι γίνονται κ στο Μουσείο Επιστημών. Δεν σχολιάζω κάτι, τα γεγονότα μιλούν μόνα τους. 

Εύστοχη παρατηρηση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Τώρα είδα από γνωστούς στην Αγγλία, φωτο από εμβολιαστικό κέντρο στο Αββαειο του Ουεστμινστερ. Μέσα στο Αββαειο. που αν γινόταν εδώ τέτοιο πράγμα θα είχαμε διαδηλώσεις απ έξω για το τσιπάκι κ το 666. κ το έψαξα για επιβεβαίωση κ είδα ότι γίνονται κ στο Μουσείο Επιστημών. Δεν σχολιάζω κάτι, τα γεγονότα μιλούν μόνα τους. 

Ε εντάξει όμως η αγγλικανικη εκκλησία είναι υπερβολικά πάρα πολύ χαλαρή σε όλα δλδ και gay marriage κλπ. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με άλλες θρησκείες

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ε εντάξει όμως η αγγλικανικη εκκλησία είναι υπερβολικά πάρα πολύ χαλαρή σε όλα δλδ και gay marriage κλπ. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με άλλες θρησκείες

Δεν το λέω μόνο για την Εκκλησία. Το λέω κ για την αξιοποίηση χώρων. Το σκεπτικό της οργάνωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το πρόβλημα για τα εμβόλια να ήταν ο χώρος.Ξερετε τις ευπαθείς ομάδες για ποιο εμβολιοτις προοριζουν?

Επισης διαβαζα προηγουμένως Σαρηγιαννη.

Πως λέμε cosmopolitan?Προβλέπει τον Απρίλιο τρεις χιλιάδες κρουσματα.

Και γιατί όχι.Διαβασα οτι το καρναβάλι στις Σερρες είναι σχεδόν κανονικο και ότι ο Σύριζα, αν δεν κάνω λάθος,εχει προγραμματίσει έντεκα συγκεντρώσεις.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μακάρι το πρόβλημα για τα εμβόλια να ήταν ο χώρος.Ξερετε τις ευπαθείς ομάδες για ποιο εμβολιοτις προοριζουν?

Επισης διαβαζα προηγουμένως Σαρηγιαννη.

Πως λέμε cosmopolitan?Προβλέπει τον Απρίλιο τρεις χιλιάδες κρουσματα.

Και γιατί όχι.Διαβασα οτι το καρναβάλι στις Σερρες είναι σχεδόν κανονικο και ότι ο Σύριζα, αν δεν κάνω λάθος,εχει προγραμματίσει έντεκα συγκεντρώσεις.

*Ξάνθη ήθελα να πω

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Γιατί υπάρχει πρόβλημα χωρων στην Ελλάδα?

Νομίζω χώρους έχουμε, αρκετά εμβόλια δεν έχουμε, προς το παρόν τουλάχιστον.


Ο φίλος μου που δουλεύει σε ξένο πρακτορείο ειδήσεων που σας έλεγα σε προηγούμενα μηνύματα επιμένει βεβαια ότι θα έχουμε εμβολιαστεί κι εμείς (οι γύρω από τα 40) έστω με την πρώτη δόση έως το καλοκαίρι.

 

Επισης, μου ανέφερε ότι έχει πλέον αποκρυσταλλωθεί από τις επιτροπές όλων των χωρών ότι οντως πλέον οι μεταλλάξεις έχουν κάνει τον ιό πολλαπλάσια μεταδοτικό, όχι όμως και περισσότερο επικίνδυνο (ευτυχώς).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Νομίζω χώρους έχουμε, αρκετά εμβόλια δεν έχουμε, προς το παρόν τουλάχιστον.


Ο φίλος μου που δουλεύει σε ξένο πρακτορείο ειδήσεων που σας έλεγα σε προηγούμενα μηνύματα επιμένει βεβαια ότι θα έχουμε εμβολιαστεί κι εμείς (οι γύρω από τα 40) έστω με την πρώτη δόση έως το καλοκαίρι.

 

Επισης, μου ανέφερε ότι έχει πλέον αποκρυσταλλωθεί από τις επιτροπές όλων των χωρών ότι οντως πλέον οι μεταλλάξεις έχουν κάνει τον ιό πολλαπλάσια μεταδοτικό, όχι όμως και περισσότερο επικίνδυνο (ευτυχώς).

Ενας Γερμανός φίλος γιατρος μας έλεγε προχθές οτι όταν ένας ιός κανει τόσες μεταλλάξεις είναι γιατί προσπαθει να επιβιώσει επειδη φθίνει και ότι του χρόνου τα πραγματα θα είναι πολύ καλύτερα.

Εντωμεταξυ είναι πολυ τρομακτικό που στον 

Πειραιά ο δείκτης μεταδοτικοτητας ειναι στο 7.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...